Geen twijfel over juistheid van Nederlands standpunt Ir. Knottnerus: landbouw zal zich eens zelf bedruipen Arbeidsdeel moeilijk ten koste van winstaandeel te vergroten l KABO-voorzitter reageert op rede van mr. Boot Conflict tussen mgr. Theunissen en partij in Nyassaland t>£ HUW WW ve g££R PAUL VLAANDEREN klep- 4 Prins Philip woont filmgala bij K.V.P. ANTWOORDT PARTAI KATOLIK Aan plichten jegens het volk der Papoea's wordt niet verzaakt Bromfietsen buit van jongensbende Hoge ambtenaar in Algerije neemt ontslag Belastingvoorstellen zijn aanslag op zelfstandige boeren Prof. Witteveen op dies N.E.H. 4 Goede wil tot samenwerking Agent van Duitse loterij betrapt Kind auto laten besturen Pastoor gedood door kolendamp WOENSDAG 9 NOVEMBER 1960 pagina Nog enkele onttakelde resten achterhaald Aanrander in arrest Jaarvergadering K.N.L.C. Winstaandeel en economische groei f 5000.- BOETE voor belastingontduiking J. H. Halmans in Berg en Terblijt Scheveningse pier later open (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 8 nov. „Nederland wil geen oorlog met Indonesië en be reidt zich daarop ook niet voor. Wel is het Nederlands verantwoordelijkheid ervoor te waken, opdat rust en orde in Nederlands Nieuw-Guinea van bin nenuit noch van buitenaf wordt ver stoord. In dit licht moeten de zeer be scheiden militaire maatregelen van Ne derland worden gezien". Aldus een uit spraak in het antwoord, dat de K.V.P. vandaag heeft verzonden aan de Partai Katolik te Djakarta. Deze partij heeft de K.V.P. enige maanden geleden een brief gestuurd, waarin werd gesproken over de zware verantwoordelijkheid van de K.V.P. ten aanzien van het Nieuw-Guinea-beleid van de Nederlandse regering. Gevraagd werd of het niet mogelijk zou zijn dat de K.V.P. en het Nederlandse volk ten opzichte van Indonesië een meer posi tieve houding zou aannemen, gebaseerd op de gedachte dat wie veel heeft een morele verplichting heeft tegenover hem die weinig of niets heeft. Ge vraagd werd om een „gezonde twijfel aan de juistheid van het door de Ne derlandse regering ingenomen stand punt en bereidheid tot praten". De K.V.P. erkent thans in haar ant woord het recht van beide partijen op een open gesprek en meent dat er geen reden is voor de Indonesische katholie ken zich „pijnlijk gescheiden" te voe len vanwege dit territoriaal geschil tus sen twee staten. De K.V.P. kan ook niet inzien, dat er voor de Indonesische re gering praktisch geen andere wijze van handelen zou overblijven. Het is niet de Nederlandse houding die tot de huidi ge situatie heeft geleid, aldus het ant- woordschrijven, doch de Indonesische. Reeds in 1951 werd in een rapport van de United Nations Commission for In donesia aan de Veiligheidsraad vastge steld dat Indonesië niet langer bereid was over Nieuw-Guinea te spreken ten zij van te voren vaststond dat de soe vereiniteit aan Indonesië zou worden overgedragen. Wanneer de katholieke partij in Indonesië thans volhoudt, dat er voor het bewind in Indonesië prak tisch geen andere wijze van handelen meer overblijft, maakt het wel de gro te moeilijkheden om nog tot een over eenstemmend inzicht te komen, aldus de K.V.P. De ervaringen welke Nederland in deze jaren heeft opgedaan, hebben voorts tot de conclusie geleid, dat het Indonesische bewind zich niet door ra- DFN HAAG, 8 nov. De politie heeft zes jongelui aangehouden, die in twee maanden tijds veertien bromfietsen ge stolen en gesloopt hebben. Door de speurzin van een benadeelde bromfiets eigenaar is de politie de jongensbende op het spoor gekomen. De bromfiets van deze man werd eind oktober gestolen in de Boekhorststraat. De eigenaar ging iedere avond terug naar deze straat in de hoop zijn brom mer en de dief te vinden. De vorige week woensdagavond betrapte hij twee jongens die een fiets meenamen. Hij volgde het tweetal, dat met de fiets verdween in een woning aan de Hoef- kade. De man noteerde het nummer en ging weer naar de Boekhorststraat om de eigenaar van de gestolen fiets op te wachten. Toen deze verscheen gingen zij samen naar een politiebureau. Twee re chercheurs togen daarop naar het op gegeven adres en troffen daar een zes tien-jarige loopjongen en zijn even oude vriend, een machine-bankwerker aan. Bij verhoor bleek, dat het tweetal met nog vier vriendjes de afgelopen twee maanden niet minder dan veertien bromfietsen gestolen heeft. De andere vier zijn inmiddels ook aangehouden en verhoord. Van vier bromfietsen werden alleen de carburateurs gesloopt. Van de gesto len brommers zijn hier en daar nog slechts enkele onttakelde resten achter haald. Ook het voertuig van de aangever bleek deerlijk gesloopt. tionele overwegingen laat lelden. De KVP voert nog een aantal argumenten aan tegen de beweringen van Indone sische katholieke zijde (vasthouden aan koloniale politiek, enz.). Er wordt nog maals op gewezen dat het beheer over Nederlands Nieuw Guinea een voorlo pig karakter draagt en zich strikt be perkt tot de doelstellingen die in het handvest van de V.N. zijn aangegeven, met name de ontwikkeltng van zelfbe stuur en het versneld naderbren- gen tot zelfbeschikking. Voor de katholieken van Nederland heeft de missie in Indonesië (van In donesische zjjde ter sprake gebracht) niet de betekenis van een eigen be lang dat moet worden verdedigd, maar van een plicht, die gaarne en met liefde wordt vervuld. Zou Indo nesië om politieke red men het ver der vervullen van deze plicht willen beletten, dan zou Nederland dit be treuren. Dit zal echter geen reden zijn om bij de Nederlandse regering aan te dringen op een verzaken aan haar plichten jegens het volk der Papoea's, aldus de K.V.P. „Het ontbreken van twijfel over de juistheid van het met betrekking tot Nederlands Nieuw-Guinea ingenomen standpunt gelieve u niet te beschou wen als een teken van angstwekkende verblinding, maar van rotsvaste overtui ging." De K.V.P. staat op het stand punt, dat over de houding van Indone sië niet kan worden gezwegen, alleen reeds om niet de Indruk të wekken, dat Nederland Indonesië in dit opzicht nog niet als volwassen zou beschou wen en nog niet geheel aansprakelijk voor eigen tekortkomingen. De mogelijkheid tot verbetering van de verhouding Nederland-Indonesle acht de K.V.P. nog steeds aanwezig. ALGIERS, 8 november (Reuter, UPI) André Jacomet, secretaris-ge neraal bij het bureau van de algeme ne gedelegeerde voor Algerije, heeft gisteravond zijn functie neergelegd uit protest tegen de Algerijnse politiek van president De Gaulle. Jacomet is na Delouvrier de belangrijkste be stuursambtenaar in Algerije. Volgens Franse persberichten heeft hij maandag op een bijeenkomst van burgerlijke functionarissen, die door Delouvrier was belegd, verklaard dat hij ambtenaar is van de Franse republiek en niet benoemd om een Al gerijnse republiek te dienen. „Men heeft van ons verlangd, dat wij in de zin van een Franse oplossing van het Algerijnse vraagstuk werkten. Nu moe ten wij onze politiek veranderen. Ik zal niet een persoonlijke macht die nen. De Gaulle is niet Frankrijk en Frankrijk is niet De Gaulle", aldus Ja comet. De directeur van het plan van Con- stantine voor bestuurshervorming in Algerije, Wybert, en de directeur van openbare werken, Saigot, verklaarden zich solidair met Jacomet. Hun ont slagaanvragen werden echter later door Delouvrier afgewezen. ROTTERDAM, 8 nov. Vandaag is een 34-jarige chauffeur voor de officier van justitie geleid. Hij heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een 14-jarig meisje aangerand. Tevoren had hy haar onder invloed van sterke drank gebracht. UTRECHT, 8 nov. „Hopelijk zal men later niet over ons zeggen: „Ze schreeuwden maar om hogere prijzen maar de eigenlijke taak zagen ze niet". De voorzitter van het Koninklijk Ne derlands Landbouw Comité, ir. C. S. Knottnerus, sprak deze wens vanmid dag uit op de algemene vergadering van het K.N.L.C., aan het eind van een beschouwing over de eigen verant woordelijkheid van de boer en zijn or ganisaties. De heer Knottnerus begon met een vraag die men, naar hij zeide, de laat ste tijd overal hoort: moet de overheid doorgaan met wat zij voor de ontwikke ling van de landbouw tot nu toe heeft gedaan hij noemde speciaal onder wijs, voorlichting en onderzoek of komt er een tijd dat de landbouw wat dit betreft op eigen benen kan staan? Hij wilde, op gevaar af dat hij toch nog verkeerd begrepen zou worden, de stelling verdedigen, dat er inderdaad, en misschien al vrij spoedig, een ogen blik aanbreekt, dat de Nederlandse landbouw zichzelf zal kunnen bedrui pen en dat de overheid steeds meer haar bemoeiingen achterwege zal kun nen laten, uitgezonderd natuurlijk de maatregelen aan de grens, bedoel om dumping-praktijken en dergelijke te ke ren. Bij het landbouwonderwijs is de over dracht aan het bedrijfsleven al lang gaande. De manier, waarop de over heid nu tracht meer haast te maken bij de overdracht van de voorlichting, kon de heer Knottnerus niet erg be wonderen, al gaf hij toe dat het be drijfsleven niet altijd de noodzakelijke medewerking verleent. Ir. Knottnerus bleek over het voort bestaan van de kleinere bedrijven niet zo pessimistisch als de commissie Hofstee. De mogelijkheden tot inten- siyering zijn veel groter dan die com missie denkt. Zij gaat namelijk uit van het bestaande produktiepatroon, maar er zijn factoren die erop wijzen, dat de markt van produkten van het kleine bedrijf nog aanzienlijk kan wor den uitgebreid: de bevolkingstoene- ROTTERDAM, 8 nov. Ter gelegen heid van de 47e dies natalis van de Economische Hoogeschool te Rotter dam, heeft prof. H. J. Witteveen in de aula van de hogeschool In een open bare senaatsvergadering een rede uit gesproken, met als onderwerp „winst aandeel en economische groei". Bij alle vooruitgang, die de econo mische wetenschap heeft geboekt, is de verklaring van de functionele inko mensverdeling, aldus prof. Witteveen, nog ontoereikend gebleven. Met name bestaat er behoefte aan een concrete verklaring van het aandeel van de zui vere ondernemerswinst. De typische moderne marktstructuur wordt geken merkt door een vrij grote mate van concentratie. In de meeste gevallen blijkt echter tegenover deze concentra tie van een groot deel van de produk- tie bij een klein aantal grote onderne mingen een ander aspect te staan. Het overblijvende kleine deel van de pro- duktie is namelijk aldus spreker veelal over een groter aantal kleinere ondernemingen verdeeld. In de analyse van deze partiële oli gopolie zullen de reacties op langere termijn de beslissende rol spelen. De conclusie zal dan zijn dat de structuur van de bedrijfstak in het algemeen naar een zeker evenwicht toe zal groei en. De prijs in de bedrijfstak zal dan worden bepaald door de kosten van de kleine marginale ondernemingen. Voor de intra-marginale ondernéminge-- ont staat daar door een winstmarge, die afhankelijk Is van het kostenverschil met de marginale ondernemingen. Prof. Witteveen merkt op, dat soms wel blijkt, dat ook kleine ondernemin gen belangrijke vernieuwingen kunnen doorvoeren. Het merendeel der margi nale bedrijven echter blijft evenwel routinebedrijven, die de technische ont wikkeling slechts met een zekere ver traging kunnen volgen. Het gemiddelde kostenverschil tus sen de intra-marginale en de margina le ondernemingen en daarmee het aan deel van de zuivere ondernemerswinst zal derhalve afhankelijk zijn van het tempo van de technische ontwikkeling aldus concludeert prof. Witteveen. Een conclusie, overigens, welke bevestigd is door de recente ontwikkeling in de Verenigde Staten. De consequentie hiervan is, dat het zeer moeilijk zal zijn om het arbeids- aandeel in het nationaal inkomen ten koste van het winstaandeel te vergro ten zonder de economische groei te schaden. Met name door loonsverho ging zal dit niet mogelijk zijn. Ook een uitschakeling van de marginale onder nemingen b.v. duor een geforceer de anti-kartelpolitiek zou niet ge wenst zijn. Het samengaan van klei ne en grotere ondernemingen blijkt nl. aan de economische groei de beste kan sen te geven. ming in West-Europa, de stijgende welvaart van die bevolking en het feit dat men bij hogere welvaart luxe produkten koopt, dus produkten die veel meer arbeid vragen. In het ka der van streekverbeteringsplannen, al of niet gepaard gaande met ruil verkaveling, kan hier nog veel be reikt worden. Een difecte aanslag op het voortbe staan van de zelfstandige boerenstand zei ir. Knottnerus te zien in de bij de Tweede Kamer ingediende belasting voorstellen. Met name geldt dat voor het voorstel de landbouwvrijstelling af te schaffen of met andere woorden de waardevermeerdering van de grond, welke buiten de bedrijfsuitoefening is ontstaan, toch te belasten. Nu de rege ring met de idee van belastingverla ging koketteert, zou men kunnen ver- wachten dat ook eens aan de grondbe lasting werd gedacht, aldus de voor zitter van het K.N.L.C. I Ongunstige verhouding Ir. M .A. Geuze merkte in een in leiding over het kostenvraagstuk in de Nederlandse landbouw op, dat de pro- duktiewaarde van de landbouw in de periode 1948-1956 bijna is verdubbeld. De in de landbouw betaalde lonen na men echter in de genoemde periode slechts met 45 procent toe. Ir. Geuze noemde ter vergelijking enige andere bedrijfstakken, waar de verhouding veel gunstiger is. Over de garantie prijzen voor 1961 toonde hij zich onte vreden. Zij laten voor de agrarische ondernemers onvoldoende ruimte om te investeren. „We hebben in geen jaren zo'n slechte stemming ten plattelande geconstateerd als momenteel", zo zei hij. De melkprijs, de moeilijke graan oogst en de .moeilijkheden bij de afzet van geschoten tarwe, de in de grond gebleven aardappelen en de bieten die op dezelfde manier bedreigd worden, dit alles tezamen werkt fnuikend. Dat de minister lager gegaan is dan het landbouwschap gevraagd heeft, is onder deze omstandigheden geen wijs en mee levend beleid, aldus ir. Geuze. UTRECHT, 9 nov. Het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité heeft in een motie, die in de gisteren gehou den algemene vergadering werd aan vaard, zijn ernstige ontstemming geuit over het door de minister van land bouw en visserij voorgestelde garantie- beleid voor 1961. Ingevolge de door de minister toegezegde herziening van de uitgangspunten der kostprijzen is het landbouwschap de minister loyaal te- gemoetgetreden zo wordt in de motie gezegd en het K.N.L.C. had verwacht dat de minister zich bij de vaststelling van de garantieprijzen even loyaal aan de bereikte overeenkomst zou hebben gehouden. Het is hevig geschokt door het feit, dat de minister er voor sui kerbieten, fabrieksaardappelen en melk zonder meer van is afgeweken. De vergadering werd o.a. bijge woond door de commissaris der konin gin in Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburgh, de voor zitter en de secretaris van het land bouwschap, de directeur van de cultuur technische dienst, leden der Staten-Ge- neraal en verschillende hoofdambtena ren. UTRECHT, 8 nov. De rechtbank heeft een 43-jarige kaashandelaar uit Woerden wegens overtreding van de wet op de inkomstenbelasting veroordeeld tot een geldboete van 5000 of twee maan den hechtenis en een maand voorwaarde lijk. Volgens de dagvaarding zou hij over de jaren 1955, '56 en 58 opzettelijk een te laag zuiver inkomen hebben opgegeven waarmede in totaal een bedrag van onge veer 90.000 was gemoeid. Veertien da gen geleden was tegen de verdach.c 12.000 en een maand gevangenisstraf geëist. UTRECHT, 8 nov. De voorzitter van de KABO, de heer T. H. Wey- ters, tevens voorzitter van de r.k. cen trale van overheidspersoneel en lid van de Tweede Kamer, heeft gerea geerd op hetgeen de voorzitter van de ARKA, mr. G. A. A. M. Boot, vanmorgen in zijn openingsrede op het congres zei over de moeilijkheden tussen de beide organisaties. Allereerst sprak hij zijn vreugde uit over de groei van de ARKA. die hij van reële betekenis acht voor de be langenbehartiging van het katholiek overheidspersoneel. Hij wees vervolgens op het merkwaardige bij de moeilijkhe den dat beide hoofdbesturen niets liever wilier dan 'n goede samenwerking van beide organisaties. Ondanks dat zijn de wegen eerder gescheiden dan gebon den. Men moet zich realiseren, aldus de heer Weyters, dat de oorzaak daarvan gelegen is in het verschil van inzicht over de wijze waarop de belangen van het overheidspersoneel kunnen worden gediend. Fundamenteel gaat het om de vraag of het overheidspersoneel al dan niet aangesloten moet zijn bij de ka tholieke vakcentrale. Hopelijk zal de brief van het Episcopaat over de katho lieke organisaties aan de leiders en de denkers in Nederland de mogelijkheid bieden beide organisaties te brengen op een basis van samenwerking. Wellicht is de oplossing gelegen in een nieuwe structuurvorming waaraan binnen de K.A.B. en in andere groepen wordt ge werkt. De K.A.B.O. moet eerst binnen het eigen K.A.B.-verband de richtlijnen hebben kunnen vinden. Voor de K.A.B.O. is de situatie daarom Iets moeilijker en gecompliceerder dan voor de A.R.K.A. Maar de hoop en wil zijn bij beide niet anders. De vicaris-generaal van de aartsbis schop. mgr. Th. Hendriksen prees de christelijke toon in de rede van de voor zitter. Wanneer men tegenwoordig over hiërarchie spreekt, denkt men wel eens te uitsluitend aan de zeven bis schoppen. Zelfs de jongste kapelaan vertegenwoordigt de hiërarchie, aldus mgr. Hendriksen. Niet alle afgevaardigden waren be vredigd door de uiteenzetting van de voorzitter, mr. G. A. A. Boot over de gang van zaken met betrekking tot de brief van het Episcopaat inzake de or ganisaties. Leiden vroeg zich af, waarom het zeven maanden moest duren na het verschijnen van de brief eer iets ge hoord werd en waarom geen initiatief werd genomen om met anderen een Ronde Tafel-conferentie te beleggen. Utrecht noemde een voorbeeld van de moeilijke verhouding met de K.A.B.O. en Enschede had een soortgelijk geval. Oude-IJssel kwam met een motie om een salaris-actie voor de lagere en mid delbare ambtenaren te beginnen. Zwolle drukte in een motie haar on tevredenheid uit: 1. wegens het uitblij ven van een ziektekostenverzekering, 2. de niet-verdeling van de franje van 1,2 pet voor de lagere en middelbare ambtenaren, hetgeen onrechtvaardig heid werd genoemd, 3. inzake de sta tus, die onverkort voor de ambtenaren gehandhaafd moet blijven. De Langstraat wenst, dat de verde ling van de franje op korte termijn zal geschieden. Op de eerste congresdag wenden be stuur en afgevaardigden officieel door het gemeentebestuur ten stadhuize ont vangen. ROTTERDAM, 7 nov. Een Rotter damse chauffeur is door de recherche betrapt op het ogenblik waarop hij in de Van Swietenlaan in Zuid pakken met ingevulde formulieren van de in ons land verboden Duitse Conti-Iotto over laadde in de auto van een Haagse koopman. Duizenden formulieren en ongeveer 10 mille aan inleggelden wer den in beslag genomen. Tegen de chauf feur, de koopman en het schoonzusje van de chauffeur is proces-verbaal op gemaakt. Prins Philip van Engeland krijgt een drankje aangeboden van de 23- jarige charmante Sherry Brind op een filmgala in de Lcmdense Pine- woodstudio's. Sherry was in een folkloristische dracht gekleed. DEN HAAG, 8 nov. De rechtbank heeft vanmorgen een 24-jarlge besteller chauffeur conform de eis veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoefdheld voor twee jaar. MAASTRa- IT, 8 nov. Vanmorg"® is de 69-jarige pastoor J. H. Halma® in Berg en Terblijt, gelegen tussen Maastricht en Valkenburg, levenl0®^ in de werkkamer van zijn pastor» aangetroffen. Hij is blijkbaar door k®* lendampvergiftiging om het leven komen. De kolendamp, die zich 1® ce-ntrale verwarmingsinstallatie i® kelder van de pastorie had ontw' keld, was door het hele huls get*0 ken. De 71-jarige zuster van de pasto^ mejuffrouw M. Halmans, die als h®1 houdster bij haar broer werkzaam w'a:" lag bewusteloos in bed. Zij werd middellijk n ar het ziekenhuis Annadal" overgebracht. Na een dische behandeling werd haar toesta® bevredigend genoemd. Toen dinsdagmorgen de pastoor ®j®' in de kerk verscheen, gingen de pelaan en de koster naar de pastor»"' Zij kregen geen gehoor, maar in werkkamer van de pastoor brand® nog licht. Zij waarschuwen de politw.', die zich door het inslaan van een r®1 toegang tot het huis verschafte. Naar schattirg is de dood omstreek* twaalf uur 's nachts ingetreden. Pa* toor Halmans, die bijna 45 jaar prieS* ter in het bisdom Roermond is ?e' weest, was sedert 1941 pastoor in Bet» en Terblijt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 nov. De pier I» Scheveningen zal vermoedelijk 15 apri» worden opgeleverd, ondanks de tegen' slag die men heeft gehad met bouwsta' kmg en stormschade. De ingebruikne- ming zal echter later vallen dan in het laatste jaarverslag van de exploitatie maatschappij Scheveningen was aange kondigd. 15 April was toen ook ge noemd als de vermoedelijke dag va® ingebruikneming. Dit zal echter niet doorgaan. Na de oplevering zullen de terrassen, het kinderpaleis en het res taurant nog moeten worden Ingericht, waarmee ongeveer een maand zal zijn BLANTVRE, 8 nov. (K.N.P.) De Nederlandse missiebisschop mgr. J. Theunissen, aartsbisschop van Blanty- re in Nyassaland (Centraal Afrika) is het middelpunt geworden van een reeks aanvallen van de grootste partij in dit Britse mandaatgebied, de Malawi con- grespartq. De voorzitter van deze par ty, Aleke Banda, heeft de bisschop er van beschuldigd, dat hij zich actief in de politiek heeft gemengd door de op richting van een cnrlsten-demokrattsche party. In een herderlijke brief, welke de aartsbisschop vorige week in de ker ken van zijn aartsbisdom heeft laten voorlezen, weerlegt deze de beschuldi ging en wijst hij erop, dat hij geen par ty heeft opgericht, maar er zich toe heeft beperkt de morele grondslagen aan te geven, waarop politiek moet wor den bedreven. Nyassaland streeft thans naar zelfstandigheid. In de conferentie te Londen van juli eiste Banda van de Britse autoriteiten onmiddellijke zelf standigheid voor Nyassaland. De uit slag van de conferentie was de instel ling van een parlement van tweeënder tig leden van wie vijf blanken. De Malawi-congres partij is tot dus ver de grootste party van Nyassaland. Er komt echter steeds meer verzet te gen de methoden van deze partij, welke 63. „Ingrid zoek?" stamelt Erwin dodelijk verschrikt. „Je bent zelf de oorzaak hiervan", zegt zijn moeder streng, omdat jij je plicht verzaakte en je wraakgevoelens jou regeerden! Was je hier gebleven zoals zaak was geweest dan had je Olaf hier ont moet. Hij vluchtte naar de Joms en die brachten hem hier- Erwin hapt naar adem, maar kalmpjes gaat Winonah voort: Persoonlijk heb ik hem op erewoord vrijgelaten om hem ge legenheid te geven zijn dochter jouw vrouw te zoeken. Dit is wel zo ongeveer het ergste wat Erwin ooit te slikken ge kregen heeft en hij staat er bij, of iemand hem met een voorha mer tussen de ogen getroffen heeft. „Dat doet er eigenlijk allemaal weinig toe", klinkt in deze lood zware stilte de stem van Thorfinn nuchter. „Het is nu zaak Ingrid te vinden.. Best mogelijk is het bluf geweest van Gurd om te bewe ren, dat hij haar gevangen had. Dat hij wist, dat ze niet hief op de burcht was, is echter wel vreemd. Ingrid heeft het gewona pad naar het Noorden gevolgd en ik weet welke weg Gurd onge veer genomen heeft hierheen. Ze kunnen elkaar dus ergens gepas seerd zijn." Met een ruk wendt Erwin zich ineens om en springt in het zadel. „Je bent zo'n goed spoorzoeker, jij," zegt hij grim mig tot Thorfinn. „Nou dan. Laat nu zien, wat je waard bent Jij en ik gaan Ingrid zoeken." Even later denderen de twee da poort uit. „Arme drommel Erwin", mompelt Winonah, hem hoofd schuddend nakijkend. „Je bent zo door het dolle heen, dat het niet eens tot je doorgedrongen is, toen ik vertelde van de vreemde krijgers, die Gurds krijgers op de vlucht joegen. En je moest eens weten, wie hen aanvoerde!" geen andere partyen naast zich duldt- e oprichting van een christen-dem®' kratiscne party door een groep vooraan staande katholieken (25 procent der be volking is katholiek) heeft de Malawi- congres-partij zeer kwalyk opgenomen- vooral omdat de voorzitter der christe® demokratische partij Chester Katsonga is, vroeger lid van de Malawi. De oprichting van de christen demo kratische partij was voor Banda, dl" tevens Hoofdredacteur is van het narU)' biad Malawi News, aanleiding mer- Theunissen ervan te beschuldigen da' hÜ een politieke party had opgericht uit verzet tegen de Malawi. Mgr. Theu nissen heeft in antwoord °P deze scbuldiging verklaard: „Deze van de Malawi congres-partp streert wat deze party eigenlijk is - y bisschop zei, dat de Malawi party met weet wat politiek is en bovendien a" christenen en de christeiyke beginselen haat. Mgr. Theunissen wees er verder op. dat zijn „politieke inmenging bestaan heeft in een advies aan een Sr®eP ka tholieken over de voornaamste christe lijke beginselen der fundamentele men selijke rechten. Dat ig geen politiek, al dus de bisschop, maar een kwestie va® uitvoering van mijn plicht alg geestelij) leider. l>e- reactie demon- TABAK AAN DE UITEINDEN, i HAAF COCAINE IN HET MIDDEN. KNA nmaANi ZESDE ETAGE, EH? BEDEK HIER MEE JE GEZICHT ALG ZE DE VAN DE FLAT OPENT. LADY GAYFORD MAG DAN KLEPTOMAAN ZIJN, ZE HANDELT ZEKER NIET IH NARCOTICA! IK MOET HIERMEE NAAR PAUL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2