Suriname wake tegen financiële overspanning Acties tegen infiltranten in Nieuw-Guinea gaande Gestegen loonkosten gaven Veneta ongunstiger resultaat Jongeman bedreigt Hoogoven- Tunesië wil deelname VN aan Algerije-referendum Bemiddeling onmogelijk door De Gaulles stijfkoppigheid De Haarlemse Beurs in het Krelagehuis PAUL VLAANDEREN klep* Antillen moeten op geëigende wijze verder industrialiseren Inbraken bij de Hoogovens Kleine groep nog voortvluchtig Deense dochter werd geliquideerd bewakingsdienst met mes Wilde rit met busje leidt tot botsing met grote schade als gevolg Heemskerk heeft 13.000 inwoners Q i MINISTER ZIJLSTRA TERUG UIT DE WEST DRIE INDONESIËRS GEDOOD JONGETJE VERDRONKEN FRANKRIJK BOYCOT (WEER) VN-DEBAT DINSDAG 6 DECEMBER 1960 PAGINA 2 Boeken Hei li ge-Daad ambassadeur in beslag genomen Marokkaanse goodwill- missie naar Nederland Twee jaar en drie maanden tegen Amsterdammer geëist WANDELTOCHTEN VAN „JAN PASSTOORS" Hogere omzet in het nieuwe boekjaar Raad Scheepvaart berispt eerste stuurman Stranding „Geertje Buisman Handelsoverleg tussen Oost- en West-Duitsland goed op gang Kerstboodschap van de paus op 22 december Utrechts landbouw- genootschap tot Tweede Kamer VELSER BAD IS TE KLEIN GEWORDEN SCHIPHOL, 5 dec. Samen met de thesauriër-generaal, jhr. mr. E. van Len- nep, die hem op zijn reis heeft vergezeld, is de minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, vanoch tend na een ver blijf van twee we ken in Suriname en de Nederlandse An tillen per KLM via New York op Schip hol teruggekeerd. Dank zij een sterke staartwind arriveer de de DC-8 reeds vóór acht uur (een uur te vroeg), maar niettemin waren de vice-minister-presi dent, de heer H. A Korthals, en de ge volmachtigd minis ter van de Antillen, de heer W. F. M Lampe, ter begroe ting op het vlieg veld aanwezig. Na gememoreerd te hebben, dat voor het eerste tienja renplan voor Suri name een bedrag rinaamse guldens van 127 miljoen Su- zullen worden uit getrokken en voor het kort geleden opgestelde tweede tienjarenplan nog eens 80 miljoen, vertelde de minis ter dat in 1960 aan de projecten dezer plannen 21 miljoen gulden is besteed. Nederland zorgt voor een derde deel In de vorm van een schenking, nog maals voor een derde in de vorm van een lening, terwijl Suriname zelf bet laatste derde deel moet bijdragen. ,.De uitvoering van de werken bevindt zich op een dusdanig niveau", aldus de minister, „dat Suriname goed moet uitkijken hoe ze dat derde deel der kosten kan opbrengen. Het komt voor dit jaar neer op zeven miljoen Surinaamse guldens en dat bedrag is niet gemakkelijk op de Surinaamse begroting te brengen. Er zijn nu ongeveer 5 i t jaar van het eerste plan voorbij en er is van het totaal van 207 miljoen guldens voor de twee plannen thans 70 miljoen gulden AMSTERDAM, 5 dec. De rechter commissaris mr. A. W. Kamminga, de officier van justitie, mr. J. F. Hart suiker en een rijksaccountant hebben tijdens een huiszoeking bij de in arrest festelde mede-directeur van de N.V. ocrates en „ambassadeur" van het luchtkasteel De Heilige Daad, de heer J. Jansma, de boekhouding in beslag genomen. De huiszoeking in de Bus- sumse villa spoedde zich zaterdag middag af. De boekhoudkundige be scheiden zijn nodig bij het uitgebreide vooronderzoek dat is ingesteld. Ook op de rest van de boedel van de heer Jansma is, zoals gemeld, beslag ge legd door een gerechtsdeurwaarder. Thans heeft het Gemeenschappelijk Administratiekantoor te Amsterdam het faillissement aangevraagd van de N.V. Intersales, een Amsterdamse bandencoverfabriek, die deel uit maakt van de N.V. Socrates. Naar het heet zou in het afdragen van de sociale verzekeringspremies een be duidende achterstand zijn ontstaan. Ook op dit bedrijf heeft de Amster damse Bank een vordering, die ruim een miljoen gulden beloopt. Deze schuld was ai ontstaan, althans voor een groot deel, voordat de N.V. Socra tes het bedrijf overnam. AMSTERDAM, 5 dec. De presi dent van de rechtbank heeft besprekin gen gevoerd met degenen, die bij het vooronderzoek in de strafzaken tegen Den Besten c.s. zijn betrokken. Die besprekingen hebben aangetoond, dat althans de eerstvolgende weken het vooronderzoek een zo voortdurende en intensieve arbeid zal vergen dat daar door de gewone dienst der instructie zou worden verstoord en het gewenst is voor dit vooronderzoek een lid van de rechtbank geheel vrij te maken. De president neeft daarom thans als rechter-commissaris, uitsluitend belast met het vooronderzoek in deze zaken aangewezen mej. mr. J. H. Kroesen. Als officier van justitie is hiervoor vrij gemaakt mr. J. F. Hartsuiker. Onder aan de vliegtuigtrap wordt minister Zijlslra hartelijk door zijn vrouw omhelsd. verwerkt. Als men zou blijven voort schrijden op het niveau van 21 miljoen per jaar, dan zijn de gelden ver vóór 1970 uitgeput." Suriname mag zelf die projecten in de plannen onderbrengen, die haar regering noodzakelijk acht zoals bijv. de asfaltering van de straten in Para maribo, de aanleg van wegen door het land, de bouw van een ziekenhuis en voorts een aai, tal culturele projecten. De top der werkzaamheden zal 'n 1968-64 vallen en dat zou financiële overspanning teweeg kunnen brengen. Om die te voorkomen stelt men zich voo.r het tienjarenplan in de komende twee jaar te temporiseren, m.a.w. het tempo wat te drukken. Het hele plan Wageningen heeft al leen maar zin als het dienstbaar ge maakt kan worden aan de Surinaamse landbouw en de Surinaamse economie. Nedeland zelf heeft geen direct be lang by en dan heeft het weinig zin als wy maar steeds gelden biyven fourneren. De schatkist past dit Jaar een bedrag by, aldus de minister, omdat de kosten niet worden gedekt, o.a. in verband met de lage rtfstprjjs. Vergeleken met Suriname, waar de ontwikkeling pas in de eerste of tweede fase staat, maakten de Antil len, met name Curasao, een byna westelpk welvarende Indruk op de minister. „Er is een welvarende eco nomie, waarin basis-kapitaal en infra structuur, zoals men dat pleegt te noemen, aanwezig zü'n. Het probleem van de Antillen is echter de economi sche basis, die te eenzijdig steunt op de olie-industrie, te verbreden. Daarom moet er verder worden ge ïndustrialiseerd, opdat de welvaarts ontwikkeling niet zal teruglopen. On der de oppervlakte speelt daar het probleem van de zo byzonder snel groeiende bevolking, die geloof ik aariyks met vier procent toeneemt. Helaas is lang niet iedere industrie geschikt voor de Antillen. Aan de eisen voldoen wèl volgens de minister, som mige chemische industrieën, die ten dele zullen kunnen aansluiten op de olie-verwerkende industrie. Uiteraard had minister Zyistra met de Antilli aanse regering besprekingen gevoerd over wat hy de follow-up noemde van de recente overeenkomst, waarby Nederland financiële bystand zal ver lenen voor de uitvoering van het nieuwe algemene ontwikkelingsplan voor de Antillen, waarvan de belang- rykste details eind vorige maand ge publiceerd zijn Advertentie Alleen de CO-OP geeft U DIVIDEND DEN HAAG, 6 dec. Naar van het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt vernomen, brengt van morgen af een Marokkaanse gcodwill-missie een bezoek van enkele dagen aan Neder land. De koningin zal de missie don derdagmiddag op Huis Ten Bosch ont vangen. De missie zal met Nederlandse auto riteiten spreken over economische be trekkingen en vraagstukken van ge meenschappelijk belang, zo werd ver nomen. Aangenomen mag worden, dat ook Mauritanië onderwerp van ge sprek zal zyn. De missie, die onder leiding staat van ex-minister-president en ex-minis ter van Buitenlandse Zaken Ahmed Ba- lafrej, is één van de vier, die Marokko naar Afrika. Amerika, Azië en Europa heeft gezonden. Advertentie AMSTERDAM, 5 december De procureur-generaal by het gerechtshof heeft bevestiging gevraagd van het vonnis 2 jaar en 3 maanden met aftrek van het voorarrest dat de Haarlemse rechtbank had geveld te gen de 34-jarige los werkman uit Am sterdam, die terecht stond wegens een inbraak in een woonwagen op het ter rein van de Hoogovens te Velsen en wegens een daarna gepleegde diefstal uit de kantoorkeet. Deze laatste diefstal zou hy gepleegd hebben in samenwerking met een man, die hp enige jaren geleden ln de ge vangenis heeft leren kennen Zp zou den by de diefstal een hoeveelheid si garetten ter waarde van ca. 75 gulden alsmede een aantal staafjes dynamiet hebben weggenomen. De medeplichtige had in zyn veroor deling een jaar gevangenisstraf berust. Evenals voor de Haarlemse recht bank bleef de los werkman voor het hof hardnekkig elke schuld ontkennen. Hy is reeds zeven maal eerder we gens diefstal veroordeeld. Aan het slot van de zitting las hy een verklaring voor, waarin hy zyn onschuld nog eens benadrukte. Zyn medeplichtige noemde hy een psychopaat. De verdediger, mr. J. Wijngaarden uit Amsterdam, pleitte vryspraak. Uitspraak 19 december a.s. Veertig jaar geleden werden de eerste gecultiveerde parels van Japanse ma kelij in Parijs geïntroduceerd. Dit feit is in juwelierskringen in de Franse hoofdstad feestelijk herdacht. De Ja panse actrice Keiko Kishi toont hier een zeer fraai collier van gecultiveerde parels, dat zij evenwel niet in eigendom heeft en dat tweehonderdvijftigduizend nieuwe francs kost. HOLLANDIA, 5 dec. (ANP) By de tegenactie die de Nederlandse stryd- krachten in Nienw-Guinea, tezamen met de algemene politie aan de zuid westelijke kust van Ned. Nieuw-Guinea voert tegen de infiltraties, zyn tot dus ver drie Indonesische infiltranten ge dood en enige hunner gevangen geno men. Van eerstgenoemden was er een aan vankelijk gewond. Mariniers hebben hem op een draagbaar de berghellingen afgedragen naar de torpedobootjager O VERVEEN t 6 dec. H.et als Kader- vormingscentrum bekend staande Re- bouw aan het Houtmanpad zal geduren de vier weekeinden in de komende maanden fungeren als startlokaa] voor de wandeltochten, die de Haarlemse wandelsportvereniging „Jan Passtoors" organiseert. De winterserie wandeltoch ten wordt gehouden op de zaterdagen en zondagen 10 en 11 december, 7 en 8 januari, 4 en 5 februari en 4. en 5 maart. Evenals het vorige jaar zal de derde tocht een puzzletocht worden, waarmee schrandere wandelaars een heker of lauwertak kunnen verdienen. Aan deze tochten kan zowel individu eel als in groepsverband worden deelge nomen. De parcoursen zyn tien kilome ter (beide dagen) en vyftien kilometer (allen op zondag) lang. De starttyd is op zaterdag tussen twee uur en half drie en op zondag tussen twaalf uur en half een. Elke deelnemer, die alle vier tochten wandelt, ontvangt na de laatste tocht een medaille aan lint of herinne- ringscyfer daarvoor. Als men de tocht als dagtocht wandelt ontvangt men een vaantje, dat voor elke tocht een andere kleur heeft. Bovendien zyn er extra her inneringen voor verenigingen beschik baar. AMSTERLlM, 6 dec. De zesjari ge Leendert A. van Musscher is gis termiddag op de Lauriergracht tydens het spelen ongemerkt te water geraakt en verdronken. HILVERSUM, 6 dec. Het jaarver slag va«i de Verenigde Nederlandse Tapijtindustrie Veneta over net per 30 juni jl. afgesloten boekjaar 1959/'60 meldt, dat de bedrijfsresultaten, welke iets beneden de verwachting zyn ge bleven ongunstig zyn beïnvloed door factoren van incidentele eu structurele aard. Als zeer belacigrijke oorzaak moet worden gezien de in de loop van d jaren en ook in 1960 sterk gestegen loon- en aanverwante kosten, welke niet in de prijzen mogen worden door berekend. De m de loop van het nieuwe boekjaar in te voeren 45-urige arbeidsweek zal ongetwijfeld tot verde re styging van sommige kostensoorten leiden. De omzet in het nieuwe boek jaar ligt hoger dan over dezelfde pe riode van het vorige jaar, terwyl ook de orderportefeuille toegenomen is. Het zal echter welhaast een onmoge lijke taak i n. de kost'-istijg ngeu al leen door produktiviteisverhogende maatregelen >p te vangen. De winst voor afschryvingen beliep in het afgelopen boekjaar 413.669 (1.354.173). Afschryvingen vergden I 307.406 <3o4.527) en belastingen I 44.996 (24.954), waarna als netto winstsaldo ƒ151.259 (974.692) resteert. Gcreservee.i. wordt ƒ21.678 (817.068). .vaarna een netto winst ter verdeling resteert van f 129.581 (157.624), waar uil zoals bekend wordt voorgesteld 8 (9) pet lividend uit te keren. De ongunstiger resultaten waren „Amsterdam", waar de man dezelfde dag is geopereerd. Het mocht echter niet gelukken zyn leven te redden. Inmiddels zijn te Hollandia bijzon derheden bekend geworden over het op heterdaad betrapte bevoorradings schip van de infiltranten. De „Sunlian", dat naar Fak-Fak werd gebracht. Het is een motorschoener van 30 ton, lang 15 meter. Er Is nog een kleine groep infiltran ten voortvluchtig, die zich bevindt op de hellingen van een zeer zwaar berg- terrein en daar thans wordt ingesloten. De gevangenneming van deze infiltran ten wordt eerstdaags verwacht. (Advertentie) Alleen de CO-OP geeft U DIVIDEND AMSTERDAM, 5 dec. De raad voor de Scheepvaart heeft de 34-jarige eerste stuurman van het motorschip „Geertje Buisman", dat op de reis van Chicago naar Rotterdam in het Michi- ganmeer op de Vienna Shoal is ge strand, gestraft met het uitspreken van een berisping. De stuurman heeft naar het oordeel van de Raad schuld aan de ze stranding. By de bepaling van de straf neemt de raad te zynen gunste in aanmerking dat hy metterdaad heeft betoond inzicht te hebben in de ernst van zyn tekortkoming. Hy heeft naar aanleiding van deze stranding zijn ont slag ingediend en is in afwachting van de Beslissing van de raad aan wal ge bleven. De 1900 brt. metende „Geertje Buisman", toebehorende aan de N. V. R. Buisman's Koninklijke Fabriek van gebrande suikerpoeder te Zwartsluis kon op eigen kracht vlot komen. BONN, 6 dec. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekendgemaakt, dat de onderhandelingen over een nieu we handelsovereenkomst tussen Oost- en West-Duitsland goed op gang zyn geko men. Het is evenwel nog niet mogelijk te zeggen, of er nog voor het einde van dit jaar concrete overeenkomsten tot stand zullen komen. Op 31 december a.s. loopt, zoals bekend, de huidige han delsovereenkomst af. IJMUIDEN, 6 december Maan dagmiddag omstreeks half drie vloog een bestelbusje met grote snelheid te gen de noordeiyke afsluitboom by de hoofdingang van Hoogovens op. Het busje en de boom werden ernstig be schadigd. Deze botsing bleek de prelude tot wil de tonelen te vormen. Uit de wrakstuk ken van het busje stapte nameiyk een opgewonden jongeman, die twee leden van de Hoogoven-bewakingsdienst met een mes begon te bedreigen. Met veel moeite slaagden zy er in de man te overmeesteren en enigszins te kalme ren. De gewaarschuwde Velser politie constateerde, dat de man licht be schonken was. Na zyn aanhouding stak hy een verward relaas af, waar in hy o.m. een vreemdeling met een pistool te voorschyn toverde. Kort voor de botsing was het busje van het terrein gekomen. Na tweehon derd meter doorgereden te zyn draaide de bestuurder plotseling om en reed met grote snelheid terug. Zonder vaart te minderen vloog hy tegen de boom op. Op deze dolle rit schampte hy drie vrachtwagens, die licht werden be schadigd. Ook tydens zijn verbiyf op het terrein reed de bestuurder een scheve schaats. Daar had hy een kabel van het gas- verdeelstation vernield. Het busje bleek eigendom van Hoogovens te zyn en moet door de jongeman, die clandestien op het terrein was gekomen, ergens op bet uit gestrekte bedryvencomplex ontvreemd zyn. De bewakingsdienst had hem met de wagen ongestoord laten passeren, om dat men meende met een bedryfschauf- feur te maken te hebben. Voordat hy voor een deel toe te schryven aan moeilijkheden in de bedryfsvoering. Al hoewel deze in het najaar van 1959 werden opgelost, hebben zy o.a. door onvoldoende aanpassing in het byzon der wat de collectiesamenstelling be treft, een nadelige invloed uitgeoe fend. Verder hebben de moeilykheden by en de liqu'datie van de dochteron derneming A. S. Veneta te Orholm in Denemarken de bedryfsresultaten ge drukt. De verschuiving in het gebruik van vloerbedekking door de verande ring van smaak heeft een voortgezet te reorganisatie van het Droduktieappa- raat noodzakeiyk gemaakt. De grondstoffenpryzen in het boek jaar vertoon den een licht stijgende ten dens. Niet altyd konden de verhogingen worden doorberekend Niettegenstaan de deze ongunstige factoren, noemt de directie het resultaat gunstig. De op voering van de efficiency door verbe tering van de werkmethodes, kosten bewaking e-> houden de voortduren de aandacht. Het aantal werknemers be droeg in totaal ongeveer 475. De ontwikkeling van de dochteron derneming Raventa te Helmond gaat steeds in de goede richting, alhoewel de concurrentie op het gebied van tuf ted tapijten niet onbelangryk is toege nomen. Raventa zal stellig in de naas te toekomst nog verdere investeringen doen ten einde up to date te blyven. Het resultaat was gunstig te noemen. Er werd een dividend van 15 pet uitge keerd, hetwelk door de moedermaat schappij gedeeltelyk in contanten en gedeeltelijk in aandelen is ontvangen. De exploitatie van de Deense doch termaatschappij bleek niet lonend te zyn, zodat tot liquidatie moest worden overgegaan. De verplichtingen van „Orholm" waren groter, dan redelijker wijze vermoed had kunnen worden. Het resterende verlies ad 77.223 werd geheel ten 1 ste van het boekjaar ge bracht, terwyi de teruggekomen machi nes geheel werden afgeschreven. VATIKAANSTAD. 5 dec. (UPI) - De paus zal donderdag 22 december, om 19.00 uur Greenwichtyd, vo„r radio Va- tikaanstad zijn kerstboodschap uitspre ken. Aanvankelijk zou de paus zyn bood schap op 23 december hebben uitgespro ken. maar besloten is de toespraak een dag te vervroegen. (Advertentie) Vergelijken U kiest de CO-OP aan zyn wilde rit begon, had de man een poging gedaan om in de omgeving van de Cemy een bromfiets te stelen. De dolleman bleek een 23-jarige jonge man uit Velsen-Noord te zijn, die on langs naar Canada was geëmigreerd. Hy was teruggekomen in verband met het overlijden van zijn moeder. Hy ver bleef tydelyk by een familielid in Vel sen Noord. Aangenomen wordt dat de jongeman door dit verlies by zijn onverantwoorde lijk optreden in een soort schemertoe stand heeft gehandeld. De schade ligt tussen de tien- en twaalfduizend gulden. NEW YORK, 6 dec. (AFP, Rtr, UPI) De Tunesische afgevaardigde ln de Verenigde Naties, Mongl Slim, sprak gisteravond tijdens het („jaarlijkse") Algerije-debat in de Politieke Commis sie de hoop uit, dat de volkerenorgani satie zal „deelnemen'' aan het referen dum over de toekomst van Algerije. Frankrijk was niet bij de discussies aanwezig, omdat dat land de Algerynse kwestie als een binnenlandse aangele genheid beschonwt. Volgens de Tune sische V.N.-gedelegeerde heeft het con flict echter een duidelijk internatio naal karakter gekregen, waarbij vooral de aangrenzende landen betrokken zijn. Daarom betreurde hU de Franse afwe zigheid. De Algerijnse kwestie wordt thans voor de vyfde jaarlijkse maal door de V.N. besproken. UTRECH'-, 5 dec. Het Utrechtse Iandbouwgenootschap heeft zich in een brief tot de leden van de Tweede Ka mer gericht. Daarin wordt waardering geuit voor de wyze waarop de voor stellen van de georganiseerde land bouw, in casu het landbouwschap, in de Tweede Kamer zijn ondersteund en bepleit. De door de minister van Landbouw nader genomen beslissing, die, volgens het Utrechts Iandbouwgenootschap, ver achter blijft by de voorstellen van het landbouwschap, is voor de landbouw evenwel zeer teleurstellend. Het Utrechts iandbouwgenootschap dringt er in zijn schryven bi de leden van de Tweede Kamer op aan, de voorstellen van het landbouwschap te blyven on dersteunen, opdat voor de boerenstand redelijke bestaansmogelykheden be houden blyven. De gebeurtenissen in Algerye kan men aldus Slim geen „pacifica tie" noemen. Er is sprake van een wer kelijke oorlog tussen de Fransen en de Algerijnen, die, aldus de Tunesiër, goed georganiseerd zijn in een leger, dat zijns inziens door de gehele Algerijnse be volking gesteund wordt. Pogingen om met politieke middelen een oplossing te vinden zijn steeds mislukt door De Gaul le's gebrek aan begrip, door diens stiji- koppigheid en vasthouden aan absurde en volkomen verouderde begrippen. Een van die verouderde begrippen is, aldus Slim, dat Algerije een integre rend deel van Frankrijk zou wezen. Mongi Slim kritiseerde De Gaul le's plan om een volkstelling in Al gerije te houden en daarbij het land in stukken te verdelen. Bij een Al gerijns referendum zouden zich de Al gerijnen als een geheel moeten uit spreken. HEEMSKERK, 6 dec. De gemeen te Heemskerk heeft op 5 december van dit jaar wel een byzonder prettige ver rassing van Sinterklaas gekregen. Op deze dag kon namelijk de 13.000ste in woner geboekt worden. Hoewel dit feit niet op officiële wyze aandacht verkreeg, dient het toch wel gememoreerd te worden, vooral gezien de ontwikkeling. Op 18 april 1959 kreeg Heemskerk zyn 10.000ste inwoner. De- ze styging van 3.000 inwoners in ruim anderhalf jaar is zeker opmerkelijk. Een vergelyking met het inwonertal op 1 januari 1960 toont nog, dat sedert de ze datum een vermeerdering van 1794 ingezetenen werd verkregen. Deze cij fers geven weer eens duidelyk te zien welk een bouwactiviteit en ontwikkeling er in Heemskerk gaande zijn. 17 december zal de gouden Leeuwenhoek-medaille van de afd. Natuurkunde van de Kon. Ned. Academie van Wetenschappen worden uitgereikt aan dr. A. Lwoff, micro-bioloog aan het Instituut Pasteur in Parijs. De Leeuwenhoek-medaille wordt eens in de tien jaar uitgereikt aan een geleerde, die zich in die tijd het meest verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied van de studie der microscopische Sa, wezens HAARLEM, 6 dec. Het bollenge- zin is compleet: na de narcissen en de hyacinten arriveerden nu ter beurze ook de tulpen. Het was de fa. J. Uit- tenbogaard en zn. te Oegstgeest, die een kist verbluffend beste kwaliteit van de crèmegele Winter Queen ten tonele voerde. Er stonden plm, vijftig bollen opgeplant en er ontbrak er niet één. Van Ant. Nyssen en zn., Santpoort za gen we de gele, rood-getekende Christ mas Favorite, ook heel goed, terwijl Van der Hoeks Broeiproevenoedryf, Nieuwe Niedorp drie pannen van de puntig gevormde rode Scarlet Marvel naar voren bracht, met de fris gekleur de dubbele tulp Abodement, rood met gele rand. G. B. de Broomen en zn., Sas- senheim, lieten het aantrekkelyke rode tulpje Advent zien. De fa. Weyers-Mense, Hillegom, zorg de voor een trekpleister met de fraaie rose Nerine Bowdenii Pink Triumph: prachtige rose kleur en grote bloem- schermen gedragen door sterke lange stengels. Het is geen moeilyk broeijaar. De bollen „komen" gemakkelyk. Ook de hyacinten. Een bewys daarvan lever de de fa. K. v.d. Salm, Voorhout, die al een pot hyacinten de rose Pink Peari in huis in bloei had getrokken, Ae zagen er best uit. Het pannetje met ae kleine rose hyacint Rosalie was-van Jvi. Beelen, Lisse, terwyl De Groot-Mulder, Noordwyk, byzonder beste kwaliteit Anne Marie etaleerde. Een der beste rose hyacinten voor vroegbroei. De op vallende roserode hyacint Amsterdam was er weer in goede conditie van de ra. Van Bragt en zn. te Beverwyk. Beste Pink Pearl stelde H. W, Hulsebosch,. Hillegom, ten toon, terwyi we deze va riëteit ook door het Proefstation voor de Bloembollencultuur naar voren zagen gebracht. Deze stonden iets hoger ter been. De tros was best en groot, even als van de vorige inzender. L. Stassen jr., Hillegom, zag een getuigschrift voor vroegbroei toegekend aan Early r® Pearl, die een beste stand vertoonde prima op kleur was. Narcissen waren er he,el »!1 voortreffelijke ook. G. N. de Vroomenen far J°BroCS «j varfhet" woord :°af lüfgele trompet Forest Gate van Gerritsen en zn. Voorwchoten, bekoorde opnieuw. Een ongemeen fraaie groep narcissen bracht Warnaar en Co, Sassenheim. Vyf pannen met de gete trompet Golden Harvest een „ruk gezicht deze nar cis op de yü,e december zo te zien. Rijkbloeiend, al fors van bouw en ster ke, rechte stengels. Byzonder best was ook weer Eddy Canzoni, terwyi Early Light en Orange Standard deze groep completeerden. -faat j et wat de Dolbloemen be treft thans de goede kant op. De gepre pareerde en gekoelde bollen leveren tot nu toe weinig moeilykheden op. Dat is een pak van het hart van vele exporteurs die aan broers in het buitenland leveren. Het ontbreekt over de grenzen nogal eens aan voldoende vakkennis. Maar als er door eigen schuld iets misgaat, dan krygt de man die de bollen leverde het op zyn brood en moeten er kortin gen toegestaan worden, waar men soms helemaal geen recht op heeft. VELSEN, 6 december De Vel ser bad-, was- en zweminrichtingen vormen een langgerekt hoofdstuk in het boekwerk, daf aan het vraag- en antwoordspel voorafgaande aan de be handeling van de gemeentebegroting voor 1961 is gewyd. Door de verlaging van het tarief is net zwembad De Heerenduinen de laatste tyd zeer druk bezocht. De ac commodatie was inderdaad voor een zo groot aantal bezoekers niet toerei kend. Dit bezoek heeft ook een ongun stige invloed uitgeoefend op de door zichtigheid van het water. Voor het aanbreken van het seizoen 1961 zal een nieuwe zuiveringsinstalla tie worden aangebracht. Het plan tot verbetering van de accommodatie i® nog in studie. Gezien het sterke bezoek van het Velser bad is het ondiepe gedeelte te klein, waardoor er te weinig ruimte voor het lesgeven is. Ook het diepe gedeelte is langzamerhand te klein ge worden. De zelfwassery aan de Snelliusstraat wordt ook wel bezocht door andere ca tegorieën dan waaraan by de oprich ting is gedacht. De maatschappeiyke ontwikkeling heeft dit in de hand ge werkt. Nu de capaciteit nog niet ten volle kan worden benut zal met tot een prijsverhoging worden overgegaan. (Advertentie) Vergelijken U kiest de CO-OP er komt IEMAND AfWr KV ZAL WEL ZO KOMEN. DENK ER AAN.CN AR LIE, IK REKEN MET HEM AF' DE THAMES BU MAANLICHT WAT EEN ACH IT TFRENO GEZICHT.' DEZE VENT ZEIST DAT DIE SCHURK VAN EEN DOMBEV ONDER WEG IS. VS6-G

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2