VAPORISATOR bij IFIACON VINOUA AFTER-SHAVE 10TI0N E3.95 Grote ongerustheid over zeden delicten met jonge kinderen LA WINE VAN BRIEVEN MET NAVRANTE CONFIDENTIES A&uLUtu Venlose moeder wil naa Troost voor juf PTT-ambtenaar gearresteerd Gewaarschuwd kind is meer weerbaar GASFORNUIZEN winkelwaarde f 1,35 for men of 1 flacon Vinolia Pre Shave lotion f 4,25 Tientallen brieven geopend fen geld gestolen Sint bestaat toch! HELLEVEEG Wie veel weegt, veel waagt DONDERDAG 17 NOVEMBER 1960 PAGINA 9 PETROLEUMKACHEL Een vorstelijk geschenk van Vinolia voor U, deze vaporisator. En...een vorstelijke lotion van Vinolia voor elke man die er verzorgd wil uitzien*. Natuurlijk profiteert U meteen van deze bijzondere aanbieding. 'Voor hem is er bovendien nog HAIRCREAMf 2.95 HAIRLOTIONf 5.50 SHAVING CREAM f 2.25 etc. 8 2 Tegen de vierduizend brieven heeft een moe der in Venlo ontvangen. Een moeder, die het spontaan heeft opgenomen voor de duizenden moeders, die evenals zij ongerust zijn over het toenemend aantal zeden-delicten, begaan met minderjarigen. Men hoeft de krant maar op te slaan en het oor te luisteren te leggen om te constateren dat de samenleving griezelig onvei lig aan het worden is en niet alleen voor de argelozen op dit gebied. Mevrouw Dommeck-van Gemert uit Venlo, zelf moeder van twee doch tertjes van tien en twaalf en een zoon van zestien jaar, had geen idee wat zij ontketende toen zij eind oktober bekend maakte, dat zij de minister van Justitie mr. Beerman officieel wil verzoeken, maatregelen te nemen tegen sexuele psychopaten, die zo „mild" worden aangepakt, dat ze in de gelegenheid bliiven met hun onterend kwaad links en rechts slachtoffers te maken. Op dit eerste, in vele bladen gepubliceerde be richt kwamen onmiddellijk adhesie-betuigingen bij haar binnen, veelal met navrante ontboeze mingen van moeders die hun angsten en trieste ervaringen aan haar toevertrouwden. Maar nadat in de Gelderlander-pers begin november een bloemlezing uit de brieven was verschenen, met verzoek om handtekeningen, die haar request aan minister Beerman zouden bekrachtigen, belt de post dagelijks aan haar huis in de Gasthuiskamp straat no. 6, om haar de briefkaarten en brieven met stapels tegelijk te overhandigen. Eén lawine van instemmings-betuigingen met haar spontaan mevrouw initiatief. Het preventief weerbaar maken van de jeugd is ook het meest concrete dat wij kunnen doen. Wat niet wegneemt, dat de lawi ne van angst en verdriet die mevrouw Dommeck aan de mi nister van justitie wil voorleggen, heilzaam kan werken naar de kant van de berechting der da ders. Berechting, die niet inhu maan moet zijn voor de schul dige, maar ook niet tegenover de samenleving. A. Bgl. PRINSES IRENE BIJ FLAMENCO-DANSEN DISTRIBUTORS FOR HOLLAND:ALVANA IMPORT COMPANY Wet één Van Nelle's „Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet u 'n flinke pot heerlijke, krachtige thee voor heel de familie jf 7^ j Advertentie Advertentie Het klassieke model van het wereldmerk Trotseert de tijd en is overal favoriet om zijn opmerkelijke eigenschappen: Krachtige, reukloze warmte en... onver woestbaar degelijk. U kunt er zelfs op koken. Let U op het merkl Vraag een Aladdincatalogus bij Uw leverancier of bij de importeur J. G. de Zeeuw N.V., Dordrecht - Postbus 84. ''"""Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllll Stuur even een briefkaart aan ATAG n.v. postbus 49. ULFT en li ontvangt gratis de meest inspirerend* brochure voor kook- en bakapparaten. l°N00N PARIS - BRUXELLES ROTTERDAM Het probleem was er opeens in de tweede klas. Een kind had het zonder erg van huis meege bracht als het eerste touwtje, van een nieuwe springtvjd. Op de gang werd het al druk besproken en in het lokaal breidde het zich uit over de hele klas. Er volgde een discussie, waarbij zich zo spontaan groepen vormden en met zoveel overgave het voor en tegen werd afgewogen, dat de weekeindleiders van een Volkshogeschool er jaloers op zou den kunnen zijn. Ik hoorde: ,,Door de schoorsteen valt toch alles in de kachel." „En als je centrale verwarming hebt, kan hü dan soms door de buizen kij ken?" Iemand had er iets op tegen, dat hij al duizend jaar oud was. Maar een ander vond dat juist geen bezwaar. ,,Als je het leuk hebt, vliegt de tijd immers om." Tenslotte werd het probleem aan mij voorgelegd en dat gebeurde alweer met de openhartigheid, die meer volwas sen personen tegenwoordig verheer lijken en zelden zo oprecht bereiken. Maar wat moest ik zeggen? Ik was andere jaren gewend geweest de ongelovigen bijtijds naar hun moe ders te verwijzen, en met de ingelich- ten een blik van verstandhouding te wisselen, zolang de Sinterklaastijd duurde. Het was waar. Met die knappe klas het vorig jaar, die voor Kerstmis al zo goed tot honderd rekende, had ik me wat onzeker gevoeld. Ik voerde de gebruikelijke comedie op, maar nu en dan meende ik in hun zevenjarige ogen een haast cynisch medeleden te lezen: ,,Mens, als je dat nu allemaal zo leuk vindt, zullen wij je plezier met bederven". Ik kan me vergist hebben. Zy lieten mij in ieder geval een gedragslijn om te volgen. Maar nu? Moest ik hun het verhaal vertellen over de weldoende bisschop van Myra, die ongeveer zestienhonderd jaar gele den al is gestorven? Zo, in het open baar, zou ik er gevoelige hartjes wreed mee kunnen kwetsen. En dan de ouders, in wier rechten ik zou treden! Maar boud beweren, dat Sinterklaas WEL be staat. Het zou op dit ogenblik grof lie gen zijn. Ik nam mijn toevlucht tot een com promis. Ik zei: „Ik heb altijd gedacht, dat het waar was. Maar nu weet ik het opeens ook niet meer helemaal ze ker. jullie moeten het vanavond maar allemaal aan je moeder vragen." Nu was iedereen tevreden en konden we overgaan tot de tafel van zes. Want ieder had zijn eigen moeder voor ogen, die alles beter weet dan welk groot mens ter wereld. Even vroeg ik mij nog af, of de oplossingen van de zes endertig moeders wel gelijkluidend zou den zijn en of er morgen niet nog heviger discussies zouden ontbranden. Maar ik hield mezelf voor, dat als je zeven jaar bent, een dag nog een echte dag is. Gisteren is heel lang geleden en mor gen nog ver weg. Het feest was nog ver weg. Morgen zou er wel weer iets heel anders het belangrijkst zijn. De volgende dag was het probleem in de klas als geheel dan ook vergeten. Maar een paar kleine vrouwtjes, met al vroeg een neiging tot troosten, schoot bij het zien van de juffrouw te binnen, dat ook ik het in verband met Sinterklaas niet zo gemakkelijk had. Nu zij zelf de ellende van de twijfel zo heerlijk te boven waren, kwamen zij mij hartelijk geruststellen: „Het is waar hoor juffrouw. Sinterklaas bestaat gelukkig toch." A. W. Twee eeuwen geleden is het 26 no vember dat Joseph Haydn in het hu welijk trad met Maria Anna Aloysia Apollonia Keiler, een onverdraaglijk, strijdlustig en verkwistend „bestia infer nale" (zoals Haydn haar in zijn brie ven noemde), die uit slecht humeur soms bladeren uit zijn partituren scheur de om deze als papillottenpapier te ge bruiken of er gebak in te rollen en met wie Haydn desondanks nog ruim veer tig jaren wist samen te leven. „Wie veel weegt, veel waagt" ls de titel van een brochuretje door het Voor lichtingsbureau voor de voeding uitge geven voor wie wil vermageren. Het is beknopt maar verstandig gesteld. Te bestellen bij genoemd bureau, Konin ginnegracht 42, Den Haag voor vijf tien cent. ,V*. tv* nenkomen bij. Een moeder i T A TI77TH Tn r r J -m t r-v »-» Tnr/rin T 71 /TT—ir-m haar moeder-,,radar" kunn< Al I 1 l\ I j T A 1\ IJ IJ I Lj I Lr l\ A /I Ij I als het kind iets schokkend Binnenkort wil mevrouw Dommeck dan met dit enorme pak „sprekende documentatie minister Beerman deren om Z. Exc. te vragen iets te doen teneinde deze trieste stroom van angst, onrust en bedreiging, van effectief ge schied leed en onherstelbaar letsel, waar op dit ogenblik duizenden Neder landse gezinnen mee leven, te keren. Vellen vol handtekeningen zijn er bij, brieven tot en met uit België, Zwitser land, en Italië. Brieven met instem ming van maatschappelijke werksters, met dank van onderwijzeressen, brie ven uit gevangenissen van gestraften, die deze gelegenheid gebruiken om er op te wijzen, dat ernstige zedendelicten soms minder zwaar worden gestraft dan de diefstal, waarvoor ze zitten. Maar vooral brieven van moeders, die bekentenissen neerschrijven over dochters, die misbruikt zijn, terwijl de schuldige blijft rondlopen en wel het meest trieste en weerzinwekkende die in een hel leven omdat haar eigen man het kind kwaad doet. Het is een zee van onvoorstelbaar en beschamend leed, waarmee men wordt geconfronteerd door deze stapel brieven uit het hele land. En de mees- Kmderen moeten niet rondzwer ven op bosterreinen, waar ze be laagd kunnen worden door ongure te briefschrijfsters trekken hard van leer tegen de daders, die „maar vrij blijven rondlopen." Een juist geëmi greerde moeder uit Canada, wier dochtertjes hier ook reeds zijn lastig gevallen, wat in Canada niet gebeur de, meent, dat de doodstraf, die in Ca nada nog bestaat, daar sanerend werkt. Een ander stelt lijfstraffen llllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiimiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiimiiiimiiimiiiiiiiiiimi voor: bijvoorbeeld stokslagen. Een arts uit de provincie Utrecht zegt on omwonden, dat psychopathie niet langs geestelijke weg te cureren is, maar dat de medische ingreep, die 3e psychopaat onschadelijk zou maken op dit gebied, in Nederland niet opgelegd kan worden. Vanzelfsprekend richt de veront waardiging zich in al deze brieven te gen de dader die zich op deze wijze vergrijpt aan het kind. Men krijgt de indruk, dat in deze stapel brieven de schuldigen als het ware geestelijk ge lyncht worden. En algemeen is het oordeel, dat spreekt uit heel veel ontboezemingen, dat de oolitie in gebreke blijft. Dat er niet '-oldoende gelet wordt op de in vrijheid gestelden die voor deze delicten veroordeeld zijn geweest. Een uitermate moeilijke kwes tie. In welke vorm zou in deze het toe zicht effectief kunnen zijn? Maar zó kunnen we toch ook niet verder leven; in een samenleving van vrije mensen onder elkaar moet men elkaar toch enigszins kunnen vertrou wen. Daargelaten dan nog de ziekte van het ogenblik, de besmetting mag men wel zeggen, van de aanrandin gen van volwassen meisjes en vrou wen, die de krantelezer elke dag op schrikken. Want als het niet om arge loze kinderen gaat, weet men nooit zeker uit een kort bericht in hoeverre het slachtoffer de strikte voorzichtig heid, die meer dan ooit geboden is, heeft getart en de situatie ongewild heeft uitgelokt door niet van stonde af aan met resoluut verzet op te tre den. Als het op een volwassene is ge munt dan kan het slachtoffer er ten minste op bedacht zijn. Maar een kind is totaal weerloos. Kinderen moeten niet overmatig bedreigd door deze din gen kunnen leven, dat is een van de E. DOMMECK—VAN GEMERT vierduizend brieven. meest klemmende redenen om onze samenleving „schoon" te houden. Dit „vuil" in de maatschappij moeten we met gezamenlijke inzet bestrijden. Het is of de vervuiling van de dampkring, de verontreini ging van het water en de voortdu rende bezoedeling van de lucht die we inademen, symboliscn zijn voor het vervuilde klimaat van de open bare zedelijkheid. En in zekere zin zijn we daar allemaal enigszins schuldig aan en maken we het de „labielen" op dit gebied niet mak kelijk. Schuldig zijn de mannen en vrouwen die verantwoordelijk zijn voor de versexualisering van het openbare leven, de platen, affiches, foto's, lectuur, die steeds schaamte lozer en brutaler de schunnigheid om de schunnigheid etaleren. Alle vrouwen, vooral in de leeftijd van de tieners en even daarboven, die in het straatbeeld zo'n uitdagend element brengen, waarvan men niet kan eisen, dat iedereen er altijd im muun voor is. En scnuldig zijn de moeders, die te luchthartig staan tegenover hun ver antwoordelijkheid en die uit laksheid, gemakzucht of preutsheid hun kinde ren niet weerbaar maken tegenover de delicate maar reële gevaren, die op hen af kunnen komen in de vorm van een vriendelijk voorstel, een Ijsje, een snoepje, een meegaan met, een bin- Niet in het duister op straat spelen. nenkomen bij. Een moeder moet met haar moeder-„radar" kunnen raden als het kind iets schokkends op dit gebied is overkomen en proberen het aan het praten te krijgen. Niet alleen moet het kind het kwijt maar vooral moet ook de schuldige gesignaleerd. Om voortgang van het onheil te voor komen. Sinds zich onverkwikkelijke tonelen hebben voorgedaan met schaamteloze individuen,' durft mevrouw Dommeck haar dochtertjes niet meer op de hei in Venlo te laten spelen zonder toe zicht. Maar dit is niet alleen de re den, dat juist zij de handschoen heeft opgenomen in deze zaak en als het ware de centrale is geworden, waar al die afschuwelijke nood uit het hele land (die weliswaar altijd bestaan heeft maar nooit zo scherp naar voren is gekomen) in emotionele ontladingen zich ophoopt. Als correspondente van enige dagbladen heeft zij van nabij de hele zaak gevolgd van Hansje Her mans uit Sevenum, dat dicht bij Venlo ligt, nadat zij enkele maanden daar vóór nauw heeft meegeleefd met de rouw in het naburige gezin van Joke Groenendaal, die het slachtoffer werd van een psychopaat in vrijheid. Diep was zij geschokt toen zij hoorde, hoe Van Berke], de moordenaar van Hans je uit Sevenum, om een reeks eerder gepleegde zedendelicten bij de politie bekend stond. „Als zo iemand na een straftijd op vrije voeten komt, moet er streng toe zicht zijn op zo'n individu, voor wie straf met gelijk staat met genezing. Hoe dat toezicht moet zijn, moet de justitie weten, maar aan een clementè behandeling kan de jeugd niet worden opgeofferd." Zo ongeveer was haar gedachtengang. En die gezonde vrou welijke impuls van een moeder is de oorzaak geweest, dat de steen plotse ling met vaart aan het rollen is ge bracht en dat uit heel Nederland de ongerustheid van moeders en vaders bij haar is bijeengebracht. Over die moeilijkheid van de psycho paten, die niet onder (voldoende) toe zicht staan, de loslopenden, de „ge stoorden", die zich aan deze emotio nele delicten opnieuw schuldig zullen maken, hebben wij op het Advies Bu reau ter Voorkoming van misdrijven in de hoofdstad een gesprek gehad. Nee, de jeugd kan men inderdaad niet offeren aan de clementie tegenover een psychopaat. Dan moet de man in kwestie geofferd, dus het individu voor de gemeenschap. Men realisere zich echter goed wat dat betekent voor iemand, ook al is die iemand geestelijk in dit opzicht gestoord, om levenslang verwijderd te worden, dus opgeborgen. Tot de medische ingreep, die de zie kelijke neiging lam legt, kan de Ne derlandse wet iemand niet dwingen. Maar vrijwillig kan hij er wel toe over gaan. En dan kan het besluit tot ver wijdering uit de maatschappij worden herroepen. Men moet zich volgens onze zegs man bij de politie overigens over de toeneming van de zedendelicten met kinderen ook weer niet al te ongerust maken. De getallen wijzen geen ver hoging uit. Maar ze komen door de voortschrijdende publiciteit meer en meer in de aandacht. En dat er méér melding van wordt gemaakt is niet verkeerd. Daardoor Blijven degenen, die gewaarschuwd moeten zijn, op hun hoede. Het waarschuwen van de jeugd en de ouders, ls ook de taak van ge noemd bureau. Zo is er bijvoorbeeld een waarschuwend vouwblad uitge geven met indringende tekst en sug gestieve foto's onder de titel „Be scherm hun levensgeluk", dat op ve le scholen reeds is verspreid. Kin deren opvoeden betekent, hen aan passen aan de maatschappij met al zijn gevaren. Gevaren in het ver keer, gevaren tegen de belagers van de goede zeden. Het is een onmis baar deel van de opvoeding. Het be hoort bij het „gezonde gezin". Altpd nog het sterkste bolwerk en de al lerbeste waarborg, ook tegen elke ontsporing. AMSTERDAM, 17 nov. De politie heeft een 56-jarige ambtenaar van de P.T.T.-expeditie gearresteerd wegens het openen van brieven en het zich toe eigenen van het daarin gevonden geld. Gedurende de laatste weken kwamen tientallen opengescheurde brieven op de Amsterdamse bijkantoren aan. Ook wer den zulke geschonden brieven aan ge adresseerden bezorgd. De postrecherche heeft na een minutieus onderzoek de ambtenaar als de dader aangewezen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 nov. Prinses Irene heeft gisteravond met enkele vrienden en vriendinnen een bezoek gebracht aan een voorstelling van het Flamen co-gezelschap Fiesta Gitane, dat deze week in de hal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen 's avonds optreedt. De prinses werd ontvangen door de ambassadeur van Spanje, de hertog Van Baena. Zij toon de zich evenals de andere toeschouwers, opgetogen over de enthousiaste en mee slepende gezangen en dansen van het gezelschap, dat grotendeels van zigeu- nerbloede is. (Advertentie) (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9