*aag Antwoord klep* tomaae ZATERDAG-PUZZLE HET HEERLIJK AVONDJE TUINIER MET MEER PLEZIER ijt*? H ijT HM lÉÉ?^ mé 0$^ liyp, Vi mr— UgLADÖE JONGEN Psychologie en sociologie ontmoeten de mode Vinnige strijd PAUL VLAANDEREN tegen boter- smokkelaars Opstand is geleid door Peron zelf Toneelprijs voor dr. Eline Verkade Herziening ruil- verkavelingswet wacht op advies Driester optreden, gevoelige klappen en Larsen nu definitief uitgeschakeld Ex-dictator gaf zijn orders uit Soanje Minister Marijnen Nieuwe huisvesting universitaire voor twee Utrechtse instellingen ZATERDAG 3 DECEMBER 1960 PAGINA 1° Vijftienmiljoenste maaltijd w LAATSTE NIEUWS Belasting ARGENTINIË A. Pruymboom ridder O.N, (Door B. J. Caljaard, tuinarchitect B.N.T.) TOEPASSING SOORTEN Oplossing 19 november Schriftelijke stemming verdient voorkeur Waterhoogten Gestorven paard brené^ miljoen dollar op NARCOTICA SMOK KELEN 1 IS TOT PAAR AAN TOE - MAAR WAT NU GEBEURT IS ER6ER-IK STA ERLELUKOP. I Je tientallen Philips-employes, die vrijdagmiddag gewoontegetrouw hun I J dagelijkse maaltijd in ontvangst kwamen nemen in de grote Philips- kantine aan de Gagelstraat in Eindhoven, werden met meer dan gewone belangstelling door een aantal vreemde eenden in de bijt" gadegeslagen. Die belangstelling betrof niet de kwaliteit van de culinaire produkten, die zij op een bord meedroegen, maar er werd ijverig „neuzen geteld". Totdat eindelijk de heer D. Oudenboom, chef van de keuken, de verlossende kreet slaakte: „De yijftienmiljoenste!" Op dat moment stond de vijftienmiljoenste maaltijd, die in deze kantine was bereid, geurig te dampen op het bord van de elektronikus J. Heynen, die in Nijmegen woont, maar in Eindhoven werkt en regelmatig klant is van de Philips-keuken. Het middagmaal van de heer Heynen werd aangevuld met een fruitmand, een abonnement voor enkele maanden gratis eten, benevens een wandbord. Keukenchef Oudeboom ontving van het perso neel een kist sigaren. voor dexm rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van one blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe„Vragenrubriek"). De beantwoording ge- echiedt gratie. De Redactie behoudt zich echter het recht voorbepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is. tn te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven Rechten tweede echtgenote Mijn vader is op huwelijkse voor waarden voor de tweede maal ge trouwd. Hebben mijn broer en ik na overlyden van hem alleen recht op zijn bezittingen of krjjgt mjjn tweede moeder ook een deel? En bij overlijden van mijn tweede moeder, gaan dan haar persoon lijke eigendommen over aan mijn vader ot aan haar familie? Kan mijn vader een testament maken op de langstlevende en wat houdt dat in? Aldus de vragen van een abonnee. Voor de beantwoording van uw vra gen was het dienstig te weten wat de inhoud is van die huwelijkse voorwaar den. Gesteld eens, dat uitsluiting van elke gemeenschap is overeengekomen. Dart doet bij overlijden van uw vader (als geen testament is gemaakt, dat anders bepaalt) uw stiefmoeder mee bij de erdeling van zijn nalatenschap, doch hoogstens voor een kwart van zijn goederen. Zou hij haar bij testa ment willen bevoordelen, dan is toch ook alleen maar het beschikbare ge deelte vrij, waarvoor hetzelfde maxi mum geldt. Samen met uw broer hebt u dus altijd recht op van de nala tenschap van uw vader. Overlijdt uw stiefmoeder eerder dan uw vader, dan wordt (als zjj geen testament maakt waarbij anders wordt bepaald) uw va der algeheel erfgenaam. De uitdruk king ..testament op de langstlevende" is zinloos. Als uw vader dat zou ma ken, dan heeft het n.l. geen effect als zijn vrouw eerder overlijdt, want de langstlevende is hijzelf dan. U kunt be ter zeggen, dat beiden een testament maken waarbij zij elkaar aanwijzen als erfgenaam voor het beschikbare ge deelte of voor bepaalde zaken of anderszins: er zijn dan dus twee tes tamenten: heiden verklaren apart wat er na hun dood met hun nalatenschap moet gebeuren. Zij wijzen elkaar aan als erfgenaam voor enz. Winkelpanden C.A.B. vraagt: 1. Zjjn de huren van winkelpanden op behoorlijke stand vrij of moeten deze vastge steld worden door de huuradvies commissie, indien er geen contract wordt afgesloten? 2. Voor wie is het onderhoud van de lichtleiding in reeds enkele jaren verhuurd winkelpand, indien er geen con tract is afgesloten, voor huurder of verhuurder? 1. Voor bedrijfsruimten blijven in het algemeen de op 31 maart 1960 gelden de huurprijzen van kracht, tenzij par tijen na die datum anders overeenko men. Een huurverhoging kan dus slechts tot stand komen door een nieu we huurovereenkomst tussen partijen. Zij mag ten hoogste 15 pet. bedragen. Uit het bovenstaande volgt dus reeds dat de huurwet ook van toepassing is op bedrijfspanden. Winkelwoningen worden voor de huurwet beschouwd als bedrijfspanden. 2. Indien een lichtleiding wordt afge keurd wegens .ouderdom" dan is de eigenaar verplicht op zijn kosten nieu we leidingen te laten trekken. Gaat het om een schakelaar of stopcontact, dan draait de huurder op voor de kosten. Sigarenhandelaar C. v. d. Ii. vraagt: waar kan ik een cursus volgen voor sigarenhan delaar? U kunt zich hiervoor wenden tot de Stichting Vakexamens kleinhandel ta bak, Toussaintkade 71. Den Haag. Subsidie huizen J.S. vraagt: wordt er nog subsidie gegeven op de nieuw te bouwen huizen zo ja, hoeveel bedraagt dat per huis? 2. Als ik een oud huis koop en het komt over een jaar leeg, mag ik er dan in? Ik ben nu al 2 jaar ingeschreven. 1. Ja zeker, wordt er nog subsidie ge geven. Stelt u hiervoor in verbinding met de dienst voor Bouw- en Woning toezicht in uw woonplaats. Hoe hoog de subsidie is, is zo niet te zeggen, die hangt af van de grootte van het huis, enz. 2. Het huisvestingbureau zal hier moe ten beslissen. Bespreekt u de kwestie dus op dat kantoor, maar koop geen kat in de zak, dat wil zeggen overtuigt u er van door bespreking op het huis vestingbureau, dat u het te kopen huis ook zult mogen betrekken zonder te procederen! Kinderbijslag 1. Hoe hoog is de inkomensgrens oni in aanmerking te komen voor kinderbijslag kleine zelfstandigen? 2. Wanneer is die wet in werking getreden en is dit steeds onveran derd gebleven? 3. Bestaat er ook een maximum inkomensgrens voor werknemers om voor kinderbijslag in aanmer king te komen? aldus C. J. V. 1. De inkomensgrenzen liggen nu op 3500 vanaf het derde kind, 3700 van- at het vierde kind, 3900 vanaf he» vjjfde kind enz. telkens opklimmend met 200 voor één kind meer. 2. Invoering had plaats op 1 juli 1951. De grenzen lagen toen op resp. 3000, 3200 enz. eveneens vanaf het derde kind. 3. De kinderbijslagwet voor werkne mers kent geen inkomensgrens. AOW. Mijn zwager emigreerde in 1958 naar Canada. Wegens bijzondere omstandigheden komt hjj de vol gende maand naar Nederland te rug. Hjj is 60 jaar oud. Kan hjj nu op zijn 65ste jaar aanspraak ma ken op A.O.W.-uitkering. Vóór zijn vertrek naar Canada betaalde hij de premie A.O.W, Aldus A. de B. Op zijn 65ste jaar kan hij rekenen op enige uitkering, in verhouding tot de tijd waarover hij premie betaald heeft. (Van onze Brabantse redacteur) BREDA, 3 dec. De Bredase recht bank heeft reeds gisteren een van de beide smokkelaars die zaterdagnacht onder Baarle-Nassau werden gegrepen tot twee maanden onvoorwaardelijke ge- vangenisstraf_ veroordeeld. De andere smokkelaar ligt nog in het ziekenhuis. Hij liep een beschadigde nekwervel op toen een kogel die de achtervolgende douanemannen afvuurden de pantser- plaat doorboorde. De chauffeur van de douaneauto zag geen kans om de smokkelwagen, die aan de linkerkant van de weg bleef rijden, te passeren. Daarom werden en kele schoten gelost. Toen de smokkel- chauffeur werd getroffen reed de wa gen zich vast. De tweede inzittende, die tydens de achtervolging kraaiepoten uitstrooide, is nu in de gevangenis op gesloten. De botersmokkel is de laatste tjjd sterk toegenomen maar de smokke laars hebben de laatste weken weer gevoelige verliezen geleden. Twee Amerikaanse auto's met in totaal 1700 kilo boter vielen de douane in handen. i ben je... on mun BAAS TESLIMAFTE \^^Z'JN. MAAR HIER HIER 16 TOUW GENOEG OM VLAANDEREN IN TE ROLLEN. -/**, KOKJE WIN /jtfr OP - COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATE NIJMEGEN. 3 dec. De afgebroken partij uit de achtste ronde van het zone schaaktoernooi tussen Dückstein en Larsen is vanmorgen uitgespeeld en ge wonnen door Dückstein. Larsen is door deze uitslag definitief voor een der eerste drie plaatsen, die recht geeft op een plaats in de „interzonale", uitge schakeld. De stand aan de kop is nu: 1. Olafs- son 7 pt„ 2. en 3. Teschner en Dückstein 6,5 pt., 4. Larsen 4.5 pt., 5. en 6. Baren- dregt en Johannesen 4 pt. AMSTERDAM, 2 dec. De heer P. A. Roukema is vanmiddag aan de vrije universiteit gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proef schrift getiteld „synthesis and bioche mical properties of a series of subti- tued dimethylaminoethyl (2-pyridyl) carbinol ethers". Promotor was prof, dr. W. Th. Nauta, hoogleraar in de scheikunde en farmacolochemie. Komt uij nu in december 1960 hier in Nederland terug, dan is hij 60 jaar en moet hij gerekend worden vanaf zijn 59ste jaar 6 jaar in Nederland ge woond te hebben. Hij komt daar dus ca. 1 jaar aan te kort (zeker weten doen we dat niet, omdat u alleen jaren op geeft). Het zal dus zo ongeveer 1966 worden voor hij in aanmerking komt voor volle uitkering. Ouderlijke macht Mijn kind verbleef in een pleegge zin. Het zou daar blijven onder voorwaarde, dat wanneer ik het terugverlande, dit zou gebeuren. Buiten mijn medeweten heeft de pleegvader zich tot de Raad voor de Kinderbescherming gewend met de bedoeling het kind te houden. Is dat rechtmatig? vraagt M. W.R. Zo als u het stelt is hier een en ander niet in de haak. U doet echter het bes te eerst zelf naar de raad voor de kin derbescherming te gaan om nadere in formaties te krijgen. Daarna neemt u zo nodig een advocaat in de arm en bespreekt u de zaak grondig. P. F. stelt een belastingvraag. Voor de beantwoording zouden wij moeten weten of u gehuwd bent etc. Voorts, waaruit het eigen inkomen be staat en of er loonbelasting van wordt ingehouden e.d. Tenslotte waaruit de bijverdienste bestaat. Zonder deze ge gevens kunnen wjj uw vraag niet be antwoorden. BUENOS AIRES, 3 dec. (U.P.I.) Argentijnse regeringsfunctionarissen hebben gisteren in Buenos Aires mee gedeeld. dat de deze week uitgebroken en neergeslagen opstand werd geleid door de vroegere dictator Juan Domin go Peron. Volgens een commissie van onderzoek uit het Argentijnse leger, was het Peron persoonlijk, die vanuit zijn verbanningsoord in Spanje de op dracht gaf voor de opstanden in Santa Fee en Salta. Na de opstand zijn ruim tweehonderd mensen gearresteerd. Hieronder zijn Peronisten en andere extreme politici, vakbondsleiders, officieren op non-ac tief en soldaten, die vroeger onder Pe ron gediend hebben. ROTTERDAM, 3 december D heer A. M. J. Pruymboom, directeur van Schellen Scheepvaart en Be vrachting n.v„ is gisteren bij gelegen heid van zijn veertigjarig jubileum in dienst van dit bedrijf, benoemd tot rid der in de Orde van Oranje Nassau. Horizontaal: 2. als het ware (afk.); 4. vissersvaartuig; 6. onvruchtbaar; 8. li thografie; 10. krach tig; 11. verkorting van stereotype; 13. stut; 14. persoon uit de adelstand; 16. verbouw; 17. een maal; 19. voetpunt: 20. Am. sierheester; 21. schrijfkosten (Lat.); 23. de maat nemen; 24. teken (muz.); 26. schoon maakgerei; 27. wer kelijk; 29. bevel; 30. reservestof in de lever opgehoopt: 32. tak van de sport; 33. verslag van een vergadering; 34. li chaamsdeel. Verticaal: 1. es doorn; 2. vroeger; 3. luisterrijk; 4. harde delfstof; 5. prijsverlies (Fr.); 6. vermetel; 7. hard op; 8. richtsnoer; 9. refrein; 10. aanleg plaats voor vaartuigen: 12. advocaat; 13. zetel (Lat.); 15. ooievaar (dicht.);' 16. hoeveelheid; 18. Japanse munt; 22 stad 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 3b 11 12 13 3b 3/ 14 TT" 16 38 39 1? ,6 19 40 20 21 2* 41 2i 24 25 42 '2b 27 28 29 30 31 32 33 34 HEESTERS Naast de bomen behoren de heesters tot de be langrijkste beplanting van de tuin, ze vormen de grondslag van de aanleg en bepalen de indeling. Bij de keuze moeten we letten op de toekomstige grootte en niet te dicht planten. Groepen van meer dere exemplaren van één soort geven grotere vol doening, dan één plant van ieder, vooral als Ie heesters in combinatie zijn gerangschikt naar hoog te, kleur van blad en bloem en naar bloeitijd. Van twintig erschillenue heesters volgt nu de latijnse naam, de bloeitijd, bloemkleur en de kleur van de eventuele vruchten. Lage heesters, (hoogte 1-2 meter, plantafstand 1-1.5 meter). Kweepeer (Chaenomeles Brilliant) bloemen april- mei, rood; vrucht appelvormig, geelgroen. Spiraea (Spiraea arguta) bloemen mei, wit. vijfvingerkruid (Potentilla Katherine Dykes) bloemen mei-september, geel. Hertshooi (Hypericum henryi) bloemen juli-sep tember, geel. Schijnhazelaar (Corylopsis pauciflora) bloemen april-mei geel; herfstkleui geel Middelhoge heesters, (hoogte 2-3 meter, plantaf stand 1.5-2 meter). Krentenboom. (Amelanchier canadensis) bloemen '3m ■2 BLOEM HEESTERS ,.w Ribes Weigelia Vlinderstruik Jasmijn 3m ■2 EROENBLUVENDE HEESTERS Zuurbes DweramiSDel 0 Mahoniestruik Sneeuwbal kardinaalsmuts a LAGE HEESTERS 3m' Vijfvingerkru/d Hertshooi Schijnhazelaar BES HEESTERS Sneeuwbes 1 Sneeuwbal Zuurbes maart-mei. wit; bes donkerblauw; herfstkleur oran jerood. Ribes. (Ribes King Edward VII) bloemen april- mei, rood; bes wart. Weigelia. (Weigelia Bristol Ruby) bloemen juni- juli, donkerrood. Vlinderstruik. (Buddleia Royal Red) bloemen juli september, donkerrood. Jasmijn. (Philadelphus Bouquet Blanc) bloemen juni-juli, wit. Middelhoge besheesters, (hoogte 1.5-2 meter, plant afstand 1-2 meter). Schoonvrucht (Callicarpa bo.dinieri giraldii) bes paars; herfstkleur lila. Dwergmispel (Cotoneaster dielsiana) bes rood; herfstkleur >">ou. Sneeuwbes 'Symphoricarpus albus laevigatus) bes wit. Sneeuwbal (Viburnum lantana) bes oranjerood; herfstkleur rood. Zuurbes (Berberis aggregata) bes zachtrood; herfstkleur rood Groenblijvende heesters, (hoogte 1.5-2 meter, plant afstand 1-1.5 eter). Zuurbes (Berberis stenophylla) bloemen mei, don kergeel; bes zwart. Dwergmispel (Cotoneaster conspicua decoru) bloem mei, wit; bes rood. Mahoniestruik (Mahonia pinnata) bloemen mei, lichtgeel. Sneeuwbal (Viburnum burkwoodii) bloemen april- mei, wit. Kardinaalsmuts (Euonymus vegeta) vruchten rood met wit. Het heerlijk avondje is dan bijna ge komen. Houd je rustig en veel plezier. Eerst de prijswinnaars vandaag: le Prijs: Jan Steffers, Burg. Ensche- délaan 21, Santpoort-Noord. 2e Prijs: Helene Vrolijk, Binnenweg 80, Heemstede. 3e Prijs: Ada Scholte, Soendastraat 68, Haarlem. De oplossing van de vorige puzzle was zo:# Horizontaal: 2 lamp 5 speer 7 sport 9 kogel 12 neef. Vertikaal: 1 kapstok 2 lat 3 peper 4 tee 6 rooster 8 plein 10 oor 11 lof. Nieuwe inzendingen liefst per brief kaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In lin ker bovenhoek schrijven: „Kinderprijs vraag". AMSTERDAM, 2 december De to- neelprijsvraag van de Uitgeverij Maes tro heeft geleid tot de bekroning van dr. Eline Verkade Cartier van Dis sel voor haar toneelstuk „De kankan- trie". De jury, die tot dit besluit kwam, bestond uit Arend Hauwer, Henk Bak ker, Frits Bloemkolk, mr. Hans Keuls en A. J. G. Strengholt. Zij noemt dit spel „een gaaf, rijk stuk" en 'zo ver klaart het bijzonder te zullen toejui chen wanneer de première ervan op de planken van het beroepstoneel zou gaan. Overigens beoogde de prijsvraag het amateur-repertoire te verrijken. Een tweede prijs werd niet toege kend naar men ons toelichtte om aan te geven, dat de eerste pms op merkelijk uitstak boven de andere be kroningen. De derde prijs g'ng r.aar Wim Bischot voor zijn spel „Dossier 300". de vierde naar J. A. Ogtrop voor „De geschiedenis herhaalt zich" Eer volle vermeldingen vielen ten deel aan R. P. Groenveld Manuel Florith. F. Vernooy en Ad Vinken. De jury had 120 inzendingen te beoordelen gekre gen Daarin ontmoette zij, naast veel dat de toets der kritiek niet kon door staan, ook telkens kwaliteit, die nog nadere oriëntatie op de mogelijkheden van het toneel behoeft. De uitreiking van de prijzen ge schiedde in het Toneelmuseum door Arend Hauwer. Ton Lutz hield daarbij een inleiding over het Nederlandse to neelstuk. De Belg Verschueren zegevierde vrij dagavond in Frankfort in een stayer wedstrijd over 60 km. Vijfde werd onze landgenoot Wagtmans. DEN HAAG, 2 dec. - Bij K..B. zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau J. W. E. Biemond, ad ministrateur ter gemeentesecretarie te Ede en A. H. Claessens, commissaris van gemeentepolitie te Roermond. in Friesland; 23. volk uit de Oudheid; 25. waterkant; 26. angst; 28. troepen macht; 29. zijwaartse ombuiging; 31. terugstoot van een vuurwapen bij het afschieten (Fr.). Omschrijving voor de ingevoegde ma gische middenfiguur: Horizontaal Verticaal 36 38 40 41 42 38 36 35 37 39 groente inhoudsmaat vormend bestanddeel roofvogel slot Horizontaal: 1. kordaat; 4. mondain; 7. baard; 8. motor; 9. lager; 10. midas: 15. tendens; 16. Tegelen; 17. toestel; 19. trommel; 22. frele; 24. rotte; 25. lenig; 26. kraal: 27. telkens; 28. minnaar Verticaal: 1. klement; 2. droom; 3. tralies; 4. markant; 5. Donau; 6. Naar- den; 11. anker; 12. geste 13. iglos: 14. klomp; 17. toerist; 18. lerares; 19. tel- raam; 20. langoor; 21. sterk; 23. deken. Oplossingen op briefkaart in te zen den tot en met 10 december aan 't Kas teel van Aemstel, afd. prijsraadsel, N.Z Voorburgwal 65, A'dam, met vermelding: ouder of longer dan 18 iaar. De prijswinnaars zijn: mej. M. Balm, v. Walbeeckstraat 871, AMSTERDAM; C. Lahaise-v. d. Wijk, Hoogerwoerdstr. 23, HAARLEM; J. v. Zijp, Duinvliet- straat58, VELSEN-NOORD (post Bever wijk). DORDRECHT, 2 nov. De recht bank heeft vanmorgen een 18-jarige handlanger, wonende te Dordrecht, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en zeven maanden, wegens joy-riding. De jongen had twee auto's en een fiets weggenomen om een nach telijke tocht te maken. Hij had geen rijbewijs en raakte met een van de auto's in een sloot. De officier van justitie, die dezelfde straf had geëist, verklaarde dat alleen een zware straf kan voorkomen dat de jongen een be- roepsgevangenisklant zal worden. (Van onze parlementaire redactie' DEN HAAG, 3 dec. Minister rijnen heeft aan de heer Kolfschoten (KVP) niet een spoedige herziening van de ruiiverkavelingswet kunnen be' loven. De ruilverkaveling was een v®9 de belangrijkste punten tjjdens hel „staartje" van het Iandbouwdebat '9 de Tweede Kamer. Niet alleen de hee' Kolfschoten, maar o.a. ook de heren Kikkert (CHU), Biewenga (AR) en Egas (PvdA) hadden daarbij over stemproeedure voor ruilverkaveling*" voorstellen gesproken. Omdat de verschillende sprekers het echter met elkaar niet helemaal een* waren, kon de minister met des te meet zekerheid zeggen, dat hij het advies v®» de cultuur-technische commissie wil af* wachten. Wel gaf mr. Marijnen als zijn persoonlijke mening, dat de voorkeuf dient te worden gegeven aan schrifte* lijke stemmingen. Er is dan minder kans dat in de dorpssfeer persoonlijk* verwijten en pressie hun invloed op d« stemming uitoefenen. De bewindsman heeft goede hoop' dat hij erin zal slagen het 40.000 omvattende programma voor de r^L verkaveling af te werken. Maar ieder budget is een eind, zei hij het is nodig om prioriteiten vast stellen. „er- De ruilverkaveling in het Ge®§rr>!»S ambacht wacht op de totstarwVünis" van een afgerond plan, zei nu met ter. Het zou niet goed zijn "„jannen te gedeeltelijke ruilverkaveling beginnen. verder mee, Minister Marijnen dee ft te<,en ex- dat hij geen bezwaar Usland mitg port van kool naar OoSI n Jarner op redelijke voorwaarden. De Kamer hkd er bezwaar tegen gemaakt, dat in de nieuwe landbouwbegioting g plannen zijn opgenomen vooruitbreiding van de voorlichting;. De minister ant woordde, dat het bedrijfsleven zelf een belangrijke taak bij de voorlichting '-an vervullen en ook (gedeeltelijk) vervult. Niettemin bleef hjj bereid nog eens met het bedrijfsleven te gaan praten. Er is een teeltregeling tuinbouw" in voorbereiding, aldus tenslotte de minis ter, die zich voorstander verklaaf?e van een zo ruim mogelijk teeltbele1»- DEN HAAG, 3 dcc. Konstanz 335 Rheinfelden 254 4-1, Ottenheim 340 Straatsburg 282 —6, Maxau 470 8, chingen 132 —2, Mannheim 382 —5. Stein- bach 198 —18, Mainz 342 —9, Bingen 24® 11, Kaub 278 —16. Trier 276 —27, Koble»9 327 —24, Keulen 352 —30, Ruhrort 592 —30» Lobith 1240 -28, Nijmegen 1023 —25, Arn hem 1017 —18, Eefde IJssel 586 —14, De venter 475 —14, Monsin 5570 —30. Vise 5155 —20. Borgharen 4175 —30. Belfeld 1344 —11, Grave beneden de sluis 604 —30. All® stuwen zijn gesloten. De scheepvaart op de Waal boven Nijmegen is in de komend* nacht niet gestremd. UTRECHT, 2 dec. - De muzen zijn nooit van de mode afkerig ge weest, maar in de Domstad heeft ook de wetenschap h®aiViikJ!?n1?£ Twee instellingen van de mksuniver- siteit, het psychologisch laboratorium en het sociologisch instituut zijn ge huisvest in het kantoorflatgebouw boven het modemagazijn Witteveen, in de St Jacobsstraat, dus jn het hartje van de stad, met een afzonder lijke ingang aan de Varkenmarkt. Een uitstekende plaats voor beide wetenschappen, zo- oordeelde burge meester jhr. mr. C. J. a. de Ranitz. die als curator vanmiddag het nieuwe „huis" opende Beneden vinden de toe- komstige psychologen immers gelegen heid de vrouw te observeren bij de aankoop van kleding aangaande kleur keuze enz., terwijl sociologen de in- c.° ct'e op de stedelijke sa menleving kunnen nagaan, wat mis- ?n rW? een dissertatie inspi reert. Ietwat ondeugend merkte de burgemeester op, dat de voorzitter van rte mstitautsraad van het sociologisch instituut, prof. dr. J. P. Kruijt. die bij deze openingsplechtigheid de gasten had verwelkomd, aan het drukke ver keer langs het gebouw de door hem aangebrachte correcties op de bereke ningen van wijlen prof. Feuchtinger m diens beruchte verkeersplan kan verifiëren. Prof. dr. W. J. Verdenius, voorzit ter van de faculteit der letteren en wijsbegeerte was verheugd nog een fe licitatie-woord te kunnen spreken op de drempel van het Mammoet-tijdperk, waarin de psychologische en sociolo gische vakken geen deel meer van de ze faculteit zullen uitmaken. Hij zou het betreuren als dit zou leiden tot een ver zwakking van de ideële band. welke let terkunde en historie met deze vakken niet kunnen missen, omdat voor een goede beoefening enige psychologi sche en sociologische kennis zeer ge wenst is. Prof. dr. F. J. J. Buytendijk, de vroe gere hoogleraar-beheerder van het psy chologisch instituut, die zich nog wel bezig houdt met de physiologische psy chologie, sprak de hoop uit, dat ook dit onderdeel spoedig een betere huisves ting zou krijgen en prees in hoge ma te het werk van zijn opvolger, prof. dr. J. Linschoten. Deze dankte prof. Buytendijk voor de wijze, waarop deze gedurende elf jaar experimentele psychologie in Utrecht heeft behandeld. Hij herinnerde eraan, dat in Utrecht, toen daartoe 3 mei 1918 een leeropdracht werd gegeven, d* empirisch toegepaste psychologie zeli" zienlijk vooruitgegaan. Al ontveins* standigheid verkreeg en gescheidenwerd van de wijsbegeerte. Zij is hier intussen fenomenaal ge' groeid met thans vier hoogleraren en ongeveer 300 studenten, d.i vijf pc» van het totale aantal, wat naar het inzicht van prof. Linschoten zeke? recht geeft op negen ordinarii en ee» groter aantal assistenten. De studenten uitten op hun beurt bij monde van de heer C. M. Baer* waldt, die een toepasselijke litho va» Escher aanbood, hun bewondering voor de colleges van prof. Linschoten- De sociologische studenten, namens de heer E. F. J. Luyf sprak, gave» planten voor de bibliotheek van hu» instituut. Zowel het psychologisch boratorium dat eerst was onderge' bracht in een vroeger wachtlokaal va» de garde, tehorend tot het paleis va» Lodewijk Napoleon aan de WittevroU' wenstraat. ais het sociologisch insti tuut, dat over drie panden was ver* deeld, zijn met deze verhuizing aa»' zienlijk vooruit geaan. Al ontveins' men zich niet, dat een romantisch* sfeer is prijsgegeven. NEW YORK, 2 dec. Vandaag hee» de president van de Amerikaanse ren-verzekeringsmaatschappij een i»1 joen dollar aan verzekeringsgeld uitp® taald aan de eigenaars van het driej rige volbloedpaard „Bally Ache". op 28 oktober stierf. Gedurende zijn ko te carriere heeft het paard voor t eigenaars 758.522 dollars gewonnen was de hoogste verzekering, ooit at» sloten op het leven van een dier. Woensdagavond 14 december w°r, in de Apollohal te Amsterdam de r„ ste van de twee wedstrliden in de vbaS- ronde van de Europacup tussen de ketbaivereniging The Wolves (ArR ae- dam) en Spartak Soko'ovo (Praag speeld. u De returnontmoeting is op 8 Jal in Praag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 10