Socrates-flats in Venlo bij opbod verkocht 69 etagewoningen brengen 680.000 gld. op VAP0RISA1DR bjjIFIACON VINOUA AFIER-2HAVE lOnON F.3.95 for men N.V. Socrates nu failliet STOCK STOCK STOCK 1 SPINWIEL^ je w&re klare f8.25 Nieuwe lening van BNG f 100 min. 4,25 pet. 25-jarige obligaties tegen 98,75 pet ST.-W1LLIBRORD-VERENIGING DOET BEROEP OP KATHOLIEK NEDERLAND Apostolische bewogenheid is geestelijke eis van deze tijd V winkelwaarde f 1.35 for men of 1 flacon Vinolia Pre Shave lotion f4.25 Burger ontvouwt bezwaren tegen het kabinet Kent U Florence... Dodental thans 12.000 Kritiek op het landbouwbeleid PRISMA De ramp in Pakistan %l£MUr WOENSDAG 9 NOVEMBER 1960 PAGINA 9 Een vorstelijk geschenk van Vinolia voor U, deze vaporisator. Eneen vorstelijke lotion van Vinolia voor elke man die er verzorgd wil uitzien*. Natuurlijk profiteert U meteen van deze bijzondere aanbieding. *Voor hem is er bovendien nog HA|RCREAMf2.95 NAIRLOTIONf5.50 SHAVING CREAM ...f2.25 etc. Kadervergadering P. v. d. A. Imp. Koster en'Thijs Amsterdam. Lévend flonkerend licht GOUDA kaarsen 1 Een surprise...? 1§ „Landbouw achtergesteld bij welvaartsverdeling" 'n Waardig Slot na een copieus maal, zo'n wonderheerlijke Vieille Cure. Gestookt uit zuivere oude Eaux de Vie en heilzame bergkrui-. den, biedt Vieille Cure 't hoogste genot na tafel en bevordert de spijsvertering boven dien. JACOBUS BOKLFN „Kalkip": kruising tus sen kalkoen en kip Denk aan Uw fijn Sukristo jn plaats van suiker Al (geen nasmaak)^ VENLO, 9 nov. Een complex van etagewoningen met een grondopper- viakte van ruim 86 aren en gelegen aan de Hogeweg en d© Craneveldstraat al hier, dat in 1957 door de n.v. Socrates Uit Amsterdam voor een bedrag van f 875.000 werd aangekocht van het Be- ambtentonds voor het mijnbedrijf uit Heerlen, is gisteravond tijdens een pu blieke verkoop voor een bedrag van t 680.000 verkocht. De n.v. Frans Souren, groothandel In koloniale waren te Vaals is de koop seer. De veiling geschiedde in opdracht Van het Beambtenfonds voor het mijn bedrijf daar de n.v. Socrates haar ver plichtingen jegens het fonds niet meer hakwam. De n.v. had van het fonds in 1957 een eerste hypotheek, groot t 700.000, ontvangen. Ook de Amsterdamse Bank was bij de verkoop geïnteresseerd, aangezien deze instelling 5 juni van verleden Advertentie GRATIS PARIS - BRUXEUE8 - ROTTERDAM jaar voor de Venlose etagewoningen een tweede hypotheek verstrekte van 300.000, vier maanden later nog ge volgd door een derde hypotheek van 200.000. In totaal was het complex woningen derhalve belast met 1.200.00, hetgeen financiële experts onbegrijpelijk voorkomt, gezien de aankoopsom van 875.000. De totale huuropbrengst van de 69 woningen bedraagt 49.776, terwijl aan straatonderhoudbelasting een bedrag van 1561 en aan grondbelasting een bedrag van rond 1000 per jaar ver schuldigd is. Bij de verkoop, die gehou den werd ten overstaan van de Venlo se notaris L. H. M. Beckers en diens Amsterdamse collega's J. V. Tamboer en P. L. Dijk, werden eerst de woningen apart in aantallen van 6, 12 en 21 hui zen bij opbod geveild. Niemand van de niet zeer talrijk opgekomen gegadigden deed op een van de afzonderlijke koops een bod. Alleen op de combinatiekoop van alle 69 woningen tezamen werd een bod gedaan van 500.000, waarna nader beraad volgde. Tijdens dit be raad werd het bod verhoogd tot ƒ630.000. Vervolgens werd het gehele complex opnieuw geveild. Eerst zonder en daarna met de rechten jegens de Staat der Nederlanden op grond van de financieringsregeling woningbouw 1948 van het ministerie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid. Krachtens de laatste ministeriële beschikking be draagt namelijk het niet-rendabele ge deelte van de bouwkosten sinds 1 april 234.356. De uitbetalingsdatum van dit bedrag, dat door het Rijk alleen uitbe taald moet worden wanneer er voor dien geen huurverhogingen zuilen op treden, is bepaald op 25 mei ïauz. Staat de uitbetaling van dit bedrw u®*? halve niet absoluut vast wel is dit «et geval met twee Rijksuitkeringe Zonder de claim ou geval f 234.356 «i h?d razen maar bij eventuele huur verhogingen aanzienlijk kan dalen of zelfs geheel kan vervallen, brachten de 69 etagewoningen het tot een bod van 676.000, maar na veiling met de claim tot 680.000. Dit laatste ood werd gedaan door de heer F. Souren uit Vaals. Opmerkelijk was, dat hij de enige serieuze koper was, aangezien de voor afgaande biedingen vrijwel allemaal werden gedaan door de directeur, van het Beambtenfonds voor het mijnbe drijf drs. A. F. Kraaijeveld uit Heer len. Van hem vernamen wij, dat het Be. ambtenfonds de koopsom van 680.000 zeer redelijk acht, aangezien hiermee de eerste hypotheek, door het Beamb tenfonds in 1957 verstrekt, volledig wordt gedekt. De hypotheek bedrog 700.000, waarvan reeds rond 70.000 was afgelost. Het fonds lijdt derhalve geen scha de van de Socratesaffaire, zo stelde drs. Kraaijeveld niet weinig .ver heugd vast. Anders is dit gesteld, zo vervolgde hij, met de verstrekker van de 'tweede en derde hypothees, te weten de Amsterdamse Bank, die van haar hypotheek groot 500.000 slechts enkele duizenden guldens te rugziet. Verheugd toonde zich ook de nieuwe eigenaar van de 69 etagewoningen. Vol gens hem was de koopsom erg meege vallen. De grond alleen al, gelegen in het centrum van Venlo, had hij ge taxeerd op twee ton. De woningen, aldus de heer Souren, zijn voor zijn n.v., die ln het welvarende grensstadje Vaals dank zij duizenden kooplustige Duitsers goede zaken doet, een geschikt beleg gingsobject. Ten aanzien van de claim op de Rijksbijdrage toonde de heer Souren zich erg optimistisch. „Door 4.000 meer te bieden dan het Be ambtenfonds kan ik ruim 235.000 ver dienen. De toto haalt het er niet bij", zo zei hij. AMSTERDAM, 9 nov. voorzit- ter van de fractie der P-v-d-A- "Q Tweede Kamer, mr. J. A. W. Burger, heeft gisteravond op een kaderbvjeen- komst van de federatie Amsterdam van ztjn party onder de titel „algemene po litieke beschouwingen" zijn ernstige be zwaren uiteengezet tegen het huidige regeringsbeleid. De situatie van dit be leid wordt volgens hem gekenmerkt door de dominerende positie van de K.V.P.-leider, prof. Romme, die ver antwoordelijk is voor de huidige gang van zaken, waarbij het kabinet niet re geert, doch leiding geeft achteraf. Voorts door het, wat de heer Burger noemde, éénrichtingverkeer der A.R.-partij, die niet samen met socialisten wenst te re geren en tenslotte door de positie der liberalen en de economische machts concentraties, met het „dwaze dogma" dat het particulier belang altijd (ook in een tijd van hoogconjunctuur) boven het gemeenschapsbelang gaat. De taak van het socialisme is vol gens mr. Burger: de hoogconjunctuur te maken tot een zegen voor het Ne derlandse volk. De P.v.d.A. noemde hij uf werkelijk zelfstandige politie ke macht in Nederland. waren van mr. Burger golden v tijdelijke belastingverho- u kneiPunt voor de samen- et ,vorige kabinet die £o^rv,ffun ..zÜlstra voor drie kwart permanent zyn gemaakt, voorts de verhoogde belastingdruk der laatste twee jaren, de verhoging der defensie uitgaven het Nxeuw-Guinea beleid de vrijere loonpolitiek en de voetbaltoto. "Wat «dea ,ov?r deze Punten ook zegt of doet, het kabinet-De Quay blijft zitten." In antwoord op uitlatingen van de K.V.P.-voorzitter mr. H. W. van Doorn op het onlangs gehouden K.V.P..COn- gres over een artikel van de vroegere staatssecretaris dr. A. A van Rhijn, waarin deze schreef dat Rome en de demokratie elkaar niet liggen en dat in het Rooms-katholicisme allerlei elemen ten te vinden zijn die voor de demokra tie als ongunstig moeten worden be- schouwd, herinnerde mr. Burger aan een boekje van prof. Romme over nieu we grondwetartikelen. Hierin worden, zo betoogde mr. Burger, de grondwet telijke vrijheden als vrijheid van druk pers, van onderwijs, van vergadering en het benoemen van overheidsdiena ren, afhankelijk gesteld van het niet in strijd zijn met artikel 2, de bevordering van de ere Gods. „Is het een wonder als wij, dit lezende, kopschuw worden van deze demokratie? Wij vragen ons daarom af: wat bedoelt het huidige ka binet als het zegt te zullen optreden naar het idee der demokratie. Ik heb er de minister-president naar gevraagd, doch geen antwoord gekregen", aldus mr. Burger. AMSTERDAM, 9 nov. De raad kamer van de rechtbank heeft dins dagmiddag na een korte zitting da n.v. Socrates bouw- en handelmaat schappij, alhier failliet verklaard. Tot rechter-commissaris werd benoemd mr. J. van der Esch. Mr. C. D. van Vliet, die reeds bewindvoerder was, zal als curator optreden. Zaterdag behandelde de rechtbank het verzoek van de bewindvoerder tot opheffing van de verleende surseance van betaling. Na een langdurige zitting werd medegedeeld dat de beslissing voor onbepaalde tijd was uitgesteld. De directeur van de n.v. Socrates, de heer N. den B„ die persoonlijk reeds eerder failliet werd verklaard, heeft bij de Amsterdamsche bank vele mil joenen guldens krediet ontvangen. Men spreekt van 17 miljoen, die dvj lange na niet gedekt zouden zijn. In verband met deze zaak werd vorig jaar de heer T. Hoving, onder-direc- teur van de Amsterdamsche Bank, in overweging gegeven ontslag te nemen, hetgeen hem met onmiddellijke ingang werd verleend. Er zijn ook nog andere crediteuren. Met de n.v. Socrates zouden enkele tientallen onder-n.v. s verbonden zijn, In de n.v. Socrates was o.m. opgenomen het Rotterdamse Sca la-theater. GRONINGEN, 9 nov. Tot bui tengewoon hoogleraar in de faculteit der economische wetenschappen aan de rijksuniversiteit om onderwijs te ge ven in de kennis van de internationale organisaties in het bijzonder in verband met de landbouw- en voedselpolitiek is benoemd dr. ir. Anne Vondeling. (Advertentie) dan kent U ook (Advertentie) JOHS. VRIJMOED ZONEN N.V SCHIEDAM SEDERT 1776 I Wodka Keglevich - oud-Russisch recept DEN HAAG, 8 nov. De Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelt mede, dat zy voornemens is over te gaan tot de uitgifte evan een i'/t pet. 25-jarig obligatielening, groot 100 min, tot de koers van 98 pet. De lening zal worden afgelost in 25 gelijke jaarlijkse termijnen, aanvangende in 1962. Ver vroegde extra aflossing is gedurende de eerste tien jaar van de looptijd niet toegestaan. Daarna is zij in de jaren 1971 tot en met 1975 alleen mogelijk tot de koers van lOIVs pet en gedurende de verdere looptijd der lening tot de koers van 101 pet. De lening is verdeeld ln coupures van 1000 en 500. Datum van inschrijving donderdag 17 november as Stortingsdatum maandag 2 januari 1961. Ook aan deze lening zal weer een schuldregister worden verbonden. Op neming van deze lening in de beurs notering te Amsterdam en Rotterdam zal worden aangevraagd. De opbrengst der lening is bestemd voor de finan ciering van kapitaalsuitgaven van gemeenten en eventueel van andere publiekrechtelijke of semi-publiek- rechtelijke liohamen. Het prospectus zal donderdag a.s. verschijnen. (De Baifet voor Nederlandsche Ge meenten laat er geen gras over groeien. Een woek na de inschrijving op de jongste staatslening is zij er reeds als de kippen bij om een graantje op de kapitaalmarkt mee te pikken. Zoals bekend Is de staats lening een zeer groot succes geworden. Op de inschrijvingen kon slechts 9 pet worden toegewezen, zodat er op het beschikbare bedrag van 350 miljoen voor ruim 3800 miljoen is ingeschre ven. Hierin ging uiteraard een aan zienlijke majorering schuil. De reële vraag laat zich moeilijk schatten, maar in beurskringen is men geneigd deze op 500 a 600 miljoen te stellen In dat geval zou er dus nog een ruimte van 150 a 250 miljoen béschikbaar zijn. Bovendien behoeft de storting op de nieuwe B.N.G.-lening eerst op 2 januari te geschieden, zodat voor de inschrijving ook kan worden gebruik gemaakt van de belangrijke bedragen aan rente en -flossing welke in het begon van het jaar beschikbaar komen. De emissiekoera van de nieuwe B.N.G.-lening (98%) ligt een kwart percent boven de uitgiftekoers van de laatste staatslening. Daartegenover staat dat de uiterlijke looptijd van de staatslening 30 jaar bedroeg, terwijl deze voor de Gemeentenbank op 25 jaar is gesteld. De eerder in dit jaar uitgegeven B.N.G.-leningen (vijf in getal) waren alle van het 4pet type. Met de onderhavige uitgifte blijft de B.N.G. wat de uitgiftekoers betreft een kwart percent onder de voorwaarden van het rentegamma. De Bank voor Nederlandsche Ge meenten blijft met deze emissie een slag voor op een eventuele hervatting van de zelfstandige emissie-activiteit van de provincies en gemeenten. En dat is ook kennelijk de bedoeling.-red.) DACCA, 9 nov. (UPI) Pakistaanse regeringsambtenaren, die een bezoek hebben gebracht aan het geteisterde ge bied in Oost-Pakist; n, hebben verklaard te vrezen dat meer dan 12.000 mensen om het leven zijn gekomen tijdens de twee wervelstormen die door vloedgol ven werden gevolgd. Tijdens de eerste wervelstorm op 10 oktober kwamen vol gens hen meer dan 5.000 mensen om het leven en bij de tweede .verleden week, nog eens 7.000. Andere berichten melden dat het Jodenaantal nog hoger zal liggen. Op de eilanden voor de kust en ln het gehele kustgebied zijn reddings werkzaamheden in volle gang. Deze worden echter belemmerd door een ge brek aan lichte vliegtuigen om voorra den af te werpen en aan boten. Zes Globemasters van de Amerikaanse luchtmacht zullen morgen vanuit Duits land naar Pakistan vertrekken met 76 ton goederen aan boord. (Advertentie) HAMBURG, 9 nov. Prof. dr. Karl Hermann Jacob-Friesen, een van de bekendste deskundigen op het gebied van de oudste geschiedenis van Duits land, is zondag op 74-jarige leeftijd overleden. Advertentie Zó goed geschoren ben je nos nooit geweest! Palmolive garandeert 1. U zachter en gemakkelijker scheren of Uw geld terug! Jf (Advertentie) erleden zondag is in alle ker ken afgekondigd, dat op 13 november a.s. de jaarlijkse St. Willibrord-zondag wordt gevierd: de zon dag onder het octaaf van de Apostel der Nederlanden, die op verzoek van onze bis schoppen door Paus Pius XII tot patroon van ons vaderland is uitgeroepen. Zijn naam draagt ook de breed opgezette reorganisatie van alle apostolaatsac- tiviteiten in ons land, die dringend verjon ging en verantwoorde aanpassing aan de he dendaagse geestelijke noden behoefden. De vroegere Petrus Cani- sius-vereniging werd omgedoopt in de St. Willibrord-vereniging, die sindsdien het over koepelend orgaan is geworden van alle werken, die zich toe leggen op de herkeste- ning en de godsdiensti ge hereniging in ons land. Deze vereniging is in de strikte zin van jiet woord geboren uit de nood van de tijd. Had eertijds de Apolo getische Vereniging Petrus Canisius, zoals de naam reeds aan duidde, vooral aan dacht voor de geloofs- verdediging. nu zijn de doelstellingen van haar opvolgster, de S.W.V., wezenlijk oecu menisch gericht. Men mag haar het apostolisch-bewogen ant woord van de Nederlandse katholieken op de toenemende geloofsafval in eigen kring en de groeiende ontkerstening van het openbare leven noemen. De be langrijkste taak van het St. Willibrord- Apostolaat ligt dan ook in de kerste ning van het levensmilieu, wat tegelij kertijd de noodzakelijke voorwaarde is voor vruchtbaar herenigingswerk. Dat de gecoördineerde doelstellingen van de S.W.V. samenvallen met het ontwaken der oecumenische belang stelling, is een reden temeer voor de gefundeerde overtuiging, dat een waarlijk apostolische bewogenheid de eerste geestelijke eis is van onze tpd. Daar komt nog bij, dat de S.W.V. zich in de opvatting van haar taak niet weinig geruggesteund voelt door de bedoelingen, waarmee Paus Joannes XXIII een Algemene Kerkvergadering heeft aangekondigd. De Kerk moet zo danig innerlijk vernieuwd worden, dat zij aan buitenstaanders duidelijk en overtuigend haar „ware gelaat" kan tonen. Het accent valt dan ook niet meer zozeer op het „bekeren" als op .het getuigen van haar geloof, op het aanwezig-zijn, overal en onder alle omstandigheden, in haar authentieke gestalte, zoals Christus die bedoeld heeft. Dat vraagt uiteraard een grote openheid, verdraagzaamheid en on voorwaardelijk bereidheid tot samen werken met anderen. Met alle nadruk er telkens en telkens weer op gewezen. dat het komende Algemeen Concilie een zaak is, die elke afzonderlijke katholiek ten nauwste persoonlijk raakt. Het gaat immers om een grondige en alzijdige vernieuwing van de Kerk, die, naar het beroemd geworden woord van Paus Pius XII „wij" zijn. Het aan schijn der aarde, voorzover die door katholieken bewoond wordt, behoort, na het Concilie, merkbaar te ver anderen! Een utopie? Een overdreven, Ter gelegenheid van Willibrord-zondag 1960 is deze affiche over het hele land verspreid. levensvreemde verwachting? Het zij zo Maar wie zal durven ontkennen, dait DIT het ideaal is; dat de aller bedroevendste houding van de huidige mensheid om deze verandering schreeuwt En dat er dus iets gebeuren móét. Zowel het program van het Concilie als de doelstelling van de S.W.V. wijzen on« hier de weg: herkerstening van de wereld en vooral hereniging der Chris tenen. Voor de verwezenlijking Van beide idealen is de duidelijke herken baarheid van Christus leer in het gedrag van Zijn volgelingen een eerste lis. Dit in eigen land te realiseren is de taak, die de S.W.V. zich heeft gesteld. Taak in eigen huis Het begrip voor de aak in eigen huis breekt de laatste jaren steeds meer door. Vooral onder de jongeren groeit het bewustzijn, dat zy, als leden van de Kerk, een apostolische zending hebben te vervullen, uit hoofde waar van zü moeten meewerken aan de uit bouw van het Mystieke Lichaam van Christus. Het succes van de verschil lende apostolische instituten: De Open Deur, Una Sancta, Actie voor God, de opleiding tot catechist voor leken,het prachtige werl van verschillende kloosterorden in bizonder moeilijke streken van ons land tonen duidelijk aan hoezeer de noodzaak van binnen lands apostolaat wordt gevoeld. Het belangrykste resultaat van de bezinning op deze taak ligt ongetwyfeld in het groeiend besef, dat de eigen levenshouding der katholieken drin gend een grondige herziening behoeft. Dit vraagt een volledige heroriëntatie van alle geledingen in het katholieke leven. Het valt, Goddank, niet te ont kennen, dat de geesten daardoor rijper worden. Zowel onder de arbeiders als onder de studenten en jonge Intellectu elen leeft een verlangen naar ver nieuwing en verdieping. Wil dit verlangen werkeiykheid worden, dan zullen er enkele voorwaarden moeten worden vervuld: opheffen van het tekort aan geloofskennis, doorbreken van het traditionele, katholieke isole ment en het vervangen van een niet te loochenen zelfgenoegzaamheid door een dankbaar en nederig leven uit de Blijde Boodschap. Vooral echter dient er onder de jeugd - en dit is een uiterst gewichtige opgave voor het onderwys - een gees teshouding te worden aangekweekt, die het juiste contact met niet-katho- lieken weet te vinden. Men zal, zoals p. dr. N. van Doornik het eens zeer nauwkeurig heeft geformuleerd, de jonge mens moeten bevryden van het min of meer caricaturale beeld van „de" andersdenkende, ,,de" protes tant, „de" moderne heiden, en hem leren de ander ernstig te nemen, zün opvattingen te eerbiedigen en hem te verstaan. Sleur en verstarring, forma lisme en de beruchte „hokjesgeest" hebben in het verleden de katholieken in ons land belet te leven op het niveau van hun roeping. Onze tijd vraagt een vurige, overtuigde geloofsbeleving, een nederig en liefdevol aanbieden van het eigen, ryke bezit, zonder opdringe righeid en onder eerbiediging van de persooniykheid van de ander. Dit eist de persooniyke inzet van elke katho liek, die zyn verantwoordeiykheid be grijpt. Dit is tevens het beroep, dat het St.Willibrord-apostolaat op ons doet, wil zyn werkzaamheid haar doel bereiken. Breed terrein van activiteit Zoals gezegd ls de S.W.V. een bisschoppeiyke instelling, waarin alle apostolaatswerkzaamheden in ons land samenkomen. Men tracht in alle op zichten zoveel mogeiyk up to date te zyn en op verantwoorde wyze gebruik te maken van alle middelen, die de moderne techniek en de moderne inzichten ter beschikking stellen. Dit alles verslindt vanzelfsprekend enorme sommen gelds. Om dit duideiyk te maken is dit artikel geschreven. Maar ook om te voorkomen, dat er in de kerken over gesproken moet worden. Eenmaal per jaar - op St.Willibrord- zondag - hebben de bisschoppen een collecte voor de S.W.V. toegestaan. A.s. zondag zal die plaats hebben, wy willen ze met alle nadruk en over tuiging aan onze lezers aanbevelen. Mogen wy u, om u in de gelegenheid te stellen zelf te oordelen, enkele cyfers en gegevens aan de hand doen? Verleden iaar heeft de collecte over het hele land opgebracht 130.000! Dit geld werd geheel uitgekeerd aan de priesters en religieuzen, die een vol ledige dagtaak vervullen in de hulzen v Una Sancta, Open Deur, De Beiaard, de Haven, centra in Tree beek, Heerlen, Amstelveen, Drachten, Groningen, in totaal vier en vijftig Daarmee was de jaarlükse collecte op! Maar van de werkzaamheden der S.W.V. vormt dit slechts een klein onderdeel. De schrifteiyke geloofs cursus voor niet-katholieken, die enorm in de smaak valt en tot elke prys moet worden voortgezet (een uitgave van de Una Sancta in Den Haag) moet per jaar met etteiyke duizenden guldens worden gesteund. Het maand blad voor buiten-kerkeiyken „De vragende mens", dat zich in de weinige jaren van zyn bestaan een goede faam heeft verworven, wordt gratis aan 6000 abonné's verstrekt. Dat betekent, dat de S.W.V. er elk jaar 10.000 voor heeft neer te tellen. He* tydschrift „Het Schild" verzendt per jaar ongeveer 600 gratis abonne menten aan niet-katholieke leraren, predikanten en theologiestudenten. De inkomsten van de S.W.V. zélf komen van haar (veel te weinig!) 3000 leden, die ieder jaar per persoon vijf gulden betalen, èn van het St.Willibrord- Apos'.olaat, dat slechts in 540 parochies bestaat en waarvan de leden enkel maar een kleine contributie opbrengen. Ook de befaamde „Conférence catho-. lique pour Jes questions oecuméni- ques", in 1952 op initiatief van de S.W.V. gesticht, een internationale studiegroep van katholieke theologen, die oecumenische vraagstukken tracht te belichten en officieus contact met de Wereldraad van kerken op neemt, werd door haar, in begin en voortbestaan, geldeiyk gesteund. Hoe vruchtbaar deze „Conférence" ge- werk*. heeft, die sterk aangemoedigd werd door de bisschoppen van Frank- ryk, Duitsland en Zwitserland, biükt overduidelpk uit het feit, dat de Paus in verband met het Concilie, een secretariaat heeft opgericht, met kardinaal Bea aan het hoofd, ter bevordering van de eenheid onder de Christenen, dat in het verlengde ligt van genoemde studiegroep. Zijn secre taris, mgr. dr. J. Willebrands, heef* hetzelfde ambt toegewezen gekregen bij dit nieuwe kerkelijk orgaan, ter- wql mgr. Nierman lid ervan is en dr. Fr. Thyssen, pr. consulter. Behalve de reeds vermelde werk zaamheden die overigens niet volledig opgesomd zyn, organiseert de S.W.V. ook regionale studiedagen, waar vak theologen en praktische werkers zich tezamen bezinnen op de uitgebreide apostolische problematiek, waarmee zij voortdurend in aanraking komen Wie zich ook maar even realiseert wat dit alles aan onkosten meebrengt, begrypt zonder meer, dat het twee-of drievoud van de opbrengst van de collecte van verleden jaar nog nauwe lijks toereikend is. Al te veel nood zakelijk werk, al teveel nieuwe initia tieven komen niet tot uitvoering by gebrek aan middelen. Voor echt oecumenische objecten byvoorbeeld die zeer talrqk zyn, is totaal geen geld beschikbaar. Zo staat de S.W.V. voor een groot aantal uiterst moeiiyke taken, die jaar op jaar in omvang toenemen en die zy zonder de blüvende steun van heel de katholieke gemeen schap onmogeiyk naar behoren kan vervullen. Wat zij doet, geschiedt in opdracht van de Nederlandse bisschop pen en houdt in ons aller naam een zeer groot aantal deskundigen dage lijks bezig, zy doen het werk; wy moeten hun dat mogeiyk maken! De normale, constante en daarom ook vruchtbaarste steun biedt uiter aard het lidmaatschap van het St. Willibrord-Apostoiaat. Alle gewenste inlichtingen hierover verschaft de S.W.V., Huize Duinzigt, Oegstgeest by Leiden. Onze bisschoppen hebben er sterk op aangedrongen, dat iedere katholiek daarvan lid zou worden. Het is nog lang niet zo ver! Toch is actieve deelname daaraan een mes, dat naar twee kanten snydt. Elk lid verplicht zich immers principieel en consequent katholiek te leven en zo doende tegenover afvalligen en anders denkenden het apostolaat van het goedfe voorbeeld te beoefenen. Boven dien vraagt het lidmaatschap een kort dagelijks gebed voor onze niet-katho lieke landgenoten en tevens een kleine versterving in dezelfde geest. Zo geeft het St.WilUbrord-Apostolaat aan een algemeen en persoonlijk geldende plicht een gemakkeiyk uit te voeren concrete vorm. Wat de collecte van a.s. zondag betreft: het ware te wensen, dat deze een - daverend succes werd. Omdat het bitter nodig is! In ons kathohek-zyn ligt de voornaamste en afdoende grond voor het royaal deelnemen daaraan. Mogen wy ten overvloede ook hierop nog wyzen: zeer velen onder ons con stateren terecht, dat er nog heel wat gedaan, verbeterd en ondernomen moet worden, vooraleer de katholieken die wervingskracht ontplooien, welke zy moesten tonen. Velen zouden zelf de handen uit de mouwen willen steken, maar als eenling voelen zij zich mach teloos. En doen daarom maar niets. Iedereen is bovendien niet tot het speciale apostolaat geroepen noch daarvoor toegerust. Maar... zyn wy eenlingen? Kunnen wy onze geloofs gemeenschap niet tot leven wekken door persoonlek te volharden in ge bed-van-binnenuit tot deze intentie? Kunnen wy, ieder naar eigen midde len, a.s. zondag niet ruime steun schenken aan de S.W.V. om haar in staat te stellen in onze naam een leger deskundigen aan het werk te zetten en aan het werk te houden, die door studie en praktyk getraind zün in de beste methoden van het moderne apostolaat? Wat wü zelf niet kunnen doen, doen zy voor ons. Als wy hun maar de nodige bewegingsvrijheid be zorgen. Of wq de tekenen van de tyd begrypen, kunnen wü a.s. zondag be wijzen. :;:x .-.'••.V:'--:- ja, natuurlijk! Maar dan een, die hèt succes wordt van de V hele avond... I een Prisma horloge! Uw eigen horloger heeft een ruime sortering-van 49.7S af. I het goede Anker-horloge IwwwwwWw ARNHEM, 9 nov. Onder voorzit terschap van de heer A. T. Hettinga heeft de Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond gisteren in Musis Sacrum zijn algemene vergadering gehouden. In de middagzitting had het Tweede Kamerlid, de heer B. A. A. Engelber- tink nogal wat kritiek op het landbouw beleid van minister Marijnen. Om te beginnen op de achterstelling van de landbouw bij de verdeling van de wel vaart. Voorts acht spreker het niet vol doende, dat het landbouwbeleid zich te eenzijdig concentreert op details zo als de melkprijs e.d. De heer Engel- bertink vindt het onrechtvaardig, dat onderwijs en defensie klaarblijkelijk geen genoegen behoeven te nemen met de bedragen, die in de miljoenennota voor de eerstkomende drie jaren zijn uitgetrokken. Minister Zijlstra meent daarentegen, dat 118 miljoen per jaar voor de landbouw voor die drie jaren wel voldoende is. Wat het prijsbeleid aangaat kan spre ker zich wel verenigen met de grond slagen daarvan maar niet met de di verse uitvoeringsmaatregelen. Hij laak te de overmatige zorg van de overheid voor de consument ten koste van de belangen van de boer. Ondanks zijn goe de bedoelingen heeft de minister de juiste middelen niet kunnen vinden. Spreker liet de vraag in het midden of de Kamer hem over enkel weken tot herziening van details van zijn beleid zal dwingen. PARIJS, 9 nov. (AFP) Naar van gezaghebbende zijde in Parqs wordt vernomen, zal de Franse regering akkoord gaan met een debat in de Nationale Vergadering over Algerye in het begin van december. Dit debat zal buiten de begrotingsbesprekingen vallen. De regering zal dan, by monde van premier Debré, de gelegenheid hebben de politiek, die president De Gaulle in zón radio- en televisie toespraak van 4 november heeft ont vouwd, nader uiteen te zetten Het debat zal niet met een stemming worden besloten. (Advertentie) import: Itv.rinf alleen via da handel WASHINGTON, 9 november Op een proefstation van het Amerikaanse departement van landbouw is men er in geslaagd een kruising tot stand te brengen tussen een kalkoen en een kip. Men zou het „nieuwe" dier een „kal kip" kunnen noemen. Er bestaan er thans nog slechts drie van op de ge hele wereld en algemeen gesproken is de kruising geen succes. De vader van de „kalkip" is een gewone haan, de moeder is een witte kalkoen Het dier heeft de lange nek en de witte huid van de moeder. Maar de donkere veren en de grootte van de vader. De poten zyn die van een kal koen. (Advertentie) Wat kunnen dure pillen baten wanneer U suiker niet wilt laten geniet toch van het zoete leven gebruik volop Sukristo 7. volgens de nieuw ontdekte formule ?™si°l,va1n,,s0 ,ab'- f- f-15: 500 abl. i I. 2,95. 1000 tabl. i f. 5.50" na vuldoosjes 100 tabl. i f. 0.70: dij apothekers en drogisten. N.V. H. TEN HERKEL, HILVERSUM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9