Tien jaar ontzegging geëist tegen dronken autorijder K.L.M. bereikt dit jaar 30 miljoen kg. vracht katholieke filmprijs mm Welvaart in minder dan één generatie verdubbeld Dierenverhalen voor kinderen E' V' GEVACOLOR Vier slachtoffers na dollemansrit door Leidse binnenstad „Nijmegen" herdenkt mgr. Lemmens Verdere stijging nog slechts door tariefsverlaging mogelijk I Mgr. S. Teeuwen*}* BRIEVEN van lezers Stijging behoeft in de toekomst niet te verminderen Leven in huizen, die amper een goudvis of hamster toelaten DE VOLGENDE STAP WOENSDAG 30 NOVEMBER 1960 PAGINA 9 AKKERTJES SaV^BVborfstiattaj mg. Acht finalisten voor kampioenschap in Ereklasse 71-2 Examens H Ir5?3 E; val? ..de,ï Kaa> Rijswijk, Krening (met lof) Voorburg, A. Leut- fi-n€r, Hoogezand, A. Maas, Voorburg, van Nederveen Rijswijk en C. "«skowsky, Oosterhout. INAUGURALE REDE PROF. DR. F. HARTOG Dronken automobilist staat terecht Na aanrijding doorgereden Tintelend spel van rijke glansen, GOUDA kaarsen! Soebandrio: „Wel te rusten" WÊËÊÊËÊk Verbod roofdier nummers Kamerlid stelt vragen aan minister Helders echtpaar vrijgesproken Verduistering niet bewezen geacht JONGE JENEVER Wim Sassen Aardappels rooien Zweeds geestelijke beboet Weigerde huwelijk van gescheiden man in te zegenen Directiewisseling bij NACO, Alkmaar OORLAM Postd'iensten tijdens komende feestdagen Flits kleurenfoto's FILM (GEVAERT\ SINT IN EEN GRIJZE TABBERD? (Van een spaanse correspondent) Volgens - niet bevestigde - geruch ten zou de Goed-Heiligman voor nemens zijn, dit jaar een grijze in plaats van een rode tabberd te dragen. Dit niet zozeer om zich te onderscheiden van de vele z.g. hulp-sinterklazen; dan wel om bij zijn tochten over de daken minder opvallend af te steken tegen Hol land's luchten. Hierop heeft het ontvangst-comité rechtstreeks kontakt opgenomen met de spaan- se ambassade, waarbij gebleken is, dat het hier een volkomen loos gerucht hetreft. Gelukkig maar! Iedereen stelt er immers prijs op, dat St.-Nicolaas- avond een kleurig feest blijft! Maarhoe staat het met uw foto's? Legt u een kleurig feest ook kleurig vast of draagt de goede Sint op dw opnamen een grijze tabberd, zoals op zwart-wit foto's? Dat hoeft écht niet! Haal daarom bijtijds GEVACOLOR kleu renfilm en flitslampjes. Het St.- Nicolaasfeest is een unieke gele genheid om te ontdekken, hoeveel méér vreugde fotograferen in KLEUR geeft 1 Gouden glans, gezellige gloed, GOUDA kaarsen 1 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 30 nov. „In deze lange dagvaarding is het resultaat on getekend van een dronkemansrit, die veel leed heeft veroorzaakt bij vier ordentelijke mensen. De straf zal niet alleen de verdachte moeten aanspreken, maar de gehele Nederlandse gemeen schap. Een ieder loopt immers het ge vaar doodgereden te worden, door ie mand, die in het verkeer zijn boekje te buiten gaat". Dit merkte de offi cier van Justitie van de rechtbank gis teren op in de zaak van een 38-jarige timmerman uit Leiden, die op de late avond van de veertiende juni van dit jaar in zwaar beschonken toestand door de nauwe Burgsteeg te Leiden is ge raasd een spoor van slachtoffers ach ter zich latend. De officier eiste een ge vangenisstraf van een jaar waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toe- zichtstelling en als bijkomende straf tien jaar ontzegging uit de rijbevoegd heid. „De wet spreekt van een ontzeg ging van ten hoogste vijf jaren, maar het geldt hier een „meerdaadse samen loop", aldus de officier. Op de bewuste avond wilde de ver dachte, nadat hij op de Leidse uni versitaire lustrummarkt „Het Hof van Heden" een grote hoeveelheid bier en gin had gedronken, zijn vriend per se met de wagen naar huis brengen. De vrouw van de timmerman probeer de tevergeefs haar man van dit plan af te brengen. Alles ging goed tot de verdachte zijn wagen uit de Nieuwstraat de drukke Advertentie f li tsen de p ij n weg (Van onze universitaire correspond.) NIJMEGEN, 29 nov. Vanochtend herdacht de R.-k. universiteit mgr. dr. H. G. Lemmens, in leven bisschop van Roermond en lid van het bestuur g?" <je St. Radboudstichting. Daar zijn viel in „de academische vakantie steld Tn herdenking tot heden uitge- Sieia. in de aula van de universiteit werd een academische rouwzittinè ge houden, tijdens welke de reetor-magnifi- cus prof. mag. dr. J. P. M. van der Pioes O P mgr. Lemmens herdacht. Daarbij besteedde de Niimeeg.se rector uitvoerig aandacht aan de onnavolgba re'vriize waarop deze „vader bisschop" zttn^fioeees gedurende zesentwintig jaar zijn diocees geu rouwzittïng heeft bestuurd. Na uw den behalve door de university riteiten bijgewoond o.a. door m,,r. Moors, bisschop van Roermond, en vicaris-generaal mgr. P. van OdijK. AMSTERDAM, 30 nov. In de voor- wedstrijden voor het kampioenschap l'an Nederland ereklasse groot biljart •jjtker kader 71-2 is de Amsterdammer d?on Mol afgevallen van het zevental, om zes finaleplaatsen moest strfj- Mol eindigde in de Alkmaarse waarin ook Ligthart (11.22) en de l?s waren ingedeeld op tste plaats. In de groep Amers- p™n ^erd bijzonder sterk gespeeld. ke,fSj van Oosterhout, weer terugge- met tot het kaderspe], was de beste oz e£n algemeen gemiddelde van (90 75) ti m volgden Henk de Kleine B«km'anHa(^.8^Ul'lnk <1418> Flip In de finale, die van 15 tot en met 18 december a.s in gebouw Odeon in Zwolle wordt gehouden, zullen nu uit komen de van voorwedstrijden vrijge stelden: titelhouder Tim Wijnen en Henk Scholte en worts Cees van Oos terhout, Henk de Kleine, Hans Vultink, Flip Beekman, Jaap Lighthart en Ja- nus Jacobs. De kampioen zal deelne- men aan het Europees kamproenschap, dat van 19 tot en met, 22 januari 1961 in Thionville (Frankrijk) wordt ge speeld. Nu Waffiard door een schorsing van drie maanden niet aan het r!"™- pees toernooi kan deelnemen is de kans op een Europese titel voor Nederland groter dan in de afgelopen jaren. AMSTERDAM, 29 nov. Vrije Uni versiteit: doet. Nederl. E. de Boer. Dordrecht, kand. Nederl. W. Haring, Blokker-NH, kand. Engels: mej. W. Meijer, A'dam, doet. gesch.: T. Gilhuis. Dordrecht, H. de Vries, Suameer-Fr, J. Meijer, Emmen, kand. rechten: mej. M. Smits, Eindhoven, C. Venemans, Purmerend, doet. Frans: mej. H. de Lauwere, Dei. Haag, paedagogiek M.O. ■B: A. Wiegman, Den Haag, paedago giek M.O.-A: C. Bijlsma, Bergen-NH, G. Visser, Den Haag, T. Jansen, Am sterdam, mej. H. Sinnema, Rotterdam, mej. E. v.d. Wel, Maasland. AMSTERDAM, 29 nov. Gemeente universiteit kand. econ. B. Heilman, Hilversum en P. v.d. Ven, Amsterdam. LEIDEN, 29 nov. Rijksuniversiteit *and. Engels, mej. A. van Wouw, Maas zicht, doet. Sociol. mej. C. Vellekoop, «otterdam (cum laude) en de heer Pompe, Voorburg. DELFT, 29 nov. Technische Ho geschool kand. Werktuigk. ir. S. Hyla- Deventer en D. Ligterinl Aai den. kand. Vliegtuigbouwk. ir. H. Tijde- fmm Alkmaai en R. Zwaan, Enkhui- kand. metaalk. ir. F. Hellendoorn, Heemstede -n E. Rijcken, Heerlen, scheepsbouw) ir. J. Woortman, Gro- RhIS, vliegtuigbouwk. ir. P. Jansen, Burgsteeg in reed. Met een veel te grote snelheid zigzagde de timmerman door de nauwe straat, die plotseling vervuld was van angstkreten van wan delaars, die de wagen op zich af zagen stormen. Het eerste slachtoffer was de heer M H van den Berg; hij sprong nog op zij maar werd net geraakt. Hü liep een lichte hersenschudding op. Dr. F. Kroes, die de wagen niet aan had zien komen, werd even mee gesleurd en bleef toen zwaar gewond op de straat liggen, evenals de heer K. W. Wiessing. De timmerman reed ech ter door zonder zich om de slacht offers te bekommeren. Na eerst nog tegen de deur van een huis gereden te zijn schepte hp met zijn wagen een verloofd paar. Het meisje, dat met haar fiets aan de hand liep, werd tientallen meters meegesleurd. Haar verloofde was al eerder van de wa gen gevallen. Het meisje moest met een bekkenfractuur in het zieken huis worden opgenomen. Pas in de Koornbrugs .eeg kwam de wagen tot stilstand tegen een muur tje. De verdachte was zo dronken, dat hij niet op zjjn benen kon staan. „Van al die ellende bent u de oorzaak", zei de president gistermiddag. De verdach te zei het heel erg te vinden, maar zich niet te kunnen herinneren, dat hij iemand heeft aangereden. De zaak is al op 11 oktober voor- geweest, maar is toen aangehouden, omdat er nog geen rapport over de verdachte was uitgebracht. In het rap port wordt de vlakheid, waarmee de verdachte over het gebeurde spreekt „ontstellend" genoemd. Volgens de dokter is de timmerman een introver te figuur, die weet, dat hij na over matig alcoholgebruik driftig wordt en ruzie zoekt. Hij acht de man volledig toerekeningsvatbaar. De president zei dat Ik ben zo gemakkelijk; alsik mij om draai ben ik het kwpt Aldus de pre sident, die tevoren alle processenver- baal, die na het ongeva zijn opge maakt had voorgelezen kennelijk om te zien hoe de timmerman er op rea geerde. Ook de officier had er weinig goede woorden voor, dat de verdachte nooit heeft geïnformeerd hoe het de slachtof fers gaat. „U vindt 't erg, dat u in de ge vangenis zit. U hunkert naar uw gezin, maar u heeft wel heel weinig begrip getoond voor het leed, dat u heeft ver oorzaakt." De verdachte had het laatste woord. Hij had niets te zeggen. „Helemaal niets?, vroeg de president. „Nou ja, ik heb er veel spijt van natuurlijk; ik vind het erg, wat er gebeurd is", was zijn enige antwoord. Uitspraak 13 de cember. (Van onze correspondent) ROERMOND, 29 nov. Gisteren eis te voor de rechtbank de officier van justitie, mr. W. Uiterwaal, tegen een veehandelaar uit Boxmeer drie maan den gevangenisstraf en tien jaar ont zegging van zijn rijbevoegdheid. Ver dachte wordt ervan beschuldigd in de avond van 26 september op de rijks weg bij Afferden (gemeente Bergen) een auto te hebben bestuurd onder in vloed van sterke drank. Hij heeft toen een aanrijding veroorzaakt en is daar na doorgereden. De hoge eis houdt mede verband met het feit, dat ver dachte reeds twee veroordelingen we gens rijden onder invloed op zijn naam heeft staan. (Advertentie) AMSTERDAM, 30 nov. Ten op zichte van 1946 is het aantal kilogram men, dat door de lucht per KLM werd vervoerd, vijftien maal gestegen. Wer den er in 19-46 twee miljoen kg ver voerd, dit jaar zal dit dertig miljoen kg bedragen. Dit geeft wel weer hoe de exporteurs hebben ingezien dat vervoer door de lucht de export stimuleert. Door deze hoeveelheid is de KLM de tweede vracht-carrier, voorafgegaan door de PAA, zo verklaarde de heer H. C. Mole- man, verkoopleider vracht KLM-Neder- land," gistermiddag op Schiphol op de luchtvaartdag, die de federatie voor de Nederlandse export aldaar samen met de KLM heeft gehouden. Met het groter worden van de vlieg tuigen is de voor de luchtvrachtver- voer geschikte capaciteit belangrijk ge stegen. De toegenomen vraag naar ver voerscapaciteit is ten dele te verklaren uit de vrachtvoorlichting door lucht vaartmaatschappijen, ten dele door prijsmaatregelen. In het algemeen zijn echter de vervoerskosten voor lucht vracht nog beduidend hoger dan die voor zeevervoer. Naarmate de veriaderswereld meer doordrongen is geraakt van het bestaan van de mogelijkheid om vracht door de lucht te vervoeren, wordt verdere ontwikkeling van het vervoer meer af hankelijk van goede, zakelijke trans portadviezen, het aanbieden van een goed produkt. De stimulering van het vervoer door middel van lagere tarieven is een nood zaak nu de „jets" hun intrede gaan doen en de beschikbare vrachtcapaci teit sprongsgewijze zal stijgen. We heb- e Ojfice Catholique International du Cinéma (O.C.l.C.) heeft, zoals bekend, de firn „Dialogue des Carmélites" de O.C.I.C.-prijs toegekend. Een der vervaar digers van de fum m. P. Agostini (de ander was R. L. Bruckberger) ontvangt uit handen van kardinaal Feltin een scheepje dat de prijs symboliseert. ben thans al ongeveer het punt bereikt waarop verwacht moet worden dat een zeer grote stijging van het luchtvracht- vervoer slechts te bereiken is door drastische verlaging der vervoerstarle- ven voor een aantal soorten goederen waarvoor deze tarieven nog te hoog zijn. In dit verband heeft de KLM zich op de laatste IATA-conferentie een voorvechter betoond van het invoeren van een aantal zeer lage „specific com modity rates" voornamelijk tussen Eu ropa en Amerika, aldus deelt de heer Moleman mee. DEN HAAG, 29 nov. Het Tweede- Kamerlid Van Meel (KVP) heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat in sommige gemeen ten roofdierennummers in circussen zijn verboden? Indien dit het geval is kan de minister dan meedelen, op grond van welke, respectievelijk van wiens besluiten de verboden zijn uitge vaardigd, op grond van een besluit van de burgemeester, van burgemeester en wethouders of van de gemeenteraad? Op grond van een besluit van welke instantie kan naar het oordeel van de minister een verbod worden gegeven? Kan de minister meedelen, op grond van welke overwegingen de verboden zijn uitgevaardigd? Wat is het oordeel van de minister over deze overwegin gen? ALKMAAR, 30 nov, De rechtbank heeft vanmorgen een echtpaar uit Den Helder vrijgesproken, nadat de officier van justitie veertien dagen geleden te gen de vrouw een jaar gevangenisstraf en tegen de man als medeplichtige een half jaar gevangenisstraf had geëist. Tevens had de officier gevorderd, dat de 10.000 die het echtpaar zou hebben verduisterd, zou worden teruggegeven aan de erfgenamen van de man, die bij het echtpaar in pension was en is overleden. Het echtpaar werd er van verdacht deze 10.000 te hebben ver duisterd, waarbij de man wegens schuld- heling terecht stond. (Advertentie) levert is goedl stondfgeS is 'heden" het ziekenhuis overleden mgr. dr s W. J. Teeuwen in de leeftijd vai; 6g jaar. Mgr. Teeuwen was sedert acht maanden met emeritaat. Hij werd 27 juli 1892 te Tegeien geboren, maakte zjjn gymnasiale stu dies aan het bisschoppelijk coUege al hier en studeerde filosophie te Rol- duc en theologie aan het groot-seminarie te Roermond. In 1917 wera hij priester gewijd. Daarna studeerde hij zes jaar klassie ke letteren aan de universiteiten van Utrecht en Wiirzburg. In 1923 promo veerde hij te Wiirzburg tot doctor in de klassieke letteren op proefschrift. „Sprachlicher Bedeutingswandel bei Tertullian" Na zijn promotie werd dr. Teeuwen leraar aan het bisschoppelijk college. In 1949 wees het episcopaat hem aan tot studie-adviseur voor de priester gymnasia. In hetzelfde jaar werd dr. Teeuwen lid van de adviescommissie voor Rijksstudiebeurzen. Met ingang van 1 januari 1953 werd hfi benoemd tot rector van het piusconvict in Nij megen. Opneming in dent rubriek niet noodzakelijk een bewijs van instemming. Ter completering van uw artikel over Wim Sassen: deze was niet alleen SS- Kriegsberichter, doch tevens de meest succesrijke spion in dienst van Sonder- stelle „P" (Kapitan z. S - Richard Protze). Hij, zijn broer en zijn vader (burgemeester van Oudenrijn) werkten voor deze Sonderstelle. Zijn deknaam was „Jonge Rijn". Volgens Protze was ae berichtgeving van Wim Sassen van groot belang. W. C.h. D. HOOGENDIJK Asserstraat 4, ROLDE. Het lijkt me nuttig om eens iets over deze bezigheid te verteilen. Om dat de regen de oogst in Zeeland zou vernietigen, heeft men gemeend de mi litairen bij de aardappeloogst in te schakelen. Wij werden ondergebracht in Zeeuws-Vlaanderen en hebben een week lang in de omgeving aardappels gerooid. Hier bleek. van Axel BB dat de boeren 15,Per roan per dag beta len d.w.z. 2,per uur voor een oner varen kracht. Die onervarenheid bleek wel na enige dagen, toen, door de on gemakkelijke houding, waarin moet wor den gewerkt, de oogst aanzienlijk langzamer ging dan in den beginne. De 15."ie de boer moet beta len, komt toe aan het rijk. Aan de ene kant verlangt de boer, dat er overeen komstig een loon van 15 gewerkt wordt, terwijl de soldaat slechts een normaal soldij van 1,25 per dag in handen krijgt. Waarom wordt aan de militairen niet een extra vergoeding of een paar extra verlofdagen gege ven? Tenslotte verrichten zij een nutti ge arbeid en doordat iedereen zich zfin taak bewust was, werd er hard ge werkt, hetgeen we] uit de dankbaar heid der boeren is gebleken. Men zou zich op dit probleem wel licht eens nader kunnen beraden. De animo om te gaan rooien is er bij de militairen niet groter op geworden. F. R., soldaat ESKILSTUNA, Zweden, 30 nov. (UPI) Een (Lutheraanse) geestelijke van de Zweedse Staatskerk is gisteren door de districtsrechtbank in Eskilstuna be boet omdat hij verleden jaar gewei gerd had het huwelijk tussen een ge scheiden man en een nog niet eerder gehuwde vrouw in te zegenen. De geestelijke, Alf Haerdelin, kreeg een boete van 75 kronen, nadat de rechtbank langdurig had beraadslaagd over het vonnis. De rechtbank motiveerde het vonnis door erop te wijzen dat volgens het Zweeds burgerlijk recht gescheiden per sonen mogen hertrouwen. De geestelijke citeerde uit de Bijbel, maar de recht bank gaf de voorkeur aan het wetboek. ALKMAAR, 30 nov. Met ingang van 1 maart is mr. W. H. Dollekamp be noemd tot directeur van de autobus onderneming de N.V. NACO te Alkmaar. Hij volgt de heer J. Kistemaker op, die op die datum met pensioen zal gaan wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. De heer Dollekamp is 41 jaar. Na vol tooiing van zijn rechtenstudie en enkele jaren overheidsdienst vertrok hij in 1947 naar het toenmalige Nederlands- Indië. Hij was daar werkzaam bij de N.V. Handelsvereeniging „Amsterdam", het laatst als secretaris van het hoofd kantoor te Djakarta. Na zijn terugkeer uit Indonesië in 1958 trad hij in dienst van de N.V. Nederlandse Spoorwegen, waardoor hij nauw in contact kwam met de problematiek van de autobus bedrijven. ANNO 1690 levert is goedl GRONINGEN, 29 november Prof. dr. F. Hartog, onlangs benoemd tot hoogleraar in de faculteit der econo mische wetenschappen om onderwijs te geven in de economie, heeft van middag zijn ambt officieel aanvaard met een inaugurale rede in de aula van het universiteitsgebouw. „Op de drempel van de zestiger Ja ren" luidde de titel van deze voor dracht. In de afgelopen tien jaren is. al dus prof. Hartog, de produktie in Ne derland gestegen met gemiddeld 4,3 pet. per jaar. Dit houdt in een ver dubbeling van de welvaart per hoofd in minder dan één generatie. Er is reden om aan te nemen dat het ge noemde sttjgingspercentage in de toe komst zeker niet behoeft te vermin deren. Met name de opneming in een expansief geheel als de Euromarkt zal een stimulans zijn voor verdere ontplooiing. Dit betekent dat blijvend grote eisen zullen worden gesteld aan ons produktiepotentieel. Vooral aan de produktiefaktor arbeid komt een beslissende betekenis toe, mede in verband met de te verwachten door voering van de vrije zaterdag. Daarom is het van belang, te stre ven naar een mobilisatie van de nog aanwezige arbeidsreserves, door be ëindiging van de ongunstige fiscale be handeling van de werkende gehuwde vrouw, opvoering van tariefplafonds in de bestaande loonregelingen en be lastingvrijstelling of lager proportio nele heffing voor verdiensten uit ta- riefbeloningen en overuren en voor zgn. andere inkomsten uit arbeid. Verder is het, aldus spreker, niet lan ger mogelijk, bevordering van de emi gratie te motiveren met een beroep op dreigende structurele werkloosheid. Het enige geldige argument is het ruim telijke: „We kunnen wel rug aan rug gaan staan produceren, maar we kun nen zo niet consumeren". Bij een meer produktivistisch belo- nov. Zaterdag 3 voor A DEN HAAG, 30 december zullen de loketten voor "het aanbieden van postpakketten niet lan ger dan normaaJ op zaterdag geopend zijn. Ook de expresse-bestelling van postpakketten zal geschieden als nor maal op zaterdagen. De expresse-post pakketten welke dus op zaterdagavond 3 december vóór 20 uur worden afge leverd, zullen nog zoveel mogelijk aie avond worden besteld. De andere zullen pas de maandag daaraanvolgende In de expresse-bestelling worden geno men. In het algemeen zal ook op zaterdag 24 december de postdienst worden uit gevoerd als op andere zaterdagen. Wel zal in het gehele land in aansluiting op de dagnettreinen c.q. van de daar mede corresponderende postverbindin- fen, in de kom een tweede briefpost- estelling worden uitgevoerd. Op zondag 25 en maandag 26 decem ber zal de dienst worden uitgevoerd als op normale zondagen. In de nacht van 26-27 december zullen de nachtposttreinen niet rijden. Voor nieuwsbladen en andere perio dieken kan in het algemeen als richt lijn gelden dat de periodieken, welke vóór Kerstmis resp. vóór nieuwjaar moeten worden besteld op vrijdag 23 december resp. vrijdag 30 december in het algemeen uiterlijk te 10 uur moe ten zjjn ter post bezorgd. Ook op 1 januari zal de dienst wor den uitgevoerd als op een normale zon dag. nlng- en belastingsysteem zou uiter aard een zekere vergroting van in- komstenverschillen worden bereikt. Af gaande op wat radicale nivellerings-op- vattingen op dit punt naar voren bren gen mag echter worden aangenomen, dat de billijkheid zich niet verzet tegen een de-nivellering van inspanningsbe- ioningen. De toediening van expansieprikkels aan de produktie kan het best en bfi voorkeur geschieden in perioden van conjuncturele hoogspanning. Tot dus ver werden conjuncturele overspannin gen bestreden door beperking der be stedingen, waardoor ook de produktie niet geheel onaangetast kon blijven. Door de nadruk te leggen op extra uit breiding van het aanbod zal de pro- duktiestjjging als het ware de vraag- stij ging kunnen inhalen. Conjunctuur- politiek wordt dan altlid een kwestie van expansie hetzij van de produktie (bij overbezetting) of van de bestedin gen (bfj onderbezetting). Uiteraard kan de produktie alleen maar worden opgevoerd zolang er produktiereserves zjjn. Op dit punt biedt, zelfs wanneer alle vermelde mogelijkheden zouden 2jjn uitgeput, de toekomst een gunstig perspectief, omdat de elasticiteit van de produktie bjj een sterke daling van de arbeidstijd in belangrijke mate toe neemt. Advertentie OOM 6045 Het ligt wel in de lijn van de mo derne opvoeding om de kinderen bewust vertrouwd te maken met de natuur en ook vooral met de dieren, nu de wereld steeds meer verindustria- liseert en de steden schrikbarende steenwoestenijen zijn geworden met te kleine woningen, die nog maar amper een kat, laat staan een hamster of goud vissen toelaten. Het doodgewone leven van alledag op een boerderij kan inder daad een wereld van ongekende won deren doen opengaan. Heel geslaagd zijn daarom ook de fotoboeken „Bij Foxie op de boerderij,, en „Miejo zoekt een vriendje" uit het Tsjechisch bewerkt door Clare Lennart. Uitgeverij Nijgh en van Ditmar. Boe ken met foto's, die al het dierbare en grappige van jonge dieren doen uit komen. Een bezwaar zou kunnen zijn, dat er heel wat buitenissige situaties in bijeengebracht zijn van dieren die natuurlijkerwijs nooit met eikaar om gaan, zeker niet op een boerderij. Een boer heeft meestal geen tijd om zijn huisdieren zo te dresseren. Maar iief is het zeker. en echt natuurboek. schitterend ge observeerd is „Pluim en Pluis, de eekhorentjes", uitgeverij Ploegsma, uit een serie, die wei meer mooie fotoboeken heeft geleverd, als „Bim, het ezeltje", „Tjeerd het veu lentje" etc. Twee knappe fotografen hebben een half jaar in de bossen dicht bij de Zwitserse grens geopereerd en met eindeloos geduld het leven van de ze zo schuwe diertjes gadegeslagen. Een boekje, waar volwassenen ook van kunnen genieten. In de sprookjessfeer liggen natuur lijk de verhalen van de bekende tekenaar en radioverteller Jean Duiieu, die tot onze grote vreugde een boek met voor namelijk verhalen en tekeningen over professor Punt heeft doen samenstellen (met medewerking van het kinderblad „Kris-Kras", uitgave C. P. J. v.d. Peet, Amsterdam). Ik weet niet hoe het bij U thuis is, maar dit werk staat hier al maanden bovenaan op de verlang lijst. Het zijn verhalen, die men steeds weer kan overlezen en op de platen van de ingewikkelde uitvindingen van de Professor raken de kinderen niet uit gekeken. Alleraardigst is ook „Pony" (dit maal geen meisje of eezl maar) „Het zeepaardje", vertaald uit het Duits, met leuke illustraties. Zo tus sen de regels leert het kind door mid del van dit spannende sprookje nog heel wat over het leven op de zeebodem, al thans de namen van dieren, waar het misschien nog nooit van gehoord heeft. Uit Vlaanderen kwamen een reeks smaakvolle beschaafde boekjes „De Zil vervissen" (Desclée de Brouwer) waar van wij noemen „Vlug het wilde paard tekst. Natuurlijk is het mislukt stierengevecht. gegeven een Illustratie uit „De kleine grote stier". Torero en de en De kleine Tovero en de grote stier". Het eerst is meer episch van stijl, met reminiscenties aan Kipling, ene Ceci lia Vété maakte fraai gekleurde, maar modernistische illustraties, zwak van tekening, die over het algemeen jon gens niet zullen aanspreken. Ook blon de jongens niet, hoewel de heer Mor telmans speciaal voor hen in de pen geklommen is. Het tweede daarentegen is een grappige en caricaturale De- schrijving van de eigenaardige hebbe lijkheden van Spanjaarden uit het En gels vertaald, en de Engelse plaatjes zijn een volmaakte aanvulling van de oor jongere kinderen zijn er nog 2 deeltjes „Avonturen van Bertus de Beer" (Liesbeth Dieleman Nijgh en van Ditmar). Het blijkt steeds weer dat beren een bijzonder gelief koosd onderwerp zijn voor schrijvers van kinderboeken, maar het zijn aan trekkelijk boekjes, heel leuk geïllus treerd, van het soort dat kinderen graag lezen omdat ze zich in het alledaagse leven van zo'n beertje best kunnen ver plaatsen. Minder geslaagd qua tekst en illus traties vinden wii „Barthoiomeus en zijn dierenvrienden van Hubertine Hey- ermans (Nijgh en van Ditmar) waar van de plaatjes wat knoeierig en dilet tantistisch en de tekst verwarrend en gezocht aandoen. Maar smaken ver schillen, ook bij kinderen. Wij prefe reren „Winnie de Poeh", waar de schrijfster wel wat van blijkt te heb ben gelezen. In de serie kern kinderpockets (ten Brinks uitg, mij.) wilden wij nog noe men: „Paul Jacques Bonzon „Het waai erverkoopstertje van Sevilla" voor wat oudere en beslist romantische meisjes, navenant verlucht door Clementine van Lamsweerde, zeer aan te bevelen. Al lereerst vanwege de idealistische strek king van het verhaal, n.l. dat men door vertrouwen en zelfopoffering alles kan bereiken, en tevens om de ridderlijke houding van de jongen, die besloten heeft het waaierverkoopstertje te red den. Het boek verwierf de Franse jeugd boekenprijs in 1958. Uit het Amerikaans vertaald is „Een wonderlijke zwerftocht", een spannend, maar toch reëel blijvend verhaal van 2 kinderen, die dooi een ongelukkige samenloop van omstandigheden hun moeder kwijtraken, terwijl vader ook al niet thuis is. Zij besluiten, naar groot moeder in Den Helder te gaan (de ver taalster heeft het verhaal voor Holland bewerkt), maar omdat de oudste pas 10 jaar is, maken ze heel wat vergis singen voor het gelukkige einde. Voor jongens en meisjes van 8-12 jaar. (Adiertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7