Franse nationalisten referendum te pogen verijdelen „Zo nodig ook met gebruik van onwettige JL Force de frappe stuit op weerzin Qekfa 25 iM'Vé Miinchhausen- ziektebeeld Rijp beraad O. N.V. z. D WAT DOET HET LEGER? n Rigueur Twee Jodenbeulen gearresteerd Sachsenhausen wordt monument NILLMU Opnieuw vertrouwenskwestie Rituele moord in Basoetoland Franse socialist Paul Faure overleden Het bruidskleed van Dona Fabiola Vill ZATERDAG 19 NOVEMBER 1960 PAGINA II In Goed Gezelschap .dat glas Liqueur Vieille Cure na tafel. Maar ook bij een ge zellig samenzijn, ge tweeën - of in gezel schap. Laat U eens 'n Vieille Cure schenken, sluit de ogen, snuif de heerlijke geur op en geniet tenslotte de heer lijke smaak. S» levensverzekering op basis van belegging in aandelen Creatie van modehuis Balenciaga van CatalonfrC Van de bevolkin£ WweedgerSitgzie°t. geheim hoe het Sparen is goed, verzekeren is beter modern toiletpapier ONDERLINGE NATIONALE VERZEKERING TEGEN ZIEKENHUISKOSTEN Voorstraat 63 - UTRECHT - Telefoon (030)-18941* Opgericht in 1933 door „HET WIT-GELE KRUIS" „Modinette 1960" gekozen - Achttienjarige Rotterdamse idool voor het komende jaar Ook Franse midinettes aanwezig bij eindstrijd in Amsterdams Concertgebouw Promenade-concert „Methode van Safar" „Gouden" zusters in Rotterdam Ik ga heel ver weg e lumiere isl Bomen planten PARIJS, 19 nov. (A.F.P. Reuter) In Parijs en Algiers wordt de machts strijd tussen de Gauüe en de extreme nationalisten steeds heviger. Nu het Advertentie -♦)> import: ft «JAC O bus BOELEN levering alleen via de handel WEST-BERLIJN, 19 nov. (DPA) Verdacht van massamoord op Poolse Joden in de winter van 1943-44 zijn de Westberlijnse douanebeamte Paul Hei lig en de kantoorbediende Rudolf Thei- mer gearresteerd. Zij maakten deel Uit van het „Einsatzkommando Grup. t>e Cholm", dat met behulp van jood- Se dwangarbeiders de sporen van Rioordpartijen in de omgeving van Lu blin moest uitwissen. De dwangarbei ders werden later ook vermoord. De leider van de „Gruppe Cholm", tot Voor enkele maanden plaatsvervan gend chef van de politie Minden, be vindt zich sinds september in arrest. PARIJS, 19 nov. (AFP, Rtr.) nam r aure, voormalig secretaris-gene raal van de Franse socialistische par tij en voormalig hoofdredacteur wan het socialistische partijblad .,Le Popu laire is gisteren op 82-jarige leeftijd in Parijs overleden. Hij was onder meer minister van staat in de Volksfrontregering van Léon Blum. Zijn meningsverschillen met Blum over de buitenlandse politiek vormden een punt van discussie op alle partijcongressen voor de Tweede Wereldoorlog. Hij trok zich in 1940 uit de politiek terug. Hij was in 1924 voor «et eerst als afgevaardigde voor het Parlement gekozen. Advertentie DE WAERDYE COOLSINGEL 67-ROTTERDAM g Madrïd, 18 nov. Paanse Het (U.P.I.) v. *se modehuis Balenciaga heeft Dona Fabiola toestemming gekre- l bruidskleed te voltooien, modehuis reeds enige tjjd jöaen was begonnen. 4t)derioÏÏ?on. wordt vervaardigd van wit ^eder»HH *waairin de waPens van de «tof 21Jdse families zijn geweven. De van ue 3apon werd uit giet f men het, naar verluidt, 0f het viLa0-" worden over de vraag fcsch In Span;,e of door een Bel- m°dehU1S zou worden vervaar- is .dus beslist dat het mode let a'enclaga de japon zal voltooien. vrijwel vaststaat, dat bij de volksstem ming over de Gaulle's plannen met be trekking tot Algerije de generaal een meerderheid zal behalen, wordt het voor de nationalisten een wedloop met de tijd. In nationalistische kringen is men het er vrijwel over eens, dat de Gaulle niet alleen een meerderheid zal behalen, maar dat het na de volksstem ming onmogelijk zal zijn de tegenwoor dige toestand in Algerije te handhaven. Het is niet waarschijnlijk dat het le ger zich tegen de Gaulle zal keren, wanneer deze zich verzekerd weet van de steun van de meerderheid van het Franse volk. De nationalisten geven eveneens toe, dat zij zonder de steun van het leger er niet in zullen slagen een onafhankelijke Franse regering in Algiers te vestigen of de vijfde repu bliek te vervangen door een ultra-na tionalistische dictatuur. Zij spannen daarom al hun krach ten in om te voorkomen dat de volks stemming inderdaad wordt gehouden. Een woordvoerder van het Front voor een Frans Algerije" heeft mee gedeeld, dat de organisatie daartoe zo nodig „illegale middelen" zal ge bruiken. Deze woordvoerder, de burgemeester van Ben-Chicao, Camille Vignau, ver klaarde dat het F.A.F. de volksstem ming als onwettig beschouwt, „Wij zul len ons er met alle ons ten dienste staande middelen tegen verzetten. Wan neer de regering onwettig optreedt door dit referndum houden, dan zui len wij ook onwettig optreden Het F.A.F. zegt meer dan een miljoen le den te tellen. Het F.A.F. acht. de spoe dige oprichting nodig van een „natio naal comité" voor de bescherming van het Franse grondgebied in Algerije. In kringen die in nauw contact staan met het Franse militaire commando m Algerne is vernomen dat de algemeen gedelegeerde, Paul Delouvrier, het le ger dusdanige garanties heeft gegeven dat het zich niet tegen de volksstem ming over de bestdurshervormingen zal verzetten. Delouvrier zou o.m. hebben ver klaard, dkt tot het tijdstip waarop het zelfbeschikkingsrecht van kracht wordt niets zal worden ondernomen om Alge rije van Frankrijk te scheiden, dat net leger toezicht zal uitoefenen op de stemming ove,r de toekomst van Alge rije (i.e. de toepassing van het zelf beschikkingsrecht) en dat een stem- menmeerderheid voor afscheiding van ORANIëNBURG, 19 nov. (Rtr.) De Oostduitse regering zal ongeveer acht miljqen Oostduitse marken besteden om het beruchte concentratiekamp Sach senhausen nabij Oraniënburg ten noor den van Berlijn te maken tot een ge denkteken voor de Europese verzets strijders. Daartoe zullen werklieden onder meer duizenden rozebömen op het oude kampterrein planten. Een rozeboom staat daor ol geruime tijd in een zandkuil. Bij de boom staat een vervallen bordje met de woorden: „geplant door een moeder wier zoon in Sachsenhausen is vermoord". De kuil was de plaats waar de S.S.-ers hun gevangenen plachten te fusilleren Buiten de poort van het kamp reeds een verzetsstrijdersmuseum inge- richt. Een van de weinige gebouwen die binnen de omheining van het kamp nog staan, wordt veranderd m een kamp museum. Negentien landen die in de oorlog bezet zijn geweest, zijn uitgeno digd Inzendingen te sturen waaruit hun verzet tegen de nazi's blijkt. Verder hebben de Oostduitsers een betonnen dak op pilaren aangebracht op de plaats waar de gaskamer en de ver brandingsoven stonden. Deze inrich tingen zijn in 1951 opgeblazen. Het meest in het oog lopende punt van dit historisch gedenkteken zal een veertig meter hoge toren. Aangenomen wordt dat vaa "e 200.000 mensen die van 1936 tot 1945 in Sachsenhausen gevangen hebben gezeten, er 100.00 zijn omgekomen. AYLESBURY, Engeland, Maurice Hatt uit Aylesbury in En geland heeft een zwak voor zieken huizen. Het is hem vooral om één vertrek in een ziekenhuis te doen, nl. de operatiekamer. De vijfentwin tigjarige Hatt heeft een complex, dat in de medische wereld bekend staat als het „Muenchhausen-ziektebeeld" zo genoemd naar de beroemde acht tiende eeuwse baron, die langs al lerlei sluikse wegen in ziekenhuizen trachtte door te dringen. Sinds zijn vijftiende verjaardag heeft Hatt de deuren van een vijf honderdtal ziekenhuizen voor zich open zien gaan. Enkele dozijnen maal wist hij het te schoppen tot de operatiezaal en twintig maal ging hij onder het mes met de kans dat hij er niet levend onder vandaan zou komen. Maar mankeren doet Hatt niets.' Hatts „hospitalitis" wordt in me dische kringen in Engeland als uniek beschouwd. Zijn geval is uitvoerig geanalyseerd in de vakbladen en hij is bij de dokters tot legende gewor den om zijn kundigheid in het fin geren van ziekten. Nu is er onlangs iets gebeurd. Hatt werd door de rechter van Bucking hamshire ter beschikking gesteld van een psychiatrische inrichting we gens diefstal van een bestelauto en het zich daarmee roekeloos voortbe wegen langs de openbare weg. Waar om? Om zich van het ene ziekenhuis, waar hij gedurende drie dagen ver geefs onder observatie was geweest, naar een ander te spoeden waar men minder ivreed voor hem zou zijn. Hatt mag de komende tien jaar niet achter het stuur zitten de tijd die de behandelende psychiater nodig denkt te hebben om uit hem wijs te worden. Beiden verdwenen handenwrijvend achter de gevel: de psychiater vanwege het unieke stu die-object, Hatt omdat hij voorlopig onderdak is. Frankrijk zal neerkomen op verdeling van Algerije, terwijl integratie met Frankrijk een van de mogelijkheden van de volksstemming blijft. Het ministerie van voorlichting ,val} de „Algerijnse voorlopige regering" heeft in Tunis een communiqué uitge geven, waarin over de Franse plannen voor een reorganisatie van de openba re macht in Algerije wordt gezegd, dat de Frans eregering een statuut tracht op te leggen, dat in strijd is met het beginsel der zelfbeschikking. De °P|n; bare mening zal thans begrijpen, dat het meer'dan ooit nodig blijkt dat on der controle van de V.N. in Algerije een zelfbeschikkingsreferendum wordt gehouden. Advertentie een eeuw levensverzekering Het probleem is natuurlijk niet hoe houd je kinderen braaf, maar: hoe voorkom je dat ze stout worden? Als u het mij vraagt, is er ove rigens weinig of niets aan te doen. Je moet ze maar laten betijen en ze in hun waarde laten. Je kunt ze, opvoeder zijnde, hoogstens enige richt lijnen meegeven op grond van eigen ervaring. Zulks in de hoop, dat zij in de loop van hun leven althans goed van kwaad zullen onderkennen en in de stellige verwachting dat zij kwaad zullen blijven doen en goed, God zij dank, ook. En hun ervaring kun je toch ni i overnemen. Neem nou mijn voortreffelijke vriend je Jeroen; een manneke dat tegen de vijf jaren aanleunt. Hij pinkelt onbe kommerd, zij het niet helemaal on doordacht, mee in dit leven, dat hij zelf ook niet uitgevonden heeft en dat hij dus ijverig op zijn merites onder zoekt. Wat gebeurt er allemaal? „Wat gebeurt er," vroeg hij laatst aan zijn móéder, „als je zo'n snoepje pakt?" Hij wees op een schaaltje vol dui delijke kersenbonbons. „Dat," antwoordde zijn moeder, „^.at zijn grote-mensen-snoepjes en als je daar een van pakt en je eet het op, dan word je heel naar." Daar stond de boom van kennis van goed en kwaad weer vol'-" en goed in de vruchten. Jeroens commentaar was overigens eenvoudig genoeg: „O," zei hij. Maar na enig twijfelen haalde hij een kersenbonbon uit zijn broekzak en gaf het lekkers aan zijn moeder. „Asjeblieft," zei hij sec. PARIJS, 19 november Nadat on langs de Franse senaat rnet een flinke meerderheid het kernzwaard-wetsont- werp van de regering had verworpen, is het project deze week voor een tweede lezing teruggekeerd in de Fran se Nationale Vergadering. Daartussen heeft zich de episode voorgedaan, waarin (overeenkomstig de nieuwe Franse grondwet) een uit afgevaardig den en senatoren gevormde paritaire commissie heeft moeten pogen tot een herziene versie van het notwerp te komen, die in staat zou zijn de goed keuring van de Deide Kamers en van de regering te verkrijgen. Een poging die volkomen zonder succes is geble ven. Er zij nog opgemerkt, dat de ver werping van het wetsvoorstel door de Senaat in werkelijkheid de vorm heeft gehad van een weigering om de tekst van het voorstel ook maar in discussie te nemen. De regering kan deSenaat niet onder de pressie stellen van een vertrouwenskwestie. hetgeen mee brengt dat de Senaat de regering ook niet ten val kan brengen. De, Senaat kan ook niet ontbonden worden, maar inzake de wetgeving is het laatste en beslissende woord dan ook aan de Na tionale Vergadering, zonodig tegen de Senaat in. Er zjj voorts aan herinnerd, dat de regering het kernzwaard-project in de nationale vergadering in eerste lezing er alleen maar doorhaalde omdat zij de kwestie van vertrouwen stelde en omdat daarna de door de oppositie te gen het ontwerp ingediende motie van wantrouwen niet de grondwettelijk ver eiste absolute meerderheid behaalde, hoewel het totaal van de stemmen voor de motie van wantrouwen en de stemonthoudingen aanmerkelijk het aantal stemmen tegen de motie en dus voor de regering overtrof. Daar nu de paritaire commissie geen compromis-tekst heeft kunnen sa menstellen. is de enige oplossing ge weest dat de regering weer haar aan vankelijke tekst voor tweede lezing aan de Nationale Vergadering voorlegde, zt) het dat zij zelf die tekst eerst nog met nog een scheutje Europees-Atlan tisch uitziende saus had besprenkeld. Het heet nu, dat de Franse kernwa pens het mogelijk zullen maken in overeenstemming met Frankrijks bondgenoten de gemeenschappelijke or ganisatie-inspanning te ondernemen waarom de verdediging van de vrije wereld vraagt. De tekst stelt ook in het vooruitzicht, dat „de Franse rege ring te dien aanzien de noodzakelijke initiatieven zal nemen". Deze aanvullende amendering heeft echter het verzet van de „Europese" tegenstanders van het project, die door de uitslag van het debat in de Senaat danig in hun mening werden gestijfd geenszins ontwapend. Eergisteren heeft premier Debré het dan ook no dig geoordeeld, zonder -verdere discus sie andermaal de kwestie van vertrou wen te stellen Gisteren is daartegeno ver weer prompt de motie van wan trouwen ingediend, dezelfde van enige weken geleden. Zij komt erop neer dat de ondertekenaars zich tegen het on derhavige ontwerp voornamelijk kan ten, omdat zfl er een niet aanvaard bare wijziging van de Europese poli tiek in zien neergelegd. De onderte kenaars zijn hoofdzakelijk de socialis ten en rechts-onafhankelijken, hoewel deze laatsten vertegenwoordigd zijn in de regering. Het kan zeer wel zijn dat de stem ming over de ten tweede male opdra vende motie van wantrouwen debat dinsdag a.s. nog minder gunstig voor ae regering uitvalt dan de vori ge maal, maar men verwacht niet dat de uitslag formeel van dien aard zal zijn dat de regering moet heengaan. Niettemin speculeert men over de vraag of, als de regering toch ten val komt, president De Gaulle dan inderdaad tot Kamerontbinding zal overgaan, waarmee hij 4 november jl. duidelijk dreigde, of dat hij het eveneens op 4 november door hem vermelde artikel 16 van de grond wet zal toepassen, waardoor hij alle macht praktisch in zijn handen kan concentreren. Maar de assemblee moet in dat geval aanblijven. Toe passing van artikel 16 der grondwet zou De Gaulle overigens door alle gezag hebbende grondwetexperts dringend zijn ontraden. Wanneer de regering het dinsdag a.s. in de Nationale Vergadering weer zal hebben gehaald, gaat het wetsont werp voor tweede lezing naar de Se naat, die het ongetwijfeld op hetzelfde lot als voorheen zal onthalen. Er moet dan weer een beroep op een paritaire commissie worden gedaan, allerver- moedelijkst ook weer met negatief re sultaat. Eerst daarna is aan de Natio nale Vergadering het laatste beslissen de woord en om dat „gunstig" te doen uitvallen zal de regering zeker voor de derde maal de kwestie van vertrou wen moeten stellen. De „Force de frap pe" wordt dan wet, nadat het twee maal door de Senaat uitdrukkelijk zal zijn afgewezen en zonder dat de Na tionale Vergadering er zich éénmaal positief voor heeft uitgesproken. Is premier Debré het opvangen van de klappen nu werkelijk zat? „Paris Presse" wist gisteravond te melden, dat hij volksrepublikeinse afgevaardig den, die hem verklaard hadden de in kleding van het kernzwaard-wetsont werp nog steeds alles behalve naar hun smaak te vinden, heeft toege voegd: „Ge moet het maar uitzoeken met mijn opvolger". (Advertentie) cent per rol. MASEROE, 19 nov. (Reuter) Het hooggerechtshof in Maseroe (Basoeto land) heeft gisteren de broer van een Basoetostamhoofd en vier andere Ba- soeto's ter dood veroordeeld wegens een rituele moord op een veertienja rige herdersjongen. Het stamhoofd zelf, een oom van het opperhoofd van Basoetoland, werd niet schuldig bevon den en vrijgesproken. In het vonnis werd gezegd, dat er geen verzachten de omstandigheden waren. Advertentie De O.N.V.Z., een der oudste en grootste instellingen op haar gebied in Nederland, biedt gelegenheid tot verzekering tegen de kosten van zieken- huisverpleging, specialistische behandeling en sanatoriumverpleging. Èn de naam èn de veeljarige ervaring èn de sterke financiële positie van de O.N.V.Z. waarborgen U, die prijs stelt op deskundigheid en soliditeit, dat U door het sluiten van een verzekering bij de O.N.V.Z. voor de verdere duur van Uw leven werkelijk veilig gedekt Is. Inlichtingen verkrijgbaar aan bovenstaand adres of bij de plaatselijke agenten. In een gezellige sfeer is gister avond in het Concertgebouw na een felle maar sportieve strijd de „modinette 1960" gekozen. Speciaal voor deze gelegenheid waren vijf ver tegenwoordigsters van de Franse mi- dincttes met hun flatteuse Cathérin.- hoedjes naar Nederland komen vlie- V gen, waar ze op Schiphol verwelkomd werden door vijftien Nederlandse col lega's. Deze vijftien meisjes kwamen uit het hele land. Zij waren als winna ressen uit de bus gekomen op de over al gehouden voorrondes van deze groots opgezette wedstrijd en uit hun midden werd gisteravond dan „Modi- nette 1960" gekozen. Na de muzikale opening door het or kest „De Zaaiers" onder leiding van Jos Cleber, heette de heer E. Zonder van, voorzitter van de Modinette-mani- festaties, alle aanwezigen hartelijk wel kom en in het bijzonder mevrouw M. J. van Rooy Müller, de echtgeno te van de minister van Buitenlandse Zaken, en de Franse consul-generaal alsmede de midinettes, die daarna op charmante wijze hun entree maakten. Voor een enthousiaste zaal, die voor een groot deel gevuld was met de van heinde en verre gekomen modinettes trad voorts een keur van artisten op. .Hoofdpunt van het programma was echter de verkiezing van het modinet- te-idool voor het komende jaar. Ie vijftien draagsters van de zilveren Modinettering hadden een bepaald be drag aan geld ontvangen, waarmee zij zich geheel naar eigen keuze en zon der hulp een kledingstuk moesten creëeren. Deze produkten worden ge keurd op technische afwerking en nu beoordeelde en zeer deskundige jury de modellen op smaak en draagbaar heid. De drie winnaressen waren de 24-jarige Jopie Buys uit Den Bosch, die vorig jaar tweede werd, de 18-ja- rige Henny de Vuyst uit Rotterdam en de Amsterdamse Nellie Visser van 31 jaar. Deze drie maten aan het ein de van de avond eikaars krachten in een quiz, geleid door Letty Koster man, waarin zij de vreemdste opga- De Franse modinettes op Schiphol. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ven kregen. Er moest geknipt worden gedicht, gedanst en zelfs moesten zij zich ieder van een heer van boven de veertig voorzien. De jury, bestaande uit de actrice Wiesje Bouwmeester, Simon Carmig- gelt en radio-omroeper Joop Koopman kwamm tot de slotsom, dat de over winning toekwam aan Henny de Vuyst werkzaam bij Gazan in Rotterdam. De uitgelaten stemming, die daar a ontstond, maakte Lettie Kosterman het uitreiken van de prijzen ni ge makkelijk. Maar eve-n verstomde het enthousiasme bij het zien van de prach tige elektrische naaimachine, de por table radio en de vele kledingstuk ken, die voor de modinette 1960 waren bestemd. Zij kreeg de diamanten mo dinettering 1960 aan de vinger gescho ven door mevrouw M. J. van Rooy- Müller. De mens kan drie weken zonder eten, drie dagen buiten drinken maar slechts drie minuten zon der lucht, zei de Amsterdamse arts, mevr. prof. D. M. E. Vermeulen- Cranch, toen zij dezer dagen voor tal rijke medici, verplegenden en EHBO- ers een uit Amerika afkomstige we tenschappelqke film over de kunstma tige beademing met demond inleidde. Vooral bij ongevallen, die een schjjn- dood-toestand ten gevolge hebben een situatie dus waarin de ademha ling tot stilstand is gekomen maar de dood nog niet is ingetreden kan de mond-op-mond beademing redding van de verstikkingsdood betekenen. In het Tijdschrift voor Ziekenverpleging heef dr. J. A. Molhuysen onlangs de zelfde materie beschreven. Bij adem stilstand, aldus de auteur, moet de behandeling zo spoedig mogelijk be ginnen en is derhalve die methode de beste die het snelst kan worden toe gepast. De manuale beademingstech nieken, o.a. die volgens Holger-Niel- sen, kunnen in een leemte voorzien maar hun bruikbaarheid is begrensd. De gaswisseling is zelfs bi) een teeh- isch volmaakte uitvoering weinig be vredigend. De insufflatiemethode, d.i. de be ademing door direct inblazen van lucht in de ademwegen, is als sinds lang bij narcosen als de zekerste en tege lijkertijd de werkzaamste gebleken. Zij is, afgezien van het grote ventilatievo- lume ook daarom beter, omdat zij de helper tot voortdurende controle van een vrije ademweg dwingt, daar een eventuele belemmering ogenblikkelijk ontdekt wordt door de onmogelijk heid tot beademing. De methode is eigenlijk al oeroud, want reeds in de Bijbel wordt melding gemaakt van luchtinbrenging door inblazing van Jtiillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllllllllllllllllllllllllllllllllilililllllllllll mond-op-mond. Vandaar wordt „de methode van Safar", genoemd naar de bekendste onderzoeker er varr, ook wel als de Bijbelse methode aange duid. Voor de uitvoering van de mond-op- mond beademing wordt het slachtof fer in rugligging geplaatst met uitge- strek hoofd; dë helper bevindt zich terzijde van het hoofd. Hij plaatst de vingers van beide handen onder achter de nek van de onder kaak, licht haar vertikaal op waarts zodat zij een sterk naar voren gerichte stand aanneemt. De juiste strekking van de nek en de elevatie van de kaak zijn zeer belangrijk en dienen om het afsluiten van de mond-keelholte door de tong te verhinderen. De helper plaatst vervol gens zijn eigen mond op de mond van de patiënt en ademt in dienst lucht weg, tot hij de borst voldoende ziet rijzen. Hij verwijdert dan zijn mond en stelt de long in staat passief in te zak ken. Het is duidelijk dat het eventueel in de luchtwegen aanw-zige vreemde materiaal eerst moet worden verwij derd. Een groot voordeel van de meth ode is dat zij minder energie dan wel ke andere manuale procedure ook ver eist en dat zjj zonder enige uitrusting of hulpmiddelen kan worden toege past. Om het esthetische bezwaar van het directe mondcontact te ondervan gen wordt ook gebruik gemaakt van een piastic dubbel keelpijpje. Het in brengen ervan is echter niet ongevaar lijk en moet zeker, evenals de andere handgrepen, vooraf worden geoefend. D e 3-jarige Gerrie de Rouw uit Uithuizen wandelde dezer da gen met zijn buurmeisje en kwam op het station terecht. Gerrie stapte in de gereedstaande trein en zei ten afscheid tot zijn vriendinne tje: „Ik ga heel ver weg om blokjes te halen". Toen de ondernemende jongeman op het hoofdstation te Groningen uit stapte kende niemand hem. „Waar is je moede vroeg iemand. Gerrie wees ergens in de richting, waar de trein voor Leeuwarden stond. De ou ders hadden inmiddels in grote onge rustheid de politie gewaarschuwd. Met de eerstvolgende trein reisde de vader naar Groningen om Gerrie weer op te halen. De „gouden" zusters Berthilie (links) en Amidea (rechts). Huize Anthonius aan de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam is een fors, statig gebouw. Een duistere poort laat een deel van een intieme binnenplaats zien met de ro yale trappen naar de hoofdingang. Meer dan zeventig jaar worden daar ouden van dagen, die voortdurend hulp behoeven vanwege hun zwakke gezondheid, verpleegd door de zus ters van J.M.J. Twee van deze voor treffelijke vrouwen staat maandag een groots feest te wachten. Zuster Berthilie (M. Doumen) herdenkt dan de dag, dat zij vijftig jaar geleden in de orde intrad. Zuster Amidea (A. Wagenaar) is deze zomer vijftig jaar in Huize Anthonius en zij viert dit gebeuren met zuster Berthilie. Deze laatste zuster zal bij vele Ne derlandse priesters geen onbekende zjjn. Zij voerde 25 jaar de scepter over de huishouding van het Neder lands Priestercollege te Rome. En goed. Want mgr. Eras, de vroegere rector, wilde geen andere overste hebben. Eerst toen mgr. Damen in 1953 na het overlijden van mgr. Eras rector van het college werd, kon overste Berthilie naar Nederland te rugkeren. Sinds vijf jaar is zij nu in Huize Anthonius, waar zij het domi nerende en centrale middelpunt van het huishouden is. Al enkele jaren lang wordt het oude gebouw onder handen genomen, en zo werken er ook enkele Italiaanse arbeiders. Nog meer dan bij de andere werkers is! zuster Berthilie geliefd bij hen. Zuster Amidea kwam in 1910 naar Rotterdam en zij heeft met een on weerstaanbare humor het zware ver- pleegwerk op zich genomen. Wat haar nog het beste voor de geest staat, is een zware brand, die in de jaren dertig naast het gebouw woedde. Zelfs de tuinman spoot toen niet de eigen spuit mee. In het begin was zij wel bang voor de geestelijk gestoorden, die toen nog in Huize Anthonius wer den verpleegd. „Maar met wat trai ning kom je daar wel overheen." e Stichting stadsontspanning Utrecht, die reeds eerder met groot succes in een van de Jaarbeurs hallen massa-concerten heeft georganiseerd, bereidt thans met een promenadeconcert van Belgische Luxemburgse en Nederlandse militai re orkesten, donderdag 24 november in de Bernardhal een bijzonder evene ment voor. Zij heeft zich daarbij laten leiden door het grote enthousiasme van de promenadeconcerten, die gere- feld in de Royal Albert Hall in Lon en worden gegeven. Het publiek be paalt zich daar niet alleen tot luiste ren, maar zingt ook bekende liede ren mee. Deze community singing wil men ook in Utrecht bereiken, waarop het gehele programma is berekend. Na de pauze, wanneer de vijf deelnemen de korpsen op het podium van dertig meter breed en vijftien meter diep tot én groot orkest zijn verenigd, teza men driehonderd man, is het de ba- In Maastricht branden sinds donder dag precies vijfduizend openbare lampen. Gewone elektrische, TL- buizen in diverse kleurer. en op het Vrijthof een paar romantische gas- lantaarns Waar het vijfduizendste lichtpunt in de duisternis straalt weten de men sen van i meentebedrjjven niet nauw keurig, maar zjj hebben, zoal niet bij de lantaarnpaal, dan toch bij de mijl paal stilgestaan. Maastricht werkt aan een tienjaren plan dat in 1969 een „ville lumière" moet hebben ge maakt van de stad, die zoals de inwoners zeggen ook overdag al een beetje op Parijs lijkt. MAJOOR R. VAN YPEREN doeling, dat de te verwachten 25.000 belangstellenden de liederen, waar van de teksten worden uitgereikt mee zullen zingen. Vóór de pauze zal elk van de orkes ten een speciaal voor blaasmuziek ge schreven werk, karakteristiek voor het eigen land, spelen. Het geheel zal staan onder leiding van majoor Rocus van Yperen van de koninklijke militaire kapel, die met de kapel van de landmacht en de marinierskapel ons lan<l zal ver- tegenwoordigen. Verder komen het korps van de Belgische luchtmacht; La Musique de la, Garde Grand-Duca- le du Grand Duché de Luxembourg en een tamboerkorps van de Land macht. Zoals bij deze concerten gebruike lijk zal zeker negentig pet. van het publiek staan, r komen banken tegen de wanden van de hal met twee dui zend zitplaatsen voor degenen, voor wie het staan vanwege ouderdom in validiteit of anderszins bezwaarlijk is. Een speciale regeling wordt getrof fen voor invaliden in rolstoelen. Met 35 autobus-ondernemingen zijn afspra ken gemaakt om overal uit het land van Groningen tot Heerlen de mensen naar de Bernhardhal in Utrecht te vervoeren en thuis te brengen. Ongeveer tweehonderd Tilburgse padvinders en verkenners heb ben vanmiddag de hand aan de schop geslagen om de Nieuwe Goirleseweg (tussen Tilburg en het grensdorp Goirle) van een bomenbe planting te voorzien. Op aanwijzingen van de gemeentelijke plantsoenen dienst hebben de jongelui voor telkens een van de 120 bomen een kuil van een kubieke meter inhoud gegraven, r1 - bomen geplant en de gatt;; dicht. De boomplanting geschiedt in het kader van het vijftig jarig jubileum van de Nationale Padvindersraad. dat dit jaar herdacht wordt. De Tilburg se verkenners en padvinders hebben deze goede daad aan het gemeente bestuur aangeboden; met graagte gin gen de vroede vaderen hierop in, om dat de beplanting van de Nieuwe Goirleseweg buiten de normale mo gelijkheden van budget en mankracht van de plantsoenendienst valt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11