Snoep en voedselresten funest voor het gebit Plakband-importeur contra fabrikanten-vereniging OMROEPERS rvta*^ FiNA Zó uit de oven Tandbederf wordt altijd veroorzaakt door suiker en bacteriën Vermiste jongen teruggevonden Bandrecorders voor blinden Mr. Th. Bot naar Nieuw-Guinea Regering doet nader voorstel Duitse leverancier onder druk gezet: in strijd met de wet In het gelid KOOT PIANO'S GELD ZATERDAG 3 DECEMBER 1960 PAGINA 12 JUBILEUM VAN „HET IVOREN KRUIS •n Als matroos op binnen schip in Rotterdam Stichting in Noord- Holland opgericht Rechtbank Dordrecht Veroordeeld wegens doodslag: 2V2 jaar UW HAAR IS UW KROON C. J. OERLEMANS Looneisen Eén uur staking bij Beijnes Beverwijk Snellius-her denking in Leiden Kritiek op salariëring ingenieurs Kadaster Misschien ook naar de Baliem-vallei P olitiesalarissen ZIJLWEG 57 - HAARLEM Expositie schilderijen van Hans van Wijk Veel belangstelling voor Boot en leerlingen Nutsspaarbank Haarlem Kort geding in Den Haag Dammen Team van V.K.D. nu gelijk met Hillegom R.-k. schaakclub „Het Witte Paard" Bob Spaak spreekt over spelen 1960 SPORTAGENDA Beirekkingen gevraagd Beirekkingen aangeboden Te koop gevraagd Te koop aangeb. Te huur aangeb. Zaken en Huizen Auio's, Moioren, Bromfietsen e.d. AFLOSSING v.a. f. 25,- p. mnd. Wisselendewachttijd. Vraagt schrift, Int. bij AUTO HUREN? Lessen OOK MAANDAG BANKETBAKKERIJ DE KROON GARAGE KABLAU Diversen (Advertentie) ROTTERDAM, 1 dec. Tandziekten kosten het Nederlandse volk per jaar ongeveer honderd miljoen gulden. Da gelijks houden tandziekten tien tot vijf tienduizend mensen van het werk. Ieder ogenblik van de dag hebben tenminste tienduizend mensen kiespijn. Momen teel hebben vele mensen op twintigjari ge leeftijd geen enkel kauwelement meer, maar nog veel ernstiger is de toestand van het melkgebit. De kleuter behoort tandheelkundig tot de meest verwaarloosde bevolkingsgroepen. De tandarts O. Backer Dirks, lector in de bacteriologie van de mondholte aan de rijksuniversiteit te Utrecht, deelde dit gistermiddag mee tijdens een reeks le zingen, die in het A.M.V.J.-gebouw ge houden werden ter gelegenheid van het gouden jubileum van „Het ivoren kruis Voor tandbederf moeten altijd bacte riën en suiker aanwezig zijn. Indien een van beiden afwezig is, ontstaat er geen tandbederf. Het is overtuigend aange toond, dat het tandbederf of caries in sterke mate toeneemt met de voortgang van de beschaving van de mens Het consumeren van suiker is op zich niet altijd een oorzaak van caries, maar het voortdurend snoepen is zeer schadelijk. In Zweden gaf men bij experimen ten aan personen 300 gram suiker ex tra tijdens de maaltijden. Dit gaf nau welijks aanleiding tot tandbederf. In dien men echter per dag 60 gram snoepgoed consumeerde in de vorm van toffees gaf dit in zeer korte tijd een enorme toename van het tandbe derf. Tijdens de maaltijden, die uit stevig voedsel dienen te bestaan, levert het februik van suikers vrijwel geen aanlei- ing tot het achterblijven van voedsel resten. Snoept men echter de gehele dag of kauwt men het voedsel niet ste vig genoeg, dan blijven er resten achter die zuren vormen en zo de bacteriën vrije toegang verschaffen. Het is niet voldoende als men de tanden poetst: het gebit moet ook gereinigd worden. Voor kinderen is het snoepje voor het slapen AMSTERDAM, 2 dec. De 14-jari- ge Amsterdamse scholier, die sinds 21 november j.l. vermist werd, is in Rotter dam aangetroffen, evenals de auto van zijn vader, die op dezelfde datum ver dween. De jongen was er mee naar Rotterdam gereden. Net toen hij aan de gemeentegrens kwam, was de ben zine op. Hij liet de wagen toen maar aan de kant van de weg staan. In Rot terdam vond hij een baantje als ma troos op een binnenschip in de Merwe- dehaven. Daar vond de politie hem. De ondernemende jongeling is nu ter beschikking van de Amsterdamse poli tie gesteld. Overigens was het zijn vader, die hem auto had leren rijden Bij fouillering trof men op de jon gen de contactsleutels van de auto aan. Aan dezelfde ring was ook een medail le bevestigd met de beeldenaar van St. Christoffel, patroon der reizigers. Op de vr^ag van een politieman aan de jongen, of hij wist wat de afbeelding op de medaille voorstelde, antwoordde deze zonder schroom: „Natuurlijk, dat is Neptunus gaan funest. Beter een snoepje vlak voor dan na de maaltijd. Dr. J. F. de Wijn, privaat-docent in de voedingsleer aan de rijksuniversiteit te Leiden, was van mening, dat de wijze van voedselbereiding en -samenstelling wel degelijk invloed heeft op het gezond houden van het gebit. Tandbederf komt altijd van buiten af, namelijk via de mond. De ontwikkeling van de tanden en het voorkomen, dat voedselresten achterblijven, worden bevorderd door een juiste samenstelling van l^t voed sel, maar vooral door het goed kauwen van het voedsel. Er blijven dan vrijwel geen voedselresten achter en de tanden kunnen zich normaal ontwikkelen. HAARLEM, 3 dec. In Noord-Hol land is dezer dagen een stichting op gericht, die tot doel heeft de blinden in deze provincie aan technische hulp middelen te helpen, voornamelijk band recorders, waardoor hun vorming, ont wikkeling, inschakeling in het normale arbeidsproces en deelneming aan het maatschappelijke en culturele leven kunnen worden bevorderd. De voorzit ter van de stichting is de commissaris der koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen. De stichting, die is gevestigd Kleine Houtstraat 32 alhier, wil een beroep doen op financiële steun van provinci ale en gemeentelijke bestuursorganen, organisaties, verenigingen, het bedrijfs leven en particulieren in de provincie. Zij stelt zich voor gelden büeen te brengen, die haar in staat zullen stel len zoveel mogelijk blinden het bezit te verschaffen van een bandrecorder, die niet alleen de levensvreugde van vele gehandicapten zal verhogen, doch tevens voor de blinden het sluitstuk kan vormen voor hun geschiktheid een normale en welkome bijdrage in het openbare beroepsleven te leveren. Er zijn in Noord-Holland ongeveer acht a negenhonderd blinden. De stichting wil allen helpen, die hulp nodig hebben. Ook de ongeorganiseerden. Het giro nummer van de stichting voor beschik baarstelling van technische hulpmidde len aan blinden in Noord-Holland is 373300. DORDRECHT, 2 nov. Een 19-jarige lompensorteerder uit Gorinchem, die voor de rechtbank alhier terecht heeft gestaan omdat hij tijdens een nozem gevecht in Sliedrecht de 19-jarige Kor- stiaan Kraajjeveld met een dolkmes in de borst heeft gestoken, tengevolge waarvan deze jongen vrijwel onmiddel lijk overleed, is vanochtend veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De rechtbank achtte het pri mair ten laste gelegde doodslag bewezen. Heropening van onze gemoderniseerde damessalon Permanent-wave is een kwestie van vertrouwen en.... zeer goed model knippen. Spoelingen, verven en permanent wave onder volle garantie met de nieuwste producten. Gierstraat 69, Haarlem, Telef. 21736 BEVERWIJK, 3 dec. Bij de Ko ninklijke Beijnes heeft het personeel vrijdagmiddag het werk gedurende een uur neergelegd in verband met de looneisen voor de metaalindustrie. De actie verliep zeer rustig. LEIDEN, 3 dec. Vrijdag hebben studenten uit Delft een gedeelte van hun lustrumviering gehouden in de Sleutel stad. Het waren leden van het Delftse studentengezelschap „Snellius", een ver eniging van aanstaande landmeetkundi gen. In het kader van de viering van hun vierde lustrum hebben zij een her denking verbonden aan het feit, dat de grote voorganger van de tegenwoordige landmeetkundigen, de Leidse hoogle raar Snellius, bijna drieëneenhalve eeuw geleden een bepaalde landmeetkundige techniek voor het eerst toepaste, die thans over de gehele wereld nog steeds in gebruik is. De afgevaardigden van „Snellius" kwamen eerst in het stad huis bjjeen, waar zij werden ontvangen door de loco-burgemeester J. C. van Schaik. Deze bijeenkomst werd ook bij gewoond door de rectores-magnifici van de Leidse universiteit en de Delftse Technische Hogeschool en de president curator van de Leidse universiteit. De loco-burgemeester gaf een kort over zicht van het leven van Snellius. De voorzitter van het jubilerende gezel schap, de heer M. Tienstra, bood wet houder Van Schaik daarna het gedenk boek aan, dat in verband met het lus trum is uitgegeven. Tijdens deze bijeen komst gaf de heer N. D. Haasbroek, lec tor in de landmeetkunde aan de Techni sche Hogeschool, een voordracht over de betekenis van het werk van Snellius. Hierna begaf het gezelschap zich naar het gewestelijk arbeidsbureau. Dit ge bouw staat op de plaats, waar Snellius indertijd heeft gewoond. In een der lo kalen werd een gedenksteen onthuld, die het gezelschap „Snellius" aan de Leid se universiteit aanbood. (Van onze correspondent) DELFT,. 1 dec. De heer M. Tien stra, voorzitter van het landmeetkun dig gezelschap „Snellius", de studie vereniging van de geodetische studen ten aan de Technische Hogeschool in Delft, heeft in zijn rede ter gelegen heid van het vierde lustrum vanmid dag ernstige kritiek geleverd op de po sitie die geodetische ingenifcurs bij het Kadaster innemen. De heer Tienstra hield zijn rede in de aula van de T.H.' tijdens een bijzondere ledenvergadering. „Geodetisch inge nieur aan het Kadaster", zo zei de heer Tienstra, „is het enige beroep waar voor ervaring ongewenst is. Er zijsn verscheidene geodetische ingenieurs die een baan zoeken in het buitenland. Als zij na een paar jaar bij het Kadaster komen, behandelt men hen als pas af gestudeerden," aldus de heer Tienstra, „Dat blijkt uit de salariëring." SCHIPHOL, 3 dec. De staatssecre taris van Binnenlandse Zaken, mr. Th. H. Bot, is vanochtend als gast van de K.L.M. van Schiphol naar Biak ver trokken. Naast hem had de K.L.M. nog een dertiental andere gasten uitgeno digd voor deze vlucht met een DC-8, waarmee onze luchtvaartmaatschappij de opneming van Biak in het straal- verkeersnet viert. „Ik ben de K.L.M. uitermate dank baar dat zij thans een groep Nederlan ders heeft uitgenodigd, die een doorsnee uit het Nederlandse volk vormt en die nu in Nieuw-Guinea de gelegenheid krijgt kennis te maken met het opbouw werk", aldus de staatssecretaris. Hij zal in Hollandia uitvoerige besprekingen voeren met gouverneur Platteel en heeft daartoe allerlei dossiers meegenomen. ..Dat spaart een hoop schrijfwerk", zei hij. „Ik ben van plan de meest uiteen lopende onderwerpen door te nemen, ook inderdaad de zaak Gcmsalves en de begroting". De staatssecretaris wil per Kroon- duiftoestel naar de Baliem-vallei vlie gen, indien de weersomstandigheden dit toelaten. DEN HAAG, 2 dec, Naar het ministerie van Binnenlandse Zaken mededeelt, zijn thans de nadere voor stellen van de regering met betrekking tot de salariëring van de politie aan de bonden van politiepersoneel toege zonden. Zolang het overleg gaande is, kunnen over de inhoud van deze voor stellen geen mededelingen worden ge daan. Zoals -lekend, zal het overleg op korte termijn worden heropend. Advertentie) HUURPIANO'S IN RUIME KEUZE HAARLEM, 2 dec. Zondag 4 de cember om vier uur wordt in kunst centrum „De Ark", Nieuw Heiligland 1-3 een expositie geopend van schilde rijen van Hans van Wijk. De opening wordt verricht door de heer H. F. Boot. De expositie wordt gehouden tot 7 januari. De tentoonstelling van werken van „H. F. Boot met zijn leerlingen", welke gehouden wordt onder auspiciën van het genootschap „Kunst zij ons Doel" in het museum „Het Huis van Looy", mocht tot heden reeds meer dan 1000 bezoe kers ontvangen. Er werden 8 werken verkocht waaronder 3 van H. F. Boot. De tentoonstelling is nog te bezichtigen tot en met zondag 11 december. HAARLEM, 3 dec. De inleggingen bij de Nutsspaarbank Haarlem bedroe gen in de afgelopen maand 3.807.881,- en de terugbetalingen 3.347.301,-, zodat het spaarsaldo f 460.580,- beliep. Het spaarsaldo steeg hiermede tot een to taal bedrag 70.672.155,-. Voorts wer den in de maand november 761 nieuwe spaarders ingeschreven, waarmede het aantal spaarders een totaal bereikte van 98.238,-. Per ultimo november wa ren 18.150 spaarbusjes in omloop. HAARLEM, 3 dec. Maandag 5 december is het vijf en twintig jaar geleden, dat de heer L. Prenen in dienst trad bij het P.E.N. te Bioemendaal, waar hij thans werkzaam is als com mies-C bij de afdeling Laagspannings- administratie. Op de dag van het ju bileum zal de heer Prenen door de di rectie worden gehuldigd. Hij recipieert 's middags van 14.30 tot 17 uur in de Schuylenburcht, Kleverparkweg 15. DEN HAAG, 2 dec. Een Haagse importeur van plakband, de heer J-M. Aarts, heeft de „vereniging van fabri kanten van plakband en parafinepapier' in kortgeding gedagvaard. De zaak zal woensdag 7 december dienen voor de president van de Haagse rechtbank. De heer Aarts beschuldigt de vereniging er van, dat zij zijn Duitse leverancier, de firma B. Heister uit Dusseldorf on- der druk ge«et Heeft om hem geen goed koper plakband meer te leveren. De meeste Nederlandse plakbandfa brikanten zijn aangesloten bij de vereni- ging en hebben derhalve de verplichting om vastgestelde prijzen te berekenen. In Duitsland bestaat een soortgelijke ver eniging: „Fachverband und Papierver- edlung", waarvan de firma Heister lid is. Deze firma heeft aan de heer Aarts plakband tegen een zodanige .prjjs ge leverd, dat de Haagse importeur in ons land het plakband kan verkopen tegen eea prjjs die tien tot vijftien procent la ger ligt dan die van de vereniging. Er bestaat geen kwaliteitsverschil, zo verze kert de heer Aarts. Toen de vereniging een offerte van de importeur in handen kreeg heeft zij er bij liet Fachverband op aangedron gen, dat de firma Heister de (goedko pe) leveranties aan de heer Aarts zou staken. Hierbij is gedreigd, dat de Ne derlandse fabrikanten met plakband te gen zeer lage prijzen op de Oostduitse markt zullen komen, als de betrokken firma de leveranties niet stopt. De fir ma Heister is voor deze druk gezwicht. Tussen de vereniging en het Fachver band bestaat ee*n afspraak, dat zij niet op eikaars markt zullen komen en el- kaars prijzen zullen respecteren. De lieer Aarts acht de handelwijze van de vereniging in strijd met net E.E-G.-verdrag en de Nederlandse wet op de economische mededinging. Er is hier immers een niet welgevallige con current op de Nederlandse markt uitge schakeld, zo stelt hij. Van de zijde van de vereniging van plakbandfabrikanten wordt opgemerkt, dat de Nederlands-Duitse afspraak slechts een „gentlemens agreement" is, dus niet i'.i rechte afgedwongen. „Wij hebben het Fachverband voor de keuze gesteld om zich aan de afspraak te houden of deze op te zeggen. In het laatste geval krij gen wij ook de vrije hand". De firma Heister mag dus gerust aan de impor teur verkopen, maar afspraak is af spraak, zo wordt opgemerkt. HAARLEM, 3 dec. Door een goe de overwinning op Sportief en de ver rassende definitieve uitslag Hillegom- D.C.Y. II, welke in het nadeel van Hil legom uitviel, staan nu V.K.D. en Hil legom gelijk met elk 2 punten minder dan de leiders H.D.C. II. Met grote belangstelling wordt dan ook uitgezien naar het verdere verloop omdat de H.D.C.-ers juist nog tegen bieden moet uitkomen en op een warme tegenstand kan rekenen. In de tweede klas blijft K.N.C. goed volgen door van Sportief II te winnen maar de leiders deden het tegen de zelfde club niet minder en namen ook beide punten, zodat er in de situatie op de ranglijst niet veel verandering is ge komen. V.K.D. zou deze week voor een pret tige verrassing kunnen zorgen door H.D.C. II een halt toe te roepen: Ge lukt dat niet, dan raken de V.K.D.-ers de aansluiting kwijt en hebben het zelf niet meer in handen om de leiding te veroveren. In deze tijd van verrassin gen kan men echter nooit weten wat er in petto is. We wachten dus in spanning de uitslag af. HAARLEM, 3 dec. De verwachting, dat de traditie getrouw tegen 5 decem ber weer verrassende uitslagen uit de bus zouden komen, werd bewaarheid. Zo hadden in groep 1 zowel v. Emme rik als Huyboom heel veel moeite met hun tegenstanders. Hoogland bood re mise aan in een betere stelling, welk aanbod door Hnyboom dankbaar geac cepteerd werd en de dreigingen van Pan- cras zijn nog van die aard, dat het eindspel in de afgebroken partij voor v. Emmerik nog lang niet gewonnen is. Ook de overwinning van Huneker kwam als een verrassing. Hopman behaalde een snelle zege en steeg daardoor naar de 3e plaats. Reeuwijk, wiens resulta ten dit jaar belangrijk beter zijn, kon ook een overwinning laten aanteke nen. In groep 2 zorgde Raaphorst voor een grote verrassing, door de opmars van Stam tot staan te brengen. En wat te zeggen van Banken, die zijn tegenstan der zelfs geen kans op remise bood Nu de strijd tussen de koplopers Oud deken en v. Keulen in een remise ein digde was het Haverkort sr., die zelf won, met dit resultaat het meest gebaat. De partij tussen Holtkamp en v. d. Stoop sr. werd afgebroken. In groep 3 kon leider Clavaux niet verder komen dan 1 punt uit 2 wedstrij den, met welke resultaten hij bovendien nog dik tevreden mocht zijn. Intussen goede prestaties van Raap en v. Schie. Doordat Raap bovendien nog een par tij won en Versteege 2 verliespunten moest incasseren, is laatstgenoemde thans drager van de rode lantaarn in deze groep geworden. Goedemans won vrij snel, en ook Haverkort jr. won an dermaal, waardoor hij langzamerhand een ernstige bedreiging voor de le plaats gaat worden. De uitslagen waren: Hopman-Bleeke- molen 1-0, Reeuwjjk-Brohet 1-0, Harten- dorp-Huneker 0-1, Hoogiand-Huyboom Vi-'/s, Pancras-v. Emmerik afgebr., Ha- verkort-Joosten 1-0, v.d. Stoop jr.-Ban- ken 0-1, Ouddeken-v. Keulen Vt-'/j, Raap horst-Stam 1-0, v.d. Stoop Sr.-Holtkamp afgebr., Raap-Clavaux Va-1/., v.d. Berg- Haverkort jr. O-l, Versteeg-Raap 0-1, v. Schie-Clavaux >/r'/i, Goedemans-Ver- Stoego 1-0. HAARLEM, 2 dec. De sportjour nalist Bob Spaak zal in Haarlem ko men viertellen van zijn belevenissen bij de dit jaar in Rome gehouden Olympi sche Spelen. De bijeenkomst, speciaal bestemd voor de leden van de Haar lemse sportverenigingen, zal maandag avond 12 december om acht uur wor den gehouden in de aula van het Lau rens Costarlyceum aan de Raaks. Na de pauze is er gelegenheid tot het stel len van vragen. Haarlem: EDOLimburgia, HFC Gouda (vriendschappelijke wed strijd), SchotenHercules, Ripperda AFC, Onze GezellenRenova, EHS DIO. Heemstede: HBCJSV Hillegom: ConcordiaOranje Groen Lisse: LisseTYBB Noordwijkerhout: VVSBLugdu- num Voorhout: ForeholteAlphia Hoofddorp: Hoofddorp. BoysTer rasvogels Halfweg: NASSDO Aalsmeer: AalsmeerBaarn Z andvoort: Zandvoortmeeuwen Purmersteijn Bioemendaal: BioemendaalSt. Martinus Santpoort: Velsen—Egmondia IJmuiden: VSVBe Quick Beverwijk: De KennemersVitesse, Wijk aan ZeeDTS, KinheimETO. Heemskerk: ADODEM Castricum: CSVSEW Uitgeest: USVURK EDO EDO (thuis tegen Limburgia)Punt; Pettersson en Berends; Koster, Van Dijk en Koene; Van der Oord, Duiven voorden, Belfroid, Peters en Spiers. Haarlem (uit tegen Zwolse Boys);! Van 't Kruijs; Maas en Sybrandi; Boom, Berendrëgt en Duijster; Vree ken, Goedhart, Doornbos, Veen en Jon ker. RCH (uit tegen Sittardia): Tukker; Schoonenberg en Romviel; De Vries, Rooders en Liefhebber; Peper, Brou wer, Honout, Biesbrouck Sr. en Van Egmond. Stormvogels (uit tegen Leeuwarden); De Graaf; Smits en Freriks; Van Woo ning, Jansen en Doorneveld; De Boer, Van der Lugt, Van der Waal, Vessies en Ramakers. VSV (thuis tegen Be Quick)Geer lof s; Schoon en Rijnders; Versluis, Kort en Brom; Van Dolder, Soeteman, Fa- renhorst, Brederveid en Heijmans. ^thuis tegen JSV)Warmerdam; Van Bergen en Henk Kors; Drayer, Henny Kors en Van Bruggen; Jan Duin dam Martin, Neeskens, De Reus en Jil- les Duindam. Ripperda (thuis tegen AFC) Wiediik' Doves en Bouwman; Kuiiboer Drevel en Van Kampen; Meyer, Pieterse, Hout kamp, Kuyver en Schreuder. Schoten (thuis tegen Hercules): Kes- sens; Veen en Hoogendijk; De Looze, Boekelaar en Van Elk; Kops, De Gooyer, Otte, Smit en Vermeer. Zandvoortmeeuwen (thuis tegen Pur mersteijn): Kniese; Stokman en Stob belaar; Kraayenoord, Koning en Water; Van der Mjje, Visser, Keesman, Ooster- baan en Halderman. De Kennemers (thuis tegen Vitesse): Vos; Lejeune en Huisman; Peggeman, De Bie en Verhagen; Van den Oute- naar, Kops, Zwanenburg, Mosk en Tel- kamp. VVB (uit tegen WatergraafsnW^Jj' Van den Boogaard; Van der Veld®rn; Altena; Van Vuureij, Both en Ë£sr R. A. Luitjes, Kersbergen, Kooim»11 Luitjes en Koppen. Rakker* TYBB (uit tegen Lisse): TI Va^ Van Honschoten en W. K p der Vlugt, Veldhuizen en/®* Jansen, 'Blom, Valent, Kroonsberg Nunnink. Hoofddorp Boys (thuis tegen Terras- vogels): Pijlman; Van der Steen en. Koolbergen; Huurman, Van 't Kalmt- hout en Bakkenhoven; Switser, .Q Stol- wijk, Van Poecke, G. Stolwijk en J. Stolwijk. Onze Gezellen (thuis tegen Renova): Hulle; R. van der Putten en F. Fictoor; Wagemaker, A. van der Putten ert Va der; Jacob, Mathot, F. Fictoor, Venne- ker en Overtoom. Renova (uit tegen Onze Gezellen) Flipsen; Dingerdis en Grijmans; D' Graaf, Ravestein en Van der Zalm A. Smit, Van der Veldt, Toenbrekel G. Smit en Scheffer. N.A.S. (thuis tegen SDO)A. Blom merstijn; L. de Lange, F. Ligthah W. Bürmann. K. Bons, H. v. Rooijei H. Bottelier, R. Smulders, J. Schoutei J. Meegdeé en A. v. Rooijen. Plaatsing geschiedt a 16 cent per mm-hoogte Opgaven kunnen geschieden aan ons Hoofdkantoor, aan onze bijkantoren en agent schappen, aan de erkende advertentie-bureaus en aan de erkende boekhandelaren. Bewijsnummers van deze advertenties worden niet verstrekt. Illlllllllilllllllllllllllllllllllllllllllillllllll B.z.a. HULP voor kind. 15 j. dinsdag en donderdagmiddag. Tel. 36344. NAAISTER heeft nog enige dagen vrij. Br. no. 5717. lste DAMESKAPPER biedt zich aan voor direct. Br. no. 5707. Illllllllllllllllllllllllllllllltllllillllllllllllll Gevraagd voor 3 halve dagen p.w. een nette HULP voor licht huishoudelijk werk. Aanmelden tussen 10 en 18 u. Heemsteedse apotheek, Bin nenweg 98, Heemstede, Gevr. flinke WERKSTER v. 2 dagen p.w. Mevr. Vogelen zang, Mr. Enschedeweg 26 Aerdenhout. Tel. 42626. Gevr. nette WINKELJUFFR. voor de gehele week of 3 da gen per week. Aanmelden A. Meijer's Vleeshouwerijen Ged. Oude Gracht 80. Haar lem. Gevraagd, flink MEISJE voor dag en nacht in gezin met 3 kleine kinderen. Mevr. Cre- mers, Militairenweg 6, Over- veen. Tel. 02500-55997. FLINKE WERKSTER gevr. v. halve dagen. Mevr. Botter Zijlweg 172 Haarlem tel. 19862. BEJAARDENHELPSTER of HUISH. HULP gevraagd in rusthuis. Van de Spiegellaan 24, Heemstede. Modeatelier „Noordwijk" vr. voor dir. indiensttreding ME DEWERKSTER voor het pas sen van japonnen, maat 42. Aanm. Spaarne 72, Haarlem. Tel. 02500-15210. NETTE WERKSTER gevr. Meerdere hulp aanwezig. Flo raplein 14, Haarlem. Verpleeghuis Erica vraagt 'n VERPLEEGSTER en enkele VERPLEEGHULPEN. Aanm. bij Br. W. Middendorp Groe- nendaalkade 6, Heemstede - Tel. 35485 of 37721. Drogisterij te Haarlem vraagt per 1 januari VR. HULP be slist met vak bekend. Br. no. 5716. Gevr. in Aerdenhout bij bej. dame (niet hulpbehoevend) HUISHOUDSTER, intern. Werkster aanw. Tel. 02500 40368 of br. o. no. 5705. Hotel Restaurant Van Ouds 't Roomhuis, Bloemendaalse- weg 271, Overveen, telefoon 52701 vraagt voor direct 2de KOK. Jaar betrekking. Gevr. R.K. MEISJE voor de huishouding van 8 tot 2 uur bij J. Stolwijk, Kruistochtstr- 10. Aanmelden na 5 uur. H.H. KAPPERS. Gevr. een eerste BEDIENDE bekend m. modern werk. B. van Breu- gel, Kanaalstraat 71, Lisse - Telefoon 3928. ENIGE JONGELUI (meisjes en jongens) 16 tot 18 jaar, voor opleiding in ons bedrijf en voor ons opmaak atelier. Zeer interessant werk goe. de beloning. Aanmelden 84 uur. I.T.A. (Textielbedrijf) - Maxwellstraat 4-6, Haarlem (bij remise Leidsevaart). Dameshoedenatelier te Am sterdam vraagt MODISTEN, GARNEERSTERS en LEER LINGEN. Geboden wordt een prettige werkkring tegen goed salaris. Fa. J. J. Menke, Herengracht 104, tel. 245439. Een leuk en afwisselend be roep voor meisjes die wat an ders zoeken als winkel-kan toor of huishouding RESTAU RANT-HOSTESS. Meerdere meisjes gevraagd in vaste dienst of enige dagen p. w. Restaurant de Nachtegaal - Lisse. R.K. MEISJE gevr. Leeftijd 16-18 j. In gezin met kleine kinderen. Meerdere hulp aan wezig. Centrum stad. Telef. 18649. N.V. Eerste Haarlemse Vlees waren- en Conserv. fabr. E. J. Booy, vraagt KANTOORBE DIENDE, 17-19 jaar. Mulo, schriftelijk of persoonlijk sol liciteren Lange Herenvest 120 Haarlem. Voor direct gevraagd AAN KOMEND MONTEUR met enige jaren praktijk. Garage J. v. d. Klooster, Frans Hals straat 33. Tel. 55799, Haarlem. Mevr. van der Laan, Ooster- houtl. 2, Haarl. tel. 35559 vr. tegen 1 januari 1961 NETTE zelfst. HULP in de huishou ding. Wegens emigratie van tegenw. voor dag of dag en nacht. N.V. Eerste Haarlemse Vlees waren- en Conservenfabriek E. J. Booy vraagt SLAGERS en JONGEN. Aanmelden Lange Herenvest 120, Haarl. N.V. K.C.I., Baanstraat 34, Beverwijk, vraagt MACHINE- STIKSTERS. Stukloon. Hoog loon. FLINKE MEISJES en ge huwde dames gevraagd voor alle afdelingen. Ook voor ge deeltelijke dagtaak. Aanmel den Eerste Haarl. Stoomwas- serij N.V., Kampersingel 56 - Haarlem. R.K. Heer vraagt R.K. HUIS HOUDSTER leeftijd 60-70 jr. Br. o. no. K 73607 bureau van dit blad. VROUWELIJKE KANTOOR BEDIENDE gevr. voor spoe dige indiensttreding op rustig kantoor voor lichte admini stratieve werkzaamheden en typewerk. Zelfst. kunnende werken. Soli, met opgave van vérlangd salaris. Br. o. no. 5728. NET MEISJE gevraagd voor de huishouding. Prettige werkkring. Goed loon. In kl. gezin. Aanmelden „Jasmijn", Schoterweg 1. Van Duren's Corsettenmaga- zijnen vragen WERKSTER. Aanm. Grote Houtstraat 10. HULP IN DE HUISHOUDING v. halve dagen, Wagenweg 202. TANDARTS ASSISTENTE gevraagd of meisje ter oplei ding. Br. o. no. 368 boekhan del v. Halst, Houtplein 32. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllll KRANTEN 5 ct. Tijdschrif- ten 4 ct. Karton 3 ct. Lompen 25 cent per kg. Verder de hoogste waarde voor uw oude metalen. J. B. v. d. Pol, Scheepersstraat 22 (bij de Kloosterstraat). Telef. 54181. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VLOERKLEED f 15.—, 2x3. Br. onder no. 5725, bureau van dit blad. MAH. SECRETAIRE. 56846. Telef. NIEUW VLOERKLEED, 285 x 185 f 60.Br. onder no. 5727, bur. van dit blad. De oudste zaak en toch mo dern. Onze Pluimvee- en Vo gelvoeders zijn wetenschap- selijk samengesteld en met de nieuwste machines gemengd en gereinigd. U koopt niet goed, U koopt niet beter. U koopt het beste bij HEEMS GRAANHANDEL sinds 1822 - Anthoniestraat 54-56, Haar lem. Tel. 11607. De meest betrouwbare ACCU koopt U bij de Haarlemse Accu Centrale, 22 jaar ervaring. Zijlweg 43 - Tel. 19516. VLOERKLEED, 2x3, als nieuw f 50.Br. onder no. 5726. bur. van dit blad. DE ORIËNT BRENGT: Japans bamboewerk. Sla bakken, presenteerschaaltjes en -bladen, peper- en zout- stellen, bekertjes enz. enz. Prachtig werk en toch niet duur. R. C. v. Eif, Paar- laarsteeg 8. 2 PITS GASSTEL met lekbl. Zandvoortselaan 349, Bent veld. 1 Electr. GRAMMOFOON met. hoorn. 1 pathéfoon eleotr. C. Boot, Begijnensteeg la, Haar lem. SPECIAALZAAK „ORNI- THA". Alle zaden en voeders, wetenschappelijk samenge steld door o.a. Dr. A. Winter, St. Nicolaasgeschenken. Lu xe chroomkooi, man kanarie m. zanggarantie, koker zand, pak zangzaad f 21.80. Grote sortering luxe kooien vanaf f 8.35. Kooistandaard in me taal en rotan. Tuinvoeder- huisjes. Alle boeken over vo gels, vissen, honden enz. Vo lièreverwarmingselementen. 3ezoekt vrijbl. onze moderne vogel-showroom met de grote collectie vogels. Prettig voor u! al onze dieren en artike len staan geprijsd. Reitzstraat 13, bij de Cronjéstraat, Telef. 57241. WINTERJAS grote maat f 15. Wollen mantel zw. kwaliteit f 15. Br. o. no. 5721. Aangeboden ZAAGMACHINE z.g.a.n. Va P- motor te bevr. Lisserweg 730 post Abbenes - Haarlemmermeer. BROEKMAN KOOPT EN VERKOOPT!!! alle soorten meubilair, tapijten, no1.en of mah meubelen, antiek, por selein, kristal, koper of tin- werk, naaimach. enz. enz. Doelstraat 5. Tel. 10794 Haar lem. HOUT, TRIPLEX, BOARDS, op maat gezaagd en ge schaafd. Ab van Roode, Schalkwijkerstraat 50, t.o. Coöp. Tel. 21743. Ook zater dagmiddags geopend. DIVANKLEED f 10.—. Brie ven onder no. 5722, bureau van dit blad. Gegalv. GOLFPLATEN nieuw doch iets wit uitgeslagen af meting 183 x 68 cm f 6.25 franco huis. G. Molenaar Haarlemmerliede. Telefoon 02504-203 KOOIEN voor kanaries, par kieten, tropische vogels, pa pegaaien, tortelduiven enz. Keuze uit 342 verschillende modellen, grootste sortering in Nederl. Koop iets goeds, koop bij Veeninga! Jacobij- nestraat 10-18 en Ged. Oude Gracht 62. GEWATTEERDE POPPEDE- KENTJES 85 ct. v. Meeuwen, Rijksstraatweg 71. DE ORIËNT BRENGT; Prachtige collectie Oosterse sieraden. Apart, exotisch en toch niet duur. R. C. v. Eif, Paarlaarsteeg 8. HONDEN- EN KATTEN- VRIENDEN. Grote sortering manden, bedden en divans. Hondenhalsbanden, -tuigen en -lijnen. Alle voeders, me. dicamenten enz. Vlees in blik en in diepvries. Hebt U moeilijkheden met Uw die ren, praat eens met ons. Koop iets goeds, koop bij Veeninga. Jacob ij nestraat 10-18 en Ged. Oude Gracht 62. Dagelijks verse EIEREN. Nu jonge hennen kopen. Wij hebben voor U de allerbeste. Ook aan- en tegen de leg. Hoenderpark de Vries Schalkwij kerweg 130. Telef. 18203. Koopt Uw ACCU bij de elec- tra-specialist; niet duurder doch wel betere service! Gra tis montage en controle in stallatie. Doelstraat 8. Telef. 17828. DE ORIËNT BRENGT sfeer en karakter in het moderne interieur. Oosters handwerk is mooier en. te betalen, R. C. v. Eif, Paarlaarsteeg 8. HYACINTEN, Crocussen, Narcissen in groot sortiment. Het is de hoogste tijd. Beun der uit de Koningstraat 34 - Tel. 18920. CENTRIFUGES, v.a. t 2 p.w. de Block, Schoterweg 44, tel. 54282 - Hannie Schaft,straat 37 tel. 11470. INKOOP. Verkoop, ruilen, huurkoop. Radio's, bandre_ corders, pick-ups, grammo foonplaten. TV enz. Onder garantie. J. v. d. Mije, Am sterdamstraat 20. Tel. 17601. Een vol-automatische Zwit serse BUSCH BREIMACHINE voor iedereen! Vraagt folder of gratis proefles bij U thuis. Vitex, Zijlstraat 18. Tel. 57259. KEUKENUITZETTEN Beka Super Kat Alho Vistal, Com- forta Beka Moderna bij Dries Hilterman, Riiksstraatw. 196, tel. 50738. Als U een CENTRIFUGE wil kopen kom dan eens bij ons binnen lopen. Vrijblijvend demonstratie bij Dries Hilter man, Rijksstraatweg 196. Tel. 50758. Te koop WILH. BILJART 90 bij 180 met tafel keus en toe behoren in uitstekende staat. Br. o. no. 5694. BIJ SPIT, SPIERPIJN, JICHT REUMA, BRONCHITIS, KOU, VOCHT en nog veel meer, is het goed te slapen op een voorverwarmd bed door mid del van een „Zwakstroom on. derdeken". Tienduizenden mensen doen het reeds. Iede re werkdag van 8 tot 18 uur demonstratie van de bekende „Erik" deken uit Lisse bij Van Meeuwen, Beddenspeci aalzaak, Rijksstraatweg 71 telefoon 54956. Voor STOFZUIGERS Holland Electro, Ruton, Excelsior en Philips naar Dries Hilterman, Rijksstraatweg 196. Tel. 50758. MATRASSEN BIJVULL. en OVERTREKKEN, verenbed 3-delig maken. Van Meeu wen, Beddenspeciaalzaak Rijksstraatweg 71, tel. 54956. SCHUIMPLASTIC CELMA TRASSEN 80 x 190, alleen bij Van Meeuwen, Bedden speciaalzaak, voor f 29.75. KEURKAPOK "MATRASSEN worden in Haarlem gemaakt bij Van Meeuwen, Bedden- speciaalzaak-Beddenfabriek. Wollen POPPENDEKENTJES 89 ct. Van Meeuwen, Rijks straatweg 71. iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmimiiiiiiiiii Te huur gevraagd Te huur gevraagd OPSLAG RUIMTE (75 m2) annex kan toorruimte Haarlem. Br. o. no. 5683. DAME b.b.h.h. zoekt kamer (s) met keuken liefst gem. Bioemendaal. Br. no. 5734. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIlllllllll Te huur: PAKHUIS,JE of BERGPLAATS, omtrek Kle verpark. Te bevragen: Kruis weg 40, Tel. 12448. AANGEBODEN STALLING omtr. Zijlweg viaduct opper vlakte 60 x 3 meter. Te be vragen Pieter Klesstraat 49 zwart. imiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Woningruil Aangeboden vrij BOVENH. bij station in ruil voor vrij huis onversch. waar. Br. no. 5688. WONINGRUIL: Aangeboden Benedenhuis Amsterdam N. (Woningver. Dr. Schaepman) bev. huiskamer, 3 slaapkam., keuken, tuin en schuur, vlak bij Valkenwegpont. zonnig vrij uitzicht. Gevraagd: 5 ka merwoning in Haarlem of omgeving. Br. o. no. 59311. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii! Voor geldbelegging te koop BOV. en BEN. WONING cen_ trum stad f 9500 wil ook rui len voor grond om loods te bouwen rond Haarlem. Br. o. no. 5685. immiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiim VOLKS WAGENVERHUUR Luxe en Busjes model 1960. Taxi 13.000. Plein 33, H'lem. Te koop aangeboden van par ticulier OPEL RECORD 1955 in uitstekende staat slechts 72000 kilometer gereden. Met kachel en radio. Prijs f 2750. Tel. 02550-4854. AUTOVERHUURBEDRIJF DE GROOT Roerdompstr. 81. Tel. 56471 Timorstraat 163 Speciaal werkdagen-tarief En 100% service. De nieuwste OPELS 1959, Verhuur zonder chauffeur, Garage Krijnen, Nw. Kerks- plein 12. Tel. 10041. VERHUUR BESTELAUTO'S voor f 3.per uur. 9-pers. busjes - luxe auto's, 6-pers. Hopman, Kruisweg 40, Tel. 12448. 10 RIJLESSEN voor f 47.50. Erk. Bondsautorijschool „Het Spaarne", Bakkerstraat 43 Telefoon 14931. AUTORIJLES? Rijschool Suc ces, Kinheimweg 7, Bioemen daal. Tel. 56207. WINTERTARIEF OPELS 1960 met radio en verwarming f 15 per dag 150 km vrij. Allr. verz. J. v. d. Lubbe, Sophia- straat 25. Tel. 10002. Veilig achter het stuur, bij ATLAS AUTOVERHUUR Rijksstraatweg 145, Ostadestr. 7, Binnenweg 97, Tel. 60585. VERHUREN ZONDER CHAUFFEUR van mooie, bedrijfszekere au tomobielen. Verhuren zonder chauffeur. Speciaal tarief op lange termijn. V.W., Chevro let en Vauxhall. MEIJERS GARAGEBEDRIJF, Glipperweg 44, Heemstede - Tel. 02502—6319. EERSTE HAARL. DAFRIJ- SCHOOL. A. de Boer, Nw. Kerksplein 4, tel. 16655. VOLKSWAGENVERHUUR '60 f 15 per dag 200 km A. de Boer. Nw Kerksplein 4-6, tel. 16655. VERHUUR z. CHAUFFEUR Volkswagen, Opeis Rekord Garage v. d. Klooster, Frans Halsstraat 33. Tel. 55799. iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiimiiiiHiimijiiiiiiiiii Muziek- 1 instrumenten Radio, T.V., enz. MODERN KASTJE met in gebouwde pick-up. f 60.—. Br. ond. no. 5724, bureau van dit blad. Te koop aangeboden ACCOR DEON 120 bas met klankre- gister in uitstekende staat compleet met koffer. Prijs zeer billijk. Te bevr. Land zichtlaan 35, Heemstede. In prima staat verkerende VLEUGEL f 1250. Br. o. no. 5720. KREDIETEN VAN f 1 800, - 3%, op gunstig» voorwaarden, zonder borg verkrijgbaar. „BRABANTA" postbus 509 BREDA Bel 60585-ATLAS WILT U TELEVISIE MET DE FEESTDAGEN (St. Nicolaas Huwelijk Koning B°ud^"" 7 TCprcitmis - Oud en wieuw) volgens ons bekend spaar- k o o „systeem Philips Aristona - Schaub Lorenz tvne 1961, reeds vanaf f 7.93 D W Eerste betaling 1 april 1961 Bel 1.8.7.6.8 en wij ko men U bezoeken. DU JAR- r>IN. Koppestokstraat 29, Haarlem. STUDIEPIANO, mooie volle klank f 124. Br. onder no 5723, bur. van dit blad. S'e,„ sortering DUITSE PIANO S blank-eiken en no tenhout vanaf f 650, 5 jaar gar- gedipl. stemmer rep v. 5Ó883£er' Lombokstraat 5, tel. PHILIPS TELEVISIE. Op zeer gemakkelijke financierings- yoorwaai-den. DE BLOCK, tel. 11470-54282. iiiiimiiiiiiiiiiiiiiimimmimiiiimiimii STENO Nederlands, Frans, Duits, Engels. Snelle opleidin gen. Kon. Erk. Pitmanschool, Wilhelminastraat 47 tel. 18441. ADEMHALING. Lessen in juiste techn. Ontspannings therapie. Puck v. Waveren - Irislaan 3, Heemstede. Inlich tingen zaterdags van 1-2 tel. 36676. BOEKHOUDEN Privéles f 20 p.m. N. J. Th. Schmidt, Jans- weg 42. tel. 20820, b.g.g. 14506 10 RIJLESSEN (a 60 min.) voor f 47.50 of f 6 p. u. Nieu we verwarmde leswagens. Gedipl. instruct. Halen, bren gen gratis. Theorielessen met verkeersfilm van Haarlem. Erk. Rijsch. „de Combinatie", Kruisstraat 39. Tel. 10008. bakken wij volop banket - roomboter- banket - St. Nicolaastaarten en spe culaas. 100% kwaliteit en toch zeer voordelige prijzen. GEN. CRONJeSTRAAT 168 (bij het Julianapark). net beste A vuur met Haardbrandolie van N.V. Purfina Nederland. In tense verbran ding-behaag lijke warm- te-heldere Flaniazur vlam VERKOOPADRESSEN: TECHNISCH BEDRIJF LAMMERSE-HASTER J. van Goyenstraat 28 - Telefoon 02500-34374 Heemstede Trompstraat 9-11 - Telefoon 02550-8209 IJmuiden. illllllllllllliiillllllllliilllillllliiillllillllill R.K. MEISJE, 18 jaar z. 1. vl. vriendin. Houdt van dansen. Br. o. no. 5696. TANDRAD-, flotter- en vuil- waterpompen. Vat en vleu- gelpompen. Haarl. Drijf- riemenfabr. Spaarne 18. Tel. 11797. Voor TECHNISCHE FOTO'S Foto Scherpenhuyzen, Staten Bolwerk 6. Tel. 20095. CENTRIFUGES, v.a. 1 2 p.w de Block, Schoterweg 44, tel. 54282 - Hannie Schaftstraat 37 tel. 11470. MULLER v. d. LANDE, verhuizers, emigr. emballeurs, expediteurs, levering kisten, inboedelbewaring. - Nieuwe Raamstr. 6, tel. 11423-18656. SCHRIJFMACHINES HUREN, f 12.50 per mnd. voor langere termijn spec, tarieven. Dijkstra Kantoormachinever- huurinrichting, Dunklerstraat 55 r. Tel. 11390, Haarlem. VERCHROMEN VERNIKKE LEN De Valk Nrd. Emmakade 23, Haarlem t.o. de Kathe draal tel. 17115. DIESELSERVICE HAARLEM Reparatie - revisie. Brand- stofpompen. Verstuivers. Kerkhofstraat 19, Haarlem - Tel. 21929.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 12