Laren naar kampioenschap zonder in opmars genade W af flard doceert in marathon 71/ 2 Duitser Winkler allure winnaar en met stijl finale Tal van triomfen voor Cowboy Seam Hayes Zoneschaaktoernooi nu zonder Oosteuropeanen? ZWOLLE weet nu ook weer wat verliezen is Tini Wijnen in woonplaats volkomen overspeeld ■mi I Hockeyzondag met de nodige stagnatie Spannende races van Willem III Hippisch festijn in Amsterdamse RAI AMVJ kandidaat voor de titel Dormer: remise tegen Gligoric MAANDAG 21 NOVEMBER 1960 PAGINA 9 (Van ome hockeymedewerker AMSTERDAM, 21 november Vol schuchterheid en bewondering blikte hien de vorige week bij het uitreiken van de groene lantaarn naar Zwolle zeg* de oostelijke herfstkampioen 1960. Meedogenloos hard was zijn opmars naar de top geweest. Na een reeks van eclatante successen volgde een Weergalozen overwinning van 6-0 op Upward, een kampioen waardig. Het sprookje is echter uit, want de Zwollenaren struikelden reeds de eerste zondag, waarop zij hun waardigheid moesten tonen. Het was de ieugd van Arnhem, die geen enkel ontzag kende en de trotse herfstkoning onttroonde met een trieste en alleszeggende nederlaag van 3-1. Dit wapen- hit en de mislukte aanval in het Westen van BMHC op de positie van laren waren de belangrijkste evenementen, welke zondag j.l. op de hockey velden onder de uitgesproken naargeestige herfstweersomstandigheden te beleven waren. OOST WEST Union met PW op bovenste plaats NOORD Roeiseizoen besloten BRITSE tennissport krijgt injectie Vereniging tot steun aan jeugdige spelers WILLIE SCHEEREN BIJ DE BESTEN Hamteam, van Huissen verliest van België TAFELTENNIS Wibo zeer verrassend winnaar over Nedlloyd Herkamp in Madrid Nasleep van kwestie-Uhlmann iMKi had genomen was het minder plezierig, dat Keep Fit juist 20 sec. voor het be ëindigen van de wedstrijd een strafcor- ner kreeg toegewezen, waaruit Bolt het tegenpunt kon scoren 11. Een uitslag overigens, die de verhouding in het veld het beste weergaf. Werfs nog enkele minuten het genoe gen de stand in evenwicht te houden, doch toen mid voor Groeneveld voor rust het tweede Enschedese doelpunt scoorde en Kristen na zijn openings treffer er in de tweede helft een hat trick van maakte was het hek van de dam. Dat Koenderink daarna nog een strafbully miste, doch uit een straf- corner het vijfde doelpunt voor zijn rekening nam, had overigens geen in vloed meer op het spelverloop. 51. PW 3 thans door een overwinning van 21 op Upward, het derde lid van de grote Oostelijke drie. Of dit slechts een figurantenrol is, zal in de komende weken spoedig blijken. Tilburg MOP Venlo HTCC 12 Keep Fit 10 EMHC 8 Breda 7 Eindhoven DICK LOGGERE Het is :i voor barig te zeggen dat de Larense sterrenploeg zich evenals het vorige, seizoen onbedreigd een weg baant naar het kampioenschap in de westelijke *erste klasse. De rust en het gemak, daarmee de koploper week in week zijn belagers van zich afschudt doet "auivelijks anders geloven. En zoals °0ral in Haagse kringen nog steeds r°rdt gesproken over de glorievolle Jaren van HH" rond de helft van de Uvintigste eeuw, zo zullen de huidige Prestaties van Laren voor d. volgende 5Ü£er?tie in de hockey-annalen worden geboekstaafd. Met gouden letters zal men ae naam Loggere aantreffen. De man die de Larense junior vertrouwt maakt met de fijnste technische kneepjes van het hockeyvak. De man, die zich ondanks de voor een speler vrij hoge leeftijd als de technische superieure meester iedere zondag onder zijn pupillen schaart en h- i. leidt over het zoete pad der over winning. Maestro Loggere, die ook in de Wedstrijd tegen BMHC op sublieme tvijze zijn tot dirigeerstok uitgeroepen hockeystick hanteerde, was weer de on uitputtelijke bron, w*TUit de voorhoede van Laren vooral na rust een reeks van aanvallen putte, welke door van Erven Dorens tot tweemaal toe feilloos werd afgewerkt (20). Dat BMHC, waarin spil Minnema, rechtsbuiten Berkman en C. Dekker boven het gemiddelde uit staken, hierop geen antwoord kon geven, viel zonder enige twijfel toe te schrij ven aan de hechte Larense verdediging, waarin vooral Fokker uitblonk. SCHC heeft een alleszins verdiende overwinning van 20 behaald op het hopeloos zwakke Be Fair. Wanneer alle kansen waren benut had de uitslag hier geen doekjes omgewonden. Nu bleef het by een doelpunt van Meyer vóór en één van Hooghiemstra na de rust, zodat de Crailobewoners er nog zeer genadig af kwamen. Tevens stonden op het inhaalprogram ma de wedstrijden DSHCTOGO en HDMA'dam vermeld, doch de gesteld heid der terreinen noopte opnieuw tot uitstel. In dit district werd de achterstallige ronde volledig weg gewerkt. Zoals reeds vermeld was het feit, dat Zwol zich na de van de vorige week nu wej. een nederlaag van 3-1-f^^n wel_ gevallen, de Sr° Arnhemse jeugd de held, waarme van Zwolle aan flarden sloeg waVde basis, waarop een alleszins j'„de overwinning werd gebouwd. Vooral rechtsbuiten Naeft onderscheidde zich in dit opzicht en stichtte enkele malen zoveel verwarring in de Zwolse gelederen, dat eerst de Koe en daarna Westdijk hiervan konden profiteren 2-0. Na de rust leek het er op, dat de Zwol lenaren eindelijk het juiste antwoord hadden gevonden, doch eerst vergrootte Kammeijer de voorsprong van Arnhem tot 30, voordat zij dit met een tegen doelpunt tot uitdrukking konden bren gen. 31. Bij de Nymeegse derby tussen Union en Nümegen had Vrouwe Fortuna zich geschaard aan de zyde van de thuisclub. Tydens het offensief van Nümegen in de tweede 35 min. moest zelfs de staander verhinderen, dat het Uniondoel van door boring gevrywaard bleef. Het doelpunt van Van Büchem uit een straf corner be tekende derhalve voor Union het be- hali van de volle *winst en voorlopig het bezetten van de ereplaats in deze afdeling. DKS blijkt thans weer zijn oude ver trouwde vorm hervonden te hebben. Met maar liefst 5—1 zegevierden de Enschedeërs over ,ekkesluiter Wage- ningen. Aanvankelijk smaakte Wage- ningen door een tegendoelpunt van Laren BMHC HDM DSHC 11 A'dam 8 SCHC 7 TOGO 7 Be Fair Union PW DKS Zwolle 9 Nijmegen 9 Arnhem 9 Upward 7 Wageningen LHC behaalde zoals verwacht een on bedreigde overwin ning van 50 op hekkesluiter GCHC. Beide ubs bekleden thans een bijna uitzonderlijke positie. Dat LHC zich hierover meer verheugt dan de Gronin gers laat, zoals de standenli'st weergeeft aan duidelijkheid niets te wensen over. De wedstrijd Gron. Studenten—Meppel we uitgesteld, terwijl het treffen tus sen HMC en GHBS in het voordeel van de thuisclub eindigde. 30. 14 GHBS 6 8 HVA 7 8 Meppel 6 7 GCHC 6 LHC Gron. HMC Groningen Stud AMSTERDAM, 20 nov. Willem III heeft het roeiseizoen besloten met een regelmatigheids- en behendigheidswed- stryd in wherries op de Amstel tussen zijn clubgebouw en de grote bocht. Het weer werkte niet mee, maar in ieder geval was het koel genoeg om de ver hitte hoofden, gebogen over de snel tik kende stopwatches, wat af te koelen. Want een getuur op de instrumenten, die de tijd aangeven, fluks notities ma ken en controleren of de roeiers (sters) de snelheid in regelmatigheid goed vol houden, dat is de taak van de man van het uurwerk. Het is niet alleen de kunst om over het rtaject dezelfde tijd te doen noteren. Uit de warwinkel van seconden kon Erik Goedhart van Willem III met acht strafseconden zich de beste rekenaar noe men. Tweede was Bernhard. De pres taties lagen beter dan het vorig jaar toen de winnaar 59 strafpunten had. De behendigheidsrace in de middag uren gehouden langs zig-zag opgestel de piketten, welke om beurten aan bak boord en stuurboord gerond moesten worden, leverde een overwinning op voor de jeugdploeg van Willem III on der leiding van Hein Deenik jr. Dsze jeugdige ploeg wist in het to taalklassement de eerste plaats te be- zetten met vijf punten, wat bp de prijs uitreiking een ware ovatie ontketende. 2. en 3. ir. Mys van de Hoop en M. De Jong van Willem III, beiden 8 pun ten, 4. A. L. C. Simons Willem III 10 pnt., 5. V. Bernhard, Willem III lO'/i pnt. Tijdens de internationale wielerwed- strijd voor amateur-koppels „1001 maal rond die zaterdagavond te Munster werd gehouden is het Nederlands-Itali aanse duo Le Grand-Beghetto derde ge worden. Het Zweedse ijshockey-team heeft zondag te Boras (Zuid-Zweden) met 6-2 gewonnen van Noorwegen. (Van onze speciale verslaggever) LOCHEM, 20 nov. Wat moet men zeggen van de marathon-partij tussen de Belg Emile Wafflard en onze land genoot Tinl Wijnen? De meester heeft de leerling op zijn nummer gezet. Dit had niets van een biljartwedstrijd met al zijn aantrekkeiyke facetten. Hier was geen sprake van twee rivalen, die hijgend bij de finish komen, de win naar achterom kykend naar de uit geputte achtervolger. Hier was alleen een eerste man, de tweede had de func tie van waterdrager. Jammer, dat Wijnen die last moest torsen, dat hij verpletterd werd onder de eenmans-show, die de beste kader- speler van de wereld in de knusse bil jartkamer van „D'olde markt" met een grijns van genoegen opvoerde. Onze na tionale kampioen, een week geleden nog terecht bejubeld wegens zijn spel en cijfers in de titelstrijd 47-1, die op in ternationaal niveau stonden, kreeg klap op klap en finishte met een achter stand van niet minder dan 815 caram boles: 1500-685. Dit marathon-gevecht over twee dagen en in het ruimste der kaderspelen, het 71-2, was als demon stratie en als harde les uitstekend ge slaagd. Slechts twee getallen hoeven wij op te diepen uit de indrukwekkende reeks om de prestatie van het begenadigde biljarttalent uit Brussel in het volle licht te plaatsen. Wafflard had 37 beurten nodig moyenne 40.54 en maakte o.a. Voor dit district was alleen de wed strijd Keep Fit Breda vastgesteld, die niettemin een belangrijk karakter droeg vanwege de minder rooskleurige positie, waarin de Baroniestadbewone-s verkeren. De weers- en terrc omstandigheden in acht geno men kan en spreken van een aardige Wedstrijd. Voor Breda, dat na een kwar tier spelen in de tweede helft de leiding Bonden, 20 nov. In Engeland Is b>°menteel een vereniging In oprlch- 'nK, die ten doel heeft de tennissport bet gehele land en speciaal op de *cbolen te stimuleren. Hiertoe werd in r'heipe besloten tijdens een onlangs "°uden vergadering tussen de verte- j^nvvoordigers van de Hritse tennis- de centrale raad voor de licha- En .'k'" recreatie, de Wimbledon's all v B and Club en afgevaardigden van de hes't sportarf"teIen. Een dagelijks sportartikelen, dat i' deze v°rmd groepen 18 ge_ do j ''o' binnenkort byeen komen om li uit te werken. 86 tenriiJl,an J-wint'S jaar heeft de Brit- ?e sPelers°finaneio0?leiding Van jeugdi" Pensst „Ji gesteund uit de op- bampioen O" de jaarlijkse Wimbledon- ®chter ovm to e bond beschikte speler met annTfmig middelen om elke ^uitnen ticmen LT f zpn hoede te nieuw» d-e stichting van Jiat elke talentvr>ni Wl1 men bereiken, t? de aanmoedieinD' ,n?e. sP.eler de kans ontwikkelen tot een rij,gen om zich Wasse. en speler van gro- AMSTERDAM 21 nov. Het spor tief en organisatorisch bijzonder ge slaagde hippische festijn in het RAI- eebouw had zondagavond een waar dig slot. Oud-wereldkampioen Hans Günther Winkler won toen het laatste nummer van dit concours om de grote prijs van de stad Amsterdam, toucheerde een bedrag van 1500 als men de personenauto, die de Ier Hayes 's middags in de wacht sleepte buiten beschouwing laat, de hoogste prijs van dit concours en kreeg tevens de zilveren medaille, die H.M. de Koningin voor de winnaar van de finale had uitgeloofd. De grote verrassing was echter, dat niet een van de befaamde buitenlandse cracks onmiddellijk naast Winkler de tweede prijs in ontvangst mocht nemen maar de Nederlander Willie Scheeren, die met het paard Pourquoi eigen dom van de voorzitter van de hippische sportbond zijn minder goede resul taten van de vorige dagen geheel deed vergeten. Winkler en Scheeren waren de enigen, die in de barrage van dit zware nummer slechts vier strafpun ten opliepen. De snellere tijd (47 sec tegen 51 sec) besliste ten gunste van de Duitser. Met hen waren de negentienjarige Engelsman Norton Brookes, de Bel gische mej. De Schockaert en de Duit ser Bubi Gunther in de eerste twee manches strafpuntloos gebleven. De gouden" Alwin Schockemoehle uit eindelijk geëerd met de titel beste rui ter van het toernooi had in zijn eer ste rondgang de toegestane rijtijd met 0,9 sec. overschreden en kreeg een kwart strafpunt. Dat was precies ge noeg om hem de illusie van een doub le" op de laatste avond te ontnemen. Met wat meer oplettendheid zou wel licht ook de Engelse amazone Elizabeth Broome in de barrage zijn gekomen. Zij vergiste zich echter na haar eerste foutloze parcours, maakte een volte al vorens door de finish te gaan en kreeg hiervoor strafpunten. Toen was bij haar de fut er uit. Zij startte voor de twee de manche alleen maar om de eretitel „beste amazone" te consolideren. De parcoursenbouwer, de heer J. H. A. Jurgens, had zaterdagmiddag misschien wel te zware parcoursen opgezet. Zeker voor het nationale nummer, waarin slechts de paarden, die de laats ie tijd internationaal had den gesprongen, helemaal rond kwa men. Maar ook het internationale springconcours met twee paarden een spectaculair geval vooral op het moment dat de ruiter of de amazone zo snel mogelij van paard moest verwisselen leverde zoveel moei lijkheden jp, dat niemand de strijd zonder fouten beëindigde. Winnaar werd de Belgische kampioen Seynae ve, die evenals Harrie Wouters van den Oudenweijer en Toon Ebben slechts een hindernis omgooide maar een veel snellere tijd had gereden. Veruit de beste tijd maakte de Ier Seamus Hayes, die zich als een vol leerd cowboy van de rug van Kurush oversprong op Kilbrack maar hij maakte vier fouten en dat kostte hem zoveel strafseconden, dat hij nog ach ter Hans Gunther Winkler en Ebben op de vierde plaats belandde. Een luid protest van de toeschouwers ont lokte de diskwalificatie van de Duit ser Schockemoehle die, nadat hij met Freiherr in de eerste rondgang een wit hek volkomen had vernield, weer te vroeg op pad ging en toen defi nitief werd afgebeld. Zelfs de voortdurend ruzieënde Fla mingo's in de Artis-stand langs de pro menade hielden voor een ogenblik op met hun gekwetter toen zaterdag tegen Man een foutloos parcours te maken. Het" zestien sprongen tellende parcours met scherpe wendingen naar links en rechts was een kolfje naar de hand van Hayes, die na zijn snelle tijd alleen nog maar bedreigd werd door David Broome en Harrie Wouters van den Oudenweijer. Alleen zij slaagden er in parcoursen af te leggen binnen de to- taaltijd van Hayes. Maar omdat zo wel Broome als Wouters nog op het laatste rechte eind hindernissen om wierpen, bleef de Iersesuprematie on aangetast. De Nederlander presteerde het zelfs om de laatste drie hindernis sen af te gooien waardoor hij niet ver der dan de tiende plaats kwam. Alwin Schockemoehle was de enige buitenlander, die zondagavond twee paarden in de rin-* bracht voor een con- middernacht Hans Gunther Winkler met de schimmel Romanus in de ring ver scheen. Voor hem waren zijn grote con current Al. /in Schockemoehle en de Ier Leslie Fitzpatrick in de derde bar rage van de puissance op de 1.97 meter hoge muur gestrand. Zo Winkler er in zou slagen dit obstakel wel te overwin nen dan zou hij tevens zijn eerste zege in dit jumping Amsterdam behaald heb ben. Er viel een doodse stilte in de uit verkochte ruimte toen de roodgejas- te ruiter in uiterste concentratie met Romanus over de eerste hindernis een hoogte van 1.65 meter en 'n breed te van 1.50 meter zweefde. Zelfs het langgerekte „jaaawaarmee het publiek zijn opluchting had be toond toen Schockemoehle en Fitzpat rick deze hinderpaal tevoren zonder moeite hadden genomen bleef nu ach terwege. Toen zette Winkler aan voor de beslissende sprong. Het leek alsof de oud-wereldkampioen zou slagen. Maar terwijl de combinatie boven de muur zweefde sloegen de achterbe nen het bovengedeelte van de barri cade weg. Ook Winkler had gefaald en moest de eerste prijs delen met zijn landgenoot en de Ier. Ierse suprematie De Ier Seamus Hayes en de Brit David Broome beheersten zondagmid dag het jachtspringconcours om de Gro te prijs van Nederland, dat voor de deelnemers extra attractief werd om dat als extra prijs een gloednieuwe per sonenauto was uitgeloofd. Het glanzen de vehikel, dat onmiddellijk na de laat ste ruiter de ring binnenreed, kwam in het bezit van Hayes, die niet alleen met het paard Kilrush veruit het snel ste parcours had gereden, maar er ook als enige in slaagde om met The Tall Soepel en elegant draagt de schimmel Hermelin de Duitse ruiter Günther over een van de moeilijke hindernissen in het RAI-gebouw. HUISSEN, 20 nov. De wedstrijd tussen de damteams van Nederland en België waarbü ons land werd verte genwoordigd door de landskampioen Huissen, is door de Belgen met 155 gewonnen. De gedetailleerde resulta ten waren: Nederland-België Van Aal- ten-H. Verpoest 1—1, Storm-Slabij 0—2, A. Leyser-Vaessen 0—2, E Leyser- Demesmaecker 0—2, Th. Janssen-Ver- leene 20, G. Janssen-Prijs 0—2, Le- vels-Claessens 11, Ververgaert-De- ,uee 02, Sciarone-Kleinman 11, lendriksen-Maes 0—2. DEN HAAG, 19 nov. Bouw van Wyk en zijn equipier J. J. van Boekho ven zyn nu toch - zy het een beetje laat - de nieuwe Nederlandse kampi oenen 1960 ii. de Vryheidsklasse. Na de Nederlandse kampioenschap pen, die in september van dit jaar wer den gehouden, kon het kampioenschap niet worden toegekend aangezien er protesten van andere deelnemers wa ren binnengekomen over een niet regle mentair zijnde mastconstructie. een serie van 318. Het wereldrecord ook van de Belg, staat op 252, maar blijft van kracht, omdat dit geen inter nationaal kampioenschap betrof. Die serie van meer dan 300 had de allure van een genadeklap, hoewel zij pas in de vierde beurt tot stand kwam Wat Wijnen echter aan zijn stoel vast nagelde was de magistrale techniek, de ongelooflijk zuivere amorti, de ragfijne plaatsing en de fascinerende rappel waarop de reeks de fundamenten vond Wonderschoon en tegelijk o zo ontmoe digend voor iedereen, die de vaderland se biljartsport op de handen tilt. Waff lard doceerde het kaderspel in al zijn onderdelen. „Professoraal" aanschouw de hij soms een stootbeeld om met twin- kelende oogjes de oplossing op het sa tijn te leggen. Lukte het een enkele keer niet, zoals hij wenste, draaide het ivoor twee, drie millimeters uit de beraamde koers, dan hief hij versla gen het gezicht naar de zoldering en wandelde verstoord een paar maal om de tafel. Maar luisterden de ballen ge hoorzaam naar de gevoelige vingers, dan barstte een melodie van geklik los, dirigeerde het tengere lichaam de keu als een toverstok. Punt na punt stroom de uit de pomerans, dan was de solo op haar hoogtepunt. Wat viel hiertegen te doen? Voor een Wijnen in topvorm misschien iets, niet veel, maar in ieder geval een vorm van tegenstand. Overigens mocht men van de Lochemer nauwelijks spel van grote kwaliteit verwachten. De omstan digheden waren daar niet naar. Hoe voelt een goede biljarter zich als zijn ri vaal aan de tafel met het ivoor doet wat niemand enook hij zelf niet kan, als hü ziet hoe subtiel de lijnen zijn, die de ander steeds weer en onvermoeid op het laken trekt, als hij weel dat hij dit nooit zo verfijnd zou kunnen uit voeren? Aanvankelijk leek de Nederlander zich nog weinig van de kader,,koning" aan te trekken. Hij caramboleerde af en toe royaal, gooide er enkele juweel tjes van piqué's tussen door en bekom merde zich weinig om de millimeters. Dat laatste was natuurlijk fout, maar het behoort nu eenmaal bij de speel stijl van Wijnen, hij corrigeert onge looflijk gemakkelijk, en bereikt altijd voortreffelijke gemiddelden. Maar het van nabij zien van Wafflards precisie werk, het besef in deze wedstrijd een gevorderde leerling te zijn op het ge bied van de „plaatsing", de kern van elk kader-type, maakte van Wijnen een moedeloze verliezer, die automatisch naar de tafel wandelde als de meester hem een beurt toestond, maar voort durend de tergende zekerheid had niet meer dan een sparring-partner te zijn. Nu kan men voor de gerant van „D'ol de Markt" het excuus naar voren bren gen, dat hij onder druk speelde. De druk voor eigen, vrij kritisch publiek goed te moeten spelen, gecombineerd met '.e last van de organisatie, het zijn van gastheer, dit alles kwam zijn vorm niet ten goede. Maar doorslag gevend voor deze uitslag is geweest het duidelijke verschil in klasse. Nor maal bereikt dat wellicht niet de scherp te van nu, is het niet de meester, die les geeft aan de talentvolle pupil, maar het verschil is groot genoeg om ons voorlopig te bezinnen op de kwetsbaar heid van het Nederlands biljartpresti- f?e. (Van onze tafeltennis-medewerker) AMSTERDAM, 20 nov. Het schünt dat landskampioen Wibo een uiterst lan ge aanlooptijd nodig heeft gehad om op toeren te komen. Na allerlei min of meer griezelige prestaties, die alles met elkaar al niet minder dan vier verliespunten opleverden, hebben de Hagenaars zich zelf rijkelijk overtroffen met een over winning op koploper Nedlloyd. Onge twijfeld is dit een fikse klont uit de Am sterdamse pap, want de volgelingen van Presburg zagen hun gevaariyke concur renten AMVJ met 8-2 van Treffers win nen en hierdoor zijn de kansen op de ti tel wel aanzieniyk gereduceerd. Daar Wibo ondanks deze fraaie prestatie evenals Smash al te veel verliespunten heeft is AMVJ thans wel de kandidaat bü uitstek geworden! Maar ook Maasstad zorgde voor een opvallend resultaat en klopte Batswingers met 7-3. Tot slot is er wellicht toch nog enige hoop voor Elan. De Rotterdammers verloren wel iswaar van Scylla, maar de cüfers 6-4 wüzen er toch wel op, dat dit staartteam wat beter op dreef begint te raken! Van Wibo-Nedlloyd kan het verhaal kort zijn. Frans Schoof scoorde drie maal voor de gasten en dit betekende dan tevens alle winst die er te behalen viel. Guus Pliester en Jan Scheffer faal den volkomen. Treffers heeft het geweld van AMVJ met forse cijfers moeten on dervinden en werd met 8-2 van de Am sterdamse tafels geveegd. Goudsmit moest van Slooten een punt afstaan en Mascini capituleerde voor Mom. 3ij Maasstad-Batswingers schitterde deMeij met drie prachtige overwinningen. Voorts verloor V. d. Boogaard alleen van Bouwens en kwam Blumer niet verder dan een zege op Leurs. By Elan-Scylla was een overvloed aan spanning en de Leidenaren moesten zelfs in het dubbel nog alle zeilen bij zetten om de winst velig te stetllen. Verkerk maakte met twee nederlagen al een heel slechte beurt en ook de neder laag van Van der Laken tegen Knikkenberg viel buiten de berekenin gen Voor Kusters was het wel zuur dat hij van de sterkste gast Wil van Zoelen won, maar dat hij de overige punten niet kon binnen halen. Na dit alles vertoont de dooreen geschudde ranglijst dit beeld; AMVJ Smash Nedlloyd Scylla AMVJ 2 Wibo 11 10 9 7 7 6 Maasstad 6 Batswingers 7 PSV 5 Treffers 5 Elan 8 De voorlopige resultaten 5-4 van de ontmoetingen Wibo-PSV en Treffers- Maasstad werden in deze rangschikking niet opgenomen. MADRID, 20 nov. Vandaag is hier de herkamp begonnen tussen Gligoric (J-sl.), Portisch (Hong.), Pomar (Sp.) en onze landgenoot Jan Hein Donner. De ze herkamp was noodzakelijk omdat genoemde spelers tijdens het zonetoer- nooi van Madrid, dat van 17 mei tot 9 juni werd gehouden, met een gelijk aantal punten eindigden. De eerste par- tijen van het toernooi, dat tot 27 no vember duurt, leverden de volgende resultaten op: GligoricDonner Vz-Yr, PortishPomar Y-Y- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiii cours a I'Americaine, waarby men bin nen een bepaalde tijd in dit geval 75 seconden zoveel mogelijk hinder nissen moest springen. Het was een juiste beslissing van de Duitser, die met Winzer op 24 punten kwam maar daar na door liefst vijf andere combinaties werd voorbij gestreefd. Schockemoehle had namelijk nog een troef achter de hand, de schimmel Ramona, waarmee hij als enige erin slaagde 15 hindemis sen binnen de tijd te overwinnen. De tweede plaats was voor de Ier Seamus Hayes, die eenzelfde puntental (28) had als de Brit David Broome maar over de 14 hindernissen 0,1 sec. sneller was. Het springconcours „speel uw spel", waarbij de deelnemers moesten probe ren binnen 60 seconden zoveel moge lijk hindernissen met een maximale hoogte van 1.40 te nemen; - de hinder nissen werden al naar gelang de moei lijkheid gewaardeerd van 10 tot en met 100 punten werd gewonnen door: mej. Mady Koster (Bussum) met Axel 790 pnt. voor S. van Spaendonck (Tilburg) met Prins Ayax 640 pnt. en T. R. Vel- stra (Marssum) met Charmante 620 pnt. Mady en Scheeren Tot de beste combinatie van het con cours hippique werd uitgeroepen die van de Duitser W. Günther met het paard Astral, welke combinatie in het bezit kwam van de door prins Bern hard uitgeloofde zilveren medaille. Tot de beste ruiter van het gehele concours werd uitverkoren de Duitser Alwin schockemoehle, terwijl de Engelse Eli zabeth Broome die eer bij de amazones voor zich opeiste. Willy Scheeren was de beste Nederlander in de internatio nale concoursen en Mady Koster was de meest succesvolle Nederlandse ama zone in de nationale concoursen. Olafsson (links) en Larsen zien toe hoe de wedstrijdleiderde heer De Graaf, de eerste zet doet voor v. Scheltinga in zijn partij tegen de Hongaar Bilek. Olafsson en Larsen konden zelf niet in actie ko men, omdat door allerlei politieke ver wikkelingen als gevolg van het niet ver lenen van een visum aan de Oostduitse grootmeester ühlmann d. eerste ronde van het zonetoernooi te Ubbergen moest worden uitgesteld. (Van onze speciale verslaggever) UBBERGEN, 21 nov. Zaterdag avond is het zoneschaaktoernooit offi cieel geopend, maar de eerste ronde, die was vastgesteld voor zondagmid dag is uitgesteld tot vandaag. Er zijn namelük enkele spelers die te elfder ure van hun schaakbond opdracht heb ben gekregen van deelname af te zien en door deze onvoorziene ontwikkeling is de organisatie van deze selectiewed- strqd voor het wereldkampioenschap in een impasse geraakt. Het gaat hier om de schaakbonden van Bulgarqe, Hongarije, Polen, Roemenië en Tsje- cho-Slowakye, die zich solidair hebben verklaard met de schaakbond van Oost- Duitsland, wiens vertegenwoordiger niet in Nederland aanwezig kon zijn. De kwestie-Uhlmann is met goed vinden van de Oostduitse schaakbond in die zin geregeld, dat Uhlmann rechtstreeks tot de volgende selectie wedstrijd zal worden toegelaten, maar zoals nu dus biykt gaan de genoem de vijf landen met de algehele gang van zaken niet akkoord. Algemeen hoopt men dat ex alsnog een oplos sing zal worden gevonden die voor alle partyen bevredigend is. Maar zoals de zaken er op het ogenblik dat wü dit schry'ven voorstaan moet men vrezen dat resp. Bobotsov, Sza- bo, Sliwa, Ghitescu en Filip verstek zullen laten gaan. Wel zal het toernooi dan in ieder geval toch doorgaan, maar het spreekt wei vanzelf dat deze ontwikkeling een ernstige bedreiging zou betekenen voor de eenheid in het internationale schaak leven die met zoveel zorg en moeite in de loop van tientallen jaren is opge bouwd. De dubbelrondige vierkamp om twee plaatsen in het eerstvolgende interzona le toernooi tussen de Joegoslaven Man- tovic en Bertok, de Hongaax Bilek en de Nederlander Van Scheltinga is zon dagmiddag normaal gestart. Deze vier spelers hebben in het zonetoernooi te Boedapest de tweede plaats gedeeld en als gevolg daarvan moeten zij nu on derling uitmaken welke de twee sterk ste zijn. Voorlopig bleef de balans in evenwicht. De Joegoslaven speelden snel een „grootmeesterremise" en ook Van Scheltinga en Büek deelden 't punt, zy het dat de stryd hier scherper was. Aanvankelijk stond onze landgenoot iets beter, maar hü verslapte zodat de Hon gaar het initiatief tot zich kon trekken. Van Scheltinga verdedigde zich be kwaam en daar de Hongaar in tydnood dreigde te komen aanvaardde hij vlot het remiseaanbod dat Van Scheltinga hem deed. ifiWï - ff V''\^ v O*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9