Transitohandel in koffie volkomen legaal m Menzies in parlement over „gevaarlijke incidenten" Victory '55 wint zonder moeite van Hotac: 8-2 Bollenexport naar Duitsland sterk toegenomen Plannen voor nieuw museum- gebouw in Groningen In het Prinsenhof complex MANIFEST over „Theater" aangeboden PAUL VLAANDEREN Mep< Chefarine 4 Bij Interpol in Den Haag GEEN verzoek tot optreden ontvangen Papoea-leider in Nederland Jean Lagaillarde aangehouden Indonesië brengt in V.N. Baliem- vallei ter sprake Burnley-Hamburg Legionnair terug in Nederland Den Haag: geen wijziging in standpunt Straaljager neergestort in dorp Onwerkelijke beschuldigingen van Indonesië gesignaleerd beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Volgend jaar grote expositie van bollenvak in Stuttgart Toneelgroep moet voor het oosten behouden blijven SURINAAMSE REGERING: Jouwe gelooft niet aan Indonesische aanval op NieuW'Guinea Broer van Pierre NA DESERTIE Rotterdam gegadigde voor R.T.M. Exploitatie samen met Ned. Spoorwegen? WESTELIJK NIEUW-GUINEA TAFELTENNIS-COMPETITIE Damwedstrijd tussen Noord- en Zuid- Holland Metro-poel ROTTERDAMSE NIEUWJAARSWENS „Geestland" met schade aan schroef op sleep „Minas Gerais" in gebruik genomen Onderscheidingen Jubilea WOENSDAG 7 DECEMBER 1960 PAGINA 2 De Surinaamse regering acht de transitohandel in koffie in Su riname volkomen legaal. Soms geeft de Surinaamse kamer van koophandel op de uitscheeppapie- ren een verklaring af waaruit blijkt, dat bepaalde partijen kof fie afkomstig zijn uit Brazilië. Kwartfinales Europa-beker OOK U KUNT BERGEN VERZETTEN AMSTERDAM, 6 dec. Naar wy vernemen heeft noch de „Interpol" in Den Haag noch de Economische con trole-dienst enig verzoek bereikt tot het nemen van maatregelen of het instel len van een onderzoek in verband met „illegale koffiehandel" via Suriname op Europa. Althans tot vanmiddag was van het doen van stappen door een dezer Instanties nog geen sprake. Er was ook nog geen verzoek van welke züde ook, om maatregelen te treffen, binnengeko men. Intussen heeft het ANP uit Suriname vernomen, dat te Paramaribo aange voerde koffie uit Brazilië voor het grootste deel wordt doorverscheept naar de Verenigde Staten. Slechts een klein gedeelte gaat naar Amsterdam. In bevoegde kringen te Paramaribo wordt er op gewezen, dat uit het na burige Frans Guyana per „French Line" grote hoeveelheden Braziliaanse koffie naar Frankrijk worden ver scheept Men acht het niet uitgesloten, dat Braziliaanse koffie vanuit Suriname via New York naar Europa wordt doorverscheept, en dan wellicht wordt voorzien van te New York afgegeven certificaten van koffie, afkomstig uit Suriname. De Braziliaanse koffie, die in Suriname wordt doorgevoerd, is volgens deskundigen van goede kwa liteit. Derhalve wordt aangenomen, dat de „afvalkoffie" uit Brazilië, die haar weg naar Europa vindt, niet via Suriname is gegaan. Voorts wezen bevoegde kringen in Suriname op de SCHIPHOL, 6 dec. Vanmorgen arriveerde, gelijktijdig met de tien Pa poea's die een toeristisch bezoek aan ons land brengen op uitnodiging van de K.L.M., de Papoea-leider Nicolaas Jouwe Op een vraag of hij voorzitter van de Parna, de politieke partij, waar van hij een der oprichters is, zou wor den antwoordde de heer Jouwe, dat hij dit nog niet wist. Zelf heeft hij op het ogenblik officieel niets met de Parna te maken, officieus echter des te meer. De huidige voorzitter is Harry Wajor. Tussen Wajor en de heer Jouwe bestaan verschillende inzichten, b.v. over de door de Parna aan de Verenigde Na ties voorgestelde driehoeksconferentie tussen Nederland, Indonesië en Nieuw- Guinea. De heer Jouwe is het met dit voorstel helemaal niet eens. „Als wij met de Indonesiërs aan één tafel gaan zitten, dan trkennen wij dat Nieuw- Guinea een onderwerp van geschil vormt, dat er een kwestie en een vraag stuk is. Voor ons bestaat er echter feen vraagstuk. De Indonesiërs willen at er graag van maken, maar dat is hun zaak", zo zei hij. De heer Jouwe zei na enige aar zeling niet werkelijk te geloven in een gewapende aanval van Indone sië op Nieuw-Guinea. „Men probeert het liever met infiltraties. Als die ge lukken pogen de geïnfiltreerden on rust te verwekken en zo mogelijk op roer. Ze hebben al berichten ver spreid over mishandeling van Pa poea's en over een grote chaos, die er zou heersen. Van die verhalen is geen woord waar." De heer Jouwe, die enkele weken ge leden samen met een aantal andere vooraanstaande autochtonen uit Hol- landia van verschillende politieke richtingen de stichting studiefonds „Mamta" heeft opgericht, waarvan hij zelf de voorzitter is geworden, ver telde naar Nederland te zijn gekomen om voor dit fonds besprekingen met Nederlandse bedrijven te voeren. Hij zal pogen hier plaats t' vinden voor intelligente jonge Papoea's, die dan m deze bedrijven tot vakman kunnen worden opgeleid. „Hoe meer hoe beter," zei hij. „maar het behoeven er geen honderden te zijn Wij missen in Nieuw Guinea n.l. een goede middenmoot. Zijn gedachten gaan uit naar de technische vakken, middelbaar-econo mische en handels-cursussen. Ter begroeting was op schiphol onder andere aanwezig mgr. Manfred Staver- man O.F.M., apostolisch vicaris van Hollandia. De Papoea-groep bestaat uit twee ver pleegsters, een van 16 en een van 25 jaar, een motorist van het boswezen, een assistent-boekhouder, een predi kant, een posthuiscommandant der al gemene politie, een dorpsonderwijzer, een coprahandelaar, een dorpshoofd en een adathoofd. PARUS, 6 dec. (UPI) Franse auto riteiten hebben vanmorgen meegedeeld, dat Jean Lagaillarde, de broer van de verdwenen député Pierre Lagaillarde, is aangehouden toen hij probeerde de Frans-Spaanse grens te overschrijden Met Jean werden nog drie k vier an dere Fransen aangehouden, maar zijn broer Pierre was er niet bij. Intussen heeft het ministerie van bin nenlandse zaken meegedeeld, dat ei nog geen enkele overtuigende aanwij zing is, dat Pierre Lagaillarde de grens naar Spanje is overgegaan. Er is ook geen enkele reden aan te nemen, dat hij het vasteland van Frankrijk heeft verlaten. Deze verklaring kwam later dan op merkingen van officiële functionarissen op hetzelfde ministerie, dat Pierre de grens was overgestoken onder de naam „Bertin". Hij zou dat gedaan hebben in de buurt van Irun, waar de grens- autoriteiten weigeren een verklaring af te leggen. verscheping van enorme hoeveelhe den „illegale" Braziliaanse koffie vanuit Uruguay. Zulks geschiedt veelal, indien deze koffie in Suriname is aangevoerd door Braziliaanse kustvaarders en dan per K.N.S.M wordt doorverscheept. Deze weg wordt gevolgd teneinde de hogere vrachttarieven van koffieschepen te ontlopen. By de justitie in Suriname is nog geen verzoek van Interpol binnengeko men om in deze kwestie een onderzoek in te stellen. NEW YORK, 6 dec. (UPI) De Indo nesische gedelegeerde bij de Verenigde Naties, Soekardjo Wirjopranoto, heeft in de algemene vergadering, tijdens de debatten over het kolonialisme gezegd, dat Nederland „een slachting had gehou den onder de inwoners van de Baliem vallei, tijdens een actie voor de pacifi catie". Wirjopran zei: „Dit gebeurde onder het inmiddels afgesleten argument van de pacificatie." Hij beschuldigde Neder land voorts van het onthouden van het recht tot zelfbeschikking aan de be woners van Nieuw Guinea en de „ampu tering" van een stuk van Indonesië. Wirjopranoto beschuldigde Nederland ervan, dat het de Indonesische taal had verboden in Nieuw Guinea, dat het het luisteren naar Radio Republik Indonesia had verboden, dat het burgers had ge vangen genomen, die voor de samenvoe ging van Nieuw Guinea met Indonesië voelen en deze mensen onderwierp aan „een hersenspoeling" WENEN, 6 dec. De loting voor de kwart-finales van het toernooi om de Europa-cup voor nationale kampioenen, welke loting dinsdagmorgen in Wenen heeft plaats gehad, had het volgende resultaat: Benfica (Portugal) Aarhus (Denemarken); Rapid (Wenen) of Wis- muth (Karl Marxstadt) - Malmö (Zwe den); Panathinaikos (Athene) of Spar- tak (Kóniggretz) - F. C. Barcelona (Spanje); Burnley (Engeland) - Ham burger S.V. (West-Duitsland). De wedstrijden voor de kwart-eind strijden, zowel uit als thuis, moeten vóór 20 maart 1961 zijn gespeeld. K. U. DE VRIES SCHIPHOL, 6 dec. De 30-jarige Groninger K. U. de Vries, die drie jaar geleden vrijwillig dienst nam bij het Franse vreemdelingenlegioen in Noord- Afrika en daaruit met 8 Duitsers en 2 Hongaren in augustus j.I. deserteerde, is vanochtend per vliegtuig in Neder land teruggekeerd. Hij werd daar be groet door de Koninklijke Marechaus see. die hem wel als vreemdeling moest beschouwen, aangezien hij niet meer over een Nederlands paspoort beschikte en alleen een doorlaatbewjjs kon tonen, dat hem in Tanger door de Nederlandse consul was verstrekt. Hj werd enige uren op Schiphol vast gehouden, terwijl de Marechaussee zich met de visumdienst in Den Haag in ver binding stelde. Tenslotte werd hem een los visum verstrekt, dat geldig is voor 30 dagen. Afgewacht moet worden of hij definitief zijn Nederlandse nationaliteit kwijt zal zijn omdat hij in vreemde krijgsdienst is getreden. De Vries, die vandaag naar zijn moeder in Groningen zou terugkeren, heeft al sinds zijn jeugd het avontuur opgezocht. Hij deed dienst in Korea en Nieuw Guinea voor hij in het Vreemdelingen-legioen trad. Na zijn desertie met 10 kameraden gaf hij zich over aan de Algerijnse verzetsbew, ging F.L.N., die de mannen tot 5 ok tober gevangen hieid, voor zij in vrij heid werden gesteld. Toen werden ze onder de hoede gesteld van de Maro- kanase .Halve Maan" een zuster-or- ganisatie van het Rode Kruis. Op Schiphol vertelde De Vries, dat hij een heel boek kon schrijven over wat hij in Algerije had gezien en over zijn andere avonturen. DEN HAAG, 6 dec. Hoewel de Ne derlandse regering nog geen officieel bericht heeft ontvangen over de inhoud van de verklaring van de minister-pre sident van de Maleise federatie, Tunku Abdul Rahman, heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken vanmorgen in Den Haag meege deeld, dat ook het eventuele opgeven van de bemiddelingspoging geen wjjzi- ing kan brengen in het beleid van de leaerlandse regering inzake Nieuw- Guinea. Dit beleid is en blijft, aldus de woordvoerder, er op gericht de bevol king zo snel mogelijk tot uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht in staat te stellen. De Nieuw-Guinea-raad die in april van het volgend jaar wordt geïnstal leerd en die de functie zal vervullen van een eigen volksvertegenwoordi ging van het volk van Nederlands- Nieuw-Guinea is, zo deelde de woord voerder mee, een belangrijke stap in deze richting. Hij voegde eraan toe dat Nederland internationaal en by herhaling duidelijk heeft gemaakt dat het niets te verber gen heeft en dat het bereid is beleid en daden in Nieuw-Guinea te onderwerpen aan het voortdurende onderzoek en oor deel van de Verenigde Naties. De Ne derlandse regering heeft ook in het ge meenschappelijke communiqué dat werd uitgegeven aan het slot van de recente bespreking met de premier van de Maleise federatie, haar waardering uitgesproken voor de constructieve be langstelling en de activiteit van Tunku Abdul Rahman met betrekking tot de kwestie Nieuw-Guinea. Dat deze pogin gen door de Indonesische pers ongunstig zijn beïnvloed, valt uiteraard te betreu ren, aldus de woordvoerder. ROTTERDAM, 6 dec, Naar wjj vernemen zou de gemeente Rotterdam de gegadigde zijn, die het bedrijf van de Rotterdamsche Tramweg Mij. wil overnemen. Met een bod van 500 pet., dat werd uitgebracht via de Rotterdam sche Bank, op het geplaatste kapitaal ad. een miljoen gulden, zou de koop van de R.T.M. de gemeente een be drag van 5 min. kosten. De raad moet nog zijn goedkeuring hechten aan deze transactie. De gemeente, die dus volledig eige naar van de R.T.M. gaat worden, heeft echter niet in alle lijnen, die momenteel in exploitatie zijn, belang stelling. Daarom zal zij slechts een gedeelte van de bestaande lijnen in ex ploitatie nemen, terwijl de exploita tie van de overige lijnen door de Ned. Spoorwegen zou geschieden. De Ned. Spoorwegen, die het eerst door enkele groot-aandeelhouders van de R.T.M. benaderd werd voor ovememe van het Rotterdamse trambedrijf, bleek slechts belangstelling te hebben voor bepaal de lijnenzodat de oplossing van ge zamenlijke exploitatie als bevredigend gekenschetst kan worden. Bij de R.T.M. weet men nog steeds van niets. Dat de gemeente Rotterdam de koper zou zijn van het bedrijf, is bij (je directie van de R.T.M. nog steeds niet officieel bekend. Trouwens de gehele óvername-transactie is voor de R.T.M. gehuld in een waas van geheimzinnig heid en geheimhouding. Noch de direc tie noch de werknemers weten waaraan zij toe zijn. Men kan zich alleen overge ven aan speculaties. Zo zou een groep van industrieën of scheepswerven, die in het Botlekgebied gevestigd zyn, wel eens belangstelling kunnen hebben voor de lijnen van de R.T.M. Het bod van 500 procent we] aantrekkelijk kwam voor de R.T.M. dan ook als een donderslag by heldere hemel. Een aan beveling van commissarissen over ac ceptatie van het bod kon dan ook niet gegeven worden, omdat de koper abso luut onbekend is. De afdeling voorlichting van de Ne- derlandsche Spoorwegen deelde desge vraagd mede, dat haar niets bekend is van een transactie in de een of andere vorm van de N.S. met de Rotterdam sche Tramweg Maatschappy. Een Canadees straalvliegtuig is neergestort in het centrum van het dorpje Lichten berg bij Ingwiller, Beneden-Rijn. De piloot en twee burgers, van wie een kind, kwamen bij het ongeluk om het leven. De foto toont redders op de puinhopen van het huis waarop het vliegtuig terecht kwam. CANBERRA, 6 dec. (U.P.I.) In een overzicht dat hü in het parlement gaf van de toestand op het gebied van de buitenlandse politiek heeft premier Menzies van Australië vandaag ver klaard, dat in het Nederlands-Indone sisch geschil over Nederlands Nieuw- Guinea gevaarlijke incidenten dreigen, of misschien reeds gebeurd zijn. Een van de belangrijkste ontwikkelin gen uit de afgelopen dagen, aldus Men zies in het huis van afgevaardigden, is de landing van Indonesische militairen op Nederlands grondgebied. Tegelijkertijd, zo ging hij voort, heeft de Indonesische minister van Buitenland se Zaken (Soebandrio) meermalen ver wezen naar de mogelijkheid van een ge wapend conflict met Nederland. Menzies sprak de hoop uit dat de verklaringen van Soebandrio niet betekenen dat de eerdere verzekeringen nu ingetrokken zijn, n.l., dat Indonesië geen geweld zou toepassen om het geschil op te lossen. „Natuurlijk is van Indonesische zijde verscheidene malen gesuggereerd", al dus Menzies, „dat Nederland op provoce rende wijze is opgetreden door een ge ringe versterking toe te voegen aan zijn verdediging van westelijk Nieuw-Guinea .„Maar men dient er op te wijzen dat Advertentie Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen 20 tabl. 1.0.80.Voordelige gezinsverpakking 100 labl. 1.3.60 DEN HAAG, 6 dec. Vanochtend is In Den Haag de 14-jarige Maria M. de Blok door een melkwagen met aanhang aangereden en gedood. Het meisje fiets te met een vriendinnetje op de Loos- duinseweg, toen zij werd gepasseerd door de melkwagen. Zij is door tot nu toe onbekende oorzaak met de wagen in botsing gekomen, gevallen en onder de wielen gekomen. Zij werd op slag ge dood. VLAARDINGEN, 6 dec. Op de Van Hoogendorplaan nabij het Stationsplein werd vanmorgen de 34-jarige wielrijder B. de Vetter door een personenauto aangereden en dodelijk gewond. De wiel rijder overleed op weg naar het zieken huis. (Van onze tafeltennismedewerker) AMSTERDAM, 7 dec. De winst was ditmaal helaas vrij vlot geteld. Victory'55 zette haar pogingen voort om tot de top van de overgangsklasse te gaan behoren en bedwong het Bever- wükse Hotac met de fraaie cijfers 8-2. In dezelfde klasse stelde GTTC teleur door met 7-3 van Nufa te verliezen en kon ook Rapidity tegen Togido niet tot winst komen en met 7-3 bleven de pun ten in Haarlem. In groep G heerste volkomen rust en in H. werd de r.k. Gooise derby gespeeld tussen Ahoy en Vitus. De Hilversummers lieten geen twüfel bestaan aan hun grootse plannen en zonden Vitus met een nederlaag van 9-1 weer huis toe. Hoofdklasser Smash 2 schoot danig tekort tegen DTTC en verloor met 8-2. Victory'55 heeft zich bijzonder knap geweerd tegen het gevreesde Hotac en won met 8-2. Hierdoor revancheerden de Volendammers zich wel bijzonder fraai voor de beide in het vorig seizoen geleden nederlagen. Veerman bleef on geslagen en Kwakman en Zwarthoed moesten een punt aan de gasten toe staan. Zij verloren resp. Van Kuiper en De Loor. Bij Togido-Rapidity heerste aanvankelijk een flinke dosis spanning. Nadat de Haarlemmers door overwin ningen van Van Eijk op Keet en van Bakker op Geldermans de leiding had den genomen, herstelden de gasten zich prima. Winder veroverde een punt op Hart en Keet slaagde er in de ster ke Bakker met 21-19, 12-21 en 17-21 de punten te ontfutselen. Toen echter scoor den de gastheren drie maal en moest Winder zowel in Van Eijk als in Bakker zijn meerdere erkennen. Geldermans verloor ook zijn tweede wedstryd, waar na Keet er in slaagde tegen Hart de achterstand te verkleinen. Van Eijk ech ter boekte op Geldermans zijn derde ze ge, waarna het dubbel het vonnis vol trok. GTTC is de slag lelijk kwyt en miste tegen Nufa een bescheiden kans je op winst. De toekomst is voor Blom, Hamers en Moors nog wel niet somber, maar het is toch wel te hopen, dat men spoedig uit een ander vaatje gaat tap pen en zodoende een wat veiliger plaats je opzoekt! WGA 8-16, Togido 8-13, Povac 2 8-12, Victory'55 8-12, Nedlloyd 4 8-11, Rapidi ty 8-8, Hotac 8-8, Nufa 8-7, GTTC 8-4, Shell 8-2, Barna 8-2, KLM 8-1. Het verhaal over de wedstrijd Ahoy Vitus is vlot verteld. De Hilversum mers waren duidelijk sterker en alleen Bouwman moest tegen Jop Sertons een puntje laten. Ton Sertons, die weer eens in dit team van de partij was kon evenals Hendriks niet winnen. Bjj Ahoy derhalve de maximale winst voor v.d. Ven en Poort en winst met 9-1. Wilskracht 9-17, Smulders 9-15, Ahoy 8-14, Gispen 9-14, Vriendenkring 9-10, Zeist 9-9, Buna 9-7, HOC 9-6, Wils kracht 2 9-6, UTTC 9-5, Vriendenschaar 9-5, Vitus 9-0. Smash 2 is het ook tegen het sterke DTTC niet gelukt tot winst te komen en zelfs moest men de Deventenaren met de fikse cijfers 8-2 de punten laten. Hier door kregen de reserves de derde ne derlaag in successie te slikken, een re sultaat dat voor dit toch lang niet zwak ke team wat aan de matige kant is. Ook deze week staat men weer voor een heet vuur in de wedstrijd tegen lei der DOCOS. Wellicht echter komt er een verrassing? Povac 9-16, Docos 8-14, Treffers 9-14, DTTC 8-12, Nedlloyd 2 8-7, A VGA 8-6, Olympia 8-6, Smash 2 8-6, Batswingers 2 8-5. UBTV 2 8-3, Sprenger UC 8-1. De uitslagen: Hoofdklasse B: Doeos- Sprenger UC 8-2, Treffers-UBTV 2 7-3, AVGA-Nedlloyd 2 4-6, Povac-Olympia 9-1, Smash 2-DTTC 2-8. Overg. kl. F: Nufa-GTTC 7-3, Nedlloyd 4-Barna 10-0, Victory-Hotac 8-2, Togido-Rapidity 7-3, G: VTC-AMVJ 3 0-10, A VGA 2-Disnie 6-4, Smash 3-Treffers 7-3, H: UTTC- Smulders 2-8, HOC-Gispen 4-6, Wils- kracht-Buna 6-4, Wilskracht 2-Vrienden- kring 1-9, Vriendenschaar-Zeist 2-8 Ahoy-Vitus 9-1. de strijdkrachten waarover Nederland in westelijk Nieuw-Guinea beschikt, slechts een minimale fractie zijn van hetgeen in Indonesië onder de wa penen is, om te bewijzen hoe onwerke lijk zouden maken. Deze suggestie is „Wij bezitten voor de vreemde ge dachte dat Nederland een aanval op In donesië zou overwegen geen enkel fei telijk bewijs en zelfs ontbreken ons de redenen die deze gedachte waarschijn- Hjn zouden maken. Deze suggestie is wel zo irreëel, dat het begrip voor de war^ aard van het probleem er niet door bevorderd wordt," aldus Menzies. HTLLEGOM, 7 dec. De bollenuit- voer naar Duitsland is met sprongen vooruitgegaan. Exporteerde men verle den jaar in de periode van juni tot ejnd november ruim veertien miljoen kilo, de afgelopen maanden heeft men ruim zestien miljoen kilo over de Westduitse grenzen gestuurd. In guldens steeg de export van büiia veertig miljoen naar ruim zeven en veertig miljoen. Dat maakte de voorzitter van de Duitse groep van de Bond van .Bloembollenhan delaren, de heer P. Hopman gisteren bekend tijdens een vergadering in Tres long. Ook de uitvoer naar Oostenrijk werd groter. Van 428.000 kilo kwam men op 518.000 en in guldens van ƒ1.414.000 op 1.953.000. Met de Oostenrijkse vakorganisaties zal de Bond van Bloembollenhandela ren binnenkort overleg plegen over de koers, die men voor het volgende ver koopseizoen wil aanhouden. De lijst van niet-credietwaardige afnemers blijft. Alleen zal de datum voor alle landen worden gelijkgetrokken. Het verzoek om onder de exporteurs op Duitsland een enquête te houden teneinde de beschikking te krijgen over meer marktgegevens viel in goede aar de. Men was het eens met het bestuur, dat het nuttig is te weten waar de bol len blijven. Men wil echter eerst af wachten wat er uit de bus komt bij de exporteurs op Amerika, die ook een en quête gaan houden. De heer Walter Roozen van het Cen traal Bloembollencomité vertelde daar na enkele bijzonderheden over de ge voerde reclamecampagnes. In 1953 werd vóór de propaganda in Duitsland twee ton uitgetrokken, in 1954 225.000,-, in 1955 drie ton, in 1956 vijf ton, in 1957 ƒ525.000, in 1958 besteedde men 813.000 aan reclame, in 1959 930.000 en in 1960 een miljoen dertig duizend gulden. Van 1957 af brachten de exporteurs zelf ook een belangrijk bedrag op: by na een mil joen. Volgend jaar zal het vaderlandse bollenvak een grote expositie houden in Stuttgart, zoals men enkele jaren gele den een tentoonstelling organiseerde in Keulen. De aandacht werd gevraagd voor een betere set kleurenplaten. De heer Roo zen deelde mede, dat er behoefte be staat aan een goedkoper kleurendruk- werk. Bij de rondvraag werd geïnfor meerd of in het a.s. seizoen bolbloemen met bol naar Duitsland gestuurd mogen (Van onze correspondent) GRONINGEN, 6 dec. I et Gronin ger Museum zal te zijner tijd wordenj ondergebracht in het prachtig Prinsenhofcomplex. ,,£>e beslissing is gevallen en men mag er vertrouwen in hebben, dat Groningen in de toekomst wederom een museum zal bezitten, dat aan alle eisen voldoet", aldus het zo juist uitgegeven jaarverslag over 1959. De heren jhr. dr. D. C. Röell, mr. A. Staring ep Th. H. Lunsingh Scheur- AMSTERDAM, 6 dec. De jaarlijk se damwedstrüd tussen Noord- en Zuid- Holland om de De Graaf-Hagenaars- wisselbeker, wordt ditmaal op zaterdag middag 10 december a.s. gespeeld te Den Haag. Voor Noord-Holland werden de navolgende spelers aangewezen: 1. Wim de Jong uit Haarlem, 2. Piet Roo- zenburg uit IJmuiden, 3. B. Dukel uit IJmuiden, 4. J. H. Ansens uit Amster dam, 5. J. H. Beeke uit Weesp, 6. P. v. d. Berg uit Beverwijk, 7. R. C. Kei ler uit Amsterdam, 8. H. Laros uit IJmuiden, 9. P. v. Heerde uit Amster dam. Noord-Holland is de bekerhouder, terwijl beide districten tot nu toe drie maal de beker hebben gewonnen. ROTTERDAM, 6 dec. De nieuw jaarswens van 1961, die door Rotter dams Toneel op 1 januari a.s. na af loop van de première van „De Spaanse Brabander" in de Rotterdamse Schouw burg zal worden gebracht, draagt de titel „Metro-poel". De teksten zijn van Marinus van Hene gouwen en de muziek is van Steye van Brandenberg. Pieter Lutz verzorgt de regie, de choreografie is van Aart Brouwer. Het décor werd ontworpen door Chiel Ci Meij. ROTTERDAM, 6 dec. Het bijna 2000 ton metend Nederlands vrachtschip „Geestland" van de rederij Van der Geest in 's-Gravenzande is gisteren op 400 mijl ten westen van de Azoren in moeilijkheden gekomen. Het schip, dit jaar gebouwd, kreeg schade aan de schroef. Vanochtend werd de „Geest land" vastgemaakt. De tocht gaat naar Barry in Engeland, de haven waar de „Geestland" een lading bananen uit West-Indië zal afleveren. leer hebben reeds een bezoek aan de stad gebracht en het Prinsenhof in ogenschouw genomen. Zij hebben voorts de voorlopige museumplannen bestudeerd en hun inzichten hierom trent kenbaar gemaakt. ïlefÜufSlge'rntfseumgebouw laatwat ruimte en outillage betreft veel te wen sen over. De aanzienlijke uitbreiding van de collecties in de loop der jaren, de tentoonstellingsactiviteiten van het museum, de grote toename van het aantal bezoekers en in het algemeen de eisen, die het moderne museumwe zen nu eenmaal stelt, staan debet aan deze weinig gunstige situatie. Het hui dige gebouw is een schepping van de toenmalige rijksbouwmeester C. H. Pe ters en het was omstreeks de eeuwwis seling een zeer geslaagd museumge bouw. Thans zijn de zalen echter te gering in aantal voor de verzamelingen en men mist speciale expositiezalen, evenzo een aula, een garderobe en de nodige toiletten. In het verslag van de conservator van de archaeologische afdeling wordt melding gemaakt van de belangrpkste aanwinst van de laatste jaren, het „Griffzungenschwert", dat gevonden is bij Ter Apel en dat kon worden aan gekocht. Het is een zwaard van fraaie vorm; een late variant van de zwaar den van Erbenheimer type, waarvan het de eerste representant in het noor den van ons land is. Omstreeks 1.000 v. Chr. zal dit zwaard zijn gegoten door een bronssmid in de omstreken van Mainz. worden. Het antwoord was: neen. Op d# vraag hoe het zal gaan met de bolbloe- menuitvoer in het seizoen 1961-1962 kon men nog geen antwoord geven. Wel deelde de heer van der Kolk mede, dat hij met de voorzitter van het Produkt- schap, dr. A. J. Verhage, overleg heeft gepleegd. Voor 15 januari wil men nog een vergadering beleggen met de Duit se vakorganisaties, omdat de exporteurs die straks op reis gaan hun klanten kun nen vertellen welke maatregelen er op komst zijn. Aan het slot bracht de heer Staats het bestuur van de Bond dank voor het vele werk dat is verricht om een uitbreiding van 10 pet. van het areaal te bewerkstelligen. Over de ver laging van de minimumexportprijzen was hy echter minder goed te spreken. Voorzitter Hopman trad deze verga dering af. In zijn plaats werd gekozen de heer Chr. Eggink uit Voorschoten. Tot nieuwe bestuursleden werden be noemd de heren Murk (Hillegom) en Rotteveel (Sassenheim). Ze nemen de Êlaatsen in van de heren Eggink en H. logervorst. ROTTERDAM, 7 dec. De Brazi liaanse marine heeft gistermiddag tij dens een korte, geanimeerde plechtig heid op Verolme's werf te Rozenburg het omgebouwde en geheel gemoderni seerde vliegdekschip „Minas Gerais" officieel in gebruik genomen. (Advertentie) Waarom toé te geven aan voort durende moeheid en lusteloosheid? Het regelmatig gebruik van PSYCHOTONIC herstelt uw energie en doet u van het Leven genieten. Vinobasis N.V. Amsterdam ROME, 6 dec. De directeur va? het Nederlands Historisch Instituut hier en ambassade-attaché voor cul"} rele zaken bij het Quirinaal, dr. J. Poelhekke, is benoemd tot comw>Ji~ deur in de Italiaanse Orde van dienste. „e»held UTRECHT, 7 dec. Ter Éelfev gas- van het eerste wereldcongres parijs is tronomie, dat dezer dage" zyn grote gehouden, werd vanwe«öied de ere. verdienste op culinair pBarys uitgereikt aan de heer linfvaf dféotfrérifde la Chaine des Rötisseurs, 's werelds grootste culinair® broederschap. Het ere-diploma Ontvin gen de heet- .T. Th. Heering uit Scheve- nlngén ên cfé heër IV. E. L. Temey uit Rijswiik. DEN HAAG, 7 dec. Bij K.B. is be noemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau, bij bevordering, L. C. Rietveld, secretaris-generaal van het departement van Defensie. LANGE VEEN, 7 dec. De 87-3a.rjf® heer H. F. Hartman is onderschei" met Pro Ecclesia et Pontifice bij ëel~l genheid van zijn veertig-jarig jubileum als kerkmeester alhier. LEIDEN, 7 dec. Vandaag is het vijftig jaar geleden dat mr. J. J. Fock, geboren te Batavia en thans wonende in Den Haag, aan dé universiteit alhier promoveerde tot doctor in de rechts wetenschap. Donderdag zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. A. J- Kronen berg, geboren te Deventer en thans wo nende te Zeist, aan deze universiteit pro moveerde tot doctor in de rechtsweten schap. Donderdag is het zestig jaar ge leden dat dr. K. H. E. de Jong, geboren te Biebrich a/Rhein en thans wonende in Den Haag, promoveerde tot doctor in de klassieke letteren. ARNHEM, 7 dec. In een manifest hebben 49 vooraanstaande personen er bij het gemeentebestuur en het stich tingsbestuur van de toneelgroep „Thea ter" op aangedrongen dit toneelgezel schap voor Arnhem en het Oosten van het land te behouden. In het manifest wordt gezegd, dat de bevolking van Arnhem met grote veront rusting heeft vernomen, dat de directie van „Theater" zich genoopt zal zien Arnhem en Oost-Nederland te verlaten. „Blijkbaar zijn elders sterke krachten aan het werk om de kern van de lei ding van „Theater" naar zich toe te trekken zo wordt in het manifest ge zegd. Up alle betrokkenen wordt een dringend beroep gedaan om alle secun- ™r® overwegingen opzij te zetten voor het behoud van een gezelschap met een staat van dienst als „Theater". In het manifest wordt met waardering gesp-o- ken over hetgeen „Theater" en direc teur Rob de Vries in het oosten van het land en in Arnhem, als centrum van kunst en cultuur, hebben gedaan. Het manifest besluit met de opmerking, dat zeer velen in Arnhem en omgeving bereid zjjn deze waardering metterdaad te tonen, als „Theater" de kans kan wor den geboden zich in het oosten en in Arnhem, meer dan tot nu toe, te wor telen en te ontplooien. Het manifest is onder meer getekend door jhr. dr. C. G. C. Quarles van Uf- ford, oud-commissaris der koningin in Gelderland en voorzitter van het be stuur van de Nederlandse Heide Maat schappij, mr. J. P. Drost, burgemeester van Rheden, mr. D. Matzer van Blooi*. burgemeester van Renkum, mr. E. E. V. Brouwer, president van het gerechts hof in Arnhem, ir. H. Vis, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor midden-Gelderland, ir. A- J. Engei, president-directeur van de AKU, Ir. J, A. Eshuis, directeur van de Nederlandse Heidemaatschappij en de heer B. W. van den Heuvel, onder directeur van de PEGEM. DAT ZAL HUN PASSAGIER) WAT AFLEIDING BEZORGEN 'GAAT U WEL EENS de zee op het uw 00T, Mr. HORNET? DAT WORCT OE GROOTSTE 1/ERRrW 5ING VANZ'JM - GEMENEIEVEH DE EIGENAAR KOMT AAN BOORD, DENK IK i ZEKER MORGENOCHTEND VERTREK IK VOOR EEN PAAR DAGEN. liOPYKluliT «WAN FEATURES SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2