Risicospreiding en deskundig "beheer: aandelen Vereenigd Bezit van 1894 MAATSCHAPPELIJK WERK, nog te weinig begrepen w Politieke leiders bij De Gaulle Referendum is een zaak van president en kiezerscorps I Olifantenjacht bij Munchinson Falls Met rondvaartbootje tussen nijlpaarden en krokodillen EEN MONSTER VOOR DE DEER EN THEE OP BED Will II SM commentaar i Agent verduistert gelden NÈLLMIJ ABASI ZATERDAG 3 DECEMBER 1960 PAGINA 6 UNILEVER Eis: Acht maanden gevangenisstraf Doden in het verkeer Gesprekken over Algerije Pijldiensten naar MIDDEN-OOSTEN (8 per week) per UW PREFERENTIE - ONZE REFERENTIE HÉL i KENNEDY PARAA, november Het was een angstwekkende sensatie. Meer dan drie kwartier lang hadden wij op de top van de heu vel met afgezette motor zitten wachten op het groepje olifanten, dat een meter of zestig van ons af in het hoge gras stond te gra zen. Nu eens vorderden ze enkele meters, maar dan weer hielden ze plotseling stil, staken aandach tig de kop omhoog en klapperden met hun oren. Waren wij ont dekt? Ik hield mijn adem in en richtte al mijn aandacht op de reusachtige kolos, die voorop ging. Traag en behoedzaam kwam hij dichterbij. Stap voor stap naderde hij het pad, totdat hij ineens als een indrukwekken de kolos recht voor ons stond. DE GAULLE Verzekeringen voor de zakenman Baliemvallei Gouverneur gaf geen bevel tot staking van het onderzoek Minister antwoordt op vragen van Weiter kalmeert zonder slaap te verwekken Advertentie (Van een medewerker) De begrotingstijd is voor de man met een beetje politieke belang stelling telkenjare zoiets als een hoogseizoen. Het hele regeringsbeleid passeert dan de revue en de kamerle den lijken soms op scherpschutters in een kermisschiettent-met-lopende-figu- ren. En dat er nog wel eens wordt raak geschoten is dezer dagen gebleken toen minister Marijnen na het parle mentaire spervuur een aantal prijzen moest uitreiken. Het viel ons op dat tot zeer laat in de avond de beide tribunes van de Ka mer druk bezet waren en dat ook in de vergaderzaal zowel als in de rest van het Kamergebouw vele kamerle den aanwezig waren. „Landbouw" be hoort dan ook zonder twijfel tot de de partementen die sterk in de aandacht leven van niet alleen een bepaald deel van het Nederlandse publiek, maar ook van velen die overigens moeten beken nen slechts moeilijk inzicht te kunnen verkrijgen in de ingewikkelde zaken van prijsgarantiebeleid, eigenaarslas- ten en zandbedrijven met een mager bestaan. In ieder geval is alles wat zich daar- omheen afspeelt tastbaar. Men begrijpt dat het gaat om het materieel bestaan van de mens, ingepast in het geheel van ons nationale economische huishou den. Hoe anders ligt dat met het Departe ment van Maatschappelijk Werk, waar van de Tweede Kamer volgende week de begroting gaat behandelen. Op de gereserveerde tribune zullen dan ook mensen zitten. Functionarissen van op- bouworganen, gezinszorgwerk, bejaar denzorg; a-socialiteitsbestrijding enz. Zij zijn natuurlijk benieuwd of nu ein delijk hun wens betreffende de subsi die-politiek of enige aandacht voor een bepaald onderdeel van hun werk door Kamerleden aan de orde zal worden gesteld. Ze zullen in de pauzes con tact opnemen met de sprekers en nog wensen kenbaar maken. Dat is alle maal een heel gewoon beeld uit het par lementaire leven, maar op de publie ke tribune zal waarschijnlijk het beeld zijn van een alledaagse zomerzitting: naast de paar vaste klanten komen zo nu en dan een paar mensen even kij ken, ze wijzen elkaar waar de minis ter zit en waar de kamerpresident en zijn dan na enkele minuten weer ver dwenen. Want wat die meneer of die mevrouw op het spreekgestoelte alle maal staat te vertellen is toch niet te snappen. e hebben ons al dikwijls afge vraagd waar dit nu toch eigen lijk aan ligt. De gedesinteres seerdheid van het publiek in het maat schappelijk werk komt niet alleen tot uiting in de afwezigheid van belang stellenden op de publieke tribune. Zij blijkt ook uit een gebrek aan aandacht dat hoge bestuurscolleges van sociale- en politieke organisaties voor dit werk hebben. Op het laatste K.V.P.-congres, waar toch nog al iets is gezegd en ge discussieerd over de voorwaarden voor een gelukkiger leven van de mens in de Nederlandse samenleving, werd maatschappelijk werk ternauwernood genoemd. Als men met politici die geen deel uitmaken van de vaste Kamercommis sie van maatschappelijk werk praat, dan ontmoet men nog al eens een schou derophalen. Zo in de trant van: och, maak van dat geval toch hoogstens een staatssecretariaat bij Sociale Za ken. Onder zulke omstandigheden lijkt het bepaald geen lichte opgave, hoofd van het betrokken departement te zijn. Goddank, is minister Klompé niet be paald het type om zich gauw te laten ontmoedigen of aan de kant te gaan voor de afwezigheid van belangstelling, waarop het werk van haar departement recht heeft. Trouwens, een toegeven aan deze ge desinteresseerdheid zou een zeer kwa lijke dienst zijn aan het Nederlandse volk. Sinds in 1952 dit departement is gestart, werd bewust gestreefd naar een coördinatie van het vele maatschap pelijke werk dat ook voordien reeds regeringsaandacht had. Maar vrijwel elk departement kende ergens in een verborgen hoekje of onder een naam die het werk zelf verborg, zijn afdeling maatschappelijke aandacht, zoals het een afdeling wetgeving of internationa le zaken heeft. Het initiatief van oud minister Beel richtte er zich op dit werk bijeen te zetten, teneinde te be reiken dat heel Nederland naast de zorg voor het materieel welzijn en in min stens dezelfde mate aandacht zou heb ben voor de geestelijke volksgezond heid, zodat inderdaad sprake zou zijn van de groei van een volk in materieel en immaterieel opzicht. Een groei im mers die zich zou beperken tot mate riële welvaart is misgroeling naar het materialisme. Wij geloven beslist niet In geestelijke vooruitgang, Welke auto matisch het gevolg zou zijn van mate riële groei. Nu kan men het departement wel blijven verwijten, dat het nog steeds geen definitie heeft gevon den over wat nu als maatschappelijk werk moet worden verstaan, maar we vragen ons toch werkelijk af of dat nu nog nodig is. Wij voor ons hebben voorlopig voldoende aan de inventaris lijst van wat er zoal onder dit depar tement valt, welke lijst enkele jaren geleden door minister Klompé is ge publiceerd. Wij zullen geen poging doen deze hier, ook niet beknopt, weer te geven. Wanneer we nog eens stellen dat de mens het centrale punt van aan dacht is en dan vooral de mens in een moderne noodsituatie, dan is het toch duidelijk genoeg, dat dit werk ook recht heeft op de aandacht van het grote publiek. Nu moet men onder noodsi tuatie slechts in bijkomende gevallen geldnood verstaan. Watersnoodslacht offers, vluchtelingen uit Hongarije, ver drevenen uit Indonesië, bejaarden die zichzelf niet meer kunnen redden, ge zinnen waar de moeder tijdelijk is uit geschakeld, mensen die door de inge wikkeldheid van het moderne leven zich niet snel genoeg konden aanpas sen en zovele andere groepen, zullen ook wel eens in geldnood verkeren, maar ze zijn beslist niet alleen met feld uit hun een noodsituatie te red en. Ze zullen op hun moeilijke pad een medemens willen ontmoeten, die hun leert zich aan te passen aan een nieuwe situatie, die hen helpt te accli matiseren. En onze ingewikkelde tijd, onze tijd van groter vergemeenschap- pelijking. vraagt steeds meer dat wij begrip zullen hebben voor onze mede mens. Onder de krachtige leiding van mi nister dr. Klompé heeft het werk een goede vlucht genomen. Zelfs zo, dat men uit meerdere landen van Europa komt kijken hoe deze gebundelde aan dacht voor de mens in Nederland wordt bevorderd door het speciale Departe ment van Maatschappelijk Werk. Door het verlangen zoveel mogelijk mensen voor het werk te interesseren laat minister Klompé zich inmiddels nog wel eens verleiden al te veel ad viezen te vragen. Zo is er jarenlang gewerkt aan de opbouw van een sub- sidie-beleid, dat tenslotte zou moeten uitlopen in een subsidiewet. We hebben ons laten vertellen, dat zij rond dit project zo ongeveer 70 adviezen heeft binnen gekregen, die n.b. bijna alle maal een andere inhoud hebben. We kunnen ons voorstellen dat dan het be palen van een vaste lijn geen eenvou dige opgave is. We hebben dan de nei ging te zeggen: minister, hak de knoop door en leg een project voor aan de Tweede Kamer. Nog tal van andere punten van kri tiek zouden hier zijn te noemen. We denken met name aan het woonwagen- De bazen van de Unilever zijn soms toch wel wat al te „clever" Hun emulgator spatte op en werd tot boter op hun kop. beleid. Hier liggen de verantwoordelijk heden primair gemeentelijk. Maar de toestanden in de kampen van Amers foort, Tilburg en vele andere gemeen ten schreeuwën om verbetering en de minister staat tamelijk machteloos. Zal zij dan niet met wetswijzigings- voorstellen moeten komen? Samenvattend menen we te moeten zeggen, dat op het gebied van de coör dinatie door dit ministerie al veel is bereikt, maar dat op het gebied van de wetgeving beslist van een achter stand moet worden gesproken. Meer politieke en maatschappelijke belang stelling kan dit zegenrijk werk alleen maar ten goede komen. UTRECHT, 3 dec. Acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de reclasse ring, luidde de eis van de officier van justitie tegen een 29-jarige voormalige politieagent, die zich voor de rechtbank alhier moest verantwoorden wegens verduistering van een bedrag van 1600. De verdachte, die naast zijn functie als politieman ook andere zaken deed, was dik in de schulden geraakt door een handeltje in auto's, dat hem een tekort van 6.000,- had opgeleverd. Toen hij begin van dit jaar als curator in het faillissement van een Utrechts zaken man werd aangesteld, gebruikte hij de hem in beheer gegeven gelden groot 1600,-, tot delging van een deel van zijn schulden. In scherpe bewoordingen verweet de officier van justitie de ver dachte zijn gebrek aan inzicht en ver antwoordelijkheid. „Deze man had nooit bij de politie in dienst mogen komen; hij heeft haar reputatie danig door het slijk gesleurd", aldus de officier. Uitspraak 16 december. APELDOORN, 3 dec. Op de rijks weg naar Deventer is gisteren het zes jarig jongetje P. N. Manuputty uit het Ambonezenwoonoord aangereden door een personenauto. Het jongetje was op slag dood. WIERINGERWERF, 3 dec. Gister avond is de 56-jarige landarbeider P. de Graaf door een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij kwam, rijdend op een bromfiets, in botsing met een auto en is kort daarop aan de ge volgen overleden. (Van onze Parjjse correspondent) PARIJS, 3 december President De Gaulle heeft in afzonderlijke audiëntie leidende figuren ontvangen van de vijf grote partjjformaties, die in de Natio nale Vergadering met een reglemen tair erkende fractie zijn vertegenwoor digd. Hetgeen op voorhand de com munisten uitsloot. De ontvangen poli tieke leiders waren de heren Duchet voor de Onafhankelijken en Boeren. Ri chard voor de Unie voor de Nieuwe Republiek, Colin voor de Republikein se Volksbeweging, Guy Mollet voor de S.F.I.O .en Gaillard voor de Radicalen en aanverwanten. In de loop -an deze afzonderlijke audiënties heeft de presi dent voornamelijk een aantal precise ringen gegeven van zijn Algerije-plan- nen en voorts geluisterd naar hetgeen de diverse bezoekers in dit opzicht te berde hadden te brengen. Een en an der mede in verband met het zeer waarschijnlijk voor g januari a.s. uit te schrijven referendum. Hetgeen genoemde politieke leiders inzake hun respectievelijke gesprek ken met de president hebben onthuld, levert enige overeenstemming op. De vraag, die het kiezerscorps ter be antwoording voorgelegd zal krijgen, zal in wezen luiden als volgt: „Keurt gij goed. dat de Algerijnse bevolking vrijelijk door zelfbeschik king over haar bestemming zal kun nen beslissen, en dat, in afwachting daarvan, de openbare macht in Al gerije georganiseerd wordt overeen komstig het door de regering op gesteld wetsontwerp?" Deze voorlopige organisatie zou o.m. de volgende instellingen omvatten: een uit Europeanen en Muzelmannen gevormde „regeringsraad" voor de aan Algerije eigen aangelegenheden; een „raad voor gemeenschappelijke za ken", te weten de defensie, het onder wijs, de economie en de munt; tenslot te een beraadslagende vergadering, die eventueel wetgevende vergadering zou kunnen worden. Voorts zou de voor lopige organisatie voorzien in maatre gelen ter afdoende bescherming van de minderheden. Genoemde politieke leiders hebben generaal De Gaulle er vaster dan ooit van overtuigd gevonden, dat „integra tie" als definitieve oplossing van het Algerijnse probleem onmogelijk is en „onafhankelijkheid" ondenkbaar. De enige mogelijke oplossing was associa tie, en waarom dus niet een proef daar mee genomen, die de Algerijnen zou kunnen bewegen haar als de definitie ve oplossing te aanvaarden? Niettemin is in de gesprekken de kwestie ter spra ke gekomen van een eventuele verde ling van het Algerijns grondgebied. Een dergelijke oplossing zou door ge neraal De Gaulle a priori overwogen noch verworpen worden. De Sahara door de voorlopige Algerijnse rege- Advertentie 0 Inlichtingen en boekingen bij uw passagebureau of ALITALIA, leidseplpia 7, Amsterdam-C. Tel. 24.99.37/38. ALITALIA PIJLDIENSTEN verbinden 5 conti nenten en3! landen. De gevleugelde Alifalia- pijl is het symbool voor de beste service: op de grond, in de lucht, overal ter wereld. imiiniiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiin 'I II llllltlll lilt lllltll III llllllllllllll till III tllll lllllllltl IIIIII III II MUI III II Met zoemende camera in de wildernis IHIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIMItlllllllMIIIIIIIIIIIMIIIMIIII UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII John Kennedy heeft zich wel héél erg ingespannen en kwam met beide hakken bijna in de sloot. Nu is zijn zaak toch eindelijk in kruik en kannen, een pot stemgember helpt zijn keel, die is wat rood. „Nog niets doen," fluisterde father Steegmans, „we krijgen hem wel beter." Met de camera klaar om te schie ten, wachtten wij af. Vijf volle mi nuten gingen voorbij en nog altijd stond de kolos doodstil voor ons. Noch hij, noch zijn gezellen schenen ook maar één ogenblik van plan verder te lopen. Zou hij ons zo uren en uren ophouden om ons tenslotte, zoals wel meer gebeurt, te nopen onverrichter- zake terug te keren? Men weet het nooit. Olifanten hebben voorrang staat er hier op de bordjes en men mag dus niet proberen met zijn claxon leven in de brouwerij te brengen. Eindelijk echter bewoog hij zich. Hii rukte met zijn slurf een struikje uit do grond en met die pruik in zijn bek stap te hij langzaam vooruit, het pad over. Op dat moment begon het avon tuur. Onhoorbaar maakte father Steeg, mans de handrem los en centimeter voor centimeter gleed de wagen dich terbij. Ik was tot het uiterste gespan nen. Rechts van ons was de grote, inerte groep grazende olifanten, en links, op nog geen vijftien meter, het reuzendier met de zwaaiende struik in zijn slurf. Iemand moet toen een on doordachte beweging gemaakt hebben, want plotseling draaide de kolos zich om. Hi,j liet de struik vallen, klapperde met zijn oren en stootte een angstig trompetgeluid uit. Was hij bang? Voel de hp zich door de brede wagen ge vaarlijk van de rest van de kudde af gesneden? Ik weet het niet. Ik deelde fhet hem een opperste spanning. Ik zag zijn huid trillen, hoorde het schorre vreeswekkende geluid en bemerkte hoe hij zich plotseling gereed maakte om zich hoe dan ook bij de rest van de kudde te voegen. Zijn slurf ging recht omhoog. Zijn oren stonden wijd uit en luid trompetterend stormde hij op ons af. „Rijden!" gilde ik. „Neen, schieten! Zo iets moois zie ie nooit weer." Vertwijfeld keek ik omhoog. Het beest was nu vlak bij. Een compacte massa De boot gleed tussen de nijlpaarden in de Victorianijl. laaiend en loeiend geweld. Ik kneep de ogen dicht. Ik rook en hoorde zijn adem en juist, toen ik meende, dat hij zich met verschrikkelijke kracht boven op me zou storten, startte de wagen en schoven wij weg. „Zo", zei father Steegmans, „dat is jagen. Dat kan de krant in." Deze sensatie beleefde ik in Mur- chinson National Park. Wie ln Oeganda een paar degen eruit wil, gaat daarheen op „satan want er is geen tweede plaats ter wereld, waar men zulke grote groepen olifan ten en nijlpaarden kan aantreffen. Zo'n bezoek is één ononderbroken avontuur. Het begint al wanneer men. komend vanuit Masindi. het immense park van meer dan 1500 vierkante mij! nadert. Er is natuurlijk geen hek. Hel is Nederland niet. Dus lopen in de om geving alle mannen en vrouwen voort durend met een speer in de hand. Dan na een eindeloze eenzame tocht, konr men bij de ingang. Men moet 10. betalen, een verklaring tekenen, dat men op eigen risico reist en vervolgens een hele serie geboden aanhoren, waarvan de belangrijkste is, dat men onder geen voorwaarde de wagen mag veriaten. Daarna gaat de slagboom omhoog. Men wenst u succes en de wagen schiet vooruit. Even maar, want het avontuur begint onmiddellijk. Het is kleine regen tijd nu en de smalle, bochtige wegen van het park verkeren in een onbe schrijflijke staat. Modder, uitwerpselen, klei en water vermengden zich tot een ondoordringbare brij en als plotseling de weg steil omhoog schiet, kan de mo tor het niet langer verwerken. De wie len draaien door en of men wi] of niet, men moet eruit. Vreemde gewaarwor ding, het eerste ogenblik. Men weet, dat er op tien meter afstand in het hoge gras een leeuw kan zitten en niet ieder, een wordt ais held geboren. Terwijl ik mee ruk en trek om de wagen los te krijgen, breekt het zweet me dan ook aan alle kanten uit. Het duurt en duurt en het sch'jnt wel een eeuwig heid voor we onherkenbaar besmeurd weer in de auto stappen. De volgende mijlen zijn adembene mend. De wagen slingert en slipt honderden meters aan één stuk, hij kruipt over gladde, halfverga ne bruggetjes en dan toch nog onver wacht, breekt het grote ogenblik aan. „Een olifant!" Glanzend staat het zwarte gevaarte, ylak bij in het gras. Zijn slagtanden dikkeren in de zon en even is men bevangen door de aanblik van deze reusachtige geweldenaar. Dit is geen artis. Dit is werkelijkheid. Echte /er- kelijkheid, want als het zwoegende ge luid van de motor tot hem doordringt, kijkt hij even op, draait zich om en trekt sloom de wildernis in. Verder weer. Er komt een tweede olifant en een derde, doch wij hebben er nauwe lijks aandacht voor. Wij zijn laat en wij moeten voor half zeven de pont halen, die ons over de Victorianijl naar het toeristenhotel „Paraa-lodge" zal bren gen. Wie na half zeven komt, wordt on der geen beding overgevaren. Hij kan de hele nacht in zijn auto wachten, want een vaart in het donker door een poel vol nijlpaarden is te gevaarlijk. Wij halen het, en een half uur later is het beeld totaal veranderd. Paraa-lodge is een toeristenhotel van een voor deze omgeving onbegrijpelijke luxe. De bar heeft alles wat de tong begeert, het diner voldoet aan alle eisen, die de maag kan stellen en dat voor de belachelijke prijs van ƒ22,50 per dag, alle maaltijden inbegrepen. Toch zijn de sensaties nog niet hele maal voorbij. Men slaapt n.l. alleen in een klein huisje en sommigen zelfs in een tent, waarover ter bescher ming een stevig afdak gebouwd is. Om elf uur gaat de machine, die de elektrische stroom opwekt, uit. Het is volslagen donker en vanonder de klamboe luistert men gespannen naar de geluiden van de nacht. Lizards, vleermuizen, grote en kleine insekten kruipen op en neer langs de wanden. Soms valt er een plotseling met een doffe tik op de vloer en buiten, op honderd meter afstand, rumoeren de nijlpaarden. Men hoort een hyena lachen en dan plotseling klinkt er vlak onder je raam een dreunende stap. Ik staar verschrikt in het duister en houd mijn zaklantaarn als een wapen in de hand geklemd. Hoe lang? Ik weet het niet. Op een gegeven ogen blik breekt de spanning. De geluiden van de wildernis worden vager en vager en men slaapt. Tot half zeven precies, want dan of freert Paraa-lodge zijn volgende sensa tie. Er wordt geklopt en daar staat geflankeerd door een enorme h®"?P oli- fantenuitwerpselen de boy. Thee op bed in het hartje van de wildernis. Men laat het zich welgevallen en Kruipt behaaglijk in een warm bad. Ook aat is iets bijzonders. Een echt, eigen warm bad, want voor ieder huisje staat een apart stenen oventje. Speciaal voor jou wordt daarin ononderbroken een vuur tje gestookt, dat de tank prima op tem peratuur houdt. Alles weer inclusief, want wie op safari gaat, kan een bad niet ontberen. Na een oer-Engels ontbijt volgt dan de volgende attractie. De rond vaartboot gaat de Victorianijl op. Ze is wel niet zo groot en niet zo iiliililiiiil, Een groepje olifanten stond in het hoge gras te grazen. luxueus als die in de Amsterdamse grachten, maar daar staat tegenover dat niemand je ansichten of dure drank jes probeert aan te smeren. En wat voor een rondvaart! Binnen tien minu ten zet de bestuurder de motor af en onhoorbaar glijdt de boot tussen een groep van tientallen nijlpaarden. Men griezelt en toch duwt men de camera bijna in de gapend geopende bekken. Weer even later glijdt de boot op de kust toe. In de schaduw verborgen lig gen er groepen slaperige krokodillen, die plotseling pijlsnel het water inschie ten en dan onhoorbaar en onzicht baar blijven loeren op prooi. Weer el ders spelen apen. Een kudde buffels schurkt zich in de zon en een nieuws gierige rhinoceros neemt ons vanaf een afstandje gespannen op. Men komt ogen te kort. Er zijn vogels en vissen. De lucht is eindeloos blauw en het land schap varieert van diep en ondoordring baar oerwoud tot de bijna onwereldlijke pracht van een maanachtig kraterveld. Het is onbeschrijflijk. Het is teder en majestueus. Lieflijk en angstaanjagend en tenslotte komt er nog een climax: Murchinson Falls. Een plotselinge ver nauwing van de Njjl, waardoor het wa ter zich in donderende stortzeeën naar beneden stort. Alles kookt en kolkt, im mense gesteenten schijnen als me,; mes te zijn doorgesneden en ^overal, rot in de verst verborgen Poe het onophoudelijke geweld van het neer stortende water. Het is grandioos. Er is niemand in de boot, die iets zegt en als na een kwartiertje de motor weer aanslaat, wendt men zich bijna verlost af. Het is stil nu. De zon staat op zyn hoogste punt en soezerig diomend ondergaat men de J,jrugreis naar Paraa- lodge. Nijlpaarden en krokodillen schijnen van geen belang meer. Er is alleen nog een groot, maar vaag ge voel, dat men heeft mogen tasten in baarW!ehlimmet e<m groot en on°P,os- iaéht^neldouE,VOlgt dan de olifanten- moï ?.en 's nachts aanvaardt gesterkt door enige glazen whis- rumoeren van de wildernis Hemak van de routinier. Men opnieuw ingespannen, maar nu andere instelling. Hoe meer geluiden, hoe beter het verhaal. Tussen haakjes: zo'n bezoek aan Murchinson National Park is als wintervakantie niet ondenkbaar. Uet is, wat de reis betreft, natuur lijk nogal kostbaar, doch het gaat pri ma. Schiphol-Londen is niets meer en Londen-Entebbe gaat tegenwoordig ook razend snel. In Entebbe wordt u opge wacht door een kleinere machine van de East African Airways, die u binnen een uurtje neerzet op een airstrip, dertien mijl buiten het park. Daar kunt u een Landrover huren en „off you go." Als u ooit gaat, rjj dan terug over Gulu. Op weg daarheen kunt u filoso feren over de vreemde psychologie van de vrouwenmode. Wie hier jong, progres sief en lichtelijk welvarend is, loopt heel keurig en heel zedig gekleed. De vrou wen, die wat ouder en minder rijk zijn, lopen met ontbloot bovenlichaam. Het lijkt net de omgekeerde wereld en wat mij betreft: het is maar gelukkig, dat de jeugd de toekomst heeft. ALBERT WELLING P.S. Niemand mag ooit vragen naar het resultaat van m'n olifantenopnamen. Mijn moed is tamelijk beperkt. Mijn metgezel was father Steegmans uit Roermond (Mill Hill). Vorig jaar voor zijn tweede tour van acht jaar naar Afrika vertrokken. Hij rijdt even snel als onverschrokken. Hij leeft nog. De Gaulle verhangt een „force de frappe Algiers dreigt hem een ezelstrap te gevet- Een harnas zal de goede man te stade komen bij zijn hach'lijk strevet- (Advertentie) een eeiiw levensverzekering ring voor Algerije opgeëist vor5?i naar de zienswijze van generaal D* Gaulle een eenheid op zichzelf, maar dit probleem is meer van economisch* dan van politieke aard en de regelin» ervan is voor later. Naar ,,Le Monde" heeft opgestoken* heeft generaal De Gaulle slechts „elliP" tisch" geantwoord op de wens, dat tef gelegenheid van het referendum vei* wezen zou worden naar eventuele on' derhandelingen met de opstandelingen* zulks teneinde op de linkerzijde va" het kiezerkorps een golf van onthoU dingen te vermijden. Volgens „Pari» Presse" heeft de generaal Guy Moll®; en Gaillard geantwoord, dat een beH vatten van de onderhandeling met Jlg F.L.N. zou afhangen van de uitsl^, van het referendum. Een overweldig® de ja-uitslag zou hem daartoe een tige positieversterking verschaffen* Een algemene conclusie '"jelysée die uit de besprekingen op getrok- met de politieke leiders w°ai]e het re ken is, dat generaal Dej'^ aange. ferendum over Algerü® zjch recht. tegenheid beschouwt» streeks afspeelt tus»en *ie Iezer 0 en hemzelf, waar de partyen us genlyk niet tussen horen te komen. fAdvertentie (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 dec. De gouv®f netir van Nederlands Nieuw-GuiP®' heeft geen bevel gegeven om het ond®*" zoek naar het optreden van een stuursambtenaar bij de pacificatie v*' de Baliemvallei te staken of geen V®^ volging in te stellen. Dit deelt de nister van Binnenlandse Zaken, mr. 15' H. Toxopeus, aan de Tweede Kaïn® mede in antwoord op vragen van heer Welter (K.V.P.). Gesteld wordt dat in dit geval de gouverneur als het Hof van Justit'j van hun bevoegdheid gebruik gema3L hebben om de procureur-generaal verplichten tot „het dienen van bericb^ considentiratiën en advies en tot het d°ej< van verslag". De procureur-generaal L als hoofd van het openbaar ministers ondergeschikt aan de regering in geval dus de gouverneur. Deze kan h®L gelasten een vervolging al dan niet in L stellen, het laatste in verband met binnenlandse of buitenlandse politiek.Pfj ze bevoegdheid van de gouverneur L gebaseerd op het reglement op de R®®!; terlijke Organisatie en het beleid justitie, aldus minister Toxopeus. West-Duitsland De politie van h® plaatsje Hanau heeft met rode wang®[ (woede of schaamte?) toegegeven, inbrekers zich toegang hebben v®fl, schaft tot het politiebureau en er v® door zijn gegaan met een buit van dr> duizend D.M. (U.P.I.). Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 6