Horeca wil ons uithuizig maken Voor f 3000 aan goederen uit winkels gestolen Waarom Alkmaar wèl en Zd.-Limburg geen HTS? Smash boekt fraaie zege op Sprenger UC: 9-1 Cor Kee morgen zestig jaar PAUL VLAANDEREN klep* tomaan m 'k Puik der kaas proevers bijeen Edison" in goede handen ^1*1 SPIJSKAART IN NEDERLANDS Godsdienst Paus wil Britse gezinnen niet binnendringen Campagne i Fantasierijk 13-jarig meisje in Haarlem thans aangehouden Technisch onderwijs in de Kamer Proces over paneel van Paulus Potter Bemiddeling van kerken uitgesteld WOENSDAG 23 NOVEMBER 1960 PAGINA 2 (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 22 november Bijna 40% van de Nederlandse bevolking komt nooit of praktisch nooit in een café, bijna drie vier de deel komt amper in een res taurant en 64% brengt bijna nooit de nacht door in een hotel. Arrest Hoge Raad over parkeren Rechtbank wijst eis tot teruggave af ALGERIJE Matroos van de „KareJ Doorman" in ons land IN DE TAFELTENNIS-COMPETITIE Nieuw vrachtschip voor de K.N.S.M. Honderdste ontwerp vafl eigen bouwbureau Grote Beer op weg naar Nederland Belangstelling voor boeking sterk afgenomen Baby door verwaarlozing gestorven? Dit zijn een paar van de gegevens, die een ruim zeven maanden durende enquête onder 2000 personen heeft op geleverd. Het Nederlandse Horecabe drijf heeft deze enquête door het „Insti tuut voor motication en marketing re search" laten houden in verband met de dalende belangstelling onder het Ne derlandse publiek voor café's, restau rants en hotels. Tal van interessante gegevens heeft dit onderzoek opgeleverd. Het blijkt dat in het westen van het land vooral in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam en het zuiden van het land fre quenter café's bezocht worden dan in noord- en oost-Nederland. Zoals men kan vermoeden gaan ongehuwden va ker een café binnen dan gehuwden. Ge huwde mannen bezoeken het meer dan gehuwde vrouwen. Ongehuwden bene den de 35 jaar gaan er vaker heen dan ongehuwden boven de 35. By hen, die vrij dikwijls een café be zoeken bleek de aantrekkingskracht er van te bestaan in de sfeer van opge nomen te worden in een kring van men sen, die men kent of met wie men be vriend is. Het café-restaurant ziet men meer als een gelegenheid, waar ook vrouwen kunnen komen. Wat betreft de restau rants en eethuisjes bleek, dat drievier de deel van ons volk nooit of bijna nooit buiten de deur at. Tevens bleek, dat ook weer in het westen van het land van de eetgelegenheden een frequenter gebruik gemaakt wordt dan in de an dere delen van ons land. Dat mannen de gelegenheden vaker bezoeken dan vrouwen, gehuwde mannen vaker dan ongehuwde mannen, maar gehuwde vrouwen minder vaak dan ongehuwde vrouwen. De factor „huiselijkheid" is tijdens het interview met de 2000 ondervraag den sterk naar voren gekomen. Meer dan de helft, 52 pet., van de onder vraagden bleek graag vaker een eetge legenheid te willen bezoeken. Vrouwen nog liever dan mannen. Naar gods dienst: bij de katholieken sterker dan by de protestanten (respectievelijk 60 en 45 pet.). Op de vraag, waarom men het op prijs stelde vaker een eetgelegenheid te bezoeken dan men thans deed, wer den als voornaamste motieven ge noemd: 1. eens afwisseling te hebben, eens in een andere omgeving te zijn, er eens echt „uit te zQn". 2. dat het voor de vrouw prettig is eens niet te hoeven koken en af te wassen. 3. de gezelligheid, de sfeer, die er heerst. 4. de specialiteiten, die men thuis niet of bijna niet kan bereiden. 5. men vindt het prettig om eens «cht verwend en bediend te worden. 36 pet. van de bevolking komt wel eens in pension of hotel, voor zakelijke of vakantiedoeleinden. De grootste weerstand bij de onder vraagden om een hotel te bezoeken bleek een soort „drempelvrees" te zijn, een angst voor het vreemde, het onbe kende, waardoor men een gevoel van onzekerheid krijgt en de warme gebor genheid van thuis mist. Uit vragen op het gebied van de va kantie bleek, dat van degenen die het vorig jaar op vakantie zijn geweest 22 pet. overnacht heeft in een hotel, 9 pot. in een pension, 15 pet. in een boot, ca- LONDEN, 22 nov. (KNP) Paus Joannes heeft aan de BBC-televlsle meegedeeld, dat h er bij nader inzien liever van afziet daags voor het bezoek van de Anglikaanse primaat dr. Fisher aan Rome, op de Engelse televisie te verschijnen. De BBC heeft een reportage over het Va- ticaan voorbereid, waarin de paus een toe spraak zou houden en waarin gesprekken waren opgenomen met hoge Vaticaanse" au toriteiten, zoals kardinaal Tardini, pauselijk staatssecretaris, en kardinaal Agaglanlan, prefect van de H. Congregatie de Propagan da Fide. De BBC-teievisie heeft vanmorgen in Lon den een verklaring uitgegeven, waarin van dit besluit van paus Joannes mededeling wordt gedaan. Deze verklaring luidt als volgt: „De paus heeft besloten zijn verschijnen in de TV-reportage over het Vaticaan van 1 december uit te stellen, omdat hij geen voordeel wil halen uit het feit, dat het be zoek van dr. Fisher daags daarna is gepland en dat daardoor de bijzondere belangstelling op het Vaticaan is gericht. De paus zei let terlijk, dat hij niet bij de Engelse gezinnen wilde binnendringen en dat hij er de voor keur aan gaf later eens voor de televisie te komen. De uitzending van de Vaticaanse reportage gaat wel door maar de paus zal er niet in voorkomen, omdat hij niet de in druk wil wekken, dat hij zichzelf op dit bij. zondere ogenblik naar voren wil schuiven", aldus de verklaring van de BBC. Het besluit van de paus wordt in de kringen van de Anglikaanse kerk bijzonder gewaardeerd als een „zeer bezonnen" daad. (Van onze Haagse redaktie) DEL HAAG. 22 nov. De Hoge Raad heeft vanmorgen een automobi list die in de gemeente Ooststelling werf zijn wagen had geparkeerd op de naast de rijbaan gelegen groen strook ontslagen van rechtsvervolging. Bij het arrest heeft de Hoge Raad over wogen, dat het volgens lid 1 van arti kel 32 van het wegenverkeersregle ment niet verboden is om een auto op de naast de rijbaan gelegen groenstrook te laten stilstaan. In het bewuste ar tikel wordt alleen gezegd, dat een auto mobilist die zijn voertuig laat stilstaan op de rijbaan, dit moet doen aan ie uiterst rechter zijde. Het kantongerecht had de automo bilist vrijgesproken maar de rechtbank had hem veroordeeld tot een boete van één gulden. tavan of tent, 11 pet. in een zomerhuis je en 41 pet. bij familie of vrienden. Van degenen die hun vakantie in Ne derland doorbrachten had de helft bij fa milieleden, vrienden of bekenden gelo geerd. Naar aanleiding van deze enquête heeft het Horeca-bedrijf besloten, ge durende drie jaar een soort voor lichtingscampagne te voeren om het publiek meer vertrouwd te maken met de café's, restaurants en hotels. Daarbij gaat men ervan uit, dat in het Horeca-bedrijf zelf veel veranderd zat moeten worden. Men wil komen tot gelegenheden, waar men goedkoop een degelijke maaltijd kan krijgen. Men wil ook meer huiselijkheid brengen in de restaurants en hotels, opdat de 52 pet. die wel vaker buiten de deur wil eten en slapen, maar het wegens een zekere „drempelvrees" niet goed durft, er voortaan wel „eens even uitwipt". De geborgenheid van thuis wil men dus ook in de restaurants en hotels proberen te brengen. Bovendien wil men voor meer specialisatie op het gebied van menu's zorgen en voor spijskaarten, waarop de gerechten in het Nederlands vermeld staan, zodat de angst van „wat zal ik voor mijn neus gezet krijgen" niet meer hoeft te bestaan. De gehele campagne die de Neder landse Horeca-wereld zich indenkt, zal ongeveer anderhalf miljoen kosten. De voorlichting, die men met de campagne beoogt zal geschieden via af fiches film, pers en radio Luxemburg. Annie M. G. Schmidt zal teksten schryven voor een soort „familie Door snee" die de Horeca onder het Neder landse publiek wil brengen als de idea le familie, ook ten opzichte van de Horeca-wereld. Men hoopt dat de ie- venswijze van deze familie, die als hoorspel over radio Luxemburg gepro pageerd wordt, alom in den lande na volging zal ondervinden, ten gunste van de hotels, restaurants en café's. In De Waag te Leiden is dinsdag een plechtigheid gehouden van de „Confrérie Nationale du Taste-Fromage", een illus ter gezelschap van kaasproevers uit Pa rijs. De Franse ambassadeur in Neder land, z.e. baron Edmund de Beauverger, werd. hier verheven tot „grand tasteur honoris causa". Zes anderen, o.w. de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinsdhot, kregen de titel van „tas- teurs honoris causa". V.l.n.r.: burge meester Van Kinschot, de ambassadeur en mevr. M. J. Richards, grand, chance- lier van de confrérie uit Parijs, met een fors stuk „Tome au raisins". Zij draagt het kostuum van de confrérie. HAARLEM, 28 nov. Een 13-jarig meisje uit Haarlem heeft het afgelopen jaar kans gezien om voor ongeveer drie duizend gulden aan goederen uit Haar lemse winkels bij elkaar te stelen. Maandag is zij door de recherche aan gehouden en ingesloten en gisteren heeft zij bekend. Haar vader, een op perman. is' ingesloten ter zake var he ling. In augustus kreeg de recherche een anonieme brief, waarin gewezen werd op het feit, dat het meisje voortdurend met textielgoederen liep te leuren in haar buurt en dat het gezin, waartoe zij behoorde, zich langzaam maar ze ker helemaal in het nieuw stak. De recherche stelde een onderzoek in. Na dat men niet minder dan eenenveertig personen uit de buurt had ondervraagd, die goederen van het kind hadden „af genomen", werd het meisje maandag aangehouden. De ouders kregen ongeveer een Jaar geleden te horen, dat hun dochtertje met goederen liep, waarvan zij ver moedden, dat de afkomst niet helemaal zuiver was. Zij dachten wel dat het met diefstal te maken had, te meer omdat het meisje al enige malen eerder door de politie was onderhouden, omdat zij van winkeldiefstallen werd verdacht. De ouders deden echter niets om het kind weer in het gareel te brengen. Integendeel, zti zagen in de „handel" van het meisje een mooie bijverdienste. Het kind droeg zomer en winter een zogenaamde Montycoat, waaronder zij de weggenomen hemden, broeken, ves ten en japonnen verborg. Op een ver laten plaats in de stad verwijderde zij de fabrieksmerken. Ze leverde zelfs op bestelling wanneer haar klanten in de buurt soms belangstelling hadden voor een bepaald soort textiel. De meeste buurtbewoners waren te goeder trouw. Zij geloofden het verhaal van het meis je, dat ze de goederen kreeg van een tante, die op een atelier werkte en daar de textiel met weeffouten mee mocht nemen. Ook vertelde ze wel dat de goederen uit België afkomstig waren. Volgens buurtgenoten zou het meisje zich wel eens hebben laten ontvallen, dat zij haar moeder op deze manier scha deloos wilde stellen, omdat die eens een portemonnaie met zeshonderd gulden had verloren, die nooit was terugbe zorgd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 22 november. Het aantal hogere technische scholen in ons land zal met drie worden uit gebreid. Een daarvan zal een katholie ke school worden. De staatssecretaris van Onderwijs, drs. Stubenrouch heeft in de Tweede Kamer nog niet mede gedeeld in welke gemeente deze zal woéden gevestigd. Men verwacht, dat de keuze op Rijswijk (Z.H.) zal vallen. Zekerheid gaf hij wel omtrent de ves tiging van een protestants-christelijke H.T.S. in Rotterdam en een neutrale in Alkmaar. In tegenstelling tot wat de Kamer hem suggereerde, hield de heer Stubenrouch vast aan zijn voornemen, om het vestigen van H.T.S.-en als een middel aan te wenden om het studeren te bevorderen vanwege de te verwach ten industrialisatie. „U moet de industrialisatie een slag voor zien te komen en niet achter het net vissen zoals in Oost-Drente," meen de mevr. Kuiper-Struyck (WD), De staatssecretaris stelde daartegenover, dat hij wel met het bedrijfsleven nauw contact zal zoeken om te trachten tot een reële schatting van behoefte te geraken, maar dat hij slechts een H.T.S. zal gunnen aan die streek, die werke lijk mogelijkheden biedt. Een voorbeeld daarvan was volgens hem Noord-Hol land, waarmede hij de toewijzing van een school, aan Alkmaar motiveerde. Zuid-Limburg en oost-Drente waren volgens dbs. Stubenrouch voorbeelden van streken waar van een werkelijke behoefte niets was gebleken. De diagnose over zuid-Limburg werd bestreden door mr. Baeten (KVP), die cijfers noemde omtrent de behoef te ter plaatse, die uit 800 tot 1.000 leerlingen zal bestaan, maar de heer Stubenrouch zei, dat dit aantal wel AMSTERDAM, 22 nov. De recht bank heeft de vordering afgewezen van de erfgenamen van de Berlijnse kunst verzamelaar Walter Heilgendorf tot te ruggave van het schilderij van Paulus Potter „drie koeien en een schaap" door de Amsterdamse kunsthandel P. de Boer, die het paneeltje vorig jaar had geëxposeerd op de Antiekbeurs te Delft en verkocht aan oud-minister S. J, van den Bergh. De erfgenamen, twee dochters van de kunstverzamelaar waren er door een Berlijnse relatie op attent gemaakt dat het schilderij op de Antiekbeurs hing. Zij lieten er toen een beslag op leggen omdat volgens hen het paneeltje deel heeft uitgemaakt van de collectie van hun vader. Toen diens landgoed na 1945 achter het IJzeren Gordijn kwam te lig gen bleek het doek, met andere kunst voorwerpen, gestolen te zijn, aldus het PARIJS, 23 nov. (KNP) De ker kelijke leiders in Frankrijk hebben be sloten hun gezameljjke bemiddelings poging inzake Algerije uit te stellen. Zij willen in ieder geval buiten de politieke sfeer blijven en achten daar om dit moment niet geschikt voor een gezamenlijke actie der kerken. De beslissing is genomen m Parijs, waar kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs, dominee Mare Boegner, hoofd van de Protestantse Federatie in Frank rijk, en Jacob Kaplar, de opperrabijn van de joodse gemeenschap in Frank rijk, elkaar hebben gesproken. De Imam van de mohammedanen in Frankrijk, Si Boubakeur Hamza, verklaarde voor de aanvang der vergadering, dat hij niet wenste deel te nemen aan de bemidde lingspoging van de kerkelijke autori teiten. verhaal van de gezusters. Zi) maakten verleden jaar oktober een civiel pro ces over het eigendomsrecht tegen de kunsthandel De Boer aanhangig. De rechtbank veroordeelde de erfge namen in de kosten (1.065 gld.) Dinsdagochtend heeft de consul-generaal van Italië in Amsterdam, dr. Contarini, de door hem ad interim in ontvangst ge nomen „Edison" overgedragen aan de belanghebbende: madame Carmen Fran co, leidster van het Italiaanse muziek- en :mble „I Musici". De onderscheiding was het gezelschap toegekend op het Grand Gala du Disque, doch men was toen niet in de gelegenheid naar Am sterdam te komen om de „Edison" in ontvangst te nemen. op geheel Limburg, net maar niet alleen or> het zuiden kon' slaan. Ook wees hy erop, dat de bestaande H.T.S. in Heerlen in 1960 nog slechts 491 leer lingen heeft aangenomen, tegen 534 in 1958. Terwijl overal vooruitgang in de leerlingencijfers valt te ontdekken, is hier dus sprake van een achteruit gang. Op een interruptie van mr. Baeten, dat de oorzaak daarvan in de technische outillage moet worden gezocht, gaf drs Stubenrouch de ver zekering, dat de outillage nader zal worden bezien. De heer Stubenrouch heeft wel toe gezegd, dat hij de ontwikkeling in zuid-Limburg nauwgezet zal volgen. Zit er werkelijk groei in, dan zal hü gaarne alsnog later met de aanzet van een tweede H.T.S beginnen. Ook heeft hij de toezegging gedaan, dat met de minister van Economische Zaken zal worden bekeken in hoeverre de S.E.R. mede aou kunnen rapporteren over het bestaan van behoefte in het algemeen en in bepaalde streken in het bijzonder, aan meer leerlingen die een H.T.S. hebben afgemaakt. Er wordt dus hard gewerkt aan het voorzien in wat de Kamer algemeen als het ernstigste tekort van de nota in zake de spreiding van deze scholen be schouwde: het ontbreken van een prog nose over deze behoefte. Mevr. Hero ma Meilink (PvdA) wees erop. dat zuid-Limburg het aangewezen terrein was om het eerst met deze studie te beginnen. Zij vroeg ook om de klimaat verbetering in ruime en dus ook in so ciale zin voor bepaalde streken niet uit het oog te verliezen. De heren Engelbertink (KVP) en Van Nierop (AR) waren verheugd te horen, dat hetgeen zij hadden gecon cludeerd omtrent de houding van de staatssecretaris ten aanzien van het confessioneel onderwijs, op een mis verstand berust. Drs. Stubenrouch zei, dat het confessioneel onderwijs juist wel zijn volle aandacht had. Hij zag daarin een zekerder middel om mensen die later leiding in de maat schappij moeten geven, tot echte per soonlijkheden te vormen. Er moet echter tevens gewaakt worden, dat de kwaliteit van het technisch onder wijs niet achteruit gaat door te veel kleine scholen. Er is slechts een klei ne uitbreiding mogelijk van het be staand scholen-apparaat. Maar hij toonde zich bereid om bij nieuw te subsidiëren scholen de verlangens van het confessioneel onderwijs te laten voorgaan. De heer Van Nierop in;erpreteerde op nieuw: u gaat nu dus twee lijnen uit zetten. Eerst de huidige beslissing om trent de drie toegezegde scholen. Daar na komen dan zuid-Limburg en oost- Drente aan de beurt. Deze nieuwe mo gelijkheden houden dus in, dat in Dren te op een prot. christelijke school kan worden gerekend? De staatssecretaris moest de AR-spreker teleurstellen. Hij kon zich, wat de tweede lijn betreft, nog in het geheel niet vastleggen. De staatssecretaris wees ook op de moei lijkheid van de voorziening met lera* ren. Ook hierbij is de kwaliteit van het onderwijs in het geding. SCHIPHOL, 22 nov. Vanochtend is de 22-jarige matroos van het vlieg kampschip „Karei Doorman", die op 22 oktober voor een nachtclub in Sydney (Australië) tijdens een ruzie een mede-schepeling doodstak, met een vliegtuig van de KLM op Schiphol aangekomen, waar hij werd op gewacht door een uit twee man be staande marine patrouille van de koninklijke marine. Hij had de reis van Sydney naar Nederland onder bewaking gestaan van een luitenant ter-zee en zal in Nederland worden berecht. Nadat enkele paspoortforma liteiten waren vervuld leidde de marine patrouille hem naar een op het platform gereed staande auto, waarin men hem naar de artillerie- school Fort Erfprins in Den Helder overbracht. De matroos zal zich voor de zeekrijgsraad moeten verantwoor den. (Van onze tafeltennis-medewerker) AMSTERDAM, 23 nov. Na veertien dagen rust is hoofdklasser Smash 2 weer in aktie gekomen en kennelijk heb ben de spelers in die periode niet stil gezeten. Sprenger UC werd een zeer warme ontvangst bereid en dit leverde met 9-1 een fraaie overwinning op. Maar ook Smash 3 deed van zich spreken met winst op het toch niet zwakke VTC. TYBB kwam niet ongelukkig aan beide punten tegen Disnie. De Haarlemmers moesten het zonder de geblesseerde Cees Schoof doen, maar zagen tot hun vreugde, dat de Hoornse tegenstanders zo op een fikse nederlaag hadden gere kend, dat zij hun sterke man Hagenaars thuis hadden gelaten... Victory '55 trok vol goede moed naar Haarlem en ver sloeg daar Togido met 7-3. Rapidity GTTC was een interessante Kennemer- land-derby, die de Beverwijkers een kleine zege opleverde. Ahoy bleef op het pad der overwinning en kraakte het sterk geachte Vriendenkring met 8-2. Vitus tenslotte kwam er niet aan te pas en verloor kansloos van Gispen. Smash 2 Sprenger UC leverde de Amsterdammers, die John Cogh op de plaats van Boswerger hadden opgesteld, een vlotte zege op. Cogh en Carel Kra mer wonnen zonder al te veel inspan- ïilfj h.un partijen en Cees Cligge be- oefde alleen in Schut zijn meerdere Smash steeg door dit re- !„a V"06 .trapjes op de ranglijst. Op- *eze klasse de nederlaag te Treffers no686? -et laffer 8eP'aats- nlfljitfi ic «'lil stnid om de eerste plaats is aldus weer helemaal open. Povac 7-12, Docos 6-10 Treffers 7 10 freiiers f-iu, Smash 3 speelde een prima wedstriid tegen VTC. Egbert Welsink scoorde de maximale winst en Joos Neep deed met twee punten weinig voor hem onder. Lex Rijnen won alleen van Oort waar na een goed dubbel Welsink-Rijnen er 7-3 voor de Amsterdammers van maakte. Rapidity startte tegen GTTC met een 0-1 achterstand, maar door twee over winningen van Keet en één van Winder namen de gastheren het heft in handen en lieten zich de winst niet meer ont nemen. WGA 6-12, Nedlloyd 4 6-9, To gido 6-9, Povac 2 6-8, Victory '55 6-8, Rapidity 6-6, Hotac 6-6, Nufa 6-5, GTTC 6-4, Shell 6-2, Barna 6-2, KLM 6-1 Bij TYBB Disnie vierde Jan Witte- man triomfen met drie overwinningen. Invaller Jaap Visser weerde zich uitste kend tegen Degeling en Lamers en Ton v. Veenendaal slaagde er in tegen Dege ling het zesde punt te scoren. Een pri ma dubbel Witteman-Visser maakte er tot slot 7-3 van. Victory '55 had met Togido niet al te veel moeite. Hier was het Kwakman, die alle winst voor zich opeiste. Veerman bedwong de sterke van E(jk met 21-13 en 21-16 en had ook met Hart niet al te veel moeite. Zwart- hoed won alleen van Hart waarna Veer man en Kwakman er in het dubbel 7-3 van wisten te maken. TYBB 7-12 Scvlla 2 7-12, Nedlloyd 3 5-8, AVGA 2 7-8, Smash 3 6-5, AMVJ 3 5-4, VTC 5-4 Mac- cabi 5-3, Disnie 7-3, Treffers 6-1. Met verbluffend gemak heeft Ahoy Vriendenkring bedwongen. De kleine Tinus Poort het zijn tegenstanders geen schijn van kans en behoefde zelfs geen game af te staan. Rob v.d. Ven ver- sloeg weliswaar Diemen en Booeaard vrjj gemakkelijk, maar verloor van Van Wezel. Bouwman was eveneens uitste- kend m vorm. Hij moest alleen in de pri ma verdediging van V. Wezel zijn meer dere erkeyinen. Het dubbel bezorgde Ahoy zijn achtste punt, Vitus-Gispen was voor de thuisclub een trieste vertoning Joop Sertons boekte een punt tegen De Heus maar Hendriks en De Graaf moesten opnieuw met verlies tevreden zijn. Wils kracht 7-13, Ahoy 7-11, Gispen 7-11, Smulders 7-11, Vriendenkring 7-7 Zeist 7-7, HOC 7-5, Buna 7-5, UTTC 7-5, Vriendenschaar 7-5, Wilskracht 2 7-4, Vitus 7-0. De uitslagen: Hoofdklasse B: Docos-AVGA 64, Treffers-Po vac 63, Nedlloyd 2-DTTC 55, Batswingers 2-UBTV 2 73, Smasr 2-Sprenger UC 91. Overg. kl. F; Ned lloyd 4-Povac 2 5—5, WGA-Hotac 10—0, Togido-Victory 37, Barna-KLM 82, Shell-Nufa 3—7, Rapidity-GTTC 6—4. G' AMVJ 3-Nedlloyd 3 4—6, AVGA 2-Scyl- la 2 19, Treffers-Maccabi 4—6, TYBB- Disnie 7—3, Smash 3-VTC 7—3. H: UTTC- Wilskracht 1—9, HOV-Wilskracht 2 4—0, Buna-Zeist 55, Gispen-Vitus 9 Vriendenschaar-Smulders 55, Ahoy- Vriendenkring 82. AMSTERDAM, 23 nov. Op d® Noordzee, vlak voor Hoek van Holland, heeft mevr. mr. E. J. Baronesse van Slingelandt-BieZCno, echtgenote van een der directeuren van de n.v. scheeps- bouwwerf gebroeders Pot te BolneSi een nieuw schip voor de Koninklijk® Nederlandsche Stoomboot Maatschap' pij gedoopt. Het was het vrachtschip Archimedes", dat na de doopplechtig heid eveneens in volle zee door een der directeuren van de K.N.S.M., ir. W. H. Kruyff, officieel van de werfdi- rectie werd overgenomen. Het M.S. „Archimedes" is ontworpen door het bouwbureau van de K.N.S.M., dat hiermee het honderdste schip na de oorlog afleverde. De scheepsbouwkundig hoofdingenieur van dit bureau, ir. A. van der Toorn, bood de directie van de K.N.S.M. ter gelegenheid van dit feit een bronzen sculptuur aan, die een plaats kreeg in de rooksalon van het schip. De doopplechtigheid, de officiële overdracht en het aanbieden van de bronzen sculptuur, geschiedden tijdens een proefvaart, die de „Archimedes" maakte van Rotterdam naar IJmuiden. De nieuwe aanwinst van de K.N.S.M. zal voornamelijk de verbindingen met de Zuidamerikaanse westkust onderhou den. Het ruim 129 meter lange schip heeft een draagvermogen van bijna 7200 ton. De zeevloot van de K.N.S.M. bestaat nu uit 87 schepen. HOLLANDIA, 22 nov. (ANP) Van middag is het troepentransportschip de „Grote Beer", dat militairen naar Ne derlands Nieuw-Guinea heeft gebracht, onder grote belangstelling van het pu bliek naar Nederland vertrokken. Zoal» eerder is gemeld, wilden onder vele inwoners van Nieuw-Guine ;n de invloed van de gebejirmn^ Congo en wegens hun overheidsdienst vast geachte positie in oveineiasaienst als gevolg van eer nabije „Papoeanfsering" van het ambtenaren korps. van deze gelegenheid gebrul* maken om fe vertrekken. Thans is gebleken, dat de gemoederen gekalmeerd zijn en dat de belangstel; ling voor boeking op de „Grote Beer sterk is afgenomen. Aan boord van het schip bevinden zich t3o passagiers, onder wie 32 dl» op sociaal-medische Indicatie zijnver trokken. v ROTTERDAM, 22 nov. In Zuid heeft zich een ernstig geval van ver waarlozing voorgedaan. In verband daarmee zijn een 47-jarige man en diens 37-jarige echtgenote gearres teerd. Ongeveer een week geleden overleed n.l. onder verdachte omstan digheden hun tien maanden oude baby. De kinderpolitie werd van het geval in kennis gesteld en deze is er na een onderzoek toe overgegaan het echt paar aan te houden en voor de offi cier van justitie te leiden. In hoeverre de doodsoorzaak gezocht moet worden in de verwaarlozing moet nog worden nagegaan. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii AMSTERDAM, 23 nov. Morgen wordt de Zaandamse orga nist Cor Kee zestig jaar. Ter gelegenheid daarvan vindt zater dag in de Lutherse Kerk te Amsterdam 'n ere-concert plaats, waar de zoon van de jarige organist, de Haarlemse stadsorga- nist Piet Kee en de Amsterdammer Wim Daim op het driekla- viersorgel werken van Cor Kee zullen spelen, terwijl de ju bilaris zelf zal Im proviseren op een thema, dat hem door Hendrik Andriessen wordt opgegeven. Cor Kee is vooral bekend als improvi sator en als leraar in de improvisatie techniek. Talrijk is het aantal Neder landse en buitenlandse organisten, dat van hem in deze moeilijke, maar won derschone materie onderricht heeft ge kregen. Tot de meest begaafde leerlin gen behoorde destijds zijn eigen zoon Piet Kee, die thans onder meer stads- organist is van Haarlem en een veel ge vraagd kunstenaar zowel in binnen- als buitenland. Reeds vele jaren is Cor Kee organist van de kerk, waar hij zaterdag met een concert wordt gehuldigd. Hij is boven dien sinds september van dit jaar hoofd leraar improvisatie aan het Conservato rium te Utrecht, een functie, welke in ons land tot voor die tijd niet bestond. Verder is Cor Kee sedert het begin do cent aan de Zomeracademie voor Orgel, welke telkenjare in samenhang met het Internationaal Orgelconcours in Haar lem wordt gehouden. Het is niet uitge sloten, dat hij volgend jaar ook les zal gaan geven aan enkele Scandinavisch® conservatoria. WE KUNNEN HIER NIET PRATEN. KOM MEE NAAR HET KANTOOR JE STUURDE DIT BRIEFJE AAN- WtEN? lëSi. PAUL ALS IK DAT VER TEL. MENEER VLAANDEREN RISKEER IK WIN LEVEN COI'YIUGUT «WAN SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2