—STILLE ARMEN- COMEDIE 1960 speelt melo drama „Corsica" van Bernstem m ■Hl Uitvoering in 31 -toonsysteem op orgel en violoncel Zandvoortse strand sleet op sommige punten een meter af DWT ging gelijk op tegen Zwip Een rijm voor de Sint? Logge speeltrant van verouderd boulevardtoneel Ringvaart kon het water niet meer kwijt Haarlemse V.H.S. weer op mars naar eerste klasse Flamingo's wist met redelijk goed spel Argus te kloppen St. Nicolaasactie T riniteitslyceum J. H. W. Doorne bosch 40 jaar ambtenaar STICHTING NAUWLUISTERENDHEID Bestuurder laat zijn vrouw na botsing achter MAANDAG 5 DECEMBER 1960 PAGINA 3 Geld van zomergasten kwam bloot Kleine stormschade in Haarlem Storm lokt toeristen naar IJmuiden Grote belangstelling aan het strand VEEL WATER OP BOLLENVELDEN Films Haarlem e.o. 5 Di 1Versen ^Urgerlijke Stand Haarlem WATERPOLO Sinterklaasmag ik U vragen op de avond van Uw feest, of U nu in deze -dagen lien wilt helpen, 't allermeest die in zorgen blijven leven zonder chocolade-hart, die zich altijd zien gegeven nooit de koek en steeds de gart. Laat de mensen rustig dichten op Uw goedheid en Uw staf, op de rechten en de plichten, op Uw loon en op Uw straf. Wilt U hen dan inspireren als ze vlijtig bezig zijn en elkaar een lesje leren tot dit allerbest refrein: Op het mooie „vol erbarmen" rijmt zo goed ons „Stille Armen Schaken in K.N.S.B. en N.H.S.B. 8'A-nys -22 W aterpolotoernooi van D.W.R. Toernooi bij Oranje Zwart „Reclame"-leeuw liep los in etalage FEEST VAN SINT-ELOY Sinterklaas bij kinderen van de K.A.B. PUZZELRIT VAN POLITIE BASKETBALL Deksel vliegt van tankauto Biljarten K.N.B.B. district Haarlem Eerste tulpen in Beverwijk af- ZANDVOORT, 4 dec. Door de zuid wester storm zijn in Zandvoort van de tent van „Ober Bayern" aan de Zee straat talrijke zinken platen afgewaaid. De brandweer en personeel van publie ke werken troffen de nodige voorzienin gen. Langs de kust werden de strandalgan- gen en rijwielpaden onder het opstui vende zand bedolven. Door het geweld v'an de branding sleet het strand op sommige plaatsen zelfs een meter af. Bij hoog water, zondagmiddag om streeks vier uur, sloegen de golven te gen de aldus gevormde zandmuur. Doordat de wind langs het strand HAARLEM, 5 dec. Het afgelopen Weekeinde heeft de Haarlemse politie talrijke telefoontjes ontvangen van men sen, die overlast hadden van de storm. In alle gevallen moest de politie er in derdaad aan te pas komen. Zo op het Hasselaarsplein, waar een boom dieig- _de om te vallen. Op het Staten Bolwerk lag voor het gebouw van de Raad van Arbeid een boomtak over de weg en meer van dergelijk kleine gevallen. In het kort geven wij hier het belangrijk ste weer. De steiger voor gebouw Cultu- ra in de Jansstraat was door de storm losgeraakt. Het verkeer moest omge legd worden. Direct is men met het herstel begonnen, zodat zondagochtend, enkele uren na het gebeurde, het ver keer weer normaal doorgang kon vin- ?l!we Gracht bij een tand steen^'®che mnehting dreigde de schoor- ?eet r, vallen. De politie werd di- waJ aarschuwd. Toen zij aankwam as. de schoorsteen inmiddels omge waaid. Brokstukken waren gevallen op Aen kippenhok van een woning op de Nassaulaan. De brandweer duwde het ïsstant van de schoorsteen om en voor nam daardoor verder gevaar. Op de "bierkade begaf een kop van de gas- a1taarn het. Gevaar bleek dat niet op /^leveren. Maatregelen werden geno men. In de Athonie Fokkeriaan sneu velde een ruit van 1.50 bij 2.50. De scher ven veroorzaakten binnenshuis enige ®chade. In Den Hout waaide een boom °m, die meteen het wegdek van de He- lenalaan afsloot, in de Hendrik Roozen- laan waaide de top van een gevel af. IJMUIDEN, 5 dec. Het IJmuider Jtrand heeft zich zondag in een grote "«langstelling mogen verheugen. Het Sltijd fascinerende schouwspel van de huizenhoge golven, die over de pieren sloegen werd in de loop van de dag door duizenden toeristen gadegeslagen. Jh de meeste gevallen parkeerden zij y^n wagens op de hoogte bij de sema- '%r. Zonder van hun comfortabele zit plaatsen op te staan hadden zij daar ®en prachtig uitzicht over de kokende Zee. ook bij de baileybrug was het teenidnervdarnultaOe brug was meer het die de elementen *Poed'ge wandelaars, tocht naar het strand tr£ts|£end' de maakt. strand hadden ge- Het is maar goed, dat de Lange Nieuwstraat, IJmuidens hoofd verkeers ader, nu van vier rijbanen is voorzien, want anders zou de onophoudelijke stroom voertuigen maar moeilijk te verwerken zijn geweest. Het was nog drukker dan op een zo merse hoogtijdag. SASSENHEIM, 5 dec. Met bezorg de gezichten hebben de bloembollen kwekers de onafgebroken stroom van regen zien neerplensen. Reeds zondag morgen zag men overal n de streek, Vooral op de laag gelegen akkers, grote ^lassen water op de bollen staan. WÖij een grote firma in Sassenheim zondagmiddag het bericht bin- dat op haar kwekerij in Juliana- (N.H.) vele hectaren blank ston- omdat het gemaal was uitgevallen. Advertentie het CfNEMA PALACE: „Ridders van zwaard", 14 jr.; 2, 7 en 9.15 uur. S dec. vervalt 2e avondvoorstelling. Do. 7 en 9.15 uur: Verzoekprogr.: w..Opofferlng", 18 jaar. "rtANS HALS- „Zolang er mensen zijn" 18 jr 2 7 en 9 15 uur. t Di. 2 én 8 u. Op 5 dec. geen voorstellingen. HOO: „Hier is Lemmy Caution', str. volw. ïA-Sic- vervanur2e avondvoorstelling. t-m- woensdag: „Zij, die van d Jonde leven", volw.; 2, 7 en 9.15 uur. D dee. geen avondvoorstl. Do.-cyclus. SÜivt?,ris Canaille", ontr. INBRANDT: „Paradies der Matrosen 5 2, 7 en 9.15 u. Soxv®c- vervalt 2e avondvoorstelling, ovn-i t-m. donderdag: „Het licht aan de 5 djrant", ontr. 2.30, 7 en 9.15 uur. r>j£- vervalt 2e avondvoorstelling. Sas'": „Nachttrein", 14 j. 2.15, 7 en hlINERÏ, Vervalt 2e avondvoorstelling. Conoy.- woensdag, 2.30 uur: „H kinder-' ul en wo. o.u u.,4/t de dan ter"' 14 jr.: do. 8.15 u.: „Als UW hanvt komt er reven", str. volw a.l.; di. en wo. 8.15 u. Hopla „De hangt komt er regen", str. volw Oud Dinsdag 6 december en Dal", Rijksstraatweg 91, Waard 8 uur; Lezing door Simon over zijn reis naar Noorwegen. van een zoon: M. L. de Westervoij A. van Duijvenvoorde- - OVgpj d; p. M\ Meirmans-Pouw. y«ldt, 70 J. w. Raap-van der ^hg-Veri','paarneL A. van de Wee- Halberd»1 Hogewoerdstr.; H. ^«ringa |,ladt. 79 j., Middenweg; L. Z«n der' Valk^&r.ckheijdestraat; J.H. j S?khui26n '-J8. 3-, Blinkertiaan; H. 'J'mrner 77 E' Pr«s- Steijnstraat; ONLgp-rip'y .l-. Gen. de la Rejjstraat. Fm G' C hSWD: J- G. Hijlkema en GEhuis' ns; W- John en H- J- J.^va'n "r c- J- Spannenburg Hoogland.001 G' de Jong en woei en niet pal west stond, bereikte het water niet de duinvoet, zodat daar aan geen noemenswaardige schade werd toegebracht. Het geweld der elementen bracht zon dagmiddag vele automobilisten naar Zandvoort. De stoutmoedigen onder hen waagden zich voor een korte maar moei zame wandeling op de boulevards of het strand. Verschillende oude Zandvoor- ters kon men daar bezig zien. Zij tuur den naar het afgesleten strand, dat geldstukken bloot bracht die de bad gasten daar in de zomer hadden verlo ren. En niet zonder resultaat! Anderen bepaalden zich tot aangespoelde voor werpen, voornamelijk hout. HAARLEM, 5 dec. Zoals reeds eni ge jaren dank zij de inspanningen van de Apostolaats Gemeenschap St.-Petrus en Paulus traditie is, heeft ook nu weer Sint Nicolaas in de dagen rond zijn ver jaardag een gastvrij onderkomen mo gen genieten Jn het Triniteilslyceum. De Goedheiligman had het dermate druk,, dat hij, met zijn veelvuldig af- en aanrpden bij menige Zijlwegbewoner de indruk wekte meervoudig aanwezig te zijn. Het geloof van vele vol verwach ting kloppende kinderhartjes in de buurt van het. Lyceum ;s tijdens het weekend danig op de proef gesteld. Meest oudieerlingen hielpen Sint Nico laas met het aantrekken van de tab berd, die de ene keer te groot, dan weer te klein scheen. De Sint kon tasten in een groot arsenaal zwarte Pieten die door het Triniteitslyceum kuierden als was dit hun dagelijks doen. Vanwege het barre weer werd de schimmel thuis- gelaten en zorgden welwillend door al lerlei relaties van de heilige bestuurde auto's voor het vervoer. Zaterdagavond heeft de Sint met be middeling van dezelfde Apostolaats Ge meenschap enkele arme gezinnen in Haarlem met een visite verrast. De hiervoor benodigde gelden en geschen ken waren bijeengebracht door de iri- nitariërs, die zich van hun mildste kant hebben laten zien. Spontane collectes onder de schoolmissen, een cadeautjes- actie en vrijwillige bijdragen leverden naast de kast met geschenken de som van 140,93 op, door Smt Nicolaas wel besteed aan noodzakelijk inkopen. De Goede Sint heeft dan ook met gul le hand kunnen geven. De families wis ten vaak niet hoe ze het hadden en ont roerende tafereeltjes speelden zich af in de huiskamers waar Sint met open ar men werd ontvangen. De katholieke Vereniging vwr het Gezin en de Zus ters van Juliana van Valkonerie had den de adressen uitgezocht en hun keu ze was overal juist en treffend. De Apostolaats Gemeënschap van het Tri niteitslyceum en met name de modera tor, pater Krudde OESA verdienen de grootste waardering voor deze, in alle opzichten volledig geslaagde Sinter klaas-actie. HAARLEM, 5 dec. De waterpolo- wedstrjjd Haarlem 1-VZV 1, die zater dagavond voor de dames-beker-compe titie KNZB gespeeld werd, gaf een on gelijke strijd te zien, daar VZV met 5 speelsters verscheen en Haarlem er 6 aan de strijd liet deelnemen. Met enke le verre schoten, gelost door Marijke van Koten vanuit de VZV achterhoede, had de Haarlemkeepster weinig moei te, waardoor het voor de VZV-dames een nutteloos pogen bleef om de eer te redden. Bij Haarlem werd de speelstersmeer derheid ten volle uitgebuit. Met een doelpunt van Corry Holm en twee va" Annie Fransen en Thea Hölsken stond Haarlem met de rust met 5-0 voor en werd in de tweede helft door Thea Hols- ken de eindstand op 7-0 gebracht, vzv heeft nu in Afdeling II A uit 5 wed" strijden 6 punten binnengehaald en Haarlem uit 4 wedstrijden 4 punten. De gewijzigde opstelling waarmee DWT 1, voor de bekercompetitie KNZB beren, de strijd aanbond tegen ZWil uit Den Haag, gaf hoop voor de toe komst. Er werd aardig samengespeeia en het zag er naar uit dat er yoor ae Haarlemmers winst in de strpd zat- Dit werd er echter niet uitgehaald, vooral ook omdat niet alle schietkan sen op de juiste wijze benut ,werde"- Theo de Dood en Rob van Gaaien had den DWT aan een voorsprong geholpen, toen Weyts een tegendoelpunt scoorde en de rust inging. hom de hST®^'vanaf dflinkeb vleugel in de Achterhoek van.het ZWIP- doel maar de scheidsrechter kende geen doelpunt toe daar een DWT-er zich voor de balliin binnen de twee-meterljjn be vond Van Oosterom bracht daarna de nloegen naast elkaar en was met de stand 2-2 de strijd bekeken. DWT bezet momenteel met 5 punten de bovenste plaats van de afdeling III B en heeft een wedstrijd meer gespeeld als DWR dat met 4 punten uit 3 wedstrijden volgt. Voor de derde klasse-dames-competi- tie district Noord-Holand kwam DAW 1 uit Alkmaar om het tegen DWR 1 op te nemen. De gezusters Drogtrop vormden bij DWR een aanvalslinie, waartegen DAW niet opgewassen bleek. Tot drie maal toe noodzaakte Alie Drogtrop de DAW keepst.er die het toch niet on verdienstelijk deed de bal uit haar doel te halen, waarna Ineke Moermond het DWR-doel doorboorde en de rust in ging. In de tweede helft bracht Meta Brouwer de eindstand op 3-2- In de strijd die gespeeld werd tussen de reserves van HPC en DWT kwamen de Heemstedenaren in de eerste helft met 2-0 voor, door inschieten van Hans Lippe en Hertog Enthoven. Na de her vatting brachten Lex van Gaaien en Theo Kramer de balans in evenwicht en het was in de eindstrijd dat Enthoven voor een 3-2 overwinning voor HPC zorgde. In de ontmoeting HVGB 3-DWT 3 werd de ruststand 0-2 ook de eindstand. HAARLEM, 5 dec. Dezer dagen herdacht de heer J. H. W. Doorne- bosch,tdie werkzaam Is op de afdeling bevolking, burgerlijke stand en verkie zingen te Haarlem, het feit, dat hij veertig jaar in overheidsdienst was. In de Schepenzaal van het stadhuis werd hij deswege door superieuren en collega's gehuldigd. 2 De heer F. van Egmond sprak namens het gemeentebestuur lovende woorden aan het adres van de jubilaris. Hij prees in het bijzonder diens collegiali teit en werkijver, die zich ook buiten het stadhuis demonstreert. De heer H- H. Janssen, chef van de afdeling, zei, dat de heer Doornebosch een voortva rend man is, wiens werk hogelijk wordt gewaardeerd. Als chef van de afdeling fabelachtig geheugen, terwijl ook de zorg voor het meubilair en de ma teriaalvoorziening bij hem in goede handen is. Namens de A.B.V.A. sprak de heer Damiaans, die de jubilaris een harde werker noemde. Als actief lid en gedurende lange tijd als penning meester heeft hij veel bijgedragen tot de groei van de ambtenarenorganisatie. Namens het gemeentebestuur en amb tenaren wedden de heer Doornebosch een fototoestel met paraattas en blits- apparaat aangeboden. Van de A.B.V.A. kreeg hij een werkklokje. De ambte- narenvereniging van de zangvereniging St.-Caecilia, waarvan de heer Doorne bosch een gewaardeerd lid is, hadden bloemen gestuurd. Aan ons bureau werden de volgende giften bezorgd: „Dit is voor Stille Armen" 10,-, Wandelaar 5,-, N.N. 15,-. Bij het comité is binnengeko men: Mej. C. C. 15,-, mr. C. v. L. 25,-, N.N. 10,-, A. B. 2,50, E K. D. ƒ5,-, F. W. ƒ10,-. U kunt uw gift overmaken op gironummer 143480 ten name va" de Nieuwe Haarlemsche Courant onder vermelding „Stille ArmenU kunt uw gift ook bezorgen bij ons bureau, Smedestraat 5, of by de sigarenma gazijnen B. v. Odijk, Amsterdamstraat 12 en Ch. Spaas, Rijksstraatweg 21. HAARLEM, 5 dec. Dit weekeinde heeft zich in de Haarlemse schouwburg de „Comedie 1960" gepresenteerd aan het vaderlandse schouwburgpubliek. Zij is geen toneelgezelschap in de ge bruikelijke zin van het woord, want de formatie is slechts bedoeld voor het vertonen van één stuk, „Corsica" van Henri Bernstein. Rie Gilhuys, tot voor kort verbonden aan de toneelgroep „Theater", en Ton Kuyl die men vorig seizoen bü „Ensemble" heeft kunnen zien, vormen samen de kern van „Co medie 1960". Buiten de bekende gezel schappen om willen deze twee mensen dus gewoon toneelspelen, voor eigen ri sico, en met medewerking van enige actrices en acteurs die zij voor de be zetting van „Corsica" nodig hebben. Een gelukkige doorbreking van het langzamerhand verstarrende systeem. BHHn HAARLEM, 5 dec. Een voorlopige 63 overwinning van V.A.S. 3 tegen Zaandam heeft het Haarlemse V.H.S. aan de leiding gebracht in de 2e klasse van de K.N.S.B. De Haarlemse schakers maken nu een uitstekende kans het ver loren terrein in de eerste klasse al na een jaar te heroveren. Minder goed gaat °e' met Het Oosten dat voor de derde vÜrc r®.envolgcnde maal met duidelijk werd verslagen en reeds au l!na zeker de degradatie niet meer der» «JULI? °nt,°pen. Temeer daar in deren. 2 clubs moeten deSra" De ranglijst luidt hier 1. V.H.S. (1) 2. 2. 2. V.A.S. 3 3. 2. - 3. Zaandam 3. 2. 4 Watergraafsmeer 3. 2. -■ 1- 4. 5. De Pion (1) 2. 1. 1. 3- 6. B.S.G. 2 (1) 2. -. 1. 1. 7. A.S.V.U. (1) 2. -. -. 2. 8. Het Oosten 3. -. -. 3 1. 4. 1. 4. 1. 0. 0. 19 -J9 18X-UM 16K-13K 15 -14 16 -12 12 -13 ((2)) ((11) ((2)) ((4)) C (4) - -. ((D) geeft het aantal onbesliste wed strijden aan geeft'het aantal onbesliste par tijen aan. In de Noordhollandse Schaakbond werd in de eerste klasse de belangrijke wedstrijd Heemstede 2-Bloemendaal beslist. Er kwam een gelijk spel uit de bus hetgeen precies koren op de molen was van de schaakclub Halfweg dat nu met een punt meer dan deze beide clubs alleen aan de kop gaat. Bij de tweede klassers kunnen in afd. C Bloemendaal 2 en H.W.P. het niet geheel eens worden. Bij de stand 44 zijn de beide resterende partijen ter arbitrage opgezonden. De H.W.P.'ers hopen tot een kleine zege te kunnen komen. Hetzelfde geldt voor Santpoort 2 dat tegen V.H.S. 4 eveneens tot een voorlopige 44 stand kwam Bij de vierde klassers trekt in afdeling C het goede spel van het IJmuider Kijk Uit 4 de aandacht. In Assendelft behaalden de ÏJmuidenaren de tweede achtereen volgende overwinning en staan daarmee op de eerste plaats in de rangschikking. De uitslagen zijn: K.N.S.B. 2e klasse B: VHS-Watergraafsmeer, bord 1: P. A. van Driel-W. de Jong 0—1; 2. F. A Spinhoven-J. Staal afg.; 3. G. B. v.d. Velde-M.C. van Waarden burg 0—1; 4. A. C. v.d. Tak-P. Geerts 'A—'A; 5. J. Blokker-D. Eijk 1—0; 6. J. H. Marwitz-J. van Maaren 10; 7. R, Mol-G. Oosterman 1—0; 8. L. G. Mostertman-J. H. Kennedy 10; 9. P. E. Brommer-H. Lamein K10. W. Krijnen-C. J. Eenennaam 10. Totaal 6—3 vl. HET OOSTEN-DE PION, Bord 1: C. Rothert-drs Th. van Kleef 0—1; 2. C. Hoogland-C. Struy- laart afg.; 3. H. C. Honsbeek-E. Struylaart 01; 4. C. Hovingh-G. Baaw 10; 5. J. J. van Kampen-H. Struylaart lA6. A. Herfst-G. ten Bosch 0—1; 7. Herfst-H. Baauw 01; 8. J. van Pelt-J. Bruinsma 01; 9. C. Koster-J. Struylaart Yi10- J- Vlug -B. v.d. Horst 01. Totaal 27 vl. Zaandam-VAS 3 6—4; BSG 2-ASVU 8lA2A voorl. N.H.S.B. Ie klasse B: Heemstede 2-Bloemendaal 55. 2e klasse afd. B: Zaandam 3-Saende 3A—6A; afd. C.: VHS 4-De Torens 4—6; Bloemendaal 2-HWP 4voorl Santpoort 2-VHS 4 4—4 voorl. afd. D: Rolland 2-Het Oosten 2 4j45 3e klasse, afd. A: Caïssa 3-Schaakmat 2 3'Avoorl. 4e klasse, afd. B: Witte Paard 2-West- zaan 55; afd. C: Assendelft 2-Kijk Uit 4 2A—1A-, afd. D: Het Oude Slot- HWP 3 5—5. De Ringvaart rond de Haarlemmermeer kon na de zware regenval van zaterdag en zondag het water niet meer kwijt. Overal zocht het water een uitweg. In Osdorp moest de dijk met zandzakken versterkt worden, waardoor ernstig ge vaar voor overstroming werd voorkomen. Maar waarom men hiervoor Bern- steins „Voyage" door Ton Kuyl rede lijk goed onder de titel „Corsica" ver taald van de rommelzolder heeft ge haald, is me een raadsel. Bernsteins melodrama-kunst is toch wel echt he lemaal verouderd. De lach en de traan keurig netjes in het gelid om ieder op de eigen tijd een beroep te doen op de gevoelige zielen van de toeschouwers. Voor het overige is „Corsica" een dood gewone boulevarddraak. Een jonge schilder leert een getrouw de vrouw kennen en begint met haar een avontuur. Later bemerken ze, dat ze van elkaar zijn gaan houden, maar als de schilder ontdekt dat de vrouw vroe ger al een amourette met zvjn beste vriend heeft gehad, wil hü haar de deur wijzen. Gelukkig overwint het verstand en komt alles goed. Van het hartelijk lachen, waarvan de programma-inlei ding gewaagt, is bij 'mij althans geen enkele keer sprake geweest; evenmin van de „stille aandacht". Het stuk zou misschien iets gedaan hebben, wanneer het niet zo log en zwaar over het voetlicht was gekomen. Vooral het gedeelte vóór de pauze berst te haast van serieuzerigheid. En na de pauze probeerde men het op kluchtma nier. Van de regie van Jan Retèl heb ik dan ook rtiet veel begrepen. Het was allemaal veel te nadrukkelijk. Johan Greter had 'n luchtig, handig décor ont worpen voor deze voorstelling. Rie Gilhuys is een charmante actrice, die de onbestorven weduwe weliswaar een plezierig karakter wist mee te ge ven, maar plastisch bepaald niet uit blonk. Zij herinnerde teveel aan de wer kelijkheid om weirkelijk in deze comé- die te doen geloven. Ton Kuyl dééd wel iswaar jong en uitgelaten, maar was het niet. Misschien, dat de vele getourmen teerde rollen die hjj de afgelopen jaren hier gespeeld heeft, hem parten speel den. Frits Butzelaar was feitelijk de enige die erin slaagde de comédie-toon juist te treffen. Plastisch maakte hij de vriend van de schilder, de wat burger lijke zakenman volkomen aanvaard baar. Manon Alving was ook als de ver- loofde-op-de-wip het schichtige vogeltje, dat zij nu al jaren op de vaderlandse planken brengt. Gerard Doting speelde als een veredelde dilletant de concierge. Al bij al dus, lijkt het me jammer van de vele moeite die men zich ongetwij feld heeft gegeven om dit stuk te bren gen en van het risico, dat men zich daar mee persoonlijk op de hals heeft ge haald. Misschien dat juist het oudere publiek toch nog wel iets ziet in dit melodrama. Voor jeugdig publiek is het allemaal niet zo verheffend. J.W.v.d.V. HAARLEM, 5 dec. Het jaarlijks waterpolo toernooi van de Haarlemse zwem- en poloclub „De Waterratten", om de in memoriam D. E. van Leer- sum wisselprijs, wordt zaterdagavond in het Sportfondsenbad gespeeld. De ploegen van DWR, DWT. Haarlem, HPC, HVGB en VZV zullen daarin de strijd aanbinden. HAARLEM, 5 dec. De stemming van ons toonstelsel heeft door de eeuw heen vele mathematici beziggehouden. Ook in onze tijd zoekt men nog steeds naar een uitbreiding van de toonge- slachten. Het is prof. A. Fokker ge weest, die met zijn 31 toonsorgel (31 to nen ]3er octaaf) in Teylersmuseum ve le twistpunten in het muzikale kamp heeft opgeworpen. Om de belangstelling van jonge kunstenaars te wekken is op gericht de stichting „Nauwluisterend- heid". Zondagmiddag waren het de cellist Anner Bijlsma en de organist Ton de Beer, die met composities van Alan Ridout en Henk Badings onze oren nog al eens op de proef stelden. Anton de Beer opende de bespeling met Sweelincks kleine toccata, die hij speelde in de z.g. middentoonstemming (een stemming, die in Sweelincks tijd, dank zij de theoreticus Zarlino, in ge bruik was). De voordelen van de mid dentoonstemming kwamen vooral naar voren in de vertolking van De Fesch' so nate voor cello en orgel; door de gelij ke tertsen van beide instrumenten ont stond er een statische eenheid, een ele ment dat wij bij onze huidige getempe- reerde diapason vooral bij het samen spel missen. Anner Bijlsma speelde de ze sonate met een briljante toon vor ming en een intense muzikaliteit. Met „music for 31-tone organ" van Ridout toonde Anton de Beer zich een uitstekend interpretator van deze soms gamelan-achtig klinkende mu ziek. Het is bekend dat onze westers ge schoolde oren vaak moeite hebben met het beluisteren van Oosterse muziek, omdat deze muziek op een geheel ande re toonschaal is gebouwd. Doch de weergave die Anner Bijlsma gaf van Partitia for cello-solo van Ridut een werk van vaak exotische schoonheid vormde het hoogtepunt van de middag. Een knappe prestatie van Bijlsma, die waarschijnlijk de enige Nederlander is die het 31-toonsysteem ook op de violon cel weet te realiseren. Deze experimentele muziekmiddag werd besloten met de suite 1954 van Henk Badings, een gedegen stuk mu ziek. Hulde aan Anton de Beer, die de bijna onleesbare partituur vol cijfers en tekens met gemak wist te ontcijferen. A. Krt. HAARLEM, 5 dec. Op zondag 11 december organiseert tafeltennisvereni ging Oranje-Zwart weer haar traditio nele taaipoppen-toernooi. Gezien de zeer goede prestaties in de le klasse N.T.T.B. zal er deze middag weer fel gestreden worden. De wedstrijden be ginnen om een uur en worden gespeeld in de r.-k. jongensschool in de Eem- straat. Leden en oud-leden kunnen zich nog opgeven bij P. v. Gastelen, Stuyve- santstraat 37, tel 61385 en F. G. Bruyn, Duinoordstraat 57, tel. 52711. HAARLEM, 5 dec. In een etalage van een bonthandel in de Barteljoris- straat waren zondagochtend twee leeu wen in een kooi als attractia voor pu bliek ondergebracht. De leeuwen waren afkomstig van Johny Boltini, die ze daar ook bezorgd had. Vermoedelijk was de kooi niet goed afgesloten, want na en kele uren ontdekte de eigenaar, dat een van de leeuwen ontsnapt was en vrij in de etalage rondliep. De schrik werd nog groter, toen bleek, dat de leeuw bijzondere belangstelling had voor een bonimantel van 5.000. De Radio Auto Dienst van de Haarlemse politie kwam er aan te pas en een der politiemannen gooide een doek over de leeuw heen en wist hem toen weer in de kooi te krij gen. De schade bleef beperkt tot enke le gordijnen die de leeuw verscheurd en opgevreten had. HAARLEM, 5 dec. De leden van St.-Eloy zijn gisteren bijeengekomen om gezamenlijk het patroonsfeest te vieren. Na een H. Mis in de paterskerk aan de Groenmarkt troffen zij in ge bouw St.-Bavo een welvoorzien ontbijt. De voorzitter heette in het bijzonder welkom de smeden-patroons, die ook aan het feest deelnamen. Na het ont bijt hield de voorzitter een toespraak, waarin hij de toestand van de Haarlem se afdeling van St.-Eloy besprak. Hij vroeg de leden vertrouwen in het be stuur te hebben en verzekerde dat het bestuur vertrouwen had in de leden. Hij rekende op aller medewerking. De dis trictsbestuurder, de heer Krijgsman, schilderde het leven van St.-Eloy en besprak daarbij ook de situatie in de metaalindustrie. Hij hoopte dat de me taalbewerkers ook hun aandeel zouden krijgen in de gestegen welvaart, waar over nog zoveel te doen is. De geeste lijk adviseur kapelaan .Geraets, voeg de daar een geestelijk woord aan toe. De heer H. Boeree zorgde met enkele voordrachten voor de nodige ontspan ning. HAARLEM, 5 dec. Op de hoek van de Nagtzaamstraat en de Teding van Berkhoutstraat gebeurde gisteren een vrij ernstig ongeluk. De bestuurder van een personenauto, de vijftig-jarige boormeester H. uit Haarlem, wilde met zijn personenauto vanuit de Nagtzaam straat de Teding van Berkhoutstraat inrijden. Volgens zijn verklaring later aan de politie werd hij in de bocht ver blind door de lichten van een hem tegemoetkomende autobus. Hij reed daardoor pardoes tegen een verkeers- zuil, die tengevolge van de botsing af knapte. Door de schok werd de 46- jarige echtgenote van de bestuurder uit de auto geslingerd. De man stopte, zocht naar zijn echtgenote, vond haar niet, stapte in de auto en reed weer weg. Dank zij aanwijzingen van om standers kon de politie de man later aanhouden in de Da Costastraat. Hij bleek onder invloed van alcohol te zijn en werd nadat een bloedproef was ge nomen ter ontnuchtering in het poli tiebureau ingesloten. De vrouw was door de val gewond geraakt en een nabijliggende woning binnengedragen. Later werd zij naar het Groote Gasthuis gebracht. De Haarlemse politie ver zocht eventuele getuigen zich te melden op het bureau van de ver keerspolitie aan de Lange Wijngaard straat. HAARLEM, 5 dec. De kinderen van leden van de Haarlemse K.A.B. heb ben gistermiddag gedurende een paar uur veel plezier beleefd aan een aan trekkelijk programma, dat hun als Sin terklaasfeest werd gepresenteerd. Na dat zij zich met enkele films kostelijk hadden vermaakt, kwam het hoogte punt: het bezoek van St.-Nicolaas en twee Zwarte Pieten. Met veel enthou siasme werden zij begroet. De voorzitter van het St.-Nicolaascomité sprak een woord van welkom, waarin hij liet uit komen, dat het hem plezier deed. dat St.-Nicolaas de kinderen van de K.A.B. nooit vergeet. De kinderen zongen daarop enkele liedjes en St.-Nicolaas greep de gelegenheid aan de kinderen aan te sporen de schoolmis bij te wonen. Een paar kinderen mochten bü hem komen en tenslotte kreeg iedereen een heerlijke versnapering. ZANDVOORT, 5 dec. Vrijdag avond was er in Zandvoort een on gewoon druk rywieiverkeer van poli tiepersoneel te constateren. Deze politionele actie had echter niets ver ontrustends: voor het personeel der beroeps- en reservepolitie van Zand voort was een puzzeltocht door de badplaats georganiseerd. Om 8 uur startte de eerste deel nemer en al spoedig kon men overal in Zandvoort speurende en tegen de straffe wind optornende politiemannen vinden. De rit was door de heren H. Jansen en M. J. Methorst vakkun dig uitgezet en leverde menige moei lijke situatie op. Om half twaalf waren alle deelnemers - al dan niet buiten adem - aan de eindstreep bij de Vijver hut aangekomen. De korpschef van politie, de heer H. P. Huysman, dank te allen die aan deze geslaagde tocht hadden medegewerkt, onder anderen de leden van de „Motorclub Zand voort". Met een geestige speech reikte de korpschef vervolgens de prijzen uit. De heer H. de Hoop kwam met 158 strafpunten in het bezit van de wisselbeker. De andere prijswinnaars waren: 2. P. van der Marck (214 strafpunten); 3. A. Neems (272 straf punten); 4. G. Pols (288 strafpunten) en 5. F. M. Brockhus (310 strafpunten). HAARLEM, 5 dec. Mentaal ge sterkt door de recente overwinning op U.S. in Amsterdam, slaagde het bij vlagen zeer goed spelende Flamingo's er in ook het Haagse Argus te klop pen. Behoud van een plaats in de ere divisie is nu zeer wel mogelük. Een tegenvallende damesploeg van The White Stars verloor onverwacht van H.A.V. In de heren eerste klasse be haalden zowel The White Stars ais Typhoo.is de volle winst. Aanvankelijk ging bij Flamingo's- Argus de strijd geheel gelijk op. Toen echter Flamingo's, dat deze wedstrijd met veel overtuiging speelde, een 68 achterstand, via 98 in een 138 voor sprong omzette, bleek dat winst moge lijk was. De voorsprong bleef tot rust behouden 25—19. Na de hervatting liep Flamingo's aanvankelijk uit en leek de strijd snel te gaan beslissen. Argus kwam echter nog éénmaal terug dankzij vooral Pouw. Bij de stand 3531 wezen de scheidsrechters bij een uitbal elk een andere kant uit. Argus nam de inworp en scoorde. Een protest van Flamingo's had een sprongbal tot gevolg, waaruit nu de Haalemmers scoorden (37—31). Na dit moment is de Flamingo's zege ge.n ogenblik meer in gevaar ge weest. De Haarlemmers die de aan vankelijke gesloten Argus-zone door treffers van afstand van Dekker en Halewijn, opentrokken, groeiden naar grote hoogte. Vooral Lagerweg ging zich in deze periode bijzonder weren. Aan de andere kant verschrompelde de 2.07 lange Melis tot een onbeteke nende figuur, die in elk opzicht faalde. De score steeg nu snel via 4133 en 4937 naar een duidelijke en ruim schoots verdiende 6343 Flamingo zege. Argus bij wie de Leeuw en Tide- man ontbraken, stelde teleur. De top- scores waren: Flamingo's. Lagerweg: 716, Halewijn 310 en Hans Dekker 510. Argus: Melis 56, Pouw 5—8. De zeer mat spelende en in alle linies rammelende damesploeg van The White Stars, heeft zich geheel tegen de verwachting laten verrassen uit de marinestad die een grote over aan de dag legden, leidden reeds bij de rust 14—20. Ook in de tweede helft slaagden de „sterren" er niet in zich te herstelen en verloren verdiend met 32—36. Voor de Stars scoorden: Jenny .d. Hoeden: 65 en Annie Kaart 65. In de heren eersteklasse eveneens een duel The White Stars-HAV, hier echter met een geheel andere afloop. The White Stars legden reeds direct tempo en wil aan hun tegenstanders op en kwamen via 9—0 en 21—7 op een 32—9 voorsprong bij de rust. In de tweede helft werden de Helderse heren en met name Ridder wat pro ductiever. De uiteindelijke Haarlemse overwinning konden zij echter niet meer verhinderen. Via 5421 kwam het einde met 6230. Topscores: The White Stars, Jager 3—12, Spoor 22-4. HAV: Ridder 411. Typhoons-Te Werve was een sfeervol duel. waarin de Hagenaars het groot ste deel van de speeltijd een voor sprong hadden, hoewel het verschil steeds gering bleef. Via 1316 werd de ruststand 2127. In de tweede helft steeg de spanning nog en bereikte enkele minuten voor het einde bij de stand 4646 haar hoogtepunt. Ten slotte won Typhoons met 4948. Top scores: Typhoons: Jansma 48, Arge- loo: 212, Heijmel 72. Te Werve: Jonker 6—9, Leek 6—6. In de herenovergangsklasse bleven de Flamingo's-reserves ongeslagen door S.C.Haarlem met 4061 te klop pen, Typhoons 2 liet een steek vallen doorr van Antilopen 2 te verliezen, 43—49. De overige uitslagen' zijn: Heren tweedeklasse: HCK-Cibaba: 2743; HOC 2-Antilopen 3: (Antilopen niet opgekomen); Exercitia-Tornado: 35 30; The White Stars 2-HCK 2: (HCK niet opgekomen)HOC 3-S.C.Haarlem 3: 27—25. HAARLEM, 5 dec. Zaterdag stond voor een wasserij aan de Kampersin gel een tankauto, vanwaaruit via een leiding olie naar de wasserij gelost werd. Plotseling sprong het mangatdek sel van de tank los en vloog over het dak van de wasserij heen, de tuin in van het perceel Kampersingel 48 zw. Daar werd een siermolentje vernield. De oor zaak is vermoedelijk een verstopte lei ding waardoor de druk in de tank te groot werd. De auto werd in beslag ge nomen en naar de brandweerkazerne gebracht voor een nader onderzoek. HAARLEM, 5 dec. De uitslagen van de wedstrijden welke de afgdlopen week in het district Haarlem der Kon. Ned. Biljart Bond zijn gespeeld, lui den: Afd. 3 banden: Insulinde 1BCH 2-4, De Houtpoort 1—TOP 2 6-0, idem 2 -DGS 1 1-4. Afd. A: OVS 1Duvelshoek 1 2-4, Suis- se^ 1—DGS 2 2-4, SVV 1—Scheiwijck Afd. Cl: OVS 2—Het Noorden 5-3, Suisse 2Centrum 1 4-4, Hof v. Hol land 1Haarlem Noord 2 6-2. Afd. CII: KennemerlandCentrum 2 4-4, Scheiwijck 3Suisse 3 6-2, Duvels hoek 2Hof v. Holland 2 0-8. Afd. Dl: ADO 1—Irene 1 8-0, De Vaart 1-SW 3 2-6, OVS 3—De Hout poort 3 4-4, Suisse 4—Kruispunt 4-4. Afd. D II: SVV 4—Irene 2 3-5, DGS 3Frans Hals 2-6, De Vaart 2Ad- vendo 1 5-3. Afd. EI: ADO 2Duvelshoek 3 4-4, Insulinde 2Advendo 2 4-4, Cronjé SVV 5 4-4. Afd. EII: Duvelshoek 4—ADO 5 6-2. BEVERWIJK, 3 dec. Aan de bloe menveiling zfln nu ook de eerste tulpen aangevoerd. De firma P. Nijssen en Zn. uit Sant poort zorgde evenals 'vorig jaar voor deze primeur. Het was de soort Pink Trophy, die voor 27 cent per stuk werd verkocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3