JHR. MR. D. J. DE GEER Voormalig minister-president Bibliothecaris van Amsterdam Samen muziek maken in Sint-Niklaas LOEMOEMBA ontsnapt Prof. Kwant over het Marxisme PAUL VLAANDEREN en de klep* tomaan Korte staking bij Orenstein A. M. van de Waal Straaljager tegen boerderij Ambassadeur VAR uitgewezen Renaissance in Vlaanderen „Metropolen en Boerendorpen" Ondanks strenge bewaking Lading schuift: chauffeur gedood Vechtpartij in Ambonezenkamp te Muiderberg Enige oplossing: het overbodig maken DINSDAG 29 NOVEMBER 1960 PAGINA 2 Eisen tegen Fridor afgewezen Geen personen betrok ken bij ongeluk te Volk el Leopoldstad Minister Beerman: Invrijheidsstelling van oorlogsmisdadigers moet mogelijk blijven 30 politieke delinquenten dit jaar vrijgelaten Benoemingen Onderscheidingen Promotie Am b tsaanvaarding Ontslag Aad de Haas exposeert te Amsterdam Voor de Tilburgse studenten Dubbelkorige muziek Nat. Hist. Genootschap Limburg in 't goud Samenvoeging grens- kantoren in Zuid- Limburg hetzm.muhIaanboord. MEN Vervolg van pag. 1 AMSTERDAM, 28 nov. De van daag op 89-jarige leeftijd overleden voormalig minister-president jhr. mr. Dirk Jan de Geer werd 14 december 1870 te Groningen geboren. Hij studeer de aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1895 cum Iaude tot doctor In de rechten promoveerde op een proefschrift, getiteld ,,De grenslijn tus sen opzet en schuld". Reeds vroegtijdig door de politiek aangetrokken had hij een grote bewon dering voor de staatsman jhr. mr. A. F. de Savomin Lohman, aan wiens zijde hij zich bij de splitsing Lohman-Kuy- per schaarde. H(j ging in op diens aan bieding om op te treden als parlemen tair redacteur van De Nederlander toen te Rotterdam verschijnende. Kort nadien, in 1901, werd hij, alhoewel te gen zijn zin, tot lid van de Rotterdamse raad gekozen, waarin hij voop de C.H. zitting nam. Men wilde hem ook gaarne in andere functies zien en zo werd hij lid van de provinciale en gedeputeerde, staten van Zuid-Holland en van de ge zondheidscommissie. In 1907 deed de heer De Geer zijn in trede in de Tweede Kamer, waarvan hij tot 1921 lid bleef. Gedurende een korte periode was hij burgemeester van Arnhem, welk ambt hij neerlegde om (op 28 juni 1921) de portefeuille van Financiën van mr. S. de Vries Czn over te nemen in het eerste kabinet Ruys de Beerenbrouck. H}j behield die ook in diens tweede kabinet, maar op 11 augustus 1923 trad hij af wegens verschil van mening over de vlootpoli- tiek. In het eerste ministerie Colijn, dat in augustus 1925 optrad, beheerde hij de portefeuille van Binnenlandse Za ken. In het daarop door hem geformeer de extra-parlementaire kabinet (8 maart 1926-10 augustus 1929) was hi wederom minister van Financiën. Hij bleef dit ook in het daarop volgende derde minis terie Ruys. Als zodanig diende hij zevenmaal achtereen de begroting in. Toen dit kabinet in 1933 aftrad, deed de heer De Geer opnieuw zijn intrede ln de Tweede Kamer. Op 10 augustus 1939 formeerde uij zjjo tweede ministerie, waarin hij met de portefeuille van Financiën ook die van Algemene Zaken a.i. beheerde. Het was dit kabinet, dat na de inval van de Duitsers op 10 mei 1940, enkele dagen later met koningin Wilhelmina naar Lon den vertrok om daar de zetel van de regering te v-.tigen. Intussen was de heer De Geer in 1933, tot minister van Staat en in 1935 tot curator van de Rijksuniversiteit te Groningen benoemd. Op 3 september 1940 werd hem te Londen op zijn verzoek eervol ontslag als minister verleend met dankbetui ging voor de langdurige diensten aan den lande bewezen en kort daarop begif tigde de koningin hem met het groot kruis in de Orde van Oranje-Nassau. Kort daarop ging een schok door het Nederlandse volk, toen het via radio Londen vernam, dat de heer De Geer zich midden in de oorlog naar Neder'and ,had begeven. Op 6 fe bruari 1941 kwam hij hier aan. In 1942 verscheen van de hand van de heer De Geer de brochure: „De syn these in de oorlog". Na de bevrijding werd de heer De Geer ter verantwoor ding geroepen. In mei 1947 diende zijn zaak voor het Amsterdamse gerechts hof. Ook bij de behandeling van zijn zaak in hoger beroep voor de bijzondere raad van cassatie ontkende de heer De Geer elke schuld. Na zijn veroordeling verbleef de heer De Geer in Soest. Deze gemeente was hem als woonplaats aangewezen. AMSTERDAM, 28 nov. De directie van Orenstein en Koppen n.v. deelt mede, dat ongeveer honderd metaalar beiders bij dit bedrijf na de middag pauze een uur hebben gestaakt bij wijze van protest tegen het uitblijven van een beslissing in de huidige loononderhan delingen in de metaalnijverheid. AMSTERDAM, 28 nov. De laatste stakende metaalbewerkers, arbeiders van de A.D.M. in Noord, zijn vanmorgen zon der protest weer aan het werk gegaan. ALBLASSERDAM, 28 nov. Van een tot drie uur vanmiddag heeft het per soneel bij de scheepswerven „Alblas- serdam" en de „Noord" uit protest te gen het regeringsbeleid inzake de lonen in de metaalbedrijven het werk neer gelegd. Het personeel, ongeveer 1300 man, heeft zich op beide werven rustig gedragen en is om drie uur weer aan het werk gegaan. 'S-GRAVENHAGE, 28 nov. De eisen van aandeel- en obligatiehouders van de Fridor Fabrieken tegen deze vennootschap, de Nederlandsche Over zee Bank en de Banque des Pays Bas, zijn door de Haagse rechtbank afge wezen. De rechtbank deed bij vervroe ging uitspraak in een tweetal proefza- fcen, uit de meer dan 120 civiele pro cedures tegen de Fridor en de twee ban ken. Zoals bekend is het bedrijf in mei 1957 failliet gegaan. De kopers van de aandelen en obligaties, welke eind 1955 door het bestuur en de twee ban ken aan het publiek werden aangebo den, voelden zich gedupeerd en daag den de vennootschap en de emittenten voor de rechter. Omdat de eisen zo uiteenliepen werden twee zaken afge splitst, waarover nu een uitspraakis gevallen. Bij elke gebeur tenis van betekenis in/"Amsterdam ont waart men, achter het gelid van luid redenerende autori teiten, een frêle, vriendelijk glim lachende figuur, die door geen autori teit onbegroet blijft. Want wie A. M. v. d. Waal niet kent, be staat eigenlijk niet helemaal in Am sterdam. Met Lode- wijk XIV zou de heer Van de Waal het vernietigende „Ik ken deze heer niet" kunnen spre ken, maar hij doet dat nooit, want de heer Van de Waal is de vriendelijk heid in persoon. Hij is de meest geca moufleerde strijder die wij ooit ontmoet hebben. Een strijder, die aller sympathie heeft, want hxj strijdt alleen maar voor sympathieke dingen. Hij strijdt, kort gezegd, voor Amsterdam. En dus, met nadruk op dus, is hij vrijwel zeker geen Amsterdammer van geboorte. A. M. van de Waal werd in Arnhem geboren, maar zijn vader was een vurig minnaar van de hoofdstad, die zijn zoon geregeld meenam op „pelgrimage". Zijn eerste wandeling, toen het gezin in 1900 naar Amsterdam was verhuisd, ging naar de Oranjesluizen en daar werd de liefde voorgoei. bezegeld. Sindsdien wandelt de heer Van de Waal enkele malen per jaar opnieuw naar de sluizen. Hij vindt ze nog steeds magnifiek. En de goede geest, die de op rechte minnaar altijd vergezelt, zorgde ervoor dat hij steeds de juiste mensen ontmoette. Klaas Bes, de tekenleraar van de HBS aan de Wete ringschans, opende zijn ogen voor het Rijksmuseum en het Stedelijk Mu seum. En dezelfde goede geest hield er oog op dat hij na enige stages op deftige bankkantoren al op jeugdige leeftijd zijn zetel kreeg aan de lei ding van het archief van de Nederlandsche Bank. De jonge Van de Waal had dan ook intelligent met de genade medegewerkt, want zijn functie kreeg hij niet cadeau. Wel had hij van zijn moeder de „zin voor orde, systematiek en netheid" meegekregen, die de directie van De Bank ein delijk een vlekkeloos georganiseerd archief en nog veel meer verschafte. De jonge Van de Waal was thuis al begonnen met het aanleggen van een bibliotheek van Amstelodamiana, waarvoor hij het materiaal letterlijk met karrevrachten van de veilingen sleepte. „U koopt bijna nooit meer wat bij ons," zei onlangs een bekende antiquair. „Dat klopt," was het antwoord, „want ik heb alles al." In zijn woning aan de Willemsparkweg bewaart de heer Van de Waal de grootste particuliere bibliotheek over Amsterdam. Bij De Bank vond zijn verzamelaarshart ruim emplooi. Hij legde, onder het welwillend oog van de hem zeer bevriende president-directeur Vissering, een verzameling munten, bankbiljetten, boeken en topografische prenten aan, die nu internationale faam geniet. Een na-oorlogse directeur keek eens zuinig toen zijn archivaris een krediet kwam vragen voor de aankoop van mun ten. De archivaris rekende hem toen voor dat de verzameling zozeer in prijs was gestegen, dat hij ongemerkt de waarde van de bank reserves aanzienlijk had verhoogd. Hij kreeg natuurlijk zijn krediet. De archivaris verbaasde de bestuurders voortdurend met zijn vondsten. Uit de geldzakken van de geallieerde „gold-pool" viste hij ongeveer negen honderd unieke gouden munten, die onmiddellijk naar zijn verzameling verdwenen. „De Amerikanen zagen de waarde niet van dat oude spul." En uit een immense berg oude bankbiljetten, die op de zolder van de Bank met een stoompers tot pulp werden vermalen, haalde hij met een gelukkige hand het alleroudste bankbiljet van De Bank, gedateerd 5 april 1814. „Ik sprong een gat in de lucht," zegt hij. Bij de Bank kent iedereen het verhaal van de strijd tussen de NSB- directeur Rost van Tonningen en de heer Van de Waal om de gouden muntencollectie. Tijdens de hongerwinter wilde Rost de collectie naar Duitsland brengen, maar de archivaris zwichtte niet voor de pressie. Zelfs niet tgen de auto's op de binnenplaats verschenen. Met list en voorgewende onnozelheid wist hij het schrikbeeld af te wenden. Had de heer Rost zijn eigen kelders trouwens geïnspecteerd dan had hij daar o.m. ondergedoken joodse bibliotheken, aangetroffen. „Maar er stonden wel een paar kisten voor," zegt de heer Van der Waal. Overigens was de leiding van het archief maar één aspect van de talrijke werkzaamheden van de heer Van de Waal. Hij verzorgde de manuscripten van zijn vriend en medeverzamelaar Jacob van Eek en besteeg de ene bestuurszetel na de ander: secretaris van het Kon. Oudheidkundig Genóót- schap, lid van de Gem. Commissie Heemkennis, de Amsterdamse Raad voor de Stedebouw, de Commissie voor de Bibliografie van Amsterdam en de Commissie voor Straatnamen. Hij is een der beste kenners van Amsterdamse prenten, waardoor niemand zijn adviezen bij tentoonstellingen en boefc-uitgaven kan ontberen. En ver der heeft hij, na zijn pensionering in 1955, jarenlang de redactie van het maandblad „Ons Amsterdam" verzorgd. Onlangs heeft hij het, met een oplage van 23.000 exemplaren, overgedragen aan een van zijn discipelen, „een goede vechter" De heer Van de Waal wordt I december zeventig jaar. Bij die gelegenheid zal hem een huldiging ten deel vallen. Hij ziet het feest minzaam nieuws gierig tegemoet. Misschien komen er nog krantenknipsels van in het Ge meentelijk Archief, want dat is-ook een van zijn vele taken. Enfin, wij zeiden het al, wie de heer Van der Waal niet kent is in Amsterdam nog niet waar hij wil zijn. En Amsterdam zelf? „De stad wordt wel erg groot, hè," zegt hij. „In mijn jonge jaren keek je op de Ceintuurbaan a.1 in de weilanden. Ik ga af en toe maar eens met een bus toeren om het een beetje bij te houden, maar her is onbegonnen werk. Ik vraag mij af hoe de jonge historici dat moeten verwerken. Vroeger had je nog een beetje overzicht." DEN HAAG, 28 nov. Vanmiddag omstreeks tien voor één is een F84-f „Thunderstreak" van de vliegbasis Vol- kel, bestuurd door een leerling-vlieger, bij een oefenlanding ongeveer 300 meter vóór de baan aan de grond gekomen. In de uitloop raakte het toestel uit de koers en botste tenslotte met de neus tegen een op vijftig meter uit de hart lijn van de landingsbaan gelegen boer derij. Van de boerderij werd een hoek be schadigd en van het vliegtuig brak een gedeelte van een vleugel af. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. LEOPOLDSTAD, 28 nov. AFP. Het Belgische persbureau Belga heeft gemeld, dat aan president Kasavoeboe een bevel tot uitwijzing van de V.A.R.- ambassadeur in Leopoldstad, dr. Gha- leb, ter ondertekening is voorgelegd. De ambassadeur zou van de tegen hem te treffen maatregel op de hoogte zijn gesteld. Het Congolese college van commissaris sen-generaal en kolonel Moboetoe be schuldigen de Egyptische diplomaat er van zich te hebben opgeworpen tot advi seur van Loemoemba en te hebben ge tracht, tezamen met de Ghanese am bassadeur, om Loemoemba weer aan de macht te brengen. LEOPOLDSTAD, 28 nov. (AFP, UPI) Patrice Loemoemba, de door president Kasavoeboe van Congo afge zette premier, heeft gisteravond kans gezien zijn zwaarbewaakte ambtswo ning in de Congolese hoofdstad te ver laten en naar Stanleystad, het bolwerk van zijn aanhangers, per auto te ver trekken. Loemoemba liet echter een verklaring achter, dat zijn afwezigheid maar van korte duur zou zijn en dat hij de ronde-tafel-conferentie, welke president Kasavoeboe beoogt te beleg gen, hoopt bij te wonen. Met name noemde Loemoemba zijn grootste vij and, de Katangese premier (of pre sident) Tsjombe, als een van de poli tieke leiders die hij gaarne bij de RTC zou ontmoeten. Generaal Rikhye, de bevelhebber van de V.N.-politiemacht in Leopoldstad, deelde vanmorgen mee, dat Loemoem ba zijn ambtswoning had verlaten zonder escorte van V.N.-troepen. Zoals bekend heeft bij dat enige malen ge- daan mèt escorte van Ghanese V.N.- militairen, die daarbij echter hun be voegdheden ver te buiten gingen. De V.N. beschermden hem slechts zolang hij birtnenshuis bleef tegen le militai ren van „sterke man" Moboetoe. die een arrestatiebevel jegens Loemoemba aldus niet konden uitvoeren. Vandaar dat de ambtswoning behalve door V N.- ook door Congolese troepen werd be waakt, omdat de laatsten hoopten de afgezette premier te kunnen arreste ren, zodra deze zich buiten het terrein van zijn ambtswoning begaf. Blijkbaar heeft Loemoemba de waakzaamheid van de Moboetoe-militairen weten te verschalken. In de verklaring, die Loemoemba achter liet, schrijft hij, dat hij slechts naar Stanleystad is gegaan om bij de begrafenis te zijn van zijn dochtertje, dat een maand oud in Zwitserland is overleden. Verder be looft hij naar Leopoldstad terug te keren Bij de belofte van Loemoemba, die ook op de komst van de V.N.-ver- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 29 nov. Minister Beerman blijft bij zijn standpunt dat ook de Duitse oorlogsmisdadigers, die nog gevangen zitten, in beginsel in aanmerking moeten kunnen komen voor voorwaardelijke invrijheidsstelling. Dit jaar zijn dertig politieke delinquenten, onder wie twee Duitsers, voorwaarde lijk in vrijheid gesteld, zo heeft hij aan de Tweede Kamer meegedeeld. ROTTERDAM, 29 nov. Een tries te samenloop van omstandigheden heeft maandagmiddag op de Eemhavenweg de dood van de 34-jar.ge chauffeur M. van den Bos uit Alphen aan den Rijn tot gevolg gehad. Hij vervoerde, als bij rijder, met een collega en de schipper van een binnenvaartuig op een truck met oplegger twee zware betonnen hei palen. Toen de wagen plotseling moest remmen schoven de palen los en dron gen door de cabine, tot over het motor blok. De heer Van den Bos was vrij wel onmiddellijk dood. De chauffeur en een schipper die aan weerszijden van hem zaten, kregen enkele lichte schaaf wonden. In de St.-Clarastichting is maandag avond de 62-jarige ijzersorteerder K. van Lier overleden aan de verwondin gen die hij opliep bü een verkeersonge luk. De heer Van Lier was 's middags met enkele collega's per vrachtauto van zijn werk naar huis gegaan. Bij het uitstappen gleed hij uit, viel en kreeg het achterwiel van de wegrijden de wagen over zich heen, waarbij hij zeer ernstige inwendige kneuzingen op liep. LEEUWARDEN 29 nov. Gister morgen heeft in wjjtgaard een aanrij ding de dood van de zestigjarige W. Bijker uit Friens tot gevolg gehad. Hij stak met zijn bromfiets de weg over naar het fietspad maar werd door een bestelauto geschept en over de weg ge slingerd. Met zeer ernstige verwondin gen werd hij naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden overgebracht, waar hij kort daarna is overleden. zoeningscommissie zinspeelt, blijft het merkwaardig, dat zich sinds enkele da gen een machts-concentratie van zijn aanhangers te Stanleystad aan het vol trekken is. Onder leiding van generaal (voorheen sergeant) Loendoela, tegen stander van Moboetoe, zouden zich daar 3.000 man Loemoemba-gezinde mi litairen bevinden. DEN HAAG, 28 nov. Binnenkort wordt de benoeming verwacht van de heer J. M. van Schreven, laatstelijk ambassadeur te Addis Abeda, tot am- bassadeur te Montevideo. DEN HAAG, 28 nov. De ambassa deur van Zweden, de heer Sven Dahl- man, heeft vandaag te zijnen huize het ridderteken van de koninklijke orde van de Poolster van Zweden uitgereikt aan de directeur., van het Stedelijk Mu seum te Amsterdam, jhr. W. J. H. B. Sandberg, aan de directeur van het mu seum van Volkenkunde en het Maritiem Museum „Prins Hendrik" in Rotterdam, dr. Chx. Nooteboom en aan de direc teur van het museum „Het Prinsen hof" in Delft, de heer D. H. G. Bol- ten. DEN HAAG, 28 nov, Tijdens een diner, dat is gehouden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Ne derlandse Vereniging voor Internatio naal Recht heeft minister Beerman medegedeeld, dat de koningin de afge treden voorzitter prof. mr. J. A van Hamel heeft benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau en de afgetreden secretaris mr. K. Jansma tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. In een beroemd en zeer oud restaurant in Parijs, de Procope, is het feit her dacht dat driehonderd jaar geleden de koffie in Frankrijk werd ingevoerd. Ter gelegenheid hiervan is een expositie van koffiemolens ingericht. Links ziet men een koffiemolen van eikenhout uit de achttiende, rechts een molen van tin uit de zeventiende eeuw. UTRECHT, 28 nov. De heer J. H. Veerkamp te Wageningen is vanmid dag aan de rijksuniversiteit gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuur kunde op een proefschrift getiteld ,,E- nige onderzoekingen over de functie en het metabolisme van phosphatiden in dierlijke weefsels".' Promotor was prof. dr. J. F. Arens. AMSTERDAM 28 nov. Dr. A. J. van den Tempel, benoemd tot gewoon hoogleraar in het belastingrecht aan de gemeente universiteit alhier, heeft van middag zijn ambt aanvaard door het uitspreken van een rede getiteld „Re cente ontwikkelingen in het internatio nale belastingrecht". Prof. Van den Tempel is in 1910 al hier geboren. In 1933 deed hij aan de gemeente universiteit zijn doctoraal examen. In 1945 verwierf hij daar zijn doctorsbul. Sedert 1956 was hij direc teur-generaal voor fiscale zaken aan het ministerie van Financiën. DEN HAAG, 29 nov. Op hun ver zoek eervol ontslag verleend, gerekend van 1 oktober 1960, aan dr. M. W. van Weel als buitengewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht; met in gang van 1 januari 1961 aan mr; J. van Soest als lector aan de rijksuniversiteit te Utrecht; met ingang van 5 september 1961 aan ir. P. Landberg als hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. MUIDEN, 29 nov. Omstreeks half elf gisterenavond ts een flinke vecht partij uitgebroken in het Ambonezen- oord in Muiderberg. Met stenen, messen en boksbeugels gingen de bewoners, die in twee groepen waren verdeeld, eikaar te lijf. Tenminste tien personen werden vrij ernstig gewond. Zij werden door een tweet 1 artsen verbonden. De poli tie van Muiden en omliggende gemeen ten, die snel ter plaatse was, had drie uur nodig om het kamp weer tot rust te brengen. In een Her barakken war danig huisgehnutien; een apartement was geheel vernield, de inboedel kort en klein geslagen, deuren Ingetrapt en ruiten stukgedrukt. Over de aanleiding van de vechtpartij bestaat nog onzekerheid. De reden ligt vermoedelijk in een oude vete, welke ook in het verleden reeds tot hand tastelijkheden heeft geleid. Tweeëneen half jaar geleden heeft de politie moe ten ingrijpen bij een gevecht tussen de zelfde groepen bewoners van het kamp- Voorlopig zal er politieversterking in het kamp blijven. AMSTERDAM, 29 nov. De in Lim burg woonachtige kunstenaar Aad de Haas, bewoner van het kasteel Strijt- hagen te Schaesberg, 'exposeert van 3 tot 2" december a.s. grafiek en teke ningen in kunstzaal Magdalena Soth- mann, N.Z. Voorburgwa1 284, alhier. Kunstcriticus drs Hans Redeker leidt deze tentoonstelling zaterdag om 4 uur in. (Van een medewerker) SINT NIKLAAS, 29 nov. Leeft er in het hart van Vlaanderen nog iets van eigen muziek? Deze vraag kan men stellen bij de windstilte na het nog ai stormachtig getij toen daar de toondichter Peter Benoit het volk tot een soort algemene mobilisatie opriep en met eigen fors gebaar massakoren, blaasorkesten en beiaards als zwaar geschut in stelling bracht om een of fensief van volksmuziek te ontketenen tegen de vervlakking en onverschillig heid, die ook in de vorige eeuw in hst Vlaamse land heerste. Na deze spring vloed die geheel in de lijn lag van het toen ontwakend nationalisme versus het cosmopoiitisme, maar die achter af beschouwd een niet-bedoelde hulde inhield aan het adres van de Duitse Romantiek Wagner niet te vergeten! is er bezinning gekomen op eigen muziek waarvan de archieven nog berstens toe vol zRn, muziek n.l. uit het onvolprezen glorietijdperk der Ne derlandse School. Het moge in dit verband duidelijk zijn dat deze muziek niét tot ons komt vanuit het officiële concertleven in de grote steden. Alleen in de zelfkant er van, op de oksalen der kathedrale ker ken kan men daar nog op gezette tij den echo's opvangen. Hoe beroemd ook de dirigenten en solisten mogen zijn en tot welke trap van perfectie on ze zwaar gesubsidieerde orkesten zich hebben opgewerkt, toch vormen zij op de laatste plaats een houvast voor on ze volkscultuur. Hun musiceren staat naast de gemeenschap; hun muziek- maken is een bedrijf geworden. Helaas is het zelf-muziek-bedrflven een zeldza me bezigheid geworden in de huidige gemeenschap die zich te gemakkelijk laat afglijden in de rushbaan van het non-stop der radio en T.V. Een der gevolgen van deze stand van zaken is dat men met een verre kijker stad en land moet afzoeken om aan de horizont een lichtpunt van eigen volkscultuur te ontdekken. Men ontwaart dan in de grensgemeente St.- Jansteen een gemengd koor St.-Caeci- lia dat sinds meerdere jaren onder leiding van Willem Bartz uitsluitend omwille van het samenzingen en niet om er mee op te treden want iets dat op een concertzaal lijkt bestaat er in die gemeente niet zich in de kunst der klassieke meerstemmigheid bekwaamt. Ongemerkt zjjn zij door de „buitenwereld" opgemerkt en wel al lereerst op een internationaal podium als het jaarlijks zangfestijn in Ierland (Cork)vervolgens op het officiële po dium van de Residentie („Diligentia") en straks rond Pasen in dat van de Hoofdstad (Concertgebouw). Zo ver tegenwoordigde dit a-cappellakoor ons land op het zangfestijn dat zich in de Schouwburg van Sint Niklaas afspeel de. Dit feest was georganiseerd door de Halewijn-Stichting te Antwerpen en het Davidsfonds te Sint Niklaas. Het is juist over de btMile instituten dat we activiteit van "".«e 'nsHimen dat we hier even wil len Uitweiden. Dank zfl He scherpz|n- nige blik van leiders als „Proost" de Sutter en directeur H. Dirken, dank ook zij hun onvoorstelbare werkkracht en optimisme, is men in Vlaanderen op weg een renaissance van eigen mu ziekbeoefening in te luiden. Hierbij richt men zien op het eigen groots ver leden, de a-cappeila-zang van de Neder landse School en het Nederlandse volkslied voor zover dat in ongerepte staat vanuit vorige eeuwen nog behou den is gebleven. Namen als van Dufay, Josquin des Prez, Pierre de la Rue of Orlandus Lassus leest men daar niet meer al leen van hun grafzerken, maar zij ver schijnen als levende gestalten door uit voering van hun werken. Nu was het stellig een bijzondere verdienste van het koor van St.-Jansteen om deze rau- 'ziek exemplarisch te doen klinken. En daarom merkte de heer de Sutter in zijn toespraak geestig op dat „wereld steden als St.-Jansteen aan boeren- dorpkes gelijk Sint Niklaas hier een de Vlamingen eigen muziek te leren kennen". Maar ook de Halewijn-Stich- (Van onze correspondent) TILBURG, 29 november Voor de Sociale en Politieke Studieclub der stu denten „De Tribune" sprak gisteravond prof. dr. R. C. Kwant over het Marxis me. Zijn visie op het Marxisme was in het bijzonder bedoeld als com pletering van het betoog van het com munistische ex-Tweede Kamerlid Gort zak, die onlangs voor de studenten het zelfde onderwerp behandelde. Prof. Kwant stelde bij het begin van zijn rede expliciet, dat men een ideolo gie niet kan weerleggen zonder naar van binnenuit te benaderen Bovendien mag een kritiek op een stelsel met en kel bestaan in het radicaal verwerpen ervan. Zij moet bestaan in het zich toe eigenen van de goede en het afwijzen van de slechte hoedanigheden van de desbetreffende ideologie. In een helder betoog zette prof. Kwant daarna de Marxistische theorie uiteen. Ee-n punt dat daarbij met na me ook later in de discussie grote aandacht kreeg was de Marxistische stelling dat de produktiemiddelen, die vroeger in particuliere handen waren, door de ontwikkeling ondeii meer van de techniek naar hun structtiur aan ie dere particuliere eigendom zijn ont groeid en dus aan de gemeenschap toebehoren. Volgens Marx zijn de Pro' duktiemiddelen naar hun wezen sociaal en zij mogen dus niet in particuliere handen zyn. Tegen de particuliere ei gendom van allerlei gebruiksvoorwer- pen etc. heeft de Marxistische theorie echter geen enkel bezwaar. Prof. Kwant) wees ,er ln ZIJ.n kritiek echter op dat ook de gesocialiseerde produktiemiddelen door lnstanties en of individuen beheerd moeten worden en dat deze in feite even goed „particu lier" zijn. Zij erkennen zichzelf echter niet als zodanig, maar zijn „vertegen woordigers van het volk" en als zoda nig ongrijpbaar voor kritiek. Ook hier zijn misstanden dus heel goed moge lijk. Uiteindelpk kan immers iedere so ciale structuur misbruikt worden. Een verkeerd stelsel is de belichaming van een verkeerde geesteshouding. Kwant zei als enige oplossing van het Marxisme te zien het overbo dig maken ervan. Het Marxisme pre tendeert meer te zijn dan het in werke- lpkheid is. Als het Marxisme echter zou terugkeren tot wat het in feite is een economisch systeem en het Christendom datgene zou worden wat bet moet zijn, is er volgens prof. Kwant een reële mogelijkheid tot een positieve dialoog. Vooralsnog lijkt dit echter bijzonder onwaarschijnlijk. ting en het Davidsfonds moge een pluim op de hoed ontvangen, omdat zij reeds jaren werkzaam zijn het Vlaamse land de zin voor zeif-muziek- bedrijven te stimuleren. Dit bewustzijn bij de eigen gemeenschap wakker te roepen is stellig in deze tijd van ver vlakking een enorme taak. De inzet van het feest vond plaats in de hoofd kerk met een uitvoering van een der meesterwerken die dat genie van da Mechelse School, Philippe de Monte heeft gewrocht. Daarnaast werden de Gregoriaanse gezangen geheel in de geest van de Solesmer School uitgevoerd. Hoe onop vallend ook vormde deze een zinvolle introductie op het muzikaal gebeuren van deze dag. Kort daarna spoedde men zich naar de Schouwburg om in een repetitie van de gezamenlijke koren het avondcon cert voor te bereiden. Honderden jeug dige zangers en zangeressen en ook bespelers van blokfluiten, vedels en an dere snaartuigen waren hier verza meld om individueel, maar ook ge meenschappelijk zich in de kunst der meerstemmigheid te oefenen. Gelijk ook op het avondconcert duidelijk bleek streeft men allerminst naar om het publiek te epateren door virtuoze- Hjke krachttoeren van dirigenten of so listen. Er waren drie dirigenten die beurtelings de leiding hadden en er ook niet voor schroomden tijdens hun pauze in koorverband mee te zingen. Alles was hier gericht om de gemeen schap deelgenoot te maken van de vreugde om zelf muziek te maken enkele volksmelodieën werden door de aanwezigen meegezongen of om mu ziek uit eigen verleden te leren lief hebben. Vele autoriteiten woonden het avond concert bjj dat een soort wapenschouw inhield over de muzikale activiteiten van de Halewijn-Stichting en het Da vidsfonds. Men hoorde dus muziek van oude Nederlanders als Josquin en de la Rue, maar ook speelmuziek uit deze tijd die in Duitsland opbloeit met com ponisten als H. Lau. Sem Dresden's geestige bewerking van „Het Haes- ken" wekte evenveel bewondering als Diepenbrock's doorwrochte polyfonie van „Den Uil". Een trouvaille was het ook dubbelkorige muziek tot klinken te brengen. Gewoonlijk weet men alleen van uit muziekgeschiedenisleerboeken dat er eenmaal een geniaal Nederlandef als Adriaan Willaert (uit het lan» van Vlaanderen afkomstig) bestaan heeft, die in de San Marcobasilkj, van Venetië een dubbelkorige njj- ziek in het leven heeft geroepen ^is ke de Venetianen van zjjn tijd Nu „drinkbaar goud" savoereerdehviin- hoorde men deze muziek écht,niger ken, Zij het van een latere n* tne- als Samuel Scheidt met de ?e®fr,him passelijke tekst van „Duo SeraPt„'"} clamabant". Eén echokoor st°^ daarboven op het balcon opgesteld tegenover het massale koor op net podium. Er ontstond als in ee,n vraaggesprek een levendige wissel werking, echo na echo die vrijwel foutloos verliep ondanks de natuur- lijke weerstand van de afstand. Maar daaf was Ket juTst die compo nisten van de Barokstijl om begonnen: met de ruimte te spelen en de hemel te bestormen als wilde men de ge luidsbarrières doorbreken. Alleen reed* deze auditie onbekend in onze cob' certzalen was voldoende om vele versteende harten te vermurwen. MAASTRICHT, 28 nov. Het Natuuiv historisch Genootschap in Limburg heeft zaterdag te Maastricht zijn 50-jarig be- staan gievierd met een feestvergade- ring in de hal van het Bonnefar|ten- museum. De voorzitter dr E. Kruytzer gaf een overzicht van de geschiedenis van het genootschap en van ^et na tuurhistorisch museum, dat.p.m. door zijn collectie Limburgse krijtfossielen een internationale bekendheid geniet. Verder voerden nog bet woord de com missaris der koningmdr. F. Houben, de burgemeester van Maastricht mr. w. Baron Michiels van Kessenich en af gevaardigden van andere natuurhisto rische musea en Wetenschappelijke in' stellingen- Ter gelegenheid van het gouden jutuieurn wordt in het museum aan bet JJe Bosquetplein de tentoon stelling "insecten" gehouden. Deze duurt tot en met 16 januari. MAASTRICHT, 28 nov. Donderdag zullen de tot nu toe op enige afstand van elkaar werkende Nederlandse en Belgische grenskantóren Hoogcruts en De Klank aan de zuidelijke grens van Limburg samengevoegd worden tot één kantoor waar de Nederlandse en Bel gische douanediensten voortaan gezamen lijk worden uitgeoefend. Deze grens overgang is voornamelijk bestemd voor personenpassage. Het nieuwe Neder lands Belgische grenskantoor ligt op Belgisch gebied waar het bestaande kan toor gemoderniseerd werd. Voor de Nederlandse douane is een stuk nieuw bouw toegevoegd. NIJMEGEN, 28 nov. Voor 1961 heeft de gemeente een begrotingste kort geraamd can 2.244.125 gulden, zo blijkt uit de begroting, die zaterdag is aangeboden. Om dit tekort te dekken hebben B. en W. voorgesteld de tarieven voor straatbelasting, rioolrechten en het openbaar vervoer te verhogen. Van de uitkering uit het gemeentefonds zal het in hoge mate afhangen of de las ten voor een tunnel met het industrie centrum Njjmegen-west en de nieuwe schouwburg dragelijk zullen zijn, aldus B. en W. HIER ZAL '^fER BRANDT LICHT NEER. WAT 11 WACHT KENNELIJK OP Z'JNDE DE KOMST VAN CONSIGNEILTJl&ZjïS. DOMBEYUIT DUS IK 6A GEWOON)jfiN \K SLUIP MEE PAT ZAL AANBOORD. VOORALLE.. NET ALOOF IK \_A ZEKERHEID DOMBEYBEN COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2