Nederlandse collectie aan Keulen geschonken I Seizoenstijging werkloosheid november uitzonderlijk gering Kort geding over plakband voor Haagse rechtbank Van der Vies of Kip in de zakelijke leiding en Mees bekroond PAUL VLAANDEREN en de tomaan 3 Felle gevechten op Cuba Lagaillarde komt niet terug Minister De Pous over vestiging van tweede hoogovenbedrijf Jaarverslagen Indola, Philips Uitreiking van Henri Sijthoffprijs Hoogovens geeft 6 pet. interim V.A.R. trekt zich terug uit VN-leger PAS VERSCHENEN BOEKEN VERRIJKING VOOR DRIE MUSEA ROTTERDAMS TONEEL-THEATER Ontslag DONDERDAG 8 DECEMBER 1960 pagina i Veiligheidsgordels in rijkspolitie-auto9 s Nederland doet mee in ijshockeytoemooi Geschenk van Neder lands kabinet in Brussel aangeboden IN GHANA Belgische belangen in Nederlandse handen? „Niet vrijwillig uit Frankrijk gevlucht99 In IJmuiden Vissen op Noordpier niet meer toegestaan Zuid pier eerdaags ook dicht Tijdens rechtszitting overleden fn1 Lening aan Joegoslavië spoedig een feit „Illegale" organisatie in Ned. Nw.Guinea van weinig betekenis Benoemingen Onderscheidingen Jubilea Nu ook mechanisch vervaardigd dekblad voor sigaren Deli-Mij. verdubbelt produktie bandtabak Literatuur en bellettriep'SiA'Z.'S'S, 18 ïïS (Van onze correspondent) KEULEN, 7 december Morgen ochtend zal burgemeester Burauen van Keulen in aanwezigheid van de schen ker, Eugen Th. Reintjes uit 's-Hee- renberg in het Wallraf-Richartz Mu seum in de domstad de tentoonstelling openen van de verzameling kunstschat ten, die deze Nederlandse fabrikant en koopman aan de stad Keulen heeft geschonken. De particuliere verzame ling o.a. van schilderijen van Ne derlandse en Franse meesters ver tegenwoordigd een waarde van „enige honderdduizenden guldens". Toen prof. Förster, directeur van de Keulse musea, in de afgelopen zomer in 's-Heerenberg vertoefde om het echtpaar Reintjes in een kunstaangelegenheid van advies te dienen, deelden de heer en mevrouw Reintjes van Munster hem mede, dat zij van plan waren om hun par ticuliere verzameling aan de stad Keulen te schenken. Deze verzame ling zal, na de tentoonstelling in het Wallraf-Richartz Museum, over drie Keulense musea worden verdeeld. Tot de schenking behoort o.a. de gro te houten tafel van Anton Woensam uit Worms „Dood en kroning van de Maagd Maria" uit de eerste helft van de zestiende eeuw, voorts Nederland se Franse en Italiaanse schilderijen uit de zeventiende en achttiende eeuw, o.a. de schilderijen der zogenaamde „Paysage intime" der negentiende eeuwse „schilders van Barbizon" Rous seau, Diaz, Troyon, Millet en Daubig- ny). Voor het op handen zijnde honderd jarige bestaan van het Wallraf-Ri chartz Museum is de Nederlandse schenking een groots evenement. Ter gelegenheid van de verjaardag van het belangrijkste museum in het westen van de Bondsrepubliek, heeft Bondspre sident dr Lübke aanbevolen om een fonds te stichten, waarmede het Wall raf-Richartz Museum zou kunnen wor den verheven in de kleine rij van kunst galerijen van wereldnaam. Ook oud president prof. Heuss en Bondskanse lier dr. Adenauer zün medeonderteke naars van deze oproep van de West- duitse staatspresident. Verlies voor Nederland Onze kunstredactie tekent hierbij aan: Hoezeer men het Wallraf-Richartz Museum kan gelukwensen met haar nieuwe aanwinst, voor ons land bete kent de schenking van de heer Reintjes een groot verlies aan kunstschatten. Men kan het niet met zekerheid zeggen, maar het vermoeden lijkt gewettigd, dat de verzamelaar uit 'sHeerenberg zijn schilderijen aan Keulen heeft ge schonken, omdat h(j in ons land weinig waardering en begrip heeft gevonden. De laatste jaren werd zijn naam enkele malen betrokken bij een vervalsings affaire. Hij was de koper van enkele schilderijen van impressionisten, o.a. een Renoir, die zo kennelijk vervalst waren, dat er een opzienbarend proces voor het Hof van Justitie te Arnhem plaats vond: een criticus werd hier in verband met het afgeven van expertises (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 7 dec. De rijkspolitie, die zoals gemeld, overwoog haar auto's uit te rusten met veiligheidsgordels, heeft nu meegedeeld dat zij inderdaad daartoe zal overgaan. Begonnen zal worden met de nieuw aan te schaffen surveillancewagens, waarna de gordels geleidelijk in alle wagens zullen worden aangebracht. Op de plaats van de be stuurder zal een diagonaal-gordel wor den gemonteerd en op de plaats naast de bestuurder een zogenaamde drie- punts gordel. De A.N.W.B. heeft zich tot alle ministers gewend met het verzoek de gordels te laten aanbrengen in alle onder de ministeries ressorterende auto- E arken. ook het militaire. Zoals bekend ebben onderzoekingen uitgewezen dat het aantal slachtoffers van auto-ongeval len aanzienlijk vermindert by het ge bruik van deze gordels. AMSTERDAM, 7 dec. De Neder landse ijshockeybond heeft het nationa le team ingeschreven voor het toernooi om het wereldkampioenschap, dat van 2 tot en met 12 maart 1961 in Genève en Lausanne wordt gehouden. De be doeling van deze inschrijving is, het contact te verstevigen. Nederland wordt in een poule ingedeeld van de zo genaamde c-landen met onder andere Denemarken, Finland en België. Aan gezien aan het wereldkampioenschap alleen in Nederland geboren spelers mo gen deelnemen, zal het team hoogstwaar schijnlijk worden samengesteld uit een kern van spelers, die regelmatig spe len in het team van H.Y.S., zoals Smit, Hereur en Klein. De andere plaatsen zullen worden Ingenomen door spelers uit het jeugdteam. Er ziln reeds enige yshockeyspelers uit verschillende plaat sen van ons land. die regelmatig bij H.Y.S. trainen. Binnenkort zal een voorlopige ploeg worden geformeerd, die regelmatig on der leiding van een der Canadese ijs hockeyspelers op de H.O.K.Y, in Den Haag zullen trainen. Tot nu toe hebben twintig landen voor het wereldkampioenschap ingeschre ven. en een schilder wegens het maken van valse signeringen veroordeeld. In de catalogi van Rotterdam (Boy mans 1955) en Almelo (Kunstkring 1956) bij exposities van particuliere verzamelingen kan men zijn naam niet vinden. Omdat er in Reintjes' grote collectie zich verscheidene doe ken van dubieuze herkomst bevinden stond men ook nogal sceptisch tegen over de schilderijen die werkelijk van zeer grote waarde zijn. Zo kunnen werken, toegeschreven aan Van Gogh, Cézanne, Sisley, Gauguin, Pissaro en Modigliani in zijn collectie van twijfel achtige herkomst zijn, daar staat te genover dat men vroeger in het grote huis te 's-Heerenberg prachtige wer ken van o.a. Saenredam, Wouwerman, Avercamp, Aart van der Neer, Mientse Molenaar, Willem van de Velde, Jan Steen, Constable .Frans van Mieris, Adriaen Brouwer, zelfs een zeer mooi zelfportret van Rem brandt kon vinden. De Carraca moet een copie zyn van Rubens of Van Dijck en is als zodanig zeer waarde vol. De kleine versie van Dükers Landauer altaarstuk, waarvan het grote exemplaar zich in Wenen be vindt, is mogelijk een copie uit de tyd, want het werk stamt uit 1511. De heer Reintjes, die uit Duits-Ne derlandse ouders geboren is, legde de basis van zyn collectie In 1915 by de aankoop van een bankcombinatie van de collectie van graaf Souminsky uit Tarant by Dresden. Deze collectie om vatte 150 doeken. Sindsdien is uit deze verzameling geregeld verkocht en door nieuwe aankopen werd het geheel weer verrykt, zodat het aantal ongeveer ge- ïyk bleef. Buiten de schilderyen bevat de collectie ook nog Delfts en Chinees porselein Limosünse émaux, en ivoren reliëfs. De heer Reintjes, hoewel in 's-Heerenberg woonachtig en de Neder landse nationaliteit bezittend, doet grote zaken in Duitsland en is eigenaar van verscheidene fabrieken aldaar. HAVANA, 7 dec. (UPI) Naby het dorpje Corralillo, dat aan een belang rijk wegenknooppunt in de Cubaanse provincie Santa Clara ligt, hebben tegenstanders van Fidel Castro's regiem felle gevechten geleverd met soldaten en leden van de volksmilitie. Twee van de laatsten werden door de opstandelingen gevangen genomen en na een kort „proces" door een vuur peloton ter dood gebracht. De militaire autoriteiten hebben 150 mensen in de omgeving van Corralillo gearresteerd op verdenking dat zy de rebellen geholpen hebben. BRUSSEL, 7 dec. (A.N.P.) Minis ter Luns heeft vanmiddag het ge schenk van het Nederlandse kabinet ter gelegenheid van het Belgische vor- steiyke huweiyk op het koninkiyk pa leis in Brussel aan koning Boudewyn en Dona Fabiola aangeboden. Het ge schenk van de Nederlandse ministers bestaat uit een zilveren koffieservies met zilveren plateau in vroeg-achttlen- de-eeuwse Engelse stijl. Minister Luns verbiyft in Brussel, waar hy de ministerraad van de EEG voorzit. DEN HAAG, 8 dec. De gere gistreerde arbeidsreserve van mannen nam, zoals bekend, in november toe van 27.847 tot 32.968. Werd het vorige jaar de werkloosheid beïnvloed door de ab normale droogte, dit jaar ondervindt het seizoenverloop van de werkloosheid een sterke invloed van het bijzonder natte weer, aldus het ministerie van Sociale Zaken. Waar, gezien het niveau waarop de werkloosheid zich thans beweegt, een seizoenstijging van de geregistreerde arbeidsreserve van mannen met ca. 12.00 normaal zou zyn geweest, is het duidelijk dat de toene- mingin de afgelopen maand met 5000 abnormaal laag is. Deze geringe toene Woensdag is op Schiphol een Ma rokkaanse goodwill-missie aange komen voor een bezoek aan Ne derland. De missie staat onder lei ding van de heer Ahmed Balafreg (derde van rechts). BRUSSEL, 7 dec. (A.N.P.) België heeft Nederland verzocht de Belgische belangen in Ghana te behartigen, aldus wordt vernomen van bevoegde zijde in Brussel. De Nederlandse regering heeft nog niet officieel op dit verzoek geant woord, maar aangenomen wordt, dat ons land zich met deze taak gaat belasten. Ghana heeft de betrekkingen met Bel gië enige dagen geleden verbroken. Haagse Aarts de vereniging (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 7 dec. Voor de president van de rechtbank, jhr. nu. G. Witsen Elias, heeft vanmorgen in kort geding de „plakband-affaire" ge diend. Zoals bekend heeft de importeur J. M. van fabrikanten van plakband en parafflnepapier in kort geding gedag vaard, omdat deze de leverancier van de importeur, de firma B. Heister uit Düsseldorf, onder druk gezet zou heb ben om niet meer te leveren aan de heer Aarts. De pleiter van de heer Aarts, mr. J. W. M. Aarts stelde van morgen, dat de Nederlandse vereni ging nauwelijks is opgetreden met het doel zijn cliënt „kapot te maken", om dat hy onder de prijs verkocht. „Het ultimatum, dat de verenig aan de firma Heister via de Du: organisatie „Fachverband Papierver- edlung", waarvan deze firma lid ls, heeft gesteld, ls een onrechtmatige daad. De vereniging heeft vooraf op geen enkele wyze getracht om met Aarts te onderhandelen, maar is direct naar het Fachverband gestapt. Het gevolg van deze stap ls geweest, dat de firma Heister haar leveranties on- middeliyk stop gezet heeft. De pleiter merkte voorts op, dat de vereniging in stryd gehandeld heeft met bepaalde artikelen van het E.E.G.-ver- drag en de Nederlandse wet op de economische mededinging. Dit werd echter bestreden door de tegenpleiter, mr. J. J. A. Ellis. Op uitvoerige wijze toonde hy aan, dat het mondelinge gent- lemens-agreement tussen de Nederland se en de Duitse organisatie om eikaars markt niet te bederven, niet in stryd kan zyn met het E.E.G.-verdrag. Myn cliënt zou pas m overtreding zijn van de wet op de economische me dedinging als hy de aanwyzingen van PARIJS, 7 dec. (UPI) De raadsman van Pierre Lagaillarde heeft vanmiddag, bij de hervatting van het „proces der Barrikaden", meegedeeld dat zijn cliënt niet uit Spanje zal terugkeren en dat hy niet uit eigen vrije wil uit Frankrijk ge vlucht is. Maitre Jean-Louis Tixier-Vignancourt, een van de bekendste Franse strafplei ters, deelde het militair tribunaal mee dat hij maandag naar Madrid is gegaan, om të pogen Lagaillarde over te halen tot de terugkeer. „Pas gisteravond in Madrid heb ik La gaillarde ontmoet en hem gevraagd of hij wenste terug te keren teneinde zich te verdedigen m het proces", aldus de raadsman. Hij ging verder; „Ik verklaar tegenover dit tribunaal dat mijn cliënt niet voornemens is terug te keren en dat Lagaillarde Frankrijk met uit eigen vrije wil verlaten heeft". Er ontstond rumoer in de zaal en de president verzocht om stilte. ROTTERDAM, 7 dec. Zoals bekend heeft het stichtingsbestuur van Rotterdams Toneel besprekingen ge opend met de directie van de Arnhem se toneelgroep Theater, die in een conflict met de gemeente Arnhem een dwingend standpunt schijnt in te nemen. Van de zyde van Rotterdams Toneel vernemen wy nu, dat pogingen om tot bundeling van krachten te komen ter versterking van het artis tiek potentieel uiteraard bü de directie daarvan een gewillig oor vinden. De heren Lutz en Van der Vies delen voorts mee, dat er thans besprekingen gaande zyn tussen hen en de directie van de toneelgroep Theater. Deze directie t.w. de heren Robert de Vries, Richard Flink en de zakeiyke directeur de heer M. Kip, dient zich voorlopig aan a's een directoraie een heid. Wanneer, zo zegt de Rotterdamse directie voorts, bij pogingen tot samen voeging van de directie van de Toneel groep Theater en die van het Maas- stedeiyk gezelschap de eenheid van hef Arnhemse driemanschap onver brekelijk blijkt, is een impasse ten aanzien van de functie van directeur in hoofdzaak belast met de zakelijke leiding onvermydelyk. De artistieke directeur van het Rotterdams Toneel, de heer Ton Lutz, acht het onnodig en zijnerzijds on- mogeiyk in de genoemde functie zyn ook door het stichtingsbestuur by her haalde uitspraken zeer gewaardeerde mede-directeur te laten vervangen door de overigens zeer te waarderen Arnhemse zakeiyke directeur de heer Kip. Ton Lutz heeft voorts de regieraad van Rotterdams Toneel, t.w. de ac teurs-regisseurs Max Croiset, Pim Dikkers. Luc Lutz, en Steye van Brandenberg hieromtrent uitgebreid geïnformeerd. Deze toneelkunstenaars delen zyn mening volkomen. De be sprekingen duren echter voort. de minister van Economische Zaken niet zou opvolgen, aldus mr. Ellis, die ver der ontkende, dat de firma Heister door de vereniging onder druk gezet zou zyn. „De vereniging heeft een brief geschre ven aan het Fachverband, waarin alleen staat, dat de firma Heister zich als lid van de organisatie niet houdt aan de afspraken. Deze brief kon mr. Ellis overleggen. Mr. Aarts daarentegen kon alleen aan voeren wat de firma Heister hem over de kwestie had medeged' De plei ter vond de enige brief v de vereni ging wel wat al te beminn^4jk gesteld. Hy veronderstelde, dat de vereniging wel telefonisch of anderzins druk op de firma Heister had uitgeoefend. IJMUIDEN, g dec. Vanmorgen I» by het begin van het duinterrein ten noorden van de havenmond een bord geplaatst „Verboden voor alle verkeer". Dit betekent, dat op de Noordpier van IJmuiden geen hengelaars meer wor den toegelaten. Officieel was de toe gang tot deze pier altyd verboden, maar de laatste tyd kneep de rUkswa- terstaat een oogje dicht om de henge laars nog zo lang mogeiyk terwille te zijn. De werkzaamheden ter vergroting van de havenmond van IJmuiden om Amster dam voor grotere schepen en ook by on gunstig weer bereikbaar te maken, zyn thans in een dusdanig stadium geko men, dat alle beschikbare ruimte nodig is voor materiaal-vervoer. De laatste tüd zag men steeds meer auto's van hengelaars by het begin van de pier staan, maar die gaan nu een be lemmering vormen voor een vlotte gang van zaken. Ook is reeds een begin ge maakt met de vervanging van de oude weg naar de Noordpier. Op de Zuidpier worden de hengelaars nog toegelaten. Lang zal ook dit echter niet meer kunnen duren, omdat men ook hier aan belangryke en omvangrü- ke werkzaamheden toe is. De kans, dat deze pier nog tot en met Kerstmis toe gankelijk zal zyn, wordt steeds kleiner. In verband met het feit, dat vele hen gelaars van ver uit het land naar IJmui den komen om daar te vissen, zal de rykswaterstaat zo tydig mogeiyk waar schuwen, als de datum van afsluiting van de Zuidpier is vastgesteld. DEN HAAG, 7 dec. In de Memorie van Antwoord bij de be groting van Economische Zaken deelt minister De Pous aan de Tweede Kamer mee, dat hü nog geen mede delingen kan doen over de studie, welke onder leiding van prof. van Berkum wordt gemaakt aangaande de vestiging van een hoogovenbedrijf in de Rotterdamse agglomeratie. Indien andere serieuze kandidaten dan die, welke betrokken zyn bü de besprekin gen onder leiding van prof. van Ber kum, zich zouden melden voor de vestiging van een hoogovenbedryf, zouden dezen geen hinderpalen in de weg kunnen of mogen worden gelegd. Eenleder is immers vry om binnen de grenzen door de wet bepaald een industrieel bedrüf te vestigen op de plaats, die hem daarvoor het meest geschikt ïykt. Indien echter een be roep wordt gedaan op financiële steun van de overheid, kunnen bijzondere voorwaarden worden gesteld ter waarborging van het nationaal belang. De plannen voor de stichting van een tweede hoogovenbedrijf aan de monding van de Nieuwe Waterweg zyn niet in stryd met het streven van de regering tot spreiding van de industrialisatie, zo deelt de minister nog mee. Voor een groot hoogoven- en staalbedrüf gelden by uitst k de voordelen van de ligging in de onmiddellijke nabijheid van een zeehaven, ter wille van de aanvoer van grondstoffen en de afvoer van produk- ten. Het spreidingsbeleid is er juist op gericht, bedreven die niet aan het wes ten gebonden zyn, te bewegen elders in het land een vestigingsplaats te zoeken, teneinde de unieke mogeiykheden, die het deltagebied van de grote rivieren biedt, zoveel mogeiyk te reserveren voor bedrijven, die krachtens hun aard en functie op dit gebied zijn aangewezen, aldus de Memorie van Antwoord. De minister deelt verder mee: zoals bekend zyn de Nederlandse Kabelfabrie- ken vertegenwoordigd in de commissie, welke onder leiding van prof. Van Ber kum de wenseiykheden en mogeiykhe- den yan de stichting van een tweede hoogoven- en staalbedrijf in Nederland onderzoekt. Ook in dien de Ned. Kabelrabrieken haar plan nen tot uitbreiding hangende deze stu die niet zou opschorten, mag verwacht worden, dat zij bij de uitvoering van deze plannen rekening zal houden met de bevindingen van de commissie. De commissie van Berkum heeft, naar de minister vernam, ook andere vesti gingsplannen aan de Nieuwe Waterweg in haar studie betrokken. AMSTERDAM, 8 december De door de heer H. A. H. Sijthoff, alge meen directeur van de N.V. Hendrik Sythoff's Financiële Bladen ingestelde Henri Sijthoffprijs voor het beste jaarverslag over 1959, is tijdens een bijeenkomst in Carlton te Amsterdam uitgereikt aan Indola te Rijswijk Phi lip's Gloeilampenfabrieken te Eindho ven en Mees' Bouwmaterialen te Gro ningen. De prüs voor het beste jaarverslag werd uitgereikt door mr. de Mol, voor zitter van de Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de Provincie, we gens ziekte van de voorzitter der com missie, mr. P. F. J. de Kok. Mr. de Mol las daarbü de rede voor, die de heer de Kok had willen uitspreken. In het streven naar voortdurende verbetering van de verslaggeving van naamloze vennootschappen vroeg mr. de Kok grotere aandacht voor de cij fers in de resultatenrekening. Hij drong aan op publikatie van de om zetcijfers, eventueel aangeduid door indexcijfers. Voorts bepleitte hü publi katie van geconsolideerde jaarrekenin gen, vooral door die vennootschappen, voor wie de dochtermaatschappijen van essentieel belang zijn. Gebeurt de ze publikatie niet, dan krygt de lezer van het verslag geen betrouwbaar beeld van de winstcapaciteit der on derneming. Voorts bepleitte mr. de Kok het aanduiden van een splitsing tussen de normale en de extra afschrij vingen, alsmede publikatie van het voor belastingen bestemde deel van de winst. Ook is hü een voorstander van het vermelden van de ontvangen investeringsaftrek. Een zo volledig mogelijke verslaggeving door naam loze vennootschappen, aldus spreker, komt ten goede aan de belegger, aan de beurs en aan de bedrüven zelf. In de groep banken werd het ver slag van de Twentsche Bank als beste aangemerkt. In de groep van de klei nere industrieën Indola, in die van de grotere industrieën van Gelder's Pa pierfabrieken, in de scheepvaartru briek de Kon. Rotterdamsche Lioyd, in de handelsrubriek Mees' Bouwma terialen en onder de internationale fondsen Philips Gloeilampenfabrieken. Uit dit zestal werden de drie reeds gemelde pryswinnaars gekozen. De heer A. G. Aukes, directeur van het Afrika-Instituut te Rotterdam, hield na afloop van de prijsuitreiking een inleiding over: „achtergronden van de ontwikkeling in Afrika". Hij zette uiteen, dat de periode van de koloniale overheersing definitief is afgesloten. Het eerste doel van de Afrikaanse leiders is verhoging van het wel vaartspeil. Afrika is nu het terrein ge worden waar de communistische en de vrüe wereld elkaar bestrijden, eco nomisch, politiek en cultureel. De jon ge Afrikaanse naties richten zich tot die buitenlandse regeringen, van wie zh hulp kunnen krijgen. Worden zy niet gesteund door het westen, dan zullen zy zich stellig door het oosten laten helpen, üe Afrikaanse volkeren zullen de voordeligste aanbieding ac cepteren. Het gaat er thans voor de Afrikaanse leiders om, hun toezegging van grotere welvaart waar te maken. Het heeft er de schjjn van dat het com- GOUDA, 7 dec. Tydens de zitting van het Goudse kantongerecht heden morgen is t ->n 44-jarige kapper uit Zevenhuizen aan een hartaanval over leden. Hy was even daarvoor als ge tuige in een verkeerszaak gehoord. munisme in een groot aantal Afrikaan se landen welwillend wordt geaccep teerd. Het ls noodzakeiyk, dat het westen hiertegenover een zeer doelbe wuste gecoördineerde onlitiek voert. Het streven moet er op gericht zyn de problemen van de ontwikkelingslanden in Afrika eensgezind tegemoet te tre den. Met een beroep op het Nederland se bedrijfsleven om hiermede bjj het maken van plannen rekening te hou den, besloot de heer Aukes zijn toe spraak. IJMUIDEN, 8 dec. De directie van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. deelt mee, dat met goedkeuring van de raad van commissarissen is besloten tot de uitkering over 1960 van een interimdividend van 6 procent, betaal baar op 15 december 1960. (Het is de eerste maal dat de Kon. Hoogovens een interim uitkeert. Over 1959 werd 20 pet dividend gedeclareerd. Dit jaar moet echter dividend betaald worden over een kapitaal van tegen vorig jaar 77,3 m 128,9 min, Red.) WASHINGTON, 6 december Vol gens diplomatieke kringen In Washing ton zyn onderhandelingen tussen West- Duitslend, Italië, Engeland, de Vere nigde Staten en het Internationale Mo netair Fonds zo ver gevorderd, dat spoedig zal gunnen worden besloten tot een lening van 300 miljoen dollar aan Zuid-Slavié. De mogelijkheid bestaat, aldus deze diplomatieke kringen, dat andere Euro- pesj landen, als Oostenryk, België, Zwitserland, Nederland, direct of indi rect via het fonds zullen bydragen. Zuldslavië heeft om financiële hulp gevraagd ter vereenvoudiging van de wisselkoersen van de dinar en ter vast stelling van zyn buitenlandse koers voor handelsdoeleinden. De regering in Belgrado meent dat een staoilise- ringsfonds zal bydragen aan verrui ming van haar Internationale handel, zowel wat Invoer als uitvoer betreft. de voorziet dat voor zulk een handel koers van de dinar op 760 tegen de dollar zal komen te staan. CAIRO, 7 dec. (UPI) Het in Caöro verschijnende dagblad „AI Ahram" heeft bericht, dat de Verenigde Arabi- scho Republiek heeft heloten haar pa rachutisten in de strijdmacht van de V.N. in Congo terug te trekken. Secre taris-generaal Hammarskjöld zal van het besluit op de hoogte worden gesteld. Het motief van Caïro is, volgens Al Ahram, dat de Verenigde Arabische Re publiek niet kan inzien waarom zy een Arabische legereenheid onder bevel van de Verenigde Naties in Congo zou hand haven, terwyl de V.N. in Congo impe rialistische ambities dienen en niets anders bereiken dan een steek in de rug van de nationalistische beweging aldaar Ook Ceylon heeft besloten zijn mili tairen uit de V.N.-strydkrachten in Congo terug te trekken, zo is woens dag in regeringskringen in Colombo vernomen. HOLLANDIA, 7 dec. (A.N.P.) De zer dagen is alhier een Indonesische in gezetene van Ned. Nieuw-Guinea, een zekere P., gevangen genomen. Op zün handelingen hadden de autoriteiten reeds lang het oog. Toen, eveneens te Hollandia, de Zuidmolukker M. werd gearresteerd, en te Merauke de Indone siër W., kon voldoende bewijsmateriaal worden verzameld om ook P. in verze kerde bewaring te stellen. In verband met deze arrestaties ver nam de correspondent van het A.N.P. te Hollandia, dat de gehele affaire van een „wydvertakte ondergrondse organi satie" zoals dit uit Hollandia was ge meld door een buitenlands persbureau een schromelijk overdreven voorstelling van zaken is. Van een goed opgezette organisatie naar westerse begrippen is geen sprake, zy, die zich opgaven als „lid" en zich daardoor schuldig maakten aan een overtreding van artikel 169 w.v.s. hadden de bedoeling, zichzelf veilig te stellen. Met een voor hen onzekere toekomst voor ogen, en rekening hou dend met een mogeiyke annexatie van Ned. Nieuw Guinea door Indonesië, wil den z(j zich by voorbaat „indekken." Wapens en propagandamateriaal ont breken ten enenmale. DEN HAAG, 8 dec. By K.B. is met ingang van de datum zyner dienstaan- vaarding benoemd tot president van het hof van justitie te Hollandia in Neder lands Nieuw-Guinea mr. L. F. de Groot, thans hoofd van de sectie juridische za ken by de staf van de territoriale be velhebber zuid te Breda. DEN HAAG, 8 dec. By K.B. is met ingang van 3 december aan Hare Majes- teits adjudant-generaal in buitengewo ne dienst vice-edmiraal tit. b/d N. A. Rost van Tonningen op de meest eervol le wjjze ontslag verleend als oppercere- moniemeester, echter met de bepaling, dat hij deze functie tydelyk blyft waar nemen tot door de vervanging in deze functie voorzien wordt. De heer Rost van Tonningen is met ingang van gelij ke datum benoemd tot grootmeester van het koninklijk huis. DEN HAAG, 7 dec. By K.B. is aan mr. A. H. M. Janssen, op rijn verzoek, met ingang van X januari, eervol ont- slap; verleend als burgemeest«r der meente Venray, met dankbetuiging vóór de goede en langdurige diensten, door hem als burgemeester bewezen. LEEUWARDEN, 8 dec. In de offi ciersmess van de Prins Frederikkazer- ne alhier is gistermiddag aan de com mandant, de reserve-majoor T. Wal burg. het gouden kruis voor vyftienjari- ge trouwe dienst als officier uitgereikt. DEN HAAG, 7 dec. Vandaag is het vüftig jaar geleden dat mr. J. J. Fock in Den Haag aan de rijksuniver siteit te Leiden promoveerde tot doc tor in de rechtswetenschappen. De heer Fock was eerst enkele jaren verbon den aan een advocatenkantoor, daar na was hy werkzaam in de journalis tiek. Hü publiceerde onder het pseu doniem „Jan van Lumey". mlng in de afgelopen maand met zienlijke trenddaling en wel van 46.®^ tot 38.000. De werkloosheid van bouwvak®®* beiders onderging enige stijging °n°j, de invloed van het seizoen, terwijl vraag naar arbeidskrachten afna®^ Afgezien hiervan bleef de bouwbedr'J' vigheid constant. Dit is voornamelü* toe te schrijven aan de van overheid5' wege toegepaste regulering van de bou^ nijverheid. De hoeveelheid aangehoU' den werk, welke op goedkeuring wach' is zeer groot. Hier en daar kampt d bouwnijverheid met stagnatie in de aan' voer van metselstenen. De oorzaak hg' bij het tekort aan arbeidskrachten de baksteenindustrie, waardoor in voorjaar en in de zomer niet voldoende stenen konden worden gevormd en de produktie van gebakken steen stag' neerde. Het meest opvallende verschijnsel.1® de afgelopen maand is de ontwikkel'®» van de werkloosheid in de landboU^ De styging van de werkloosheid on®e de landarbeiders, veenarbeiders en los5 arbeiders was in november gering vo° de tijd van het jaar, voornamelijk do°* de geringe daling van de werkgelege®' heid in de landbouw. Door het uit®£ mate natte weer vorderden de werk' zaamheden in de landbouw dit naja"' slechts langzaam. Het gebruik va® machines bij de oogstwerkzaamhede® was slechts in beperkte mate mogeW' Het gevolg was dat de aardappel- en bietenoogst aanmerkelijk werden vef' traagd; de laatste was aan het einde va® november nog in volle gang. De bir zondere ontwikkeling in de landbouw had ook zün weerslag op de graandor»' bedrijven en aardappelmeelfabriek»® waar eind november meer arbeider» werkzaam waren dar een jaar tevore®1 AMSTERDAM, 8 december Blij kens onlangs verschenen berichten zo® de General Cigar Co., inc. een procé dé hebben ontwikkeld voor de mecha nische vervaardiging van een tabaks dekblad voor de sigarenindustrie, i® samenwerking met de American Ma-1 chine and Foundry Co. De directie van de Deli-Maatschappij N.V. bericht thans dat dit bericht niet juist is. Het gehomogeniseerd sigaren dekblad, waarvan in deze publicatie sprak? was, is een geheel onafhankelijke om' wikkeling van de laboratoria van General Cigar Co. in Amerika, die betreffende octrooien uitsluitend handen heeft. „f. Het HTL-omblad (htl 's hom®» nized tobacco leaf) wordt in Eurol met behulp van een licentie van, General Cigar Co.. Inc., vervaTabali. door de Deutsch-Hollandische ais Gesellschaft GMBH- te M,a,atschapPt) ook door de HTL Tabak-M®® hap. te Eindhoven. In deze twee m,a „nT1rern pyen participeert het Deli-c°ncern voor vijftig procent. In de HTL .h Tabakmaatschappy N.V. te Einon ven participeert de General Cigar g Inc. voor de andere helft. Het is nog niet bekend wanneer en Op vvelKr- yjfllflc h«t nieuw ontwiklceld sigarendekblad iri Europa aan de markt zal worden gebracht. Het ligt echter voor de hand te veronderstel len dat het Deii-maatschapPÜ con cern met haar uitgebreide organisa tie hierin zal deelnemen, aldus ®e me" dedeling van de directie. (a_ Gehomogeniseerde tabak, in „ata^ briek te Eindhoven genoemd baT„en. bak, die op bobines aan de sigaret a fabrieken wordt afgeleverd, |«o. volledige mechanisatie van de ,slot;e renindustrie mogelyk. Mechanise® wordt steeds meer noodzakeiyk sin®" de arbeidskosten een voortdurend ,o®' langrjjker rol gaan spelen. In Eind hoven wordt uitsluitend omblad, dus nag geen dekblad gemaakt. De HTL- Tabak Maatschappü, die sinds het be gin van dit jaar in bedryf is met twee produktie eenheden, die elk ruim 150.000 kilogram netto bandtabak per jaar produceren, zal met twee eenhe den worden uitgebreid. Hierdoor zal de bandtabakproduktie in Eindhoven worden verdubbeld tot ruim 600.000 ki logram netto. en wüzer terug. Het zwarte gedicht, door Cees Noote- boom (Querido). Een kleine nieuwe bundel. Nacht <ler ontmaskering, door Vahé Katcha (W. Gaade), Een nieuwe ro man in het Nederlands vertaald door B. Roest Crollius (oorspr. titel: le re- pas des fauves) van de schrijfster, die in 1957 voor haar roman Oeil pour Oeil de Prix de Rivarol verwierf. De dierenhater door Willem G. van Maanen (Querlao). Een uit dankbaar heid ten geschenke gegeven okapi sticht in een klein dorp in Nederland grote onrust ontketent zelfs een verbit terde stryd tussen de burgemeester en een journalist. Van Maanen laat in deze nieuwe roman de journalist het ver haal vertellen. Ben ik myn broeders hoeder, door Anthonie Donker (Querido). Het „bij bels drieluik van het kwaad" wordt in dit boek besloten met de geschiede nis van Kaïn en Abel. Eiland en evenbeeld, door Piet Heil (Querido). Twee jonge mannen komen na een stormachtige nacht op een der eilanden van de Buiten-Hebriden aan. De een moet daar voor zaken zijn, de ander -mdat hij wil verifiëren, wat hij in een vreemd boek over het eiland heeft gelezen. Zij worden verrast door het ongedwongen, Vef aandoend le ven van twee op het eiland wonende en wil'» terug. Een arts op zün praatstoel, door I- van der Heyder. (Strengholt). Een se rie authentieke verhalen over de bele venissen van een dokter ten plattelan- de. Gasten en vreemdelingen, door P. J* Risseeuw (Kok). De bedoeling is dat dit boek wordt gevolgd door een twee de. De twee boeken samen vormen een roman over een Haagse familie in de periode 19001960, Kamakto, het wordt dag, door Hans Berghuis (Foreholte). Een student i® de Eskimose taal wil nader kennis maken met de taal, de zeden en- ge woonten van het Eskimo-volk. Als gids wordt hem Kamakto toegewezen. Het verhaal vertelt, wat de student ervaart, Tjoek door Vincent Mahieu (Leo pold). Een aantal verhalen van oos terse impressies doortrokken. Tjoek is het Ind'sche woord voor een vernau wing aan het einde van een jachtge weer, waardoor de trefkansen groter worden. Dit boek is geschreven voor en over mensen, die niet altijd buitel schot wensen te blijven. 's Koningg Nar, door Margaret Camp- bel Barness (Ad. M. C. Stok). Oorspr. titel „the Kings Fooi". Het levensver haal van Wil] Somers, de hofnar va® Hendrik VIII, de blauwbaard. Ee® nieuwe historische roman van de be kende schrijfster. In het Nederland» vertaald door M. Ohl. HARRY, KOM ME EVEN HELPEN MET DE KA- BK.9.' EEN KIK EN JE KRIJST JE GEZICHT HIER HAD IK IHIET OPGEREKEND- MAAR MISSCHIEN DENKT H'J DAT HARRY SL AAPT £N KOMT HU HEM WEKKEN COPY UI GUT SWAN FEATURES SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2