ZaZ Internationale School in Den Haag verdwijnen Tekort van tien mille SER-advies inzake definitieve landbouwvoorstellen E.E.G. ZUID-AFRIKA NIET UIT BRITSE GEMENEBEST Mits de leden zich niet in eikaars zaken mengen SINT BIJ ONZE KINDEREN 1)6 HUID VAM D6 M6Z PAUL VLAANDEREN en de klep* Frontale botsing onder Ouderkerk De ethiek van het besturen Scooter-agenten zullen meer verbaliseren SS MAANDAG 21 NOVEMBER 1960 PAGINA Prof, dr. G. Scharff; Indringend betoog voor R.-k. Gezinsvoogdij en patronage Brommer dodelijk ver ongelukt in Hillegom In Groningen Verklaring van VERWOERD In Geleen Nieuwe kapel voor continu-arbeiders Jonge Haagse schilderes in Rome onderscheiden Het Nederlands in Frans Vlaanderen Gaudeamuskwartet op tournee I. J. van Bruggen overleden Voorzitter vereniging voor volksvermaken Rode topconferentie nog niet afgelopen I rnii-YitiniiT «wan iuatuiies syndicate ze bovendien allebei naast elkaar in één vertrek gelegd, dat is d beste manier om ze weer met elkaar te verzoenen." Ze zwijgt ge schrokken, als Eric ineens de kamer uitbeent. Met een donkef gezicht glijdt zijn blik door de ziekenkamer, waar een voorbeeldig® rust heerst... alleen het ruisen van de rokken van Ingrid, die ZÜ het nog hinkend de verzorging van zowel vader als ma» op zich heeft genomen, klinkt door de stilte. Drie paar oge» gluren hem wantrouwend aan. „Er zou over de stommiteiten va» jullie twee kerels nog een heleboel te zeggen zijn," zegt de Noor* man streng, „maar ik vrees, dat het niet eens tot jullie dikk® schedels doordringt. We zullen er daarom geen woord meer aa» verspillen. Jullie hebt nu de tijd om je fouten eens te overdenken; en ze desnoods samen gezellig te bespreken. Beterschap allemaal En met een ondoorgrondelijk gezicht schuift Eric het gordijn toe- EINDE VAN DIT VERHAAL. TOF IK IE- m 7 MAUD KEN,^ DIE ARCHIEHFJ ^ATUURL'JK/j gWEHKB'JH^ O/JMMEP- HAAR MISSCHIEN W£Er EEN VAN PÜ^ DIE JONGELUI, ME^ - W^OIT BRIEFJE HEEFTJ GESCHREVEN M ZIET U EEN WW Uk/ Wt9H f' DETECTIVES\ BINNEN?J r~N,EE, HET Z'JN BUNA ALLEMAAL JONGELUI, (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 15 nov. Het bericht, dat de voorzitter van het schoolbestuur van de Internationale School, baron Van Aerssen Beyeren van Voshol by het afscheid van een medewerker heeft medegedeeld, dat de school aan het einde van deze cursus, dus in septem ber van het volgend jaar, zal moeten worden opgeheven, heeft nogal een •chok teweeg gebracht. „Zal deze school met ruim zeshon derd leerlingen werkelijk moeten wor den gesloten?" Wij hebben deze vraag voorgelegd aan de directear dr. J. G. van der Valk en deze beaamde, dat dit onvermijdelijk zal zijn, indien op welke wjjze dan ook de tekorten niet worden opgeheven. De tekorten bedragen op het ogen blik nog tienduizend gulden op een budget van drie ton. Een verhoging van het schoolgeld, acht dr. Van der Valk uitgesloten, daar voor de leerlin gen van de lagere school het school geld nu reeds zeven honderd gulden bedraagt en voor de leerlingen van de middelbare school zelfs vijftienhonderd gulden. Hij meent, dat deze bedragen geen verhoging meer toelaten. Van de ruim zeshonderd leerlingen besaaat twintig procent uit kinderen van ambassadepersoneel en tachtig procent uit kinderen van bedryfsfunc- tionarissen. Er zyn vier afdelingen, een Franse, een Duitse, een Engelse en een Amerikaanse. De enige afde ling, die zichzelf kan bedruipen is de Duitse, waarvan de Duitse regering de kosten, ook van het gebouw geheel draagt. De gemeente Den Haag heeft gratis twee gebouwen in gebruik af gestaan. terwyl het bij deze school zo zeer gebaat is voor haar buitenlandse employés, die hier werkzaam zijn, het vierde gebouw heeft geschonken. Dr. Van der Valk vermag de be staande moeilijkheden niet op te los sen, daar er van de zijde der Neder landse regering geen enkele steun wordt verleend. Hij wees er op, dat er in tal van hoofdsteden in andere landen dergelijke internationale scho len bestaan zoals in Brussel, Parijs, Athene, New York, Genève, enz. en dat de school in Den Haag, die eerst in 1955 werd gesticht, tot een van de grootste moet worden gerekend. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 20 nov. Voor de landelijke vereniging voor r.-k. gezins voogdij en patronage heeft prof. dr. C. Scharff te Den Bosch een indringend betoog gehouden over het onderwerp „De ethiek van het besturen". Spr. begon zijn betoog met te wijzen op de diepe verschuiving die zich voltrekt in het moderne wetenschappelijk denken, welke verschuiving bestaat in de moei zame poging om terug te keren tot de werkelijkheid en zich los te maken van de eenzijdige rationalistische instelling van de laatste eeuwen. Dat rationalisme viert ook in tal van besturen nog hoogtij. Het is voor een groot deel ontaard in een systematise ring, in een serie van regels en wet ten; de levende mens wordt te vaak opgeofferd aan de concepten. En toch kan het concreet aanwijsbare uit gangspunt niet anders zijn dan de mens in zijn persoonlijk bestaan. Dat geldt ook voor de voogdijvereniging, waar de zorg voor het kind, dat lichamelijk en zedelijk bedreigd wordt, het enige doe) moet zijn dat de bestuurderen voor ogen dient te staan. Voor alles, aldus spr. dienen de be stuurders gekozen te worden om hun mens zijn, openstaande voor een zake lijke deskundigheid, die recht doet aan de menselijke persoonlijkheid. Om dat gericht zijn op de mens te beleven dient men te leren luisteren naar de nood van de ander. Onder de bestuurders moet daarom meer de luisterende geest vaardig worden, die bereid is zich te laten voorlichten en die het gezag ziet als een dienende taak. Het is geen be wijs van deskundigheid als men denkt alles te weten en voor alles een oplos sing te hebben. De goede bestuurder, zo conclu deerde prof. Scharff, zal geen rustig leven hebben, doch een voortduren de strijd hebben te voeren, niet op de laatste plaats met zichzelf. Er rust op hem de zware taak een des kundigheid te beoefenen die niet op de eerste plaats zichzelf zoekt en die recht doet aan de menselijke persoon lijkheid van eenieder. Deze inleiding werd door een levendige discussie ge volgd. Voorzitter mr. J. H. Pastoors deel de in zijn openingswoord mede, dat de organisatie een meer wettelijk karak ter zal krijgen nu de kinderbeginselen wet ingediend is. Tot nu toe berustte het werk der organisatie op het ver lenen van service. De minister van Jus titie stelt thans voor, artikel 366 van het Burgerlijk Wetboek aan te vullen met een bepaling, in welke de gezins voogdij een duidelijker wettelijke sta tus krijgt. Op de vergadering waren vertegen woordigers aanwezig van de protes tantse en humanistische zusterorgani saties. HIULEGOM, 21 november Om streeks 10 uur gisteravond is de 55-ja- rige grondwerker J. v. d. Ploeg uit Voorhout op de Leidsestraat alhier met zijn brommer komen te vallen. Hy werd dermate ernstig gewond, dat hij ih de loop van de nacht is overleden. De man reed met zijn brommer op het fietspad rechts van de weg in de richting Lisse. Vermoedelijk heeft hij met zijn trappers het paaltje van een bushalte geraakt, als gevolg waarvan hij tegen de grond is geslagen. De man werd buiten bewustzijn aangetrof fen. De trapper van zijn brommer was helemaal verwrongen. De man is on middellijk overgebracht naar het St.- Elisabeth's Gasthuis te Haarlem, waar hij in de loop van de nacht is overle den. Hij laat een vrouw en acht kin deren achter. Het is de derde maal, dat hier op de zelfde plaats een ernstig ongeluk ge beurt in een maand tijas. Het is niet onmogelijk, dat de weinig doeltreffen de verlichting de berijders van het fietspad hier parten speelt. Daar Nederland, zegt hij, om zijn onderwijs in het buitenland een goede naam geniet zou de sluiting van deze school deze naam ons in het buitenland zeker geen goed doen. Een ander nadeel zal volgens hem zijn, dat terwijl bij een behoud van deze school zeshonderd kinderen van veertig verschillende nationaliteiten later de naam van Nederland in het buitenland verbreiden, dit afgelopen zal zijn als de school zal moeten worden opgeheven. En dat zal volgens hem onvermij delijk zijn als de schulden ieder jaar blijven oplopen. Komt er geen hulp in de vorm van subsidie of anderzins dan zal het enige gebouw, dat de school in eigendom heeft, moeten worden ver kocht, opdat de schulden kunnen wor den betaald. Alleen de Duitse afdeling zal dan kunnen blijven bestaan. De heer Van der Valk wees er V' - volgens nog op, dat bij het voortbe staan der school zonder verdere hulp de schulden zouden stijgen, omdat de groei van de middelbare afdeling der school het onderwijs steeds duurder maakt door de splitsing der vakken bij het M.O., waarvoor men steeds meer leraren nodig heeft. Hij merkte verder op, dat er in onze onderwijs wetgeving geen wettelijke basis is voor subsidie, maar een bepaald aantal ouders wel een schoolsubsidie kan aanvragen voor gehandicapte kinderen. ,,De kinderen van onze schol zyr. ook gehandicapt, omdat zij Je Neder landse taal niet verstaan", aldus dr. Van der Valk. Vooral vindt hij het on begrijpelijk, dat op de aanvrage om subsidie bij het ministerie van O. K. en W. welke reeds in 1957 is inge diend, no, komen. si ons I BP over een subsidie is gesproken, maar dat het ministerie van Financiën geen medewerking wil verlenen. De ge meente Den Haag meent dat zij meer dan haar plicht heeft gedaan met het gratis in gebruik geven van twee pan den en dat zij onmogelijk verder kan gaan. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 21 nov. Groningen gaat over tot politie op solo-motoren en scooters, welk deel van de surveil lance dan speciaal gericht is op het mo torische verkeer. Nog dit jaar worden enkele solo-motoren en scooters inge zet. Indien de ervaringen daarmee gun stig zyn, zal uitbreiding volgen. De ver- keersdiscipline van wielrijders en brom fietsers ontwikkelt zich In steeds da lende Iyn. Het scooter- en motorperso- neel zal daarom in sterke mate verba liserend optreden. Aldus delen B. en W. van Groningen mee in de zojuist verschenen memo rie van antwoord op de begrotfcig 1961. Er is een structuurplan gereed geko men dat rekening houdt met de grote re ruimtebehoefte van de universciteit. Op vragen uit de raad delen B. en W. mee dat het uitgesloten moet wor den geacht, dat in 1961 met de bouw van het cultuurcentrum kan worden be gonnen. Gezien de grote nood aan scho len in het nieuwe uitbreidingsplan „Cor pus den Hoorn" zal bij wijze van nood oplossing een drijvende school met1 4 leslokalen worden aangeschaft. PRETORIA, 21 nov. (Rtr.) Pre mier Verwoerd van Zuid-Afrika heeft in een verklaring voor het Zuid afrikaanse persbureau Sapa gezegd, dat hij premier Macmillan van Engeland had laten weten, dat Zuid-Afrika bin nen het Britse Gemenebest wil blijven. Het Zuidafrikaanse lidmaatschap van deze organisatie zou echter gebaseerd moeten zyn op niet-inmenging in de binnenlandse zaken van andere leden. Verwoerd zei dat hij .iet met Mac millan eens was, dat de kwestie zou moeten worden besproken op de ko mende vergadering van eerste-minis- ters van Gemenebestlanden in maart aanstaande. De Zuidafrikaanse premier zou deze bijeenkomst bijwonen. Elf vooraanstaande theologen en predikanten van de drie hervormde kerken van Zuid-Afrika hebben in een boek „delayed action" de apartheids politiek en rassendiscriminatie van de regering aan de kaak gesteld en een nieuwe benadering van het probleem van de samenleving van verschillende volksgroepen bepleit. Waarnemers verwachten dat het boek van grote invloed zal zijn op de Zuid- (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 21 nov. Nu Sint Nicolaas zaterdagmiddag zijn officiële intocht heeft gedaan in Amsterdam, zitten wij direct weer volop in de tijd van speculaas en marsepein. De eerbiedwaardig voortschrijdende Sint, toegejuicht door een nog angstig kijkende schare kleintjes, bracht n.l. ook zijn jaarlijkse bezoek aan de kinderen van ons personeel. Circa half vijf schreed de Sint gisteren met twee trouwe Moren het Roothaan huis aan de Rozengracht binnen. Hij verwijlde er zeker een uur om velen, zowel groot als klein, iets op het hart te drukken. Vóór zijn komst hadden de kleintjes, wild enthousiast, de avonturen van clown Duffy gevolgd en ademloos geluisterd naar de sprekende pop Kees, die heel ongehoorzaam was en definitief van het podium verdween om „een plasje te doen". Dat scheen onmiddellijk stimulerend te werken. Maar iedereen zat weer op zijn plaats toen de brede deuren achter in de zaal openzwaaiden om een wui vende goedheiligman binnen te laten. De urenlang opgekropte spanning, die de gehele middag reeds merkbaar was geweest aan het herhaaldelijk omkijken bij ieder gerucht, ontlaadde zich in een hevig tumult. Menigeen slaakte een zucht van verlichting. Voor Leon Takes kwam echter nog het moeilijkste moment van de middag. Hij moest een liedje zingen vlak voor de grote witte baard van de Sint. Hij was er beduusd van Voor de dames van de organisatie was er nog een doosje bonbons en voor de heren een rokertje. afrikaanse gelovigen, en wijzen er op dat enkele jaren geleden een dergelijk boek ondenkbaar zou zijn geweest. Men vestigt er eveneens de aandacht op dat de regering-Verwoerd vrijwel voornamelijk op het Afrikaans sprekend bevolkingsdeel steunt, en dat de belang rijkste invloed op dit volksdeel, behalve van de partij, van de gereformeerde kerken uitgaat. De theologen hebben hun bijdragen onder de naam „delayed action" (ver traagde actie) gebundeld omdat zij me nen dat hun beroep laat komt. GELEEN, 21 nov. De bisschop van Roermond, mgr. P. J. A. Moors, heeft gistermorgen een nieuwe kapel voor de continu-arbeiders van het stikstofverbin- dingsbedrijf van de Staatsmijnen inge zegend, waarna hij er een heilige Mis opdroeg voor de arbeiders die hun dienst zouden beginnen. Het is de derde en tevens laatste kapel voor de Geleense staatsmijnbedrijven. De eerste noodka pel werd vier jaar geleden in gebruik genomen in een cafézaal tegenover de cokesfabriek Maurits. In het najaar van 1958 werden definitieve kapellen ge sticht bij de cokesfabrieken Maurits en Emma. Oj de Stramanweg onder Ouderkerk aan de Amstel is zondagmorgen een perso nenauto, volgens de politie ten gevolge van een onhandige uitwijkmanoeuvre, in hevige frontale botsing gekomen met een vrachtauto. De bestuurder van de per sonenauto, een elektriciën uit Badhoeve dorp, en zijn beide achterin zittende be jaarde ouders, zijn in zeer ernstige toe stand naar het Onze Lieve Vrouwegast huis in Amsterdam vervoerd. De auto zelf is totaal vernield. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 20 nov. Op een interna^ tionale tentoonstelling van werk van jonge schilders heeft de 22-jarige Haag se Liesbeth Verkerk een der hoofdprij zen gewonnen. Zij was de enige Neder landse inzendster; zy exposeerde vier schilderyen: een strandgezicht, een portret, een naaktstudie en een pein zend meisje, dat zy zelf karakteriseer de met „Wachtend op Godot". Dit laat ste doek kreeg de onderscheiding. De tentoonstelling werd georagniseerd dor de studenten der Italiaanse Aca demies van Beeldende Kunsten en der Universiteiten. Thans voor de tweede moal droeg de expositie een interna tionaal karakter door de inzendingen van in Italië studerende buitenlanders, terwijl een aantal buitenlandse acade mies te Rome, w.o. het Nederlands Historisch Instituut, hun medewerking verleend hadden. Zo kon de zeer goed georganiseerde tentoonstelling in het Romeinse Palazzo delle Esposizioni bo gen op werk uit tien landen. Verschil lende autoriteiten hadden prijzen in geld of medailles ter beschikking gesteld. Liesbeth Verkerk staat nog midden in haar ontwikkeling als schilderes. Reeds tijdens haar laatste gymnasium jaren volgde zij min of meer in het ge heim de avondklassen van de Haagse Vrije Academie. Na haar eindexamen studeerde zij aan deze Academie, waar na zij haar studies in Rome voortzet te. Sovjet-Unie Een fabriek in Stalin grad is begonnen met de produktie van op afstand bestuurde trekkers, waar door één man twe#eof drie trekkers te gelijk kan besturen. DEN HAAG, 19 nov. De commis sie voor internationale sociaal-economi sche aangelegenheden van de S.E.R. handhaaft haar bezwaren, neergelegd in het advies van juni tegen de voor stellen (toen nog ontwerp-voorstellen) van de Europese commissie betreffen de een gemeenschappelijk landbouwbe leid in de E.E.G. De S.E.R.-commissie sluit zich in het algemeen aan bij de thans in de defi nitieve voorstellen opgenomen rege ling voor de geleidelijke verruiming van het onderlinge handelsverkeer voor de produkten granen, suiker, melk, var kensvlees, eieren en gevogelte, waar voor een stelsel van degressieve heffin gen wordt voorgesteld ter vervanging van douanerechten en belastingen bij invoer. Invoering van een dergelijk stelsel houdt in, dat de E.E.G.-landen in hun onderlinge verkeer afzien van kwanti tatieve invoerbeperkingen, alle vormen van exporthulp en de toepassing van minimumprijzen. De S.E.R.-commissie neemt aan, dat dan eveneens de bepaling inzake de overeenkomsten op lange termijn buiten werking wordt ge steld. De commissie gaat ervan uit, dat de invoering van een systeem van invoer heffingen gepaard gaat met de af schaffing van nationale beschermings maatregelen. Zy acht het noodzakelijk, dat het heffingsstelsel zal worden toege past volgens in gemeenschappelijk over leg vast te stellen regels en niet auto noom door de deelnemende landen. Voorts wjjst de commissie erop, dat een stelsel van in gemeenschappelijk overleg vast te stellen heffingen in het onderlinge verkeer van agrarische produkten de deelnemende landen er toe dwingt tot op zekere hoogte hun be leid ten opzichte van derde landen te harmoniseren. Zouden immers de rege- lingen, die door de E.E.G.-landen ten opzichte van de invoer van agrarische produkten uit derde landen zyn getrof fen, niet worden afgestemd op de hef fingen, welke voor het interne verkeer zullen gelden, dan bestaat er de moge lijkheid van het optreden van een „de- tournement de trafic". Tot haar voldoening heeft de S.E.R.- commissie thans geconstateerd, dat ln afwijking van de ontwerp-voorstellen in de definitieve regeling onder de grond beginselen van het gemeenschappelijke landbouwbeleid naast structuur- markt- en handelspolitiek ook de socia le politiek voor de landbouw is bespro ken. Het voorstel van de Europese com missie om per produkt of produkten- groep raadgevende comité's in te stel len, waarin de organisatie vertegen woordigd zullen zijn, welke op gemeen schapsniveau de diverse beroepskrin gen representeren, heeft de instemming van de commissie. Wat betreft de definitieve voorstellen voor de afzonderlijke landbouwproduk- ten acht de commissie het een verbe tering, dat in een aantal produktenrap- porten het begrip sluisprijs is verval len. Zij is van mening, dat dit slechts aan een juiste hantering van het stel sel van heffingen ten opzichte van der de landen ten goede kan komen. De commissie, die bezwaar had te gen het voorzieningsprogramma, waar van de ontwerp-voorstellen gewaagden, spreekt zich ook uit tegen de jaarlijkse ramingen, die in de definitieve voor stellen daarvoor in de plaats zijn geko men. In de definitieve voorstellen zal de richtprijs worden vastgesteld voor gebieden, waar een tekort bestaat. Op basis van die richtprijs zal de Europese commissie voor een aantal handelscentra richtprijzen vaststellen, welke beantwoorden aan de normale marktverhoudingen. De eerder door de commissie geuite vrees voor het creëren van prjjszones binnen de E.E.G. is hiermede echter niet weggenomen. Als ideaal blijft de commissie zien het vaststellen van een uniforme Euro pese richtprijs zien, terwijl de produ centenprijzen binnen de gemeenschap zich op natuurlijke wjjze op deze basis dienen te ontwikkelen. Een andere wijziging van de defini tieve ten opzichte van de ontwerp-voor stellen is, dat interventies op de binnen landse markt voor granen en suiker niet meer alleen aan het begin en het einde van het oogstjaar doch gedurenüa het gehele oogstjaar mogelijk zulle* zijn. De commissie tekent hierbij aan, fl» de mogelijkheid van veelvuldig interve niëren eveneens de kans op stopzette» van de invoer vergroot, hetgeen nadeU» moet worden geacht. De hoogte van de interventieprijs te® opzichte van de richtprijs zal naar h®| oordeel van de commissie moeten wot' den gezien in het kader van de wyze> waarop de invoerheffingen worden toege- past. De commissie denkt hier met na' me aan een toepassing van heffing®» met een vast prijstraject. Zou dit in praktijk leiden tot een minimumniveau; dat aanzienlijk beneden de richtprD» ligt, dan zal de interventieprijs niet z» veel beneden- dit minimumpeil behoeve» te liggen. Met de voorstellen betreffende de hef" fingen in het onderling verkeer voo» varkensvlees, eieren en gevogelte ka» de commissie zich niet verenigen. ZD is van mening, dat de heffingen van hei- begin af aan zodanig moeten worde» vastgesteld, dat zij uitsluitend dien-®» ter overbrugging van grondstoffenkos- tenverschillen. Dit advies van de commissie van d® S.E.R., waarvan prof. Verrjjn Stuar* voorzitter is, is op 18 oktober j.l. vast* gesteld en thans voor publikatie vrij ge' geven. Het is aangeboden aan de mini®* ter van Landbouw en Visserij, Econ°* mische Zaken en Buitenlandse Zake». BRUSSEL, 18 nov. (UPI) Senator R. Vandekerckhove, C.V.P., heeft zich in een schriftelijke vraag aan de minis* ter van Buitenlandse Zaken uitgespro* ken voor een samenwerking met Ne* derland om van de Franse regering d® organisatie van het onderwijs van het Nederlands in Frankrijk te verkrijgen- De senator zegt: „De Franse wet van 11 januari 1951 laat een beperkt onder wijs van zekere niet-Franse talen toei zoals het Bretons' Baskisch, het Cata laans en het Provengaals. Later werd het Duits hieraan toegevoegd. Inmid dels blijft het Nederlands een verbo den taal, hoewel het in het Noorden van Frankrijk gesproken en geschre ven wordt. orPe .conventie van de Unesco van aP"l 1948 is ook door Frankrijk be- Sr,c"trgd. Eenzijdige afwijzing van het Nederlands strookt niet met de begin selen van dit verdrag." De minister van Buitenlandse Zaken Pierre Wigny heeft de senator geant- woord: ,,N&3.r het schijnt is s©en ett~ kele conventie van die aard op jn'tia" tief van de Unesco, die datum onder tekend. Dit is door de_ juridische dienst van de Unesco bevestigd. In elk geval, onder voorbehoud va» de toepassing van het beginsel van niet-inmenging in de binnenlandse gelegenheden van een ander bevriena land, zou de kwestie, schijnt nes, studie kunnen worden vooï,fieenk0m- het kader yan de periodieke Jkommis, der fan d s -Bel gi s ch^ 1 tu r e ei akkoord" HILVERSUM, 18 nov. Het Gaude amuskwartet, bestaande uit Jos Vel* koyen, viool Jan Brejaart, viool, Ja» van der Velde, altviool en Johan Vogf' schmidt, cello, t.w. twee der conce? meesters, de solo-altist en de soloc^ list van het Radiokamerorkest, 2ai van af 2 t.m. 19 december 1960 op uitnodi ging van het departement van w.K. en W., een tournee maker door Turkije. Perzië, Indië en Thailand. GRONINGEN, 19 nov. Kort nadat Sinterklaas vanmiddag zyn officiële en- tree maakte onder auspiciën van de Ver eniging voor volksvermaken, is de voor zitter van deze vereniging, de 46-jarige heer I. J. van Bruggen plotseling over leden. De heer Van Bruggen had de avond tevoren een hartaanval gekre gen. Hij was directeur van het Assuran- tiebedrijf Brugmans en vervulde een bijzonder actieve rol in het Groningse verenigingsleven. Sinds 1945 maakte de heer Van Bruggen deel uit van het be stuur van Volks vermaken, waarvan de laatste tien jaren als voorzitter Elf ma len achtereen speelde hij in de nieuw jaarsvoorstelling in de stadsschouw burg de rol van Thomasvaer. Voorts maakte hij deel uit van het bestuur van de Provinciale vereniging voor Vreem delingenverkeer en van de W.E.E.V.A. MOSKOU, 21 nov. (Rtr, UPI) - De communistische topconferentie in de Sovjet-hoofdstad is nog niet afgelopen, hoewel president Novotny van Tsjecho- slovvakije zaterdag weer naar zijn land teruggekeerd is. Naar Reuter uit on officiële kringen verneemt zou de Chi nese delegatie nog geen ideologische concessies gedaan hebben, maar ge looft men, dat Khroesjtsjev niettemin een meerderheid zal vinden voor zyn zienswijze en voor het leiderschap van Moskou in de communistische wereld. De topconferentie duurt langer dan verwacht werd. De Russen zyn daar door in enige verlegenheid geraakt, om dat vandaag president Kekkonen van Finland voor een vierdaags bezoek aan Moskou is aangekomen, waar hjj onder meer zal spreker ovfer de plannen van zyn land, zich aan te sluiten bij de E.V.A. Dezer dagen komt bovendien prins Norodom Sihanoek van Cambod ja in Moskou. 73. Zwijgend ijsbeert Eric door zijn werkvertrek en luistert naar Winonah, die hem zo goed mogelijk de gehele gang van zaken uiteenzet. „Het was natuurlijk verkeerd, wat Olaf gedaan heeft", zegt zij, „maar deze man is niet een van de allersnuggersten en we mogen toch niet vergeten, dat hij beslist met de beste bedoelingen bezield was, evenals Thorfinn." „Dus de edelen wensen mijn zoon niet als vorst", mompelt Eric fronsend. „Ergens kan ik het me voorstellen", valt Winonah in. „Hij is jong en onbesuisd, dat heeft hij nu toch wel weer laten blijken." Ze staart haar vorstelijke echt genoot bezorgd aan. „Hoe wil je Olaf straffen? Hoe kan je Olaf straffen. Net zomin als ik dat weet, weet jij het. Het is de vader van je schoondochter." „Ja, ja, de schoonvader van mijn zoon," gromt Eric, „de opa van mijn kleinkind, als het een beetje wil. Zo kunnen we wel een poosje doorgaan." Hij schudt geërgerd het hoofd en staat peinzend stil. „Bovendien is hij nu toch genoeg gestraft," haast Winonah zich, vast te stellen. „En... en ik heb H3-Ö TOKIO, 19 nov. De Nederlands® regering heeft, via de ambassade Tokio, beurzen aangeboden voor Japan* ners die in eigen land hun universitai" re studie hebben voltooid en jonge» zijn dan dertig jaar. Zij zullen een jaaf aan een Nederlandse universiteit kuf' nen studeren. Het bedrag van de beur® is 350 gulden per maand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2