Kampbeul van Auschwitz plotseling gearresteerd Drie Polen herkenden hem in stationsrestauratie „Life' zwijgt over Sassens verleden Eichmann geeft zijn visie op voorstel aan Brand LOEMOEMBA'S vlucht brengt spanning Raad van Commissarissen weert nu alle Belgen DIJKSTRA De Deltawerken in het Haringvliet ONRUST IN CARACAS Enquête bewijst Italië is niet katholiek meer Chauffeur van bus voorkomt ramp Het weer Socrates-directeur wordt gerechtelijk vervolgd PUBLIKATTF, VOORTGEZET Spion voor USSR in V.S. gegrepen Bus met kinderen door trein geramd 15 Neptunes voor Nieuw-Guinea Vrijdag bespre king metaal- lonen? KEUS GENOEG... Stemformulieren verdwenen WOENSDAG 30 NOVEMBER 1960 Bureau smedestraat 5 haarlem 84sfe JAARGANG No. 30686 lijk naar tientallen stralende cadeau-ideeën (ook met teak!) op de toonzaal van lampenfa briek Voor lederwaren en bijoux gaat St. Nicolaas naar Slingerende personen auto scheurt zijwand open sSee'MORRIS 'êeforeijouêui/! Lange suède en nappa mantels Veel bewolking GEEF TOCH BECKERING HANDSCHOENEN NEW YORK, 30 nov. (Rtr., UPI) Het Amerikaanse week blad „Life" heeft gisteren de tweede aflevering gepubliceerd van de memoires van Adolf Eich mann, zoals ze uit diens mond zijn opgetekend door de ex-Ne derlander Wim Sassen, die lid is geweest van de S.S. en na de oor log naar Argentinië uitweek, na dat hij door een Belgische krijgs raad ter dood was veroordeeld. In een redactioneel commentaar bij de eerste aflevering vermeld de „Life", dat Sassen een Duitser was, die Eichmann in Argentinië zeer goed heeft gekend en dik wijls met hem heeft gesproken. Onmiddellijk daarna werd in Ne derland en België de ware iden titeit van Sassen onthuld, maar de redactie van „Life" heeft daar op tot heden nog met geen woord gereageerd. Spioneerde reeds in tweede wereldoorlog ZESTIEN DODEN Fokker Friendship niet geschikt Si. Nicolaas ACCESSOIRES VESPA EN HEINKEL J. J. v. Kooten In Chicago: Beschuldiging van Republikeinen Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan30 Telefoon 5790 Directie: J. W. Boerrigter en Mr W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W SeveriH. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Spaarne 65 - Haarlem (tfo de Ged. Oude Gracht) (Advertentie) EVELYN elegante tassen en byoux GR.HOUT5TR .1SA TEL. 20415 - H AA RLE M ROME, 29 november (KNP) Een groot deel van de Italiaanse bevolking kan niet meer katholiek genoemd wor den. Daar staat tegenover dat lang zamerhand een nieuw overtuigd chris tendom opbloeit, dat voorbestemd schijnt het steeds meer verdwijnende traditionele christendom te vervangen. Dit zijn de eerste en algemene conclu sies, die getrokken kunnen worden uit het reusachtige onderzoek, dat de Ita liaanse Katholieke Actie heeft ingesteld naar de praktijk van de geloofsbele ving. HOOGEZAND, 30 nov. Op de Kiel- sterachterweg is gisteren een verkeers ongeval gebeurd, dat dank zij het op treden van eén buschauffeur zonder ongelukken is afgelopen. De chauffeur, in dienst van de GADO reed met zijn bus van Hoogezand naar Barneveld, toen hü een vrachtwagen zag naderen met daarachter een slin gerende personenauto. De buschauf feur die meende dat in de personen auto een dronken chauffeur achter het stuur zat, riep zijn passagiers toe in het rechter gedeelte van de bus plaats te nemen. Voor de veiligheid parkeerde hij zijn bus aan de kant van de weg en wat de buschauffeur verwachtte, gebeurde inderdaad: de zwaaiende personenauto botste tegen de zijkant van de bus en scheurde de wand voor een groot deel open. Later bleek, dat de personenauto door de vrachtwagen was gesleept. Onderweg had de vracht wagenchauffeur benzine getankt en in de mening verkerend, dat de chauffeur van de personenauto op zijn plaats zat, was hij met zijn sleep weer weg gereden. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zacht weer met veel bewolking en plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuidwest en zuid. Morgen zon: 8.25-16.32; maan: 16.09- 6.07. HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG SCHIRNDING, 29 nov. (UPI) Vijf tien jaar lang heeft de 53-jarige Emii Bednarek, eigenaar van het stations restaurant in het Duitse grensplaatsje Schirnding, zijn klanten kunnen bedie nen, zonder dat een van hen ooit heeft vermoed, dat Bednarek eens een van de meest gehate en gevreesde mannen was, van het concentratiekamp Ausch witz. Nu is aan zijn vrijheid echter een einde gekomen. Het kwam allemaal doordat drie Poolse reizigers, een professor uit War schau en tweartsen uit Krakov, in Schrinding moesten wachten op een trein. Om de tijd wat te korten gingen zij het stationsrestaurant binnen en be. stelden daar wat te eten. Toen het be stelde gebracht werd, bleken zij plotse ling geen enkele behoefte meer aan voedsel te hebben. Zij verlieten ijlings het restaurant en liepen regelrecht naar de politie. Daar vertelden zij, dat Bednarek de „kampoudste" uit het con centratiekamp Auschwitz was, die ge zocht werd wegens moord op een aan tal medegevangenen. Bednarek werd in arrest gesteld en naar Frankfort gebracht. Volgens de drie Polen, die op weg waren naar Münster om daar te getuigen tegen Paul Kremer, die eveneens wordt be schuldigd van moord in het kamp Ausch witz, had Bednarek een aantal gevan genen met een stoel doodgeknuppeld Bednarek gaf toe, dat hij gevangenen had geslagen, „maar dit was een nood zakelijke disciplinaire maatregel", zo zei hij. Hij ontkende echter gevangenen te hebben doodgeslagen. FULDA, 29 nov. (DPA) Van daag begint in Fulda het proces tegen de vroegere „Unterscharführer" van de S.S., Gottlieb Muzikant, die wordt verdacht van moord op tenminste 200 gevangenen in de concentratiekampen Ravensbrück, Mauthausen en Melk. De aanklacht omvat drieduizend pagi na's. Het wordt een van de grootste processen tegen vroegere kampbewa kers, die ooit in West-Duitsland zijn gevoerd. Muzikant heeft bekend als hospitaal soldaat vijftig gevangenen door het in spuiten met lysol of door worging om het leven te hebben gebracht. Hij zou dit echter in veel gevallen hebben ge daan om hen verdere gruwelen van de S.S. te besparen. Een van de voornaamste getuigen 6. charge is de vroegere kamparts van Melk, Klaus Salomon. Volgens Salo mon heeft Muzikant van midden fe bruari tot midden april 1945 dagelijks zieke gevangenen gewurgd. (Advertentie) AMSTERDAM, 30 nov. De officier van justitie bij de rechtbank heeft een gerechtelijk vooronderzoek geopend te gen de Socrates-directeur N. den Bes ten, die sinds vrijdag in gijzeling zit om dat hij zijn curator niet de gevraagde informaties heeft verschaft over zijn ge failleerde n.v. De officier heeft hiertoe besloten op grond van een proces-verbaal, dat de afdeling zwendelzaken en oplichtingen van de Amsterdamse centrale recherche tegen de héér Den Besten heeft opge maakt wegens het niet voeren van een behoorlijke boekhouding. Zulks is ver eist volgens artikel 6 van het Wetboek van Koophandel. Overtreding van dit voorschrift Lan worden gestraft met een gevangenisstraf van maximaal een jaar. Een rijksaccountant zal de rechter commissaris in het vooronderzoek bij staan. De Socrates-affaire heeft een Duits weekblad ertoe gebracht een uitvoerige reportage over de zaak Den Besten te publiceren waarin zelfs wordt gesugge reerd dat de president-directeur van n.v. Socrates met geld van de Amster- damsche Bank een film over de oorlogs misdadiger Eichmann zou gaan maken. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24. uur Den Heidei geh. bew. 10 11 0.5 Ypenburg geh. bew. 9 8 1 Vlissingen licht bew. 10 8 0 Eeide geh. bew. 8 6 0.5 De Bilt motregen 9 8 1 l'wente geh. bew. 7 8 3 Eindhoven geh. bew. 8 7 0 Z -Limburg geh. bew. 10 7 0 stuck holm zw. bew. 3 -0 0 Oslo geh. bew. -0 -6 0.1 Kopenhagen zw. bew. 6 1 0.1 Londen motregen 11 8 0.1 Amsterdam regen 9 8 1 Brussel geh. bew. 9 7 0.2 Advertentie In de tweede aflevering van de me moires geeft Eichmann zijn visie op de beruchte „Joden-voor-vrachtwagens' '- ruil, die hij in 1944, met goedkeuring van Himmler, voorstelde aan Joel Brand, de joodse vertegenwoordiger in Boedapest. Himmler wilde graag tien duizend vrachtwagens hebben om twee complete S.S.-divisies te kunnen motori seren en was bereid, in ruil daarvoor, één miljoen Joden vrij te laten. „Die twee divisies waren voor hem veei be langrijker dan de levens van individue le joden", aldus Eichmann in zijn me moires. „Wat kon hem één miljoen jo den scheien?" Eichmann vertelt, dat hij letterlijk tegen Brand heeft gezegd: „Als die tienduizend vrachtwagens, toegerust t'ior de winter en voorzien van aan hangwagen, er komen, zal de liquida- ty-machine in Auschwitz worden ge- daa'p'Maar onmiddellijk voegt hij ceen lana"?" ,op 'Het staat vast dat feten iand ter wr,relet bereid was de lo den te redden en op te nemen zelfs niet dit ene miljoen.De redactie van Life" schrijft in een bijgaand hoofd artikel- „Dit is, God helpe ons, volko- men juist. Het is Mk waar voor de Verenigde Staten. r- u 7P2t ook, dat hij er geen Eichmann ze» h„ de liquidatie van sppt van heeft. georganiseerd. Z Ik TalJmö mri vernederen en op de een of andere manier berouw tonen. Ik zou dit bij de huidige bunnen openbare mening gemald „k voor doen, maar het zou té gemaKR j mij zijn te pretenderen, dat |K „e_ Saulus plotseling een Paulus Del[ °ls worden. Nee, ik moet eerlijk zeggen, wij alle tien miljoen joden hadden WASHINGTON, 29 nov. (UPI) De Amerikaanse federale recherche (FBI) heeft gisteren in Orangeburg in de staat New York de zestigjarige dr. Robert Soble gearresteerd op beschuldiging van spionage. Soblc, een genaturaliseerd Amerikaan, die geboren is in Litauen, was volgens de FBI lid van een Russi sche spionagegroep. Hij is een broer van Jack Soble, die wegens spionage veroordeeld is tot zeven jaar gevange nisstraf. Soble werkte in het Rockland State- ziekenhuis in Orangeburg als inwonend arts. Hij heeft zich in 1941 in de Ver enigde Staten gevestigd. De directeur van de FBI, Hoover, heeft meegedeeld, dat Soble's arrestatie verband houdt met het optreden tegen een aantal Russi sche agenten, die jacht maken op Ame rikaanse defensiegeheimen. Volgens Hoover had Soble de opdracht inlich tingen te verzamelen over de personen en werkzaamheden van de Amerikaan se inlichtingendienst. Reeds tijdens de tweede wereldoorlog, toen de Amerikaanse geheime dienst nog OS.S. (Office of Strategical Services) heette, was dr. Soble met deze opdracht belast. Hü leverde al zün inlichtingen uit aan de Russische geheime dienst, die rechtstreeks onder gezag van Beria stond. LAMONT, (Canada), 29 nov. (UPI). Een bus met schoolkinderen is gis teren op een met sneeuw bedekte on bewaakte overweg door een snelle goe derentrein gegrepen en tientallen me ters meegesleurd. Zestien kinderen wer den gedood, twaalf liepen verwondin gen op. De politie vreest dat het dodental nog zal stügen. De 32 leerlingen waren tussen de acht en zestien jaar en op weg naar de school buiten hun dorp. In Lamont, een landbouwersgemeen schap met minder dan duizend inwo ners, werden de klap van de botsing en het geschreeuw van de slachtoffers gehoord. De bevolking, de politie en de inzittenden van een ambulance wa ren snel ter plaatse. Binnen twintig minuten waren alle gewonden in het plaatselüke ZIekenhuis opgenomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 29 nov. De Tweede Kamer heeft haar goedkeuring ge hecht aan de aanschaffing van vijftien Neptune-vliegtuigen, die zullen worden gebruikt op Nieuw Guinea, ter vervan ging van de Martin Mariners, een aan koop ten bedrage van 88 miljoen gul den. Naar aanleiding van bedenking te gen de keuze van dit toestel, aange voerd door de heer Schouwenaar (P.v.d.A.), deelde staatssecretaris De Jong mede, dat de keuze eerst op de Neptune is gevallen nadat men negen toestellen had bekeken op hun geschikt heid voor de doeleinden, waarvoor zü in Nieuw-Guinea moeten worden ge bruikt. De Fokker Friendship had als enig voordeel een toestel van Neder lands fabricage te zün en verder al leen maar nadelen, zo zei de staats secretaris. (Van onze Haagse redactie) HAAG, 29 nov. Het is niet "psloten dat de Vakraad voor de metaalindustrie vrijdag nog een gesprek zal voeren met de regering over de monvoorstellen. Nu het college van ■'Uksbemidilelaars het CAO-voorstel be- Pp°ken heeft, is naar verluidt, de kans groot, dat slechts het gedeelte van het voorstel dat handelt over de winstuit keringen een kans maakt, mits de werk gevers zich aan bepaalde voorwaarden aangaande techniek en aard van de uitkering willen binden. Vermoedelijk zal de metaalindustrie nog een laatste Soging willen wagen om te voorkomen at het CAO-voorstel op deze wijze in een aanvaardbaar en een niet aanvaard- baar deel wordt gesplitst. Stockholm beroemt zich er op, dat in deze stad gisteren de grootste automatiek Van de wereld werd geopend. De automatiek is dertig meter lang en bevat niet nimder dan 1515 vakjes, die niet alleen allerlei lekkere hapjes bevatten, maar ook Wivelprodukten en vers vlees. Natuurlijk kan men er de volle vierentwintig uur van elke dag terecht. dood, die de statistici van Himmler in 1933 noemden, dan zou ik hebben ge zegd: „Dat was goed Werk. Wü hebben een vijand vernietigd." „Ik heb tüdens de oorlog altüd ge zegd", aldus Eichmann, „dat wü stre den tegen een vüand, die door duizen den jaren studie en ontwikkeling supe rieur aan ons was. Voordat Rome werd gesticht konden de Joden al schrüven. Bet was erg ontmoedigend voor mü te bedenken, dat de Joden, die ik moest verdelgen, al langer dan zesduizend jaar wetten hadden geschreven. Het was mü duidelük dat de Joden een groot ras zün, want wetgevers zün altüd groot geweest." Eichmann vertelt ook, aldus het ver haal in „Life", dat hij tijdens de laatste dagen van het Derde RÜk al zijn mbe werkers eens bijeenriep en huzei: „ik zal nooit berouw tonen, maar ik zal met vreugde in mijn graf springen m de we tenschap dat door miin4?b°en yijf mil joen vijanden van het Ryk al als bees ten zijn gestorven." Tegen Sassen zei hü: „Hitier heeft het misschien bü het verkeerde eind gehad, maar de wijze waarop hij Führer werd is voor mu een bewys dat ik mü aan de ze man ondergeschikt moest maken. De- WE!;S z,9 buitengewoon bekwaam, dat het volk dit erkende en met deze rechtvaardiging erkende ik hem ook, met vreugde, en ik verdedig hem nóg." it is een opname van de bouw van spuisluizen in de grote bouwput in het Haringvliet waar men thans is begonnen J met het opvijzelen van de grootste brugkraan van Europa, welke zal worden gebruikt voor het plaatsen van de brugelementen van voorgespannen beton. De 400 ton wegende balk met een lengte van 75 meter komt tussen twee poten te hangen, die resp. 47 en 42 meter hoog zijn. De brugkraan krijgt een hefvermogen van 250 ton. De grote sluispij- lers, die enigszins aan de vorm van een schip dpen denken, zijn 23Ys m hoog van de sluisvloer, 5 meter dik en aan de bovenkant 90 cm breed en staan op een onderlinge afstand varé 56 meter. Bij een Vlaams car navalsfeest in Ar gentinië hebben Wim Sassen en een Belgische evenknie een parodie opge. voerd op „de Euro pese eenheid". Wim Sassen (rechts) fungeerde als de Parijse „gardien de la Paix". Een Bel gisch tekenaar zorg de voor een de sfeer en de perso nen goed treffende uitbeelding. CARACAS, 30 nov. (U.P.I.) De on geregeldheden in Venezuela, die de re gering van president Betancourt vooral sinds maandag veel hoofdbrekens kost, beperken zich voornamelijk tot de hoofd stad. Uit andere delen van het land wer den geen moeilijkheden gerapporteerd, aldus verklaarde gisteren de minister van binnenlandse zaken, Louis A. Du- buc. Ook gisteren patrouilleerden voortdu rend gewapende militairen en politie mannen door Caracas. Zü hadden op dracht van de regering op betogers te schieten en zij aarzelden niet van deze bevoegdheid herhaaldelük gebruik te maken. Er kwamen dan ook verschei dene betogers om het leven. Ongeveer tweehonderd personen liepen verwon dingen op. In de loop van dinsdag wer den in totaal büna honderd personen ge arresteerd. Studentenleiders hebben zich erover beklaagd, dat het universiteitsgebouw in de stad werd beschoten met een ma chinegeweer, dat was gemonteerd op een jeep. Hierbü werden drie studenten gewond. President Betancourt heeft nogmaals een radiorede gehouden, waarin hü ver klaarde dat het leger paraat is en dat onder geen beding een „burgeroorlog" zal worden geduld. Advertentie HOUTPLEIN 18-20 - TELEF. 12000 WASHINGTON, 30 nov. (UPI) Het Nationale Comité van de Amerikaanse Republikeinse partij heeft gisteren de beschuldiging geuit, dat de verdwij ning van de verkiezingsformulieren uit het stadhuis van Chicagc „een drama tisch bewijs" was van een verkiezings schandaal in de staat Illinois, dat zijn weerslag in het gehele land zal heb ben. Meade Alcom, lid van het comité, voegde er in een verklaring aan toe, dat de documenten klaarblijkelijk zijn gestolen en stelde de eis, dat zij die er voor verantwoordelijk zijn, op be schuldiging van fraude voor de rechter gebracht moeten worden. Het betreft hier de verkiezingsuitsla gen in een -an de districten van Chi cago, waar Kennedy een kleine over winning behaalde. De Republikeinen be schuldigen de Democraten ervan, dat deze de formulieren hebben gestolen. 1 ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiMiiiminiiniH LEOPOLDSTAD, 3® g2X"n£er (Rtr., UPI: Patrice Loemoemba is nog aj_ tijd spoorloos. Alle V®"1 de autoriteiten in Leopoldstadomhern te vinden zün mislukt. trt °P J^en al thans, hoewel kolonel M yluchteUng en aarde beweegt om uB ""S in handen te krijgen. Aanha g s van Loemoemba hebben verklaard, dat de afgezette premier niet op w®£ s Stanleystad, zoals hü zelf neen - Waard, maar naar Accra, de hoofdstad van Ghana. Vandaar zou hü York willen vliegen om in de A's® ne Vergadering van de Verenigde 1 ties te ageren tegen het feit, dat a V.N. de delegatie van president voeboe hebben erkend. Moboetoe en de zünen nemen echter aan, dat Loe moemba wel degelpk op weg is naar Stanleystad en zü maken zich ernsti ge zorgen over de politieke onrust, die in deze stad op korte termün zou kun nen ontstaan. In Stanleystad, dat in de Oostpro vincie ligt, schünen zich reeds vele prominente getrouwen van Loe moemba te hebben verzameld, on der wie Antoine Gizenga, de vroege re vice-premier, Joseph Ikito, de vi- oe-voorzitter van de Senaat, Joseph Kasongo, de vice-voorzitter van de rvamer van Afgevaardigden, en Cleo- saas Kamitatoe, de gouverneur van Provincie Leopoldstad. of ,Ldeze „Loemoembisten" zün korte vertrofure tiJd geleden uit Leopoldstad o<.„„i°Kken en hun aller doelwit schiint ctani" ,ken en hun aller doelwit schünt zelf zich te Ni"- A1s Loemoemba Moboetoe h?n zou voeSen> 20 vreest ui trienen het hek van de dam en van "voren aiie m°eilükheden in Congo i Jornc aan- Het 3500 man tellen- „,VoneintPinclarrnerie in Stanleystad 1S eveneens op de hand van Loemoem- bsi Intussen blijft het raadselachtig hoe Loemoemba het klaar heeft gespeeld uit ,ïninS. die niet alleen door troepen van de V.N. iverd be waakt, maax ook door militairen van het Congolese leger> te ontsnappen. Het in Leopoldstad tweemaal per week verschijnende hiact „Actualités Afri- caines" beweert, dat de Marokkaanse V.N.-troepen, die Loemoemba bewaak ten, hem bij zri1 °ntvluchting hebben geholpen. Een woordvoerder van de V.N. weigerde op dit bericht in te gaan en benadrukte nog eens, dat het hele maal niet de taak van de V.N. was Loemoemba tegen te houden toen hü uit Leopoldstad wl'de vertrekken. De woordvoerder zei, dat de Congolese soldaten, die Loemoemba bewaakten om te voorkomen dat hp er vandoor zou gaan, beter uit hun ogen hadden moeten küken. Tussen Manono en Kamina, in de provincie Katanga, zijn Nigeriaanse V.N.-troepen in gevecht geraakt met Baloeba-krügers, die vanuit een hinder laag plotseling het vuur openden. Een kapitein en vier soldaten van de Ni geriaanse patrouille raakten gewond. De Baloeba moesten twaalf doden ach terlaten. De Congolese Hoge Commissaris voor Economische Zaken, Joseph M'Be- ka, heeft gisteren meegedeeld, dat de regering van commissarissen geen Bel- Sen meer in het land zal toelaten, .erst moet het beleid van de Belgische regering ten aanzien van de regering in Leopoldstad (de Raad van Commis sarissen dus) nader zün omlünd. De Raad vreest nog steeds dat België de regering van premier Tsjombe en daar mede de onafhankelükheid van Katan ga zal erkennen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1