Exploitatie van NIKKEL en KOBALT in Nieuw-Guinea Nazi-misdadiger Kremer eindelijk voor rechters Nederlandse en Amerikaanse belangen in nieuwe mij. Geniet van Uw pijp met DOUWE EGBERTS if1 Kampbeul in BÜ oversteken door bus gegrepen Minister Toxopeus betreurt de incidenten met burgemeesters Onvoldoende BEWAPEND tegen psychologische aanval Socrates in appèl tegen faillissement Slager moet zaak half jaar sluiten SS-arts vergaste alle zieken Schermerboezem krijgt bemaling Vroegere burgemeester van Bruinisse vervulde taak verdienstelijk Voorlichting dient onderdeel te zijn van civiele verdediging Machtiging gevraagd aan Staten-Generaal Nieuwe straaljagers voor Amerikanen Spoedige verbetering rijkswegen in Drente Groningen klaagt over treinverbinding Waterbeheersing in N.-Holland urgent Schorsingsregeling 'dient herzien Vlottende schuld van gemeenten nog te hoog Communistische „strijd om de geest" Lezing voor vereniging krijgswetenschappen WOENSDAG 16 NOVEMBER 1960 PAGINA 9 ia stofy ich. O i Op Soesterberg „Delta Daggers" met snel heid van 1400 km per uur zfe^n.Tn b4r& "et gedekt VESTIGINGSBELEID BEOOGT GEZONDE BEDRIJFSUITVOERING Voorlichting katholieke middenstand ||t IV In handige plastic tabakszak1 i' f tkert lijke gen 5 5 4 Advertentie (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 nov. De regering Mi aan een nieuw op te richten maat schappij, waarin Nederlandse en Ameri kaanse belangen zijn vertegenwoordigd, een concessie verlenen voor de exploi- taitie van nikkel- en kobaltertsen en en kele andere mineralen in Nieuw-Guinea. Staatssecretaris Bot van binnenlandse zaken, die speciaal belast is met de ont wikkeling van Nieuw-Guinea, is met de geïnteresseerde maatschappijen tot overeenstemming gekomen over een UTRECHT, 16 nov. Op 14 december Kullen op de vliegbasis Soesterberg de eerste „Convair F102-A Delta Dagger" straaljagers arriveren. Zij zullen de „F-100 Super Sabres" van het Ameri kaanse 32ste squadron die daar nu reeds vier jaar dienst doen. vervangen. De F102-A is een supersonisch vliegtuig met driehoekige vleugels. Het bezit een uitgebreide elektronische uitrusting en is bewapend met zes .Hughes Falcon" en 24 „Mighty Mouse" raketten. De „Dagger" is de eerste jager met gelei de wapens, die bij een Amerikaans squa dron in ons land wordt gestationeerd. De F102-A wijkt in vorm sterk at van alle andere boven Nederland vlie gende vliegtuigen en is in staat tot opvallende prestaties. De snelheid ligt in de buurt van 1400 km per uur en het hoogtebereik bedraagt bijna 18.000 meter. Dankzij het elektronisch oog kan het toestel onder alle weersomstandigheden opereren, zowel bij dag als bij nacht. AMSTERDAM. 16 nov. De advo caat van de n.v. Socrates en haar doch terondernemingen, mr. H. B. Wieringa te Amsterdam, heeft bij het Amsterdam- Je gerechtshof appèl aangetekend tegen het vonge week door de hoofdstedelij ke rechtbank uitgesproken faillissement An deze bouw- en handelsmaatschap- Z°ais bekend is, zou de directeur ap deze n.v., de heer N. den Besten, bie-persoonlijk reeds eerder failliet werd verklaard, van de Amsterdamsche Bank nmLmiljoen,-'„n guldens krediet hebben werd einS vorig h™er T Ho^nS onder-directeur van de Amsterdam® SChe Bank, in overweging gegeven ont slag te nemen hetgeen hem met on middellijke ingang werd verleend. Het is nog niet bekend wanneer het Amster damse gerechtshof het appèl zal behan- delen. Inmiddels wordt bericht, dat het ver lies dat de Amsterdamsche Bank door deze affaire zal lijden rond de 6 miljoen ligt. (Van onze correspondent) BREDA. 16 nov. Een slager uit Rosbergen zal zes maanden zijn zaak moeten sluiten, aldus is hem gisteren by vonnis van de economische politierech ter, mr. A. Verheijen, opgelegd. Voorts moet hij tweemaal vijfentwintig gulden boete betalen. De man had zich schuldig gemaakt Ban overtreding van de Vleeskeurings- Wet en de Destructiewet. Begin augus tus had hij een dood kalf gekocht voor tien gulden om de huid van het dier te verkopen. Hij kreeg er vijf en twintig gulden voor. Het gevilde beest deponeer de hij in een kelder, waar het na drie dagen stinkend werd aangetroffen, waar na proces verbaal werd opgemaakt In de kelder lag ook buikspek en ham, wel ke ook door het bederf waren aangetast. De officier van justitie noemde de toe stand in de kelder onbeschrijfelijk en eiste tweemaal honderd gulden boete en Zes maanden sluiting van het bedrijf Voorwaardelijk. De politierechter achtte de volksgezondheid echter dermate in gevaar gebracht door de handelwijze Van de verdachte, dat hij tot onvoor waardelijke sluiting besliste. De slager besloot in hoger beroep te gaan. MEPPEL, 16 nov. De minister Van Verkeer en Waterstaat, de heer H. Korthals, heeft gisteren tijdens persconferentie aan het slot van ~Cn tweedaags bezoek aan Drente ge- ïegd, dat bijzondere aandacht zal wor- ?eP besteed aan een spoedige verbe uring van de wegverbinding Coevor- Emmen, Gieten, de Punt en Gro- rt'n?en. Verwacht wordt dat het ge- Gieten-Eekst eind 1961 gereed bpi?t en het gedeelte Gasselte-Gieten dn„ 1961- Nodig zal zijn deze weg or te trekken van De Punt naar Gro- concessie voor 75 jaar. Hij heeft thans aan de Staten-Generaal de nodige mach tiging gevraagd. De deelnemende maatschappijen zijn de Oost-Borneo Maatschappij, de Neder- landsche Handel maatschappij, Wm. Müller en Co, en de United States Steel Corp. Zij zouden volgens de ontwerp overeenkomst de exploitatierechten krij gen voor het Cycloopgebergte in noorde lijk Nieuw-Guinea en de Waigeo eilan dengroep ten noord-westen van Vogel kop. Het gouvernement van Nieuw-Gui nea ontvangt als exploitatierechten on der meer 4 pet. van de bruto opbrengst en een aandeel van 10 pet. in de over winst van de maatschappij. Het gouver nement kan eisen, dat de uitbetaling ge schiedt in natura, zodat in tüden van schaarste in de eigen behoeften van het koninkrijk aan nikkel en kobalt kan worden voorzien. In de overeenkomst is geen bepaling opgenomen, die aan de maatschappij de verplichting oplegt de ertsen in Nieuw-Guinea zelf te verwerken. Dit is in de onderhandelingen, die sinds 1950 met verschillende maatschappijen zijn gevoerd, steeds het moeilijke punt geweest. Het gouvernement zou met het oog op de werkgelegenheid verre de voorkeur hebben gegeven aan ver werking ter plaatse. Hiermee zouden echter Investeringen van 100 tot 125 miljoen dollar zijn gemoeid. Men heeft elkaar gevonden op het compromis, dat de maatschappij zich verplicht te onderzoeken of verwerking in Nieuw-Guinea technisch en econo misch mogelijk is. Het gouvernement kan krachtens de overeenkomst hierop belangrijke invloed uitoefenen, terwijl m het uiterste geval verdere, exploitatie kan worden verboden. Rehalve voor nikkel en kobalt geldt de concessie odk voor ijzer, chroom, man laan pyriet. platina, goud en zilver. Het betrokken gebied is nog niet vol ledig onderzocht. Wel hebben de onder zoekingen, o.a. van de „Delftse" expedi tie in 1952, uitgewezen dat de nikkel- en kobaltvoorkomens een vergelijking met andere produktiegebieden (Cuba en Nieuw-Caledonië) kunnen doorstaan. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 15 nov. Ter voorlich ting van midden- en kleinondernemers had de aartsdiocesane katholieke mid denstandsbond voor de leden een voor lichtingsavond georganiseerd over het vestigingsbeleid. Prof. dr. H. O. Gold- schmidt bijzonder hoogleraar aan 4e katholieke economische hogeschool in Tilburg, gaf een overzicht van de wet geving op dit gebied, te beginnen met de vestigingsweg 1937, de regeling voor de vestiging van bedrijven in 1954, die hij in onderdelen behandelde. De bedoeling daarvan is steeds geweest om een gezonde bedrijfsuitvoering van het kleinbedrijf te bevorderen. Daar bij is nooit het behoefte-element uit gangspunt geweest maar werd steeds uitgegaan van de drie factoren vakbe kwaamheid, credietwaardigheid en handelskennis. Uitvoerig stond de hoog leraar stil bij de paralellisatie, die zich al eerder in het levensmiddelenbedrijf voordeed doch zich verder heeft voort gezet door de opkomst van de merk artikelen en de verandering van de koopgewoonten. De staatssecretaris voor de middenstand heeft hiervoor ten slotte een oplossing gevonden waarbij verstarring van de vestigingswetge ving wordt tegengegaan door de instel ling van het algemeen levensmiddelen- bedrijf. De commissie-Thurlings heeft hierover de SER geadviseerd en de weg aangewezen die voor de midden stand te bewandelen is, mits door maat regelen van de overheid de overgang niet, schoksgewijs geschiedt en de be drijven in staat gesteld worden zich bij een nieuwe regeling aan te passen. WlOWO IZ5T7 j GRONINGEN, 16 nov> in de leden vergadering van de Kamer van Koop handel voor Groningen heeft het bestuur van de Kamer gisteren meegedeeld, dat van verschillende zijden klachten zijn binnengekomen over de verslechtering, sedert de invoering van de zomerdienst- regeling 1960, van de verbinding uit de UtrechtrOVinCies "aar 'let noorden (Advertentie) nieuwe k'ngen, wat een ontlasting kan bete- do"„..Yan de weg door Haren. Met lon a\nleg v£m dit gedeelte, dat zal de tussen de Noord-Willemsvaart en W0raleg Groningen-Haren, zal in 1961 hne begonnen, zo ligt in de bedoe- ï'unV Y het weggedeelte Eekst-De hen ln, 1961 met de grondaanko pen an en begonnen. Gepoogd zal wor- Schiede|S Z° Snel mogelUk te doen ge- eTa°ht wordt, dat van de rijks- hog rtiV -het gedeelte Gieten-Bareveid in LJaar,.gereed komt. Deze weg ^teokt^6 ^ke richting worden door- de Wpaen- ten zuiden van de bestaan- tarwo,LAs«en-R°lde-Gieten, naar Oos thans ïSi 5e Plahien hiervoor kunnen gorden L ,.raaf' y°°r de waterstaat dezp w '"gediend. Te Oosterwolde zal ^elkg g aansluiten op de verbinding Plaatst- <-• rijkswegenplan wordt ge- M)k en Groningen Oosterwolde, Steen- Hom,,T!s™ek e" verder in de haar aÏY, door de IJsselmeerpolders Y°or p™sterdam- Vo°rts is er een plan ra1?* nieuwe verbinding, westelijk Q^^nAssen naar de weg Bareveld- MUNSTER, 16 november (UPI) In Munster is deze week eindelijk het Pr°ces. begonnen tegen de voormalige SS-kapitein Paul Kremer. een arts, die thans 76 jaar oud is. Kremer ls vol- gens de tenlastelegging betrokken ge weest bq de moord op „duizenden'' ge vangenen in de gaskamers van het con centratiekamp Auschwitz. Hij maakte deel uit van het medische SS-korps, dat het toezicht had bij de experimenten, die in het kamp werden uitgevoerd op gevangenen. Ook wordt Kremer in de tenlastelegging verweten, dat hij mede verantwoordelijk ig voor de dood van 10.717 gevangenen, die in de periode van september tot november 1942 in Auschwitz werden vergast. Hele trein ladingen gevangenen uit Frankrijk, Ne derland en België werden in die drie maanden vermoord. De voornaamste getuige in het pro ces tegen Kremer is een zekere Her mann Langbein, die destijds schrijver was van de kamparts in Auschwitz. Langbein verklaarde dat op 29 augus tus 1942 een vlektyphusepidemie in het kamp uitbrak. Met het oog hierop werd Kremer door zijn superieuren naar Auschwitz gezonden, waar hij als eerste maatregel overging tot het ver gassen van alle patiënten in de zieken afdeling. In de hiernavolgende maan den ging men onder zijn leiding over tot het vergassen van nog vele ande re gevangenen. Langbein zei, dat zeven typistes dag en nacht bezig waren met het samen stellen van lijsten, waarop de namen van alle vergaste gevangenen voor kwamen. De SS-officieren moesten die lijsten paraferen om te laten zien, dat zij er hun goedkeuring aan gaven, al dus Langbein, die er echter „niet hele maal zeker" van was, dat ook Kremer ooit zijn paraaf op een van deze lijsten had geplaatst. Andere getuigen verklaarden echter, dat zij hiervan wel degelijk zeker wa ren, terwijl Kremer volgens hen ook persoonlijk de documenten had onder tekend waarin bevel werd gegeven 1400 personen te vergassen in een pe riode van slechts vijf dagen. Een dag boek, dat Kremer in die dagen bijhield, werd overgelegd om te bewijzen dat hij eens opdracht had gegeven zes vrou wen van het leven te beroven door ver gif in hun aderen te spuiten. ANSBACH, 16 november (UPI) In Ansbach is Karl Chmielewski, die van 1940 tot 1943 commandant was in het concentratiekamp Mauthausen in Oostenrijk, officieel in staat van be schuldiging gesteld. Chmielewski, die thans 57 oud is, wordt beschuldigd van moord op driehonderd gevangenen. Het proces tegen hem zal waarschijnlijk begin volgend jaar worden gevoerd. Chmielewski, die officier in de SS was, had het bevel over het kamp Gu- sen I, een onderdeel van het complex Mauthausen. In de jaren dat dit kamp bestaan heeft zijn er, naar de kamp administratie heeft uitgewezen, tien duizend gevangenen om het leven ge bracht. In 1943 „werkte" hij ook in Vught. De driehonderd doden, die Chmie lewski verweten worden, zijn allen gevangenen geweest, die op zijn be vel door SS-mannen met koud water werden bespoten. De gevangenen stonden in cementen kelders, die van boven open waren, en werden bij voorkeur 's winters natgespoten met ijskoud water, tot zij bevroren waren, bewusteloos raakten of verdronken. Ook heeft Chmielewski verscheidene gevangenen laten kruisigen. Chmielewski werd in 1943 uit Maut hausen overgeplaatst en woonde sinds de oorlog onder een schuilnaam in Ansbach. Pas in 1958 is het onderzoek tegen hem begonnen. AMSTERDAM, 16 nov. De 79-ja- rige P. van Gemst is gisterenochtend om het leven gekomen bij een verkeers ongeluk. De man stak opeens de Slo- terweg bij het Nationaal Luchtvaart- Laboratorium over en werd gegrepen door een K.L.M.-bus, die op weg was naar Schiphol. Hij was vrijwel op slag dood. (Van onze correspondent) ALKMAAR, 16 nov. He op Scher merboezem uitslaande polders in Noord- Holland, tezamen 70.000 ha groot, onder vonden de laatste jaren als gevolg van het overvloedige hemelwater overlast, omdat Schermerboezem, dat een opper vlakte heeft van 2000 ha, het water via de bestaande sluizen en het nieuwe ge maal te Colhorn, vooral bij ongunstige wind met snel genoeg kon verwerken. De toename van de bollencultuur en de fijne tuinbouwculturen heeft een volledige waterbeheersing steeds meer urgent gemaakt. Daarom heeft het Hoogheemraadschap van de uitwate- rende sluizen in Kennemerland en West Friesland in zijn gisteren gehouden vergadering besloten over te gaan tot bemaling van Schermerboezem en daartoe te Den Helder en te Zaandam (bij- de Wilhelminasluis) een gemaal te bouwen, respectievelijk uitslaande op de Waddenzee en het Noordzeekanaal Het Hoogheemraadschap verwacht bij de uitvoering van dit kostbare project van overheidswege een bijdrage in de kosten te ontvangen. DEN HAAG, 15 nov. Bij K.B. ls be noemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau de heer E. J. E. Lücker, hoofd van de voorbereidingsschool van het bisschoppelijk college te Roermond, wo nende aldaar. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 nov. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxo peus, betreurt het, dat zich de laatste tüd enkele gevallen hebben voorgedaan, waarin de gedragingen of het beleid van een burgemeester tot zijn ontslag moesten leiden. De bewindsman zegt dit in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Binnen landse Zaker voor 1961 Met een in het voorlopig verslag ge noemd recent geval van rumoer rond een burgemeester, die in zijn vorige gemeente ook moeilijkheden gehad heeft, is kennelijk de vroegere burge meester van Bruinisse bedoeld, zo meent de minister. Van een geschil, waarbij deze burgemeester was betrokken en dat zou zijn opgelost door een commissie van onderzoek, is op het departement en bij de Commissaris van de Koningin niets bekend. Wel heeft de toenmalige burgemeester van Bruinisse in het voor jaar van 1953 een verschil van mening gehad met de directeur van het Cen traal Bouw- en Woningtoezicht op Schouwen-Duiveland over de aanleg van een rioolwaterzuiveringsinstallatie. Deze interne aangelegenheid is toen afgedaan door de commissie van toe zicht voor het Centraal Bouw- en Wo ningtoezicht. Aldus minister Toxopeus, die verder opmerkt, dat de verdienste lijke wijze, waarop deze burgemeester zijn functie in Bruinisse heeft vervuld, zijn benoeming tot burgemeester van Goes heeft bevorderd. De regeling van de schorsing van een burgemeester moet volgens de bewindsman onvol doende worden geacht en dient daarom te worden herzien. Een schorsing door de Kroon kan niet langer duren dan drie maanden en is bovendien een zeer ingrijpende maatregel. Vandaar dat in de praktijk eerder verlof voor onbe paalde tijd wordt verleend. Schorsing is ook minder op zijn plaats als er niet voldoende aanwijzingen zijn om een burgemeester te ontslaan. De minis ter acht het echter niet juist om in der gelijke gevallen ziekteverloi te verlenen. Politietekorten en -salarissen Als mogelijkheid om de personeels tekorten bij de politie te verminderen ziet minister Toxopeus een verlaging van de aanstellingsleeftijd. Het direc te voordeel van deze verlaging is vol gens de bewindsman, dat tijdelijk uit een extra groot contingent, namelijk de categorie van 18 tot en met 22 jari gen, kan worden geworven. Boven dien wordt door verlaging een betere aansluiing aan d eschoolopleiding ver kregen. Wil dit plan echter slagen, zo vervolgt de minister, dan zal grote aandacht --.an de mentale voorberei ding van le jonge politieman op zijn taak in de praktijk moeten worden besteed. Het tekort van de gemeentelijke po litiekorpsen bedroeg op 1 oktober 933 man. Alleen al in de drie grote ge meenten bestond toen een tekort van 688 man. Op die datum telden de op leidingsscholen van de gemeentepolitie 438 leerlijgen. Het gezamenlijke aantal sollicitaties voor de gemeenten Amster dam, Den Haag en Rotterdam bedroeg sedert 1 januari 2347 man. Als gevolg van de hoge aanstellingseisen kwamen slechts 200 personen voor aanstelling in aanmerking, aldus minister Toxopeus. Een wezenlijke verbetering van de po- litiesalariëring acht de bewindsman ze ker van belang, maar niet het belang rijkste voor de kwantatieve verbete ring van de politie en voor de binding van de thans tot de politiekorpsen be horende ambtenaren Over het rapport van de Commissie Werkclassificatie Politiefuncties merkt de bewindsman op, dat het geen zin heeft dit voor publikatie vrij te geven, omdat het omvangrijk en van technische aard is en geen concrete salarisvoorstel- len bevat. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 nov. Hoewel de vlottende schuld van alle gemeenten te zamen de laatste tijd aanmerkelijk ia gedaald, blijft de nodige voorzichtig heid geboden en kan het bestaande stel sel niet worden gemist. De gezamelijke gemeenten hebben naast de bestaande vlottende schuld nog betalingsverplich tingen tot een bedrag van rond één mil jard, waarvoor nog geen vaste finan ciering is gevonden, zo heeft minister Toxopeus aan de Tweede Kamer mee gedeeld. De zogenaamde „kasgeldnorm" is overigens voor een totaalbeoordeling geen bevredigende maatstaf. Tegenover een aantal gemeenten, waaronder ver schillende grote, die geen of weinig vlot tende schuld meer hebben, staan een groot aantal andere gemeenten, waaron der de meeste middelgrote, waar de vlot tende schuld nog veel te groot is. De minister meent, dat het algemeen peil nog aanzienlijk zal moeten dalen, wil len de gemeenten binnen de norm de nodige vrije armslag hebben. (Advertentie) ««lis Van Zaandam naar Pisa, van Pisa naar Parijs en van Parlj's naar Zaandam. Kris kras door Europa, overal rijden Rovers, comfortabel, betrouwbaar an onvermoeid. Rover, 'n wagen in de beste zin - de beste wagen voor zijn prijs, waarin uitgesproken „kenners" rondrijden, hun leven lang - omdat ze, aan zoveel goeds gewend, nooit anders meer willen dan juist Rover..» ROVER lEBERta Imp.: H.C.L. SIEBERS N.V.-AMSTERDAM - STADHOUDERSKADE 143 -Tel. 717844 DEN HAAG, 16 nov. De heer F. E. Hollander, adviseur voor public rela tions, heeft gisteren in de Prinses Ju- lianakazerne alhier voor de vereniging ter beoefening van de krijgsweten schappen een lezing gehouden, die de titel droeg „voorlichting: de vijfde macht". Hjj stelde, dat een deel van de wereld thans onderhevig is aan sterke psychologische agressie van communistische zijde. Ais gevolg van de toegenomen militaire kracht van het westen is het accent van de communis tische activiteit verlegd naar de „strijd om de geest". De heer Hollan der meent, dat de bevolking in Neder land, zoals ouwens in vrijwel het ge hele westen, onvoldoende gewapend is tegen een psychologische aanval uit het oosten. Zou er, aldus spreker, in ons land paniek kunnen ontstaan door het plotseling opdoemen van een ernstig militaire dreiging en zou het misschien zelfs mogelijk zijn Nederland met praktisch uitsluitend psychologische middelen op de knieën te dwingen?" De verdediging tegen psychologische aanvallen zal volgens de heer Hollander moeten bestaan uit het meer bewust maken van de positieve waarden waar op onze samenleving berust en de ac tieve afweer tegen vijandelijke aanval len. Ten aanzien van de actieve af weer is het in de eerste plaats nood zakelijk de vijand en zijn methoden te kennen om in staat te zijn de gevaren te onderkennen en te weerstaan. In ver band hiermede verwees spreker haar een Zweeds plan, waarin voorzien wordt in lessen op scholen in het le zen van de propaganda en mogelijkhe den propaganda te doorzien. De voorlichting ten dienste van deze verdediging zal echter pas dan effect sr eren als zij ook geleid wordt via de kleine groepen waarvan elke Nederlan der deel uitmaakt. Wat de organisatie van de voorlichtingsactiviteiten aan gaat heeft de overheid (bijvoorbeeld de pas opgerichte staf voor de civiele ver dediging bij het ministerie van Alge mene Zaken) de taak het initiatief over te nemen, de financiering en de docu mentatie te verzorgen en bovendien eventueel deskundigen beschikbaar te stellen. Maar een particuliere organisa tie dient de uitvoering ter hand te ne men. Pas als de totstandkoming van een particuliere organisatie zou falen zou het werk door de overheid zelf moeten worden gedaan. Met de titel van zijn lezing wilde de heer Hollander niet in de eerste plaats stellen dat de voorlichting een aparte, vijfde macht in de verdediging zou moe ten vormen naast zee-, land- en lucht macht en de Bescherming Bevolking. Men kan de voorlichting ook zien als een onderdeel van de complete civiele verdediging, indien de voorlichting maar tot een werkelijke macht wordt verheven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9