Affaire-„Socrates' vol raadselen zit nog Verslaggever beschuldigd van „rechercheur spelen" Handelaar in textiel ver duistert zeven ton Publiek en beeldende Kunst Kunstenaar als producent en niet als martelaar Nog geen appèl tegen faillisement TAXI 13000 Onverkwikkelijk conflict bracht verhouding pers- politie in geding OFFICIER EIST BOETE: f75.- Bank bedrogen met duizenden valse huurkoopcontracten Nixon wil in de politiek blijven Geringe kooplust bij particulieren SLEUTEL WEG? BOEKHOUDING EEN CHAOS? KOOT PIANO'S LROEN (o. „Utrechtse Appie'' tweemaal veroordeeld RAPPORT VAN PRINS BERNHARD FONDS GELD ZATERDAG 12 NOVEMBER 1960 IfcGINA 12 CENTRALE VERWARMING POW-R-MATIC Oliebranders „DE SLEUTELSPECIALIST" Beirekkingen gevraagd Beirekkingen aangeboden Te koop gevraagd iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiimuiiiiiiim Te koop aangeb. Zaken en Huizen Te huur gevraagd Te huur aangeb. Woningruil ""iiiiiiiiiiiMiiiiiiiimiiniiiiiuimumiii Auio's, Motoren, Bromfietsen e.d. '"""""""""iiiiiiiiiiiiiiniiiiniimiiim Muziek- instrumenten, Radio, T.V., enz. Huwelijken Diversen (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 11 nov. Vrijwel el ke week zijn er thans op allerlei plaat sen in het land verkopingen aan de or de van bezittingen der N.V. Socrates nit Amsterdam, de bouw- en handel maatschappij van de heer Den B., wel ke ondanks een bijna onbeperkte cre- dietmogelijkheid bü de Amsterdamse Bank onlangs door de rechtbank na een periode van surséance van betaling, failliet werd verklaard. Tevoren was over de directeur zelf, de heer Den B., ook reeds het faillisement uitgesproken. En nog geruimere tijd tevoren was een onder-directeur van de Amsterdamse Bank plotseling ontslagen wegens hot verlenen van een serie credieten, die achteraf niet op degelijke grondsl ïg bleken te berusten. Over deze „Socra- tes-affaire" gonst het thans van ge ruchten in Amsterdamse financiële kringen. De taxaties van de miljoenen, die de Amsterdamse Bank van de heer Den B. zou te vorderen hebben, lopen leer hoog. Men spreekt zelfs over vijf tien miljoen. De Bank zelf zwijgt voor lopig in alle talen evenals de ontslagen onder-directeur. In Amsterdam be weert men dat buiten de heer Hoving nog meer directieleden bij deze décon fiture zijn betrokken. Men beweert ech ter thans zeer veel. De heer Den B. wiens talent voor het overtuigen van geldschieters al gemeen wondt erkend, zwijgt thans on advies van zijn advocaat eveneens. Hij heeft appèl laten aantekenen te gen zijn persoonlijk failissement. Te vens overweegt hij of ook tegen het faillissement der N.V. Socrates een appèl bij de rechtbank zal worden ingediend. Het laatste is echter nog niet geschied. De heer Den B. heeft, zoals bij een faillesement gebruike lijk zijn paspoort moeten inleveren. Hij dient zich ter beschikking te hou den van de curator, mr. C. D. van Vliet, die thans in samenwerking met de accountant F. Haarbosch een po ging onderneemt om de boekouding van ..Socrates" te ordenen. Er gaan geruchten dat van een boekhouding nauwelijks sprake is. Ook dient de heer Den B. zich ter beschikking te houden van de offi cier van justitie, mr. F. W. Hartsui- Advertentie) ZIJLWEG 57 - HAARLEM WASHINGTON, 11 nov. (U.P.I.) Vice-president Richard M. Nixon, de verslagen republikeinse presidentscandl- daut, is voornemens ctief in het po litiek te blijven, wanneer hjj op 20 ja nuari zijn ambt neerlegt. Zijn aanhan gers hebben er bij hem op aangedron gen zich in 1964 opnieuw candidaat e stellen voor het presidentsschap. Hoewel Nixon zelf zijn plannen nog niet heeft bekendgemaakt, wordt van verschillende zijden bericht dat hij in Washington een advocatenpraktijk zal beginnen, waarschijnlijk et de aftre dende procureur-generaal, William P. Rogers jr., als compagnon. Het is be kend dat grote maatschappijen, uni versiteiten en advocatenkantoren Ni xon aantrekkelijke aanbiedingen heb ben gedaan om bij hen in dienst te treden. Als advocaat zal Nixon grotere vrij heid hebben zich met de politiek be zig te houden en over nationale kwes ties zijn oordeel te geven. Als versla gen presidentscandiaat wordt hij auto matisch hoofd van zijn partij, de Re publikeinse partjj. NIEUW DELHI, 11 nov. (Reuter) De Britse premier, MactnlUan, heeft voorgesteld, dat in het voorjaar de premiers van het Gemenebest bijeen komen. voornamelijk om de interna tionale situaite te bespreken, aldus verneemt Reuter in gezaghebbende kringen in Londen. Naar verluidt zou Macmillan denken aan een Gemenebestconferentie vóór een mogelijke topconferentie tussen oost en west. (Advertentie) BLOEMENDAAL TELEF 51855 ker die een strafrechtelijk onderzoek heeft gelast. De heer Den B. he, 't laten door schemeren dat enige banken, binnen landse zowel nis buitenlandse, thans aan het werk zouden zijn om hem uit de moeilijkheden te helpen. Voorals nog is men niet geneigd om aan deze beweringen al te grote waarde te hechten. Inmiddels blijft de grote vraag hoe het mogelijk was dat een bank als de Amsterdamse Bank, die uiteraard de grootste zorgvuldigheid betracht bij het verstrekken van credieten, op zulk een grote schaal in de ondernemingen van „Socrates" heeft willen deelnemen. De heer Den B. heeft vijf jaar geleden reeds gefailleerd. Hij slaagde er toen echter in bij appèl de uitspraak vernie tigd te krijgen. De n.v. ..Socrates" was financieel be trokken bij een serie ondernemingen, die zich met zeer uiteenlopende zaken bezighielden. Er was een bedrijf dat zich specialiseerde op de exploitatie van onroerend goed. Een ander bewoog zich op het gebied van de bioscoop exploitatie. De liquidatie van de bezittingen van „Socrates" en haar dochtermaatschap pijen vindt regelmatig voortgang. In Hengelo is een begin gemaakt met de verkoop van een steenfabriek en bijbe horende gronden. Begin december ver wacht men in Amsterdam een veiling van tientallen woningen. Volgens de curator zal de ordening van de bescheiden van de heer Den B. en de reconstructie van zijn financiële daden misschien wel een jaar duren. Uit verklaringen van enige figuren, die zijdelings bij de activiteiten van de heer Den B. betrokken zjjn geweest, wordt het wel duidelijk dat het aanzien van de heer Den B. en zijn onderne mingen grotendeels berustte op zijn credietwaardigheid bij de Amsterdam se Bank. Men twijfelde er niet aan dat de Bank de mil.joenencredieten alleen op zeer betrouwbare gronden verstrek te. Het schijnt nu wel zeker te zijn dat dit niet het geval was. De Amster damse Bank heeft door middel van een communiqué laten weten dat de affai re Socrates geen invloed zal hebben op de jaarcijfers. Blijkbaar had men zich bij voorbaat tegen dit soort risico's ge dekt. Anderen zijn van mening dat de heer Den B. met zijn zaken te snel van sta pel was gelopen en te grote risico's had genomen. Zij achten hem een on dernemer van groot formaat, die echter door een samenloop van tegenslagen in moeilijkheden is gekomen. Eerst de zorgvuldige ordening van baten en las ten door de curator zal dit aan het licht kunnen brengen. AMSTERDAM, 11 nov. De recht bank heeft de 32-jarige zich noemende timmerman, die op de walletjes hekend staat als „Utrechtse Appie", kort voor hij opnieuw terecht zou staan voor een ander feit, tweemaal gevonnist. Wegens souteneurschap werd de man twaalf dagen hechtenis met aftrek van eenzelfde aantal preven tief alsmede twee jaar plaatsing in een rijkswerkinrichting opgelegd. Daarna veroordeelde de rechtbank hem tot een maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf wegens mishandeling van de Italiaanse filmregisseur Luci ano Emmer, door hem in het water getrapt tijdens opnamen op de O.Z. Achterburgwal voor de film „Meisjes achter het venster", 7 juli van dit jaar. Enkele dagen voor dit incident kwam de naam van „Utrechtse Appie" in het nieuws, daar hij be trokken was bij de mishandeling van de Volkskrant-verslaggever A. Brakel. Deze zaak stond op de rol voor van daag. Voorts loopt er tegen de man nog een aanklacht wegens aanranding in het arrondissement Alkmaar. (Advertentie) (Van een verslaggever) AMSTERDAM. 11 nov. Beschul digd van zich valselijk uitgeven voor rechercheur heeft een 30-jarige polltle- verslaggever van De Volkskrant zich voor de rechtbank moeten verant woorden. Op zondag 3 juli was de ver slaggever het middelpunt van een con flict dat ontaardde in een vechtpartij op de walletjes en een misschien net zo onverkwikkelijke woordenwisseling op het politiebureau Warmoesstraat. Het werd alles hijeen aanleiding tot een publieke opschudding, aog opgera keld in de publiciteit, wat uitein delijk de verhouding tussen politie en pers ernstig in het geding bracht. Eu dat moet men, zoals nu ook de offi cier van justitie mr. 4. Hartsuiker zei, betreuren. De officie, trachtte de zaak tot zijn ware proporties tert"ï te brengen. De getuigenverklaringen gaven hem het bewjjs dat de verslag gever zich niet op de juiste manier ge legitimeerd had, dat verscheidene per sonen de indruk was gegeven met een rechercheur te doen te hebben. Hij eis te een boete van 75 gulden. De officier beseite dat de belangen van pers en politie wel eens uiteenlo pen, maar hq vond het hachelijk als de pers volstond met slechts het be schrijven van de misdaad. Er was naar zijn mening uit de gehele affaire naar voren gekomen dat er verslaggevers zijn die zelfstandig een soort recher chewerk verrichten, dat verslaggevers zich soms legitimeren met een penning die door de politie wordt uitgegeven, in plaats van met hun door de krant verstrekte perskaart, dat voorts som mige verslaggevers niet altijd duide lijk hun naam en hun functie noemen en tenslotte dat vele burgers nog in de foutieve veronderstelling verkeren dat rechercheurs een legitimatiepenning bezitten. Hij noemde het zelfstandig rechercheren een groot bezwaar, dat wellicht niet voorkomen kan worden. Maar wel moet een dusdanig opereren de verslaggever beseffen dat hij zich op glad ijs beweegt en wellicht het po litieonderzoek verstoort. De perspen ning van de politie moet worden af geschaft, aldus de officier. Daarvoor had de president, mr. J. Coninck Liefsting al de betrokken per sonen verhoord. Op die zondagmorgen was er een gerucht dat er op de walle tjes een misdrijf was gepleegd. De ver slaggever van de Volkskrant was er met twee collega's van Het Vrije Volk op uit getrokken en gedrieën waren zij in een hotelletje beland, waarin de ver moedelijke dader en het slachtoffer zou den zijn geweest, In het hotelletje stond op dat moment een militair in de ge lagkamer, die voor de „hotelbaas" (de ze nam in feite slechts waar voor zijn MAASTRICHT, 11 nov. De recher che heeft een 32-jarige handelaar in text'el en artikelen voor woninginrich ting in arrest gesteld. Hij had zelf bij de politie aangifte gedaan van financiële malversaties, die hij in de laatste drie jaar heelt gepleegd ten nadele van de Maastrichtse Diseontomaatschappü. De verdachte is tot deze aangifte gekomen, omdat hl) vast was gelopen bij de bere keningen van de zeer ingewikkelde ver plichtingen welke h(j jegens de discon tomaatschappij had. Bij onderzoek is gebleken, dat de han delaar sedert 1957 ongeveer 1.5000 huur koopcontracten heeft opgesteld, waar bij de te verkopen artikelen, de huurko per en het bedrag volkomen gefingeerd waren. Volgens overeenkomst betaalde de Discontomaatschappij de verkoop sommen aan de handelaar, die dan zelf voor rente en aflossing van de huur kooptermijnen zou zorg dragen. Het to tale bedrag, dat hiermee is gemoeid, beliep circa 1,3 miljoen gulden, waarvan echter het grootste deel door verdachte in de loop der jaren is terugbetaald. De schade op deze huurkoopcontracten bedraagt voor de Discontomaatschappij echter toch altijd nog rond 500.000,-. Hierop kan nog één ton in mindering worden gebracht, omdat de Disconto maatschappij vijf procent van de De- dragen, die zq uitbetaalde, heeft inge houden als zekerheidsstelling. Daarnaast heeft de koopman echter op zijn gefingeerde kredietwaardigheid geldbedragen bij de Discontomaat schappij geleend tot een totaal van bij na een kwart miljoen gulden. De uit eindelijke tekorten zijn nu boekhoud kundig gezien, berekend op ongeveer zeven ton De arrestant heeft tegenover de poli tie te kennen gegeven, dat hij in 1957 bjj het overnemen een zaak in Geieen en bij de aankoop van een pand in Maas tricht enkele financiële stroppen heeft gehad, waarbq de Discontomaatschappij betrokken was en waarbij hq de indruk had, dat hjj zakelijk benadeeld was. Daarom heeft hij getracht op deze wijze aan zjjn verplichtingen te voldoen. De Diseontomaatschappü heeft intussen zijn faillissement aangevraagd, dat gisteren door de rechtbank is uitgesproken. vader) tijdelijk de klanten bediende. De militair hield al enige tqd geregeld ver blijf in het hotelletje. In ie gelagka mer hadden enige nensen gezeten, o.a. de als Utrechtse Appie bekend staan de vechtersbaas. De verslaggever van de Volkskrant had de militair even apart te spreken gevraagd. Deze zei voor de rechtbank, dat de verslaggever op de vraag „wie bent u?" had geantwoord: „recherche". De ver slaggever had zqn perspenning uit de broekzak gehaald en die getoond. De militair reageerde met: „Ik zal de baas roepen." Door de telefoon had hl) „zijn baas" gezegd: „Er is weer re cherche." Dat had ook een andere ca fébezoeker gehoord, een jonge steen- gaassteller uit de buurt. De „hotelbaas", een uitermate stevig gebouwd man, was verschenen en had met de verslaggever gesproken. En ook hl) zou, tn de gang -.part geno men, te horen hebben gekregen dat hU weer tegenover een rechercheur stond, zoals er die morgen verscheidenen wa ren geweest. De twee collega's van de verslaggever verklaarden niet te heb ben opgevangen dat hjj zich voor re chercheur had uitgegeven. Ze hadden wel gezien dat hij zjjn perspenning voor de dag had gehaald en dat die, in ie der geval door de militair, vrij uitvoe rig was bekeken. De president vroeg de Volkskrant-re dacteur: Getuige, die onder ede staat, fantaseert volgens u?" „Ja". „Het lqkt mjj nogal onwaarschijn lijk." De drie journalisten hadden het hotel verlaten en kort daarna had de „ho telbaas" van een politieman vernomen dat hij niet met een rechercheur maar met een journalist had gesproken. Hij was daarop woedend geworden en in het gezelschap van Utrechtse Apple was hij nem in de buurt gaan opzoeken. Daar was een vechtpartij uit ontstaan. Een agent van politie op patrouille had een oploopje gezien en een vrouw horen roepen: „Ze gooien hem in het water." De agent kwam tussenbeide en ving op dat deze man zich voor rechercheur had uitgegeven. Nu was er onder een (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 aantal politiefunctionarissen van het bureau Warmoesstraat een gerucht be kend volgens welke een vreemde man zich al gedurende een week of wat in de buurt voor rechercheur uitgaf. De agent sommeerde de verslagge ver, die een dichtgeslagen oog had en een' wond aan het achterhoofd, mee te gaan naar het bureau. Hij vermoedde dat hjj de valse rechercheur had ge vonden. Later bleek dat deze in ieder geval iet de verslaggever /an de Volks krant kon zijn. want die had juist veer tien dagen vakantie elders doorgebracht. De agent zag echter meer reden om zich met de verslaggever te bemoeien dan met Utrechtse Appie, die naar zo overduidelijk scheen, niet onschuldig was aan de vechtpartij. Op het bureau was de stemming in de wachtkamer blijkens de getuigen verklaringen niet erg overzichtelDK. Toen agenten vernamen van „recner- cheurtje gespeeld" hadden sommigen de hen Tekende verslaggever ge vraagd: „Hoe kun je dat toen doen?" De journalist had veront schuldigingen gemompeld. De toege lopen collega-verslaggevers, die ver- k'aarden dat zjj als getuigen wilden optreden, werd kortaf toegevoegd: „Eruit." De Volkskrantredacteur zei voor de rechtbank dat hü zich van het voorgevallene in de wachtkamer niet zo veel meer wist te herinneren, want hq „was behoorlijk over zün toeren". De verdediger van de journalist, mr. W. Russell, verbaasde zich erover dat de militair de getoonde penning had be keken, zonder gezien te hebben dat dit een perspenning was. De anderen had den nauwelüks aandacht geschonken aan de penning, maar waren door de militair al in de waan gebracht met een rechercheur te maken te hebben. Ook op het politiebureau was er door de agent die de verslaggever opbracht al een sfeer gewekt, waarin de ande ren gemakkelqk een misverstand kon den overnemen. De stemming was daar geprikkeld geweest, dat toonde volgens hem alleen al het woord „persmuskie ten" aan dat in de wachtkamer was gevallen en dat de collega-verslagge vers van Het Vrqe Volk hadden verno men. De agenten verklaarden later het niet te hebben gehoord. Wat de achter grond van de zaak betreft, meende mr. Russell dat de pers in het geval van misdaden net zo goed haar taak heeft als de politie. Door zqn optreden had de agent die de verslaggever opbracht in plaats van de aanvaller van weinig besef van deze taak blqk gegeven. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM, 10 nov. In de serie cultuursociologische onderzoeken van het Prins Bernhardfonds is onder de titel „Publiek en Beeldende Kunst" een lijvig rapport verschenen, dat de eco nomische positie van de Nederlandse kunstenaar tot onderwerp heeft. Het Is opvallend, dat dat probleem ditmaal welbewust wordt geanalyseerd als een economisch marktvraagstuk: hoe is het mogelijk de kloof te overbruggen, die er kennelijk bestaat tussen de beeldende kunstenaar als „producent" en het geïnteresseerde publiek van „kopers" van deze kunst. Door de be lichting van dit speciale aspect wil het rapport een bijdrage leveren niet al leen tot vermeerdering van de nog ge brekkige feitelijke kennis op dit punt, maar ook tot bevordering van het vin den van een oplossing voor deze even belangrijke als moeilijke aangelegen heid, die tot dusverre nog op zich heeft laten wachten. Mevrouw dr. H. M. In 't Veld-Lange- veld, stafmedewerkster van het Insti tuut voor sociaal onderzoek van het Ne derlandse volk, die het onderzoek heeft geleid, zegt er vanuit te zijn gegaan, dat de beeldende kunstenaar „ér in geïnteresseerd is zijn scheppingen aan de man te brengen en het niet als zijn opdracht ziet als een soort mar telaar van de 20ste eeuwse maatschap pij te fungeren' De economische moeilijkheden van de beeldende kunstenaar zijn, volgens het rapport, inhaerent aan de vrijheid van zijn beroep; zij betreffen de meer derheid van de kunstenaars. De me ning dat niemand schilder moet wor den zonder een water- en vuurzaak, een garen- en bandwinkel of iets ne derigs van dien aard J. der Kinderen) is eigenlijk nog zo gek niet, want de vraag naar prod uk- ten van beeldende kunst, die bij de overheidsinstellingen bestaat, is onvol doende om de afwezigheid van een dergelijke vraag bij particulieren te compenseren. De regeling sociale bij stand kunstenaars, kortweg „de rege ling" onder kunstbroeders genoemd, is, volgens het rapport, eigenlijk een ver kapte steunverlening, die ondanks de schijn van het tegendeel de kunste naars geen middel vdn bestaan biedt. De belangstelling voor de kunst is echter na de oorlog aanzienlijk toege nomen. De kooplust bij particulieren blijft echter te gering om de kunste naars een kans op een redelijk be staan te geven. Tussen kijkend en ko pend publiek ligt een grote afstand, maar toch altijd niet zo groot of dit rapport ziet mogelijkheden onder de kijkers meer kopers te vinden. De prijs van beeldende kunst is echter hoog in vergelijking tot de prijs van allerlei andere cultuurpro ducten. De schare die thans cultuur geniet, is niet gewend daar veel geld voor uit te geven. Het subsidie* bedrag op toneelvoorstellingen eIt concerten is meer dan tweemaal groot als de toegangsprijs, die de bezoeker betaalt. Deze kunstvormen hebben zich in hun prijzen reeds lang moeten oriënteren naar de priJ' zen van de op massaal bezoek ge richte film. De literatuur vindt goed kope verspreiding in pocketbooks, de muziek door middel van grammofoon platen en de beeldende kunst door reproducties. Musea zijn voor bijna niets toegankelijk. Voor honderd gulden kan met on geveer twintig concerten beluiste ren, veertig films zien of veertig poc ketbooks kopen, en voor dat bedrag heeft men ongeveer vijf langspeel platen of vijf reproducties. Een schil derij kan men er in de verste verte niet voor kopen; het enige is een product van de grafische kunst. De thans veel beoefende kleurengrafiek leent zich goed voor wanddecoratie. En daar hebben we het dan wel mee gehad. Motieven tot kopen, welke vroeger een rol hebben gespeeld in brede groe pen van de burgerij, namelijk de be hoefte aan sociaal prestige en geldbe legging, lijken te zijn verdwenen. Kunstproducten gaan tegenwoordig meer een functie als ornament in het interieur vervullen. Maar tevens is het de vraag of het origineel ook niet wordt verdrongen door de reproductie. Van de andere kant acht men de pogingen van de kunstenaar hun produkten aan de man te brengen totaal verouderd. Huur van schilderijen Uit een aantal interviews met het publiek hebben enige medewerkers van dr, in 't Veld de houding van particu lieren gepeild, o.a. met betrekking tot de huur van schilderijen. Men is daar bij tot de conclusie gekomen dat het mogelijk moet zijn om een bepaalde groep, voornamelijk jongeren hiervoor te interesseren. Andere con clusies, die het rapport noemt zijn o.m.: de noodzakelijkheid om het be sluit tot aankoop van een kunstwerk voor de koper te verlichten, hetzij in vorm van subsidie, hetzij in de ko heia "e noodzakelük- knonsoïïiJl.^ beeldende kunst als ve de eelHkh.a11 a"jetalings. of huurkoopmö- heid om a y°orts tle noodzakelijk- nem om de beeldendp km aan§achtkva 8Zstem«tisch onder de hremren n a te vormen publiek te brengen, o.a. via reclame Ten «lotte is het noodzakelijk dat e™ satonsche samenwerking tussen kun stenaars en deskundigen o„tsta"t «2 wel op artistiek als commercieel' ter rein. REIMS, 11 nov. (DPA) De prefect van het Franse departement Aisne heeft, in opdracht van het ministerie va" binnenlandse zaken in Parijs, alle ope(^ bare manifestaties tegen het gebr)Le van Franse steunpunten door Westd01 troepen verboden. tia In Laon zou zondag een demonstra^_ worden gehouden tegen de ^"nabij heid van Duitse militairen m ^n.,rrnp gelegen plaatsen Sissonne en Mourme Ion. Plaatsing geschiedt 16 cent per mm-hoogte Opgaven kunnen geschieden aan ons Hoofdkantoor, aan onze bij kantoren en agent schappen, aan de erkende advertentie-bureaus en aan de erkende boekhandelaren. Bewijsnummers van deze advertenties worden niet verstrekt. illllllillllitillll!llllll.-::.illllllllllimillllll Gedipl. NAAISTER kan enig werk aannemen ook verand. Br. o. no. 5208. JONGEMAN 21 j. zoekt be trekking gedurende 3 weken onversch. wat. Br. no. 5206. B.z.a. NETTE WERKSTER, 5 middagen per week 1-5 Gele- vinkstraat 77, Nieuw-Vennep. GEPENSIONEERDE, 61 jaar, zoekt administratief werk. Br. o. no. 5217. JONGEDAME uit goed mi lieu zoekt voor tijdelijk een werkkring. Br. o. no. 5236. Boekh. Jonckbloedt, Binnenw. 1, Heemstede. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BANKETBAKKER gevraagd en leerling voor brood-ban ketbakkerij gevr. Tullenaar's bakkerij, Zijlweg 10, Overv. Tel. 14720. Direct gevr. NET MEISJE v. administratieve werkzaamhe den. Van der Storm, Kouden- horn 54. Gevr. SLAGERS BEDIENDE en halfwas. A. J. de Vries - Zijlweg 8, Overveen. Gevr. ZIT-SLAAPKAMER alleenst. dame b.b.h.h. Br. no. 5178. Gevr. voor direct zelfstandig MEISJE in gezin met 2 kind. Van 8.30 tot 5 uur. Tel. 36946, Pieter de Hooghstr. 6 Heem stede. C. M. Huikeshoven, Kleine Houtstraat 68 „De Spar" vr. BEDIENDE voor bezorg- en magazijnwerk. Gevr. flinke SLAGERSBED. hoog loon. Zaterdagmiddags vrij. Gebr. v. d. Jagt, Haven, Hillegom. Tel. 5837. lste en 2de KAPSTER gevr. Hoog loon. Bij J. C. Heezius, Kruistochtstraat 33, Haarlem- Oost. Tel. 17393. Besteldienst ABC vr. CHAUF FEUR. Barrevoetestraat 2 Haarlem. Tentenfabriek The Indiana - Zijlweg 111, Haarlem kan nog plaatsen een FLINKE JON GEN,-16-17 jaar, die opgeleid wil worden tot tentenmaker met goede vooruitzichten. Hoog aanvangssalaris. Gevr. FLING DAGMEISJE - zelfst. kunnende werken bo ven 18 jaar. Zijlweg 31. Tel. 15191. Gevr. PERSONEEL voor het sorteren van groentekisten. Leeftijd 17-18 j. Ook gepen sioneerden Fustcentrale Hooi* markt t.o. no. 16. Gevr. NETTE WERKSTER v. aen of meerdere dagen per week v.g.g.v. Meerdere hulp aanwezig. Persoonlijk aanmel den: Nieuwe Gracht 7, Haar lem. R.K. MEISJE gevraagd in gezin met kleine kinderen. Centrum stad. Tel. 18649. Mevr. Langemeyer. Middenl. 31, Haarlem-Z. vraagt voor direct NET DAGMEISJE van 9-5 uur. FLINKE MEISJES en gehuw de dames gevraagd voor alle afdelingen. Ook voor gedeel telijke dagtaak. Aanmelden Eerste Haarl. Stoomwasserij N.V., Kampersmgel 56, Haar- 'em. N.V K.C.I., Baanstraat 34, Beverwijk, vraagt MACHINE. STIKSTERS Stukloon Hoog loon. Drukerij Amlcitia vraagt v. spoedige indiensttreding MA- CHINEZETTER voor de Lino type. Aanmelden schriftelijk of mondeling, Prof. v. Vloten- weg la, Bloemendaal. Telef. 57150. Gevr. in een groot gezin met jonge kinderen een MEISJE boven 18 jaar, dat zelfst. kan werken. Werktijden van 8.30 tot 5 uur. s'-Zaterdag- en donderdagmiddag vrij. Loon f 35 netto. Mevr. Geenen Alb. Thijmlaan 12, H'stede. Gevr. SLAGERS BEDIENDE. Tevens halfwas of leerling W. G. Broekhof, Kruisstraat 4 - Haarlem. Mevr. Uhlenbeck, Klaphekl. 14, Aerdenhout, tel. 41824 vr. WERKSTER voor 4 halve of 2 hele dagen per week, of dagmeisje voor iedere ocht. v.g.g.v. Gevr. voor direct in klein ge zin zelfst. MEISJE voor de ochtenden. Hoog loon. Mevr. Koning, Willem Pijperlaan 2, Heemstede. Tel. 39960. Wij kunnen plaatsen wegens uitbreiding WINKELJUFFR. 5-daagse werkweek. Vakken_ nis geen vereiste. Hoog loon. Prettige werkkring. Aanmel den dagelijks aan de zaak - Zwetsloot's Zelfbediening Schoollaan 23, Bennebroek. Beckering, Grote Houtstraat 52 vraagt nette WERKSTER voor 2 ocht. p.w. van 9-1. NETTE WERKSTER gevraagd 2 ocht. p.w. Mevr. Hokkeling Prins Hendriklaan 108, Over veen. HOUT, TRIPLEX, BOARDS, op maat gezaagd en ge schaafd. Ab van Roode, Schalkwijkerstraat 50, t.o. Coöp. Tel. 21743. Ook zater dagmiddags geopend Gevr. NET MEISJE voor hele of halve dagen. L. Brink Cloosterweg 22, H'stede. Gevr. KEUKEN-WERK MEISJE. Voor koffiekeuken, spoelkeuken. Vaatwasmachine aanwezig. Gaarne spoedige indiensttreding. Voor goede kracht wordt een prettige werkkring geb. Aanm. Hotel Iepenhove, Hartenlustlaan 4. Bloemendaal. Tel. 55801. Voor direct gevr. VERKOOP STER ongev. 18 Jr. Kantoor boekhandel en Speelgoederen Zandv. laan 165 bij Station, Heemstede. Omdat mijn hulp gaat trou wen, zoek ik per 1 januari a.s. voor mijn gezin met drie schoolgaande kinderen, een interne HULP IN DE HUIS HOUDING. Behoorlijk salaris en prettige werkkring. Mevr. E. van Pampus, Kweekduin- weg 9. Overveen bij Haarlem. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllh Te koop gevr. OUDE KRAN TEN. Julianastraat 78. Lisse. Te koop gevr. A. H. ZEGELS, 11% cent. Elk aantal. Br. no 5197. Te koop gevr. POPPENWA GEN, leeftijd 7-10 jaar Br o no. 5173. BROEKMAN KOOPT EN VERKOOPT!!! alle soorten meubilair, tapijten, noten of mah. meubelen, antiek, por selein, kristal, koper of tin- wer, naaimach. enz. enz. Doelstraat 5. Tel. 10794 Haar lem. Te koop gevr. HUIS. Leeg te aanv. Liefst met gar. op g. st. Haarlem of naaste omgev. Br. o. no. 5171. Te koop gevr. PILLERMA- CHINE. Tel. 02500-57782. Pr. KINDERWAGENS vanaf f 45. K. led. f 12.50. Box. met vl. f 15. Wandelwagen f 22.50. K. stoel. Twijnderslaan 17. Gevr. PRIMA WERKSTER, 2 A 3 ocht. per week f 1.25 per uur. Mevr. Lambach, Juliana v. Stolberglaan 32, Aerdenh. Tel. 40315. L'Abeille, Wagenweg 22. Tel. 16317 vr. prima NAAISTERS. NETTE JONGEN gevr. plm. 17 jaar voor het bezorgen van bloemwerk en hulp in de bin_ derij. Bloemenmagazijn van Empelen, Binnenweg 18 Heemstede. Tel. 38080. Gevr. NETTE LEERLINGEN. Leeftijd 15 jaar. L. de Jong N.V., Grote Houtstraat 82-84. NETTE WERKSTER gezocht voor schoonhouden van klein kantoor in centrum. Buiten kantooruren 2 of 3 x per w. Tel. 42866 of br. no. 5233. WELPENKLEDING, eenv meccanodoos, hoezenmand. J. v. d. Bergstraat 52, Heemste. de. Te koop 2 PONNY'S, één 2Va jr. Zeldzaam mak in tuig en langs de weg. Bantamstraat 39, Haarlem-N. Te koop: WASMACHINE, rijdende krik oliedruk, 8 ton en papierpers voor balen van 100 kilo. Bantamstraat 39. HEEMS GRAANHANDEL. Graankopers sinds 1822, An- thoniestraat 54-56, ingang Korte Herenvest 17, Telef. 11607, bezorgt pluimvee- en vogelvoeders, welke zijn sa mengesteld volgens de laat ste wetenschappelijke gege vens, ook aan huis. Koopt Uw ACCU bij de elee tfa-specialist; niet duurder doch wel betere serviceGra. tis montage en controle in stallatie. Doelstraat 8. Telef 17828. KL. KANARIES, mannen en en poppen. Dahliastraat 8. Verlangt U prima AARDAPPELEN houdbare o.a. echte Dore's, Koopmbl. of Meerl. voor de laagste prijs? Dan naar Sikma, Drappènierstraat 18 zw. (pakhuis). Dagelijks verse EIEREN. Nu jonge hennen kopen. Wij hebben voor U de allerbeste. Ook aan- en tegen de leg Hoenderpark de Vries Schalkwijkerweg 130 Telef 18203 CENTRIFUGES, v.a. f 2 p.w. de Block, Schoterweg 44, tel. 54282 - Hannie Schaftstraat 37 tel. 11470. INKOOP. Verkoop. ruilen, huurkoop, Radio's, bandre corders, pick-ups, grammo foonplaten, T.V. enz. Onder garantie J. v. d. Mije. Am sterdamstraat 20 Tel. 17801. Een vol-automatische Zwit serse Busch BREIMACHINE voor iedereen! Vraagt folder of gratis proefles bij U thuis. Vitex, Jansstraat 56 bij de Grote Markt. Tel. 57259. Strijkbouten, mixers electr. koffiemolens, stofzuigers en koelkasten naar DRIES HIL- TERMAN, Rijksstraatweg 196, tel. 50758. Keukenuitzetten ALHO PK. Vistal. Super Kat conforta Dru naar DRIES HILTER- MAN, Rijksstraatweg 196 tel. 50758. Voor een wasmachine of cen trifuge naar DRIES HILTER- MAN, Rijkssttraatweg 196, tel. 50758. Solacassette en no gduizend en een sola artikelen bij DRIES HILTERMAN, Rijksstraatweg 196. Tel. 50758. Pracht stalen strijktafel reeds V.a. f 15.95 bij DRIES HILTER MAN, Rijksstraatweg 196. Tel. 50758. Philips scheerapparaten en alle merken stofzuigers DRIES HILTERMAN, Rijks straatweg 196. Tel. 50758. DE ORIENT BRENGT: Chinese zakdoekjes, prach tig handwerk, een lust voor het oog. Een zeer gewaar deerd geschenk entoch te betalen. R. C. v. Eif, Paar- laarsteeg 8. DE ORIENT BRENGT: interessante collectie ge schenken in elke prijs, voor elk wat wils. Een geschenk zoeken bij ons is een ple zier. R. C. v. Eif, Paarlaar- steeg 8. Nog enkele OLIEHAARDEN met 30% korting. De Block - Hannie Schaftstraat 39. Tel. 11470. Gegalv. GOLFPLATEN nieuw doch iets wit uitgeslagen af meting 183 x 68 cm f 6.25 franco huis. G. Molenaar Haarlemmerliede. Telefoon 02504-203. DE ORIËNT BRENGT: Japanse sigarettenkoker en aansteker in luxe doos, heel apart en zeer fraai bewerkt f 7.50. R. C. v. Eif, Paarlaar- steeg 8. DE ORIËNT BRENGT: sfeer en karakter in het mo derne interieur. Oosers handwerk is mooier. en te betalen. R. C. v. Eif, Paar- laarsteeg 8. iiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminiiiii Te koop HUIS met schuur, grote erf en tuin. Br. o. no. K 14459 bur. v. d. blad. Uit de hand te koop ruime MIDDENSTANDSWONING. Leeg te aanvaarden. Verleng de Koepellaan 6. Tel. 50140 - Bloemendaal. BLOEMENDAAL te k. aan geboden, direct te aanvaar den, op eigen grond huin met a rage en grote tuin, totaal 35 m2, 7 kamers, öadkamer, keuken en kelder voor f 25.000, wel achterst, on derhoud, vestigingsvergun. ning of ruilobject vereist. Aanvragen uitsluitend schrif telijk aan Woltering's Meu bilering Mij, N.V., Dam rak 97, Amsterdam iimiiiimimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiMiiiiiiiiii Hypotheken enz. Aangeb. Ie en 2e HYPO THEEK. Bill, voorw. v. d. Vondeliaan 30, Driehuis-Vel- sen. Tel. 02550-6108. HYPOTHEKEN. Gelden be schikbaar als lste en 2de hy potheek. Bosma's Bureau te Heerenveen. (Postbus 31). 'Illllflllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllll JONG A.S. ECHTPAAR zoekt ongemeubileerde woonruimte. Liefst met vrije keuken. Br. o. no. 5122. A.8. ECHTPAAR zoekt voor tijdelijk (plm. 5 maanden) ln Haarlem of Heemstede ge- stoff. kamers, liefst met keu kentje. Br. o. no. 5167. lllllllilllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllli Aangeb. gestoff. KAMER 3% x 4 m m. stookgelenh. Huur f 55 per maand. Prima stand. Br. o. no. 5193. Voor rijwielhersteller met dl- pl. WERKRUIMTE te huur. Br. o. no. 5235. Aangeboden W?NIN® sterdam, voor inwonenden v. de gemeente Velsen, die mm_ stens 2 jaar ingeschreven zijn bii de huisvesting. A. van Dalen, Minahassastraat 36 I - Amsterdam. IllHllllll ROERMOND-HAARLEM (event, directe omgeving) Geboden wordt: woning met voor- en achtertuin; 2 doorl kamers, keuk., bergruimte 4 slaapk., douche, zolder 'pn ning6 BrGoVr' °ngev' dito wo ning. Br. o. no. 5188. HOEKHUIS in achterom r-Urt5 kam" en kamm ,GeVr' huis met 6 T°ok achterom. Liefst 5185' Lorentzkade. Br. o. no. VOLKSWAGENVERHUUR '60 f 15 per dag 200 km A. de Boer. Nw Kerksplein 4-6, tel. 16655 Ter overname RENAULT DAUPHINE '57 van part. Wil lem Drayerstraat 7, Zandv. Veilig achter het stuur, bij ATLAS AUTOVERHUUR Rijksstraatweg 145, Ostadestr. 7, Binnenweg 97, Tel. 60585. AUTOVERHUURBEDRIJF DE GROOT Roerdompstr. 81 Tel. 56471 Timorstraat 163 Speciaal werkdagen-tarief En 100% service. WIN TERTARIEF OPELS 1960 met radio en verwarming f 15 per dag 150 km vrij Allr verz. J. v. d. Lubbe. Sophia- straat 25, Tel 10002. MOTOR HOREX Resident 350 cc in zeer goede staat, Zijl straat 76 VERHUUR Z. CHAUFFEUR Volkswagen, Opeis Rekord Garage v d. Klooster, Frans Halsstraat 33. Tel. 55799, De nieuwste OPELS 1959. Verhuur zonder chauffeur. Garage Krijnen, Nw. Kerks plein 12, tel 10041. EERSTE HAARL. DAFRIJ- SCHOOL. A de Boer, Nw Kerksplein 4, tel 16655. VOLKSWAGENVERHUUR Luxe en busjes model 1960 Taxi 13 000 Plein 33. H'lem VERHUREN ZONDER CHAUFFEUR van mooie, bedrqfszekere au tomobielen. Bespreek tijdig v uw vakantie. MEIJERS GA RAGEBEDRIJF. Glipperweg 44, Heemstede. Telef. 02502 6319. Te koop BERINI „EITJE" Rustenburgerlaan 117. AUTOVERHUUR HOPMAN 9 pers busjes, bestelauto g, 6 pers. Ford, Kruisweg 40 tel. 12449 mi/ixorrT BAKKER S Ser- vice Station en Autobedrijf Rozenstraat 49 en 51 let daar om op de juiste naam Mein- dert Bakker en de total pomp Benzine en Super Aangebo den Vauxhall 1956 Austin A35 1956 bezn. i-18 tin A 55 1956 - Opel 1952 - Morris Oxford 1952 - Skoda 1957 Austin Somerset 1951 inruil - Garantie - Financie ring. Privé Langeherenstraat Aangeboden STUDIEPIANO klein model, bruin f 200. Ju- lianaplein 5, Heemstede. BANDRECORDER gevr. f 200.—. Br. o. no. 5182. tot RADIO PICK-UP COMBINA TIE mooi salonmeubel, in zeer goede staat. Tel. 42976. Na 5 uur. PHILIPS TELEVISIE. Op zeer gemakkelijke financierings- voorwaarden. DE BLOCK, tel. 11470-54282. TELEVISIE IS NIET Zó DUURwant vanaf f 7,93 per week heeft U één van de toonaangevende merken in huis. PHILIPS - ARISTONA - SCHAUB LORENZ type '61, Speciaal spaar koopsysteem lste betaling na proeftijd van drie maanden. Directe plaat sing. Gratis aanleg. Bel 18768 en wij komen U bezoeken. DU JARDIN Koppestokstr. 29 Haarlem. Ook voor: bandre corders - radio's wasmachi nes - koelkasten enz. T.V. te koop in salonkast - beeld 43 cm f 450. Tel. 52615. iiiiitiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiimiiiiiiin Lessen ADEMHALING. Lessen in juiste techn. Ontspannings therapie. Puck v. Waveren - Irislaan 3, Heemstede. Inlich tingen zaterdags van 1-2 tel. 36676. LEERT GOED TYPEN. Nor male en spoedcursussen. Aan vang wekelijks. Kon. Erk. Pitmanschool, Wilhelminastr. 47, Tel. 18441. BOEKHOUDEN Privéles f 20 p.m. N. J. Th. Schmidt, Jans- weg 42, tel. 20820, b.g.g. 14506, 10 RIJLESSEN voor f 47.50. Erk. Bondsautorbschool „Het Spaarne", Bakkerstraat 43 ■Tel. 14931. 10 RIJLESSEN (a 60 min) voor f 47.50 of f 6 p. u. Nieu we verwarmde leswagens. Gedipl. instruct. Halen, bren gen gratis. Theorielessen met verkeersfilm van Haarlem. Erk. Rqsch. „de Combinatie Kruisstraat 39. Tel. 10008. Illlllllllllllllllllllllliilllllllllllllllilllllllli JONGEMAN, 22 jaar, mod. opv„ veelz intr. zoekt ken- nism. met leuk sf°Flp Weis. je. Br. liefst met foto o. no. 5184. „mniHiiiHHuiiimiiiiiiiiillHiiiiiiiiiimi R, zoekt vriendin plm. 18 1 Van dansen hou dende. Omgeving Haarlem-N. Br. o. no. 5210 DIESELSERVICE HAARLEM Reparatie - revisie. Brand- stofpompen. Verstuivers. Kerkhofstraat 19, Haarlem Tel. 21929. PAKKINGMATERIAAL, ge wapend, oliebestendig, klin- gerit, corterpak, Haarl. drijf, riemenfabr., Spaarne 18. Tel. 11797. MULLER v. d. LANDE, verhuizers, emigr. emballeurs, expediteurs, levering kisten, inboedelbewaring, - Nieuw» Raamstr. 6, tel 11423-18656. SCHRIJFMACHINES HUREN, f 12.50 per mnd. voor langer» termijn spec, tarieven. Dijkstra Kantoormachinever- huurinrichting, Dunklerstraat 55 r. Tel. 11390, Haarlem. CENTRIFUGES, v.a. f 2 p.w. de Block, Schoterweg 44, tel. 54282 - Hannie Schaftstraat 37 tel. 11470. Wens INVALIDE MEISJF. 10 j. zeer klein soort rustig lig. schoothondje om ln rolstoel bij zich te hebben. Zeer goed huis. Enige vergoeding moge lijk. Gaarne uitv. brieven bij voorbaat dank no. 5180. Voor PORTRETTEN. Foto Scherpenhuyzen, Staten Bol werk 6. Tel. 20095. GAS OF WATERLEIDING lek bel direct Loodgieters-bedrijf Fa. Stolk en v. Duyn, Madoe. rastraat 13. Tel. 57384. WAARSCHUWING Laat tqdig Uw gasgeyser schoonmaken door Lood. gietersbedrijf Fa. Stolk en v. Duyn, Madoerastraat 13. Tel. 57384. G.E B.-installateurs. KREDIETEN VAN f 1800.» A 3%, op gunstigs voorwaarden, zonder borg verkrijgbaar. AFLOSSING v.a- f. 29,- p. mnd Wisselende wachttijd. Vraagt schrift. Inl. bij „BRABANTA** postbus 509 BREDA

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 12