OP VERKENNING IN OVERS BEVOLKING VAN DENEKAMP wil niet RAMP van een spreken Bij overstroming in 1946 stond water nog veertig centimeter hoger Een volkomen verrassing MEPPEL een tikje verbitterd MEN HAD DE ELLENDE KUNNEN VOORKOMEN Een Nederlands „Princeton"? „PAPA. ER STAAT WATER OP STRAAT" gewaarschuwd Priestertekort in Europa Burgemeester Van Hall doet beroep op regering Salarissen van directeuren Geen „leerlingen- pakhuizen' ETALAGE ALS BEDSTEE Kalveren bij buurman MET DE KANO ER OP UIT Om de twee jaar Begin januari studie dagen in Maastricht Politiesalariëring Subsidie verpleging voo gdijkinder en Weinig medewerkende schoolbesturen Diamantendiefstal Verbazing bij de P.T.T. Veel inspecteurs overspannen Vijfdaagse schoolweek WOENSDAG 7 DECEMBER 1960 PAGINA i v0,7 t "L ul "t j. DENEKAMP, 6 dec. „Nu rijden we even naar de Kamp- brug, dan ziet u tenminste waar al dat water vandaan komt", sprak onze metgezel, en even la ter waadde de auto door een brei van modder en rottende bladeren, die de daaronder zich bevindende weg slechts te vermoeden gaf. Maar nauwelijks hadden we voor zichtig enkele honderden meters afgelegd, of onze buurman schud de het hoofd, en na een bocht za gen we het zelf ook: vlak voor ons hield de weg plotseling helemaal t>P om onder te gaan in een onaf zienbare watervlakte, hier en daar onderbroken door roerloze boomgroepen. „Vreemd, gister avond was deze weg nog hele maal begaanbaar", merkte onze metgezel op, alsof hij deze on voorziene complicatie nog niet helemaal aanvaarden wilde. Er viel intussen niets aan te doen: we moesten terug zonder ook maar een glimp te hebben kunnen opvangen van de ruim twintig boerderijen, die zich ergens in dit overstroomde gebied achter geboomte moesten verschuilen. Tintelend spel van rijke glansen, i GOUDA kaarsen! I (Van onze speciale verslaggever) MEPPEL, 7 dec. Zondag morgen riep het zoontje van een grossier in groenten in de Soem- bastraat zijn vader toe: „Papa, er staat water op straat". Die op merking werd op dat tijdstip niet al te zeer au serieux genomen. Allicht stond er water op straat. De regen viel al sinds 24 uur met bakken van de hemel. En mis schien had de riolering het wel begeven. Maar tegen half twee, net toen het eten op stond, stond er, aldus onze zegsman, „een hele streep water" in de Soembastraat. En dat was verdacht. Trouwens tegen tweeën lag de hele straat blank. Toen had hij, de groenten- grossier, zijn jas aangetrokken en was naar buiten gegaan. Hij had aan een agent gevraagd: „wat is er in 's hemelsnaam aan de hand?" En de man in uniform had geantwoord: „Ik geloof, dat de Wold-Aa is overgelopen". Door het opwerpen van een dijkje van zandzakken hoopt men te voorkomen dat Borculo nog verder onder water komt te staan. Premie-spaarregeling Intimiteitbehaaglij kheld GOUDA kaarsen 1 79 (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 6 dec. Groot was de verwondering van de politie, toen zij vanmorgen vroeg in de etalage van een winkel in de Lange Viestraat een man slapend aantrof. Uit de ge broken ruit kon de agent opmaken, dat hij van deze kant naar binnen was geklommen. Hij wekte de man, die als een fakir op spijkers op ketels en andere harde huishoudelijke voor werpen lag uitgestrekt Bij stukjes en beetjes kwam het er uit, dat hij een 26-jarige inwoner van deze goede oude stad was, die ter ere van Sint Nico- laas te veel borreltjes had gedron ken. Hoevéél wist hij niet. Hij werd pas goed wakker bij de ontdekking, dat hij een aktetas met 75,- en zijn fiets miste. Hij kon niet verklaren hoe hij in de etalage was terecht ge komen. 3p de lbloe- 2 kon Wel dat idukt- heeft i nog Duit- •teurs i kun- er op heer dank it om i het ver rijzen eken. erga- Icozen loten. be- en n de ;n H. 3razi- tü- -htig- ïburg lerni- rais" 'oort- leid? van ergie eten. rdanT ver heid gas- js is ;rote ere- reikt idijk ider- des laire tvin- teve- r 'uit be- van C. het het 'ock, snde hier ihts- jftig hen- wo- pro- ften- ge- Dren snde ctor aan. ing, idng ,aad vor- in vor- iend Uf- i in be- iaat- Ster iois. E. hts- tter Fa- A. de van en Ier- O't voorval geeft enigszins aan hoe van Den rijdende water de bevolking gisteren 5®"'» en omgeving, waar wij verrat T?e ic verkenden, heeft verrast. De elementen hebben doel treffend samengespannen door het ge vaar van twee kanten te laten naderen: uit de bodem en uit de lucht. Want ook gisteren heeft het in Twente en de Achterhoek weer flink geregend, ter wijl respectievelijk de Dinkel en de Berkel, die in deze twee gebieden van ons land de voornaamste boosdoeners zijn, op diverse plaatsen door de, overi gens bescheiden, kaden braken. Gis ternacht nog is er bp Denekamp een nieuwe bres geslagen in de wankele waterkering die de wijde omgeving te- §en de waterwolf moet beschermen. !en bijna vanzelfsprekende klacht is nu, dat de dijkjes onvoldoende door de boeren en waterschappen zijn onder (A dvertentie) DEN HAAG, 6 dec. In het voorlo pig verslag over de onderwijsbegroting ?v®rdt aan minister Cals gevraagd hoe f vtaat tegenover het denkbeeld om in Neaerlan(j jg komen tot een instel- ling aU het „Institute of advanced stu if® i Pr'n<eton, waar de beste van alle geleerde,, zich geheel kunnen wij den aan studie en research. Gezien de toenemende overbelasting der hooglerai en, waardoor er onvol doende tijd overblijft voor creatieve ar beid, kan een dergelijke instelling van groot belang zlJn-De vraag rijst of er internationaal gezien niet een achter stand dreigt te ontstaan in de ontwik keling van het wetenschappelijk onder- Soek in ons land. houden, maar sommigen beweren, dat een watervloed als thans is losgebro ken, niet te voorzien is geweest. En toch ligt, zo bleek ons, de over stroming van 1946 allen in deze streek van Nederland nog vers in het ge heugen. Van een ramp kan men thans moeilijk spreken, maar de vloed van het eerste jaar na de oorlog is wel degelijk als zodanig te kwalifi ceren. Het water stond toen nog veer tig centimeter hoger, en allen, die dit hebben meegemaakt, kunnen zich over wat thans is geschied, eigenlijk maar matig opwinden. Men vat de overstroming tamelijk laconiek op, men laat, zouden wij haast willen zeggen, Gods water maar over Gods akker lopen. De boeren zij zijn het vooral, die last ondervinden in deze contreien kunnen dan ook bijzonder weinig maat regelen nemen. Wij spraken met de heer J. G. Reimelink, wiens boerderij gisteravond juist in het bereikbare ge bied van Rekken, bij Eibergen in de Achterhoek, is komen te liggen. Drie weken geleden pas betrok hp deze hoe ve, nadat hem was verzekerd, dat hjj van eventuele overstromingen geen last zou krijgen. Welnu, hij heeft het gewe ten. Nu het water snel zakt hij schat in één nacht wel een halve me ter kan hij weer lachen, en achteraf is het eigenlijk nog meegevallen, maar hij en zijn zuster hebben in de boerderij daar diep in Rekken toch vele angsti ge uren doorwaakt. Het bleek ook overduidelijk, dat er tegen een watervloed bijna geen maat regelen te nemen zijn. Al de pogingen van de heer Reimelink om het water uit de schuur te houden, of hij nu werkte met zandzakken, planken of gewoon aar den wallen, liepen op niets uit. Geluk kig heeft hij thuis nog droge voeten kunnen houden, dank zij de iets ver hoogde ligging van zijn boerderij, en ook het vee is van wateroverlast ge spaard gebleven. Daarom kan Jan Rei melink weer lachen. Achter zijn hoofd hangt een bordje „Eigen haard is goud waard." Later begeleidt hij ons naar de weg. „Loop langs het kippenhok, daar is het droog." Blijkbaar beschouwt hij de mod- derbrei, die daar is achtergelaten, al als begaanbaar na de driekwart meter water, die zijn hoeve een paar uur tevoren nog omringde. In de buurtschap Beuningen achter Denekamp konden we doordringen tot de heer G. Rikhof. Een smal dammetje voerde naar zijn erf, aan weerszijden waarvan het land verdronken was on der een flinke laag water. Gisteren, zo vertelde hij ons, had hij zijn kalve ren weggebracht bij een buurman, die op dat ogenblik overigens slechts per boot was te bereiken. Ook hij dacht terug aan de vloed van 1946, toen het water tot over de drempel stond. Boer Rikhof beschouwt de toestand derhalve niet als hopeloos, „maar je weet natuurlijk nooit wat er nog kan Per kano weet men in de door het water geteisterde streek nog een boerderij te bereiken. iiiiiiiiiiiMiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii gebeuren". Inderdaad rees het peil, toen wij er waren, nog gedurig, zij het niet in het tempo van de voorgaan de dagen. De gevolgen van deze wa tersnood voor de weilanden zullen ver moedelijk wel meevallen. Grasland kan een hoge waterstand heel goed doorstaan, en wanneer er door regen of overstromingen geen water meer bijkomt, zal er over een dag of drie weinig aan de huidige situatie her inneren. Ook het wintergraan kan een stootje velen, maar is toch kwets baarder dan gras. De aanblik van het landschap of moeten we hier van waterschap spre ken? is vrijwel overal gelijk. Natte glimmende wegen, en aan weerszijden daarvan uitgestrekte watervlakten, merkwaardig rimpeloos met boomgroe pen als monsterachtige waterplanten. „Het is een geluk, dat het water zo rustig blijft", is algemeen het oordeel. Men heeft hét in 1946 wel anders mee gemaakt. Vóór 1940 had dit gebied trou wens vrijwel om de twee jaar las van watersnoden, zodat men wel wat ge wend is. In de Achterhoek was op di verse plaatsen de brandweer in touw om ondergelopen kelders en vertrekken leeg te pompen. In de zomer van het v°rig jaar moest diezelfde brandweer opspringen om waterputten die door de droogte leeg waren geraakt, bij te vullen... Voor een groot gebied ten noorden van Denekamp daagt overigens uit komst. Daar is onlangs een ruilverka veling aanvaard, die het mogelijk zal maken een afwatering banaal te gra ven, dat aansluit enerzijds op het ka naal Almelo-Nordhorn en aan de ande re kant op de Dinkel, zodat laatstge noemde rivier in de zomer zo'n lie felijk, nauwelijks water bevattend, stroompje geen kans meer krijgt uit de bedding te ontsnappen. Nu is dje Dinkel een woest kolkend water, vuil geel van kleur door de meegevoerde hoeveelheden zand van doorbraken, en in bochten met groot geraas door de bedding schurend. Borculo zijn vele hectaren land onder water komen te staan. Zover het oog reikt, er is niets dan water, water. Dat bleek by nader inzien een eufe misme te zijn geweest. Want in feite lagen de zaken zo, dat in het smalle „Mallegat", waardoor normaliter het water van de Drentse Hoofdvaart, de Hoogeveensevaart, de Reest, de Wold- Aa en de Oude Vaart in het IJssel- meer wordt geloosd het niet meer had kunnen houden. En een goed deel van Meppel kwam dus blank te staan. Om het scherp te stellen: ruim een derde van de stad. En de helft van de 18.000 inwoners werd getroffen. Om nog even terug te keren naar de grossier in groenten. Om drie uur in de zondagmiddag begon het er be nauwd uit te zien. Hij had zijn perso neel opgetrommeld en hp had met hen de deuren van zpn huis en bedrijf met zandzakken gebarricadeerd, 's Avonds om acht uur waren zp daarmee gereed gekomen en daarna waren zij ergens in de buurt een biertje gaan drinken. Toen zei iemand: „Het kan ook nog wel eens de riolen uitkomen". Gealarmeerd be gaf de man zich naar huis. Maar toen stond het water binnen al tot een hoog te van 40 cm. Dit is één voorbeeld, dat met vele zou zijn aan te vullen. Meppel had dus bepaald geen prettige Sinterklaas. En Meppel is ook een tikje verbitterd. Dat merkten wjj, toen wjj gisteravond in het gezelschap van enkele gedu peerde bewoners door de nattigheid waadden. Wjj stieten er op toestan den die ons enigszins aan Tuindorp- Oostzaan deden herinneren. Zo erg was het, dunkt ons, niet precies, maar per slot van rekening maakt het voor een mens niet zo heel veel uit of er nu zestig dan wel tachtig cm. water in zijn woning staat. Het uiteindelijke resultaat werd er niet meer of min der desastreus om. En nu het water gaat zakken zoals gisteren duide lijk het geval was begint men zich pas goed te realiseren hoe erg het eigenlijk wel is geweest. Men is in Meppel ietwat geprikkeld door de gang van zaken, zo zeiden wij. Daar zpn twee redenen voor. De eer ste, meest overheersende is, dat men de ellende had kunnen voorkomen. De „Meppeler Courant" van maandag 5 december vat de grieven van deze aard samen onder de kop: „Meppel, de machteloze vergaarbak van Drente". En zü schrijft onder meer verder: „Men achtte het gevaar kenneiyk niet groot genoeg en accepteerde de nu wel buitengewoon onaangename toestand waarin Meppel is komen te liggen: de machteloze en rechteloze vergaarbak MAASTRICHT, 7 december Onder auspiciën van het instituut voor Euro pese Priesterhulp worden op 3, 4 en 5 januari alhier studiedagen belegd over de zielzorgeiyke problemen en het priestertekort in Duitsland, Oosten- rgk, Scandinavië en Frankrijk. Op de eerste dag wordt de situatie in Duitsland besproken. Als sprekers zijn uitgenodigd de directeur van het „Pastoralsoziologisch Institut" voor de bisdommen Essen en Paderborn, dr. Norbert Greinacher, Domkapitu- lar Julius Schuble, nationaal direc teur van het pauselijk werk voor pries terroepingen in Duitsland en een ver tegenwoordiger van de bisschop van Osnabrück. Onder leiding van dr. Erich Bodzenta, directeur van het „Katholisches Institut für Kirchliche Sozialforschung" uit Wenen wordt op de tweede congresdag de situatie in Oostenrijk besproken, terwijl pater dr. J. Kerkhofs S.J. uit Leuven op de der de dag zal spreken over „de Kerk in Scandinavië". Abbé Izard, nationaal di recteur van het „Oeuvre de Voca tions" uit Parijs behandelt op die dag het priestertekort in Frankrijk. De opzet -n de studiedagen is om aan iedereen, die daar belang in stelt: priesters, religieuzen en vooral jonge mannen, een algemene oriëntering te geven over de Europese priesternood. AMSTERDAM, 7 dec. Burgemees ter Van Hall heeft een „dringend be toog" gericht tot de minister van Bin nenlandse Zaken om zo spoedig moge lijk tot een rechtvaardige salariëring voor de politie te komen. Dit blijkt uit het antwoord van de burgemeester op een telegram, dat de Amsterdamse afdelir% van de Neder landse politiebond aan mr. Van Hall als hoofd van de plaatselijke politie heeft gezonden. Mr. Van Hall antwoord de: „Ik blijf terzake diligent. Ander zijds dring ik er bij u op aan bij uw leden vertrouwen te wekken voor de pogingen, die niet alleen door mij, maar ook door andere instanties wor den ingesteld om op korte termijn ver betering der politiesalarissen te verkrij gen". De afdeling Amsterdam van de cen trale van politie-organisaties (C.P.O.), waarin de drie politiebonden samen werken, heeft nu een telegram gezon den aan het landelijk C.P.O.-bestuur, waarin gevraagd wordt de eis: tachtig gulden over de gehele linie te handha ven. In een toelichting op dit telegram verklaarden functionarissen van de drie plaatselijke afdelingen der bonden, dat er onder het Amsterdamse politieper soneel grote ongerustheid is ontstaan na de publikatie van de recente re geringsvoorstellen. De bonden achten die voorstellen on aanvaardbaar, omdat het laagste poli tiepersoneel niet of nauwelijks meer zou krijgen dan de al eerder door de bonden verworpen inconveniëntentoe- slag van veertig gulden per maand en althans aanzienlijk minder dan de bij herhaling door de bonden gestelde eis: tachtig gulden voorschot in elk geval voor het lagere politiepersoneel en ver dere salarisbespreking op basis van het werkclassificatierapport. „Indien de minister of de regering daartoe niet bereid is, dienen de daar voor geëigende acties te worden onder nomen", aldus de bonden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 7 december Om de subsidiemaxima voor de verpleging van voogdijkinderen te kunnen verho gen, heeft minister Beerman een wijzi ging van zijn begroting ingediend. De hogere lasten, waarvoor de voogdijin stellingen staan, kunnen uit de bestaan de subsidies niet worden bestreden, zegt de minister in zijn toelichting. De verhoging van de subsidies zal ingaan met terugwerkende kracht tot 1 januari 1960. (Van onze onderwtjsredacteur) DEN HAAG, 6 december Bij de schoolbesturen bestaat grote tegenzin tegen medewerking aan de premie spaarregeling voor het overheidsperso neel, zo worat opgemerkt in het voor lopig verslag over de onderwijsbegro ting. Vele schoolbesturen weigeren elke medewerking. Men vraagt minister Cals of hem bekend is welke oorza ken aan dergelijke weigeringen ten grondslag liggen. Bestaat er enig in zicht in het aantal der op deze wijze buitengesloten leerkrachten? Welke maatregelen zou de bewindsman kun nen nemen om deze leerkrachten niet de dupe te laten worden van de wei gering tot medewerking? Zo ziet het noordelijk gedeelte van Mep pel er uit. (Luchtfoto N.F.P.-Stevens en Magielsen). iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii voor het water van alle omringende wa terschappen". En verder: „Wij zpn de mening toegedaan dat, zolang de water- doorvoer en -afvoer van Meppel niet beter wordt en men niet het Drentse water boven Meppel kan vasthouden, omleiden of elders laten afvloeien een instantie boven stad en waterschappen de bevoegdheid moet hebben tot het ingrijpen in noodsituaties, desnoods door het doorgraven van sommige dyken, waarvoor geen gevaar voor andere be huizingen wordt opgeleverd. Of als het dan moet, is het nog altyd minder erg, dat weilanden blank komen te staan, dan dat een halve stad onder water loopt." En dat is dan een. De andere grief is deze, dat men zondag niet bijtijds gewaarschuwd zou hebben. Wjj hoor den daar gisteravond veelvuldig over praten. „De vreemdelingen" zei ons iemand, „waren eerder op de hoogte dan wij zelf. Zy reden met hun auto's door onze ondergelopen straten en klot sten het water in onze huizen. Wij zijn niet op tijd en niet voldoende ingelicht over de stand van zaken. Er had wel licht veel schade voorkomen kunnen worden." En nu de straten dan geleideiyk aan droog vallen begint men zich in Mep pel danig te bezinnen op de kwade, fi nanciële consequenties. Op de schade vergoeding dus. Wie zal het allemaal betalen? Meppel rekent althans wat dat betreft op begrip van de autoriteiten. Advertentie AMSTERDAM, 7 dec. Het bericht uit Londen, dat daar op het vliegveld diamanten ter waarde van zes ton uit een Nederlandse postzak zouden zijn gestolen heeft verbazing gewekt bij de Nederlandse P.T.T., want zij weet niets van een dergelijke zending af. Het is juist dat er vrijdag vanuit Amsterdam een postzak met 24 aan getekende stukken voor Milaan naar Londen zijn gezonden omdat er geen directe verbinding met Milaan was. Het is ook waar dat deze aangeteken de stukken zijn gestolen maar hoe weet men dat daarin diamanten zaten?" zo vraagt de P.T.T. zich af. Diamantzen dingen moeten n.l. worden aangeboden aan een speciaal postkantoor, waarin ook de douane zetelt, in de Diamant beurs te Amsterdam. En daar zijn geen diamantzendingen voor Milaan aange boden. Mochten de diamanten clandes tien zijn verzonden dan weet alleen de afzender dat, en die zou zich dan moe ten aanmelden. Maar er heeft zich nie mand bij de P.T.T. beklaagd over dief stal van diamanten uit aangetekende stukken. Trouwens ook geen der afzen ders van de gestolen aangetekende stuk ken heeft zich tot nu toe gemeld. Men kent noch de afzenders noch de geadres seerden omdat die niet vermeld staan op de lijst van de aangetekende stuk ken, welke in de opengesneden post zak is achtergebleven. Deze lijst klopt met de duplolijst op het Amsterdamse hoofdpostkantoor. Wat er precies uit de opengesneden zak is gestolen kon niet worden vastgesteld maar wel ont breken de 24 op de lijst vermelde aan getekende stukken. In de postzak zat uitsluitend Neder landse post zodat de gestolen stukken niet uit het buitenland afkomstig kun nen zijn. (Van onze onderwjjsredacteur) DEN HAAG, 6 december De nieu we salarisregeling voor de leraren heeft de afstand tussen de salarissen van de leraren enerzijds en die van de directeuren en rectoren anderzijds, ge let op de verantwoordelijkheid van laatstgenoemden, ontoelaatbaar klein gemaakt. In het voorlopig verslag over de onderwijsbegroting wordt het oor deel van minister Cals over deze kwes tie gevraagd. Ook wordt de vraag ge steld om welke reden bij de salaris herziening de salarissen van de inspec teurs ongewijzigd gebleven zijn. Opgemerkt wordt voorts, dat by de inspecteurs en inspectrices van de di verse takken van onderwps verhou dingsgewijs veel gevallen van ernstige overspanning zouden voorkomen. Vele kamerleden vragen de minister op dit punt om cijfermateria"1 (Advertentie) (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 6 dec. Uit de Tweede Kamer is aan minister Cals gevraagd of hp bereid is in grote trekken zjjn zienswpze mee te delen inzake het pro bleem van de „grote" scholen, vooral in de sector van het voortgezet onderwijs. In het voorlopig verslag over de onder wijsbegroting wordt ook de vraag ge steld of de bewindsman het verant woord acht met name ook ten aan zien van het bijzonder onderwijs grote scholen op te leggen door op grond van tijdelijke factoren (zoals het lerarente kort) de schoolbesturen te dwingen gro te gebouwen te zetten. De tijdeiyke nood wordt op deze wijze feitelijk opgelost met een maatregel van blijvend karak ter. Er wordt bezwaar gemaakt tegen de leerlingen-pakhuizen, die men bij het V.H.M.O. aantreft. Uit pedagogisch oog punt acht men dit hoogst bedenkelijk. DEN HAAG, 6 dec. Blijkens het voorlopig verslag over de onderwpsbe- groting willen verscheidene kamerle den van minister Cals een uitspraak ho ren over do vyfdaagse schoolweek. Nu de arbeidstpdverkorting en vooral de vrpe zaterdag meer en meer een feit wordt, gaat dit vraagstuk ook voor het onderwys urgent worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3