Belastingverlaging bij wet niet bij Koninklijk Besluit Rechtbank behandelt twee dodelijke verkeers ongevallen U l/l IIP VAM mtt PAUL VLAANDEREN en de klep* tomaan JU m Aanleg tweede Waterwegmond kan in 1961 worden begonnen Tweede Kamer verwerpt motie- en amendement-Hofstra Grenswijziging van Uitgeest en Wormerveer „Erger dan een wegpiraat" Grote parade in Leopoldstad Naam van koning in Canon HMis Uittocht verwacht van Indonesiërs Unesco en Afrika B. en W. Rotterdam antwoorden raad Voor bouw van Metro is geen directe bijdrage van het rijk gevraagd Westerstorm aan de kust In België in Leeuwarden VRIJDAG 18 NOVEMBER 1960 PAGINA 2 Storting staatslening met schatkistpapier Disconto bepaald op 1 7/16 Bedrijfsgeneeskundige diensten Voor ondernemingen met 750 man personeel Ged. Staten adviseren afwijzend Politie-salarissen „Ernstige spanning" onder personeel Telegram van afd. A'dam aan burgemeester Spaargeld van kleuters blijkt verdwenen Particulier bedrijf neemt emigranten- vervoer over STAHLBERG niet van de partij in zonetoernooi Gestrand schip spoedig vlot getrokken Moboetoes troepen maken nette indruk Alkmaars basisplan Ir. J. A. Verhoef doet nieuwe suggesties Ned. Nw.-Guinea Een miljoen dollar voor onderwijs gevraagd Nieuw zuivel gebouw «BIC.O» HORMAN 71. Ingrid, die Olaf de Berenjager ia gevolgd, staart met rode ogen angstig naar haar vader, die, verward mompelend en grom mend, bezig is bij te komen. Ze weet niet goed wat ze moet be ginnen en wanhopig kijkt ze om zich heen. Om echter het volgende moment met een kreet van afgrijzen achteruit te deinzen. „Wie roept daar?" gromt Olaf, één oog openend. „Gurd! Het is Gurd", stamelt het hneisje. „Hij wil ons vermoorden." Met een trim" fantelijke grijns rent Gurd op hen toe, doch opeens voelt hij een klap tegen zijn schouder en een stekende pijn. Hij wankelt en omkij kende, ziet hij Thorfinn, die hem gevolgd is, een nieuwe pijl opleggen. Met opeengeklemde tanden vermant de schurk zich. Hij beseft, dat hij het spel dreigt te verliezen en met inspanning van al zijn krachten, rent hij wankelend op Ingrid toe. „Ze kunnen doen wat ze willen", snauwt hij tegen het dodelijk beangstigde meisje, „maar jij ontkomt me niet meer." (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 17 nov. De Tweede Kamer heeft vanmiddag z.h.s. een amendement van de vaste commissie voor financiën aangenomen, om de KLM op belastinggebied tegemoet te komen met de handhaving van de investeringsaftrek op twee maal acht procent. De regering liet bij monde van staatssecretaris en minister van Financiën weten, dat men liever geen discriminatie zag in deze belasting maatregel, maar de Kamer vond, dat de internationale luchtvaart deze steun in de zware concurrentie met het buitenland en vanwege de grote inves teringen die nodig zijn om de lucht vloot met straalvliegtuigen op peil te houden, bezwaarlijk kan ontbe ren. Nadat de minister van Financiën nog eens verklaard had, dat hij geen enkele reden zag om ook de scheep vaart die internationale verbindingen onderhoudt op deze wijze te steunen, ls een amendement-v. d. Wetering ter zake ingetrokken. Met 67 tegen 40 stemmen heeft de kamer voorts de motie-Hofstra verwor pen die het tarief voor de ongehuwde belastingplichtigen verder wilde verla gen. Het amendement Lucas (KVP) inza ke het bij de wet inplaats van by k.b. bepalen van de ingangsdatum van de verlaging der inkomsten- en loonbelas ting werd met 59 tegen 53 stemmen aanvaard. Vóór stemden de KVP, CHTJ AR en SPG-fracties, behoudens de heer Duynstee (KVP) Het wetsontwerp verlaging loon- en Inkomstenbelasting werd nadien z.h.s. aanvaard. De heer Hofstra (P.v.d.A.) leed na herhaalde pogingen nog een neder laag met de verwerping van zijn amen dement, waarbij de vennootschaps belasting op 47 procent zou zijn ge handhaafd, wanneer het was aange nomen. Dr. Van den Berge gaf de socialisti sche spreker te verstaan, dat dit amen dement een dubbele verzwaring van be lastingdruk voor het bedrijfsleven bete kent, vergeleken bij de toestand van vóór de bestedingsbeperking. Toen was er namelijk een tarief van 43 procent voor de vennootschapsbelasting en een percentage voor de investeringsaftrek van tweemaal acht procent. Nu zouden de socialisten zowel de vennootschaps belasting op 47 procent willen handha ven als ook met de regering de investeringsaftrek terugdraaien naar tweemaal vijf procent. Het amendement-Hofstra werd ver worpen met 66 tegen 43 stemmen. Vóór stemden de P.v.d.A. de P.S.P. en de C.P.N. De heer v.d. Wetering (C.H.) heeft AMSTERDAM, 17 nov. De agent van ministerie van Financiën heeft het disconto waartegen schatkistpa pier voor de storting op de onlangs uitgegeven staatslening kan worden in geleverd, bepaald op lór pet. Zoals be kend moet de storting op 1 december a.s. plaatsvinden. Het bedrag van de lening is 350 miljoen. Voor de inle vering zal gebruik kunnen worden ge maakt van schatkistpapier dat uiterlijk 28 april 1961 komt te vervallen. Het disconto van IA pet. is afgestemd op de huidige marktverhoudingen. Voor het 28 april-papier gold op de open discontomarkt namelijk reeds een tarief van IA h llA pet. Januari-papier deed vanmorgen 114 pet. De gelddisponenten zijn over het ta rief van de Agent dan ook goed te spreken. Op deze prijs, zo meent met kan het aantrekkelijk zijn schatkistpa pier voor de storting op de staatslening spreken. Op deze prijs, zo meent men kan het aantrekkelijk zï P*' in te leveren. De mate waarin van de ze mogelijkheid gebruik zal worden ge maakt zal uiteraard samenhangen met de situatie op de geldmarkt op de stor tingsdatum en de beoordeling van de vooruitzichten voor de maand decem ber. In verband met de storting op de staatslening en de gebruikelijk ster ke uitzetting van de bankbiljettencir- culatie in december is te verwachten dat de prijs van callgeld, welke op het ogebnlik officieel slechts 1 pet. bedraagt (niet officieel wordt nog minder be taald), binnenkort wel weer zal stijgen. Indien dus in december voor callgeld bijvoorbeeld 1% of 144 pet. zou kunnen worden bedongen is het voor de geld disponenten voordelig door inlevering van schatkistpapier tegen IA pet. geld vrij te maken. De door de Agent vastgestelde prijs gledt voor alle termijnen tot 28 april. Voor het korter lopende papier dat in de vrije markt een lager disconto doet, wordt bij inlevering dus enig verlies feleden, maar hietegenover staat dat e rentebasis waarop het papier des tijds is verworven in alle gevallen ho ger ligt, zodat uit de inlevering altijd nog winst voortspruit. DEN HAAG, 17 nov. Onlangs hebben de Sociaal-Economische Raad en de centrale raad voor de volksge zondheid op zijn verzoek aan de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid adviezen uitge bracht over uitvoeringsmaatregelen ingevolge de wet op 'e bedrijfsge neeskundige diensten van 9 februari 1959. De wet bevat de verplichting tot op richting van een bedrijfsgeneeskundige dienst voor ondernemingen, waar een nader te bepalen miniumu aantal ar beiders werkzaam is. Dezelfde ver plichting geldt voor ondernemingen, waar zich bijzondere gevaren voor de arbeiders voordoen. In de ontwerp-regeling waarover de adviezen zijn uitgebracht, is het mini mum aantal arbeiders gesteld op 750. Als gevaarlijke bedrijven zijn aangewe zen de pigmentfabrieken, waarin lood houdende pigmenten worden hereid en de loodaccumulatorenfabrieken met uitzondering van assemblage- en her stelinrichtingen. Voorts zijn de eisen vastgesteld waaraan een bedrijfsgeneeskundige dienst moet voldoen om aanspraak te kunnen maken op een wettelijke erken ning. Met de algemene strekking van een en ander hebben de beide adviescolle ges zich kunnen verenigen. tenslotte nog enig succes geboekt met een amendement, dat de Kamer z.h.s. heeft aangenomen en dat ten gevolge heeft, dat de investeringsaftrek voor de scheepvaart althans voorlopig nog op tweemaal acht procent blijft gehand haafd, namelijk totdat het gewijzigde ta rief voor de vennootschapsbelasting zal ingaan. UITGEEST, 18 nov. Ged. Staten zullen afwijzend adviseren aan de mi nister van Binnenlandse Zaken op een door de gemeenteraad van Wormer veer aan H. M. de Koningin gedaan verzoek om het daarheen te leiden, dat een voorstel van wet zal worden ge daan tot toevoeging van een gedeelte van het grondgebied van de gemeenten Uitgeest en Wormer aan dat van de gemeente Wormerveer. Dit grenswijzigingsvoorstel had tot doel het gebied van de Markerpolder, waarin o.m. gelegen is het dorp Mar ken Binnen, behorende tot de gemeen te Uitgeest, zou worden gevoegd bij het grondgebied van Wormerveer, welke gemeente vrijwel geen uitbreidingsmo gelijkheden voor haar woningbouw meer heeft. Tegen dit voorstel van Wormerveer verklaarden zich de ge meenteraden van Uitgeest en van Wor mer. Nu Ged. Staten afwijzend advise ren, gaat deze grenswijziging waar schijnlijk niet door. Wel hebben Ged. Staten toegezegd zich te zullen bera den omtrent andere mogelijkheden om een oplossing te vinden voor de moei lijkheden, waarmee de gemeente Wor merveer te kampen heeft. AMSTERDAM, 17 nov. De afde ling Amsterdam van de Nederlandse politiebond heeft, zo deelt zij mede, volgens een besluit dat deze afdeling in een gisteravond gehouden huishou ,e- lijke vergadering heeft genomen, van ochtend een telegram gericht aan de burgemeester als hoofd van de plaat selijke politie. In het telegram spreekt de afdeling haar grote bezorgdheid uit over het uitblijven van salarismaatregelen voor de politic-ambtenaren, waardoor onrust en ernstige spanningen onder het per soneel zijn ontstaan. Z(j verzoekt de burgemeester dringend te bevoegder plaatse zijn invloed aan te wenden om zo snoedig mogelijk te komen tot een rechtvaardige salariëring voor de poli tie. ROTTERDAM, 17 nov. Een zakken roller heeft de kinderen van een kleu terschool in Kethel bij Schiedam danig gedupeerd. Zij hadden voor het komende St. Nicolaasfeest een bedrag van 110 bij elkaar gespaard. Gisteren ging het hoofd van die kleuterschool naar de speelgoedafdeling van een groot maga zijn in de binnenstad van Rotterdam. Daar kwam zij tot de onaangename ont dekking, dat de portefeuille met het gespaarde geld uit haar handtas ver dwenen was. Kennelijk heeft een zakkenroller zijn slag kunnen slaan. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 18 nov. De Tweede Kamer heeft z.h.s. haar goedkeuring gehecht aan een deelneming van de Staat in het aandelenkapitaal groot een miljoen gulden in de nieuw opi te richten N.V. Scheepvaart Maat schappij „Trans-Oceaan". De maat schappij zal de exploitatie overnemen van de drie emigrantenschepen, de „Groote Beer", de „Waterman" en de „Zuiderkruis". De schepen zullen door de staat worden overgedragen op basis van een huurkoopovereenkomst ten bedrage van tien miljoen gulden met een loop tijd van tien jaren. Mede ter bewaking van haar financieel belang met betrek king tot deze huurkoop neemt de staat voor dertig procent deel in het aandelenkapitaal. De rest van de aan delen wordt ingebracht door de N.V. Scheepv. Participatie Mij. De oprichters daarvan zijn de Stoomvaart Mij Neder land" en de Kon. Rotterdamse Lloyd. Van rederszijde wordt een obligatie lening groot vier en een half miljoen gulden gefinancierd om de verbou wing der schepen te bekostigen. Door het recht in de vennootschap een commissaris te benoemen behoudt de Staat toezicht op de exploitatie van de schepen. Het ligt in de bedoeling het vervoer van emigranten, repatri anten en eventueel militairen met deze schepen te blijven verrichten op grond slag van dezelfde tarievenregeling, welke tot dusver bestond en die op internationale afspraken berust. DEN HAAG, 17 nov. Bij de organisatiecommissie van het Fide zonetoumooi is bericht ontvangen dat de deelneming van Gideon Stahlberg niet zeker is. Hij zal eventueel te Berg en Dal worden vervangen door zijn landgenoot K. Skoeld, een van de sterkste Zweedse speiers. VLISSINGEN, 17 nov. Door nog onbekende oorzaak is vanmorgen vroeg bi) Vlissingen het Nederlandse vracht schip „Lissekerk", groot 7217 ton, aan de grond gelopen op nog geen honderd meter uit de wal ter hoogte van het badstrand. Om ongeveer kwart voor elf gelukte het de sleepboot „Scaldis" om de „Lissekerk" vlot te trekken. Het schip was onderweg naar Rotterdam. Een prettige herinnering aan Clark Gable, de filmacteur die donderdag is over leden; zijn rol naast Claudette Colbert in Jt happened one night" van Frank Capra. LEOPOLDSTAD, 17 nov. (UPI) Vandaag zijn 5.000 man Congolese mili tairen door de Congolese hoofdstad ge trokken, die moesten aantonen, dat ko lonel Moboetoe zijn troepen flink in de hand heeft en dat het leger zelf goed gedisciplineerd is. De troepen, die on langs door de speciale vertegenwoordi ger van de V.N., de Indiër Rajeshwar Dayai, beschreven waren als een „ban deloze troep", maakten een uitsteken de indruk. Dertien infanterie-eenheden van 60 tot 100 man volgden een militaire band van 100 man. Tussen de infanterie-een heden reden zeven pantserwagens, tien anti-tankgeschutseenheden en ongeveer 30 jeeps met radiozenders, mortieren, medische voorraden en verscheidene legertrucks. De parade duurde een half uur en werd gesloten door vjjf compagnieën valschermjagers, die uitgerust waren met F.N.-geweren, het standaardwapen van de NAVO-infan- terie. De politiemacht van de gouver neur van de provincie Leopoldstad, Ka- mitatoe, hield de menigte van een 100.000 juichende Congolezen in be dwang, die vrijaf hadden gekregen voor de parade. Verscheidene V.N--officieren, waaronder de Zweedse generaal Carl von Horn, en de opperbevelhebber van de V.N.-strijdmacht in Congo, brigadier- generaal Ind "jit Rikhye, sloegen de parade gade. (Van onze correspondent) ALKMAAR, 18 november De Utrechtse stedebouwkundige ir. J. A. Verhoef, die in opdracht van de Ha mer van Koophapdei alhier een in tern rapport samenstelde, waarin hij zijn visie gaf op het door prof. Wieger Bruin ontworpen nieuwe basisplan-1960, heeft gisteren in een door de Kamer belegde bijeenkomst, een toelichting ge geven op zijn visie. Ir. Verhoef zei zich te stellen achter het uitgangspunt van B. en W., die de oude binnenstad toegankelijk willen maken en open willen leggen, om er leven en welvaart mogelijk te maken; hij constateerde echter een zekere dis crepantie tussen het aangeboden plan en deze uitgangspunten. Ten aanzien van de openlegging van het oostelijk stadsdeel brengt dit basisplan volgens hem niet de juiste oplossing. Tegen demping van de Kooltuin heeft hij geen bezwaar; de demping van de Baan gracht echter vindt spreker een te groot offer in verhouding tot het te he reiken resultaat, omdat het mooiste punt van de groengordel en het bol werk er onherstelbaar door wordt ge schaad. Bovendien zou de invalsweg over die gracht op een verkeerd punt uitkomen en te dicht komen te liggen bij de weg over de Emmabrug. Daarom heeft ir. Verhoef een meer oosteljjk-gelegen weg geprojecteerd, die rechtstreeks naar het hart van de oude binnenstad voert en tevens de gelegenheid biedt de mooie Kapelkerk en de thans inge bouwde R.-k. kerk aan het Verdronken- oord aan een nieuw plein te situeren. Sanering eist openheid en de te cre- eren nieuwe pleinen zouden aan de gro te behoefte aan ruimte in de oude bin nenstad tegemoet komen. De nieuwe straat- en pleinwanden zou het zaken leven kunnen benutten voor het stich ten van nieuwe zakenpanden. Ten aanzien van de Ringweg bepleit ir. Verhoef een ander verloop van het tracé Kennemerstraatweg-Vondelstraat, ten einde de bestaande groengordel rond de binnenstad te verfraaien en kostbare bebouwing te sparen. De ont worpen verkeerskruising aan de Frie- sebrug acht hij te ingewikkeld en niet zonder gevaar. Hij stelt daar een rech te wegkruising tegenover, die regel recht is gericht op het hart van de ou de binnenstad, vanwaar hfl voorts een nieuwe oost-west verbinding heeft ont worpen. Bij de beantwoording van vragen ver klaarde ir. Verhoef zich tegenstander van demping van Oudegracht en Zij- dam. Niet alleen zou hierdoor werke lijk stadsschoon worden geschaad, doch bovendien is die demping ver keerstechnisch niet noodzakelijk. AMSTERDAM, 17 nov. Prof. dr. J. ten Cate, hoogleraar in de fysiologie aan de gemeente universiteit alhier, is benoemd tot lid van de academy of zoology, een internationale organisatie van zooiogen gesticht in 1860. De te genwoordige president der organisatie is prof. dr. Beni Charan Mahendra te Agra (Indië), waar thans ook de zetel der organisatie is gevestigd. MECHELEN, 17 nov. (K.N.P.) Kardinaal van Roey de aartsbisschop van T"echelen en primaat van Belgie, heeft vandaag in een herderlijk schrij ven aangekondigd dat van nu af alle priesters, die in België een H. Mis op dragen in de Canon, na de naam van de paus en van de bisschop van het diocees die van de koning vermelden. Een desbetreffend verzoek is vanwege het Belgische episcopaat tot de paus gericht en aldus kardinaal van Roey „met de grootste welwillendheid toegestaan." In het herderlijk schrijven wordt ver der medegedeeld, dat de vermelding in de Canon „pro rege nostro Bal- duino" bedoeld is als huwelijksge schenk voor de koning. Het herderlijk schrijven zal zondag in alle kerken en rectorale kapellen van het land op de gebruikelijke wijze worden voorgele zen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 nov. In Nieuw- Guinea verwacht men een uittocht van de 300 400 Indonesiërs die woonachtig zijn in een kampong in Fak-Fak aan de zuid west kust van de Vogelkop. De voormannen van de Boetonnezen wekken daar hun landge noten op de prauwen in gereedheid te brengen voor vertrek naar Indonesië. De reden hiervan moet gezocht wor den in de op handen zijnde tot stand- koming van de Nieuw Guinea Raad en de streekgemeenschappen, waardoor de Indonesiërs mede onder gezag van de Papoea's zouden komen te staan. Hiertegen wordt nu door een aantal In donesiërs in eigen kring gedemon streerd. De verwachte ontwikkeling is aan staatssecretaris Bot (Nieuw-Gumea zaken) telegrafisch meegedeeld. ROTTERDAM, 18 nov, Twee ver keersongelukken met dodelijke afloop heeft de rechtbank gistermorgen be handeld. Twee ogenschijnlijk overeen komstige, maar in feite wel heel ver schillende zaken. Dit kwam ook tot uiting in het verschil tussen de beide eisen: tegen een 4,2-jarige vrouw uit Den Haag vroeg de officier van justi tie, mr. H. van Buuren, 1000 gulden boete of twee maanden hechtenis, als mede drie jaar ontzegging van de rij bevoegdheid, en tegen de andere ver dachte, een 26-jarige ijzerwerker uit Krimpen a.d. IJssel, een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek en vier jaar ontzegging Deze laatste had onder drankinvloed en zonder rijbewijs een 17-jarige jon gen doodgereden. Dit gebeurde op 20 augustus in zijn woonplaats. Verdachte had die avond in een groot aantal ca- fé's te Rotterdam ongeveer vijftien gla zen bier gedronken. Daarna stapte hij met zijn vriend, die geheel onder in vloed was, op zijn motorfiets om naar Krimpen terug te rijden, ondanks de waarschuwingen van een caféhouder, die hem de zaak uit had zien waggelen. Hij reed als een wilde weg, zijn vriend bijna van de motor slingerend. Op de Schaardijk gebeurde het ongeluk. Ver dachte reed zo links van de weg, dat een fietsend meisje en een achter haar rijdende bromfietser, die van de ande re kant kwamen, geschept werden. Het meisje, de 20-jarige modinette G. de Booy, liep zwaar lichamelijk letsel op en de 17-jarige jongen, C. den Boer, een schedelbasisfractuur, waaraan hij kort daarna is overleden. Verdachte werd licht gewond in het ziekenhuis gebracht, waar men constateerde dat hij naar drank rook, bloeddoorlopen ogen had, en wartaal uitsloeg. „Het is een opeenstapeling van ver wijten, die u gemaakt moeten worden", zei de president, mr. P. J. C. Schipper. „Er zijn geen woorden voor te vinden hoe u zich gedragen heeft. Het woord wegpiraat is nog te zwak". De officier van justitie zei, dat de verdachte mentaal niet onder zijn schuld geleden heeft, en dat men hem dit hardhandig duidelijk zal moeten maken met een strenge straf. De andere zaak betrof een ongeval op 3 mei in Blijdorp betraf een ongeval de 45-jarige mevrouw C. Bouwman het leven. De vrouw, die dit ongeluk had veroorzaakt, was niet verschenen. Vol gens een medische verklaring was haar evenwicht zodanig verstoord, dat het onverantwoord werd geacht haar te doen komen. Het ongeval gebeurde toen zij in het verlengde van de Statentunnel bij een bocht naar links het stuur van haar auto niet voldoende teruggedraaid had, zodat zij in plaats van recht door, naar links reed, door een ligusterhaagje op een tramhalte af. De mensen, die daar stonden stoven uiteen, maar mevrouw Bouwman kon niet meer wegkomen. Verdachte heeft psychisch een onge looflijke klap gekregen, zei de officier: „Daarom wil ik geen vrijheidsstraf ei sen, hoewel de dood niet verzoend kan worden met geld". Uitspraak 1 december. PARIJS, 17 nov. (Reuter) De V.S. hebben op de algemene vergadering van de Unesco voorgesteld de begroting voor 1961-1962 van dit orgaan van de V.N. te verhogen met een miljoen dol lar, welk bedrag uitsluitend zal moeten worden besteed voor het onderwijs in de Afrikaanse landen. Brazilië stelde een verhoging van twee miljoen dollar voor voor hetzelfde doel. Beide voorstellen werden gedaan na indiening van de begroting door de di recteur-generaal van de Unesco, d» Italiaaan Vittorino Veronese, De be groting voor de komende twee jaar be loopt een bedrag van circa 31 miljoen dollar. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. 18 november De Bond van Coöperatieve Zuivf'fabrieken in Friesland zal een nieuw kantoorge bouw in gebruik nemen. Het is een bouwwerk met drie verdiepingen, dat aan de Stationsweg alhier is verrezen. De bouw heeft circa 1,3 miljoen gulden gekost. Het gebouw betekent niet alleen een royale en moderne kantoorruimte voor ruim honderd personeelsleden doch ook een aanwinst uit stedebouwkundig op zicht. Op de begane grond zijn een win kel en een toonkamer geprojecteerd en een restaurant, dat speciaal propagan da zal maken voor produkten van de Friese zuivelindustrie. Ontwerper is de bondsarchitect A. Visser. Vijf kunste naars Cor Reisma, Jan Murk de Vries, Dick Ozinga, Anno Smith en Chris Fok- ma hebben voor fraaie wandversierin gen gezorgd. Het nieuwe kantoorge bouw wordt 23 november officieel in gebruik genomen. ROTTERDAM, 18 nov. Naar B. en W. verwachten zal in 1961 kunnen worden begonnen met de voorberei dende werkzaamheden voor de nieuwe ingang van de Waterwegmond. B. en W. zeggen in de zojuist verschenen memorie van beantwoording op het raadsrapport over de gemeentebegro ting, dat het college de spoedige tot standkoming van een nieuwe Water wegmond van het grootste belang acht en daarom voortdurend aandrang uit oefent op de regering om dit werk bin nen de kortst mogelijke tjjd tot stand te brengen. Weliswaar staat nog niets vast, doch de modelproeven voor de tweede toegang naar zee z(jn in eerste fase zo goed als voltooid en de verzat melde gegevens worden thans uitge werkt ten behoeve van het definitieve project. In het rapport hebben enkele raads leden er op gewezen, dat de totale schuld van de gemeente ruim geno men in de richting van anderhalf miljard gaat. „Wat staat daar aan werkelijke waarde van bezittingen te genover," zo vroegen zij. B. en W. antwoorden, omdat er van de werke lijke waarde geen berekening is te ma ken, dat alleen kan worden gezegd, dat de bezittingen van de gemeente tot 1 januari 1960 voor 1.650 miljoen gulden waren verzekerd. Hieronder vallen niet de havens, bruggen, slui zen,^straten, tunnels, pleinen e.d. Wat betreft het sluitend maken van de begroting door het laten vervallen van de 3 miljoen post voor kleinere kapitaalsuitgaven is opgemerkt, dat op deze wijze een stootkussen uit de begroting is verdwenen. B. en W. de len thans mee van de minister verno men te hebben, dat in afwachting van de totstandkoming van de financiële verhoudingswet 1960 uit het gemeen tefonds voorlopig voorschotten worden verstrekt, welke worden berekend naar de bedragen van de voor 1960 geldende uitkeringen, verhoogd met 4 procent. Hierdoor zal de gemeente in 1961 5.822.000 gulden meer ontvangen dan In de begroting is geraamd. Door deze hogere ontvangst kan de 3 mil joen post weer in de begroting wor den opgenomen en de post voor on voorzien met 2.882.000 gulden worden versterkt. Omtrent de investeringen is ge vraagd, hoe het college denkt een ander te financieren, nu aangenomen mag worden, dat in de jaren 1960 tot en met 1964 de te investeren bedragen gemiddeld 350 miljoen zullen belopen. B. en W. zeggen te hopen en de raad we derom zelfstandig het aangaan van geldleningen te kunnen voorstellen. Zou dit niet het geval zijn, dan zal een be roep moeten worden gedaan op de N.V.-Bank voor Nederlandsche Ge meenten. De Metro wordt gefinancierd uit gelden, welke het gemeentelijk bud get zullen belasten. Tegenover de kapi- taalsl asten staat, aldus B. en W., een vermindering van de exploitatiekosten van de R-E.T., welke echter de totale jaarlijkse kosten van de Metro niet zal opheffen. Een bijdrage a fonds perdu in deze investering is aan het rijk niet gevraagd. Wat de andere oeververbindingen betreft, en met name de Willemstun nel, moet ermee rekening worden ge houden, dat het gemeentelijk budget de daaruit voortvloeiende lasten niet zal kunnen dragen. B. en W. zullen er naar streven, dat een redelijke verde ling van de kosten tussen de belang hebbende partijen zal worden bereikt. Het is discriminerend, dat het rijk de motorrijtuigenbelasting en het bijzon dere invoerrecht op benzine incas seert, terwijl de gemeenten, die grote investeringen in de verkeerssector moeten doen, daarvan geheel versto ken blijven. HOEK VAN HOLLAND, 18 nov. De windkracht, die een groot deel van de afgelopen nacht constant op stond, zweepte gisteravond de Noord zee op in een westerstorm, die diver se schepen voor de Nieuwe Water"'®* verraste. Nagenoeg alle loodsdien» aan de Nederlandse westkust rond elf uur gestaakt. Om lial' w e* werden alle loodsdiensten opgeschort. Na middernacht werden de vlagend» buien, die ook over de steden aan da kust trokken, minder, maar de voor spellingen toonden aan dat het ook in de loop van de ochtend niet al te best zou zijn voor de gcheepvaart: zwaar weer en westerstorm. Niettemin kOlldtlt de meeste loodsdiensten 's morgens wor den hervat. Ofschoon de wind onverwachts m daardoor onvoorspeld opstak, zijn er geen meldingen geweest van schepen, die werkelijk in nood verkeerden. Kort voordat de loodsdiensten in de Wielin gen werden gestaakt, was er in de ha ven van Vlissingen ongerustheid over het lot van twee kabeljauwvissers, waarvan de een, de „Vlissingen 3", meldde met een lijn in de schroef t» kampen. De andere trachtte het rond drijvende schip te slepen, maar de tros brak tot viermaal toe. Het radiocontact met de twee vaartuigen viel uit. Vlis singen herademde echter toen niet lang na het noodsein de twee schepen, enigs zins geblutst op de voorsteven, de bui tenhaven binnenliepen. Op 14 mijl uit de kust bij Westkapel- le riep het 368 ton metende Brits» kustvaartuig „Gladonia" om hulp, we gens een defecte stuur-installatie. Een uur na dit noodsein meldde de coaster, dat het mankement was verholpen en het de reis voortzette. ER ZIT NIETS IN mr OE NAAM VAN UW SLACHTOFFER BEVAT, LADY GAYFORD WAT 19 DAT? OE INDIGO BAR. KING'S ROAD.SM3" EEN ADVERTENTIE- VAN EEN CAFE IN CHELSEA VERONDERSTEL HC ER STAAT IETS OP DE ANDERE KANT GESCHREVEN, PAUL. "i r i V'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2