Nederland zou een aanval op Indonesië beramen Halve ontkenningen rond Nieuw-Guinea-infiltraties Paus vol lof over begrip en moed van dr. Fisher Prinses Beatrix bij het huwelijk van vriendin Erekerkhoven in Thailand en Birma piëteitvol onderhouden Moboetoe'azakenkabinet blijft aan na 1 januari „Weg vrij voor besprekingen", aldus Anglicaans primaat Titan-raket in V.S. ontploft J SINTERKLAAS IN DE STORM België Slachtoffers van de „Dodenspoorweg" Loemoemba-volgeling scheidt Oost-provincie af Agressieve beschuldiging van Soebandrio Abdul Rahman van partijdigheid beschuldigd CANTERBURY EN ROME Volgens Canadees gebruik bruids- auto besmeurd met tandpasta - Khroesjtsjev naar Cambodja Russisch veto in Veiligheidsraad Hodges minister van handel ballon baant weg tot huwelijk MEVR. VAN ANROOY TERUG MET FILMS EN FOTO'S T Djakarta, s dec. (afp, anp, Rtr, Geen kernladingmaar toch enorme schade Mauretanië geen lid van Verenigde Naties hl regering-Kennedy Voorlopig geen parlement in Congo MAANDAG 5 DECEMBER 1960 PAGINA 7 Gouden glans, gezellige gloed, GOUDA kaarsen 1 Weest op uw hoede! Jazz op muziekschool Halve eeuw kleinkunst Ere-commando's Plastic-primeur i~ ,D De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, heelt jt'steren de Nederlandse regering er van beschuldigd een aanval op Indo nesië voor te bereiden door het besluit achtentwintig miljoen gulden, te bestemmen voor aankoop van militaire jjjtrusting voor Nieuw-Guinea. De mi- ™'ster, die zijn verklaring aflegde na ^en ook door militaire leiders bijge woonde kabinetsvergadering, sprak de berichten over het onderscheppen van ®en Indonesisch vaartuig met voorraden 'por de infiltranten op Nieuw-Guinea "iet tegen, maar beschuldigde de Ne derlandse regering wel van „psycholo gische oorlog .voering" door de publica tie van berichten over arrestaties van Indonesische militaire infiltranten op Nieuw-Guinea. ■t£fewaal I)',asoc|inn, de Indonesische ol„^ 'JVerkl,a.ardG dat zijn land geen gewapend conflict wilde, maar aan on- ainankelijkheid de voorkeur gaf boven «rede. Ook zei Nasoetion, dat de toe stand thans gevaarlijker geworden is cp.b voorheen. Thans moet ook de pre fer van Malakka, Tunku Abdul Rah- het ontgelden bij de Indonesiërs. fj? 'eiders van de Soekamo-gezinde par- Jen vielen de Maleise premier als „yj. strijd aan en verweten hem par- j'fJ'Sheid in verband met de gemeen- pbappelijke verklaring van premier n drrian en zijn Nederlandse ambtge- Quay, waarin Nederland een wordt genoemd, evenals Indo nesië. De regering van Malakka heeft merop gereageerd met de verklaring, dat ze de kritiek teleurstellend en onge rechtvaardigd vindt. Het Haagse com muniqué was niet noodzakelijk het laat ste woord in de bemiddelingspoging van premier Rahman. Dit standpunt tvordt ook in verschillende op Malakka Verschijnende dagbladen uiteengezet. Volgens het Indonesisch persbureau Antara heeft een woordvoerder van (Advertentie) de Indonesische marine ontkend, dat de Indonesische infiltranten op Nieuw Guinea steun van de marine zouden gemeten. Hij zinspeelde er evenwel op, dat andere Indonesische elemen ten hulp zouden bieden aan de be volking van „West-Irian", die al dus de Indonesiër „thans een op stand voorbereidt". HOLLANE A, (ANP) Zaterdag middag zijn de twaalf opvarenden van het dezer dagen bij Nederlands Nieuw- Guinea onderschepte Indonesische schip per vliegtuig naar Hollandia over gebracht. Zij zagen er gezond uit. Van de militairen onder hen waren er vier Papoea's uit Seroei en twee In donesiërs van Dobo op de Aroe-eilan- den. Zij verklaarden desgevraagd ran gen te bezitten van sergeant-majoor tot korporaal. Op de vraag waarom zij naar Nieuw-Guinea waren gekomen, antwoordden zij, dat zij kwamen in op dracht van hun comandant in Dobo. Bij de aanhouding door een torpedo- bootjager van de Nederlandse marine hadden de infiltranten hun uniformen overboord gegooid. De twaalf bevonden zich reeds geruime tijd in Indonesië. Zij verklaarden dat zij bij de gevangen neming goed waren behandeld door de Nederlanders en niet waren geslagen en dat zij thans ook behoorlijk zijn on dergebracht. ROME, 5 dec. (KNP). >>W« op de drempel van de grote graagst - ken gebleven", zei de paus gistermor gen bij de beëindiging der adventsre- traite in een geïmproviseerde toespraak tot de aanwezige kardinalen, bisschop- Den prelaten en andere hoogwaardig heidsbekleders der Romeinse Curie en der pauselijke hofhouding, die mede daaraan hebben deelgenomen, spre kende over het bezoek dat de aarts bisschop van Canterbury hem heeft ge bracht. De paus had grote lof voor de vrien delijkheid, de hoffelijkheid en begrip, door dr. Fisher aan dé dag gelegd, even als voor de moed, die hij heeft ge toond. Contacten als deze, aldus de paus kunnen er toe bijdragen, dat met tertijd begrip en vertrouwen ontstaat. LONDEN, (Rtr, AFP). Dr. Fis her heeft zaterdag bij zijn terugkeer van zijn bezoeken aan Israël, Istan bul en Rome verklaard, dat de alge mene bedoeling van zijn reis het leg gen van persoonlijke contacten was en dat hij dat in ruime mate had ge daan. Hij zei dat het voor hem niet nodig was geweest een sfeer van meer bijgewoond door de Nederlandse ambassadeur alhier, de heer Lovink, en een aantal functionarissen van het Canadese ministerie van Buitenlandse Zaken. Ook het corps diplomatique was vertegenwoordigd. Na de huwelijksreceptie werd het jon ge paar op luidruchtige wijze uitgeleide gedaan. Prinses Beatrix had een voor- j ro1. Bespeeld in de voorbereidse- daartoe. Zij hielp o.a de andere gasten met het krachtens de Canadese traditie besmeuren met tandpasta van de bruidsauto. cieTf°hii'r beke'nd ^S jat mier Khroesjtsjev een ultnold'fft prins Norodom Sihanoek hee vaard en op een later vast tes tijdstip een bezoek aan Cambodja zal brengen. OTTAWA, 5 dec. (Reuter, AFP, UPI) Prinses Beatrix iB zaterdag hier tegenwoordig geweest bij het huwelijk Van haar vriendin jonkvrouwe Renée Röell met de heer T. Bradbook-Smith, «•echtskundig adviseur van het Canade se ministerie van Financiën. Het huwe lijk werd in de kapel van Ashbury-col- 'ege ingezegend door ds. Robert Mackay bit Toronto, een studiegenoot van de bruidegom. vPe bruid droeg een in Nederland ver- sSrdigde bruidsjapon in gebroken wit e6Sin, met een lange sleep. Zij droeg ha« boeket rozen. De bruidsmeisjes iluven japonnen aan van kersenrood ]ut°bkvrouwe Röell werd ten huwe- hip^egeven door haar stiefvader, de van h F. Feaver, de Canadese ehef do d Protocol. Haar vader is tijdens f„ Ults® bezetting van Nederland ge fusilleerd. vpT!e Prinses en jonkvrouwe Röell heb- iv, S vijf oorlogsjaren samen in Ot- v. a ,°orgebracht. De moeder van de oruiq was toen kamerdame van de ko ningin. prinses Peatrix droeg op de brui loft een mauve cocktailjapon en een hoed van zwarte kant. Zij had als huwelijksgeschenk een antieke klok bit Nederland meegebracht. De plechtigheid werd verder onder.- vriendschap te scheppen, omdat hij die overal had aangetroffen. Volgens hem kon men geen bezwa ren hebben tegen zijn bezoek aan de paus. Degenen die wel bezwaren had den, toonden aan dat zij nog leven in de tijd van voor de geboorte van Chris tus. Na met grote nadruk te hebben ge wezen op de grote hoffelijkheid waar mee hij in het Vatikaan was ontvan gen, verklaarde de aartsbisschop dat het doel van dit bezoek was geweest de weg te effenen voor regelmatige, veelvuldige, informele zowel als for mele meningsuitwisselingen tussen de twee Kerken". In antwoord op een vraag over de mogelijkheid van ver dere persoonlijke contacten tussen hem en de paus, zei dr. Fisher, dat hij nooit geloofde in een „te ver vooruitzien". Hij zei het vaste vertrouwen te hebben, dat nu de weg vrij is voor besprekin gen tussen de Anglicaanse en de Rooms- katholieke kerk. Reeds enige tijd was er al een soort gesprek gaande, maar dit was niet officieel en werd niet er kend. Dit was nu anders geworden. De aartsbisschop betuigde zijn instem ming met de instelling van het Vati caanse secretariaat voor contact met niet-Rooms-katholieke werken. Hier door bestaat er voor het eerst een er kend kanaal voor het uitwisselen van meningen tussen de kerk van Rome en de Engelse kerk. (Advertentie) Stijl, sfeer, stemming... GOUDA kaarsen I WASHINGTON, 5 dec. (U.P.I.) Een intercontinentale ballistische Titan-ra ket is zaterdagavond ontploft in de on dergrondse bergplaats op de Ameri kaanse raketbasis Vandenberg, aldus heeft de Amerikaanse luchtmacht be kend gemaakt. Er zijn geen slachtof fers gevallen, maar wel is een „reus achtige schade" aangericht. De ontploffing gebeurde, toen de bij na dertig meter lange raket in de bun ker van brandstof werd voorzien. De explosie was zo krachtig, dat de ruiten in de zestien kilometer van Van denberg gelegen plaats Lompoc rinkel den. Een woordvoerder van de lucht macht heeft meegedeeld, dat de ont plofte Titan niet van een kernlading was voorzien. De oorzaak van de ont ploffing is onbekend, zo voegde hij eraan toe. Naar functionarissen hebben meege deeld, heeft de explosie zich voorgedaan in een afgelegen deel van de geweldige basis, de enige Amerikaanse operatione le basis voor intercontinentale ballisti sche raketten. De Titan maakt deel uit van het Amerikaanse arsenaal van lan- ge-afstandswapens, die met een kernla ding uitgerust kunnen worden. NEW YORK, 5 dec. (Rtr., A.F.P.) Na een langdurige nachtelijke vergade ring heeft de Sovjet-Unie gisterochtend vroeg in de Veiligheidsraad voor Je 91ste keer van haar vetorecht gebruik gemaakt en daardoor de toetreding van de jongste onafhankelijke Afrikaanse staat Mauretanië tot de V.N. verhin derd. Ware Mouretanië toegelaten, dan zou het het honderdste lid van de V.N. geworden zijn. TT et moet wel aan de patronage van St.-Nicolaas te danken zijn geweest i dat gistermiddag aan de boorden van de Schie mgr. B. J. Henning zich -7— staande kon houden toen hij daar als deken van Rotterdam de beeltenis van St.-Nicolaas moest onthullen en zegenen. Pastoor Jos Blankers van de Overschiese parochie van St.-Petrus Banden had nl. een plan van zijn voor ganger, pastoor Van Bouten gestalte gegeven in de vorm van een keramisch mozaïek. Dit werd vervaardigd door de jonge Rotterdamse kunstenaar Wim de Valk en geejt de beeltenis van St.-Nicolaas weer. Hiermee werd de oude pa troon van Overschie enigermate in ere hersteld. Zijn beeltenis aan de achter zijde van de kerk, gelegen aan een gevaarlijke bocht van de Schie, is al van verre zichtbaar voor de schippers die hier langs varen. Deze bijzondere Sinter klaasgebeurtenis verliep onder orkaanomstandigheden die het de tientallen 111 aanwezigen, op een platte schuit in de Schie verzameld, allesbehalve gemak- 1 lYTPPKt TTI Pt 1 kelijk maakten. Tijdens een inleidende plechtigheid in de kerk waren zij door V_7±J.C4iJt4 UI UUiVl IHUL j dg heer J. s. Rogier vergast op een stukje Overschiese kerkgeschiedenis waaruit bleek dat het middeleeuwse „Ouwerschie", evenals alle plaatsen die iets te maken hadden met het handelsvervoer, St.-Nicolaas als parochie-patroon heeft gehad. Door een historische vergissing die in 1794 bij het herstel van de parochie werd gemaakt, kreeg deze toen de naam St.-Petrus Banden. Voor. de Rotterdammers had deze spreker nog een aardigheidje in petto: er zijn aan wijzingen dat de patroon van Rotterdam, Laurentius, alleen is gekozen omdat men de kermis rond de tiende augustus wilde plaatsen. De viering van een patroonsfeest moest dan de aanleiding zijn. ACCRA, 5 dec. (Reuter) Ghana heeft de diplomatieke betrekkingen met België verbroken en de Belgische am bassadeur 4 ur de tijd gegeven om het land te verlaten. Dit is hedenmorgen bekend gemaakt door de minister van buitenlandse zaken van Ghana, Ako Adjei. In een door minister Adjei uit gegeven verklaring wordt gezegd, dat deze maatregel is genomen, „omdat de regering van Ghana de Belgische regering verantwoordelijk acht voor de jongste gebeurtenissen in Congo en voor de moeilijkheden in het bestuur van de wettige regering en parlement van Con go, waarvan Patrice Loemoemba pre mier .is." Ambassadeur Gérald Walravens is verzocht Ghana binnen 48 uur te ver laten, aldus de verklaring tot slot. BEACH, (Florida), 5 dec. (Rtr. De gekozen Am gght, senator John Kenm neur JJarige Demokratische ges, Noord-Carolina, Luther Hod- Serin,, .minister va-n handel in zijn re- •■•wron-i »a-i! rnuuui "\|1I 'V/- ftlaligp "enoemd. Hodges is een voor- texti el-industrieel. ballo^^HOLM 5 dec. Een kinder toe gei„„ie,®s er de directe aanleiding Worf dat zaterdag het huwelijk If-ndse n?n Ses^°ten tussen de Neder- i ek en rVn Kommerkamp uit Klarerf- de 7 Hakansson uit Basterma- In mei fq^|etise Provincie Smaland. wi»9 liet een groepje meisjes, Tutjes onerne]' Kommerkamp, ballon- ï?Vestiar] ™aaraan hun naam en adres rnerkn™Verï' De ballon van me j. „shuit bü d kwam in het dal van Pevonden v,0??eImala terecht waar hij ~er fiakanstnn een broer van de !?eis.le in die naar het onbekende Mond een hJ V schreef. Hieruit ont remd resultaat lsseling met bovenge- FuropeseeweeVsk?ndelV^derHifen/nveeTti9 I Verenigde Staten vertrokken, waar Ame- schülende omstandigheden door hun Sn<TM itun dmpvin lot aetrotien ziin i. adopteren. Deze twee Duitse baby s kun- droevig Lot getrojjen zijn, is naar iel nen het kennelijk best met elkaar vinden. -T- znndprp waardering SDrak mevr. Vi Voor mensen met een zuiver ge weten is de tijd dat zij een po- litie-agent als een boeman zagen voorbij. Tussen politie en bur gerij dient op de eerste plaats weder zijds begrip te bestaan, zodat niet meer zal kunnen worden gesproken van twee partijen die tegenover el kaar staan. Van deze gedachte is de onlangs bij de Utrechtse politie opgerichte af deling „Voorlichting en voorkoming van misdrijven" uitgegaan bij de sa menstelling van een eenvoudige bro chure onder de titel „Weest op uw hoede!" met tal van nuttige wenken om misdrijven te voorkomen. Het boekje met een aardige omslag van Gysbers, waarop men een booswicht uit een boodschappentas van een pas serende dame een portemonnaie ziet „hengelen", is op ruime schaal on der de burgerij verspreid. Voorlich ting wordt gegeven omtrent de bevei liging van woning, bedrijfspand, kan toor en goederen. De praktijk leert zo wordt terecht gezegd dat vele gevallen van misdrijven hadden kunnen worden voorkomen, indien men zelfs een geringe voorzorg had genomen. Vergeet b.v niet uw sleu telbos uit het voordeurslot te halen, ook al gaat u maar even een bood schap doen in de buurt. Maak een ander door een briefje op de voor ruit van uw perceel er niet op attent, dat u afwezig bent. Wees op uw hoe de voor vreemden, die beweren een of andere controle in uw woning te moeten uitoefenen en vraag hun eerst naar een legitimatiebewijs. Besteed tijdens het winkelen bijzondere aan dacht aan tas, portemonnaie of por tefeuille. Maak de ongewenste gasten het niet te gemakkelijk door een touwtje uit de brievenbus te laten hangen. Noteer het framenummer van uw fiets. Vergeet nimmer uw au to geheel af te sluiten. En vooral ouders: Iet erop, met wie uw kinde ren omgaan. Sta niet toe, dat uw kin deren liften. Laat geen onbekende uw kind op een bioscoopje tracteren. Bij het invallen van de duisternis be hoort uw kind thuis te zijn. Naar schatting wordt slechts één op de tien zedendelicten bij de politie be kend. Twee muziekscholen in Delft zijn onlangs opgegaan in één stich ting, de stichting Stedelijke Muziekschool Delft. De Volksmuziek school en de Katholieke Muziekschool hieiden op met hun afzonderlijk be- (Van onze verslaggever) SCHIPHOL, 5 dec. ,)Het is een bijzondere ervaring, daar op dat grote geallieerde ereveld Kanchanaburi te staan, in het hart van Thailand, waar 1872 Nederlanders een laatste rustplaats vonden. Het is een prachtig aangeleg de erebegraafplaats, waarvan het dage lijks onderhoud wordt behartigd door de Commonwelth War Graves Commis sion. Daar, evenals in Chungkai 313 Nederlandse graven en in Thambyu- zayat in Birma, waar 621 Nederlandse graven zijn, valt op dat toejewij - han den het onderhoud verrichten" Dit ver telde mevr. H. G. van Anrooy-de Rem- penaer, presidente van de Oorlogsgra venstichting, die na een bezoek van veertien dagen aan Thailand en Birma zaterdagmiddag in ons land terugkeer de. Mevr. Van Anrooy maakte de reis naar zuidoost-Azië op uitnodiging van de K.L.M. Het Nederlandse bedrijfs leven stond de Oorlogsgravenstichting financieel en met hulp in andere vorm bij. En zo hoopt zij het doei van de reis te verwezenlijken: de nabestaanden van velen, die vielen aan de beruchte „Do- denspoorweg", een indruk te geven van de laatste rustplaatsen van hun gelief de doden. Films en foto's werden daar toe vervaardigd. Mevr. Van Anrooy hoopt, dat het slechte weer op de kwaliteit van de beelden niet van te grote invloed zal blijken te zijn. Het weer was meestentijds slecht. Niette min heeft de heer G. Ch. Vos van Mar ken, cineast bij de lager film- en foto dienst, die geheel con amore de taak op zich nam, talrijke beelden opgeno men, waarvan een film van dertig mi nuten kan worden samengesteld. „Hopelijk zullen deze films de do cumentaires. die wij van onze oor logsgraven verspreid over de ge hele wereld bezitten, tot een af gerond geheel maken", aldus me vrouw Van Anrooy, die vol lof is voor de medwerking, die zij van de zijde van de Nederlandse diplomatie ke vertegenwoordiging in Thailand en Birma ondervond. Zonder die hulp was de tocht naar de tamelijk diep in het oerwoud gelegen ere-begraaf- plaatsen, resp. ten zuiden en ten noor den van de befaamde Drie Pagoden Pas, niet mogelijk geweest. Met bij zondere waardering sprak mevr. Van Anrooy over het werk van de Com- montwealth War Graves Commission, dat op deze drie afgelegen erebe graafplaatsen - in totaal hebben ;r 12.000 doden hun laatste rustplaats van grote piëteit getuigt. Een enkel klein maar sprekend voorbeeld: bij de Nederlandse graven zijn oranje- bloemen geplant. Op de tabiets de bronzen platen boven de gra ven staan de namen, geboorte- en overlijdensdata. Deze platen rusten op een betonnen voetstuk. Behalve de Nederlandse leeuw en de vermelding Koninkrijk der Nederlanden, is op de tablets van de graven der katholie ken een kruis aangebracht. Dank zij de goede samenwerking met de C.W.G.C, kunnen de nabestaanden door bemiddeling van de stichting bloe men op de graven doen leggen op door hen gewenste dagen. Behalve de bloe men krijgt men vooi vijf gulden ook een foto van het graf na de bloemleg- ging thuisgestuurd. Dit laatste geldt niet voor Thambyuzayat, waarmee de C.W.G.C. nog niet gereed is. Tenslotte vertelde mevr. Van Anrooy, die bij haar aankomst op Schiphol werd verwelkomd door de vice-president van de Oorlogsgravenstichting lt. generaal b.d. P. Alons, de directeur P. W. de Hertogh jr. en de heer B. A. van Ketel, hoofdbestuurslid van de NIBEG, dat de Nederlandse vereniging in Bangkok elk jaar op 5 mei een gezamenlijk gra- venbezoek aan Kanchanaburi arran geert. in K -tttiti ni- l AniTi/t LEOPOLDSTAD, 5 dec. (AFP, Rtr, UPI) De militaire machthebber in Congo, kolonel Moboetoe, heeft ver klaard, dat zijn „zakenkabinet", de Raad van Commissarissen, ook na 1 januari zal blijven optreden als voor lopige Congolese regering". Het 's vol gens de „sterke man" onmogelijk in Congo een werkelijk representatief par lement bijeen te roepen. Moboetoe had aanvankelijk beloofd, dat de commis sarissen na nieuwjaarsdag hun taak zou den neerleggen. De politici, die hij op non-actief had gesteld, zouden dan weer het heft in handen kunnen nemen, wan neer ze het onderling eens zouden zijn geworden. Moboetoes aanvankelijke onpartijdig heid ten opzichte van de politici is in middels ook verdwenen. Van een non- actief van president Kasavoeboe was al dadelijk geen sprake meer en Moboe toe heeft te kennen gegeven, dat hij Loemoemba wil laten berechten V.N- functionarissen hebben verzocht 'de ge arresteerde ex-premier, die thans in Thysstad gevangen gehouden wordt, niet meer te mishandelen. De Oost-provincie heeft het voorbeeld van Kasai en Katanga gevolgd en zich „onafhankelijk" verklaard. Wat die on afhankelijkheid precies inhoudt is in al deze gevallen vrjj duister. Zeker is slechts, dat Oost-provincie van de re publiek is „afgescheiden" door de 31- jarige Bernard Saloemoe, dat deze de Amerikaanse kapitein Kurt Carlsen, die in de eerste dagen van 1952 de held van het jaar werd door zijn moedig optreden op de zware slagzij makende en later gezonken „Flying Enterprise". De verbondenheid van de com mandotroepen met Zeeland dateert reeds van 1944, toen Nederlandse commando's met de geallieerden bij West-Kapelle en Vlissingen landden om Walcheren te bevrijden. In het vaandel van het korps commando troepen worden West-Kapelle en Vlissingen daarom vermeld ter her innering aan de strijd die de com- v mando's er zestien jaar geleden voer den. De ere-commando's krijgen alle rechten die een soldaat van het korps heeft. De commissaris der koningin wordt ere-commando van de 105e compagnie commandotroe pen, burgemeester Kolff van de 101e en burgemeester De Meester van de 108e compagnie. Een groot aantal van de Neder landse kleinkunstenaars die de laatste halve eeuw op de plan ken hebben gestaan, was gisteren in Rotterdam bijeen. Daar werd n.I. aan de Zomerhofstraat het gouden huwe lijksfeest gevierd van het artiesten echtpaar Stevens-de Lange, beter be kend als Frank Steffan en Marie de Lange. Beide Rotterdammers, die el kaar vonden via de amusementsmu ziek. De gezusters Marie en Rika de Lange vormden omstreeks 1900 een muzikaal nummer dat later tot een trio werd uitgebreid toen broer Cor zich hierbij voegde. Omstreeks 1910 kwam hier Frank Steffan bij. Deze kern, waaromheen zich steeds ande ren groepeerden, heeft tientallen ja ren muzikaal amusement gegeven in vele landen en plaatsen. Vooral de Suppé-Company was een bekende groep. Z« trad op in alle grote revues, van Ter Hall, Bouwmeester, Nap de la Mar en Stapper. Tot in Frankrijk en Algiers gaven zij voorstellngen. Zij verzorgden muzikale „Einlagen" en hadden vijftig jaar lang contact met alle groten en kleinen van de amuse» mentswereld. ■iiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiimiiiiiiiiiii staan en besloten te gaan samen werken. Met behulp van de gemeente werd een oud schoolgebouw ver anderd in een modern aandoende en doelmatig en fris ingerichte muziek school, waar men vooral de jeugd het goede van de muziek wil leren. Aan de Gasthuislaan klinkt nu dagelijks de muziek. In Delft bestaat sinds ruim een jaar een actieve Jazzclub. Een jazz festival in Stads Doelen en een ge slaagde „riverboatsession" waren enkele van de geslaagde programma punten in het afgelopen verenigings jaar. Op behoorlijk peil staan ook steeds de clubavonden, waar de ge schiedenis van de jazz, het optreden van gastmusici en eigen bands en de zogenaamde jamsession beurtelings om de aandacht vragen. Het opvallende optreden van de Delftse Jazzclub en van vooral ook haar voorzitter Mees van den Bosch heeft ook de leiding van de muziek school niet onverschillig gelaten. Zo doende heeft men deze eenentwintig jarige Delftenaar uitgenodigd met in gang van het volgende cursusjaar theoretisch jazzonderricht te komen geven. De heer Van den Bosch is hierop ingegaan. De cursus zal twintig lessen omvatten en zal alleen kunnen worden gevolgd door kinderen die al muziekonderricht hebben ge had. Naar verluidt is de Delftse muziekschool de eerste in het land die de jazz op haar programma plaatst. De goede verstandhouding tussen Zeeland en het korps com mandotroepen heeft ertoe ge leid, dat het traditioneel ceremonieel waarmee vrjjdag 9 december de commando's op de Grote Markt in Roosendaal de groene baret ont vangen als bewijs dat de eerste training met goed gevolg is vol bracht, een bijzonder gebeuren wordt. Die dag wordt nl. tevens de roene baret uitgereikt aan drie Jeeuwse ere-commando's, t.w. de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, burgemeester mr. B. Kolff van Vlis singen en burgemeester Th. H. de Meester van West-Kapelle.' Naast de andere land-, zee- en luchtmachtkorpsen in ons land vor men de commando's nog maar een jong korps dat tijdens de laatste jaren van de tweede wereldoorlog in Engeland is opgericht. Het korps wil thans een traditie opbouwen, waar van een der symbolen de uitreiking van de groene baretten aan ere- commando's is. De enige die tot nu toe de groene baret als ere-comman do kreeg aangeboden is de Deens- Een blijk hiervan was het kostbar* geschenk dat gistermiddag tijdens de receptie door Alex de Haas werd aan geboden: een verzameling van foto'* en felicitaties in velerlei vorm van ruim driehonderd kleinkunstartiesten van ons land. De verzameling werd door de heer De Lange, een familie lid, bijeengebracht. Alex de Haas noemde het een unieke collectie. Wie de verzameling doorbladert zal er alle groten en kleinen tegenkomen: de 78-jarige Henry Nolles, „hof-ar- tiest de rijmende Clinge Dorenbos, de 81-jarige clown Henri van Tol, de 75 jarige Maupie Staal, de 84-jarige mevr. Henri ter Hall-Köhler, Louis Zagwjjn, Louise Fleuron, Cato Kern- pinski-Culp (83 jaar), Stella Fontaine en Dirk Reese, kortom een garde ve teranen van wie ieder afzonderlijk een boek kan volpraten. Geen wonder dat de 75-jarige gouden bruidegom ont roerd was door dit geschenk dat voor hem een volkomen verrassing was. Voor het bruispaar zal wel gelden wat Coos Speenhoff schreef: „Frans, nu spelen ze Fair Lady wat de mensen zeer verblijdt, maar wij denken vaak met wee moed aan die mooie, ouwe tijd". Het stikstofbindingsbedrijf van de staatsmijnen zag zich onlangs voor de noodzaak geplaatst een beschadigde betonnen rioolleiding door een nieuwe te vervangen. De nieuwe leiding wordt niet meer van betonnen buizen, maar van plas tic pijpen vervaardigd. Hiermee boe ken de staatsmijnen een wereldpri meur. Het afvalwater van het bedrijf zal binnenkort namelijk door een „pursang" plastic leiding worden af gevoerd, hetgeen nooit eerder is ge beurd. In Engeland zijn al wel plas tic leidingen gebruikt, maar deze wer den steeds met een buitenmantel van andere stoffen omgeven. De plastic afvoerleiding van het S.B.B. wordt 1400 meter lang en krijgt een door snede van 60 cm. De dikte bedraagt 6 mm. secretaris /an Loemoemba was en dat in Oost-provincie veel aanhangers van de afgezette premier huizen. Saloemoe heeft bezoeken gebracht aan Praag, Moskou en Peking en geldt als pro-com munistisch. Honderden Afrikanen zou den gesneuveld zijn bij bloedige gevech ten tussen stammen in de buurt van Kikwit, waar de V.N. orde op zaken tracht te stellen. De stad Kikwit is het politieke bol werk van Cleophas Kamitatoe, de gou verneur van de provincie Leopold- stad, en ligt op een afstand van on geveer vierhonderd kilometer ten zuidoosten van Leopoldstad. De gehe le vorige week was de toestand er al gespannen, welke spanning door de arrestatie van Loemoemba tot een uitbarsting is gekomen. De bevolking van Kikwit heeft de afgezette ex-pre mier namelijk geholpen tijdens diens vlucht naar Stanleystad en nu schijnt eerj parachutisteneenheid van kolonel Moboetoe zich in de stad te hebben gevestigd om de bevolking daarvoor te straffen. Vrijwel alle inwoners zijn onmiddellijk in paniek het oerwoud in gevlucht, maar niettemin hebben de parachutisten, volgens de eerste be richten, al dertien personen vermoord en meer dan twintig gewond. Marok kaanse eenheden van de U.N.O. zijn ingezet om de orde te herstellen. Tsjombet de president van Katanga, is gistermiddag naar Brussel vertrok ken voor een particulier bezoek. Hij wil koning Boudewijn een huwelijksgeschenk aanbieden. Katangaanse zegslieden ver telden, dat Tsjombe in Brussel een hoge Belgische onderscheiding zou ontvan gen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7