(ONDANKS HET RISICO VAN KRIEBELENDE JAPONNEN) Anonieme sfeer zou aantrekkelijk zijn voor termijnbetalers Assortiment artikelen breidt zich sterk uit Kloostergang van Dom krijgt nieuwe luister Gemetseld touw dat bedrieglijk echt lijkt Vervangen beeldhouw,verken Hof mmuur van Floras m pi RUSTIG PLEKJE IN UTRECHT TOXOPEUS DE RANITZ mt 1 ZATERDAG 3 DECEMBER 1960 PAGINA 11 Omdat een aanmerkelijk deel van ons goede vaderland nu een maal lijdt aan de gewoonte om alles tot het laatst toe uit te stel len, hebben de etablissementen van de middenstand in stad en dorp vanmiddag een laatste stormloop ondergaan van een ge nereus publiek in Sinterklaas stemming. In warenhuizen en winkels stollen de bezoekers tot vormeloze kluwens, waaruit zich telkens weer enkelingen weten los te rukken. Hun plaatsen wor den dadelijk daarop ingenomen door anderen, zich moeizaam voortbewegende, zeulende indivi duen, de handen als voelhorens hitgestoken om obstakels te om zeilen. Een woelige, verbeten mas sa Sinterklazen, die zich met de moed der wanhoop en onder de magie van de 5-december-folklore verdringt voor toonbanken en etalages. Krankzinnig natuurlijk, deze vertoning, volkomen onge remd, als men bedenkt, dat zo veel rustige gelegenheden tot in dopen ongebruikt voorbij zijn ge gaan. Maar logica moet men dan ook niet zoeken in dit nerveuze bedrijf; trouwens, winkelen is op *ich al iets, dat zich nauwelijks door de logica laat leiden. In het argeloze begin misschien, maar de bezinning zal het vroeg of laat afleggen tegen de aantrekkelijk geserveerde veelheid van artike len in de showrooms. Enfin, daar over heeft Vence Packard zo al het een en ander onthuld. Sinds enkele jaren is de rust in de Kloosterhof van de Domkerk in Utrecht ver stoord, omdat de afdeling Monu mentenzorg van de Rijksgebou wendienst bezig is met de restau ratie van de kruisgang. Het aar dige monumentje in het midden, met de lezende monnik nog een werkstuk van de edelsmid Jan Eloy Brom is tijdelijk ver dwenen, in een hoek is een direc- tiekeet gebouwd, brokten steen en planken liggen hier en daar verspreid en duiven, die vaak hier neerstrijken, worden opge jaagd door hamerslagen. ner~ KOPEN PER POSTORDER NEEMT NOC STEEDS TOE .tot vormeloze kluwens. Toch groeit ieder jaar de groep, die gieh niet wenst in te laten met de wrie- tnelige drukte in winkelcentra en bin nensteden. Zij blijven rustig thuis en laten de P.T.T. voor Sinterklaas spe len. Niet om zich opzettelijk te onttrek ken aan de verlokkingen, die wu zoeven aanduidden, want deze categorie ont komt evenmin aan de verborgen ver leiders. Advertenties en catalogi laten de verleiders in menigte op dit publiek Jos, prikkelen de kooplust en roepen N-hoeften wakker, waarvan de consu lent zich tevoren niet bewust was. De is dan heel eenvoudig. Hij vult een g%ietje in van meestal kabouterachti- li„ afmetingen, waarop hij zijn bestel- he? noteert, verzendt dit per post naar tiid °Pgegeven adres en wacht af. Korte -ÏÏJater, meestal enkele dagen, soms nm 'e weken, belt de post bij hem aan e«n pakket af te leveren, dat de consument dan, met een van verwach- l|ng kloppend hart, van touw. papier en andere windselen ontdoet. Het is dit j'tenste ogenblik. Waarvan de postor- J""edriivon in pet bijzonder profijt trek je !r jen rekent daar, behalve met keiharde zakelijke gegevens, ook met allerlei subtiele factoren, vaak van psy chologische aard, om aldus de klant die voorheen gewend was om ter plaat- «e inkopen te doen, over te halen tot een zuiver papieren relatie met een adres, waarvan hij diezelfde goederen kan betrekken met minder inspanning Van zijn kant. Natuurlijk vinden de postorderbedrij ven in ons land geen reden van be gaan in het slechts mede helpen op- land in zo korte tijd wortel heeft kun nen schieten, is een vraag, die ver scheidene verklaringen oproept. Een telt is, dat aankopen via de post by hon derdduizenden Nederlanders tot doodnor male transacties behoren, terwijl het overigens niet minder een feit is, dat nog veel meer landgenoten hun gereser veerde houding jegens het tijdsverschijn sel postorder hebben gehandhaafd. Veel al geldt ook: onbekend maakt onbe mind. Wie toevallig geen damestijd schriften of omroepbladen leest, wordt zelden met postorderbedrijven gecon fronteerd. Hem ontgaan de riike moge lijkheden, die door deze voor Neder land vrij nieuwe handel zijn geopend. Hij weet niets af van het vernuftig ap paraat, dat een importhuis hem aan biedt om zich voortaan zelf mee te knippen, nu de gezellige tijd van ,,pot voor meneer" toch voorbij is. Hij blijft onkundig van de sensationele aanbie- ding om zich voor nog geen honderd .japonnen kriebelden op de huid.gulden eigenaar te kunnen noemen van de postorderbedrijven. Men schaft zich een artikel ter plaatse aan, na het eerst op zijn kwaliteit en andere eigenschap pen beoordeeld te hebben. Het risico van een miskoop is daardoor gering, zou men zo denken. ..Wacht even", reage ren de postorderbedrijven dan en bren gen enig psychologisch geschut in stel ling met termen als „drempelvrees" en „dwangaankopen". Er zijn kopers, die alvorens een winkel binnen te stap pen, een zekere schroom moeten over winnen, omdat ze menen moeilijk zonder aankopen de zaak te kunnen verlaten. Ze laten zich dan onder invloed van de verkoper verleiden om iets aan te schaf fen, waar ze in hun hart in het geheel geen prijs op stellen. Deze factoren ko men in de anonimiteit van de schrifte lijke transactie niet aan bod, zo voeren de postorderbedrijven en verzendhui zen verklarend aan. De klant is volko men vrij om op bepaalde aanbiedingen in te gaan. Hij staat onder geen andere druk dan die, welke de annonce op hem uitoefent. En in welke mate hü daar aan toegeeft, is zijn eigen zaak sensationele aanbiedingen Specialisatie U>UhfTt9 wat óverleggen, baar Tn politiebonden. heh ik h°PeUS 4 heeft te zeggen, 0f* ovolw maar. ean vijl gezonden ff mooi af te ronden. vangen van de St. Nicolaasdrukte. Het is zelfs niet zo, dat de weken vóór vijf december in deze heel aparte zakenwe reld beduidend meer bestellingen ople veren. Het werk is vrij regelmatig ver deeld over het hele jaar, dank zjj de gerichte aanbiedingen, waarmee de postorderondernemingen van tijd tot tijd de aandacht opeisen. Hoe het postorder,,wezen" in ons een volledig bed met toebehoren, en hij profiteert al evenmin van de gemak kelijke betalingsvoorwaarden, die alle Bezwaren postorderbedrijven zonder uitzondering hun clientèle bieden. De vraag blijft intrigeren, waarin voor zoveel duizenden kopers de aantrekke- thuis winkelen. lijkheid is gelegen van transacties per postorder. Immers, er dienen zich di rect al een aantal niet gemakkelijk te weerspreken bezwaren aan. Er zal bij voorbeeld een grote groep de voorkeur blijven geven aan de traditionele aan koopmethode. dus in de detailzaak of het. warenhuis. De voordelen liggen der mate voor de hand, dat men zich deze pas realiseert bij het beschouwen van Inderdaad blijken er verrassend veel Nederlanders te zijn, die aan een oriëntatie op de plaats en het ogenblik zelf van de aankoop geen behoefte heb ben en zonder bezwaar per post een bestelling doen. Naar schatting hebben anderhalf miljoen personen zich tot nu toe met deze transactie wel een keer ingelaten, en de belangstelling beweegt zich in stijgende lijn. Nu heeft zich in het postorderbedrijf van het begin af - voor Nederland ligt dat begin omstreeks de dertiger jaren, toen in Zeeuwsch- Vlaanderen een schuchtere, maar met succes bekroonde poging werd onderno men, een zekere specialisatie gehand haafd, zich richtend op textielgoederen, zoals lakens en ander beddegoed, thee doeken en wat dies meer zij. Thans heeft ongeveer de helft der aankopen betrekking op textiel en woninginrich ting. Deze specialisatie zal wel altijd een der pijlers blijven van het postor derbedrijf, aangezien het risico van te leurgestelde klanten, getuige de erva ring, zich tot een minimum beperkt. Bovendien vinden de producenten van dit soort produkten in de verzendhuizen royale afzetmogelijkheden, weshalve zy kwistig zijn met voordelige aanbie dingen. Risico's De laatste jaren brengen de postor derfirma's ook artikelen op de markt, die bij uitstek geëigend lijken om slechts in een winkel betrokken te worden, zo als mantels en japonnen. Niettemin blij ken de postorderbedrijven zich ook in 5 Een knap staaltje van metselwerk, een H nagebootst touw, is de enige originele tracering, die gaaf is gebleven. In Flora's hof wachten vervangen tympanen om in een muur te worden gemetseld. De witte plekken, die op sneeuw lijken, zijn pleisterwerk. De werkzaamheden zijn zo ver ge vorderd, dat men een goede indruk krijgt hoe schoon het straks zal wor den. De ont> lazing van de bogen de pas in 1890 ingezette ruiten hoorden hier helemaal niet thuis betekent een evidente winst, omdat net fraaie gotische lijnenspel van het bouwwerk veel beter tot zijn recht komt. De kruisgang is destijds wellicht beglaasö om tocht en wind tegen te gaan, na dat in de jaren 1876-1879 het groot kapittelhuis /erd hersteld e*n ingericht tot groot-auditorium van de rijksuni versiteit, die nog steeds de beschikking heeft over de kloosterhof en bij bijzon dere gelegenheden het recht hem af te sluiten. Aangenomen wordt, dat Ja cob van der Borch, de Dombouwmees- ter van 1444 tot 1475, de ontwerper van het dwarspand der kerk, van de wes telijke vleugel van de kruisga-ng en van het groot kapittelhuis was. In 1684 werden et groot kapittelhuis en de kruisgang in gebruik genomen voor de nieuw gestichte Illustre School, die in 1636 verheven werd tot academie. De oostelijke en zuidelijke vleugel van de kruisgang, waarschijnlijk ontworpen De Ranitz is een burgemeester vol muziek en schroeft de zaken alsmaar hoger óp. Hem past dus een pianokruk met mekaniek, die dóór kan draaien tot de hoogste top. door Jan van den Doem, dateren nit 1408. Reeds in 1890 werd de kioostergang onder leiding van de bekende bouw- ™e/*ter Cypers grondig gerestau- nffnT KJ Mde de tympanen met nieuwe beeldhouwwerken zo getrouw ^oc-, mof?eliJk naar de originele De toen «*e- hruikte steen blijkt niet erg tegen het weer bestand te zijn geweest, want het muurweik, pinakels, beelden en an- dere ornamenten verkeerden in een vergaande staat van ontbinding. Nadat in 1958^ de vloeren waren her steld, is vorig jaar begonnen met het muurwerk te vernieuwen, waarvoor Mu- schelkaiksteen werd gebruikt. De ver vallen stukken beeldhouwwerk deden daarbij wel wat vreemd aan, zodat be sloten is ze eveneens in Muschel-kalk- steen te copieren, waarvoor enige beeld houwers aan het werk zijn gezet die ter plaatse of in hun atelier aan' het hakken gingen. Zij krijgen de verweer de tympaan voor zich, boetseren die wat bij en bootsen hem na. Tot de beeldhouwers, die zich hier mee bezig houden, behoort de Italiaan Roverso, die ook het bevrijdingsmonu ment naar ontwerp van Corinne Fran- zen-Heslenfeld op het Domplein destijds heeft gehakt. De oostelijke vleugel is zo goed als gereed met vernieuwde tympanen, waar in de figuren nu duidelijk zijn te her kennen, zoals de patroon van de stad. St. Martinus met zijn paard, die zijn mantel voor de neergeknielde bedelaar in twee stukken snijdt. Aan de zuidelijke kant staan thans de steigers en de westelijke vleugel moet nog geheel onder handen worden genomen. /Ierkwaardig is, uat in dit laatste gedeelte de enige nog aan wezige originele tracering juist gaaf is gebleven. Men ziet hier een "nap gemetseld touw, dat, bedrieglijk echt lijkt. Men wijst er de vreemdelingen altijd met trots op. Van de overige versieringen, eveneens door Cuypers vernieuwd, heeft niet veel de tand des tijds kunnen doorstaan. Overwogen wordt om geheel andere ta ferelen aan te brengen. In totaal moeten er negentien tym panen vernieuwd worden, waarvan er reeds negen vervangen zijn. Men stond voor de vraag, wat nu met het oude beeldhouwwerk, dat kunsthistorische waarde heeft, moest worden geuaan. Hiervoor is naar onze opvatting eer oijzonder gunstige oplossing gevonden. Men had de stukken in het stedelijk mu seum kunnen opbergen, maar weinigen zouden er dan nog naar omzien. Zjj krij gen echter een unieke plaats in de irec- te omgeving van de Domtoren, onder het bereik van het publiek. Ze worden gemetseld in een muur van Flora's hof achter de tuinen van de percelen aan de Lichte Gaard. Deze muur stond ook al op het punt van instorten en men heeft nu een mooie gelegenheid de tympanen of gedeelten ervan in de nieuw op te trekken muur te verwerken. Deze rui te, welke men bereikt -oor een houten deur in een stenen poort uit 1634 aan de Servetstraat, was vroe- §er de tuin van het bisschopspaleis. mstreeks 1900 kwam er een bloemis terij, doch in de jaren twintig werd er de werkplaats gevestigd voor de res tauratie van de Domtoren, waarmee men in 1929 gereed kwam. Tot 1957 is het nog werkplaats voor de gemeente lijke dienst van Monumentenzorg ge weest, waarna het terrein leeg kwam en als opslagplaats voor Gemeentewer ken diende. Het is nu ontruimd en werklieden zijn bezig er een soort hofje van te maken met een plantsoentje en enkele ban ken, waar het publiek rustig kan ver toeven en kan luisteren naar het ca- rillonspel van de Domtoren. De bedoeling is Flora's hof reeds in het voorjaar in gebruik te nemen en de verwachting is, dat ook de restaura tie van de Kloosterhof volgend jaar vol tooid wordt. IGNAAT AGASI deze sector een klantenkring te hebben verworven, die voornamelijk afgaat op de afbeeldingen in de advertenties. Men durft kennelijk het risico aan, dat cou pe, pasvorm of maat niet kloppen. Dan verbaast het nog te horen, dat slechts tien procent der bestellingen wordt ge retourneerd. Een directeur van een groot postorderbedrijf in Rotterdam vertelde ons een voorval, dat typerend is voor het risico van schriftelijke aan kopen, zowel voor bedrijf als consu ment. Op een aanbieding had hij veel reacties gekregen en dus flink verkocht. Bijna zonder uitzondering werden de bestellingen evenwel geretourneerd, zonder aanwijsbare oorzaak. Pas veel later kwam het bedrijf er achter, dat de japonnen kriebelden op de huid, hetgeen de dames als een overwegend bezwaar hadden gevoeld. Rompslomp Met de mogelijkheid van retourzending is overigens een nieuw typisch voor deel aangestipt van de verzendhuizen, en tegelijk speculeert zo'n bedrijf er duidelijk op. dat de klant er doorgaans niet zo gemakkelijk toe komt om een eenmaal ontvangen pakket aan de af zender terug te sturen. Men zal een mis koop niet meteen willen erkennen en de terugzending zelf stuit op allerlei ver velende rompslomp. Denk slechts aan het verpakken van bijvoorbeeld een pan- nenuitzet of een partij linnengoed. Ex tra kosten brengt een retourzending overigens niet mee, dank zij de servi ce van het postorderbedrijf. Dat het aan tal van deze geconstateerde teleurstel lingen slechts enkele procenten be draagt, is derhalve geen geheel be trouwbare maatstaf voor de werkelijke situatie. Maar het overgrote deel van de ongeveer hon derd bedrijven, die zich binnen onze grenzen op dit ge bied bewegen, stel len zich in op het aanbieden van cwaliteitsprodukten, aangezien ze door hun kwetsbaarheid en de alom heersen de concurrentie an ders spoedig van de markt zouden moeten verdwijnen. Veel verzendhuizen nemen in hun as sortiment trouwens in toenemende mate merkartikelen op, en de catalogi, die deze ondernemingen in grote oplagen verspreiden, nemen langzamerhand het karakter aan van een warenhuisgids. Hierbij staat het voorbeeld voor ogen van een Ame rikaans warenhuis als Montgomery Ward, dat zich bij miljoenen gezinnen een vaste plaats heeft veroverd. Uiteraard hebben ook de postorder bedrijven zich te houden aan de vestigingsvoorschriften, die voor diver se artikelen zijn vastgesteld. Helft in steden De redelijke veronderstelling, dat het merendeel van de clientele van verzend- huizen te vinden zal zijn ten plattelan- de en in meer afgelegen streken waar immers de voordelen van het be stellen via de post sterker spreken blijkt niet aan de werkelijkheid te be antwoorden. Niet minder dan de helft der klanten woont in stedelijke centra, waar winkels dus in ruime mate voor handen zijn. Niettemin zien tal van huisvrouwen op tegen het tijdrovende winkelen, vooral waar het artikelen be treft, die men zonder veel risico schrif telijk in huis kan halen. Veel consu menten beschouwen het ook als een voordeel, dat het gehele gezin vijf of zelfs acht dagen gelegenheid heeft om een bepaald artikel kritisch te onder zoeken in de huiselijke kring. „Thuis winkelen" noemen de postorderbedrij ven dit graag. Informatiecentrum Ongeveer in zeventig procent der transacties maakt de consument gebruik van de mogelijkheid om het verschuldig de bedrag in termijnen te voldoen. Men gaat hier te gemakkelijker toe over, omdat leverancier en koper elkaar niet kennen. Niettemin zal een postorderbe drijf, dat waarde hecht aan zijn voort bestaan, zich gaarne van de krediet waardigheid der klanten willen verge wissen, en de anonieme sfeer der trans acties wordt derhalve in zoverre ge schaad, dat direct na de bestelling een informatie op hun antecedenten wordt getrokken. De klant merkt hier alleen iets van, als zijn solvabiliteit onzeker is. Het cen traal documentair archief in Amster dam is de plaats, waar vrijwel iedere aankoop wordt geregistreerd, en men beschikt daar thans over een aantal zwarte adressen, waaraan geen enkel postorderbedrijf meer iets levert. Het archief is een instelling van de Neder landse Bond van postorderbedrijven, die nu ongeveer zestig leden telt. Resumerende komen wij tot de con clusie, dat bestellingen per post onder het Nederlandse publiek nog wel niet tot een gewoonte, maar toch tot een vrij normaal gebruik zijn uitgegroeid. Zonder twijfel treedt dit verschijnsel op ten nadele van de orthodoxe winkelver koop, maar de eigen service en sfeer van de detaillist en het warenhuis zor gen toch voor voldoende tegenwicht. De laatste jaren is de postorderomzet met .laten de P.T.T. voor Sinterklaas spelen. ongeveer zeventig procent toegenomen, maar van de totale omzet van con sumptiegoederen neemt deze handel toch nog maar één a anderhalf procent voor zijn rekening. Duitsland, België en Engeland komen al beduidend hoger, en het is dus wel te verwachten, dat binnen onze grenzen het postorderwe zen een rooskleurige toekomst tegemoet gaat. Het feit, dat een groot bedrijf in Overijssel er in slaagde in een half jaar tijds voor een bedrag van zes mil joen gulden aan nieuwe kantoor- en ma gazijnruimte te bouwen, is wel sympto matisch voor de bloei van deze jonge loot aan de stam van het bedrijfsleven. En vele duizenden bereiden zich door gebruikmaking van de vaak aantrek kelijke aanbiedingen op willekeurige tijdstippen prettige Sinterklaas-verras singen. HANS STEVENS Men krijgt reeds een goede indruk hoe schoon de kloostergang van de Dom wordt. Links het reeds gerestaureerde gedeelte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11