„Mein Kampf" - film over opkomst en ondergang van Hider - in Lido Aöeeda voor Haarlem en omgevies Ér Expositie Boot en leerlingen Garage Den Hout Garage Hardebell NAAIMACHINES ér KINDEREN VIEREN SINT MAARTEN ZOMERREIS per ms. „ORANJE" in 1961 RUYS CO Voetstappen in de nacht De Geheimzinnigen Films in Robcy On the beach Home from the hill Prolongaties V A. P. van Mever: „Geen Appeltje voot de dorst maar varen met Boot Document Pan historische betekenis PALMA, BUBRBVNIK, MESSINA, LISSABON e» terug ZATERDAG 12 NOVEMBER 1960 PAGINA 2 Luxor Apotheken en dokters diensten Hillegom Frans Hals Rembrandt Minerva H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem Internuntius gast van K.A.J. Bloemendaal verhoogt straatbelasting Tramweg in Aerden hout wordt „Marius Bauerlaan" WASSERIJ DUYN Films Toneel Burgerlijke Stand Haarlem Muziek Diversen Sinterklaassurprise in St.-Joseph-kinderhuis Ouden van Dagen vergaderen in Bavo EEN NIEUW GELUID! EEN NIEUW GENOT! R.-k. schaalclub „Het Witte Paard" Bijeenkomst K.A.B. Heemstede Forum voor jeugd leiders Tentoonstellingen Waterstanden K.A.B. kring Centrum Over zuinig gesproken!!! Concert Kennemer Vrouwenkoor Krediet gevraagd voor nieuw riool i(f Aanwinsten leeszaal Heemstede FILMJOURNAAL Het is moeilijk om van een film als „Mein Kampf", die tot ondertitel heeft „Opkomst en ondergang van Hitier", zonder meer uit te maken, of haar ver toning in de normale bioscoopvoorstel lingen wel in alle opzichten dient te worden toegejuicht. Natuurlijk is het goed dat de ouderen in Europa nog eens worden herinnerd aan gebeurtenissen en daden, die men maar liever vergeet, als men het vol verontwaardiging heeft over de barbaarsheden in het onbe schaafde Congo en dat de jeugd, die nauwelijks weet wie Hitier eigenlijk was en welke gruwelen in zhn naam door hoog beschaafde Westerlingen werden bedreven, met eigen ogen kan aan schouwen, welk lot een volk wacht, dat zijn eigen verantwoordelijkheid weigert te dragen en die legt in handen van een gewetenloze tiran. Anderzijds ech ter kan zulk een film gevaarlijk zijn, omdat vele toeschouwers het zo nodige vermogen tot onderscheiden en afstand nemen missen en bij het weer leven dig worden van afschuwelijke herinne ringen in zich een haat zullen voelen opkomen, die weinig bevorderlijk is voor het geestelijk evenwicht, nodig voor vrede en verzoening,al dient hier aan onmiddellijk te worden toegevoegd dat het door dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor oorlogsdo cumentatie, bewerkte en gesproken commentaar sober, terughoudend en objectief is. De film „Mein Kampf" is, evenals in dertijd „Opmars naar de galg", samen gesteld uit authentiek film- en fotoma teriaal, dat in de loop der jaren is ver zameld door de Zweed Erwin Leiser, die zelf het manuscript voor zijn film schreef en de regie voerde. Zoals in de oudere film het in Neuren berg gevoerde proces tegen de verant woordelijke leiders van het Derde Rijk, zijn thans het leven en de persoon van Adolf Hitler de aanleiding tot het tonen van de gruwelijkste uitwassen van het Hitler-regime: de vernietiging van de Haarlem Apotheken: Apotheek Krijnen, Ekster- straat 100, tel. 51959; Apotheek Loomeyer en zoon, Barteljorisstraat 11. tel. 10175 Hildebrand Apotheek, Kleine Houtweg 15, tel. 10539; Bloemendaalse Apotheek, Bloe- mendaalseweg 85, tel. 57903. Doktersdienst: i 1ien geen hulp van huisarts belle men fa. Mathot, tel. 11990. (niet voor tandheelkundige hulp). Wijkverpleging Wit-Gele Kruis. tel. 13863. Tandarts: J. Schipper, Binnenweg 87, Heemstede, tel. 37410. Dierenarts: J. Westerman, Hartenlustlaan 7, Bloemendaal, tel. 51555. Ziekenvervoer: GGD. tel 14141; Margriet, Turfmarkt, tel. 21400 Aerdenhout Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: W. E. Ulrici, Spiegelen- burghlaan 20, tel. 40404. Bloemendaal Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Bosch, Bloemendaalae- weg 84, tel. 52655. Heemstede Apotheken: Zie onder Haarlem Doktersdienst: H. v. d. Linde, H. Dreef 2S3, tel. 34606: R. Muller, Raadhuisplein 6, tel. 36.350. Overveen Apotheken: Zie onder Haarlem. Dokterdtenst: P. M. Wijkmans, Juliana- laan 152, tel. 61054. Zandvoort Apotheek: Mevrouw M. J. Kerkhoven- Nieuwenhuis, Zeestraat 71, tel. 3073. Doktersdienst: H. K. van Es, Kostverlo- renstraat 4, tel. 2058. ghetto-bewoners in Warschau en de ver gassing van miljoenen Joden en an dere mensen, die in de ogen van het Duitse Herrenvolk tot een minder waardig ras behoorden. Intussen is hier meer dan in „Op mars naar de galg", naar objectiviteit en volledigheid gestreefd en werd een poging gedaan om de opkomst van een figuur als Hitler in menselijk, politiek en staatkundig opzicht duidelijk te maken door middel van beelden, waarvan er verschillende nog nimmer tevoren in het openbaar zijn vertoond. Meer dan „Opmars naar de galg" belicht deze nieuwe Zweedse film de achtergronden van de tweede wereld oorlog en de ongelofelijke gebeurtenis sen, die tot de ondergang in twaalf jaar tijds van het duizendjarige rijk van Hitier hebben geleid, hoewel de film, ondanks tal van zeldzame opna men uit zijn jeugd in Wenen en uit de eerste jaren van zijn politieke activi teiten, te weinig licht werpt op Hitier zelf om zijn karakter en persoonlijk heid te doen begrijpen en de hypnoti sche invloed, die hi) op zijn gehoor kon uitoefenen, te verklaren. In Lido. Achttien jaar. Trevor Howard, Edmond Purdan en Dorothy Dandridge (de laatste het meest bekend als Carmen Jones) ver tolken de hoofdrollen in de film „Voet stappen in de nacht", die deels speelt in Engeland deels in Spanje. Na een ge slaagde juwelendiefstal bedriegt een der twee uitvoerders zowel zijn handlanger als zijn vriendin. Beide laatsten spannen samen om de man, die er met de buit vandoor is, door Spanje te achtervolgen Uiteindelijk slaagt de politie erin zowel juwelen als misdadigers te vangen, doch aan de zijde van een van de twee man nen blijft toch de symphatie bestaan ook na zijn arrestatie. Regisseur Laslo Benedek heeft het spel dusdanig geleid, dat mede dankzij het spectaculaire ver haal brengt van de bewoners van Austra- de lens gekomen is. De komende week in „Frans Hals" voor boven de achttien. Van Japanse makelij is de science- fictionsensatie „De Geheimzinnigen". De „geheimzinnigen" zijn de bewo ners van een planeet. De planeet is aan een atoomoorlog ten onder ge gaan. Met vliegende schotels komen zü naar de aarde en betrekken een vesting van waaruit zij op vrouwen- roof gaan. Hun nakomelingschap verze keren en de aarde veroveren is het doel. De Japanse land- en luchtmacht strijdt tevergeefs tegen hun vernieti gende stralen tot een geleerde in de vesting binnendringt en de apparatuur vernielt. De „geheimzinnigen" nemen de vlucht. Het geheel spreekt van een kinderlijk-dwaze fantasie waarin de speelscènes dilettanterig zijn. Voor boven de veertien jaar in Lu xor. Een naar inhoud oppervlakkige en naar vorm matte thriller is „Het uur zonder alibi" van de regisseur David MacDonald. Een oud-R.A.F.-piloot wordt verdacht van moord. Hij heeft geen alibi. Met behulp van een meis je weet hij zich te rehabiliteren en kan de ware schuldige worden gearres teerd. Het weinige overtuigingsreliëf in het onwaarschijnlijke gebeuren en de aarzelende eentonigheid die in de uitbeelding van personen en situaties ligt, zullen zelfs de meest verstokte lief hebber van dit genre maar matig boei en. Van vrijdag tot en met zondag in Roxy. Veertien jaar. Van maandag tot en met donderdag draait in Roxy: „Terreur op de Trol- lenberg", met Forrest Tucker en Lau rence Payne. Een science-fiction met de bekende onwaarschijnlijkheden, met ditmaal als decor de Zwitserse bergen. De rust van de bewoners van een Zwit sers dorpje wordt verstoord als in een radio-aktieve wolk vreemde monsters van een andere planeet boven de „Trol- lenberg" verschijnen. Een energieke jon geman slaagt er met behulp van een professor en enkele jongedames in, het gevaar te keren. Door de slordige op zet komt het produkt in kwaliteit niet uit boven de normale routineproduk- ten in dit genre. Achttien jaar. In Minerva draait zowel zaterdag- als zondagavond de bekende film ,,Oo the Beach welke het gefantaseerde ver haal brengt van de bewoners van Austra lië en de bemanning van een Ame- kaanse duikboot, die de enige overle venden zijn van een met een H-bom be slechte strijd. De radio-actieve stoffen naderen langzaam maar zeker ook Au stralië en zullen daar alle menselijk le ven uitdoven. Die wetenschap geeft aan iedere daad en handeling, aan eik ge baar en woord, hoe alledaags ook, een nieuwe gruwzame betekenis. De film schildert de laatste dagen van een ma terialistische wereld volgens een ver haal dat ontleend Is aan het gelijknami ge boek van Nevil Shute. Van deskundi ge zijde is ons er op gewezen, dat de we tenschappelijke details in het boek en ook in de film volkomen onjuist zijn. Intussen is het belangrijk, dat de wanhopige situatie, waarin miljoenen onschuldigen door de roekeloosheid, de domheid of de dwaasheid van enkele on bekenden zijn komen te verkeren en hun reacties daarop zuiver en zo volledig mogelijk en dramatisch verantwoord zijn weergegeven. Voor volwassenen. Zondag- en woensdagmiddag komen in hetzelfde theater Stan Laurel en Oil Doktersdienst: C. M. Wijkmans, Stations- weg 74. tel. 5771. Santpoort Artsen: D. R. Mansholt. Vinkebaan 23, Santpoort, tel. 025808320. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde. Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. 02560—8284. Kathedraal: 6.30, 7.30 0 H., 11 en 12 uur St.-Antoniua N Groenmarkt: 6.30. 7.30 8.30 H 10. U en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H., 11 u. en 18 uur Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne: 6, 7.30, 9. 10.30 H. en 12 uur St.-Jan, A'damstraat: 6.15. 7. 8.15 9.30 Ei. 11 en 12.15 uur H. Hart, Kleverpark 7. 7.45, 9, 10.30 H., en 12 uur. H H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 7. 7.45, 9 H„ 10.45 en 12 uur H. Liduina Rijksstraatweg: 7.30, 9. H. 10.45 en 12 uur. O. L. Vrouw van Vil Smarten en St. Ba vo, Rijksstraatweg: 6.30 7.30, 8.45 1'. 10.15. 11.30 en 18 uur (Avondmis). H.H. Petrus en Paulus: 7. 8.30. 10 El., en 11.45 uur BLOEMENDAAL: Allerh. Drieëenheid: 7.30 9 H 10.45 en 12 uur H. Sacrament: 7.30, 9, 10.30 H en 12 uur AERDENHOU1: 7.3(1 9 H. en 11 uur ZANDVOORT. H. Agatha: 7.30. 9 H en 11 uur. ZANDVOORT, Huil in de duinen 8.45 uur. OVEKVEEN: 1 8 sh 1030en 11.30 uur HEEMSTEDE, (H. Bavo): 7.30, 8.30 9.40 H 11 en 12 uui HEEMSTEDE (O. L Vr. Hemelvaart) 6.45, 7 45, 8.40 H. 10 11 en 12 uur SPAAKNÜAM: 7.30 en 10 H BENNEBKOEK )H Jozef): 8.45 8. 9.15 H. en 11 uur VOGELENZANG (O.L.Vr. Hemelvaart): 7.30. 8.30 en 10 uur H ver Hardy in de klucht „Liever lui dan moe" (alle leeftijden). Maandag tot en met woensdag draait 's avonds „Mijnheer de Baron", een ge slaagde film rond Jean Gabin (volwas senen), en tenslotte kunnen de liefheb bers donderdagavond de film „Verbor gen moederschap" gaan zien (18 jaar). Onder de Nederlandse titel „Hebt uw naaste lief" wordt de bioscoopbezoeker in „Home from the hill" een familie verhaal voorgeschoteld, dat eèn bijzon der grote dosis dramatiek bevat. In het middelpunt van de handeling staat de zoon van een welgesteld man in het zuiden van de Verenigde Staten, die te weten komt, dat hij een onechte broer heeft. De achting tot zijn vader slaat om in minachting. Uit het ene misverstand vloeit het andere voort en zo komt men te staan tegenover bloe dig geweld, waaraan twee mannen be zweken. De film is zó overladen, dat het ondoenlijk is het verhaal zelf maar verkort weer te geven. Sentiment en wanbegrip vieren bij de voornaamste personen hoogtij. Als men de bioscoop verlaat weet men dat men een verfilm de roman heeft gezien die bijzonder Amerikaans is. Het tweede deel van het verhaal is beter dan het eerste, maar de regisseur Vincente Minelli heeft toch wel blijk gegeven deze stof niet helemaal aan te kunnen. In Rembrandt voor boven de achttien. Fons Rademakers' film „Makkers stakkt uw wild geraas", een serieuze proeve van een Nederlandse speel film, blijkt ook in Haarlem zoveel belangstelling te trekken, dat hij op nieuw wordt geprolongeerd. Cinema Palace. 18 jaar. Ook de uitstekende film „Wilde aard beien" van Ingmar Bergman wordt opnieuw geprolongeerd. Studio. 18 ijaar. BLOEMENDAAL, 11 nov. (KNP) Morgen zal de pauselijk Internuntius in ons land, mgr. Giuseppe Beltrami, de gast zijn van het 27 man sterke inter nationale bestuur der K.A.J., dat tien dagen lang in het bisschoppelijk vor mingscentrum „De Vijverduin' 'in Bloe mendaal heeft vergaderd en de grote lijnen heeft getrokken voor de tweede wereldraad der K.A.J. in oktober vol gend jaar in Rio de Janeiro. Mgr. Beltrami zal in de kapel van het vormingscentrum de H. Mis opdra gen en daarna de ochtendzitting van het internationaal bestuur bijwonen. De slotzitting van zondagavond van het in ternationaal bestuur wordt maandag nog gevolgd door een vergadering der nationale aalmoezeniers van de K.A.J. BLOEMENDAAL, 12 nov. B. en W. van Bloemendaal vragen de raad akkoord te gaan met het voorstel tot verhoging van de straatbelasting met ingang van 1 januari 1961. De nieuwe straatbelasting bedraagt voor de ge bouwde eigendommen en daarbij be horende erven 10 pet en voor de on gebouwde eigendommen 5 pet. Het huidige tarief van de straatbelasting is respectievelijk 6 pet en 3 pet. De opbrengst is bedoeld als een billijke budrage in de ten laste van de gemeente komende kosten voor aanleg en onderhoud van de openbare land en waterwegen, voor hun verlichting en voor afvoer van water en vuil. De gemeente Bloemendaal ontvangt nu ruim 160.000,-, hij verhoging zal dit ongeveer 266.000,- worden, welk bedrag nog aanmerkelijk beneden de door de Kroon toelaatbaar geachte grensblyft. De kosten, faarin de belasting een gedeelte zal moeten bij dragen, worden voor het jaar 1961 ge raamd op 726.300,-. BLOEMENDAAL, 12 nov, B. en W. van Bloemendaal stellen de raad voor om aan de Tramweg, welke ge legen is tussen de Oosterduinweg en de Eikenlaan te Aerdenhout, een an dere naam te geven, vooral omdat de tram verbinding Haarlem-Zand voort enige tod geleden is opgegeven. Daar bij wordt gedacht de naam te veran deren in Marius Bauerlaan. Marius A, J. Bauer, geboren in 1867 en overle den in 1932, heeft van 1901 tot 1916 in de gemeente Aerdenhout, in huize „Stamboel", Tramweg 3, gewoond. Advertentie I Advertentie I amstkhuamskvaartZO rn. 11053 Binnen 4 dagen retour. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN. DUS RUIME KEUZE pwrn GROTE HOUTSTRAAT 181 L-<1 s VlTil i TELEFOON 14444 CINEMA PALACE: „Makkers staakt uw wild geraas", 18 Jr. (3e week), 2, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Voetstappen in de nacht". 18 jr.. 2, 7 en 9.15; zo. 2, 4.30, 7 en 9.15; di. 2 en 8 uur. LIDO: „Mein Kampf", 18 jr.: 2, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „De geheimzinnigen", 14 jr.; 2, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; do.-cyclus; 2, 7 en 9.15 uur: „Met de kapitein aan tafel", volw. REMBRANDT: „Home from the Hill", 14 jr.; 2, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: t.m. zo.: „Het uur zonder alibi", 14 jr.; ma. t.m. do.: „Terreur op de Trollenberg", 18 jr.; 2.30, 7 en 9.15 uur: zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: „Wilde aardbeien", 18 jr. (6de en laatste week); 2.15, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: „On the beach", volw.: zo. 2 en 4.15,, wo. 2.30 uur: „Liever lui dan moe", a.l.; ma. t.m. wo. 8.15 uur: „Mijnheer de baron", volw.; do. 8.15 uur: „verborgen moederschap", 18 jr. BEVALLEN van een zoon: I. Mau- rits-Henniges; J. van Lierop-Zuider- duin. BEVALLEN van een dochter: H. van Vark-Fortgens; A. van der Meeren- Mooii: C. Smidt-van Wijk; C. G. Rich- ters-weidema. ONDERTROUWD: L. G. de Jong en H. M. Hoogland. OVERLEDEN: A. C. Hoen-Janssen, 81jr„ Gasthuisvest; J. J. Koster, 66 jr., Thomsonlaan. Zaterdag 12 november Stadsschouwburg, 8 uur: Het Rotterdams toneel in ,,'n Hete zomeravond". Een niet al te sterk maar gevoelig stuk van Ted Willis, waarin het rassenprobleem wordt behandeld. Regie: Ton Lutz. In de hoofd rollen: Enny Meunier, Trees van der Donk Petra Verbeek en Donald Jones. Zondag 13 november Stadsschouwburg, 8 uur: Het Rotterdams toneel in „Huwelijkslessen" van Leslie Ste vens. Een luchtig blijspel in college-vorm over theorie en praktijk van het huwelijk. Regie: Pim Dikkers. Hoofdrollen: Pim Dik kers en Enny Meunier. Zondag 13 november Kerk H.H. Petrus en Paulus, Tesselscha destraat, 7 uur: Orgelbespeling F. J. van Doorn. Medewerking verleent het paro chieel zangkoor o.l.v. J. J. A. van Wierin- gen. Maandag 14 november Pniëlkapel, Pastorieweg, Santpoort, 8 u.: Concert door het Kennemer Vrouwenkoor o.l.v. Annie Schoen. Zondag 13 november Kerk H.H. Petrus en Paulus, Tesselscha- destraat, 7 uur: Inzegening nieuwe orgel. HAARLEM, 12 nov. Bij de zus ters van het St.-Joseph-kinderhuis, Zijl singel 6, is onlangs een kamer inge richt met sinterklaascadeautjes en ver rassingen. De surprises zijn gemaakt door mejuffrouw Winkel uit de Bega- straat, die er vele uren voor heeft op geofferd. Iedereen kan de cadeautjes gaan zien of liever nog kopen. De ba ten zijn voor de nieuwbouw van het kinderhuis. HAARLEM, 11 novomber De al gemene Bond van Ouden van Dagen, afdeling Haarlem, houdt dinsdag 15 november, 's middags van twee tot vijf uur, een openbare vergadering in ge bouw Sint Bavo, Smaiestraat 23. Voorts zal de heer E. Rippen, voor zitter van het hoofdbestuur spreken over: „Waarom in de Algemene Bond van Ouden van Dagen?" BEVERWIJK. 12 nov. Gisteren is de constructiebankwerker J. T. van der Horst uit Utrecht tijdens het aan brengen van een hangsteiger bij de nieuwbouw van Breedband van zeven meter hoogte gevallen. Met een pijn lijke linkerschouder en heup is hij ter verpleging in het Roode Kruiszieken- huis opgenomen. wees fris en vrolii Fanta GEDEP HANDELSMERK 't smaakt fantastisch IN NEDERLAND GEBOTTELD MET TOESTEMMING VAN OE RECHTHEBBENDE OP DE GEDEPONEERDE HANDELSMERKEN "FANTA" EN "COCA-COLA* HAARLEM, 12 nov. De belang rijke ontmoeting voor de bezetting van de eerste plaats tussen v. Emmerik en Huyboom werd in het voordeel van laatstgenoemde beslist. Huyboom is thans de enige speler, die nog ongesla gen is. Huneker won op verrassende, doch volkomen verdiende wijze, terwijl de partij tussen v. d. Velde en Reeu- wijk na veie verwikkelingen, in remi se eindigde. Hoogland en Bleekcmolen kwamen nog niet tot een beslissing, laatstgenoemde staat echter beter. In groep 2 moest leider Haverkort weer een '/z puntje prijsgeven, met welk resultaat hij bovendien „dik" tevreden mag zijn. Ouddeken, die van een ern stige gegadigde voor de bovenste plaats won, is de huidige leider nu zeer dicht genaderd. Ook met Stam, die in het eindspel eerst zijn tegenstander tot ca pitulatie kon dwingen, moet wat de bovenste plaatsen betreft, beslist reke ning worden gehouden. Banken kwam in het laatst van de strijd tijd te kort en moest toezien, dat zijn tegenstan der verdiend op het volle winstpunt be slag legde, j oosten behaalde wederom een verdienstelijk resultaat, door v. Keulen een remise af te dwingen. In groep 3 was het feit van de avond, dat Haverkort jr., na een lange ge dwongen afwezigheid, begon om direct met zijn eerste wedstrijd leider Cla- veaux een nederlaag toe te brengen. Zeer tot genoegen van Lunenburg en v. d. Berg. die beiden wonnen. Ook de zege van Mak op Goedemans, mag tot een verrassing gerekend worden. De uitslagen waren: Brohet-Huneker 0—1, Reeuwijk-v.d. Velde Vu—1lh, v. Em- merik-Huyboom 01, Bleekemolen- Hoogiand afgebr., Joosten-v. Keulen f>/t. Haverkort Sr.-Holtkamp l/», Banken-v.d. Meer 01, Ouddeken-v.d. Stoop Jr. 10, Mossinkoff-Stam 01, v. Schie-Lunenburg 01, v. d. Berg- Puts 10, E. Haverkort-Claveaux 10, Goedemans-Mak 01. Ladderwedstrijd: Baas-Hartendorp 01. HAARLEM, 12 nov. Dr. A. Mel- chior zal dinsdag 22 november, des avonds om acht uur, voor de leden en introducé's van de „Vereniging Haer- lem" een lezing met lichtbeelden hou den; getiteld: .Niets nieuws,^ maar wel veel moois van onze oude Bavo". ïfi1 heter varen met Boot, was i' i van de heer Van Mever, bf ai? yanArti et Amicitiae, dl' besloot dsPraak zijn voordracht HEEMSTEDE, 12 nov. De plaat* selijke afdelingen van de K.A.B. en d Katholieke Middenstand Vereniging beleggen woensdagavond 16 novemb®t in Nieuw Berkenrode een bijeenkom voor de leden. Als spreker voor de^ avond is uitgenodigd de heer Joh. jn tink, voorzitter van de Dioc. K.A-R'api, de bisdommen Haarlem en Rotter die een causerie zal houden over ag) onderwerp „Wat raakt ons alle in de loon- en prijspohtiek' HAARLEM, 11 nov. Onder auspj; ciën van de commissie voor Jeu?" voetbal van de K.N.V.B., afdeliy Haarlem, wordt dinsdag 15 novembf in de Kroonzaal van Restaurant BrinF mann een forum-avond voor jeugdi®1' derssgehouden. In het forum hebbej1 zitting de heren D. Beets, S. Heyet"»' en F. J. van Veen uit Amsler<fal?; Het forum wordt geleid door de heer H. W. van Turnhout. Aanvang 8 uur- Advertentie HAARLEM, 12 nov. Ecn over- weldigende belangstelling best0"d vrijdagavond in het Van Looymuseum voor ae opening van de tentoonstelling „Boot met zijn leerlingen". De schilder A. P. van Mever was uitgenodigd om de expositie in te leiden en hij wilde dit doen met waardering voor Boot en diens werk. Een belangrijk deel van zijn toespraak wijdde hij aan de eigen- tijdse kunst die in deze tijd van ver warring nog meer verwarring zou brengen. De musea hangen vol griezels en mombakkessen, constateerde de in leider en hU vroeg zün toeschouwers: „Wat doen toch heden ten dage die achterlijke en sentimentele lieden die belangstelling hebben voor het dage lijkse leven van hun buurman?" Hij adviseerde vervolgens: „Doe mee aan internationale wedstrijden en plaats de kunst op het niveau van de schoon heidskoninginnen." Bij dit alles geeft men de mens stenen voor brood en spreker weigerde te geloven dat de makers van dit soort werk een functie zouden hebben in de hedendaagse maatschappij. Ondanks reclame raken z\j het publiek niet. Meer dan ooit Is er thans sprhke van ivoren" torens. In het vervolg van zijn toespraak verklaarde de heer Van Mever, dat men bijeen was voor het gewone werk van Boot. In afgelegen plaatsen zullen altijd jonge mensen zitten die de dagelijkse dingen schilderen in het Hollandse licht, trouw aan eigen in zichten. Zonder dit is het werk van Boot niet denkbaar. Zijn leven lang heeft hij getuigenis afgelegd van zijn eerbied en medegevoel met zijn mede mens. Alleen zulk een kunst is in staat een mens in het hart te treffen. Terwijl zijn werk zo Hollands is als dat van de ten onrechte vergeten componist Cornelis Dopper, schiet Nederland nog steeds tekort in waar dering voor Boot met zijn leerlingen. Het beste werk van deze laatsten draagt het kenmerk van de leraar. In deze uiterst kunstzinnige stad, waar men dorst naar kunst, heeft men een Appeltje voor de dorst gekocht. Men Maandag 14 november Rest. Brlnkmann, 8 uur: Jaarvergadering .Ziekenzorg". Cruquiusmuseum, Historische stoomma- chfnes en grote maquette van Nederland. Geopend dag. 9—12.30 en 13.30—16 uur; Zo. van 1016 uur. Woonhuis Jac van Looy, KI. Houtweg 103 het voormalige woonhuis van de schil der-schrijver Jacobus van Looy. Ge opend dag. van 1012.30 en van 13.3017 uur, zo. van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse Schooi van de 16e eeuw tot op neden (o.m. Hals meesterwerken) Geopend van 10—15 en zo. 13—15 uur. Teylers Museum: Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse School 16e tot en met 16e eeuw. Fossielen, historische na tuurkundige instrumenten, mineralen, 31- toons Fokker-orgel. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11—15 uur De eers' zondag van elke maanri van 13—15 uur. Bisschoppelijk Museum; Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, Handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur. Zon en feestdagen 1316 uur Museum „Het Hut» van Looy", Ki. Hout weg hoek Kamperlaan, werken van de Haarlemse kunstschilder H. F. Boot en zijn leerlingen. Geopend dag. v. 10—12.30 uur en van 13.3017 uur, zo. van 1417 uur. (12 nov.—12 dec.). Kunstzaal „In 't goede uur", Korte Hout straat 1, hoek Nieuwe Kerkplein. Geopend dagelijks (ook zo.) van 1022 u Tekeningen van Fiep Westendorp. Kunsthandel J. G. Bier, Gr. Heiligland 66, tel 10243. Schilderijententoonstelling „17e Eeuwse Hollandse Meesters" (tot 15 dec.) Geopend van 1017 uur; zo. van 1218 u. Bloemenheuvel, Bloemendaalseweg 158, Overveen: „Nederland schildert", be kroonde inzendingen voor de Talens' Prijs 1960. Geopend 10—17 uur; zo. 14—17 uur (13 nov.—2 dec.). Kunstzaal „De Ark", Nieuw Heiligland 1: „Oorlog of Vrede", werken van G. Esser. Geopend; 917 uur, ma., wo., vr. 18-20 uur (tot 18 nov.). Zondag 13 november Hoog water: 10.50 u, en 23.27 u. Laag water: 5.57 u. en 18.28 u. Maandag 14 november Hoog water; 2.08 u. Laag water: 7.23 u. en 19.46 u. (Advertentie) van 4 t/m 21 augustus. Vertrek van Amsterdam via Southampton naar Passageprijzen vanaf 875.per persoon. Gezien onze ervaring bij vorige cruises wordt aangeraden zo spoedig mogelijk te reserveren. Uitvoerige inlichtingen en boeking bij: KRUISSTRAAT 43 TEL. 20679-20680 HAARLEM In verschillende wijken van Haarlem en omliggende gemeenten is gisteravond het feest van St.-Maarten gevierd met feestelijke optochten, waarin de Jcin.de ren hun vaak fraaie lampions meedroe gen. Na die lichtstoet trokken de kin deren de huizen langs om hun St.-Maar- tengroet te brengen. Zij deden dat meestal niet tevergeefs, want zij werden vrijwel steeds met een versnapering bedacht. HAARLEM, 12 nov. Het kring centrum van de Katholieke Arbeiders- Beweging houdt donderdag 17 novem ber in „De Schuijlijnburcht" een openingsavond, waarop de heer P. J. de Graaff, hoofd van de V.G.L.O.- school aan de Eemstraat, zal spreken over „Waarheen met Uw v—-1"" Rit met RENAULT GOR" DINI naar 's-Hertogenboscb en terug met gemiddelde snelheid van 64 km. per UUL dus voor dit type waged zeer kalm, verbruik van ge' wone benzine 1 1. op 18,' km. r De ONDINE en de gewon® DAUPHINE zijn nog zuini' ger. Wij willen U dit gaarne bewijzen. PRIJZEN: GORDINI 6200.-, ONDINE 5900.-. DAUPHINE 5250.-. 6 maanden fabrieksgarantie incl. arb.loon. A-DEALER: Wagenweg 166-168 Telefoon 12138 en 15056 B-DEALER: Rijksstraatweg 249 Telefoon 57455 HAARLEM, 11 november Het nemer Vrouwenkoor geeft maandag u november, 's avonds om acht uur, j de kapel „Pnië" aan de Pastorie^ in Santpoort-Noord onder leiding Annie Schoen een concert. Aan dit eert werken mee de pianiste Vlessing, de sopraan Annie Schoen, f alt Ans Wiersma-Bruins, het Ken' mertrio en een strijkkwartet. HAARLEM, 11 november De Ju- lering in de Godfried van Bourny straat blijkt in zeer slechte staat j verkeren, zodat vernieuwing dringhf gewenst is. Men heeft dit genie' toen men bezig was de riolering iib# Kruistochtstraat te vernieuwen. y ligt in de bedoeling beide riolerhHli werken gelijktijdig uit te voeren. de Haanemse raad wordt gevra^J hiertoe een crediet van f 37.500.- te teren. Ontwikkellngslectuur: Barincou, ,eP chiavelli in zijn tijd; Breen-Eng®,0<r Etiquette; Faber en Paul, A.B.C. gpK het wegenverkeer; Franzero, Cl® q0> tra; Hage, Hang- en klimplanten ve' de kamer; Hus, De Etrusken en hun ^9 schaving; Van der Klaauw, Snel}eraa^ het geluid, Marchetti en Bevil3%y[ijJ Dome und Kathedralen Italiens: -WF ler-Eckhard, Kinderen vragen f# (R.K. afd.); Van Nooten, FilmPr tie, De wereld nu. ee* Romans: Brandt, Ben jij daar, v-er zaamheid?; Maugham, Eiland deTr lokking; Wagner, De vlag gaat vo dood; von Cetto. Mann mit A -eP (R.K. afd.); Bordonove, L'enterre' -"rnte d'Orgaz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2