Streek rond IJsselmeer verlost van muggenplaag I Toch onderzoek: Delta I 1 mag geen last hebben Verborgen verleiders hoogst geïnteresseerd Hij denkt aan een auto, 2ij aan de kapper NIEUW BIOLOGISCH EVENWICHT Statuswijziging met lipstick Zwermen kunnen zelfs verkeer lamleggen HAMMARSKJÖLD ZATERDAG 3 DECEMBER 1960 PAGINA 9 De jongen en het meisje uit het begin van het teenagers tijdperk hebben, ouder ge worden, nu de tijd van de „twens" °ntsloten. Hij is-onlangs uit dienst gekomen. Zoals hij daar, zijn Meisje aan zijn arm meevoerend, langs de winkels flaneert, valt hij °p. Rechtop, met brede schouders in een korte, lichtgrijze overjas; Italiaanse puntschoenen houden Voor het oog de nonchalance en het raffinement van het geheel in evenwicht. Men kan gissen naar wat precies zijn baan is, maar zijn vooruitzichten lijken goed. Hij doet aan volleybal, heeft Het stenen bruidsbed van Mulisch gelezen, is al twee keer in Duits land en twee keer in Oostenrijk geweest voor vakantie en raadt zijn vrienden aan zowel Porgy Eid Bess als Mein Kampf te gaan *ien. Van de laatste film heeft hij ^"bjj gezegd, dat hij er een avond hapot van was. Zijn meisje had dat moment instemmend ge bikt, maar dat doet ze wel meer hij iets beweert. Zij is met Ear blonde haar - het zal wel IpHeekt zijn - het zijden hals de, bronsbruine jack, haar k,varte, strakke rok tot in haar Klliehoite en haar naaldhakken een herfstig getimbreerde, en ze ker bekoorlijke verschijning. Ze heeft vrij lang niet geweten of ze secretaresse, kleuterleidster of iets anders wilde worden, maar voor het kantoorwerk dat ze is gaan doen, werd mulo en typen gevraagd, hetgeen de keus ge makkelijker maakte, want aat ^ad ze. Ze ging wel eens naar Echtelijke jazzconcerten van be roemdheden, maar dat was met een vroegere vriend, nadat de Oerste keer haar vader haar om drie uur 's nachts was komen af zien. Niet zonder haar protest, terwijl zij beiden langs de win dels lopen, zegt zij dat ze nog *;Ven handschoenen en gelaats- e^me moet kopen. Hij staat nog Zag moment te weifelen voor een ru in foto-artikelen eer ze te- Eren naar zijn scooter. iimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii,n,mum,n,lummel liiiiHiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mee o> geen j^urenom een roman Maar k t<? zetten: ze zijn een doorsnee. de ina rut1 nauwlettend worden ze door de rppla^ncierz0e^<fkoue fabrikant en bloot Jo man b&- Za Want de vek^Tft h verleiders, nt die hebben beseft dat deze ion. De parade van de naaldhakjes. Het „trippel-trappel-trippel-trap' als muziek in de oren. gelui een niet onbelangrijk bedrag aan geld hebben uit te geven, veel meer dan de teenagers die doorgaans op de portemonnaie van hun ouders teren. Hun leeftijd, om en nabij de twintig, verenigde hen tot een groep, die haar eigen opvattingen, haar eigen smaak en mode, haar eigen gedragingen leek te hebben. Ze waren minder duidelijk en minder spontaan een groep dan de teenagers, maar het zou vanuit de com- het maar bij de gewone periodieken, en dan vooral kranten en damesweek bladen zullen houden, ook al omdat, die door hun grotere verschijningsfrequen tie veel effectiever zijn. Het is de vraag of „twen" in alle opzichten een gouden, betoverende aan spreking is, een woord waardoor de jongeren zich verguld voelen. Een uit geverij, die zich voor haar enorme pro- duktie goedkope lectuur in het popu laire en het populair-wetenschappelijke vlak verzekerd weet van een grote groep twens onder haar afnemers, zal het niet licht gebruiken. Het enigszins stu dieuze type dat zijn boeken kiest over sociologie, historie, economie of cyber netica, voelt zich met het „twen" lang niet altijd gevleid. Studenten achten zich in het algemeen geen twen. En evenmin het jonggetrouwde stel. Zodra jongelui in zekere mate een status ver overd hebben, willen ze niet meer tot die enigszins aparte groep van twin tigers behoren. Dat maakt het moei lijk het begrip „twen" in reclame-ac tiviteiten te gebruiken. Want lang niet ondenkbaar is dat het aan „twen-lip stick" gewende meisje na haar huwe lijk van merk verandert louter om de statusijwijziging te effectueren. En dan heeft de reclame-deskundige die haar indertijd won voor deze „speciale lip stick voor meisjes" nog gedacht dat hij haar „merkbewust" ging maken en haar vandaar naar „lipstick voor jonge, elegante vrouwen" kon voeren.' De mogelijkheid bestaat dat het be grip „twen" in de sfeer terecht komt van „teenager" of, erger: pleinjeugd, nozems. Maar dat hoeft niet. Intussen burgert het, nog vaag bepaald, maar zeker in. Het slaat nieuwe dingen los en het heeft invloed op ons. Zoals de vrouwelijke teenagers soms hun moe- mercie mogelijk moeten zijn een greep op hen te krijgen. Men sprak ze niet aan met jongelui of jongedames, want daarop waren al heel wat goede be doelingen, van jeugdleiders o.a. ge strand Men noemde ze „twens". Het woord kwam uit Duitsland waar men zich vier, vijf jaar.terug al door Amerika had laten inspireren hoewel Amerika zich uiteindelijk toch^ l^ve beperkte en over „seventeens Dieet spreken. „Twen" zal waarschijnlijk net zoveelste woord worden, dat de recla mewereld aan de dictionnaires toe voegt. Twens worden veel minder gauw door een rage gegrepen dan teenagers, die in een paar maanden rock 'n roll in een heel land verbreidden. Ze zijn kritischer. Ze hebben ook niet hun ido len als de teenagers. Die vechten storm achtig om een handtekening van hun favorieten die ze dan, zoals wij wel gezien hebben, met ballpoint op hun onderrok of hun been laten schrijven. »oor om de hniV1 twen: de lichtgrijze overjas om de brede schouders, het fijne ais en een scherp gebogen Italiaans hoedje nonchalant en uitdagend De gevoeligheid die twens voor capri- ;ieuze modevorming hebben, neemt bij het ouder worden iets af. Het B.B.- jurkje wordt een japon a la Chanel. Inplaats van over een bromfiets wordt er over een tweede hands autootje ge dacht. Het gemoed van de twen sud dert meer en meer op het smeulende turfvuurtje van on ze volksaard. Scherpzinnige fenomenologen als reclamemen sen zijn, hebben ze echter toch de twen in zijn ka rakteristieken herkend, zijn voorkeuren en ideeën, zijn drang tot zelfstandig op treden en zijn be wondering voor het uiterlijke. De ze twen is niet alleen in de stad te vinden, maar ook in de provin cie, die tegen woordig dezelfde film en hetzelfde televisieprogram ziet. Zijn salaris ligt tussen twee- en vierhonderd gulden, waarvan hij vrij veel kan besteden. Bovendien is de twen de klant die binnenkort een uitzet koopt, zich gaat installeren en wat later zelf een huishouden moet bedisselen, een klant die waard is bijtijds gewonnen te worden. Er zijn tal van materiële zaken die als neonlichten in de gedachtensfeer van de jongeren branden: hoeden, schoenen, alle soorten kleding, cosme tica, sportartikelen, bijous, foto- en filmapparaturen, grammofoonplaten, boeken, scooters en snoeperijen, aller lei voedings- en genotmiddelen trou wens. Ze denken al aan een auto, wil len reizen, films zien, een modieus kap sel De twen heeft er andere ideeën over dan ouderen, uiteraard. Daarvoor krijgen handel en industrie, de verbor gen verleiders vooral, steeds meer be grip Er is al een sportief soort kle ding' gekomen, zelfs zijn er speciale kle dingstukken die op een of andere ma nier twen" in hun woordmerk voeren; er wórdt aan gewerkt om jongelui klei ne sigaartjes te laten roken; er zijn parfums „voor het elegante meisje", enz. Warenhuizen en grote modemaga zijnen richten een deel van hun eta lages op de twen. Daarin ziet men dan van die etalagepoppen waarvan de progressieve kop getooid is met een lodderige glijlok, of gebroekte en ge- truide poppen die met bijgewerkte ogen en wangen heel aardig een gecosme- tiseerd jongedames-kopje uitbeelden. Om de bestemming van de aangepre zen artikelen nog duidelijker te doen uitkomen, sleept men grammofoonpla ten en scooters als rekwisieten aan. Zo kan men meer symptomen verwach ten. Een van die symptomen was kort geleden de verschijning van het maandblad Twen. De reclamewereld had er naar uitgezien, meer nog dan men gewoonlijk naar een nieuw reclamemedium uitziet, want nu zou misschien de gelegenheid komen om de groep twens rechtstreeks te bena deren, zoals dat in het Duitse Twen nogal kras en spectaculair en in het Amerikaanse Seventeen nogal poe nig en zoetelijk gebeurt. Het mag in dit verband vermeld worden dat de reclamewereld, voor zover wij dat konden nagaan, teleurgesteld is door het Nederlandse tijdschrift. Het geeft een verwrongen beeld van de twen leeftijdsgroep, kwordt er gezegd. En sommigen geven te kennen dat ze Kost wat kost, maar de uitrusting moet in orde zijn. ders in gekleurde kousen deden lopen, zo hebben de twens de korte suède jas- jes algemeen gemaakt. Het is wonder baarlijk: Een eeuw geleden had de crinoline nog tien jaar nodig om te evolueren tot de queue de Paris, nu reageert de mode op de snelle en on berekenbare impulsen van teenager' en twen. HENK SUÈR Aan make-up besteden zij de allergrootste aandacht, waarin de zakenman heeft voorzien. Met de muggenplagen die tot voor enkele jaren de randgebieden van het IJsselmeer en met na me de afsluitdijk teisterden, is het ge daan. Dat is de conclusie die de heer S. Parma, wetenschappelijk ambtenaar van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, heeft getrokken uit de uit komsten van een vorig jaar gehouden enquête Na 1954 blijkt de muggenover- last steeds minder te zijn geworden en zijn geen werkelijke plagen meer voor gekomen. De commissie, die in dat jaar is gevormd om zich met het muggen- vraagstuk hezig te houden, heeft het gedierte blijkbaar alleen door haar be staan de levenslust ontnomen. Na zich vier jaar over het probleem te hebben beraden, besloot zij in 1958 een onder zoek te laten verrichten naar de om vang en de bestrijdingsmogelijkheden van de plaag en het is dit onderzoek, dat onlangs tot de bovenvermelde, gerust stellende conclusie heeft geleid. Het verrassende van de zaak is nu. dat de heer Farma binnenkort desondanks be gint aan een uitvoerig onderzoek naar de bestrijdingsmogelijkheden van „tcn- dipes plumosus", de destijds zo lastige „IJsselmeermug" en wel omdat er een grote kans is, dat zich na de afsluiting van dc zeegaten in het Deltagebied de zelfde omstandigheden zullen gaan voor doen als destijds rond het IJsselmeer. Als het even kan wil men voorkomen, dat daar over een jaar of tien ook de zelfde muggenplagen gaan optreden. Aangezien het wel 1970 zal worden, voor de gevolgen van de Deltawerken mug-verwekkend kunnen gaan worden, heeft de heer Parma ruimschoots tijd om de insecten waar het om gaat, gron dig te bestuderen. Dat is overigens maar goed ook, want zo'n studie is bijzonder ingewikkeld. Alleen het determineren van de muggensoort is al een tijdroven de bezigheid, want dat kan alleen ge beuren aan de „hand" van de volwas sen mannelijke insecten, de mannelijke imagines. Het zijn ook de volwassen die ren die de plagen veroorzaken, al leven de imagines maar enkele dagen. De be strijding zal echter vermoedelijk op de larven moeten worden gericht, die onge veer een jaar plegen te leven. Het is de bedoeling van de onderzoeker, deze lar ven te gaan „houden" in water met verschillende temperaturen en van ver schillend zoutgehalte om zo te achterha len, wanneer ze zich optimaal kunnen ontwikkelen. „Tendipes plumosus" is een van de tientallen soorten te.ndipediden die in Nederland voorkomen, allemaal onschul dige dieren, in zoverre, dat ze niet ste ken. De plaag die ze kunnen vormen bestaat dan ook niet uit jeukende mug genbulten, maar uit dichte zwermen, die soms plotseling optreden en die zelfs het verkeer kunnen lamleggen. Dat ge beurde in de jaren na 1937 op de afsluit dijk, waarboven de muggenwolken zich herhaaldelijk concentreerden. De zwer men waren vaak zo dicht, dat het zicht op volkomen heldere dagen tot 50 meter terugliep. De voorruiten van de auto's werden dan bovendien bedekt met een dikke, groenige brei, waartegen de rui tenwissers het moesten afleggen en de radiateurs raakten volkomen verstopt. Er waren nog veel meer klachten; het gras raakte bedekt door een dikke laag insecten, zodat de koeien het niet meer vraten; het opeten van een boterham was buiten niet meer mogelijk; schil ders konden hun (buiten)werk niet meer doen en de tonnen met regenwater ver vuilden door de vele insecten die erin terecht kwamen. De klachten deden zich alleen voor in de oevergebieden van het IJsselmeer en heel speciaal bij de afsluitdijk. De muggen hielden zich nl. bij voor keur op aan de scheiding van land en water: enkele honderden meters land inwaarts was van plagen nauwelijks sprake. Vermoedelijk moet dit worden verklaard uit de biologie van deze mug gensoort: als de larven, na een jaar (van plantaardig voedsel) te hebben ge leefd, als muggen boven water komen, doen ze niets anders dan zich voortplan ten en sterven. Ze nemen als volwassen insekt geen voedsel meer op en leven in het gunstigste geval maar enkele dagen. Die besteden ze aan „dansen", paren en - voor zover het om wijfjes gaat - eie ren leggen, wat weer in het water moet gebeuren. Bij regenweer komen de zwermen niet gemakkelijk tot ontwikkeling: de meeste muggen die dan het ongeluk hebben, volwassen te worden, verdrin ken op het moment waarop ze voor het eerst aan de oppervlakte komen. Dat het ook op gunstige dagen bijna nergens tot plagen Komt, is te danken aan het feit, dat de larvenbevolking in de diver se zoetwaterpiassen wordt kort gehou den door de vissen, die muggenlarven Een beeld uit 1953, toen de afsluitdijk van tijd tot tijd onbe rijdbaar was in verband met de enorme muggenzwermen. als lekkere hapjes beschouwen. Op het IJsselmeer .had zich kort na de bouw van de Afsluitdijk echter nog niet direct een normale visstand ontwikkeld: het duurde enkele jaren, vóór de leemte, die het uitsterven van de zoutwatervis- sen had achtergelaten, door vissen van het zoete water was opgevuld. Dit schijnt de voornaamste oorzaak te zijn geweest van de plagen die kort voor de oorlog gingen optreden. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid nam toen het initiatief tot een eerste onderzoek, waarbij o.a. de maaginhoud van een aantal vissen werd bekeken. Daaruit bleek, dat voor al de kleine palingen veel larven aten, hetgeen aanleiding is geweest om de minimum-maat voor paling te verhogen. Deze maatregel heeft er zeker toe bij gedragen, dat er méér kleine, larven etende palingen in het IJsselmeer ble ven. Direct effect had dit natuurlijk niet. Men heeft daarom ook geprobeerd om het euvel van de muggenzwermen rechtstreeks te bestrijden. Dr. v. d. Torren experimenteerde in die tjjd met Philips-apparatuur, bestaan de uit grote lampen, die een flikker licht gaven. De muggen werden daar sterk door aangetrokken en dan opgezo gen door een soort „stofzuigers". Deze bestrijding is in het experimentele sta dium blijven steken: toen de oorlog uit brak waren de licht-signalen uit den bo ze en voorts kwam de onderzoeker te overlijden. Tijdens en na de oorlog bleef de over last voortduren, maar een onderzoek werd niet meer opgezet.totdat klach ten die in 1954 werden ingediend bij de geneeskundig inspecteur van de Volks gezondheid in Friesland via besprekin gen met de Gezondheidsorganisatie T.N.O. tot de oprichting van de al eer der vermelde commissie leidden. Uit het feit, dat de plagen rond het IJsselmeer na 1954 niet meer zün voorgekomen 142 van de 144 geën quêteerde omwonenden lieten weten, dat de laatste zes jaar geen hinderlij ke zwermen meer zijn voorgekomen - mag men afleiden, dat in het zoete IJsselmeer een nieuw biologisch even wicht is ontstaan. Blijkbaar is voor de vorming daarvan een periode van ruim vqftien jaar nodig geweest. Men hoopt, dat het straks in het Deltameer wat vlugger zal gaan en dat de wegen over de Deltadammen niet door muggen geblokkeerd zullen worden. VIC LANGENHOFF Dag Hammarskjöld moet ik aan Piet wel overlaten, die heeft van hèm en de V.N. te veel tabak. Het zwart probleem lost zich niet op met dreigend praten, de roe, die faalt, gaat mèt de zwaai er in de zak. als modebedillers? Na de teenagers nu DE TWENS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9