De Y.S. vragen Loemoemba humaan te behandelen Veiligheidsraad hijeen in een spoedzitting? Tijdelijk 2 dozen &da& ER IS IEMAND p iiiip c NODIG M Kennedy confereert met president Eisenhower Daags na arrestatie al beroep op Moboetoe Dreigende taal van Sekoe Toeree Gevaar voor een „Afrik aans Korea voor Het feest Officieel bezoek aan Witte Huis Kennedy zou voor vrij Algerije zijn WOENSDAG 7 DECEMBER 1960 PAGINA 1 LEOPOLDSTAD, 7 dec. (AFP, UPI) De Verenigde Staten hebben een beroep op de Congole se autoriteiten gedaan om de ge arresteerde ex-premier Loemoem- KRONIEK ï^gkjöld, HRH ba humaan te behandelen en hem met spoed te berechten, zo een berechting noodzakelijk is. Za terdag reeds daags na de ar restatie heeft de Amerikaanse ambassadeur in de Congolese hoofdstad dit verzoek overge bracht. Hij vroeg tevens voor een Rode Kruis-arts toestemming Loemoemba te behandelen. De ex-premier is, zoals bekend, door Moboetoes soldaten allerminst zachtzinnig behandeld. De recen te ontwikkelingen in Congo ge ven de communistische landen en ook enkele neutralistische landen alle reden zich op te winden. Een poging van de voorzitter van de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties, de Rus Zorin, om de raad gisteravond in spoedzitting bijeen te roepen is echter op niets uitgelopen. Zorin had geen over leg gepleegd met de westerse ge delegeerden, die hem te verstaan gaven, dat zij niet van zijn „wille keur" gediend zijn, maar wel be reid om vandaag bijeen te komen. verpakt in prijsvraag formulier WIN één van de 484 prachtige prijzen Den Haag anno 3400 v. Chr. Gezelligheidintieme sfeer GOUDA kaarsen I P door JOSEPH ALSOP In Zuid-Afrika Wereldraad van Kerken over de apartheid Vangarmen van Utrecht Rivièra van Brabant Vogels van diverse pluimage Feestelijk, flonkerend licht GOUDA kaarsen 1 V \J 99 BUITENLANDSE Toen de afgezette premier van Con go, Loemoemba, anderhalve week geleden ontsnapt was uit Leopold- stad, bestond het gevaar, dat hij in Stanleystad een opstand zou ontkete nen. Maar zover is het niet gekomen. Loemoemba was nauwelijks vier dagen op vrije voeten, of hij werd door sol daten van kolonel Moboetoe gearres teerd. Aanvankelijk werd het nieuws van deze arrestatie in het westen 'met een zeker gevoel van opluchting verno men. De pro-communistische voormali ge regeringsleider van Congo was on schadelijk gemaakt. Moboetoe, de Con golese „sterke man" zou er wel voor zorgen, dat zijn grote tegenstander geen kwaad meer zou kunnen doen. Maar intussen is in het westen h t be sef gegroeid, dat er nog altijd ernstige gevaren dreigen voor Congo. In het land zelf heeft Loemoemba nog veel aanhangers, die met grote verontwaar diging kennis hebben genomen van de wrede behandeling die hun held bij zijn arrestatie ten deel viel. Kasavoe- boe acht het onder de gegeven om standigheden raadzaam voorlopig de ex-premier niet terecht te doen staan. De Congolese president heeft gezegd, dat Loemoemba pas terecht zal staan, als de parlementsleden zijn vrijgelaten die in Stanleystad worden vastgehou den. Kasavoeboe weet, dat hij daar voorlopig niet op hoeft te rekenen, en. dat is hem wel welkom. Een spectacu lair proces-Loemoemba zou in Congo kunnen leiden tot een opvlamming van de hartstochten, en de krachten die dan ontketend werden, zouden misschien door de president niet meer te temmen zijn. Kasavoeboe moet oppassen, dat hij van Loe- moemba geen martelaar maakt. Dat gevaar bestaat, zij het in mindere mate, nu ook al, vanwege de reacties op de berichten dat Loemoemba onder „mensonwaar dige omstandigheden" wordt gevangen gehouden. De arrestatie van Loemoemba kan ook gevaarlijke internationale consequenties hebben. Zoals te verwachten was, heeft de Sovjet-Unie zeer verontwaardigd gereageerd op de gevangenneming van Loemoemba. Mos kou verwijt de V.N.-troepen in Congo, dat zij tekortgeschoten zijn in hun ver antwoordelijkheid voor Loemoemba's veiligheid. Khroesjtsjev eist, dat de V.N.-troepen onmiddellijk optreden te gen het regime van Moboetoe en dat zij Loemoemba bevrijden. Maar Ham- marskjöld denkt daar niet aan, en de. secretaris-generaal van de volkerenor ganisatie heeft Moboetoe slechts ge vraagd te zorgen, dat Loemoemba in de gevangenis goed wordt behandeld, ®n dat hem recht wordt gedaan. De arrestatie van Loemoemba heeft het conflict verscherpt dat al enige tijd bestond tussen Kasavoeboe en Moboe toe enerzijds en Ghana, de Verenigde Arabische Republiek en Guinee ander zijds. De drie laatstgenoemde landen hebben ook grieven tegen de Verenig de Naties, die er van worden beschul digd Loemoemba in de steek te heb ben gelaten. Hun grieven worden min of meer gedeeld door landen als Indië, Indonesië en Marokko. Nu hebben al deze Afrikaans-Aziatische staten troe- en ter beschikking gesteld van de '.N.-politiemacht in Congo. Als zij de- te troepen zouden terugtrekken, zou daarmee die politiemacht praktisch ontkracht zijn. De Sovjet-Unie wil, dat de hele politiemacht van de volkeren-1 organisatie zo spoedig mogelijk uit Con go verdwijnt. Moskou zou uiteraard zelf het machtsvacuüm willen opvullen, dat aan zou ontstaan. De handhaving van een V.N.-poli- tiemacht in Congo wordt overi gens ook bedreigd door een finan ciële crisis. Het verblijf van deze troe pen in Congo kost de Verenigde Naties ongeveer tien min. dollar per maand, en Hammarskjöld heeft onlangs laten we ien, dat zijn schatkist leeg is. De Russen hebben daarop geantwoord, dat zij aan de kosten voor het V.N.-optreden in Con go geen cent willen bijdragen, maar de Amerikanen hebben Hammarskjöld Voorlopig uit de moeilijkheden gehol pen met een voorschot van twintig mil joen dollar. Daarmee zijn de financiële Problemen echter nog lang niet de we reld uit. Washington is van mening, dat P'leen door de aanwezigheid van V.N.- Voepen in Congo een burgeroorlog in dit land kan worden voorkomen. In Dttierika weet men ook, dat een even- Jdele burgeroorlog zou kunnen leiden fot een internationaal conflict: een „Afri cans Korea." Maar de Amerikanen Sunnen niet alleen de situatie redden. vOen kort na de Congolese onafhan kelijkheid al een ware burgeroorlog k eigde, hebben de Amerikanen, op goe- gronden, geweigerd troepen te stu- om de orde te herstellen. Terecht ^schouwden zij dit als een taak van Verenigde Naties. Zij hebben toen bevorderd, dat de V.N.-politiemacht v£ral werd samengesteld uit soldaten Va?, Afrikaans-Aziatische landen. Aan- j^hkelijk leek dit een mooie oplossing, jhar nu verscheidene van deze Afri- v ans-Aziatische landen steeds meer 'bek hebben od het beleid van Ham- in hebben op het beleid van Ham- wordt de V.N.-politiemacht J^-ongq met de ondergang bedreigd. e crisis in Conen. dip pio-pniiik vrisis in Congo, die" eigenlijk al Is na onafhankelijkheid begon, ha de arrestatie van de gevaarlijke ^«moemba geenszins geluwd, al werd hltv vorige week misschien een ogen- verwacht. Dreigende taal heeft Sekoe Toeree de president van het met de Sovjets als het zo te pas komt flirtende Guinee ge sproken. Hjj liet de V.N. telegrafisch weten, dat zijn regering wellicht naar „andere middelen binnen zuiver Afri kaans bestek" zal grijpen, om „het Congolese volk te steunen m zijn stffjd tegen het kolonialisme. Nassers Ver enigde Arabische Republiek, waarmee de Congolese machthebber Moboetoe de betrekkingen verbroken heeft, deelde de V.N. mee, dat ze zich uit de verzoe ningscommissie voor Congo terugge trokken heeft. In Congo doet kolonel Moboetoe intus sen alle pogingen om zijn territoriale macht uit te breiden en de Loemoemba- gezinde opstand in Oost-provincie de kop in te drukken. Hij heeft versterkingen gezonden naar Coquilhatstad en Boem- ba. In laatstgenoemde stad, op de grens van de Oost- en de Evenaarspro vincie zouden zich reeds eerder botsin gen hebben voorgedaan tussen troepen van Moboetoe en andere Congolese troe pen, die pro-Loemoemba zijn. Daaren tegen is in het gebied van Kikwit, een vierhonderd kilometer ten zuidoosten van Leopoldstad. een wapenstilstand af gekondigd. In de Congolese hoofdstad heeft de V.N.-politiemacht de bewaking van de woningen van president Kasavoeboe en van de (Loemoembagezinde) gouver neur van de provincie, Kamitatoe, op geheven. De V.N. deelden mee, dat ze geen formele verontschuldigingen heb ben ontvangen voor de aanvallen op V.N.-personeel na de schietpartij bij de Ghanese ambassade en dat de dertig of meer auto's, welke de Congolezen van de V.N. afgenomen hebben, niet te ruggegeven zijn. Zoals bekend hebben kolonel Moboetoe en zijn commissaris sen destijds te verstaan gegeven, dat ze de V.N.-troepen het liefst zouden zien vertrekken. Zij vragen zich af, wat deze eigenlijk in het land te maken hebben. Stanleystad Tijdens een persconferentie in Leo poldstad heeft de commissaris van voorlichting, Albert Bolela, verklaard, dat in Stanleystad elke nacht mensen geboeid in de Congo worden geworpen en dat blanken er worden geterroriseerd (Advertentie) Gisteren heb ik St. Ni- colaas en Zwarte Piet op visite gehad. Mijn zoon was nergens toen het hoge ge zelschap ten onzent had plaats genomen. Hij weigerde te zingen en zelfs wilde hij geen kruisteken slaan. Ook gunde hij Zwar te Piet geen handje. Maar toen wij weer onder ons wa ren zag hij de zaken ineens heel hel der. Dat wil zeggen, hij zag alle stoom boten aankomen en menige maan door de bomen schijnen. Ik trok mij op aan zijn posthuum vertoon van moed en zei: „Waarom gaf je Zwarte Piet geen hand?" Hij boog zich over zijn lekkers en vroeg bedachtzaam: „Is Zwarte Piet 'n meisje?" (Advertentie) door de aanhang van Loemoemba. Een woordvoerder van het Nederlandse mi- Ie Ni IARIJS Als president-elect Kennedy, gelijk men met zeker heid mag aannemen, niet van plan is de dollar te devalueren, dan is het nauwelijks nodig, dat hij nog langer wacht met de benoeming van zijn minister van financiën. Het is daarentegen wèl nodig, dat hij de juiste minister van financiën aan wijst. De benoeming van de meest genoemde kandidaat, de tegenwoor dige onderminister van buitenlandse zaken Douglas Dillon, „zou het pro bleem al meteen voor de helft op lossen", aldus een van de hoogste Franse autoriteiten. In ieder geval is het van eminent belang iemand te vinden als Dillon, wiens standpunt en bekwaamheden de internationale bankierswereld vertrouwen zullen inboezemen. Daar zijn twee redenen voor. In de eerste plaats bestaan de reserves van de Europese circulatiebanken, en in het bijzonder die van de Duitse. Franse en Italiaanse centrale banken, op het ogenblik uit dollars. Zij zijn natuurlijk verplicht deze dollarreser ves om te zetten in goud, indien zij menen, dat een devaluatie van de dollar mogelijk is. Als zij dit doen, zal een devaluatie van de weerom stuit onvermijdelijk worden, zulks op grond van de thans in Amerika bestaande ouderwetse' monetaire voorschriften. Normaal zou het ge vaar, dat de Europese centrale ban ken aldus handelen, niet bestaan". Maar er is thans helaas iemand no dig, die het vertrouwen in de Ame rikaanse financiën herstelt, aangezien de man, die wij thans hebben, zo veel heeft gedaan om dat vertrou wen te ondermijnen. Dat is de twee de reden voor snel handelen. De indruk, die de Amerikaanse minister van financiën, Robert An derson, bij zijn fameuze bezoek aan Bonn heeft gevestigd, was al heel slecht; de indruk, die hij in Parijs heeft gemaakt, was nog erger. Aan gezien Anderson zijn vertogen hier ten overstaan van zeer grote gezel schappen heeft gehouden, heeft de mededeling, dat hij blijkbaar in een paniekstemming verkeert, zich wijd en zijd verbreid. Voeg hieraan toe symptomen als het recente artikel in „Le Figaro", waar de briljante en toch nuchtere Raymond Aron over de devaluatie va nde dollar spreekt als een reële mogelijkheid. Het uit eindelijke resultaat zou een werke lijke vertrouwenscrisis kunnen wor den. Ofschoon zulk een crisis nog al tijd onwaarschijnlijk is, is het gevaar ernstig genoeg om aan te dringen op onmiddellijk preventief ROBERT ANDERSON optreden. Het simpelste, wat Ken nedy kan doen, is het toekennen van effectieve verantwoordelijkheid „aan iemand, die niet de indruk wekt alle vertrouwen te hebben verloren, zo wel in zijn eigen munteenheid als in zichzelf". In dat geval zal het dollar probleem, wederom volgens de hoge Franse autoriteit, „spoedig ophouden dramatisch te zijn." In de eerste plaats zijn er allerlei technische maatregelen te nemen, die belangrijke gevolgen hebben op korte termijn. Die variëren van een krachtiger optreden op de Londense goudmarkt tot het treffen van ak koorden voor nauwere samenwerking tussen de betrokken circulatiebanken. En er zijn ook technische maatrege len op langere termijn, die werkelijk zeer nuttig kunnen zijn, zoals de herziening van de Amerikaanse mo netaire voorschriften, die onlangs is bepleit door Henry Alexander van de Morgan Bank. Het is vervolgens klaarblijkelijk mogelijk snelle, het vertrouwen weer herstellende besnoeiingen aan te brengen in de sterk gestegen uit gaven, die de Amerikaanse regering in het buitenland doet, zonder dat daardoor enige politieke of strategi sche schade wordt aangericht. Een veelkoppige, reusachtig kostbare groep militaire attachés in Bonn is echt niet nodig om de Duitsers te nisterie van buitenlandse zaken deelde isteren mee, dat maandagmiddag alle federlanders in Stanleystad in goede welstand verkeerden. Belgen in Congo Blijkbaar met het oog op het bezoek aan Brussel van president Tsjombe van Katanga waarschuwde de Congolese commissaris van voorlichting de Bel gische regering er voor Katanga als een onafhankelijk land te erkennen. „Be paalde financiële groepen in België oefenen", aldus Bolela, „druk uit op de regering om Katanga te erkennen". Dit zouden, naar hij meende, ook be paalde buitenlandse mogendheden doen. Zolang België zich niet duidelijk heeft uitgesproken over de kwestie-Katanga zal Moboetoe geen Belgische technici, ook niet in V.N.-verband, in Congo toe laten, aldus de commissaris. Brussel De Belgische regering is absoluut niet van zins de Belgische des kundigen in Congo onder orders van de Verenigde Naties te plaatsen, aldus is van gezaghebbende zijde vernomen. Men merkte in dit verband op dat de se cretaris-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken, Van den Bosch, wellicht de kwestie van samenwerking met de Verenigde Naties op het gebied van technische bijstand zal bestuderen. Van den Bosch is lid van de Belgische delegatie bij de volkerenorganisatie. Maar dit doet niets af aan het Belgische standpunt: de Belgische deskundigen in Congo zjjn in dienst van de Congolese autoriteiten. België noch de Verenigde Naties kun nen op zichzelf in de behoeften van Congo voorzien. Er moeten dus punten van samenwerking worden gevonden die voor geen van beide partijen nadelig zijn. Maar België kan er niet mee in stemmen dat de Verenigde Naties wei geren Belgen in haar kaders op te ne men. Zolang deze beperking van kracht blijft schijnt Belgische deeln het speciale ViN.-fonds moeilijk, zo werd gezegd. JOHANNESBURG, 7 dec. (UPI) Vandaag zal hier een conferentie ge opend worden die door de Wereldraad van kerken is georganiseerd om de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek te be spreken. De conferentie is georganiseerd naar aanleiding van de onlusten te Sharpe- neming aan 'ongo ville in maart van dit jaar. eldraad van Kerken neen een uit zeven personen bestaande delegatie gezonden, onder wie de algemene se cretaris dr. W. A. Visser 't Hooft. Een van de afgevaardigden is de schrijver AI an Paton^ wiens paspoort gisteren door de Zuidafrikaanse regering is in getrokken. Algiers In het gebied van Constan- tine en ten zuiden van de Algerijnse i hoofdstad zijn in de afgelopen vieren twintig uur 67 Algerijnse opstandelingen gesneuveld en 27 gevangen genomen, is van Franse zijde bekendgemaakt. Een hoeveelheid wapens, munitie en docu menten werd buitgemaakt. leren vechten. Ook is het geen wer kelijk vereiste, dat de kinderen van Amerikaanse functionarissen iedere dag in een speciaal vliegtuig over een afstand van enkele honderden mijlen worden getransporteerd om hun het ABC op een wat extra com fortabele wijze bij te brengen. Er zijn in dit verband nog meer voor beelden te noemen. Andere remedies, die wellicht ook nodig zijn en die een meer permanent en vérstrekkend karakter dragen, zijn te ingewikkeld om hier te worden besproken. Maar het is zeker nodig op te merken, dat de werkelijke oorzaak van de dollar crisis een verandering is in de Ame rikaanse zakengewoonten. De Ame rikaanse uitvoer is nog steeds, ook op de huidige schaal, groot genoeg om de hele Amerikaanse invoer plus alle uitgaven van de Amerikaanse overheid in het buitenland te dek ken, Maar de Amerikaanse zaken lieden zijn nu begonnen op zeer uit gebreide schaal in het buitenland te investeren: en dit afvloeien van ka pitaal, plus het afvloeien van „hot money" en van gelden, die een ho gere rentevoet zoeken, zijn de wer kelijke oorzaken van de huidige moeilijkheden. Voor president-elect Kennedy kunnen deze moeilijkheden werke lijk zeer ernstig worden, als hij ten minste zo onverstandig zou zijn ze te veronachtzamen. Een van zijn meest dringende politieke taken is het doen herleven van de geest en de hoop van de westelijke bond genoten. Nog nooit zijn die geest en die hoop zo gering geweest als nu. En afgezien van alle andere narig heid, die ermee gepaard gaat, zal een veronachtzaamde dollarcrisis Ken nedy's vermogen om het westen te leiden op een betreurenswaardige manier beperken. De reden daarvan is van ontnuchterend praktische aard: de rijkdom van Amerika is de bron van Amerika's macht. Zoals Raymond Aron in zijn reeds genoemd artikel ook al aangaf, is een devaluatie van de dollar bepaald niet onvermijdelijk, „maar de Ameri kaanse autoriteiten doen hun best haar onvermijdelijk te mèken" Aron vervolgde: „Zal de president-elect zich bij voorbaat neerleggen bij dit resultaat, waarvoor in wezen zijn voorganger de verantwoordelijkheid draagt? Ik kan het niet aannemen. Maar dan is het ook een dringende opgave aan iedere twijfel een eind te maken". De eerste stap, die daar toe moet worden gezet, is reeds aan gegeven. Copyright N.Y. Herald Trib.) De bewoners die volgend jaar hun intrek zullen nemen in nieuwe flats aan het einde van de Laan van Meerdervoort in Den Haag, zullen niet de eersten zjjn, die zich op deze plek nestelen. Vierender tighonderd jaar geleden in de vroe ge bronstijd hebben emigranten uit Zuid-Engeland, dragers van de zo genaamde Hilversumcultuur (in de radiostad heeft men het eerst iets van de „emigranten" gevonden, van daar de naam) zich namelijk hier gevestigd. Dit is nu al gebleken uit een bodemonderzoek dat wordt ver richt onder leiding van mevrouw W. Groenman-Van Waateringe in op dracht van het instituut voor pre- en prohistorie van de universiteit van Amsterdam. De directeur van dit instituut, prof. dr. W. Glasbergen, die uiteraard grote belangstelling heeft voor het onderzoek, kan men eregeld op „het werk" aantreffen. ie oogst is nogal pover en er zal ook weinig meer worden gevonden, omdat door een misverstand enige weken voor het begin van het onder zoek het terrein van 120 bij 60 meter door een dragline vijf meter diep is uitgegraven. Voor de machinist van de dragline is het „allemaal zand" geweest, maar de archeologen krij gen tranen in de ogen als zij denken aan al dat waardevolle materiaal, dat daar met grote happen is weg- gegraven. Gelukkig Is er nog een tien centimeter brede laag overgebleven, waaruit men een aantal scherven van kookpotten van „met kwartgruis ge- magerd zeer grof, speculaas-achtig" aardewerk heeft weten te peuteren. Het moet wel een monnikenwerk zjjn om deze broze scherven aan elkaar te lijmen. Voor wie de met zand „vergroeide" scherven heeft gezien is het bepaald verbazingwek kend, wat de archeologen daar al niet uit hebben kunnen opmaken. Zo heeft men kunnen vaststellen, dat de „emigranten" hun kookpotten versierden met een zigzag-patroon, dat er met de nagel werd ingedrukt. Uit de resterende bronstijdlaag, waarin ook nog vuursteenafslagen gevonden zijn, hebben de bodem onderzoekers kunnen afleiden, dat de „Hilversumlieden" zich indertijd gevestigd hebben op een zandrugge- tje aan een meertje. Het meertje, dat later is dichtgegroeid, is nu slechts een donkere streep in de bronstijd laag, die licht-grijs is. Een halve meter boven de oudste laag loopt een uit de ijzertijd (vierhonderd jaar voor Christus) daterende cultuurlaag. Hierin is een aantal scherven en ploegvorèn, die er in gemaakt zjjn met een primitieve keerploeg, terug gevonden. De plaats van de oudste nederzet ting van Den Haag is niet bij toeval ontdekt. Reeds in 1954 heeft ir. W. H. Kam uit Nijmegen uitgemaakt, dat op de bewuste plaats „Hilversum lieden" moeten hebben gewoond. Helaas heeft een dragline uit de twintigste eeuw „zand" m het „eten" van de archeologen gestrooid. Overi gens zijn de bodemonderzoekers, on der wie ook leden van de Haagse werkgroep van de archeologische werkgemeenschap voor Westelijk Nederland, niet de enigen, die in de Zandlagen graven. De „lieve jeugd", die ziet hoe de archeologen behoed zaam allerlei scherfjes te voorschijn halen, heeft zich verwoed op de zand lagen gestort in de hoop ook iets ouds te vinden. De afgegraven wand, waarin de loop van de lagen duide lijk is te volgen, wordt door „Haagse lieverdjes" als schutting gebruikt. Ook in deze oeroude contreien blijkt er een Piet rond te lopen, die gek is. iiiimiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii et het uitbreidingsplan Over- vecht strekt Utrecht opnieuw zijn vangarmen wijd uit. Voor het zuidelijk gedeelte van dit 245 ha grote gebied aan de spoorlijn Hilver sumAmersfoort zijn alleen reeds 6500 woningen geprojecteerd, zodat zeker een inwonertal van 23.000 men sen verwacht kan worden. Het ge hele plan zal dus het Kanaleneiland, dat een nederzetting van rond 30.000 mensen aan het worden is een klei ne stad op zichzelf in de toe komst overtreffen. Waar nu nog wei landen liggen en een watertoren do mineert, zullen dertien torenflats ver rijzen. Er worden verder voornamelijk étagewoningen gebouwd, die zes gro te vierkante wijken zullen vormen. Na bij fort Blauwkapel komt afzonderlijk een aantal één-gezinswoningen. Nu Overvecht tot stand komt, zal eindelijk het vurig verlangen van het aangrenzende Tuindorp naar een hal teplaats voor de spoorwegen vervuld worden. In de nabijheid zijn enige win kels gedacht, zodat daar een gezel lig centrum verwacht kan worden. Ook op andere punten komt trouwens een winkelcentrum, en een groot wijk centrum, zowel voor het noordelijk als zuidelijk deel van Overvecht, is ontworpen ten noorden van de pa» voltooide rioolwaterzuiveringsinstalla tie, met een zeventigtal winkels, su permarkets, een klein warenhuis, bioscoop en enkele openbare gebou wen. Er wordt zelfs gepraat over een zweminrichting en een marktruimte, die ook voor allerlei festiviteiten te ge bruiken zal zijn. Met de kraag op vanwege het gure, sombere herfstweer, is men in het één jaar oude Euro-Recreatiecentrum in Westerho ven druk doende aan de verdere uit bouw van de „Rivièra" van Brabant. Er zal in dit schone stukje Kempen gedurende deze „stille" maanden zo net een en ander gedaan worden om de naar recreatie dorstende Neder lander (en naar alle waarschijnlijk heid ook menige buitenlander) de komende zom'er uitgebreider „ver maak" te schenken. Zo zal, bij het begin van het sei zoen op 1 april, de poort geopend wor den van de grootste speeltuin van Eu ropa. Dat wordt een magistrale lust hof, gelegen in een grote bosstrook, waar een deel speciaal voor de peu ters en het andere deel voor de gro teren wordt ingericht. Tegen die tijd ook zal het terrein voor de gezins camping gereed zijn. Dat is dan het eerste van een aantal plaatsen in <je- ze bosrijke omgeving, waar campings en bungalows kunnen worden ge plaatst. Wat betreft de grootste attractie van het Euro-recreatiecentrum, dat tussen twee haakjes in de toekomst „Eurostrand" zal gaan heten, het zwem. menen het zonnebaden, deze krijgt ook de nodige uitbreiding. Er komt een „hele sloot" kristalwater (azuurblauw water) bij, want men gaat naar het zuiden toe nieuwe zand- afgravingen verrichten. De stranden groeien da» navenant mee Op bepaalde avonden zal er in de komende zomer ook gelegenheid zijn om te waterskiën en met een race boot over de plassen te toeren. Dat is nog maar een voorlopige opzet. Want als er in de naaste toekomst nog meer „water-ruimte" komt zal men dagelijks per ski-, motor- of zeil boot de „grote meren" kunnen op trekken. Het zomerseizoen 1961 zal worden geopend met een internationale kam peer- en watersport-expositie, die van 16 tot 24 mei gehouden wordt en waarvoor van de zijde van de ex posanten reeds grote belangstelling blijkt te bestaan. Dat laatste is geen wonder, want de terreinen en stran den van Eurostrand vormen een ide aal natuurlijk decor voor een derge lijke tentoonstelling. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii Over enige tijd zullen honderdzeventig gegadigden de uitslag horen van het examen dat zij gisteren in de Handelsbeurs te Utrecht hebben afgelegd voor de Nederlandse bond van poeliers en wildhandelaren. De gehele dag hebben zij kippen geplukt, hazen en konijnen gevild, gevliesd en gelar deerd en kuikens panklaar gemaakt, waarbij de veren in het rond vlogen en de hazen- of konijnenvellen wachtten op de opkopers. Verdeeld over vier vakken werkte men het praktijkgedeelte af, terwijl telkens één van de groepen haar kennis van de theorie in een apart zaaltje moest tonen. De heer Mulder, secretaris van de Bond en de grote man achter de scher men van dit poeliersexamen, had handen vol werk aan de kandidaten, die elk vijf uur lang bezig zouden moeten zijn alvorens zij alleen al in aanmerking konden komen voor het zo begeerde papiertje. Zijn pupillen van de een half jaar durende cursus kwamen voort uit zeer gevarieerde neringen: er waren kruideniers, slagers, winkeliers en tenslotte ook poeliersknechten. Maar allen hadden zij zich te onderwerpen aan het beoordelen van fazanten, patrijzen en wilde talingen, die in grote dozen lagen. Op een teken van de examinator mocht men het wild bekijken en direct daarna de naam ervan opschrijven tezamen met de leeftijd, kwaliteit en geslachtsnaam. WASHINGTON, 7 dec- (A.F.P., Rtr., U.P.I.) President Eisenhower van de Verenigde Staten heeft gisteren bijna drie uur gesproken met zijn opvolger, senator Johi. F. Kennedy. Volgens een communiqué, dat na afloop werd uit gegeven, spraken beiden over kwes ties, die met de regeringswisseling ver band houden. Eisenhower lichtte zijn opvolger in over lopende kwesties, zo als die van de betalingsbalans en de toestand vam de dollar. Kennedy ver klaarde later aan verslaggevers, dat Eisenhower hem bijzonder behulpzaam is en dat de aftredende president des gevraagd verklaard had te allen tijde bereid te wezen om het land te dienen. Dit verklaarde Eisenhower in antwoord op de vraag van Kennedy of de schei dende president bereid zou zijn een functie to aanvaarden, voor het geval hem er een werd aangeboden. Kennedy werd met alle militaire en civiele ceremonieel op het Witte Huis ontvangen. De dialoog tussen de toe komstige en de aftredende president was de eerste sinds Kennedy's verkie zing op 8 november. Breed glimlachend poseerden beiden voor een meute fotografen op de stoep van de ambts woning van de Amerikaanse president. Het gesprek tussen Eisenhower en Kennedy was er aanvankelijk een on der vier ogen. Later voegden hun ad viseurs zich b{j de beide staatslieden. Twee uur na het begin van de bespre kingen voegden zich ook de ministers van buitenlandse zaken, van financiën en van defensie zich bij het gezelschap In het communiqué word' voorts be- Advertentie) vestigd, dat de V.S. geen territoriale expansie beogen en er niet naar stre ven om andere landen te overheersen, integendeel alles in het werk zullen stellen om de vrede en vrijheid van alle volkeren te handhaven. Op een vraag van verslaggevers ver klaarde Kennedy later dat Eisenhower hem niet had verzocht een waarne mer naar de N.A.V.Ó.-conferentie, wel ke 16 december in Parijs begint, te zenden, en dat over die aangelegen heid ook niet gesproken is. NEW YORK, 7 dec. (UPI) Tij dens het debat over de Algerijnse kwes tie in de Politieke Commissie van de Algemene Vergadering van de Verenig de Naties heeft de Saoedi-Arabische ge delegeerde Ahmad Shoukairy een uit lating van Kennedy geciteerd, welke de Amerikaanse president-elect drie jaar geleden deed. Kennedy zei toen, als senator, dat Frankrijk moest onder handelen met de nationalistische lei ders in Algerije en dat Frankrijk Al gerije zelfstandigheid zou moeten ver- I nen, zoals Marokko en Tunesië die ge kregen hebben, wil het land zijn invloed in Noord-Afrika behouden. President-elect Kennedy tijdens zijn gesprek met de scheidende president Eisenhower.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7