Verkeersareaal Schiphol en startbaan urgent REMY MARTIN mijn merk! SAMSON WM b£ Hm VAM U U6R. PAUL VLAANDEREN eo de klep* tomaan in Jap Niemetier Eenparig advies aan minister E Politieke moorden an Valse dagboeken van Mussolini Prinses Margaret naar Brussel Geen liberale wedergeboorte in Groot-Brittannië VGLO in bisdom Den Bosch „Opgescheept inf hoogleraar" EDEL... PITTIG... ZACHT PAGINA Voor landbouwbedrijven Landbouwschap wenst meer spaarmogelijk heden Teleurstelling over de belastingvoorstellen Studentenaantal Delft gestegen COGNAC FINE CHAMPAGNE V.S.O.P. Aantal opgelegde schepen gedaald Een man omgekomen door kolendamp Andere bewusteloos aangetroffen Bergen op Zoom Politiecommissaris treedt 31 dec. af 'PPi Niemeijer garandeert de kwaliteit Gematigd optimisme Stijging buitenlandse handel van Rusland Examens Mgr. A. G. Smit treedt af als voorzitter Promotie Onderscheiding Ambtsaanvaarding Benoemingen Burgemeester in notulen WIT - ROOD - DRY Italiaanse vermouth, overal verkrijgbaar 1 NS AMSTERDAM, 16 nov. Naar wq vernemen heeft hernieuwd beraad tus sen de directie van de luchthaven Schiphol en de Rijksluchtvaartdienst, waarbij ook de KLM was betrokken, geleid tot een overeenkomst die een versnelde verwezenlijking van het uit breidingsplan van de nationale lucht haven mogeljjk kan maken. Deze uit breiding was in gevaar gekomen door onenigheid tussen de directie en de Rijksluchtvaartdienst, welke laatste de mening was toegedaan dat een tempo risering van de uitbreiding wel moge lijk was en dat o.m. het nieuwe ver keersareaal ten westen van het be staande, veel eenvoudiger van opzet zou kunnen zijn. Het commissariaat overleg heeft tot een overeenstemming geleid. Een rapport is aan de minister van Rijkswaterstaat voorgelegd. Naar verluidt zouden de conclusies zjjn dat zowel de verlenging van de bestaande startbaan 01-19 tot 3300 me ter (dezelfde lengte als de ohlangs in gebruik genomen startbaan voor straalverkeersvliegtuigen) en de bouw van een nieuwe verkeerstoren in het nieuwe verkeersareaal. welke beide plannen reeds voor uitvoering in aanmerking komen, als de aan leg van een geheel nieuwe startbaan en de bouw van het nieuwe verkeers areaal verantwoord en urgent zijn. De bouw van het nieuwe verkeers areaal zou o.m. moeten worden voor afgegaan door een omlegging van de Haagse weg. Hoewel de overwegingen niet bekend zijn mag worden aangenomen dat de DEN HAAG, 16 nov. Het Land bouwschap maakt in een adres aan de Tweede Kamer een aantal bezwaren kenbaar tegen de wetsontwerpen inza ke de algemene belastingherziening. Het heeft de indruk dat deze als .algemene herziening" aangeduide ontwerpen niet meer inhouden dan een louter techni sche herziening en dat het stelsel zelf, met alle gebreken van dien, ongewij zigd is gebleven. Men is daar teleurge steld over. Er was naar het inzicht van het Landbouwschap alle reden niet al leen het gehele probleem van de belas tingheffing in Nederland, maar in het hjjzonder ook de belastingheffing naar inkomen en vermogen opnieuw onder het oog te zien. De landbouw, zo wordt in het adres gezegd, ondervindt voortdurend hinder van de belastingwetgeving, omdat de huidige wijze van heffen frustrerend werkt bij de mechanisering van het landbouwbedrijf, de vorming van grote re bedrijfseenheden, de invoering van nieuwe bedrijfssystemen en de noodza kelijke aanpassing b\j de moderne ont wikkeling. Het belangrijkste bezwaar acht het Landbouwschap hierin gelegen, dat de winst als een consumptief inko men voor de belastingheffing wordt be handeld, zodat er na heffing van de sterk progressieve inkomstenbelasting geen ruimte overblijft voor de bespa ringen, die voor de genoemde voorzie ningen nodig zijn. Dit treft juist in ster ke mate de landbouw, die nauwelijks aanspraak kan maken op de kapitaal markt. DELFT, 16 nov. Bij een dezer da- fen gehouden tussentijdse telling is ge leken dat het aantal ingeschreven stu denten aan de technische hogeschool te Delft 6062 bedraagt tegen 5699 op de zelfde teldatum in de voorgaande cur sus. Sterk gestegen zijn de afdelingen wiskundig ingenieur (van 58 tot 84) en civiel ingenieur (vaij 886 tot 954). Het aantal voor de eerste maal ingeschre venen bedraagt thans 1126 tegen 1014 het vorig jaar. Ook hier was een be langrijke stijging te constateren in de studierichting civiel ingenieur (van 184 tot 201). Advertentie Hemy Martin levert uit sluitend één kwaliteit, een zéér oude Fine Champagne V.S.O.P. Vraag daarom Rémy Martin dan kunt U er verzekerd van zijn, steeds dezelfde volmaakte Cognac te krijgen. CHAMPAGNE •r,, A- ANOOyiÏH» 5»H« Dump MM IMPORT: verbazingwekkend snelle overgang op straalverkeersvliegtuigen en het door gesteg passagiersvervoer vele schat tingen omver geworpen hebben. Een ander probleem is echter de finan ciering. Het is bekend dat Waterstaat o.m.door het miljardenproject van de Delta niet snel tot nieuwe kostbare in vesteringen is te bewegen. Het staat daarom nog geheel niet vast of de ad viezen van de rapporteurs ook zullen worden opgevolgd. LONDEN, 17 nov. Het aantal op gelegde schepen over de gehele wereld is opnieuw gedaald en begin november bedroeg het in totaal 495 schepen van 3,8 miljoen ton tegen 577 schepen van 4,65 miljoen ton in oktober. Volgens cjjfers van de kamer van scheepvaart zjjn 247 vrachtschepen van 1,39 miljoen ton en 248 tankschepen van 2,45 miljoen ton opgelegd. Er waren 62 minder tankschepen zonder werk. Liberie staat bovenaan de lijst met 49 opgelegde schepen van 329.000 ton, Griekenland met 34 schepen van 179.000 ton en Engeland met 26 schepen van 157.000 ton. Levering alleen via da handel TOKIO, 16 nov. (UPI) Bij afzon derlijke aanslagen zijn gisteravond een Japans politicus en een propagandist van de communistische partij respec tievelijk gedood en ernstig gewond. De overleden politicus was de 34-jarige Yos hio Oemezawa, onafhankelijk gemeente raadslid van Konosoe in de prefectuur Saitama bij Tokio. Oemezawa werd dood een negentienjarige jongen in de onder buik gestoken, toen hij een schoolge bouw verliet waar een politieke bijeen komst was gehouden. Oemezawa i$ de vierde Japanse po liticus op wie dit jaar een aanslag is gepleegd. Hij is de tweede die aan zijp verwondingen is bezweken. In oktober werd de voorzitter van de socialistische partij, Inejiro Asanoema doodgestoken toen hij het woerd voerde op een ver gadering in Tokio. De tweede steek partij vond gisteren plaats op Hokkaido. Een 25-jarige werkloze stak de 43- jarige Koichi Soezoeki driemaal in de buik. Volgens de politie gebeurde het incident bij de kliniek waar Soezoeki werkzaam is, maar was de aanslag door noMtieke motieven ingegeven. Soezoeki heeft propaganda gemaakt voor Toshio Toyoshima, een communistisch kandi daat voor de kamerverkiezingen van 20 november. Beide aanslagplegers zjjn gearresteerd. VERCELLI (Italië), 16 nov. (A.F.P.) Wegens het vervaardigen vnn een reeks valse dagboeken van Mussolini is de '7- jarige Amalia Rosati Panvini gisteren door de rechtbank van Vercelli in Italië veroordeeld tot twee jaar en tien maan den gevangenisstraf. Haar 78-jarige moe der kreeg op grond van haar hoge leef tijd wegens het verkopen en wegens me deplichtigheid twee jaar en twee maan den voorwaardelijk. Amalia Panvini heeft 21 notitieboeken volgeschreven met gebeurtenissen uit het leven van de Duce en die chronolo gisch gedateerd van 1920 tot in 1943. Ver volgens heeft zij dit produkt verkocht. Zó echt leek het, dat zelfs Vittorio Mussoli- ni, de zoon van de Duce, de vervalsing niet heeft onderkend. ,,Kan ik het helpen, dat mijn hand schrift precies lijkt op dat van de Duse?" vroeg Amalia Rosati Panvini gisteren. Maar niet alleen de zoon van de fascis tische diktator is erin gevlogen. Toen en kele jaren geleden de boeken met aan tekeningen voor het eerst boven water kwamen en onderzocht werden door des kundigen van de Italiaanse regering, luidde hun oordeel: „Onvervalste doku- menten van de hand van Mussolini." Oscar Ronza, secretaris van de af deling Novare van de Italiaanse neo fascisten, heeft de dagboeken voor 9,5 miljoen lire van de dames Panvini gekocht. Voor 22 miljoen lire verkocht hjj ze aan de uitgever Arnoldo Monda- dori te Milaan. Drie jaar geleden nam de politie de dagboeken in beslag. Met chemische en andere proeven werd toen vastgesteld, dat de hele reeks een 'vervalsing was. Ronza heeft de uitgever 16 miljoen lire terugbetaald. De rest zal hij eerst van de dames Panvini moeten ontvangen, voordat hij Mondadori geheel schade loos kan stellen. Derhalve werden de da mes veroordeeld tot het betalen van een volledige schadevergoeding aan de neo fascist. LONDEN, 16 nov. (Rtr.) Prinses Margaret en Mr. Anthony Armstrong- Jones zullen koningin Elizabeth verte genwoordigen bjj het huwelijk van ko ning Boudewijn en Dona Fabiola, aldus is officieel in Londen meegedeeld. KORTGENE, 16 nov. De 59-jarige G. van Dijk uit Rhenen is vanmorgen in een woonwagen te Geersdijk op Noord-Beveland dood op bed gevonden. Het slachtoffer is aan kolendampver giftiging overleden. De 68-jarige J. M. Lobe uit Hansweert, die eveneens in de woonwagen sliep, is in bewusteloze toe stand naar het ziekenhuis te Goes over gebracht. Beide mannen waren werkzaam bij een wegenbouwbedrijf in Rhenen, dat op Noord-Beveland werk in ui.voering heeft gehad. DEN HAAG, 16 nov. Bjj K.B. is aan de heer A. J. J. van 't Hof met ingang van 1 januari eervol ontslag verleend als commissiaris van gemeen tepolitie te Bergen op Zoom. (Advertentie) SANSON SHAG ivf' .:-k „5, H I i (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 17 nov. Er vonden gis teren zes tussentijdse verkiezin gen plaats voor het Lagerhuis en he den vindt een zevende plaats, die voor de Lagerhuiszetel van wijlen Aneurin Bevan. Momenteel is van slechts een van de zes verkiezingen van gisteren het resultaat bekend. Doch dit was de meest interessante van de huidige reeks verkiezingen, namelijk die voor de zetel voor Bolton East. Er heeft lange tijd een ongeschreven overeenkomst bestaan tussen de con servatieven en de liberalen dat laatst genoemden geen kandidaat zouden stel len in Bolton East om de overwinning te laten aan de conservatieve kandi daat. In ruil hiervoor gaven de conser vatieven een zetel cadeau in Bolton West door op hun beurt niet deel te nemen aan de strijd. De liberalen, die op het ogenblik lflden aan een tijdelij ke vlaag van hoogmoedswaanzin, be sloten deze keer de overeenkomst te verbreken en een kandidaat te stellen in Bolton East, zowaar in de hoop de zetel te winnen. Hij kandidaat was een van de kopstukken van de Britse libe rale partij. Frank Byers. De conserva tieve kandidaat won de zetel met een aanzienlijk gedaalde meerderheid Hij verwierf ruim 15.000 stemmen. De La- bourkandidaat verwierf ruim 14.000, en de liberaal 10.000. Deze verkiezing maakt opnieuw duidelijk dat de libera len geen kans maken, en dat hun ge loof in een liberale wedergeboorte mis plaatst is. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 17 nov. De katho lieke VGLO-sectie in het bisdom Den Bosch, die woensdagmiddag op een contactmiddag bijeen was, heeft in een telegram de heer Derksen, voorzitter van het KOV, hulde betuigd voor zijn krachtige steun aan het VGLO en hem tevens gevraagd te blijven ijveren voor lagere stichtingsgetallen en af schaffing an de zevende en achtste klassen. Een en ander naar aanleiding van de rede waarmee de voorzitter van de sectie, frater Prudentio de bijeenkomst opende en waarin hij naast warme hulde aan het adres van de heer Derksen, ook protest uitte tegen de wijze waarop staatssecreta ris Stubenrouch de vragen van deze senator over het VGLO heeft be antwoord. De situatie overziende, meende de voorzitter da. er in het algemeer reden is voor een gematigd optimisme de richtlijnen zijn onlangs verschenen het basisleerplan is in voorbereiding en er is grote aandacht voor de diploma-kwestie. Zo er al onder de oudere leerkrachten zyn, die de ver nieuwing met een zekere onrust tege moet zien, dan kon hr hun verzekeren, dat hóe het leerplan ook wordt, de karaktervorming toch steeds een zaak van de leerkrachten persoonlijk blijft. Hfj meent juist op dat punt zeer gerust te kunnen zijn. Frater Prudentio ontkende dat. er een controverse zou bestaan tussen het VGLO en het Nijverheidsonderwijs, doch stelde tevens dat zo lang zal blijken dat er kinderen zijn voor wie het VGLO het geëigende onderwijs is, er voor het recht op dat onderwijs zal worden gestreden. Voor wat de nieuwe koers betreft, meende hij dat die met name ten goede zal komen aan de meer begaafde leerlingen door de in voering van de derde en eventueel van de vierde klas. MOSKOU, 17 nov. Volgens het Joe goslavische persagentschap Tanjug blijkt uit in Moskou gepubliceerde ge gevens, dat de totale waarde van de "buitenlandse handel van de Sowjet-TJnie in het afgelopen jaar 42 miljard roebel heeft bedragen of 25 pet. meer dan in 1958. De waarde van de uitvoer bedroeg 21,7 miljard roebel. Ongeveer 70 pet. van de uitvoer ging naar landen van het socialistische kamp terwijl voor 5,3 miljard roebel goederen naar alle an dere landen tezamen gingen. Ongeveer 90 pet. van de uitvoer der Sowjet-Unie bestond uit industrieprodukten. De ..Ekonomicheskaya Gazeta", dat deze cjjfers bekendmaakte, legde de na druk op de grote mogelijkheden, die er bestaan voor uitbreiding van de handel met het westen. Het deed een beroep op de ondernemingen der Sowjet-Unie te trachten de kwaliteit der exportgoe deren te verbeteren en te zoeken naar nieuwe artikelen voor de uitvoer. NIJMEGEN, 15 nov. R.k. universi teit: doet. pol. en soc. wetensch. A. Emich, Den Haag. LEIDEN, 15 nov. Rijksuniversiteit: Kand. godgeleerdheid C. Tukker, Rotter dam. GRONINGEN, 15 nnvRijksuniver siteit: Kand. soc. wetensch. L. Bartelds, Assen en G. Timmerman, Groningen. Cuba De president van het Cu baanse hooggerechtshof, dr. Emilio Menendez en een rechter, dr. Romero lyiorei], zi|n afgetreden en hebben een toevlucht gevonden in resp de Argen- tpnse en de Mexicaanse ambassade te Havanna. (Rtr.) Polen De 46-jarige Jerzy Albrecht, lid van het secretariaat van het cen traal comité van de Poolse communis tische partij, is aangewezen als minis ter van financiën. Hij volgt Tadeusz Dietrich op, die in juli van dit jaar is overleden. (A.F.P., U.P.I.) AMSTERDAM, 16 nov. Mgr. A. G. Smit, die sinds 1944 voorzitter is van het Apostolaat der Hereniging, treedt wegens het bereiken van de zeventig jarige leeftyd en de zorg voor zijn groeiende parochie, als president af, doch blijft lid van het dagelijks bestuur. In Utrecht wordt de scheidende voor zitter op 15 december in „Esplanade", een receptie aangeboden. UTRECHT, 15 nov. Aan de rijks universiteit is vanmiddag de heer J. Sebus tot doctor in de geneeskunde ge promoveerd op een proefschrift, getiteld: „Het effect van partiële vagotomie op de maagsecretie bij honden na toedie ning van insuline". Promotor prof. dr. U. G. Bijlsma. NEW YORK, 16 nov. (A.F.P.) De Nederlandse ambassadeur te Washing ton dr. J. H. van Roijen, heeft gister- ochend de burgemeester van New York, Robert F. Wagner de versier selen van commandeur in de Orde van Oranje-Nassau overhandigd. Burge meester Wagner heeft deze hoge onder scheiding gekregen uit erkentelijkheid voor zijn aandeel bij het organiseren ,van de .plechtigheden vorig jaar te ge legenheid van de 350ste verjaardag van de ontdekkingen van Hudson. NIJMEGEN 15 nov Dinsdag 29 november zal de heer N. Speijer die be noemd is tot lector in de faculteit der geneeskunde van de r.k. universiteit zijn ambt aanvaarden met een rede iri het groot auditorium. GRONINGEN, 15 nov. Dr. e. Man- dema, benoemd tot hoogleraar in de fa culteit der geneeskunde aan de rijksuni versiteit om onderwijs te geven in de inwendige geneeskunde, zal dinsdag 22 november zijn ambt aanvaarden met een rede in de aula van de universiteit. AMSTERDAM, 16 nov. De gemeen teraad heeft benoemd tot gewoon hoog leraar in de experimentele en techniscne natuurkunde aan de gemeente universi teit prof. dr. N. J. Trappeniers, sedert 1954 gewoon hoogleraar in de fysiscne scheikunde aan de rijksuniversiteit te Groningen. De raad benoemde voorts dr. J. Th. Runnenberg, wetenschappelijk mede werker aan het mathematisch centrum, tot lector in de waarschijnlijkheidsbere kening en de analyse en ir. J. J. Terwen, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de rijksuniversiteit te Leiden, tot lector in de geschiedenis van de architectuur. DEN HAAG, 16 nov. Bij K.B. is benoemd tot gewoon lid van de com missie economische mededinging: H. L. Jansen, te Den Haag, algemeen secretaris van de Sociaal Economische Raad. Prof. mr. W. C. L. van der Grinten, te ISi,1*megen, hoogleraar in het, burgerlijk recht* aan de R.K. universiteit te Nijmegen, werd opnieuw benoemd tot gewoon lid en plaatsvervangend voorzit ter van deze cpmmissie. Tot gewoon lid werden eveneens opnieuw benoemd: prof. dr. A. H. M. Albregts, tè Den Haag, buitengewoon hoogleraar in de internationale economische politiek aan de katholieke economische hogeschool te Tilburg; Th. Coppes, te Utrecht, adjunct-directeur van het wetenschap pelijk adviesbureau van de Katholieke Arbeidersbeweging; prof. dr. J. F. ten Doesschate, te Bloemendaal, directeur van de n.v. Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken en prof. dr. J. Horring, te Wageningen, hoogle raar in de algemene landhuishoudkun de aan de landbouw hogeschool te Wa geningen. (Van onze raadsverslaggever) AMSTERDAM, 16 nov. Bij de vang van de raadszitting is vanmid1" nogmaals de geruchtmakende uitlof van de burgemeester ter sprake <7® men rw, de benoeming van de hooüj1'. raar dr. Kruijer die, zoals men zal herinneren, hoewel tweede op voordracht achter dr. Steigenga, nie^ min door de meerderheid van de werd benoemd. i i De uitlating van de burgemeester thans letterlijk in de notulen opgenoiflL en zij luidde: „Spr. is van oordeel door de benoeming van dr. Kruijer m gewoon hoogleraar in de sociografie universiteit met een hoogleraar is op»*^ scheept waarmee de belangen van de' instelling niet zijn gediend." De „opgescheept" was tijdens de verfm dering door niemand vernomen, z<X»" de indruk gewekt werd dat in de tulen het onaangename effect van fL opmerkingen van de burgemeester, 0 tevens president-curator van de uniV®*f siteit is, nog was verscherpt. De h®L Seegers (CPN) liet een protest hor® tegen de uitlating zoals deze was g®1?? tuleerd. Hij achtte dit formeel on ju1' Er kwam echter geen discussie maar df opmerking van de heer Seegers w®r. op voorstel van de loco-burgemeest®i| mr. De Roos, die de vergadering vo®T zat bij ontstentenis van de burgeme®* ter, genotuleerd. Advertentie ®'ANcc 70. In volle vaart dendert Erics ruitertroep langs de hellende ri vieroever en de schurken van Gurd met deze zelf voorop, gaan er als hazen vandoor. „Grijpt ze", brult de Noorman, „Laat nie mand ontsnappen." Hij ziet Gurd de enige, die over een paard beschikt in de richting van de rivier vluchten en lacht grim mig. Er is daar totaal geen schuilmogelijkheid, zodat de verra der het wel niet ver zal brengen. Hij wendt zijn ros en snelt naar de plaats, waar Erwin ligt. Maar de Noorman heeft Gurd onderschat. De schurk beseft zelf ook terdege, dat hij op de open vlakte geen schijn van kans heeft. Be wust heeft hij echter zijn ros die kant uitgestuurd. Zodra hij echter de laatste bosstrook heeft bereikt, laat hij zich uit het zadel glij den en begint zo hard hij kan in tegenovergestelde richting te lopen. Hij grinnikt, als hij ziet, dat zijn achtervolgers hem, niets merkende, voorbijgaan. Er is er evenwel één, die hèm wel gezien heeft; Thorfinn, die nog een beetje duizelig van de klap, het hele rumoer gadeslaat, ziet eensklaps een schaduw tussen het struik' gewas. De schurk heeft hem niet opgemerkt en voorzichtig glipt de jager achter hem aan. Hijgend werkt Gurd zich door het dichtst van het struikgewas, terwijl hij inmiddels koortsachtig bedenkt, wat hij nu het beste ka» doen. Zijn kansen staan zéér slecht, dat weet hij, maar hij is toch niet van plan zich te laten pakken. Als een opgejaagd dief loert hij om zich heen en dan staat hij ineens roerloos, terwijl een valse grijns over zijn gezicht trekt. Hoe het mogelijk is, begrijpt hij niet, maar het doet weinig ter zake. Hoofdzaak is, dat hij de doodgewaande Ingrid halverwege de glooiende vlakte gebogen in het gras ziet zitten. En nu acht Gurd zijn zorgen van de baan- IK SCHAAMDE ME LATER EN WILDE HEM 7ERUG6EVEN MISSCHIEN ZIT ER EEN AANWUZING IN. LADV GAVFORÜ.U BENT ONVER- BETERL'JKI MA/3S NET ZOU ÖN5 KUNNEN HELPEN <TT=> NOG EEN ZWAK. OGENBLIK VAN tl'J MULIK ROLDE DÈ PORTEFEUILLE VAN A DE MAN DIE ME IN DOVER OPWACHT- HO-O COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATÏ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2