In Praag richt Oranje zich op strijd om wereldtitel Sterke TSJECHEN kunnen werkelijke kracht van Nederlands elftal aantonen „Loos alarm" in achterhoede? Tsjecholev is ook Dukel te sterk Belangrijke voorsprong in werelddamtoernooi Schaakploeg op verlies tegen Joegoslavië Van Dam en Dame Weer een Oosteuropees voetbalavontuur Audrey Hepburn als getuige Real niet tegen Rest van Europa I OPSTELLINGEN IN PRAAG I Alleen Donner heeft kans op winst Spionnen in Bonn gearresteerd Glad parcours in rit van KNMV sw?ens (b) ZATERDAG 29 OKTOBER 1960 PAGINA 11 (Van onze sportredacteur) PRAAG, 29 okt. Het Neder lands elftal waagt zich weer aan een Oosteuropees voetbalavon tuur. Het heeft zo'n anderhalf jaar geleden in een opgewekte stemming Sofia verlaten, omdat een wedstrijd tegen de hoog aan geslagen Bulgaarse staatsama- teurs een verdienstelijk resultaat had opgeleverd. Nu zijn de man nen van Oranje neergestreken in de schone stad Praag om er strijd te leveren tegen de voetbalploeg van Tsjechoslowakije. En, precies als tijdens de trip naar Sofia, Wordt de wedstrijd met meer dan normale belangstelling afgewacht. Tegen de Bulgaren ging het erom, of het Nederlandse voetbal de aansluiting met de Europese „mid denklasse" bereikt had. Nu wordt er een antwoord gezocht op de vraag of het Nederlands elftal zich illusies mag maken ten aan zien van de komende strijd om het wereldkampioenschap. Tsje choslowakije is immers een der waardigste representanten van het Oosteuropese voetbal en uit gerekend twee Oosteuropese teams, Hongarije en Oost-Duits- land, zijn de tegenstanders, die het Oranjeteam te overwinnen heeft, wil het zich plaatsen voor de eindronden, die in 1962 in Chili gespeeld worden. Intern, biljarttoernooi Van Oosterhout nog ongeslagen v!rvest Sweater (n) Vin tS (b) Cla|sesrph°edt (bi In verband met de tragische dood van heeftVl?^" maanden oude zoontje Jim ternL tlm, ,GreavexS ,van Chelsea zich dat Ult het Engelse elftal zal Jm!uag ,Milaan tegen Italië *en' plaats zal worden inee- «omen door Jimmy Mcilroy van Burnley. Come-back van Ford in Engelse competitie Van Looy-Post op 3de plaats in Frankfort Captein/Plantaz zesde in 100-urenwedstrijd te Munster I TSJECHOSLOWAKIJE Safranek Masopust 1 Stibranyl Scherer Popluhar Molnar Novak Bubernik K#cani Masek I Bouwmeester Prins Kruiver H. Groot Van der Kuil Klaassens Kuys Van der Hart Pieters Graafland Van Wissen Wiersma t NEDERLAND de kwaliteit verloor. Om erger te voor Om de Richmond-Trofee Geen deelname voor Sjoukje Dijkstra Prognoses Mereveld (Van onze speciale verslaggever) VLISSINGEN, 28 okt. De 19-jarige Rus en benjamin van de veertien deelnemers Tsjecholev heeft de eerste turnus van het gigantische toernooi om de we reld-damtitel afgesloten met de indrukwekkende score van 23 pun ten, drie meer dan de titelhouder, zijn landgenoot Koeperman er verzamelde, en zelfs vier meer dan Baba Sy. Koeperman en Baba Sy hebben aldus nog hoop bij een misstap van Tsjecholev hem in te halen. Voor de Nederlanders is vrijdagavond die hoop wel defini tief illusoir geworden! Zij mogen dan tot de leiding gevende figuren van het peloton behoren, dat peloton is zo ver achter geraakt dat alleen een vol komen ineenstorting van niet minder dan drie deelnemers hen nog tot serieuze kanshebbers zou maken. En wie verwacht dat? GORDIJNSPIRAAL Meeste deelnemers blijven overeind Dames-schaaktoernooi Mevrouw Vreeken naar tweede plan a h e ot e f g h. a h ede f g h. ©21 Anderhalf jaar geleden sprak men in de vaderlandse voetbalkringen dus vol optimisme over de vorderingen, die de nationale ploeg gemaakt had. Toen zou men een wedstrijd tegen de Tsjechen weliswaar niet onbekommerd, maar toch met veel goede moed tegemoet ge zien hebben. Nu is het anders, want er kan in een betrekkelijk korte tijd veel veranderen in het voetbalwereldje. Men maakt zich zorgen om het Nederlands elftal. Men heeft bijvoorbeeld het ge~ Voel, dat de verdediging - eens het Sterkste deel van de ploeg - aan kracht heeft ingeboet. Men wacht bovendien met ongeduld op de definitieve „door braak" van het jonge talent, waaruit de aanvalslinie is samengesteld. Om by de defensie te beginnen, Wiers- ma, Van der Hart en Kuys vormen nu al vele jaren een trio, dat moeilijk te overrompelen bleek. Bij het ingaan van dit seizoen echter - wat Van der Hart betreft zelfs al iets eerder - hebben wij telkens weer de indruk gekregen, dat dit drietal beduidend aan kracht heeft inge boet. Of dat in werkelijkheid zo is, is echter nog niet uitgemaakt. Men had gehoopt in de wedstrijd tegen de Belgen wat wijzer te kunnen worden, maar de Belgen bleken zulke zwakke tegenstan ders, dat de verdediging nauwelijks op de proef gesteld is. Het antwoord zal nu dus door de snel combinerende Tsjechen gegeven moeten worden. Het is te ho pen. dat er sprake is van „loos alarm", want sneller dan men denkt staan de wedstrijden tegen Hongarije en Oost- Duitsland voor de deur en wie vindt in korte tijd niet alleen waardige plaats vervangers. maar tevens spelers, die 'ch in de ploeg ingespeeld hebben? Ceen tijd voor experimenten En de voorhoede? Van der Linden in t»wr5-a1d6 wedstrijden toch al geen speler, die helemaal „uit de verf" ge- komen is, kampt kennelijk met een die pe inzinking. Hy IS dus - voorlopig? - S*" I BOUWMEESTER beter dan Keulen? ANTWERPEN 28 okt. - Te Hoboken is een internationaal biljarttournooi georganiseerd door de biljartclub „Oude spiegelvrienden". Voor Nederland «pelen mee: Cees van Oosterhout in het kader 47/2, en Henme de Ruyter in het driebandenspel. De uitslagen van de tot nu toe ge speelde partijen in deze afdelingen: *7/2 kJLUUV/i VI Yervest (b) "uystens (b) an Schoor n,90 Oosterhout uysens (b) ybysens (b) n Schoor (b) ^riebanden: Lltl8erhoedt (bi St Ruyter (n) C&art (b) D6 (b) ViWV rtS Cc ferb°edt (W ^aRuynter 400 16 91 25— 363 16 104 22.68 400 9 98 44.48 316 9 137 35.11 400 12 139 33.33 250 12 112 20.83 400 12 109 33.33 400 12 183 33.33 400 7 303 57.14 163 7 58 23.28 400 10 76 40.00 142 10 95 14.20 400 12 100 33.33 331 12 110 27.58 60 61 7 0.983 46 61 5 0.754 60 55 4 1.090 33 55 7 0.600 60 58 6 1.034 48 58 6 0.827 60 57 4 1.052 34 57 3 0.596 60 55 5 1.090 55 55 7 1.™ 60 33 10 1.818 23 33 3 0.696 60 60 6 1. 44 60 4 0.733 PRINS enige debutant. van het toneel verdwenen. Nu is ook Moulijn nog geschrapt op het lijstje van de coryfeeen. Dat kan een versterking, maar evenzeer een verzwakking van de aanvalskracht betekenen. Een Moulijn, zoals hij in de laatste interlands - tegen Zwitserland en België - speelde, had nauwelijks nut voor de ploeg. Een Mou- lijn-in-goede-doen daarentegen kan het menige tegenstander bar moeilijk ma ken. Bouwmeester gaat hem nu voor de tweede keer vervangen. Het is te ho pen. dat hij het er beter afbrengt dan bij zijn debuut in de beruchte wedstrijd in Keulen tegen Duitsland: de neder laag met 70! Vraagtekens blijven ook Kruiver en Groot. Zij hebben talenten, vele zelfs, maar het merkwaardige is, dat men o?, IC h?.1 *?ati°nale elftal nog nooit tifrt ïl» - gezien heeft. Het wordt tionale nino ZICh, definitief in de na- komt het wooSpe wan- - cn daar komt het weer er is zo vlak voor de strijd tegen Hongarije en Oost- Duitsland eigenlijk geen tijd meer voor experimenteren. Misschien zul len zij zich optrekken aan het feit, dat de voorhoede in de Ajacied Prins, de debu'ant dus, weer een speler ge kregen heeft, die de aanvalslinie voortdurend wil opstuwen en dat ook kan, dat de voorhoede van Ajax in het vorige seizoen zo'n befaamde schuttersformatie was, was voor een niet gering deel te danken aan het werk, dat Prins achter de mannen- in-het-voorste-gelid verrichtte. Een krachtproef Wij hebben hierboven van de Tsje chen gezegd, dat zij waardige verte genwoordigers van het Oosteuropese voetbal zijn. Men kijke maar: Met Hongarije en Rusland hebben zij het eindtoernooi om het wereldkampioen schap voetbal in 1958 bereikt en er was een beslissingswedstrijd voor nodig om hen uit te schakelen voor een plaats bü de laatste acht. In dat toer nooi hadden zij niet alleen een stevige overwinning behaald op Argentinië, maar ook West-Duitsland een gelijk spel afgedwongen. Het Nederlands elftal kan dus niet alleen rekenen op sterke tegenstand, het kan boven dien op zijn juiste waarde geschat worden en dat is voor de nabije toe komst nog het belangrijkste van wed strijd in de Tsjechische hoofdstad. LONDEN, 29 okt. De Britse voet baller Trevor Ford, die bij PSV in Eind hoven heeft gespeeld, keert vandaag in het Engelse competitievoetbal terug. In een wedstrijd in de derde divisie zal hij bij Newport County de linksbinnenplaats bezetten tegen Brentford. In 1957 werd Ford voor drie jaar geschorst wegens zijn uitlatingen in een kranteartikel. Hij was toen lid van Cardiff, welke club hem aan PSV overdeed. Audrey Hepburn heeft voor de recht bank in\Los Angeles getuigenis moeten afleggen over een aanrijding die zij zou hebben veroorzaakt, 'in welke zaak een groot schadebedrag van haar wordt ver langd. Men ziet hoe zij met een stok de plaats van het ongeval aanwijst. FRANKFORT, 29 oktober Drie buitenlandse combinaties hebben na de eerste nacht de leiding genomen in de zesdaagse van Frankfort. We reldkampioen Rik van Looy en onze landgenoot Peter Post waren bij ver schillende aanvallen betrokken zonder zich evenwel ten volle te geven. Za terdagmorgen was de stand: 1. Roth-Gillen (Zwits.-Lux) 24 pnt. 2. Nielsen-Lykke (Den.) 13 pnt.; 3. Van Looy-Post (Belg.-Ned.) 2 pnt.; op één ronde: 4. Bugdahl-Rudi Altig (Did.) O pnt.; Op twee ronden: 5. Ziegler-Ja- roscewicz (Did.) 15 pnt.; 6. Arnold- Patterson (Austr.) 12 pnt. Na de eerste nacht van de 100-uren wedstrijd in Munster had het Duitse duo Pfenniger-Junkermann zich op de eerste plaats genesteld. Bij de neutra lisatie van zaterdagmorgen waren 200 km en 113 meter afgelegd. De stand was: 1. Pfenniger-J unkermann (Did.) 22 pnt.; Op één ronde: 2. Murray-Tres- sider (Austrl.) 38 pnt.; 3. Plattner-Bu- cher (Zwits.) 35 pnt.; 4. Andresen-Pe- dersen (Denem.) 18 pnt. Op twee ron den: 5. Lewandowski-Holz (Did.) 27 pnt.; 6. Captein-Plantaz (Ned.) 17 pnt. De overge koppels hadden een ach terstand van 3 of meer ronden. ZURICH, 29 okt. De voor 14 of 15 december vastgestelde wedstrijd tussen de Europese bekerhouder Real Madrid en de Rest van Europa zal geen doorgang vinden. De FIFA heeft de organisatoren namelijk verzocht geen verdere voorbereidingen meer te tref fen. De internationale federatie is van menig dat er geen behoefte bestaat aan een dergelijke wedstrijd, waarvoor bovendien overleg zou moeten worden g pleegd met de nationale bonden, ver enigingen en natuurlijk met de FIFA zelf, alvorens aan de organisatie kan wor den gedacht. De Europese voetbalbond heeft Por- *nf u^ëekozen als het land waar in 1961 het internationale jeugdtoernooi zal worden gehouden. MI"""""I|"|"|I,|||||||||||||||||||||IH|||||||||||||„||||||||1|,|„„|,|,|,|,|,||,|||||,IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI Schroif rniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiii|ii,iiii"|ii||"i|" LEIPZIG, 29 okt. Hoewel er in de eerste ronde van de finalegroep van de schaakolympiade geen specifiek opwin dende matches op het programma stonden, is er niettemin fel en over het algemeen gelijk opgaand gestreden. Kusland nam in de eerste zitting een reeds beslissende voorsprong. Het leek aanvankeiyk of de winst voor Neder land tegen Joegoslavië maar niet op gang wilde komen. Uitgezonderd aan bord een, waar Gligoric vief en mon ter tegen Euwe streed leken de Joego- slaven wel te slapen, zy gebruikten veel bedenktyd en er was zelfs een mo ment dat zU aan de borden twee en drie een vol uur meer verbruikt hadden dan hun tegenstanders. Maar achter dit scherm van lusteloosheid verborgen zich scherpe wapens. Dit ondervond in het bijzonder Bouwmeester die in de Gam biet-variant van het Grunfeld-Indisch een voortzetting koos, welke een stuk offer tegen drie pionnen inhield. Hoe wel onze landgenoot geen directe fout maakte, raakte hij langzaam maar ze ker in een onhoudbare positie en moest op de 24e zet capituleren. De hele va riant is blijkbaar van twijfelachtige waarde voor zwart. Het verging dr. Euwe_ met zwart te gen Gligoric aanvankelijk niet slecht. In een Nimzo-ïndische partij koos hy een uitstekende opstelling welke hem enig overwicht verschafte. Bjj een af ruil overzag hij echter een venijnige riposte van de Joegoslaaf waardoor hij komen oferde dr. Euwe vervolgens nog maals een kwaliteit, ditmaal tegen een pion torens en twee pionnen (Gligoric) twee torens en twee pionnen (Gligoric) tegen toren, loper en drie pionnen ont stond. Dit eindspel zal wel verloren zijn voor onze landgenoot. Donner speelde met wit een uitste kende party tegen Matanovic, die de Nimzo-ïndische verdediging koos. Hij hield zijn tegenstander voortdurend on der druk en won in het eindspel een pion. In de stand van paard en vier pionnen tegen loper met drie pionnen werd de party afgebroken. Het is niet zeker dat de stelling voor Donner ge wonnen is, doch de winstkansen zijn groot. Prins opende zijn party onregelmatig. Hij trof on Dammjanovic een bijzonder langzaam spelende tegenstander. Reeds na tien zetten bedroeg het tijdsverschil ruim een uur. De Joegoslaaf had ech ter zijn tyd niet verspild en een goede stelling opgebouwd. Tegen het verstrij ken van de speeltijd begon de stelling kritiek te worden. Da partij werd af gebroken in een positie waarin de Joe goslaaf misschien een tikje beter staat. Remise is echter niet onwaarschijnlijk. Alles samengevat lijkt het mogelijk dat de nederlaag tot 2</!-ll/s beperkt blijft. Verdere resultaten: Rusland-Bulga- rye 3-0 (voorl.); Hongarije-Engeland •/«-lVi (voorl.); Ver. Staten-Roemenië 0-0 (voor!.); Argentinië-Oost-Duitsland 154-1% (voorl.); West-Duitsland-Tsjecno- Slowakije l'/a-lMi (voorl.). De filmster John Wayne die de hoofdrol speelt in de Western „The Alamo" heeft in Engeland een school voor invalide jongens bezocht en hun toegezegd dat de film vlak na de Londense première op school zal worden vertoond. LONDEN, 28 okt. De jaarlijkse wed strijd om"dë Richmond-Trofee, het eerste internationale evenement van het kunst- rijseizoen, zal dit jaar geen Nederlandse aangelegenheid worden. Bekerhoudster Joan Haanappel kan als beroepsrijdster niet meer in dit toernooi uitkomen. Sjoukje Dijkstra, die driemaal won voor dat Joan aan bod kwam, mag niet mee doen omdat zij Europees kampioene is. Thans zal de beker betwist worden tus sen rijdsters uit Oost- en West-Duits land, Engeland, Frankrijk, Zwitserland en Canada. (Van onze paardesportmedewerker) MEREVELD, 29 okt. Voor de zon dagmiddag op Mereveld te houden dra- very en volgen hier onze tips: Kroiïimenieprys (2120 m.): IJ Saint Parisien, IJsloper, IJdolius. Luiuls,- meerprys (2220 m.). IJ Norton, Ynno Con Dios. Woelwater. Huizenprijs (2100 m.): Ylite Rose, X Straal W, Xaverius II. Nieuwer Amstelprys (amateurs) (2220 m): Vulture S„ Sjakie Scott, Trek- duif A Jaarbeurs Wisselbeker (2275 m): Théo Messidor. Vrijdag, New Spencer. Haarlemmermeerprys (2100 m): Walnut Erebus, X-erophyt, Wal ter Mitty. Amsterdamprys (2220 m.): Vulture S„ Victory Queen, Xavero. Twee mijl van Mereveld (3200 m.): Til da O, Seigneur Bascom, Terraise. BONN, 28 okt. (U.P.I.) Acht le den van een communistische spionna- gebende, die inlichtingen moest verza melen over het WestduRse ministerie van defensie en over geallieerde instan ties, zjjn in Bonn gearresteerd, aldus meldt het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken. De eerste arres tant was een secretaris van het minis terie van defensie, die de opdracht had geheime documenten te fotograferen. De Westduitse regering weigert op het ogenblik nog elke verdere informa tie. AMERIKA Een lid van de Russi sche ambassade in Washington zal toestemming krijgen om in de ge vangenis Igor Melekh te bezoekèn. Melckh is een Russisch employé van de Verenigde Naties, die samen met een Duits-Amerikaanse tekenaar illustrator wegens spionage tegen de V.S. door de federale recherche is gearresteeerd. (Rtr) De Nederlanders stellen over het ge heel genomen wel lichtelijk teleur. Bij hen ontbreken bij tal van goed opge zette partijen de afwerking. Daarvan voorbeelden ten over: de duidelijkste wel In de partijen Dukel-Koeperman en Bom-Koeperman, waarin onze land genoten finaal gewonnen stonden. Zon der overdrijving mag dan ook wel ge steld worden dat de positie van wereld kampioen Koeperman lichtelijk geflat teerd is. Van Tsjecholev kan men dat zeker niet zeggen. Hij speelt consequent, bekwaam en straft, ook in de moei lijkste situaties voor hem, fouten van zijn tegenstanders af. Het is bewonde renswaardig hoe deze knaap, die in zijn doen en laten een bescheiden, zich af zijdig houdende MULO-er zou kunnen zijn. in oenibele situaties weet stand te houden. Dat is natuurlijk zijn kracht! Hij heeft zich tot op heden als de meest constante speler aangediend en is als zodanig ernstig favoriet voor de hoogste damtitel. Men dient bij deze voorzichtige uit spraak echter wel in acht te nemen dat het tournooi met de dag zwaar der wordt. Om een voorbeeld te noe men Donderdagmorgen vroeg trok de karavaan van Dordrecht naar Goes. Gisteren in de ochtenduren van Goes naar Vlissingen en dat moest, hoewel de afstand vrij kort is, toch vrij matineus geschieden omdat er een officiële ontvangst was in de grote stad van Zeeland. Vanmorgen ver trok de karavaan al om negen uur, want in Helmond werd het gezelschap om twaalf uur verwacht. Naast het spel hebben leiding en spelers aldus nog andere verplichtingen. De belangrijkste partijen van de der tiende ronde was het treffen Dukel- Tsjecholev. De IJmuidenaar trad de jonge Rus onbevangen tegemoet en stond na een goede positiepartij, waar in Dukel handig het geliefde flankspel van zijn tegenstander had vermeden, zeker niet minder. Tsjecholev, zich de moeilijkheden bewust zynd, gebruikte dan ook alle beschikbare bedenktijd en verlokte bovendien zijn tegenstan der in de beslissende fase toen Dukel even te begerig werd, tot een foutzet. Het afspel wikkelde de jonge Rus voor treffelijk in zijn voordeel af. Daarmee was de langste partij van de avond tot een beslissing gekomen. Baba Sy, Verpoest en Deslauriers had den al combinatief gewonnen, Bom stel de teleur door in een flankspelpartij niet verder te komen dan remise tegen De Descallar, evenals Koeperman, die Sen A Kaw een puntenverdeling moest toestaan. De Hagenaar Gordijn speel de een uitstekende positiepartij tegen Dionis. In het middenspel kreeg hij over wicht hetgeen hij na een langdurige ver- (Advertentie) v V' mot de originele onderdelen dediging van de Parijzenaar prachtig tot winst realiseerde. Uitslagen dertien de ronde: Koeperman (Rusl)-Sen A Kauw (Sur) 11; Baba Sy (Senegal) -Saint Fort (Haiti) 20; Verse (Fr)- Deslauriers (Canada) 02; De Descal lar (Marokko)-Bom (Ned) 11; Ag- liardi (Monaco)-Verpoest (Belg) 02; Gordijn (Ned)-Dionis (Fr) 20; Dukel (Ned)-Tsjecholev (Rusl) 02. Stand na de dertiende ronde; 1. Tsje cholev, 23 uit 13; 2. Koeperman, 20 uit 13; 3. Baba Sy, 19 uit 13; 4. Deslau riers, 15 uit 13; 5. Gordijn, 14 uit 12; 6 en 7. Bom en Verpoest, beiden 14 uit 13; 8. Sen A Kauw, 13 uit 13; 9. Dukel 12 uit 13; 10. Dionis, 10 uit 13; 11. Saint Fort, 9 uit 12; 12. Verse, 9 uit 13; 13. De Descallar, 5 uit 13; 14. Aglardi, 3 uit 13. VALKENBURG, 29 okt. Het bij zonder fraaie herfstweer zorgde voor een bedriegelijk decor van de 25e kam- pioensrit van de K.N.M.V., waarvoor vrijdagochtend uit Wageningen 99 mo torrijders en voor het eerst ook bromfietsers vertrokken. Want de bos paden in de Peel en de landweggetjes in het Limburgse heuvelland, het eer ste doel van de tocht, waren nog door drenkt van het regenwater dat de af gelopen dagen weer zo overvloedig was gevallen. Het opvallende wat echter, dat de meeste deelnemers er zonder vallen weer in slaagden de normale weg te hereiken. Slechts enkelen gingen hier onderuit, onder meer Siem Schram en de heer P. Coleman uit Hoensbroek, achter welk pseudoniem de sportieve voorzitter van de K.N.A.U., ir. A. Pau- len, schuil gaat. Ondanks de modder poelen en de gladde bospaden was dit eerste traject van de kampioensrit naar Valkenburg toch niet bijzonder zwaar. Dat bleek wel uit het grote aantal straf- puntlozen, dat vrijdagavond aan het vermoeiende „nachttraject" over 40 km door Zuid Limburg begon. Een vijftien tal rijders had toen al de strijd gestaakt. Voor Rob Selling en Broer Dirkx. bei den kanshebbers in de zware soloklas se, maakten defecten een eind aan hun illusies. AMSTERDAM, 29 okt. Het inter nationale damesschaaktoernooi is voort gezet met de partijen van de derde ron de. De uitslagen luiden: Vreeken (Ned.) -Lazarevic (Joeg.) 0-1; Bykova (Rusl.) -Piberl. (Joeg.) afgebr.; Rinder (W. Did.(-Heemskerk (Ned.) '/s-Vs; Chaude de Silans (Fr.)-Benini (It.) '/i-'/t. De wereldkampioene Bykova had een vrjje avond omdat mej. Piberl (Joeg.) nog steeds niet in de hoofdstad is ge arriveerd. Haar partijen worden voor lopig als afgebroken beschouwd. Het is echter aan te nemen dat de wedstrijdlei ding tot strengere maatregelen zal over gaan. Na de derde ronde luidt de stand: 1. Lazarevic 2 pnt. en 1 afg. partij; 2. Benini 2 pnt.; 3. Bykova l'/i pnt. en 1 afg. part.; 4. Chaude de Silans l1/, pnt.; 5. Vreeken 1 pnt. en 1 afg. part.; 6. Piberl 3 afg. part.; 7-8. Heemskerk en Rinder pnt. Het Duitse tennisteam heeft vrijdag avond in de eerste ronde om de Koning Gustaafbeker tegen Noorwegen een 20 voorsprong genomen. Wilhelm Bungert versloeg met 62, 62. 64 de Noor Dag Jagge en zijn landgenoot Dieter Ecklebe zegevierde met 26, 61, 63, 97 over Thorwald Moe. _n deze rubriek hebben we twee tem poproblemen opgenomen. Bij no. 164 ligt het spel kant en klaar. Wit heeft alleen maar z'n zetbeurt te vervullen en deze doet een van de matstellingen veran deren. In no. 163 is de eerste zet van veel ingrijpender belang. Het varianten- spel is fraai en de oplosser zal hiervan stellig genieten. No. 163 heeft meer in houd dan no. 164. Oplossingen over drie weken Probleemoplossingen To. 157. Z. Maslar. Opl. 1. Td3—d5 dreiging 2. Td5e5 mat. No. 158. S. Limbach en J. Sledziewskl. Opl. 1. Ddl dreigt 2. Dd5t enz. 1. Ld2 2. Dhlf enz. 1. Pc3 2. Dh5 enz. 1Pd2 2. Dal! enz. Alles, wat deze rubriek betreft, te zenden aan P. A. Koetsheid, Huize St. Bernardus, Sassenheim. No. 163. E. Visserman, Den Haag. Eerste plaatsing mat in 2 zetten No. 164. B. J. da C. Andrade. South African Chessplayer, aug. 1960 mat in 2 zetten Probleem voor geoefende oplossers. No. 4001 van Joh. v.d. Boogaard te Rotterdam. Probleem voor beginnende oplossers. No. 641 van Joh. v.d. Boogaard te Rotterdam. Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 nov. a.s. aan B. H. M. Stevens. Eikenlaan 36, Heemstede. Oplossing Van No. 3394 van J. Scheyen te Kerkrade en J. C. Vink te -Utrecht. Wit speelt naar: 30, 38, 8, zl3, 32, 4, 43, 2 en wint. Een fijn en vernuftig opgebouwd pro- bleem dat door verwarr.ng stichtende meerslagen en een dwangzet nogzeer moeilijk is. Dat de slotstand overbe kend is nemen we op de koop toe. Wit begint en wint: oplossingen van de nummers 641 en 642 kunnnen tegelijk ingezonden worden tot 15 nov. a.s. Oplossing van No. 637 van H. v.d. Velde te Amsterdam. 45-40, 19x30, 40-34, 30x39, 44x11, 16x7, 26x28 en wint. Een aardig stukje slagwerk waaraan technisch nog al wat mankeert. Waarom speelde zwart als laatste zet 29-34 en niet 28-33? Met 27 op 31 en 38 op 42 zou de stand al heel wat beter geweest zijn. HET PARTIJSPEL De laatste ronde voor het kam pioenschap van N. Holland werd op 22 okt te Haarlem gespeeld en bracht een maximum aan spanning. Immers, niet minder dan 3 gegadigden voor de titel stonden gelijk met 17 punten, nl. p. v.d. Berg, IJmuiden, G. Ansems en J. H. Beeke te Amsterdam. Zij kregen het alle drie zwaar te verantwoorden want, al hadden hun tegenstanders geen belang meer bij de eerste plaatsen, ze deden hun sportieve plicht op bewon derenswaardige wijze. •.Ve geven hiervan de partij tussen P. v.d. Berg en J. Grooteman uit Wer- vershoof die de zwarte stukken voerde. 1. 32-28 18-23 2. 33-29 23x32; 3. 37x28 19-24; 4. 39-33 14-19; 5. 44-39 17-22 6. 28x17 11x22; 7. 50-44 20-25: 8. 29x20 25x14; 9. 41-37 13-18; 10. 37-32 9-13; 11. 46-41 7-11; 12. 41-37 1-7; 13. 34-30 11-17; 14. 30-25 7-11; 15. 31-26 22-27; 16. 32x21 16x27; 17. 33-29 2-7; 18. 39-34 4-9; 19. 37-32 19-23; 20. 32x21 11-16; De opening is tamelijk rustig verlo pen doch wit heeft in het verloop zijn centrum wat verwaarloosd en zal het nu moeilijk krijgen om het weer te bemachtigen. 21. 34-30 16x27 22. 42 37 23x34; 23 30x39 7-11; 24. 38-32 27x3i 25. 43x32 11-16; 26. 49-43 14-19: 27. 4:,-!8 19-23; 28. 39-33 1.0-14; 29. 44-39 11-19; 30. 39-34 5-10 31. 34-30 10-14; 32. I; -24 19x30; 33. 25x34 14-19; 34. 35-30 9-14; S5. 47-42 17-21; 36. 26x17 12x21; 37. 30-23 8-12; 38. 34-30 6-11: (men onderzoeke eens de mogelijkheden van 18-22) 39. 40-34 11-17; 40. 36-31 3-8; (steeds is 33-28 verhinderd) 41. 34-29 23x34; 42. 30x39 18-22; 43. 21-26 19-23; 44. 39-34 13-18; 45. 34-29 23x34; 46. 33-28 22x33: 47. 38x40 21-27; 48. 32x21 16x27; Wit moet steeds maar achterwaarts ruilen om zich de indringers van het lijf te houden. 49. 42-38 18-23: 50. 38-33 12-18; 51. 40-34 14-19; 52. 33-29 27-32: 53. 37x28 23x32: 54. 48-42 18-22; 55. 45-40 22-27; 56. 40-35 17-22; 57. 26-21 27x16; 58. 34-30 16-21: 59. 30-24 19x30: 60. 35x24 21-26; 61. 24-19 32-37 62 42x31 26x37 63. 19-14 8-13; 64. 29-24 37-41; 65. 24-19 13x24; 66. 14-9 41-46; 67. 9-3 en hier werd tot remise besloten. Een nauwkeurige ana lyse van het eindspel zal wellicht aan tonen dat zwart wel iets sterker had kunnen spelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11