ZAANDAM klopt Jozeph Blankenaar IJmuiden reeds in de finale Sombere stemming over de stand van zaken Koolwinning in twee mijnen geheel gemechaniseerd Gideon's reizen" E PAUL VLAANDEREN klep Sensatie in damcompetitie Beslag boedel promotor Heilige Daad Adenauer ziek EEG-conferentie uitgesteld Op de bon in Vaticaanstad Inbraken in warenhuizen De muzikanten van Bremen m-7- Van tarwe-opbrengst is 25 verloren bij bestemming voor broodgraan m Ploeginstallatie vervangt voortaan afbouwhamer SFEERVOLLE VERHALEN VOOR KINDEREN WAAR GEMAAKT Soebandrio's toespelingen MAANDAG 5 DECEMBER 1960 PAGINA 2 Affaire Socrates Gemeenten ongerust over woningbouw beleid Zaalhandbaluitslagen Slagregens onder breken toneel voorstelling Totale buit f 74.000.- Administrateur pleegt acht jaar fraude Ruim 30 mille ver duisterd m Akkerbouwers L.T.B. in Haarlem bijeen LI Automobilist rijdt door na aanrijding Vannacht van bed gelicht PRINSES BEATRIX TERUG UIT CANADA r>r> Minister Zijlstra: Industriële basis van de Antillen moet worden verbreed BIAK In straalverkeers- net opgenomen Australisch bladniet te veronachtzamen Premielening Rotterdam '57 f 100.000 op nummer 4 van serie 19.881 (Van onze dammedewerker) AMSTERDAM, 5 dec. De Sinter klaassurprise, die het verjongde Zaanse damtiental aan het sterke Jozeph Blan- kenaarteam toebracht, mag dan door de Amsterdammers niet zo zijn geappre cieerd. zij heeft toch een geweldige spanning in de hoofdklasse-damcompeti- tie gebracht. Mochten de Zaandammers er in slagen het eveneens ongeslagen Haarlem te bedwingen, dan zijn zjj te vens tot de eindstrijd doorgedrongen. De Blankenaren kwamen door vermelde ne derlaag in de onaangename positie te verkeren, dat zij een finaleplaats nog slechts kunnen bereiken, indien de beide koplopers zouden falen. Iets wat in lan ge, lange jaren zich niet heeft Voorge daan en dit zou wel eens aanleiding kun nen zijn, dat het B-tiental wellicht vrij willig uit de hoofdklasse zal worden te ruggenomen. Het spelen met twee teams In de hoofdklasse veroorzaakte reeds te veel het gedwongen moeten spelen met te zwakke invallers iets waaraan ook andere sterke clubs hebben geleden. De Haarlemse Damclub bleef in de plaatselijke prestigeslag tegen Het Oos ten duidelijk in de meerderheid, waar mede landskampioen Wim de Jong en zijn trawanten hun kleine kans op een finaleplaats reeds definitief verspeelden. Het Alkmaarse D.D.D. bracht Stevens en zijn kornuiten in een hachelijke positie op de ranglijst. Deze vierde nederlaag van St. Bavo kon wel eens fnuikende gevolgen hebben woor het voortbestaan van het hoofdklasseschap van de Heem- AMSTERDAM, 3 dec. Langzaam aan komt het onderzoek in de veelom vattende miljoenenaffaire rond de N.V. Socrates op gang. Deskundigen zijn bezig orde te brengen in de boekhoud- chaos en de hoofdfiguur, de heer Den Besten alsmede de beide „Heilige Taf- promotors, de heren Volraat en Jans- ma worden voortdurend ondervraagd. Er is weinig kans op dat zjj spoedig op vrije voeten zullen komen. Wel heeft de hoofdfiguur van de scherts- organisatie „De Heilige Daad", de sla ger A. Th. Dreiss uit Wiesbaden aan gekondigd dat hij naar Nederland zal komen om de politie inlichtingen te verschaffen. Vooralsnog is men scep tisch over deze toezegging. In Bussum gingen er geruchten dat er een inbraak was gepleegd in de kapitale villa van de N.V. Socrates, waarin de heer Jansma woont. Later bleek dat een gerechtsdeurwaarder met machtiging van de president van de Amsterdamse rechtbank zich toegang had verschaft tot de woning tijdens afwezigheid van de bewo ners. Het betrof een beslag op de boedel van de heer Jansma op ver zoek van de N.V, Socrates. „Het Parool" meldt dat er bespre kingen gaande zijn tussen de cura tor in het faillissement van de Socra tes en de Amsterdamse Bank. De bedoeling zou zijn dat de Amster damse Bank als grootste schuldeiseres de onroerende goederen van de N.V. Socrates zou overnemen tegen een prijs, die hoger zou zijn dan het to taal van de vorderingen. Daardoor zou een eind kunnen worden gemaakt aan de snelle en verliesgevende liqui datie van de bezittingen van de ge failleerde N.V. Vooral ten aanzien van het Scala theater in Rotterdam vreest men dat bij een verkoop niet de prijs gehaald zou worden, die dit theater waard is. De heer Den Sesten heeft laten weten dat hij een aanklacht wegens oplich ting overweegt als mocht blijken dat de „Heilige Daad" slechts een verzin sel was om hem enige tonnen armer te maken. PARIJS, 3 dec. (DPA, Rtr, UPI) Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de „Europese topcon ferentie" van de zes E.E.G.-landen, die over enkele dagen in Parys zou worden gehouden, is uitgesteld tot medio ja nuari, zulks in verband met de ziekte van bondskanselier Adenauer. L woordvoerder zei, dat Adenauer de Franse regering had doen weten, dat zijn gezondheidstoestand hem niet toelaat voor de conferentie op 5 en 6 december naar Parijs te komen. Na overleg met de Westduitse rege ring en de geringen van België, Italië, Luxemburg en Nederland werd toen be sloten de conferentie tot half januari van het volgend jaar uit te stellen. De preciese datum zal later vastgesteld worden. DEN HAAG, 3 dec. De Vereni ging van Nederlandse. Gemeenten heeft in een adres aan de Tweede Kamer aandacht gevraagd voor een aantal punten in het woningbouw beleid van de regering, die naar zij zegt ongerustheid hebben gewekt in de kring der gemeenten. In de eerste plaats geeft de vereniging uiting aan de vrees, dat er niet voldoende wonin gen metlage huren tol stand zullen komen. Voorts ontbreekt volgens haar de zekerheiu, dat de woningen zullen terecht komen in de gemeenten die er het meest behoefte aan hebben In de derde plaats spreekt de vereniging er haar bezorgdheid over uit, dat hef totale woningbouwprogramma kunst matig beperkter wordt gehouden dan noodzakelijk zou zijn. Verder dreigt bij de bevordering van het eigen woningbezit achterstand te ontstaan. E„ vereniging verzoekt de Kamer er toe mee te werken, dat in de eerste plaats het aantal woningwetwoningen niet de voorgestelde verlaging met 5000 zal ondergaan, maar zo mogelijk zelfs zal worden verhoogd. stedenaren. Gelukkig voor hen moeten de wedstrijden juist tegen de onder hen bivakkerende mede-degradatiegegadig den, Wormerveer en Den Helder, hierom trent uitslag geven. In groep B van de hoofdklasse-dam- competities plaattsen Roozenburg en zijn vazallen zich reeds in de finale door D.C.G. een nederlaag toe te brengen. Voor de moedig spelende Heijtel en zijn volgzame manschappen was er ditmaal geen houden aan, zodat IJmuiden als eer ste club tot de eindstrijd doordrong. Ge zellig Samenzijn had heel wat meer moeite met D.S.T.O., dat zich in de de gradatiezone bevond. Maar Steenhuis consortium wensten ook tot de finale door te drukken en deden dat praktisch reeds met de helft van het tiental. Theo retisch blee fDiemen nog een kansje be houden. De Tilburg kwekelingen ver pletterden daartoe het bezoekende St. Canisius, dat daarmede eveneens hache lijk op de gedeelte laatste plaats terecht kwam met D.S.T.O. en Jazeph Blanke naar B. Juist dat ongedachte en mis schien zelfs onverdiende wedstrijdpunt, dat de Blankenaarreserves aan de Oost- zaners ontfutselden, bracht de spanning in de onderste lagen tot een toppunt Feitelijk werd hierdoor de strijd om de degradatie nog veel belangrijker dan die om het bereiken van de eindstrijd. Het nog te spelen programma tussen deze vier degradptieclubs brengt nog de vol gende ontmoetingen: Gezellig Samenzijn-Jozeph Blankenaar B, D.C.G.-Oostzaan en St. Canisius- D.S.T.O. Een gelijk spel zou reeds be houd van het hoofdklasseschap kunnen betekenen! De volledig euitslagen en competitie standen werden: Hoofdklasse groep A: D.D.D.-St. Bavo 13-7. Haarlemse Damclub-Het Oosten 12- 8. Jozeph Blankenaar A-Zaandam 8-12. De wedstrijd Den Helder-Wormerveer werd uitgesteld tot 8 december. Stand der clubs hier nu: Haarlem 5 Zaandam 5 Joz. Blank. A 5 Het Oosten 5 in 10 7 6 D.D.D. 5 St. Bavo 5 Wormerveer 4 Den Helder 4 Hoofdklasse groep B: Diemen-St. Ca nisius 15-5, D.S.T O.-Gezellig Samenzijn 8-12. Jozeph Blankenaar B-Oostzaan 10- 10, D.C.G.-IJmuiden 7-13. Volgorde der clubs, met nog één ronde te spelen, nu: [Jmuiden Gez. Sam. 6 Diemen 6 D.C.G. 6 11 10 8 6 Oostzaan 6 Joz. Blank. B 6 St. Canisius 6 D.S.T.O. 6 (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 5 dec. De uitslagen van de afgelopen weekeinde gespeelde zaalhandbalwedstrijden zien er als volgt uit: District Amsterdam zaterdag tweede klasse dames A: Aalsmeer-Blauw Wit 2 7-0; 2 B: Aristos-De Germaan 2-6, DWS- TOG 8-5; 2 C: Ambon-AWV 7-1; Amstel 2-DVV 1-0; St. Martinus-SDW 2 6-4; 4 C: Fit 2-Tavenu 2 2-8; DJK 2-TOG 2 1-1; De Volewijckers 3-DVAV 2 1-5; 4 D: De Volewijckers 2-VOS 5-0; DTS 2-Turno 2-4, NËA-Zeeburg 4 4-3. Heren 1 A: Ni- loc 2-Olympia 16-11. Unitns-Zeeburg 15- 12; 1 B: Niloc 3-Turno 8-11; Lynden- Vriendschap 22-12. District West A zondag eerste klasse dames: Amstel-AVA 2-1; Niloc-Sagitta 2- 1, Spirit-Zeeburg 1-7; tweede klas: At- leta-De Blinkert 3-6, DSG-HHC 1-9, La- ren-SDW 1-9. Heren eerste klas: Niloc- Sport Vereent 20-10. UD-WVGV 10-12. Tweede klas: Attila-Achilles 26-10, AHC- IJmond 20-15. District Amsterdam tweede klas da mes: Unicum-The Victory 1-0. Tonldo- Aalsmeer 3-13, 2 B: Unitas 2-DVAV 0-3; 3 A: Amstel 3-ScheIlingwoude 2-0. DJK- Rapiditas 5-1. Uithoorn-Neerlandia 5-3; 3 R: DWS 2-Dc Meer 1-1. Heracles-Zee- burg 3 1-0: 3 C: Ambon 2-Roda 2-4, Ni- loc 3-WVGV 2-0, Vriendschap 2-Far West 2-1; 4 A: AHC 2-DTS 3-8, JOS 2- ODOS 2 3-2, TOB-RKDTS 2-3; 4 B: De Germaan 2-Heracles 1-0, DVOS-Lynden 2 3-1. Tonido 2-Fit 3-0; 4 E: Amstel 4- Schellingwoude 2 2-0. Blauw Wit 3- DVOS 2 9-1. Muiderberg-Arsenal 2 1-1. Heren 2 A: Tonido-AHC 3 4-13, Turno 2- Unitas 2 4-3; 2 B: Lvnden 2-Far West 5- 3; 3 A; De Volewijckers-Sagitta 12-10, DTS-Amstelzwaluwen 8-10, Unitas 3- Zeeburg 2 6-9: 3 B: Ambon-Blauw Wit 3 6-13; 3 C: Amstel 2-APGS 2 4-9, Aris- tos 2-WVGV 2 5-5. APGS 2-Aristos 2 12- 10: 3 D: Amstel 3-De Germaan 6-7, DTS 2-Tavenu 2-8. Het programma wordt dinsdagavond in het RAI-gebouw voortgezet. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 2 dec. In het straatje stond een gloednieuw bord. Het gaf aan, dat parkeren rechts verboden was. De Italiaanse journalist Benny Lai zag het bord niet, parkeerde zijn auto rechts ett ging op de bon. Toen Lai vroeg, wat dit grapje hem zou kosten, ant woordde de gendarme, dat hy er in de verste verte geen idee van had: ,,U hebt een primeur, het is nog nooit ge beurd." Zo iets kan alleen maar voorkomen in Vaticaanstad. Als de Osservatore Ro mano, voor wiens deur de overtreding begaan werd, ook „gemengd nieuws" uit de Citta zou geven, dan had hier een pracht van een historisch bericht in gezeten. De staat van Vaticaanstad heeft zich onlangs de luxe veroorloofd van een soort wegenwetje met verkeers- bepaiingen. Er kwamen borden: een richtingsverkeer, stop, parkeren en der gelijke. Vroeger ging alles goed. Een gendarme, een Zwitser-met-hellebaard of een mijnheer alleen maar in burger zagen toe op de enkel, algemene of bij zondere verkeersregels, beleefd, zake lijk. efficiënt en het klopte. Nu komt juist Benny Lai, die het aar digst verhalen schrijft over de Romein se Curie, als eerste in de nog blanco registers van verkeersovertredingen. Verheugd vroeg hij de gendarme, hoe dat nu verder moest. De pauselijke or debewaarder verzekerde hem, dat al les in orde zou komen. Eerdaags of tater zal het tribunaal van een een zaam zittend magistraat, iemand die men in de profane wereld de kantonrechter zou noemen, zich over zijn zaak ontfer men. In naam van Zijne Heiligheid, Souverein van de Staat van Vaticaan stad, zal hij vonnis wijzen. Misschien wel in het latljn. De straf is niet te overzien. Het kan op een berisping uit draaien, op een symbolische boete van 5 lire, op een echte van 500. Het is nog onbekend, wij bevinden ons op onont gonnen terrein Maar als Lai voor moet komen, gaan wy met zijn allen kijken om deze men mag wel zeggen modernistische strafzaak mee te maken binnen de duizendjarige Vaticaanse wallen. ROTTERDAM, 5 dec Zaterdag nacht, na de eerste voorstelling van het dagboek van Anne Frank door de Schouwspelers in de Groote Schouw burg in zuid, zetten de zware slagre gens de kelders geheel blank. Hierdoor werden de lichtinstallaties zodanig be schadigd dat de noodverlichting moest worden ingeschakeld. De reeks voorstel lingen van het toneelstuk is voorlopig afgebroken tot de herstellingen zijn ver richt. EIBERGEN, 5 dec. Het water van het riviertje de Berkel, dat nier en daar reeds enige tijd buiten zijn oevers stond, is in de afgelopen nacht zover gestegen dat in Rekken meerdere boerderijen ont ruimd moesten worden. Omdat ook een gedeelte van de weg overstroomde kun nen de bussen nog slechts tot vóór Rek ken rijden. Bij Eibergen steeg het water zover dat een tweetal aan de westzijde van het dorp gelegen straten werden over spoeld. Omstreeks acht uur vanmorgen begon het de eerste woningen binnen te dringen. Momenteel stijgt het water elke tien minuten nog ongeveer een centi meter. Als de stijging aanhoudt zal het verkeer in de richting Haaksbergen on mogelijk worden. GOUDA, 5 dec. In de nacht van zaterdag op zondag hebben inbrekers zich toegang verschaft tot een groot warenhuis alhier. De buit bedroeg 50.000 gulden. De brandkast, die zich in een speciale ruimte op de tweede etage bevond, werd aan de achterkant met een boor en een scheurijzer gefor ceerd. De mannen zijn het grote win kelpand aan de achterzijde binnenge drongen, na de spijlen van een w.c.- raampje te hebben doorgezaagd. Deze inbraak zou, naar verluidt, de grootste zijn, die ooit in Gouda is voorgekomen. SNEEK In de nacht van vrijdag op zaterdag is hier ingebroken in het warenhuis Warex aan de Oosterdjjk. Men heeft zich door het inslaan van het dakraam toegang weten te ver schaffen tot de zaak. In het kantoor werd het de dader of daders al heel gemakkelijk gemaakt. De sleutels van de brandkast lagen daar namelijk voor het grijpen. In de brandkast lag een bedrag van omstreeks 24.000 gulden. DORDRECHT, 3 dec. De officier van justitie bij de rechtbank heeft in felle bewoordingen het gedrag van een 54-jarige belastingconsulent en admini strateur uit Gorinchem gehekeld. Deze moest gistermiddag terechtstaan omdat hij bijna drieëndertigduizend gulden had verduisterd. Hij was belast geweest met het beheer van een aantal woningen, die eigendom waren van de woningbouwvereniging „uitbreiding west" en de N.V. Wolphe- ren. In het tijdvak van 1952 tot 1960 had hij kans gezien om een aanzienlijk ge deelte van de huuropbrengst achter te houden. Op geraffineerde wijze had hij bij controles van het verificatiebureau van Nederlandse gemeenten zjjn zaken in orde gebracht. Hij leende om een te kort even weg te werken van een bank of putte uit de kas van de instelling, die toevallig niet werd gecontroleerd. De oificier van justitie, die één jaar en drie maanden gevangenisstraf eiste, zei het de verdachte zeer kwalijk te nemen, dat hij in geen enkel opzicht spijt of be rouw van zijn daden had getoond. Uitspraak 23 december. De muzikanten van Bremeneen bekend sprookje van de gebroeders Grimm, staan als fonteinfiguren op de binnenplaats van een school in Augsburg. HAARLEM, 5 dec. Voor de akker bouwers is het vandaag geen dag van surprises geworden. Voor zover er verrassingen waren, konden ze alleen maar een domper op de stemming zetten. Dat bleek tenminste uit het openingswoord van de heer H. A. Gie- sen op de vergadering van de akker bouwers van de L.T.B.die te Haar lem in vergadering bijeen waren. Het is nog maar weinig gebeurd - zo zeïde hij - dat wü met zo geringe voldoening op de stand van zaken kunnen neer zien als dit jaar. Menig perceel aard- appelen moet nog worden gerooid en bij menige teler rijst de vraag, of hy zijn aardappelen niet beter kan laten zitten, omdat de baat - onder meer door het ontreden van natrot - de kos ten niet meer opbrengt. Soms kan hij door de slechte grondgesteldheid een voudig niet rooien. Alles heeft tegen gezeten of zit nog tegen. Op vele plaatsen ziet men bij het ploegen of De Methodistische dominee Andrew Foreman in New-Orleans wordt voortdurend lastig gevallen door hysterische vrouwen, omdat hij zijn dochtertje een school laat bezoeken, waar een negermeisje les krijgt. Ds. Foreman is blank en keert zich fel tegen de rassenwaan. Een verheugend teken is, dat hij ook van verschillende kanten bijval heeft gekregen in zijn moedig standpunt. Maar voorshands heeft hij nog meer tegenstanders. De vrouwen op de foto herinneren hem aan de tragische gebeurtenissen in Little Rock. BERKEL, 5 dec. Een 17-jarige wielrijdster, mej. P. Aantjes, is zater dagmiddag om half vyf aangereden door een personenauto. Het meisje werd tegen de grond geslingerd en de auto sleurde haar fiets een eind mee. De bestuurder bracht zijn auto tot stil stand, legde de fiets langs de weg en reed door zonder zich om het slacht offer te bekommeren. Voorbijgangers hebben het meisje eer ste hulp verleend, waarna zij naar hel St. Franciscus gasthuis in Rotterdam is vervoerd. Zij bleek een gecompliceer de beenbreuk, 'een hersenschudding en een shock te hebben opgelopen. Op de plaats van de aanrijding werd een gedeelte van een autospiegel ge vonden. Met dit als vrijwel enige ge geven, stelde de Rijkspolitie onmiddel lijk een onderzoek in. Zjj wist de dader vannacht in Zoetermeer van zijn bed te lichten. Hij verklaarde, dat hij als gevolg van het slechte weer het meisje niet had opgemerkt en zich uit angst niet van de gevolgen van de aanrij ding had willen overtuigen. SCHIPHOL, 5 dec. Prinses Beatrix, die in Ottawa het huwelijk van haar vriendin Renée Röell, met de heer T. Bradbrook-Smith, rechtskundig advi seur van het Canadese ministerie van Financiën, heeft bijgewoond, is van ochtend met het DC-8 lijntoestel van de KLM uit Montreal op Schiphol terug gekeerd. (Zie ook elders in dit blad) de bietentransport loonwerkers met zwaar materiaal ingeschakeld, omdat de boer de grond met zijn normale werktuigen niet meer of niet op tijd bewerken kan. Vele voor gerst en tarwe bestemde akkers zullen niet ge zaaid kunnen worden, of anders gaat het zaad verrotten in de grond. Zo is de situatie in alle akkerbouwgebieden. De heer GLesen liet ook zyn ge dachten teruggaan naar de graan oogst, die een paar maanden geleden ook reeds onder zeer slechte en moeilijke omstandigheden is verlopen, en waar het slechte weer enorme schade heeft berokkend. Ofschoon de gewassen oorspronkelijk goed waren gegroeid, zal e,r met name van de tarwe veel in de voer-sector terecht komen, omdat ze niet kan voldoen aan de normen, die aan goede consumptie- tarwe moeten worden gesteld. De laatste gegevens gaan uit van een kwantitatieve tarweopbrengst van on geveer 600.000 ton, 80.000 ton meer dan in 1959 door een .hoger totaal areaal van winter- en zomertarwe. Maar ongeveer 150.000 ton. dus 25 pet kan wegens te hoog schot-percentage niet voor broodgraan bestemd worden. Uitvoerig ging de heer Giesen hier nader op in. Hij stelde bijvoorbeeld, dat hfet resultaat van de geldelijke op brengst in vele gevallen betreurens waardig is. Men mag dan voor mecha nisatie pleiten, maar steeds blijkt weer, dat men de mechanisatie in de natuur maar niet kan toepassen, door zoals in de fabriek op een knop te drukken. De weersomstandigheden kunnen de boer grote parten spelen en het oogstrisico is een factor, die men bij de prijsstelling te laag aanslaat. Mechanisatie moet natuurlijk sterk doorgevoerd worden om het tekort aan personeel op te vangen. Het is be grijpelijk, dat vele werkkrachten naar de industrie getrokken worden, waar de omstandigheden veel prettiger zijn en de arbeidsvoorwaarden veel guns tiger. De vraag rijst dus, of er niet ,naar een beter evenwicht gestreefd moet worden tussen de beloning en andere arbeidsvoorwaarden in de landbouw en die in de industrie. Evenzeer blijft dan de vraag, of deze in de landbouw moeten worden opgevoerd of in de industrie af geremd. In verband met een hogere be loning in de landbouw wees de heer Giesen op het feit, dat in het algemeen de reacties van de consument gering zijn, als een industrieel product in prijs stijgt, maar dat Holland in last is, als de melk of het brood één cent duurder wordt. Maar we tellen - aldus spreker - met onze 13 pet agrarische bevolking blijkbaar niet meer mee. Er is immers geen honger meer. Weliswaar zijn er enige verbeterin gen in zicht, maar wanneer men be denkt, dat ook de land- en tuinbouwer behoort tot de categorie, waarvoor op sociaal gebied ill vergelijking met loontrekkenden nogal wat mankeert, dan moet het niet verwonderen, dat er ontevredenheid heerst bij zo vele boeren en tuinders, die met inzet van buitengewone krachtsinspanning, '«et zware arbeid en met toepassing van werktijden waarin geen andere cate gorie meer denken wil. geen beloning krijgt, die hem moet toekomen. HEERLEN, 2 dec. De particuliere steenkolenmijnen, Oranje Nassau II te Schaesberg en Oranje Nassau IV te Heksenberg, boekten gisteren een op merkelijke primeur. Van alle Limburg se mijnen zijn zij namelijk de eerste mijnbedrijven, waar voortaan de kool winning voor honderd procent op me chanische wijze zal geschieden. De vroegere afbouwhamer is aldaar geheel vervangen door mechanische ploeginstallaties. Dank zij deze in stallaties kunnen dunnere kolenlagen worden ontgonnen en voorts wordt hier door het werk van de arbeiders aan het kolenfront aanzienlijk verlicht. Het bedienen van de ploeginstallaties vergt minder inspanning van de mijn werkers dan het hanteren van de af bouwhamer. De mechanisatie van de koolwinning dateert bij de Oranje Nassaumijnen van vlak na de oorlog. Op de Oranje Nassau III te Heerlerheide werd toen namelijk de eerste ploeginstallatie, ver vaardigd uit materialen van een oude oorlogstank, ingevoerd. Overigens betekent dit niet, dat al daar geen mijnwerkers meer in de k°~ lenptjlers zouden behoeven te werken. Zij hebben het alleen wat gemakkelij ker gekregen dan hun collega's, die de kolen nog met afbouwhamers moeten winnen of met behulp van de oude kolenhak, de voorloper van de a^' bouwhamer. r is een tijd geweest dat men boeken weken organiseer de omdat er zo veel boeken ver schenen. Tegen woordig Is het eerder zo dat er zoveel mogelijk boeken verschij nen als er een boekenweek wordt georganiseerd. En hoewel de Kinder boekenweek nog echt in de kinder schoenen loopt, heeft ook zij dit jaar een bijna on afzienbare stroom mannetjes, vrouw tjes, poesjes en nóg wonderlijker wezentjes over hummels en tie ners uitgegoten. Dat seizoen der nieuwe avonturen voor jeugdige lezers is ook dit jaar weer ingeluid door een groot aantal auteurs, vaak met al even nieuwe na men als die van hun creaties, maar dikwijls ook met een reputatie op ander terrein of een al oude maar nog onge broken carrière in het jeugdverhaal. Daan Zr derland, onverwoestbaar va der van Jeroen, heeft zijn kleine held ditmaal laten zwerven door Hazevoet's rijk; Clare Lennart verhaalt van Rinus de spoormus, die ook niet by de nesten neer blijft zitten en tot besluit is er voor een jeugd die van reizen en trek ken houdt een verrassend chef d 'oeuvre van An Rutgers van der Loeff-Basenau: „Gideon's reizen", een kloek, fraai ge bonden boek van 340 bladzijden, uitge geven door Ploegsma en op bijzonder knappe wijze geïllustreerd door Jenny Dalenoord. Lijkt dit niet meer dan de zoveelste variant op het dankbare the ma: dik vertelselboek met mooie plaat jes, tn feite is het een forse mijlpaal in het oeuvre van een schriltster. die het als enige Nederlandse auteur tot een vertaling (van bet jeugdboek „Lawines razen") in de Penguin-pockets wist te brengen, en die zich daarnaast sedert vele jaren van een trouw publiek om en nabij de 12 wist te verzekeren, met vaak h drukte boeken als „De Kinder karavaan", „Het verloren koffertje", „Rossy, dat krantenkind" en nog een aantal 'andere. Gideon nu is een Jongen, die een va der heeft zoals er maar weinig voorko men. Hij Is n.l. kunstschilder en schat rijk. Gideon's moeder is dood In dit raam is volop plaats voor de avontuur lijke zwerftocht door negen landen, die de schilder en zijn zoontje ondernemen Van de voet van het Himalaya-geberg- WILLEMSTAD, 5 dec. Minister Zijlstra heeft zaterdagochtend aan het eind van zijn bezoek aan de Antillen op een persconferentie meegedeeld, dat hy met de Antilliaanse regering het geen bij eerder overleg in Nederlandin beginsel was overeengekomen nader had uitgewerkt. Het fundamentele Pro „5.^1 van de Antillen is zijns inziens de snen- bevolkingsaanwas. Daarvoor is net no dig de industriële basis te verbreden. Hy zei dat er concrete bewyzen zyn, dat de Nederlandse industrie belangstel ling voor de Antillen heelt. De minister, die zeven jaar geleden ook een bezoek aan de Antillen heeft ge bracht, zei voornemens te zyn volgend iaar terug te komen. Hy hoopt dan lan ger te kunnen blijven en ook de Boven windse eilanden te bezoeken. KÖLLANDIA S dec. Blak is zater dagavond het tijdperk van het straal vliegtuig ingegaan toen de DC-8 „Tho- -vdison" op Blak landde. Het vliegtuig waarin de president-directeur van de K.L.M., I. A. Aler een eezel- schap Nederlandse gastey naar Nieuw- Guinea bracht, kwam precies op tijd aan. De gasten, onder wie de staats- secretaris van Binnenlandse Zaken, mr. Bot, werden ontvangen door de gouverneur van Nederlands-Nieuw- ,inea, dr. Platteel, die er zijn voldoening over uitsprak, dat de gasten zich van het in Nieuw-Guinea verrichte werk op de hoogte kwamen stellen. te trekken zij n->ar Japan en Korea. Daarna beleeft Gideon zyn volgende avonturen met zijn neefjes, die in Au stralië op een schapenfarm wonen. Voor wie weet wat er - ook in het buitenland - aan reislectuur voor jongeren bestaat, is het verbazingwekkend met welk een gemak de schrijfster de sfeer van een land weet te evoqueren, zonder idyllisch of pedant te worden. En, wat méér zegt: landen en volkeren dringen zich nooit naar voren als de nauwverholen hoofdzaak; overal blijven zy sfeervol décor voor het verhaal. De draad dia door de reisavon' ren loopt is de ner gens opgelegde maar langzaam van zelfsprekend vordende intentie van Gi deon, om overal waar hy in de wereld komt, iets goeds te doen. Dat lijkt een beetje braaf en padvinderachtig maar de oprechte maniei waarop mevroutV Rutgers van der Loeff het leven en stre ven van een kind weet waar te maken, blijkt meer dan toereikend om ook vol wassen lezers te overtuigen en ta boeien. Verhalen over Griekenland, het Ny'l- dal, de Sahara, Mexico en dé Verenig de Staten make" de wereldreis rond, en al lezend denkt men onwillekeurig aan de reizen van Gulliver, zo totaal anders van opzet er herkomst, maar in onz® dagen ook bela-.d bij de jeugd, die e* de scherpe kanten niet meer afleest tóch voldoende over houdt om geboejy te worden. Misschien wordt de geda^^T te aan Swift's meesterwerk behaje0 door de titel, dan ook wel ingeef de door een zekere twijfel omtre£cftijd meest voor de hand liggende jnenig van Gideon en zijn publiek. 1 wat te opzicht lijkt de jonge reizige intenties, jong voor zyn gedachten f naar zyn Men zoekt vaak teverg®eJenny Dalen gezicht. Kan het zyn dat tekeningen oord met haar uitnejpe"~ _y die zelfde hybris hee« ervaren toen zy een collectie hoogstaand p,a i.pesterstuk het boek strooide - met als mees het Mexicaanse feest - zonder G Due Anderson. zUn vader, te COnter- feiten? CAREL SWINKELS MELBOURNE, 5 dec. (Rtr.) Het Melbourne'se blad „The Age" van he den zegt in een hoofdartikel dat de zin spelingen over een mogelijk gewapend conflict in de kwestie over West NieuW Guinea „voor een zeer groot deel op re kening mogen worden geschreven van een psychologische oorlogvoering tegen de Nederlanders." Niettemin aldus het blad is in de laatste weken de toestand stellig verslechterd t-n Australië zal de toespe lingen van dr. Soebandrio niet hele maal kunnen veronachtzamen als ge- snoef van een demagogische politicus. „Weliswaar heeft dr. Soebandriod» verzekering gegeven, dat Indonesië nooit oorlog zal voeren vóór gebiedsuitbrei ding maar het is nu al geruime tijd be zig. provocerende speldeprikken toe te dienen in de vorm van infiltraties in on bewoonde kuststreken en door aanra- kl1?aï,Lzoe,Hen met mogelijke sympathi- ?u af u ?us >.The\Age", die echtef m ae uitlatingen van Soebandrio geen oeareiging met een invasie in Nw. Gui- j'-a zlet: vermoedelijk vormen zij eer der een poging om de schuld van re cente gebeurtenissen op de Nederlan ders te schuiven. „Maar de naburen van Indonesië moeten de toestand nauw keurig blijven volgen, omdat politieke onrijpheid mogelijk kan leiden tot een verstoring van de vrede." (Zie ook elders in diblad) ROTTERDAM, 5 dec. Bij de uitlo ting van de 2 V2 pet premielening 195? (120 obligaties, 12 series), groot f 20.000.000 wordt nummer 4 van serie 19.881 uitgeloot met f 100.000, no. 8 van serie 12.954 met f 10.000, nummer 5 van serie 1.310 met f 5.000, no. 2 van serie 1.310 met f 2500. evenals no. 8 van -serie 19.881. no. 5 van serie 11.131, no. 8 van serie 16.030, no. 1 van serie 1.310, no. 2 van serie 9.516 en no. 5 van serie 1.499 met f 1.000, no. 6 en no. 9 van serie 5.903, no. 7 van serie 12.954, no. 2 van serie 7.280 en no. 7 van serie 12.516 lootten uit met f 500. De overige nummers van genoemde series zijn uit geloot met f 125. evenals alle nummers van serie 11.940 en 5.337. HOU OP MET SLAAN! IK GEEF ME OVER' OH l—-WAT BENT f NA, LIEVELING, WAT IS 'EEND WAS IK V (er met JE ge&euro? OM ER ZO IN 7 TE LOPEN!) HARRY SLOEG JE NEER EN GING AAN DEK... EN D0NBEV V uANpEht kan ook zo yJrfzfri! TERUGKOMEN. JEUKE copyright swan features syndicate S5-0 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2