Breuk tussen Moskou en Peking niet geheeld? Strijdlustig hoofdartikel in het Pekingse Volksdagblad KENNEDY OP PALM BEACH passagiers meer mee Geen buitengaats op loggers ATOOM-POOL VOOR NAVO Premier Debré verdedigt de visie van De Gaulle Britse regering akkoord met overnamebod van Ford Gevangenisstraf geëist tegen kaasboertje uit Oudewater Wegens manipulaties met handel op afbetaling PAUL VLAANDEREN en de bij Y.N. De rode topconferentie Chinese kranten tegengewerkt Moord op schip van K.P.M. Voorstel van generaal Norstad Geldgebrek De „Ridderkerk" verliest schroef Zware gasexplosie op oicilie Produktie van de katoenindustrie in 1959-1960 sterk gestegen Auto met zeven Belgen maakt zweefvlucht Indonesië Nederlandse matroos onder geleide terug TTY NA AANVARINGEN BIJ VLOOTREVUE Rotterdamsche Bank doet bod gestand Scheep vaartinspecteur: ordeloze bende" Geruchten over Iran tegengesproken 20 miljoen nodig Regionaal woonwagen kamp in Breda Kunstmarkt Delft Britse Home Fleet in Rotterdam eSVtf.Avs iSSf'zWiH?1"t Verslag Vereeniging v. d. Katoenhandel DINSDAG 22 NOVEMBER 1960 PAGINA MOSKOU, 21 nov. (A.F.P., Rtr, LJ.P.I.) Elf dagen is het nu geleden, dat de voornaamste communistische leiders van de wereld alleen de Chinees Mao Tse-toeng en de Italiaan Palmiro Togliatti ontbraken op het appèl begonnen aan een geheime conferentie, die was bedoeld om de ideologische geschillen tussen de Sovjet-Unie en communistisch China uit de weg te ruimen. Zo geheim is deze conferentie, dat er nu nog geen zekerheid over be staat, of zij voortduurt of niet. N.V. „Socrates" Centrale recherche hoort directeur Den Besten Nationale Handelsbank Opvarende van de „Karei Doorman" Scheepskok slaat officier met bijl neer Nederlands vrachtschip in moeilijkheden Recordjaar Smit Sleepdienst U De lengte van vracht* wagens in de E.E.G. Protest van Nederland en Italië tegen vast gestelde maat waAr S ■oMzm Althans twee deelnemers zijn weer ln de openbaarheid opgedoken. De Tsje- choslowaakse president en partijleider Antonin Novotny is zaterdag weer naar zijn land teruggekeerd en premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie was vanmorgen bij de hand om samen met president Brezjnev het Finse staats hoofd, president Urho Kekkonen, te be groeten, die .oor een officieel bezoek per trein in Moskou arriveerde. Gezien de ernst van de Chinees-Rus sische controverse en de lange duur van de conferentie in Moskou let ten de politieke waarnemers, in af wachting van een communiqué of ge meenschappelijke verklaring, op alle symptomen, die een aanwijzing kunnen zijn voor het resultaat van de geheime besprekingen in de Russische hoofd stad. Voorlopig lijkt het er op, dat bei de partijen het er over eens zijn ge worden, dat zij het niet eens zijn. Premier Khroesjtsjev zei vanmorgen in zijn welkomstwoord tot Kekkonen, dat hij zich verheugt over de steeds hechter wordende band van vertrou wen en vriendschap tussen de USSR en Finland. „Hiermee wordt bewezen", al dus de Sovjet-premier, „dat twee lan den met verschillende sociale stelsels vreedz; am naast elkaar kunnen be staan". Men meent hieruit te kunnen aflei den, dat Khroesjtsjev onverkort is blijven vasthouden aan zijn opvatting, dat oorlogen niet noodzakelijk, ja zelfs schadelijk zijn voor een overwinning van het communisme op het „kapita listische imperialisme". Een rechtstreekse indicatie voor het standpunt, dat de Chinese delegatie in Moskou onder leiding van Lioe Sjao- tsji heeft ingenomen, meent men te vinden in een uitvoerig hoofdartikel, dat vandaag is verschenen in het Pe kingse Volksdagblad. In een commen taar op de Verklaring van Moskou, die ln november 1957 te Moskou is opge steld en ondertekend, schrijft het blad, dat er een terrein voor aanvalsoorlogen zal blijven bestaan, zolang het imperia lisme bestaat. Het Volksdagblad hekelt de opvatting van diegenen die geneigd zijn de kracht van het imperialisme te overschatten. De afgelopen drie jaren hebben bewezen dat Mao Tse-toeng ge- ROOSTEREN, 21 nov. Vanmor gen omstreeks 10 uur is een auto met zeven Belgen van de oprit van de brug over het Julianakanaal geschoten, waarna het voertuig een zweefvlucht van acht meter maakte en tegen de muur van de onder het viaduct door lopende weg langs het kanaal terecht kwam. De inzittenden van het busje werden alle gewond. Twee van hen, Maassen en Dex, zijn ernstig gewond. Van Maassen is een nekwervel gebro ken. De andere gewonden zijn Otterdijk, Koene, Kalbers, Dirchs en Henskens. Alle slachtoffers zijn afkomstig uit Bel gisch Maaseik. Zij hadden een uitstapje naar Aken gemaakt. Zij zijn opgenomen in 'n ziekenhuis te Maaseik Het ongeluk gebeurde, na dat de auto met zeer grote snelheid de oprit van de brug was opgereden en daar in botsing kwam met een van de brug komende autobus. De centrale recherche van de hoofd stedelijke politie die in opdracht van de officier van justitie mr. J. F. Hart suiker een onderzoek instelt naar mogeljjke strafbare feiten in de ge failleerde n.v. „Socrates" heeft zater dag jl. de socrates-directeur de heer N. den Besten gehoord. Dit onderzoek is vooral gericht op de vraag of het juist is dat de naamloze vennootschap niet over een deugdelijke boekhouding beschikt. Vol gens het wetboek van koophandel is ieder die een bedrijf uitoefent ver plicht van zjjn ermogenstoestand en van alles wat zijn bedrijf betreft naar de eisen van zijn bedrijf aantekening te houden op zodanige wijze dat uit de gehouden aantekeningen te allen tijde zijn rechten en verplichtingen kunnen worden erkend. Onder meer is hij verplicht elk jaar een balans op te maken. Indien aan deze verplichting niet is volstaan kunnen de bestuur ders na het uitspreken van het faillis sement worden vervolgd. Op deze overtreding staat een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. lijk had toen hij stelde, dat de „Oosten wind de westenwind overheerst". Het blad wijst er tenslotte op dat de strijd tegen het revisionisme een belangrijke taak blijft voor de communisten (De communisten onderscheiden In hoofdzaak twee afwijkingen van de juis te partijlijn. De een is een afwijking naar rechts en heet revisionisme, soms ook Titoïsme. De ander is een afwij king naar links en heet dogmatisme of sëctarisme. De Russische communisten waren tot dusver geneigd de Chinezen te beschouwen als „dogmatici".). DJAKARTA 21 nov. (UPI) De Indonesische regering heeft bepaald dat vanaf 1 juni 1961 in Indonesië geen publikaties meer mogen ver schijnen die zich van ander dan Romaans Arabisch of inheems Indo nesisch schrift bedienen. Deze maat regel betekent dat in Indonesië geen publikaties meer kunnen verschijnen in Chinese karakters. Door het besluit zullen drie in het Chinees verschijnen de dagbladen in de grotere steden en een groot aantal publikaties van ande re aard getroffen worden. SYDNEY 21 nov. (UPI) De op- va. ude van het vliegdekschip Karei Doorman" die ervan wordt beschul digd 2 oktober alhier de 22-jarige matroos Nicolaas Villanueva door messteken om het leven te hebben gebracht is vandaag onder de hoede van een luitenant ter zee van de Nederlandse marine naar Nederland vertrokken. Hij zal in ons land terecht staan en is daarom op verzoek van de Nederlandse regering door de Austra lische justitie uitgeleverd. John F. Kennedy, de gekozen president mn de Verenigde Stiten, rust op het ogenblik uit van de vermoeienissen van zijn verkiezings-campagne op Palm Beach. Hij verenigt er evenwel het aangename met het nuttige, getuige de besprekm- gen met de senatoren Stuart Symington (links) en George Smathers (rechts), welke plaats vonden op het terras van Kennedy's huis. HOLLANDIA, 21 nov. (ANP) Op het te We wak, in Australisch Nieuw- Guinea. liggende schip van de K.P.M. „Sungaibila" heeft zaterdagochtend een uit Manokwari afkomstige scheepskok, een papoea, om een nog niet bekende reden de eerste officier van het schip met een bijl aangevallen. Het deerlijk gewonde slachtoffer, een Indonesiër, de heer P. E. Metekohy, die onge huwd was, is in de nacht van zater dag op zondag in het plaatselijke zie kenhuis overleden. Het stoffelijke over schot is zondagmiddag met een Cess- na-vliegtuigje naar Hollandia overge bracht. Maandagochtend is. ais juridisch ver tegenwoordiger van de K.P.M., de ad vocaat te Hollandia, mr. J. de Rijke, per vliegtuig naar Wewak vertrokken. AMSTERDAM, 21 nov. De Rotter, damsche Bank deelt mede, dat een zeer grote meerderheid van houders van aandelen Nationale Handelsbank van haar aanbod dd. 28 oktober 1960 gebruik heeft gemaakt. Het aanbod zal dus gestand kunnen worden ge daan indien in de op 29 november 1960 c.q. 8 december 1960 te houden alge mene vergadering van aandeelhouders Nationale Handelsbank het aangekon digde voorstel tot wijziging van artikel 28 der statuten van deze vennootschap op rechtsgeldige wijze wordt aan vaard, en daarop de ministeriële ver klaring van geen bezwaar wordt ver kregen. Op de kortst mogelijke termijn zal hierover een nadere mededeling worden gedaan. Inmiddels zal tot nadere aankondi ging alsnog gelegenheid worden ge geven tot aanmelding en inlevering van de nog resterende aandelen Nationale Handelsbank. AMSTERDAM, 21 nov. De scheep vaartinspectie zal voortaan geen toe stemming meer geven om bi) vlootre- vue's op vlaggetjesdag passagiers op vissersschepen mee buitengaats te ne men. Dit heeft de hoofdinspecteur van de scheepvaartinspectie, de heer J. Metz vanmorgen op een zitting van de Raad voor de scheepvaart bekend ge maakt. De raad behandelde twee aan varingen die tijdens de laatste vlootre vue voor de kust van Scheveningen hadden plaats gevonden. Een van deze aanvaringen, die tus sen de loggers Tonny (Sch 72) en Geer- truida (Sch 134), was zo ernstig ge weest dat er onder de tientallen passa giers, allen genodigden van het comité Vlaggetjesdag, een ware paniek ont stond. Het gat dat in de boeg van de 72 was geslagen was zi» groot dat men het nodig achtte de passagiers op de 134 te doen overstappen. Hoewel dit bij een vrij woelige zee moest gebeu ren verliep dit zonder ongelukken. De voorzitter van de raad noemde de ze vlaggetjesdag maar een trieste ver toning. De vlaggen hadden bijna half stok geblazen moet worden, zo zei hij. De hoofdinspecteur stelde de raad .voor de schipper van de 72. die hij de hoofdschuldige achtte aan de aanva ring, acht maanden de bevoegdheid van schipper te ontnemen, de andere schip per werd vrijgesproken. Geen van beide schippers waren op de zitting aanwezig. Uit hun eerder af gelegde verklaringen bleek dat z;j zich niet gehouden hadden aan de van te voren gegeven richtlijnen om achter el kaar te blijven varen en elkaar niet te passeren. „Het was eigenlijk een orde loze bende" oordeelde inspecteur van het district waar Scheveningen onder valt." Er was geen enkele discipline on der de schippers en zij hielden zich niet aan de richtlijnen die hen op een ver gadering voorafgaand aan de vlootrevue door de havenmeester waren gegeven". De voorzitter meende dat de schippers flink hadden willen doen tegenover de passagiers en hadden „stuntgevaren". Dit was ook al gebleken uit de manier waarop de beide schepen elkaar kort voor de aanvaring hadden gepasseerd. Dit was op zo'n korte afstand gebeurd dat de golven over het dek waren ge- BEIROET/ROME, 21 nov. (A.F.P., U.P.I.) Woordvoerders van de Per zische ambassades in Beiroet en Rome hebben zich vanmorgen gehaast geruch ten over een staatsgreep, die in Iran zou zijn gepleegd, categorisch te ont kennen. „Van een staatsgreep tegen de regering van Sjah Reza Pahlevi is geen sprake. De toestand in Teheran is vol komen normaal", aldus de woordvoer ders, die hieraan toevoegden, dat de geruchten, die in eerste instantie zijn opgedoken in Beiroet, in Teheran grote verbazing hebben gewekt. De geruchten in kwestie werden van morgen wereldkundig gemaakt door de passagiers en bemanningsleden van een vliegtuig van „Pan American Airways", dat in Beiroet arriveerde en uit Tehe ran afkomstig was Zij vertelden, dat zondagavond een aanslag was gepleegd op het paleis in Teheran, waar de Sjah, keizerin Farah Dibah en de kroonprins verblijven. Zij zeiden ook dat de rege ring van de Sjah omver was geworpen en dat de kroonprins was vermoord. slagen." Onbegrijpelijk onverantwoorde lijk" noemde de hoofdinspecteur vooral het optreden van de schipper van de 72, die steeds onverwachte manoeuvres had gemaakt, waardoor ook de aanva ring was veroorzaakt. De andere aanvaring tussen de Sch 233 en de Sch 121 had veel minder ern stige gevolgen gehad. De schepen wer den slechts licht beschadigd en de pas sagiers behoefden niet over te stappen. Ook deze aanvaring was veroorzaakt doordat men elkaar, tegen de voor schriften in, gepasseerd was. De hoofd inspecteur vroeg tegen de schipper van de Sch 233 zijn bevoegdheid twee maan den te ontnemen en de bevoegdheid van de schipper van de Sch 121 twee we ken. ^3 PARIJS, 21 november (UPI) De opperbevelhebber der NAVO-strijd- krachten, generaal Lauris Norstad, heeft op de openingsvergadering van de zesde zitting van het NAVO-parle- ment, aangedrongen op de vorming van een atoom-pool, een arsenaal atoomwapens onder beheer van de vijftien iandenleden van de NAVO, die evenveel stemrecht zouden hebben waar het het gebruik van de wapens betreft. Ook stelde hij voor de NAVO- legers te bewapenen met geleide pro jectielen voor de middelgrote afstan den. Norstad sprak het NAVO-parlement toe in het nieuwe hoofdkwartier van de organisatie aan de rand van het Bois de Boulogne. Er waren 49 Ameri kaanse senatoren en leden van het Huis van Afgevaardigden aanwezig. Zij stonden onder leiding van de ko mende vice-president, senator Lyndon Johnson. Generaal Norstad, die na de politieke leiders uit diverse landen sprak, zeide dat er een evenwicht zou moe ten komen tussen conventionele wa pens en kernwapens. Hij zei, dat het huidige bewapeningsprogramma niet volledig is en dat h(j er groot voor stander van is de ontbrekende maat regelen te treffen. De generaal zei, dat de NAVO-strijdmachten numeriek wel voldoen, maar dat de bewapening moet worden verbeterd. Nadat de generaal gesproken had werd de vergadering met gesloten deuren voortgezet, zodat de afgevaar digden vragen konden stellen. De vergadering luisterde ook naar een rede van premier Debré van Frankrijk, die nog eens de nadruk legde op de visie van generaal De Gaulle, dat de Europese landen zich zelf moeten opbouwen op basis van hun onafhankelijkheid als naties. De Noorse minister van buitenland se zaken, Halvard Lange, zei, dat de strijd tegen het Sovjet-blok in de ko- (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 22 nov. Nadat de Britse Kanselier van de Schatgist, Selwyn Lloyd. gisteren bekend had gemaakt dat hij toestemming had verleend voor overname door de Fordmaatschappij van Detroit van alle aandelen in de Ford maatschappij van Brittannië, welke zich niet reeds in handen bevonden van de Amerikaanse maatschappij, dat wil zeg gen ten naaste bij 45 procent, vond er een debat plaats, waarin Labour de Kanselier van de Schatkist fel onder, vuur nam. Wilson, die kort geleden Gaitskell vergeefs naar de kroon stak voor het leiderschap, leidde de aanval. Hij beschuldigde de kanselier ervan dat hij niet zo'n haast gemaakt zou heb ben met het verlenen van toestemming voor de verkoop van de aandelen aan Amerika, indien hij de dollars niet no dig had gehad. En hij wilde gaarne we ten wat achter dit bod van Detroit stak. Was het dat Ford van Detroit bang was voor devaluatie van de dollar, en driehonderd miljoen dollars veilig wilde stellen in hun huidige waarde door de aankoop van Britse aandelen? Of was er sprake van een verlichting van de fiscale lasten voor de Ameri kaanse maatschappij krachtens de be staande Amerikaanse wetgeving? De heer Wilson zei dat hij het antwoord niet wist, en hij meende dat het Lager huis en de regering recht hadden om te weten wat er achter deze transactie stak. Wilson meende dat Selwyn Lloyd toestemming had gegeven voor de aan koop van de aandelen in de Britse Fordmaatschappij door Detroit, omdat de Britse betalingsbalans met het bui tenland er zo slecht voor stond. Er bleek duidelijk dat vele leden van La bour en sommige leden van de conser vatieve fractie bang waren dat, bij een nieuwe economische malaise, een we- reldbedriif als Ford zou proberen de nadelige gevolgen van een dergelijke situatie zoveel mogelijk over te hevelen naar de buitenlandse zustermaat^chap- pi'en, welke alle onder volledig Ame rikaans beheer zouden staan, als ook de laatste aandelen van Dagenham, welke zich nog niet in Amerikaans be zit bevinden, zijn overgenomen door Detroit. Aan het eind van het debat vond een stemming plaats, welke door de rege ring werd gewonnen met eèn meerder heid van 93 stemmen. Het was duidelijk in het debat dat de veie socialisten en conservatieven, die om diverse redenen gekant zijn tegen het verkopen van de B'-itse Ford-aandelen aan Detroit, be seften dat men niet van twee wallen kan eten, dat wil zeggen niet propa ganda kan maken voor buitenlandse in vestering in Brittannië, om zich ver volgens te verzetten als deze propaganda succes heeft zoals ook Brittannië moei lijk kan klagen over Amerikaanse in vestering in Engeland, als Engeland zelf, via industrieën zoals Bowater, I.C.I., en Anglo-Nederlandse maatschap pijen zoals Shell en Unilever, hetzelfde doet in de Verenigde Staten. NEW YORK, 22 nov. (Reuter) Secretaris generaal Hammarskjöld van de V.N. heeft in de begrotings commissie gezegd dat het werk van de wereldorganisatie in Congo het gevaar loopt, dat het wegens geldgebrek moet worden gestaakt. Als er voor het eind van het jaar geen 20 miljoen dollar komt, aldus Hammarskjöld, zullen de V.N. het nieuwe jaar binnengaan met een zo goed als lege schatkist. Hjj zei dat het werk van de V.N. in Congo tien miljoen dollar per maand kost. De secretaris-generaal sprak niet over de weigering van de landen van het Sovjet-blok om bij te dragen in de kosten van het optreden van de V.N.-strijdmacht in Congo en het Mid den-Oosten. Wel bestreed hij Sovjet beschuldigingen, dat h(j te royaal met het geld van de V.N. zou omspringen. Volgens hem waren er geen buitenspo rige uitgaven gedaan. mende tien jaar vooral in het econo misch veld zal moeten worden gevoerd. Een van de moderniseringen die Nor stad wenst is de uitrusting van de NAVO-troepen met geleide projectielen voor afstanden van 1000 tot 1500 mijl, zoals de „Polaris" en de „Jupiter". Dit programma zou dan moeten wor den uitgevoerd in de periode van 1963 tot 1970, in welk tijdvak de raketten een deel van de taak van de lucht macht overnemen. Norstad tekende hierbij aan, dat hij niet geloofde, dat de raketten de vliegtuigen geheel zul len kunnen vervangen „en zeker niet in Europa". ROTTERDAM, 21 nov. Het vrachtschip „Ridderkerk" (8000 ton) van de Vereenigde NederlandSehe Scheepvaartmij. n.v. in Rotterdam is zondag in de Arabische Golf in moei lijkheden gekomen. Het schip verloor, onder normale omstandigheden, de schroef. De maatschappij heeft de Britse „Langleeclyde" (6642 ton), die in haar dienst vaart, opdracht gegeven de „Ridderkerk" te assisteren en naar Aden te slepen. De „Langleeclyde" was 292 mijl van de „Ridderkerk" verwijderd, toen de eerste nood signalen werden uitgezonden. Het Nederlandse vrachtschip was op weg van Colombo naar Aden. ROTTERDAM, 21 nov. In het af gelopen boekjaar (van 1 september 1959 tot en met 31 augustus 1960) heeft de uit 20 zeesleepboten bestaande vloot van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst in totaal met diverse sle pen 456.626 zeemijlen afgelegd. Dit is ongeveer 70.000 mijl meer dan in het voorafgaande jaar en betekent een re cord in de geschiedenis. De sleepboot „Rode Zee" verwierf met haar sleep- totaliteit van 35.780 zeemijlen de wit blauwe wimpel. Met deze afstand heeft zij tevens haar oude record met 5.334 zeemijlen verbeterd. BREDA, 21 nov. Voor het regiona le woonwagenkamp De Buitendijk, dat door Breda en dertien omliggende ge meenten tot stand wordt gebracht, door uitbreiding van het bestaande kamp aan de Terheijdenseweg, heeft de wet houder W. van Boxtel vanmiddag een begin gemaakt met de noodzakelijke terreinophoging. Onvervaard achter een ingewikkeld stel handles zittend op een grote bulldozer duwde de wethouder een lading zand voor zich uit. Hij werd be wonderend gadegeslagen door burge meesters en wethouders ven de samen werkende veertien gemeenten, het be stuur van het Bredase woonwagenwerk, pater Gurulf O.F.M. Cap., de zielzor ger in het kamp, en een deputatie van kampbewoners. Het nieuwe kamp zal ruimte bieden aan negentig wagens en krijgt o.a. een gemeenschapshuis, een washuis, een paardestal en een sloperij met opslag plaats. De bestaande school zal wor den uitgebreid en bij die school komt ook een speelweide. Het gemeenschaps huis zal tevens kerkgebouw zijn. Er komt een grote zaal in met een toneel. Aan de achterzijde van de zaal komt een altaar te staan. Ook komen er een dokterskamer en een kraamkamer. De kosten bedragen zevenhonderdduizend gulden. DEN HAAG, 21 requisitoir keerde nov. de In een fel procureur-gene raal van het economische hof, mr. F. G. baron van Voorst tot Voorst zich vanmorgen tege.1 de „misselijke en misdadige manipulaties" van een veer tigjarige kaashandelaar uit Oudewater. Deze had in strijd met de wet goede ren op afbetaling verkocht zonder van zijn kopers voldoende aanbetaling te verlangen. De procureur-generaal eiste een gevangenisstraf van drie maanden en een jaar algehele stillegging van het afbetalingsbedrijfje. Door de economische rechtbank was de verdachte veroordeeld tot een gevan genisstraf van een maand en een jaar stillegging van het bedrijf. De kaashandelaar, die zich zelf „het kaasboertje" noemt, had in de omge ving van Gouda radio- en tv-toestellen verkocht aan sociaal zwakke gezinnen. Dit werd hem juist zo kwalijk geno men door de procureur-generaal. „Het is een misselijk gedoe. Deze man heeft bij sociaal arme ezinnen zijn slag ge slagen. Het resultaat is, dat deze men sen hun geld en de op afbetaling ge kochte goederen kwijt zijn. Alleen de verdachte is er beter van geworden, mfi,?ukomemde omstandigheden als vals- m geschrifte en handelen onder een valse naam maken deze zaak zo z,a®^ hoort eerder behandeld te worden door de strafrechter dan door de economische rechteraldus de procureur-generaal. Een controleur van de economische controledienst, die als getuige werd ge hoord, verklaarde, dat de verdachte het onderzoek belemmerd had en met valse papieren de indruk had willen wekken.dat de goederen weggehaald DELFT, 21 nov. Te Delft wordt vanaf heden tot en met 5 december in kunstzaal Fenna de Vries op de Markt een z.g. kunstmarkt gehouden. Dagelijks zullen er vijf of zes kunste naars hun werken exposeren en op die dag aanwezig zijn om toelichting op hun werk te geven. Voorts zullen er demonstraties worden gegeven door pottenbakkers, mozaïekzetters, edel smeden, beeldhouwers enz. De kunstmarkt wordt geopend door J. J. E. Salden, voorzitter van de culturele raad te Delft In een nieuwe wijk in Stuttgart, waar volgend jaar een grote tuinbouwtentoon stelling zal worden gehouden, wordt de verlichting aan dit gebeuren aangepast. Men heeft er o.m. een straatlantaarn in de vorm van een vruchtboom geplaatst. waren, terwijl zij nog bij de mense" thuis stonden. De president, die evenmin w®jj)l" goede woorden had voor de „hanaei van de verdachte, merkte op. man in de kaashandel nogal ernstig misstappen heeft gemaakt. Daarin, hij al veroordeeld tot voorwaai schrapping van de lijst van kaashan-'- iaren. Ook heeft hij eens drie nnaa; den lang geen kaashandel mogen dry ven. O* i SICILIË 21 nov. (UPI) In &e Siciliaanse stad Mineo is vanmorgeJJ vroeg een woning vernield door ee" ontploffing die het gevolg was val! uitstromend gas. Vier mensen werd®" gedood en zeventien gewond waarvan vijf ernstig. De doden zijn een TA jarige vrouw met haar twee dochter® van zestien en tien jaar en een tien* jarige jongen uit een ander gezin. ROTTERDAM, 21 nov. Saluutscho- t' daverden vanmorgen om even voof tien uur bij Hoek van Holland over d® Waterweg ter verwelkoming van het Britse Oorlogschip de „Tyne", dat me' vijf andere schepen van de „Hom® Fleet" tot zaterdag een niet-officieel bezoek aan de haven brengt. De schepen meerden later in de mor- g-n af aan de Parkkade. Omstreeks het middaguur maakte de burgemeester mr. G. E. van Walsum, aan boord van 5e >.Tyne" zijn opwachting bij de op perbevelhebber van de „Home Fleet", admiraal sir Wilfrid J. W. Woods, de Tv" £et smaldeel maken, behalve rieeV iiit6 (ecn depotschip voor jagers), 7irch1S0heéf?amffla 'vaan boord waarvan n Hii^' cohnf,tSK^eePt de „flagofficer flotillas schout-bij-nacht J. G. Hamil ton. Het totale aantal opvarenden 165 officieren en 2166 schepelingen Vanmiddag heeft admiraal sir Wi'^rid J. W. Woods een bezoek gebracht aan de bevelhebber der Nederlandse zee strijdkrachten, vice-admiraal L. Brou wer, de staatssecretaris van Delen®1* (marine) P. J. S. de Jong. de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, en voorzitter van het comité ,vYïe h l. chefs van staven, vice-admiraal Pröpper. BRUSSEL. 22 nov De regeringen van Italië en van Nederland hebben d» Europese commissie laten weten ds' zü het niet eens zijn met de resólut'* van de conferentie van Europese mi nisters van Verkeer, die in oktober Den Haag zich uitspraken voor een lengte van 16.5 meter voor vrachtwa gens. Nederland en Italië wensen, dat op E.E.G.-niveau een voor alle landen van de E.E.G. aanvaardbare oplossing ge vonden zal worden. De Europese com missie zal het vraagstuk van afmeting en gewicht der vrachtzuto's voorleggen aan de ministerraad van de E.E.G. De ze .komt op 6 december a.s. te Brus sel'bijeen en de zes ministers van Ver keer zullen dan ook aanwezig zijn. Zweden De Zweedse blindenver- eniging heeft de nationale bank verzocht nieuw uit te geven bankbiljetten voor de verschillende waarden ook van een verschillend formaat te doen zijn zodat zij door de blinden van elkander onder scheiden kunnen worden. (TT). ROTTERDAM, 22 nov. In het ver slag van de Vereeniging voor den Ka toenhandel over het jaar geemdigd 30 september 1960 wordt medegedeeld, dat de invoer van katoen m Nederland in dat jaar herleid in nominale balen van 500 lbs in totaal 376.869 balen heeft be dragen tegen vorig jaar 315.721, waar van onder meer uit de Verenigde Staten 202.912, Mexico 46.549, België (voorna melijk Kongo katoen) 25.502, Peru 16.276, Nigeria 15.426, Brazilië 11.766, Tanga nyika 10.352, Turkije 6.769, Soedan 6.381, Nicaragua 6.157, Kenya en Oeganda 5.809 en Egypte 4.224 balen. Voorts wer den ingevoerd 45.314 balen katoenafval en 3.386 balen linters. De Nederlandsche spinnerijen ver bruikten dit jaar 77.372 tons ruwe ka toen. Het produktie-indexcijfer voor de spinnerijen was 124.4 (v. j 113.8) en dat voor de weverijen 116.9 (v.j. 107.7) gebaseerd op het kalenderjaar 1953. Voor het seizoen 1959-60 wordt de we- reldprodukti met uitzondering van Rus land en China, geschat op 31 miljoen balen. De geschatte consumptie in de yrije wereld bedroeg eveneens 31 mil joen balen. Op 1 augustus 1960 bedroeg de voor raad ruwe katoen in de vrije wereld ca. 16.4 miljoen balen, waarvan 7.4 miljoen balen Noordamerikaanse katoen. Van de laatstgenoemde hoeveelheid, de laagste ®'"ds 1953, bevonden zich op 1 augustus I960 ca. 5.065.000 balen in de voorraden van de commodity credit corporation. Wat de internationale katoensituatie betreft meldt het verslag dat de vraag naar katoen allerwegen toenam en het verbruik van ruwe katoen in de vrije wereld heeft dan ook voor het seizoen 1959-60 het indrukwekkende cijfer van bijna 31 miljoen balen te zien gegeven. De grote voorraden in de Verenigde Staten, die sedert jaren door de katoen- handel niet anders dan als een dreigend gevaar voor prijsontwikkeling in inter nationaal verband konden worden be schouwd zijn van 14 miljoen balen 111 1956 thans teruggebracht tot ruim 7 mil joen balen. Aangezien de overige produktielandei» niet met grote onverkochte voorraden te kampen hebben en hun totale pro duktie in het verslagjaar eerder enigs zins is teruggelopen, kan zonder meef worden gesteld, dat de wereldmarkt voor katoen thans in een meer gezond® toestand verkeert. Er blijft echter het probleem, dat doof de katoenpolitiek der Verenigde Staten in het leven werd geroepen, namelijk de belemmering der normale activiteit van de katoen-termijnbeurzen, door het Ame rikaanse stelsel van gesteunde prijzen voor het binnenland en van gesubsidi eerde prijzen voor de export. De termijn- beurzen zijn onder deze omstandigheden niet in staat hun traditionele roi van bemiddelaar bij een verantwoorde dek king van het marktrisico naar behoren te vervullen, hetgeen voor handel en in dustrie onnodige risico's betekent. ARCHIE, JU DIT. HST 13 EEN VERZOEK OH COCAINE niet- S ARCHIE M JN BAAS WIE... WIE BENT Ut U BENT NIET VAN DE POLITIE HALLO EVEN ZITTEN! COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATE INTUSSEN, IN DE JACHTHAVEN VAN CHELSEA. J TOT MORSEN OCHTEND VJF UUR. BEL NE i OP IN DE CLUB ALS ER IETS 13... NAAR IK DENK NIET DAT VLAANDEREN ZUN VROUW rt 'HIEROPUEp^-£

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2