Kardinaal De Jons-school in Noord kan nog steeds niet gebouwd worden loestemming voor bouw laat op zich wachten PARKEERNOTA eerst na diepgaande studie Suggestie: Haarlems Instituut voor Verkeersopvoeding voor Sociale Raad: Centrale van actie voor de „Stille Armen" Paul Claudel's jubileumstuk van „Maria Boodschap" „Alberdingk Thijm" NAAIMACHINES Renault Dauphine Garage Den Hout Garage Hardebelt aüTO-sSS^ïï" 't Silver Stoepke TAXI 13000 Architect Nico Andriessen naar een nieuwe vorm van systeembouw Burgemeester en Waaghalzen Twee leeuwen m de etalage ONDER REGIE VAN ALBERT VAN DALSUM Getuigenis van de menselijke opgang van het duister naar het Licht Mater Amabilis OPENBARE VEILIGHEID Wie rekent 2 ZATERDAG 3 DECEMBER 1960 PAGINA i C nitixiXiJTiniT HAARLEM, 3 dec. De pa rochie van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten en Sint Bavo in Haarlem-Noord wacht met smart op een nieuwe lagere school, waarvoor grond is gereserveerd in Delftwijk, op de hoek van de Jan Gijzenkade en de Gen. Spoor- laan. Reeds een paar jaar is men bezig met de voorbereidingen. De Haarlemse architect Nico An driessen heeft een ontwerp ge maakt, waarvoor alle vereiste goedkeuringen binnen zijn, maar hog niet de toestemming om tot <le bouw over te gaan. De reden daarvan is de krapte op de ar beidsmarkt. Men staat hierin he laas niet alleen. De scholennood in Haarlem is groot. Plannen zijn er genoeg, in de meeste gevallen liggen de ontwerpen kant en klaar, maar van bouwen komt voorlopig nog niets. eNGEL houtstraat 18) Reorganisatie raad- huistuin Vijfdaagse werkweek bij Figee Verkeersopvoeding Binnenstad Randweg NU NOG 54 UREN Grote Houtstraat 49 Bij de pakken neer- zitten? De komende dagen zult U het drug genoeg hebben met pakjes maken. Voor die zus en voor die zo. Pak meteen ook een girobiljet en vul het in of pak een gift in een enveloppe. Natuurlijk voor de Stille Ar- m. Laat ze niet bij de pakken neerzitten. Per giro ontvingen wij: Fa. W. V. 10,-: B. 10.-- Aan ons bureau werd bezorgd: N.N. ƒ10,-; H.R. ƒ2,50. U kunt Uw gift overmaken op gironummer 143480 ten na me van de Nieuwe Haarlem- sche Courant met vermelding „Stille Armen". U kunt Uw gift ook bezorgen bij ons bureau, Smedestraat 5, of bij de Siga renmagazijnen B. van Odijk, Amsterdamstraat 12 en Ch. Spaas, Rijksstraatweg 21. G 20 MEUBELTOONKAMERS ••AWAW w. .•AWAWAW.' Van gemeentewege heeft men er bij architect Andriessen op aangedrongen, dat hii zijn ontwerp zodanig zou wijzi gen, dat de nieuwe school, die de naam van Kardinaal de Jong zal dra gen, in systeembouw kan worden uit gevoerd. Dat wil dus zeggen, dat de onderdelen in de fabriek klaar 8e- maakt worden en de school met een minimum aan werkkrachten als net ware in elkaar gezet kan worden, De systeembouw krijgt echter steeds meer ingang, waardoor anderzijds vooral waar deze bouwvorm, zoals in Haar lem, op hetzelfde stramien wordt op gezet de fabrieken overbelast wor den en hun leveringstermijn steeds meer moeten verlengen. Op die manier verandert er tenslotte niet veel aan de vertraging in de bouw. Nico Andriessen heeft nu om beide bezwaren: krappe arbeids markt óf vertraging door te veel op- Tijdens heeft HAARLEM, 3 dec. de begrotingsbehandeling de heer Van Marselis Hartsinrk (Prot. Christ.) gisteravond aan de burgemeester gevraagd of er Voo'r de raadsleden ook geen Par_ keerruimten kunnen worden ge_ reserveerd, zoals B. en W. voor zichzelf hebben gedaan. Voor- heen stond er bij de parkeerplaat- sen voor B. en W. bij het stadhuis een bordje Gereserveerd voor het gemeentebestuur", maar toen men in de gaten kreeg, dat ook de raadsleden deel uitmaken van het gemeentebestuur, heeft men het bordje snel gewijzigd in „Ge reserveerd voor Burgemeester en ™ethouders." De voorzitter vond het een moeilijkg zaak, omdat er feitelijk en ruimte beschikbaar is. B. het z° betoogde hij, hebben zichzelf niet gemakkelijk ge- afct, want de voor hen gereser- e*de ruimte is feitelijk levens- »c„Trm. Van de leden van het Uege vergt deze plaats een i dosis rijvaardigheid en be te nJ p/le'd. Hij beloofde tenslotte 'iet d onderzoeken in hoeverre ver, rinsenhof gebruikt zou kun nen van morden om aan de wensen sinek 'leer Van Marselis Hart- een te voldoen. Intussen had 0p j r raadsleden in antwoord e mededelingen van de voor- B r Zeeds opgemerkt, dat men vertal ^Us zou moeten Wn"lr, met Burgemeester en waaghalzen". (Advertentie) VAN ALLE MERKEN OS RUIME KEUZE TELEFOON 14444. drachten in een bepaalde systeem bouw op te vangen een voor de scholenbouw nieuwe vorm van sys teembouw bedacht, waaraan een briek direct kan beginnen. In het ge val van de Kardinaal de Jongschool betekent dat een leveringstermijn, waardoor de school binnen vijf maanden kant en klaar kan worden opgeleverd. Blijft de vraag, of het Rijk ondanks een vrees voor teveel systemen met het plan akkoord zal gaan. Uiteraard hoopt men, dat de goedkeuring met spoed zal afkomen. Iedere, verantwoorde, mogelijkheid om snel uit de scholennood te ko- jPen- De school_ van Andriessen zou dan helemaal in systeem gebouwd worden en ter plaatse gemonteerd kunnen worden. De nieuwe school De door hem ontworpen school zal voorlopig ten delegebouwd moeten worden. Volgens het plan zou de school elf lokalen bevatten. In eerste opzet zullen nu acht lokalen waarvan één vaklokaal in de school komen. Mocht later de behoefte groter worden, dan kunnen de andere drie er zonder veel moeite aan gebouwd worden. Ook het gymnastieklokaal en de verbindings- gang van dit lokaal met de school zal nog niet aan de orde komen. De school komt met het front aan de Jan Gijzenkade te liggen, op het zuiden dus. Via de hal kan men links de kamer van het schoolhoofd berei ken, rechts heeft men twee leslokalen op de begane grond. Via een trappen huis kan men op de eerste en tweede etage de zes andere lokalen bereiken, °P-iedere etage drie, die aan de noord zijde langs een gang gelegen zijn. Op die gang zijn ook de toiletten en de garderobes. Mochten te zijner tijd de drie andere lokalen bijgebouwd wor den. dan worden de toiletten en de garderobes naar de „nieuwbouw" ver plaatst. Indien later de gymnastiekzaal met uitbouw voor toestellenberging gebouwd worden, dan komt in de verbindings gang onder meer een onderwijzerska mer. Achter de school komt de speel plaats met gelegenheid tot berging van fietsen. (Advertentie) U stelt hoge eisen aan mooie uitvoering of vraagt meer mo tor-vermogen? Maakt U dan eens kennis met ONDINE Zeer mooi van, uitvoJr5^0 GORDINI Eveneens zeer mooi en met 10 P.K. meer motorvermogen. 6200 FLORIDE Cabriolet of coupé of combi natie van beiden. Vanaf 9980. Kennismaking verplicht U tot niets. HOOFDAGENTSCHAP: Haarlem en omstreken Wagenweg 166-168, tel. 12138 en 15056 B-AGENTSCHAP: Rijksstraatweg 249, telefoon 57455 OVERVEEN prwacht organisatie van verwacht kan' 'nL Naaf wordt APn-anicatio ct©z© maand de re- mëndaalse Kakhui. hii het hoe den voltooid. Met Sdi nw°eVrrrnv. W°r" „en, nu «edeputeerdT beg°n" Noord-holland goedkeuring hehb leend aan het raadsvoorstel Mer^or een bedrag van ƒ14.500 bes'hfkbaar te stellen. De reorganisatie betekent een uit- breiding en verandering van het zui delijke deel van de tuin aan de zijde van de Julianalaan en de Bloemen- daalseweg. Deze wijziging is mogelijk geworden, na het afbreken van een daar staande villa, die is vervangen door een flatgebouw. Er moesten hier voor enige bomen worden gerooid. De uitrit aan de Bloemendaalseweg wordt verlegd en er zal daar een parkeer haven warden gemaakt. Het Raadhuis Overveen zal over enkele weken een fraaie tuin bezitten. HAARLEM, 3 dec. De directie van Figee heeft gisteren van de Vakraad voor de Metaalindustrie de mededeling gekregen, dat men accoord gaat met de voorgestelde werktijdsverkorting. Dat betekent, dat met ingang van 1 januari 1961 bij Figee de vijfdaagse werkweek wordt ingevoerd. Zo zal de Kardinaal De Jong-school aan de Jan Gijzenkadenaar ontwerp van Nico Andriessener hopelijk uitzien, als het plan gerealiseerd wordt De tekening geeft de school, zoals zij geheel gebouwd zal zijn. In het midden de deur, die naar de hal leidt. Links op de parterre de kamer voor het hoofd der school Rechts het trappenhuis, vanwaar men parterre twee en op de eerste en tweede etage de zes ander lokalen kan bereiken. De drie lokalen, die in eerste instantie niet gebouwd zullen worden, liggen geheel rechts. Links de gymnastiekzaal met uitbouw en de verbindingsgang met de school HAARLEM, 3 dec. „Rij alle maat regelen die men in het belang van de verkeersveiligheid ook treft, zullen er altijd ongelukken blijven voorkomen waar veel mensen aan het verkeer deelnemen". Deze harde waarheid nam de VOORZITTER van de Haar lemse raad gisteravond in de mond, toen hij de vele op de vele suggesties inging ter verhoging van de verkeersveiligheid. Het zou ondoenlijk zijn in het korte be stek van dit verslag al die suggesties op te noemen. Wij kunnen volstaan met mee te delen, dat de VOORZITTER toezegde de waarde van alle sugges ties te zullen nagaan. Tijdens het debat van gisteravond namen B. en W. de motie over, die door de heer VINK (V.V.D.) was ingediend en door alle tractievoorzitters mede was onderte kend, en waarin B. en W. gevraagd werd met de Vereniging van Nederland se Genieenten te willen spreken over mogelijke effectieve maatregelen te gen ergernisgevende filmreclames en -titels. Uitvoerig schetste de voorzitter naar aanleiding van vragen die de heer VOS (K.V.P.) had gesteld bij het hoofdstuk Economische Aangelegenheden, de moeilijkheden met betrekking tot het parkeervraagstuk. Evenals wethoudet HAPPÉ betoogde hij. dat incidenteel waar mogelijk te nodige voorzieningen getroffen zullen worden, maar dat het parkeervraagstuk als geheel pas over geruime tijd behandeld kan worden in een parkeernota. Daarin zullen dan de moderne inzichten op dit gebied met name ook uit het buitenland, waar men op dit punt veel verder is dan ten on zent worden verwerkt. Een suggestie van de heer PRIKKEL (P.v.d.A.) om de parkeertüd te beperken op het par- keerpleintje voor de Vleeshal, zal in overweging worden genomen. Rf..v9'ORZITTER achtte zich niet ge- te gaan op de opmerkingen VNK ivir n" SCHREUR (K.V.P.) en Prikkel'SPEK lProt- Christ.) de on^rh. met betrekking tot larissen. Wel' dSefde °h«r 06 pojities,*: hij verzocht heeft atlefop1aife" Te zet" ten om verbetering te brengen fn de sa larispositie van het Politiepersoneel Een suggestie van de heer VINK (V.V.D.) om te trachten vrijstelling van dienstplicht te verkregen voor jonge mannen die z'ch voor de politie aan melden, wilde bij graag te bevoegder plaatse overbrengen. Ten aanzien van de Koudenhornka- zerne kon de voorzitter meedelen, dat nog onderhandeld wordt over de over dracht en over de bijdrage van het rijk in de kosten van verbouw ing tot hoofd bureau van politie. Hij verwachtte, dat een en ander nogal wat tijd in beslag zou nemen. Ten aanzien van de verkeersveilig heid, waarvoor de heer SCHREURS (K.V.P.) o.m. een bewogen pleidooi hield, merkte de voorzitter op, dat hem een idee door het hoofd speelde om door de Haarlemse afdelingen van de gezamenlijke verkeers- en veiligheids bonden in samenwerking met verzeke ringsmaatschappijen, vervoersonderne mingen en eventueel met de overheid, een soort Haarlems Instituut voor Ver keersopvoeding te doen oprichten. Dit instituut zou dan eventueel een ver- keerstuin kunnen exploiteren en een verkeers-instructiegebouwtje, waar o.m. kinderen, maar ook ouden van da gen verkeerslessen kunnen krijgen. Wethouder GELUK merkte naar aan leiding van deze suggestie op, dat les sen in verkeersregels natuurlijk altijd nuttig zijn, maar dat vooral gewerkt zal moeten worden aan een wijziging van de mentaliteit van „Eerst ik, en dan pas gij". Men zal de mensen moeten leren zich menselijk tegenover elkaar te gedragen. Mevrouw VAN RAPPARD (V.V.D.) nog te horen, dat er zich in Haar- hnt tttoeihjhheden voordoen met DetreKKjng tot de verkeersbrigadierfjes. worden dan ook niet op uiterst ge vaarlijke plaatsen ingezet. De afsluiting van de binnenstad, waar naar zowel de heer SCHREURS (K.V.P.) als de heer SPEK (Prot. Christ.) met nadruk hadden gevraagd, zal binnen afzienbare tijd besproken kunnen worden, wanneer B. en W een pre-advies uitbrengen omtrent het verzoek van de Vereniging van voet gangers, die gevraagd hebben om bij wijze van proef de binnenstad op za terdagmiddagen en koopavonden voor alle verkeer af te sluiten. Intussen kon de VOORZITTER wel verkla ren, dat zijn schriftelijk verzoek aan de vervoerbedrijven om niet door de binnenstad te rijden, tal van positie ve reacties heeft opgeleverd, hetgeen te merken is aan een sterke verminde ring van het zware verkeer in de bin nenstad. Binnenkort zal de burge meester een nieuwe brief schrijven om te melden, dat het goed gaat en om de vervoerders te vragen vol te hou den. Ten aanzien van de beveiliging van de kruising Kleveriaan-Westelijke Rand weg met tunneltjes voor voetgangers en fietsers, deelde de voorzitter mee dat de onderhandelingen daarover gaande zjjn. De gemeente heeft de provincie nog meer beveiligingsmaatregelen voorge steld. Overigens voegde hij eraan toe, dat het aantal ongelukken op de Weste lijke Randweg van jaar tot jaar af neemt, hetgeen natuurlijk niet weg neemt dat ieder ongeluk daar (en el ders) er nog altijd één teveel is. Wethouder HAPPÉ kon de heer Prik kel (P.v.d.A.) nog vertellen, dat wan neer de Rijksstraatweg binnen afzien bare tijd eigendom van de gemeente wordt, er zo spoedig mogelijk verkeers lichten zullen komen op het kruispunt bij de Zaanenlaan. W.W.VK'.WKV.V.V.V.'.V.V.'iV.V.V.V.' In een der kamers achter de sta tige gevel van het Hofje van Staats aan de Jansweg troffen wij mr. J. M. Wicherink, de secretaris van de Sociale Raad. Óndanks sfeer en entou rage heerst daar allesbehalve een hofjesgeest. Tot aan de kerstdagen zit men daar druk met een bijzonde re bedrijvigheid. Het bureau van de Sociale Raad is namelijk ook de cen trale van de actie voor de „Stille Armen", die ieder jaar in Haar lemse dagbladen wordt gevoerd. Dertig jaar geleden, in de zware crisisjaren, begon de actie. Niet al leen in Haarlem, ook in vele andere plaatsen van Nederland. De oorlog bracht een paar jaar onderbreking, maar na 1945 werd de traditie in ere hersteld, niet terwille van de traditie, maar omdat het even hard nodig was gebleken. Haarlem is ech ter een van de heel weinige plaat sen, waar de actie stand heeft ge houden. Of de inzameling inderdaad nog hard nodig is? Uit de verhalen, die wij te horen krijgen, klinkt het beves tigende antwoord. Hoeveel werk er verzet moet worden, weet mr. Wi cherink in een paar woorden te ver tellen. Ieder jaar dienen de charita tieve instellingen uit Haarlem een lijst in met namen van mensen die voor een gift in aanmerking komen. Dat zijn zo'n vijftig lijsten. Alle na men worden op kaart gesteld, voor zover dat in vorige jaren niet reeds is gebeurd, en daarmede heeft men met de „eigen" gegadigden van de Sociale Raad een voortreffe lijk overzicht, dat doublures vrijwel uitsluit. De ervaring heeft de mensen van de Sociale Raad wel geleerd hoeveel een actie minimaal zal opbrengen. Aan de hand van dat gefixeerde bedrag moet men reeds in novem ber de nodige voorbereidingen tref fen om omstreeks Kerstmis op tijd klaar te zijn. Voor iedereen die in aanmerking komt voor een gift, wordt een enveloppe geschreven, waarin een kerstgroet wordt gesloten en een bedrag aan geld. De bezorging ge schiedt door de charitatieve organi saties zelf. Meestal wordt een bedrag van 20 gegeven. Het vorig jaar was de op brengst van de actie echter zo groot, dat de gift tot 25 kon worden ver hoogd. Toen ook konden niet min der dan duizend mensen worden be dacht. Dat de kerstgave met de grootste blijdschap in ontvangst wordt genomen, blijkt wel uit de tal rijke reacties, die op de Sociale Raad binnenkomen. Hartelijke briefjes van dankbare mensen. Wij hebben u even achter de scher men, of beter: achter de gevel, van de Sociale Raad laten kijken in de hoop, dat u evenals zovele anderen Mr. J. Wicherink (rechts), secretaris van de Actie voor de Stille Armen, aan zijn bureau in het kantoor van de Sociale Raad, samen met de heer J. Meure, die eveneens grote bemoeienis heeft met de actie. Advertentie i Sint breekt er zich al lang het hoofd niet meer over. Hij is namelijk al lang klaar met zijn inkopen. In onze cadeau collecties voor ELCK WAT WILS heeft de Sint genoeg gevon den om al zijn klantjes een onvergetelijke Sint Nicolaas- avond te bezorgen. Wij wensen U allen veel plezier met deze geschenken. UW JUWELIER-HORLOGER erdoor geïnspireerd wordt de actie te steunen. Iedere dag, ook vandaag, treft u onder de aanduiding „Stille Armen" een verantwoording van de giften, die aan ons bureau zijn be zorgd of per giro zijn overgemaakt. Daar kunt u ook lezen, op welke wijze die overmaking of bezorging kan geschieden. De heer Th. Weill van de gelijk namige bonthandel aan de Bartel- jorisstraat houdt er niet van, het te bont te maken. Maar soms wil hij wel eens wat anders en dan maakt hij het letterlijk en figuurlijk op een gezellige manier bont. Zo heeft hij voor de komende dagen een paar jonge leeuwen gecharterd, die in zijn etalage onderdak zullen vinden. Hij heeft contact opgenomen met Boltini en die heeft toegezegd, twee leeuwen te bezorgen als een attractie in en vóór zijn etalage. De heer Weill heeft altijd met dode leeuwen te doen gehad, nu wil hij ze ook in levende lijve hebben. Hij krijgt dus zijn zin. Vanaf morgenmiddag staat er een box in zijn etalage, waar de leeuwen hun verblijf krijgen toege wezen. De gastheer moet ze natuur lijk zelf voederen en daartoe heeft hij een secuur menu opgesteld, dat onder meer per dag een pond paar- degehakt per leeuw vermeldt. 't Is weer eens wat anders, zegt hij, en zo is het. De R.-k. Rederijkerskamer „Alberdingk Thym" heeft ter viering van haar zeventigjarig bestaan en van het vijftigjarig lidmaatschap van Jan Icas van Dijk en Jan Leeflang, woensdag 7 en donderdag 8 december haar keuze laten vallen op het mysteriespel „Maria Boodschap" van Paul Claudel. In ons land is dit belangwekkende stuk, dat Claudel in 1912 wereld faam bezorgde, niet zo vaak ten tonele gebracht. De oudere lezers zullen zich mogelijk uit het begin van de twintiger jaren de voorstelling herinneren onder regie van dr. Willem Royaards, terwijl het beroepstoneel het later nog eens heeft gespeeld onder regie van Albert van Dalsum. Het moet voor „Alberdingk Thym" wel een bijzondere ervaring zijn geweest, dit belang wekkende stuk te mogen instuderen onder regie van Van Dalsum. Van de grote regisseurs van ons land is hij wel de meest geëigende man om juist dit stuk voor te bereiden. Het bureau van de Mater Amabilis- school is verhuisd. Na verschillende behuizingen de laatste vijf jaar in 't Stoofke heeft de leiding een riant onderdak gevonden in het pand Damstraat 23. Wij zijn eens een kijkje gaan nemen en troffen natuurlijk de altijd aanwezige mejuffrouw J. Fijen. Op de parterre heeft men de beschik king ovér twee kamers en een keukentje. Er is wat nieuw meubilair aangeschaft, de kamers zijn opge knapt en zo beschikt de Mater Ama bilis nu over een representatief bu reau. Mejuffrouw Fijen, die met twee andere leidsters, mejuffrouw T. Wyf ker en D. Hietbrink, nu de ruimte heeft, is er zichtbaar» gelukkig mee Het moet daar goed werken zijn met het gezicht op het altijd bedrij vige Spaarne. De Mater Amabilis-school in Haar lem telt nu 302 leerlingen, verdeeld over verschillende groepen. De be- drijfskern komt in de Damstraat bij een, evenals de jongerengroep. Voor het Centrum heeft men nu acht groe pen, die hun samenkomsten in de katholieke Huishoudschool aan de Garenkokerskade hebben. In Oost hebben vier groepen onderdak ge vonden in de V.G.L.O.-school aan de Richard Holkade en in Noord heeft men nog drie groepen, die in de V.G.L.O.-school aan de Eemstraat bijeenkomen. Er is dus werk genoeg aan de winkel. De organisatie vraagt veel werk en dat geschiedt allemaal van uit de centrale aan de Damstraat. Woensdag 7 december zal het nieu we bureau officieel in gebruik wor den genomen. Deken W. N. Zijlstra zal dan 's avonds om half acht de inzegening verrichten. „Maria Boodschap" speelt zich af in de boerenhoeve Combernon. ergens in noord-oost-Fr ankrjjk in de tijd, dat Frankrijk verdeeld is en dat het van Jeanne d'Arc redding verwacht; in de tijd ook, dat de Kerk verscheurd is en dat de paus in ballingschap leeft. Te midden van al deze verwarring leeft de oude boer Anne Vercors in grote wel vaart. Zozeer zelfs, dat hij er bang van wordt en om daar iets voor terug te PAUL CLAUDEL doen, besluit hij op bedevaart te gaan naar Jeruzalem. God accepteert dit offer, maar Hij heeft nog iets veel groters met zijn familie voor. Zijn doch ter Vioiaine, door haar vader voorbe stemd om met de boerenzoon Jacques Hury te trouwen en de hoeve Comber non te besturen, wordt getroffen door melaatsheid, nadat zij uit medelijden de kerkebouwer Pierre de Craon heeft gekust. Violaine's boosaardige zuster Mara trouwt dan met Jacques en Vioiaine wordt verbannen naar het Géhenne, de melaatsengrot in een naburig bos. Na jaren verliest Mara haar kind en in vertwijféling wendt zij zich tot haar melaatse zuster, die zij voordien altijd met haar jaloerse haat achtervolgd had. God brengt in de me laatsengrot door bemiddeling van Vio iaine het kind weer tot leven, maar Mara bevreesd om te bekennen dat zij Vioiaine te hulp heeft geroepen doodt Vioiaine. Dan keert de oude Anne Vercors terug van zijn pelgrimage. Hü vindt zjjn hoeve terug, geraakt door het ongeluk, maar hij beseft dat hij door dit leed eerlijker tegenover God kan staan. „Maria Boodschap" eindigt dan in een prachtige ajiotheose. waarin het gevecht tussen Hemel en Aarde dat in het stuk ten tonele gevoerd wordt, zjjn bekroning vindt in een gelukkig pa norama van oprecht godsvertrouwen. Sterk aansprekend „Wij geloven, dat dit stuk juist in deze tijd de mens sterk zal aanspreken, omdat het handelt over de zin van het ALBERT VAN DALSUM offer en de betekenis van het lijden in het leven van de mens," schrijft Albert van Dalsum in de programmatoelich ting. De kracht van dit stuk is juist, dat Paul Claudel deze dingen laat spreken uit de dramatische handeling zelf en ze niet als iets afzonderlijks aan het stuk toevoegt. Paul Claudel de dichter-diplomaat die zo'n belang rijke bijdrage heeft geleverd tot het katholieke réveil in Frankrijk omstreeks de eeuwwisseling toont zich in „Maria Boodschap" een zeer groot toneelschrij ver. Zijn stuk is op de eerste plaats een getuigenis van zijn geloof in God, die met zijn liefde het leven der men sen doordringt. Vaak zal God zijn weg zoeken langs de weg van het offer, dat hij van zijn volgelingen vraagt. „Maria Boodschap" is daar om ook het stuk, dat getuigt van de opgang van de mens van het duister naar het licht. Het is duidelijk, dat de „getuigende" toneelkunstenaar Al- bert van Dalsum zich tot dit stuk aangetrokken heeft gevoeld. Het gebeurt helaas maar zelden, dat amateurtoneelgezelschappen een der gelijk belangwekkend stuk ten tonele kunnen brengen. Het moet voor „Al berdingk Thym." een grote voldoening zijn ter gelegenheid van het drievoudig jubileum dit stuk onder deze regisseur te kunnen spelen. (Advertentie) bezoekt de van fabriek naar particulier. iK 3t MAKKTBLEIN - IJMUIDEN (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3