Onheilspellende agitatie in Algerijnse hoofdstad Congo-crisis weer in Veiligheidsraad HOLIDAYS Na demonstratieve staking werk grotendeels hervat TOCH VOETBALTOTO MET PRIJZEN IN GELD? Een fles Noorse tanker in brand Het weer. Voortvluchtige meldt zich Kennedy benoemt minister STILTE VOOR DE STORM? Fluistercampagne rond bezoek dat De Gaulle morgen brengt „Wacht niet op de maniak van het Sovjet-voorzitter gewraakt Hammarskjöld waarschuwt voor terugtrekken V.N. Stakende Rustig weer ïg& metaalarbeiders in Utrecht In Utrecht staking voortgezet Nieuw ontwerp tot herziening van loterijwet op komst Kamer wil Coen- én IJ-tunnel Staking dreigt bij Air France "TaSaassga DC-8 vernoemd naar Fokker DONDERDAG 8 DECEMBER 1960 84ste JAARGANG No. 30693 èeë MORRIS before you $uy! [langenappacnsuèdemantels Plaatselijk wist ALGIERS, 8 dec. (AFP, Rtr., KNP, UPI) De spanning in de Algerijnse hoofdstad, die door het nieuws van de vlucht van Lagail larde naar Spanje reeds ten top gestegen was, is nog meer toege nomen door een ware regen van anti-Gaullistische strooibiljet ten, verspreid door uiterst-recht se „colons". De autoriteiten doen alle moeite om de gisting van ge moederen te bezweren. De anti- Gaullistische agitatie zou uitgaan van een fanatieke minderheid, maar het heeft er alles van, dat Monument 7 december- divisie overgedragen vandaag of morgen een furieuze storm zal losbarsten. New YORK, 8 dec. (Rtr., UPI) Secretaris-generaal Ham- Tharskjöld van de Verenigde Na ties heeft gisteren tijdens de door tie Sovjet-Unie bijeengeroepen spoedzitting van de Veiligheids raad verzekerd, dat wanneer de VN. thans hun 19.902 man ster ke troepen uit Congo terug zou- tien trekken de weg voor een bui tenlandse mogendheid geëffend *ou worden om in Congo het heft handen te nemen. De V.N. heb ben hun taak in Congo steeds met handhaving van strikte neutrali st vervuld, aldus Hammarskjöld, daarom pijnlijk getroffen was °^r de kritiek op de V.N. in dit ®Pzicht. De zitting van de Vei- 'Sheidsraad verliep niet zonder strubbelingen, omdat deze maand tie Sovjet-afgevaardigde, Valeri an A. Zorin, als voorzitter fun geert. Ged. Oude Gracht 70 Telefoon 10454 t e a^ Barricaden-proces Het weer in Europa FC-' &^0au* Teleurstelling bij metaalarbeiders Laatste poging van minister Beerman Een nationale ramp zegt de president Extra uitkering aan personeel Hoogovens Anderhalf procent bij Werkspoor Utrecht, Demka en Stork ■k ®UREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Sever!*. NIEUWE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. BHHMHfr Uw handelaar geeft U OSLO, 8 december (UPI) Gister avond is aan boord van een Noorse tanker „Havlide" in de Middellandse Zee brand uitgebroken. Volgens radio- Berichten opgevangen door een Noors kustgtation is de gehele bemanning Van 44 koppen gered. „??van hen zijn opgepikt door het Li- «n d?" sch'P ..World Influence" •ühin ijverige 20 door een Noors f^indpn0Jssvang". Enkele van de op- uit schin"'"" vrouwen. „n wee^n's met een lading diesel- ?lle i?H vlrtrotf" Dakar. na op 29 no vember vertrokken te zijn uit Aden. (Advertentie) BARTELjORISSTiTHAARLEM^TEL ,343,' Verwachting tot vrüdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend droog weer. ^ttnde Vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Weinig wind. Dezelfde iets lagere temperaturen. Zon: 8.36-16.29. Maan: 22.45-12-20. PARIJS, 8 dec(U.P.I.) Fernand Feral, een der vijf beklaagden uit het „barricadenproces" die de vlucht hadden genomen, heeft zich bij de po litie gemeld. De politie zeide dat Feral, die overige' een minder belangrijke rol had gespeeld in de januari-opstand te Algiers, zich bij de politie had ge meld op advies van de monniken in een klooster nabii de Spaanse grens, waar hij een toevlucht had gezocht. Dit klooster staat op een heuvel aaii de voet der Pyreneeën, op Frans ze- bied. De arrestatie van Feral is de eerste vangst" die de politie onder het vijf tal vluchtelingen heeft gedaan. Alleen wat de belangrijkste man uit het groep je, Lagaillarde, betreft, staat vast dat hij in Spanje is. NEW YORK, 8 dec. (Rtr.) De toe komstige Amerikaanse president, Joon Kennedy, heeft de benoeming bekend gemaakt van de Democratische afge vaardigde Stewart Udall tot minister van binnenlandse zaken in zijn regering, volgens Kennedy zal Udall de nodige ..energie en verbeeldingskracht" mee- rlki1.80" voor de belangrijke taak „Ame- tua.?. geweldige en overvloedige na- tJKe hulpbronnen te ontginnen." ARNHEM, 8 dec. By het staf- kwartier van de eerste divisie „1 de cember" in Schaarsbergen is gister middag het monument ter gedachte nis aan de gevallenen van deze divisie overgedragen. Generaal majoor b.d. H. J. J. W. Durst Britt, voorzitter van de bond oud-stryders der eerste divisie, bood het monument aan de te genwoordige divisie-commandant, ge- neraal-majoor D. C. de Vries, aan. De oorlogsgravenstichting werd ver tegenwoordigd door haar presidente mevrouw A. G. van Anrooy-de Kempe naar. Bijgestaan door twee ridders M.W.O. ledigde zij een cylinder met aarde van Menteng Poelo, het ereveld in Djakarta, in een bekken, dat met een koperen deksel is afgedekt. Na diverse toespraken werd de plech tigheid besloten met het leggen van kransen en bloemen aan de voet van het monument. Namens prinses Wil- helmina werd een krans bij het monu ment geplaatst. „Het uur nadert en u moet deelne men aan een actie waarvan uw toe komst en die van het land kan afhan gen." „Wacht niet totdat een generaal of een politicus opstaat om een einde te maken aan de politiek van de ma niak van het Elysée.Sluit u aan bij hen die reeds vechten voor een nieuwe nationalistische staat, de enige rege ringsvorm die in staat zal blyken om Algerye voor Frankrijk te behouden". „Slaat acht op de ernst van de toe stand en houdt u gereed voor de strijd", aldus de tekst van de strooibiljetten. In de stad wordt momenteel een fluis tercampagne gevoerd om morgen, de dag dat De Gaulle voor zijn bezoek van zes dagen aan Algerije aankomt, een algemene staking te houden. Som mige huisvrouwen zijn reeds begonnen extra voorraden in te slaan. De fluis tercampagne wordt ook in Oran ge voerd. De Gaulle zal naar verwacht wordt telkens een dag doorbrengen in Tlemcen, Orleansville, Tizi Ouzou it Bougie, Philippeville en Biskra. In Parijs circuleren geruchten dat een groep „rechts-extremistische com mando's" een poging zal doen om De Gaulle te ontvoeren. Bepaalde per sonen zouden „een ongewone en ver ontrustende" belangstelling aan de dag leggen voor bijzonderheden over De Gaulles reis, waar hij zal eten en slapen, en welke veiligheidsmaat regelen zijn genomen. In Algiers is de censuur verscherpt. De bladen mogen geen politieke ver klaringen o.m. de uitlatingen van Salan publiceren. Mgr. Duval, aartsbisschop van Al giers heeft in een herderlijk schrijven verzekerd, dat de katholieken van de hele wereld voor de vrede in Algerije bidden, „Ons lijden", aldus de aarts bisschop, „vervult de harten van de hele Christenwereld met droefheid". „De katholieke wereld", zo merkt de aartsbisschop nog op, „blijft alles wat in Algerije gebeurt met aandacht vol gen, Zjj rekent op de Algerijnse katho lieken en vertrouwt er op, dat alle la gen van de bevolking zich, ook onder de moeilijkste omstandigheden, als ka tholieken blijven gedragen in het licht van het geloof, in eerbied voor de ei sen, welke gerechtigheid en liefde stel len. Dit is de prijs voor de vrede in Algerije en in de gehele wereld". Aan het begin van de zitting reeds Was de sfeer gespannen. Zorin wilde niet Voldoen aan een verzoek van de Ameri kaan Wadsworth om zijn voorzittersze tel te verlaten, dit omdat de Sovjet unie bljjk heeft gegeven van partydig- Beid in do Congolese kwestie. Wads- worth \verd bij zijn verzoek gesteund door Frankrijk, Italië en Engeland. De ze landen wezen op het Sovjet-memoran dum aan de V.N., waarin bijvoorbeeld het Congolese staatshoofd Kasavoeboe een „verrader" wordt genoemd. Maar volgens Zorin zijn de westerse landen evenmin onpartijdig in de kwestie-Con- 80. Aan de beraadslagingen namen onder meer ook de leden van de (door de V.N. na veel geharrewar erkende) dele gatie van Kasavoeboe deel. Voorzitter Zorin werd, toen hij de heren verzocht hun plaatsen in te nemen, plotseling weer de Sovjet-gedelegeerde, toen hu zuur opmerkte, dat deze delegatie niet geacht kon worden representatie! zijn voor Congo. wpr. Zoals bijna te doen gebruikelü twee ontwerpresoluties or)inget den er diend, een westerse Advertentie Verhuur van nieuwe auto's zonder chauffeur, o.a.: Opel Rekord Kapitan en Caravan Ford Taunus 17 M en Consul Renault Dauphine Volkswagen cn 9 pers. V.W.-buS Alle wagens zijn all-risks verzekerd. "van het wM^dt "verklaard?6 d^f elke a£|ünï Hp V N en dat er tegen welke gevange nen dan ook geen maatregelen getrof fen mogen worden, die met de erkende regels van recht en orde in strijd zijn Onder die gevangenen worden ook ver staan de Congolese parlementariërs, die Loemoemba in Stanleystad heeft laten arresteren De Sovjet-resolutie gaat in deze kwestie nog verder n eist de on middellijke invrijheidstelling van Loe moemba, waartoe Hammarskjöld de no dige stappen zou moeten doen. Voorts moet de secretaris-generaal de „bende van Moboetoe" ontwapenen, volgens de Sovjet-resolutie. President Kasavoeboe heeft Ham marskjöld een telegram gezonden, waarin wordt gezegd dat het stand punt van de Verenigde Naties met be trekking tot de arrestatie van Loe moemba „niet wordt gekenmerkt door begrip voor de opvatting van de Con golese autoriteiten" en „in het gehele land grote teleurstelling heeft gewekt." De Verenigde Naties zouden de ar restatie van Loemoemba „onder on wettige voorwendsels" hebben willen verhinderen. „Ik hoop dat met de ar restatie van Loemoemba een hoofd stuk definitief is afgesloten, waarin de Verenigde Naties zeer beslist niet heb ben bijgedragen aan het herstel van orde en rust in Congo," aldus Kasa voeboe. - De BILT, 8 dec. Boven West Europa dl'hij langzaam verder ijgende lucht- kjhk, het rustige weer met op vele a'aatsen mist >ok het komende etmaal (Anhouden. De temperaturen worden ^arbij over het algemeen opnieuw iets 8t: aUon Weer max. min. neersl. temp. temp. afgel. Yn» Helde' T^au' i,wente ^dhoven Venève enen gisteren 24 uur licht bew. 7 3 1 mist 5 -1 1 geh. bew. 6 4 0.3 mist 5 0 0.6 mist 5 1 0.5 geh. bew. 8 3 0.1 motregen 5 2 2 zw. bew. 6 3 1 sneeuw -0 -2 0.1 regen 6 2 8 mist 7 2 0.1 mist 6 -1 0.2 zw. bew. 5 2 2 zw. bew. 3 1 1 mist 7 1 0 zw. bew. 9 2 0 geh bew. 7 3 7 mist 6 -2 0 geh. bew. 3 2 5 geh. bew. 8 -2 0 geh. bew. 11 5 3 zw. bew. 15 5 8 In twee fabrieken te Utrecht, namelijk Demka en Werkspoor, was vanmiddag het werk nog niet hervat. Honderden metaalbewerkers hebben gisteren een protestdemonstratie gehouden door de stad, waar zij voor enkele vakbonds gebouwen samendromden. AMSTERDAM, 8 dec. Nadat zich gisteren op verschillende plaatsen ais reactie op het regeringsstandpunt tégen openbrekmg van de c.a.o. in de metaal bedrijven, demonstratieve stakingen en in Utrecht een optocht hebben voorge daan, is vanmorgen het werk groten deels hervat. De metaalarbeiders in de hoofdstad zijn vanochtend op normale wyze naar hun werk getogen, ook op de werven van Verschure en Co. en Kromhouts motorenfabriek, waar het werk woensdag voor een belangrijk deel heeft stil gelegen. Men heeft het werk terstond hervat, behoudens bij Krom hout, waar het nog geruime tijd on rustig is geweest. Eerst nadat in dit bedrijf een ver gadering van de ondernemingsraad was gehouden en de arbeiders was meege deeld dat vrijdag zal worden overge gaan tot uitbetaling van de 1 Ut pet. extra winstuitkering bij wijze van voor schot is het personeel in de werkplaat sen tegen 9 uur ook hier aan het werk gegaan. De politie deelde mee, dat het bij de bedryven in Amsterdam-noord vanochtend volkomen rustig is ge weest. Bij enkele bedrijven zijn pam fletjes uitgereikt. In de Maasstad is het vandaag zeer rustig in de sectie metaalbedrijven. Alleen bjj de N.V. Netam hebben van morgen na de koffiepauze 350 man het werk neergelegd. Een delegatie van het (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 8 dec. Minister Beer man heeft in de Tweede Kamer gezegd, dat hij nog een maal een poging zal wa gen om een herziening van de loterywet te ontwerpen. In dit geval is voor hem het scheepsrecht echter niet drie maal, maar twee maai. De indiening van het ontwerp kan binnenkort verwacht v, ïr- den. De bevindingen van de conimissie- Wiarda, die een interimrapport zal uit brengen, worden erin verwerkt. De minister acht het wetsontwerp ur gent vanwege de onbevredigende situa tie, die is ontstaan na de verwerping van de eerste herziening door de Eerste Ka mer. Nu kunnen de prjjzen niet meer in geld worden uitgekeerd. Ook de moge lijkheden tot verschillende interpreta ties van het bewuste artikel drie maakt herziening dringend noodzakelijk. De minister ontkende het vaderschap van de toto, die nu „Beermantoto" wordt genoemd. „De natuurlijke vader is van de wieg weggelopen, maar ik heb gedaan wat ik kon om het kind niette min tot bloei te brengen," aldus mr. Beerman. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 dec. Nu op de nieu we Waterstaatsbegroting de eerste gel den voor de Coentunnel zijn aange vraagd moet de regering zich ook uit spreken over de mogelijkheid om de werken aan de IJ-tunnel voort je zetten. Nog steeds gaat de regering uit van de verkeerde gedachte, dat het gaat om de ene of de andere tunnel. Beide tunnels zijn echter nodig, aldus het verslag van de Tweede Kamer over de nieuwe be groting van Verkeer en Waterstaat. Het bestaan van de brug bij Schelling- woude mag geen invloed hebben op de beslissing over de IJ-tunnel, aldus enke le leden. Minister Algera heeft dit in het verleden uitdrukkelijk aan het Amster damse gemeentebestuur toegezegd. Er zijn trouwens nog meer tunnel plannen. Van verschillende zijden wordt gezegd, dat de ondertunneling van Nieu we Maas en Nieuwe Waterweg (de zgn. Willemstunnel en de Beneluxtunnel) zeer urgent is. De verwerping van zijn ontwerp door de Eerste Kamer is. naar hy zei, voor de bewindsman een even grote teleur stelling geweest als de aanvaarding na harde strijd in de Tweede Kamer hem vreugde heeft verschaft. PARIJS, 8 dec. (U.P.I.) De kans is groot, dat vanavond om twaalf uur het vliegend personeel op de Boeing-straal- vliegtuigen van de „Air France," de Franse luchtvaartmaatschappij, in sta king zal gaan. Woordvoerders van dit personeel hebben meegedeeld, dat de staking „voor onbepaalde tijd" zal du ren en dat zij alleen nog kan worden voorkomen, Indien het voorstel van de direktie om de vergoeding voor het aan tal vlieguren met tien procent te ver minderen wordt ingetrokken. De president van de „Air France", Max Hymans, verklaarde dat de staking „vrijwel een nationale ramp" zou zijn en de maatschappij bijna een miljoen NF per dag z-u kosten. Door de staking zouden de vluchten op zeven lange af standsroutes gestaakt moeten worden. De maatschappij heeft ongeveer honderd straalverkeersvliegtuigen. Achtergrond van het conflict is het feit, dat het aantal vlieguren voor het vliegend personeel van de „Air France" op medisch advies moet worden terug gebracht van 90120 uur tot 6585 uur, omdat de piloten en het andere perso neel in de cockpit de laatste maanden voortdurend klaagde over hoofdpijn en vermoeidheid als gevolg van het uren lang vliegen op grote hoogte. Dit bete kende reeds een salarisreductie voor de bemanningen, die per vlieguur worden betaald. Nu de maatschappij echter ook nog de vergoeding per vlieguur met tien procent wil verminderen, meent het vlie gend personeel dat het hiermee geen genoegen kan nemen. „Als wij de bemanningen hun zin ge ven zal een vlucht met een Boeing ons dertig tot veertig procent meer kosten dan onze concurrenten," aldus Hymans. personeel is in onderhandeling met de directie. Inmiddels is uit verschillende mede delingen gebleken, dat de metaalindu strieën overgaan tot uitkeringen van V/2 procent van het jaarloon als winst deling. De betogingen op gisteren, die zoals in het merendeel der gevallen met nadruk is medegedeeld, zich niet rich ten tegen de werkgevers, maar tegen het besluit van de regering, worden door de erkende vakbonden niet ge steund. De vakraad voor de metaalin dustrie, waarin werkgevers en werkne mers samenwerken, heeft, zoals is ge meld, zijn grote teleurstelling uitgespro ken over de beslissing der regering en zich bjj die beslissing moeten neerleg gen. Voor zover bekend is geworden heb ben de uitingen van protest zich voor namelijk voorgedaan in Utrecht en in Amsterdam. In andere centra van de metaalnijverheid o.a. in Rotterdam bleef het over het algemeen rustig, hier en daar echter, zoals in Krimpen aan de IJssel, Haarlem en Leiden, liet een deel van de werknemers vanaf tien uur het werk het werk. De drie metaalbewerkersbonden heb ben gisterenmorgen in Utrecht afzon derlijk vergaderd om zich te beraden op de situatie. De Christelijke Metaaibedrijfsbond heeft verklaard, dat hij zich, ondanks het feit dat hij het standpunt van de regering verwerpelijk acht, niet ach ter de stakers kon stellen. De secre taris van dc C.M.B., de heer J. de Graaf, zei dat de metaalbewerkers niet gebaat zijn bij wilde acties en ongeor ganiseerd optreden. De stakers maken zich, volgens hem, bovendien schuldig aan contractbreuk, omdat zij gebonden zijn aan een collectief contract. De werkgevers mogen niet het kind van de rekening worden, aldus de heer de Graaf, de metaal-c.a.o. is een prestige- zaak geworden, die op het politieke vlak moet worden uitgevochten, In een deel van onze vorige edi tie berichtten we reeds, dat een groep van zeshonderd stakende me taalarbeiders in Utrecht gisteren naar het Huis van de Arbeid va" de K.A.B. op Oudenoord is getrokken. Een de putatie van zes personen werd ont vangen door de heer J. A. Middel huis, voorzitter, en de heer W. Le lieveld, secretaris van de K.A.B. Bei den hebben nog eens een uiteenzet ting gegeven van het standpunt van de K.A.B., dat de collectieve arbeids overeenkomsten voor tussentijdse loonsverhogingen niet opengebroken dienen te worden. In Utrecht werd vanmorgen nog ge staakt bij Werkspoor en Demka, waar de arbeiders wel op het terrein ver schenen, maar niet aan hef werk gin gen. Bij Stork-Jaffa en Smulders is daarentegen het werk normaal her vat. Vanavond zal een kadervergade ring worden gehouden van de Algeme ne Nederlandse Metaalbewerkersbond. BEVERWIJK, 8 december In verband met ae zes procent interim dividenduitkering die de Hoogovens doet, zal aan het personeel begin ja nuari 1961 een tussentijdse uitkering worden verstrekt van drie procent, be rekend over het jaarloon 1960. Boven dien heeft de directie besloten om over te gaan tot het uitkeren van een extra winstdeling van anderhalf pro cent van het jaarloon. Deze uitkering wordt nog voor Kerstmis uitbetaald. De directie van Werkspoor Utrecht heeft bekend gemaakt, dat 16 decem ber de zogenaamde 1% procent uit kering zal worden gegeven. Voorts is bjj Werkspoor overleg gepleegd met de ondernemingsraad over het standpunt, dat moest worden ingenomen, teneinde de noodzakelijke produktievoortgang en arbeidsrust te herstellen. Bij de Demka zal de l'/i procent uitkering nog deze week worden uit betaald De ondernemingsraad van de machi nefabrieken van Stork heeft gisteren overeenstemming bereikt over een uit kering van 1,5 procent op het loon per 22 december. (Advertentie) bij elke zes flessen of 3 gezinsflessen een fles Green Spot ter waarde van 27 cent voor 7 cent Spaar de Green Sp: kroonkur ot en I Gisteren is op Schiphol een Douglas-DC-8 straalvliegtuig van de K.L.M. vernoemd naar Anthony Fokker. De heer Th. Nyland, achterneef van de vliegpionier ver richtte de doopplechtigheid, staande op een vliegtuigtrap.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1