FRANS HALSZAAL wordt woensdag feestelijk heropend naaimachines BELANGRIJKSTE FASE IN RESTAURATIEPLAN VAN FRANS HALSMUSEUM GALERIE ESPACE gaat Haarlem verlaten— voor Léonie Molkenboer zeventig jaar Verlies Voor de plaatselijke actueel-culturele bedrijvigheid VESTIGING in AMSTERDAM W. van Willige: 25 jaar Wit-Gele Kruis Bloemenmeisjes meer geld voor de bibliobus SLEUTEL WEG W egverwarming tegen ijzelvorming tl IMS ENGEL UITVOERING VAN VERDI'S REQUIEM donderdag door koor Katholiek Haarlem IN HAARLEM Leergang „Hogere Bedrijfsleiding" Schoolhand'baltoernooi voor jongens Verkeersorganisatie bij Amsterdamse Poort Binnenkort proef bij aquaduct Ringvaart Haarlemmermeer ZATERDAG 29 OKTOBER 1960 PAGINA i m 'N' W jk f *L Practisch *4» ^tn,,eAgnnuldDel"1.ngRt0Senhe'd ge" Het is juist vier jaar geleden dat wij konden berichten dat in Haarlem een nieuwe kunstzaal zou worden geopend. Onder de naam „Galerie Espace" werd deze door de dames Eva Ben dien en Polly Chapon gevestigd in het toen zojuist gerestaureerde woonhuis van de familie Chapon aan het Klein Heiligland. De winst aan actueel-culturele bedrijvigheid, die ontstond door de vestiging van een internatio nale kunsthandel, bepaalt tevens de mate van verlies, nu de direc tie besloten heeft haar activitei ten naar Amsterdam te verplaat sen. Het begrip dat wij kunnen op brengen voor de beweegredenen FLATS AAN HET STATEN BOLWERK kan het gevoel niet ongedaan ma ken, dat met dit heengaan Haar lem een gevoelig verlies lijdt. „DE SLEUTELSPECIALIST" Loods van Openbare Werken bleek duurder dan gedacht if" W V - '$$£4$ S'&$ v'.i HAARLEM, 29 okt. Woensdagmid dag om 3 uur zal burgemeester Cre- biers van Haarlem de Frans Halszaal 'n het Frans Halsmuseum met enig feestelijk vertoon heropenen. Bijna ne gen maanden is men bezig geweest deze zaal, waar een viertal kostbare Jehuttersstukken van Frans Hals wor den geëxposeerd grondig te restaure ren. De werkzaamheden aan deze zaal Vormen het belangrijkste onderdeel van de algehele restauratie van het museum, waarmee men in 1946 begon nen is en die pas voltooid zal zijn in 1962. wanneer het honderdjarig be staan van het museum wordt herdacht, en wanneer het vijftigste jaar ingaat, dat het museum in het voormalige weeshuis gevestigd is. De werkzaam heden zullen dan vele tonnen gelds heb ben gekost. De Frans Halszaal is een aanbouw sel aan de oostelijke vleugel van het museum. Het dateert uit de twintiger jaren, toen er het moderne kunstbezit werd ondergebracht. Toen de gemeen te eenmaal de beschikking had over het Huis van Looy, kon de moderne kunst déér worden ondergebracht en kwam de grote zaal vrij voor het expo seren van de imposante schuttersstuk ken. Dat is thans tien jaar geleden. De zaal heeft een grondige gedaan, teverwisseling ondergaan. Het jute is van de wanden gehaald en de muren ?Ün op een bepaalde manier gepleis- De oude vloer is helemaal weg gebroken en de vloerbedekking be staat thans uit donkere, vierkante te gels. Het dak van de zaal bestaat thans uit Luciflex. dat het directe zonlicht weert en het daglicht zeeft. De kaasdoeken, die lelijk en boven dien brandgevaarlijk waren, konden dus verdwijnen. Er is een koof aan gebracht, waarin de verwarming is opgenomen, zodat de lelijke radiato ren verwijderd konden worden. Ingrijpender nog is de entree tot de zaai gewijzigd. De donkere passage die van de hal bij de Renaissancezaal toe- gang gaf tot de Frans Halszaa1 is weg gebroken en tussen het oude museu gedeelte en de Halszaal is een moderne foyer met buffet en keuken- •ecomodatie gebouwd ten behoeve van v? bezoekers van het museum, voor het ïïjjarmaken van diners, die bi) tijd en Tjae in het museum worden gegeven, yhten hehoeve van de leden van de .mksuniversiteit en andere vereni- hgen die bijeenkomsten houden in j*et museum. De nieuwe koffie- 'hstallatie in dit gedeelte is dan ook •en geschenk van de leden van de volksuniversiteit bij gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de organisatie. Bovendien is in dit gedeelte een een- [Advertentie) VERKOOP VAM ALLE MERKEN. DUS RUIME KEUZE telefoon1mImRAA!B 181 voudige garderobe voor ongeveer 200 personen ondergebracht. Directeur H. P. Baard blijkt een practisch man te zijn. Bij de Renais; sancezaal, die regelmatig voor allerlei bijeenkomsten gebruikt wordt, had hb een goede bergruimte nodig. In het nieuw gebouwde gedeelte heeft hij de ze bergruimte laten aanbrengen, welke bereikbaar is via de oude, eerbiedwaar dige kastdeuren die men in de muur van de Renaissancezaal aantreft. In plaats van dat men een kast betreedt, komt men via deze deuren dus in de berg ruimte. Zoals gezegd vormt het gedeelte dat thans gereed is, een onderdeel van het algehele reorganisatieplan waaraan reeds jaren gewerkt wordt. Het zou te ver voeren om de hele reorganisatie op deze plaats te gaan beschrijven, maar een enkel detail zal de bezoeker zeker opvallen: Overal in de gangen van het museum treft men een soort gebrand schilderde medaillonnen aan, die zijn opgenomen in het raam. Deze medail lonnen hebben samen vroeger één groot gebrandschilderd raam gevormd, dat in zijn totaliteit niet voldoende tot zijn recht kwam. De afzonderlijke groepen blijken uitstekend te voldoen. Veel aandacht is er besteed aan nei brandvrij maken van het museum en aan de beveiliging tegen inbraak en diefstal. De „kapel" heeft marmeren plavuizen gekregen en bij de zogeheten 1616-zaal is een tweede zaal bijgebouwd. Er moet echter nog heel wat gedaan worden. In de zuia-oostelijke vleugel van het museum worden afzonderlijke vertrekken ingericht als zilverkamer en als apotheek. De heer Baard is er on langs in geslaagd ten behoeve van de ze laatste een authentieke empire-apo- thekerstoonbank te bemachtigen. Een hoofdstuk aport vormt uiteraard de zorg voor het moderne kunstbezit. De nieuwe adjunct-directeur van het museum, die per 1 november in func tie komt, zal speciaal deze zorg toe vertrouwd krijgen. Het ligt in de be doeling van de heer Baard om op de zolder van het Frans Halsmuseum met tertijd een kabinet voor oude prenten in te richten, terwijl deze zolder ook goede mogelijkheden biedt voor het houden van exposities. Daarnaast zal ernaar gestreefd worden de beschik king te krijgen over de Vishal op de Groote Markt, speciaal ten behoeve van de moderne kunst. HAARLEM, 29 okt. DoniPT<ï^n l Scomber Éeeft het koor Katholiek frarïïm onder leiding van Albert de en met medewerking van Marq- ïp van der Lugt, sopraan, R<*>s Boels- alt, Nino Adami, tenor Paul Hof- k ®de, bas en het Noordhollands Phil- fc^nónisch Orkest een uitvoeringjan hp? Requiem van Verdi. Bij K.® Upd van een uitvoering van ditzeli Zir[k in januari 19.58 schreef onze mu- Viwhlifeeneent Tom de Vries in g^keschouwing onder meer het voi d\v'iiet is nieet overdreven, het is niet tot rier'S Verdi's Requiem te rekenen gespy,® allerschoonste oratoria die ooit rnej"reven zijn. Hier is de triomf der traniüle' der harmonie en van het con- kiug^t, hier is de hymnische verruk- dierL het werk boven een uiting van k0msmart plaatst. Hier is een vol- Reqüfr gaaf meesterwerk dat naast het Wel van Mozart kan staan, hoe- aanihp",1 en techniek vanzelfsprekend onze n <e'ijk verschillen. Wel moeten met ()o00rdelijke oren rekening houden °ns in| zuidelijke mentaliteit. Wij uiten de Homogener, misschien stroever dan men Janse volkeren. Doch wanneer Segeve! ,_aan deze muziek heeft over- Van "beleeft de ziel een verrukking He?e noogste sfeer der schoonheid. lostemZerk 's geschreven voor vier so- kest gemengd koor en groot or is hoi,. „Sanctus" dat zachtstemmig Zo'ajo „i, een aangrijpende dubbelfuga, tralo libera me" een magis- dat Voiliavbeval'. B,?grijpelük is het, h°ogten,mf 1 ?s lrac" a,s een der Wat s ?n van het werk laat gelden Saat""ivermgwekkende grootsheid aan- VERDI HAARLEM, 28 okt. Met ingang van half november zal de „Avondaca demie voor Bedrijfswetenschappen" in Haarlem een opleiding „Hogere Be drijfsleiding" gaan organiseren. De academie die reeds zeven jaren over het gehele land opleidingen in de bedrijfswetenschappen organiseert on der auspiciën van het Instituut voor so ciale wetenschappen, gevoelde de noodzaak tot het stichten van een leer gang voor „Hogere Bedrijfsleiding" door het grote aantal deelnemers uit Haarlem afkomstig, dat momenteel de leergang in Amsterdam bezoekt. De op leiding „Hogere Bedrijfsleiding" beoogt vorming van algemeen bedrijfsweten- schappelijke aard te geven aan staf functionarissen van kleine en middel grote bedrijven, vooral in verband met de toenemende specialisatie op tech nisch gebied. De opleiding omvat on derwerpen als bedrijfspsychologie, marktonderzoek. statische bedrijfs- analyse en kostenonderzoek. HAARLEM, 28 okt. Zoals gebrui kelijk organiseert de schoolhandbal- commissie in de herfstvakantie voor de jongens van het lager- en voortge zet onderwijs een handbaltoemooi ge- Voor de meisjes wordt dit toernooi ge houden in de paasvakantie, als het voetbaltoernooi de belangstelling van de jongens trekt. Het „blokjesbal" en het „zevenhandbal" hebben de belang stelling voor dit toernooi de laatste ja ren belangrijk doen toenemen en maandag en dinsdag zullen niet min der dan 70 ploegen aan deze sportieve vakantiegenoegens deelnemen. Het blokjesbaltoernooi wordt dins- h e-T woensdag in het Krelagehuis gehouden; »s morgens de poule-wed- strqden en_ 'g middags een deel van de eindstrijden. Woensdagmorgen vin den de finales plaats. In het Van der Aartsportpark in Haarlem-Noord vin den de veldhandbalwedstrljden plaats. Maandag de poule-wedstrijden en dins dag de eindstrijden. Men speelt in drie groepen: de 12. en 13-jarige en de 14- en 15-jarige spelen zevenhandbal, die van 16 jaar en ouder spelen elfhandbal. HAARLEM, 28 okt. Omdat er SeeJj vestigingsmogelijkheden voor de stad bibliotheek in de nieuwe wijken van Haarlem te vinden zijn, wil men enige tijd overgaan tot het aan schaffen van een bibliobus, een rijdend ?au- Voor "dit doel is al ƒ26.000 uitgetrokken. B. en W. van Haarlem vragen nu de raad om nog eens 10.750, goeddeels voor het in richten van de bus en voor de aan schaf van boeken. HAARLEM, 28 okt. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor de bestemmingsverordening Staten Bolwerk, die begrensd wordt door de nieuwe Gracht, Kinderhuissingel, Schotersingel, Schoterstraat, Klopper singel en Friese Varkenmarkt, in die zin te wijzigen dat daar een bebou wing met negen flatwoningen, drie kantoren, drie kelders en drie gara ges mogelijk wordt. Tot nu toe moch ten er alleen maar eengezinswoningen worden neergezet. Deze gebouwen zul len aan het Staten Bolwerk worden ge bouwd. HAARLEM, 28 okt. Ter bescher ming van overstekende voetgangers en voor een betere geleiding van het ver keer op het kruispunt Spaarnwouder- straat-Lange Herenvest nabij de Am sterdamse Poort, is het nodig enkele voorzieningen te treffen. Er zullen ver keersgeleiders en verkeerszuilen wor den aangebracht en enkele lichtmas ten worden verplaatst. B. en W. vra gen de raad voor dit doel om een kre diet van ƒ7100. Haar vrije uurtjes brengt mejuffrouw Leonie Molkenboer graag aan de piano door. Maandag 31 oktober hoopt mejuf frouw Léonie Molkenboer haar zeven tigste verjaardag te vieren. Wan neer wij tegenover haar zitten in haar gerieflijke woning aan de Julia- naweg in Zandvoort, hebben wij moei te, onze verbazing over dit feit te onderdrukken. Het is eenvoudig on denkbaar deze veelzijdige en nog steeds actieve vrouw te zien als een bejaar de dame. Zelf zegt ze glimlachend: „Tja, ik kan er niets aan doen, je houdt het niet tegen." Geanimeerd vertelt mejuffrouw Molkenboer over haar leven als muziekdocente. Niet alleen was zij 19 jaar als leerkracht verbonden aan het r.-k. lyceum voor meisjes „Fons Vitae" in Amsterdam, maar ook gaf zij 27 jaar muziekon- derricht op de school voor maat schappelijk werk in Amsterdam en 12 jaar op het r.k. lyceum „Sancta Maria" te Haarlem. Daarnaast heeft zij een groot aantal kinder-, dames- en sehoolkoren geleid. Mejuffrouw Molkenboer zegt: „Toen ik op zeven jarige leeftijd de wens te kennen gaf naar het conservatorium te willen, wilde mijn vader hier niets van we ten. Ik bleef toch doorzetten en toen ik 18 jaar was, mocht ik met mijn vader naar het muziekinstituut van A. Averkamp, dat in die tijd een zeer goede naam had. Evengoed moest ik leren voor een functie op de Post spaarbank, want mijn vader vond, dat muziek niets voor mij was en zei dat ik toch geen leerlingen zou kun nen krijgen. Nu kan ik mijn leerlin gen niet meer tellen," lacht ze nog na genietend. „Het examen voor de Post spaarbank is het enige waar ik ooit voor gezakt ben, maar het was dan ook wel een beetje mijn eigen schuld" bekent mejuffrouw Molkenboer fijn tjes. Bij Averkamp heeft zij jaren zangles gehad. Zij stond in die tijd al regelmatig op de vaderlandse podia, waar zij niet alleen liederen, maar ook aria's en oratoria zong. Daarna kreeg zij les van de bekende concert zangeres Alida Loman, die haar sterk afraadde door te gaan met haar pia nostudie. Zij moest hiervoor zes a ze ven uur per dag studeren, wat zeer vermoeiend was en een slechte in vloed had op haar stem. Heel belang rijk voor haar was de verhuizing van de familie Molkenboer naar de Johannes Ver hulststraat, waar zij vlak naast Alphons Diepenbrock kwamen te wonen. Léonie Mol kenboer is er nog steeds trots op, dat zij samen met Diepenbrock zijn „Ber ceuse" heeft ingestudeerd. Hij was het, die haar adviseerde les te ne men bij Berthe Seroen. „Een groot artiste, voor wie ik veel bewondering had," zegt mejuffrouw Molkenboer. Berthe moest eens zingen in een kerk in Alkmaar. Zij werd plotseling ziek en ik verving haar. Toen een heer merkte, dat ik Berthe Seroen niet was, vroeg hij meteen zijn kaartje terug en verliet de kerk. Het was natuurlijk pijnlijk, maar ik was blij met alle an dere mensen die bleven zitten." La ter was de zangpedagoge Bodi Rapp haar leermeesteres. Hier liet zij het niet bijook nam zij deelamatieles bij Paul Huf. ,,Huf heeft de mooiste stem, die ik ooit gehoord heb", vind Leonie Molkenboer. „In 1947 kwam er een kentering in het muziekonderwijs. Voordien gaven wij voornamelijk zangles. Nu moesten wij theorie en muziekgeschiedenis do ceren. Het was natuurlijk een omscha keling, maar wel interessant. In 1949 ging zij logopedie studeren in Am sterdam. Dit kwam haar goed van pas, want juist na haar pensioen in 1955, moest er in haar woonplaats Zandvoort een gemeentelogopediste worden aangesteld. Zij kreeg deze functie en bekleedt deze dus vijf jaar. „Maar per 1 januari houd ik er mee op ,ik hem meer dan vijftig jaar les gegeven in mijn leven en ik vind het welletjes," zegt ze. „Wel houd ik mijn particuliere leerlingen aan. Het is er dankbaar werk vooral als er duielijk merkbare resultaten zijn." Het Haarlemse Wit Gele Kruis stond nog in de kinderschoenen, toen voor zitter R. Schlatmann het toch wel no dig vond een man aan te trekken, die de propaganda op zich zou nemen. Hij immers had bij de wieg gestaan van het W.G.K. en de baby zien op groeien tot een welvarende kleuter. Hij bedreef in die dagen dus een soort kleuterzorg en het was toen zaak een man te vinden, die mee wilde helpen het kind naar de volwas senheid te leiden. Die man vond hij in de heer W. van Willige, toen als re dacteur aan onze courant verbonden. Dat was in 1935. Wij schrijven nu 1960. Vijf en twin tig jaar lang heeft de heer Van Willi ge met veel energie aan het Wit Gele Kruis gewerkt, een instelling, die een deel van zijn leven is geworden. Van af 1937 reeds heeft hij zitting in het bestuur als secretaris en zijn mede bestuurderen beschrijven hem als een man, die vrijwel geen vergade ring overslaat en uitstekend past in het team, dat het Wit Gele Kruis tot zo'n grote bloei heeft gebracht. Dat de propagandistische talenten van de heer Van Willige hier een grote rol hebben gespeeld, is buiten kijf. Hon derden katholieke Haarlemmers ston den vreemd tegenover het Kruiswerk en de heer Van Willige zoch en vond Galerie Espace werd al spoedig be kend als de meest vooruitstrevende kunsthandel in het.land. Met voortva rendheid werden binnen - en buiten landse kunstenaars uit de avant-garde lenresenteerd. Het mag nu wel eens lezegd worden dat de dames Chapon fn Bendien op dit moe^ke en onove^ zichteliike terrein by het maKen van hun keuze geleid werden door een goe de intuïtie. Onder degenen die zij pre senteerden bevinden zich *'Sur®n die in deze jaren tot roem zijn gekomen en inmiddels door de internationale kunst handel in Parijs werden geannexeeid. In de exposities werden o.a.s de vol gende Nederlanders opgenomen: Latas- ter, Ten Holt, Corneille, Frankot, San ders. Appel, Lucebert, Reinhold, Cou- zijn, Kneulman en de Haarlemmers Wiesman, Heyboer, Nagy, Chapon. Van de buitenlandse kunstenaars noe men wij Aiechinsky, Haber, Hundert- wasser, Dubuffet, Hartung, Miro, Ba- zaine, Bissière, Jorn en Nikel. Legendarische openingsavonden Voor Haarlem bracht dit mee dat de exposerende kunstenaars meestal aanwezig waren bij de openingsavon den die een brandpunt vormden van ar tistieke activiteit: men kon er de voor aanstaande schilders en beeldhouwers, dichters, schrijvers en architekten uit heel het land ontmoeten. De inleidin gen op deze soms legendarische avon den werden o.m. gehouden door Schier- beek, Mulisch. Redeker, Oxenaar en Lucebert. Het is spijtig te moeten be denken, dat niet alleen de tentoonstel lingen ,maar ook deze altijd bijzondere evenementen tot het verleden beho ren. Voor het creatieve bewustzijn van de Haarlemse kunstenaars zijn de on gedwongen ontmoetingen in dit cultu rele centrum zeker van groot belang geweest. De jeugd vooral heeft de ten toonstellingen druk bezocht. Van de niet vooropgezette maar toch wel feitelijke educatieve functie van „Espace" voor Haarlem getuigen de brieven die dezer dagen vooral door jongeren aan de directie worden ge stuurd. Als een evenmin bedoeld maar wel zinrijk afscheidsgebaar moge gelden, dat B. en W. van Haarlem, zoals reeds werd bericht, besloten hebben een belangrijk schilderij van Karei Appel, dat zich bij Espace be- vindt, aan te kopen voor de gemeen telijke moderne verzameling. Op 5 november start „Galerie Es pace" op haar nieuwe adres: Keizers gracht 548, Amsterdam (tussen Leid- sestraat en Spiegelstraat) met een ten toonstelling van de Chinese in Ame rika woonachtige, schilder W. Ting die de directie kort geleden in Parijs ont moette en die hier zijn eerste expositie op het vasteland krijgt. Achtereenvol gens zullen daarna van de Hagenaar Jaap Nanninga en van de Israëliër Za- vitsky tentoonstellingen worden inge richt. Verwachtingen Het verdwijnen van „Galerie Es pace" uit Haarlem valt toevalligerwijs samen met het indiensttreden van een speciale gemeentelijke functionaris voor de hedendaagse kunst. Wij hopen dat de heer Schwagermann het ver lies van „Galerie Espace" en van Lef- felaar, enige jaren terug, opvangt in die zin, dat hij het in Haarlem aan wezige materiaal opnieuw weet te bin den en te stimuleren, zowel op het punt van de creatie als van de representa tie en de appreciatie. Het zou in het In „Galerie Espace" aan de ronde tafel bijeen (van links naar rechts mevrouw Polly Chapon, Jules Cha pon en mevrouw Eva Bendien. belang zijn van cultureel Haarlem als zijn gespecialiseerde taak ertoe zou lei den, dat de middelen gevonden worden om het actueel-culturele klimaat ten onzent zodanig leefbaar te maken, dat althans de vlucht uit Haarlem van waardevolle scheppende krachten en cultuur-bevorderende instellingen tot staan gebracht wordt. Bij het afscheid van „Galerie Es pace" begroeten wij de nieuwe adjunct directeur voor de moderne kunst met vertrouwen èn met verwachtingen. L.T. (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 1X493 DEN HAAG, 28 okt. Binnenkort zal een voor Nederland unieke proef worden genomen met het verwarmen van een weggedeelte bij ijzelvorming. Dit experiment, dat grotere verkeers veiligheid beoogt, wordt gedaan nabij de vrij steile op- en afritten van het nieuwe aquaduct over de Ringvaart van de Haarlemmermeer. In de weg is een elektrische verwarming ingebouwd die bq kans op ijzelvorming zal worden ingeschakeld. Het moet het wegdek dan enkele graden boven nul houden. In Amerika en Duitsland wordt dit sys teem meer toegepast. Het aquaduct zal naar verwachting tegen begin volgend jaar gereed zijn. De financiële consequenties van dit ver warmingssysteem zijn niet gering. Het kan alleen worden toegepast bü be langrijke projecten, waar gladheid door de grote helling van de op- en afritten groot gevaar betekent voor het verkeer. Als de proef slaagt wil men het ver warmingssysteem, dat berust op het onder stroom zetten van de ijzeren staven van het voorgespannen beton, ook aanbrengen bij de van Bienenoord- brug bij IJsselmonde, welk project op het ogenblik in uitvoering is. HAARLEM, 28 okt. Op 18 februa ri van het vorig jaar besloot de ge meenteraad van Haarlem 33.000 be schikbaar te stellen voor het bouwen van een loods voor Openbare Werken aan de Delistraat. Daarbij zou ge bruik gemaakt worden van onderdelen van een loods op het voormalige Hol land Nauticterrein. De kosten blijken in werkelijkheid echter 46.060 te heb ben bedragen, zodat thans aan de raad een aanvullend krediet wordt ge vraagd van ƒ13.060. De verhoging is het gevolg van het feit, dat men achteraf in het plan vijf overdekte ruimten voor de opslag van zand, grint en koud asfalt moest op nemen, wegens opheffing van het ge meente-erf aan de Harmenjansweg. Bovendien moest er meer vernieuwd worden dan men aanvankelijk gedacht had. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin de toon om die vreemdelingen aan te trekken, ten profijte van henzelf. Wij hebben enkele jaren geleden uitvoerig geschreven naar aanleiding van het zilveren jubileum van het Haarlemse Wit Gele Kruis, en daar mede ook geschreven over het be stuur, dat vrijwel geheel bestaat uit de mannen van het eerste uur. Die geschiedenis is dus ook die van de heer Van Willige, die met zijn tallo ze folders en vele „stunts" de men sen aan het W.G.K. wist te binden. Er zijn vele verhalen te vertellen. Bijvoorbeeld over de colonne, die door het W.G.K. in de oorlogsjaren werd gevormd om bij een ramp di rect te kunnen inspringen. Een voor treffelijke organisatie, die de bewon dering van zeer velen afdwong. Wij kunnen gewagen van de enorme sprong van het ledental, uniek in het land, die het W.G.K. een stevige ba sis gaf. En steeds had de heer Van Willige daarin een werkzaam aandeel. Hij wist in zijn geschriften altijd die men selijke toon te vinden, die in het ge zin aansloeg. Geen speculeren op vals sentiment, maar reëel de zaken stellen, zoals ze zijn. Geen wonder dus, dat de vrienden hun zilverling eens willen oppoetsen en hem harte lijk huldigen. Dat zal vrijdag 4 no vember gebeuren, 's Morgens is in de Mariakapel aan de Jansstraat een H. Mis, daarna een ontbijt in het W.G.K.-gebouw aan het Kenaupark. 's Middags van half één tot half twee krijgen de medewerkers van het Wit Gele Kruis de gelegenheid hem te feliciteren. De blaren vallen van de bomen, de stad heeft haar zomerse fleurig heid verloren. Het kan nog maanden duren, eer de zon de oude stad zijn altijd jonge glans geeft. Bij Haar lems Bloei echter blijft men kenne- lijk in de sfeer van de lente, want daar wordt nu de komst van de nieu we lichting Bloemenmeisjes voorbe reid. Hoe wordt men Bloemenmeisje? Dat is een van de weinige vragen van het leven, die in geen enkele cursus behandeld worden. Je mag dan praten over natuurlijke charme, jeugd en vriendelijkheid, maar daar mede is de zaak niet af. Wij zullen er dus geen antwoord op geven. Het enige, dat wij op gezag van Haar lem Bloei kunnen vertellen, is, dat de meisjes, die het achttiende levens jaar hebben voltooid en de een en twintigste nog niet hebben voleind, een kans maken. Zij moeten er na- tuurlijk zin in hebben, en louter uit liefhebberij mee willen doen. Boven dien moeten zij redelijk de moder ne talen kunnen spreken en over eni ge vrije tijd beschikken. In dat ge val kunnen zij naar de directeur een brief schrijven. En hiermede is dan het sprookje de wereld uit, dat slechts op uitnodi ging een meisje zich de bijstelling „bloemen" mag veroorloven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3