Rentabiliteit en kwestie van beleid in geding Westduitse landbouw ook door overheid gesteund PAUL VLAANDEREN en de klep* tomaan Politiek spreekt woordje mee «c Kritiek op minister Zijlstra's mededelingen aan de pers NEDERLANDSE TANKER SNELT TE HULP Bioscoop dicht in Alkmaar Dinsdag overleg met minister Fabrieken zoeken schuldige voor wateroverlast Chopin-expositie in Parijs N.S.F. gaat toto- geld uitkeren Langzame dood in Pearl Harbour Voordat de haan kraait in 1961 Staking begonnen bij „Air France" Paus op Piazza di Spagna wmm &5S i 1 VRIJDAG 9 DECEMBER 1960 PAGINA 2 ,WAGENINGENPLAN' IN TWEEDE KAMER Op Oostzee Naar houtschip uit Zuidslavië Na telegram van bond Glazenwasser maakt dodelijke val Politiesalarissen Huidige voorstellen niet aanvaardbaar geacht Ministerie aansprakelijk gesteld Winkeldievegge acht maanden in cel Jongetje verdronken Wim de Graaf redt het vege lijf Hardrijder bijna verdronken Amerikaanse jongen in ons land vermist Philip Young naar V.S. In 1941 SOEK ARNO: Suriname ontevreden over samenstelling koninkrijksdelegaties Vrouw na aanrijding overleden Tegen automobilist drie jaar gevangenis geëist Investeringen in achter gebleven gebieden Brits disconto tot 5 (5^4) verlaagd rnmmm p mMÊÊÊWÊ: i Onderscheidingen Benoemingen Jubilea Promotie V- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 8 dec. In de Tweede Kamer zijn vanmiddag in het vragen uurtje de mededelingen van minister Zijlstra ter sprake gebracht, die deze bij terugkomst van Suriname aan de pers heeft gedaan en waarbij hij zich sceptisch heeft uitgelaten ten aanzien van het rjjstproject van de stichting Machinale Landbouw, het zogenaamde Wageningenplan De minister heeft gezegd, dat hij de resultaten technisch indrukwekkend vindt, maar dat hij zich tevens afvraagt, of het project wel rendabel is. Wij zul len dat moeten afwachten met het oog op de financiële steun van Nederland aan de Surinaamse economie. Het heeft geen zin dit project te blijven steunen, als het niet rendabel zou zijn, aidus de minister. De heer Nederhorst vroeg de minister of hij het juist acht een zo ernstige kri tiek op een belangrijk onderdeel van 1 et investeringsbeleid direct na aankomst tot uitdrukking te brengen. Was het niet verstandiger geweest daarmede te wach ten tot na de beraadslagingen over de ze zaak in het kabinet van het konink rijk en nadat de Staten-Generaal op de hoogte zou zijn gesteld? Voorts infor meerde hij naar de inhoud van de me dedelingen van de minister, en vroeg of de regering van mening is dat finan ciële hulp voor de ontwikkeling van de overzeese landen van het koninkrijk slechts verantwoord is indien er een di rect belang van het Nederlandse deel van het koninkrijk aanwijsbaar is. Minister Zijlstra heeft de heer Neder horst geantwoord, dat zijn mededelin gen vooral ten doel hadden aan te ge ven, dat een van de doelstellingen, die Nederland destijds voorop heeft ge steld bij de financiering van het plan Wageningen is geweest de vestiging van Nederlandse boeren in dit land bouwgebied en dat dit doel niet bereikt is. Hij heeft op geen enkele wijze daar bij het beleid willen uitstippelen, dat thans ten opzichte van Wageningen zou moeten worden gevoerd. Hij was het met de Kamer eens, dat dit eerst kan geschieden wanneer de zaak in het ka- inet van het Koninkrijk en met de Staten Generaal is besproken. De verdediging van dat beleid was een zaak van de vice-ministerpresident, ROTTERDAM, 8 dec. Zwaar ge havend is het 3150 ton metende Zuid- slavische noutschip „Nis" gistermid dag de Zweedse hav Oskarshamm binnengesleept na een angstig avontuur op de Oostzee dat, dank zij een groot scheepse reddingsactie door helicopters torpedojagers en koopvaardijschepen nog betrekkelijk goed is afgelopen. Het houtschip kwam dinsdagmiddag op de Oostzee in nood te verkeren, nadat een deklading hout was gaan schuiven. De „Nis" maakte zware slagzij en de mar conist seinde S.O.S. Dit noodsignaal werd o.m. opgevangen door het Neder- lande tankschip „Sunetta" van Shell Tankers n.v., dat in de nabijheid van de „Nis" voer. Kapitein B. van Bon uit Schiermon nikoog gaf terstond opdracht koers te zetten naar het houtschip. Hij liet een boot uitzetten en nam tien man aan boord. Daarna nam de „Baltic Explorer", die ook te hulp was gesneld, ze ven manschappen over alsmede de eer ste stuurman, die zwaar gewond was bjj een poging de deklast vast te sjor ren. Later werd de stuurman per heli copter naar een ziekenhuis aan de wal gebracht. Bij een tweede tocht haalde de Ne derlandse tanker vier man van boord. De kapitein van de „Nis" bleef op zijn schip, maar nadat de sleeptros was vast femaakt, kwam ook hij aan boord van e „Sunetta". Na twee mislukte pogingen om het houtschip op sleeptouw te nemen, slaag de de intussen gearriveerde Zweedse sleepboot Karl er in, de „Nis" vast te maken. De „Sunetta" gaf de beman ningsleden over aan de Karl. Over en kele dagen zal de tanker in Rotterdam arriveren. ALKMAAR, 8 dec. Bezoekers van het Victoriathc. ter alhier, venden gis teravond de deuren gesloten. De ex ploitant van het theater had om zeven uur 's avonds van het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond een tele- §ram ontvangen, waarii- werd meege- eeld dat dit hoofdbestuur in zijn ver gadering van 6 december besloten had een verzoek van de heer Weber om toestemming tot het exploiteren van het theater niet in te willigen. In dit telegram werd er nadrukkelijk op gewezen, dat exploitatie zonder toe stemming in strijd is met de reglemen ten. Voorts sommeerde het hoofdbestuur de exploitatie te stoppen. Het theater had de huidige exploitant kortgeleden gekocht van een mevrouw in Bergen. Voor en tijdens de oorlog heeft het theater reeds aan hem toebe hoord. Het werd hem na de oorlog ont nomen als gevolg van zijn houding tij dens de bezettingsjaren. Met het verle den houdt de sommatie tot stopzetting van de exploitatie echter geen verband, aldus een woordvoerder /an de N.B.B., die vanochtend verklaarde van mening te zijn, dat de door het hoofdbestuur van de bond genomen maatregel samenhangt bond genomen maatregel samenhangen met het niet voldoen aan bepaalde for maliteiten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 dec. Op de Raam- weg bij de Groenhovenstraat is van morgen een 35-iarige glazenwasser, de heer H J Souer uit Voorburg, van zijn ladder gegleden Hij maakte een val van acht meter. De man was op slag dood. dr. Korthals, onder wie de Koninkrijks zaken met de West ressorteren. Geenszins mag uit de mededelingen aan de pers van de miriister worden afgeleid, dat de regering van mening zou zijn. dat financiële hulp voor de ontwikkeling van dit land slechts ver antwoord is indien er een direct be lang van Nederland aanwijsbaar zou zijn. Er werden nog vragen gesteld door de heer V. d. Wetering (C.H.), die de juistheid in twijfel trok van het doen van mededelingen aan de pers met het oog op de doelstelling van deze reis, voor een minister die zich ter plaatse op de hoogte gaat stellen. Minister Zijlstra antwoordde, dat het doen van mededelingen aan de pers, wanneer een minister op reis gaat of thuiskomt, een instituut is dat misschien wel zou moeten worden afgeschaft, maar op het ogenblik is het zo, dat wanneer een minister zich daaraan niet onderwerpt, hjj eveneens kritiek ontmoet. De heer Biesheuvel (A.R.), partijge noot van de minister, vroeg of prof. Zijlstra wel in voldoende mate rekening had gehouden met de gevoelens van de Rijksgenoten in Suriname. Hierop luid de het antwoord, dat de mededelingen voor de Surinaamse regering in ieder geval geen enkele verrassing konden inhouden. De zaak was in Suriname reeds uitvoerig besproken. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 8 dec. De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. To- xopeus, zal, zo vernemen wij volgende week dinsdag een bespreking hebben met de vertegenwoordigers van de po litieorganisaties. Aanvankelijk was het overleg op zaterdag 10 december be paald, maar de bewindsman heeft de voorkeur gegeven aan een latere datum om zich nog te kunnen beraden. Zoals bekend heeft de minister vorige week aan de besturen van de drie poli tiebonden nieuwe voorstellen voor de politiesalarissen gestuurd. De voorge stelde toeslagen van veertig tot zeven tig gulden zijn echter met weinig enthou siasme door de bonden ontvangen. De Centrale van Politie-oganisaties heeft zich gisteren in een spoedvergadering beraden over de nadere voorstellen van de bewindsman. Men is tot de conclu sie gekomen dat de toeslagen zeker niet acceptabel zijn en zeer beneden de ver wachtingen zijn gebleven. Men hoopt dinsdag tot een overeenstemming te ko men met de minister. Allereerst zal men de bewindsman vragen naar de bedoeling van zijn nadere voorstellen, die hij „kaal", dat wil zeggen zonder memorie van toelichting, aan de bon den heeft gestuurd. Men is niet van plan om de minister een voorstel tot een al gehele toeslag van tachtig gulden voor te leggen, maar men wil met de bezwa ren tegen de jongste voorstellen naar voren komen. Het succes van het over leg zal afhangen van de sfeer, waarin dit zal plaats vinden en de bereidheid van de bewihdsman tot praten, zo meent men. DEN HAAG, 8 dec. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft een telegram ontvangen van drie textielfa brikanten in Geldrop, waarin onder meer het ministerie aansprakelijk wordt gesteld voor de bedrijfsschade, die door de wateroverlast in hun fa brieken is geleden. Eveneens zjjn tele grammen verzonden aan het gemeente bestuur van Geldrop, aan de directeur van de Provinciale Waterstaat en het waterschapsbestuur in Boxtel, met de zelfde inhoud. Het ministerie bevestigde de ont vangst van het telegram, doch wenste geen commentaar hierop te geven. Men wacht bij het minister de gang van za ken af. De fabrikanten hebben besloten gezamenlijk een gerechtelijke actie te voeren om een uitspraak te verkrijgen over de vraag, welke instantie voor de hoge waterstand van de kleine Dommel aansprakelijk kan worden gesteld. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 dec. De rechtbank heeft vanmorgen een 48-jarige kantine- werkster veroordeeld tot een gevange nisstraf van acht maanden, waarvan drie voorwaardelijk, met aftrek en een proeftijd van drie jaar met onder toe zichtstelling. De vrouw heeft van maart tot eind oktober van dit jaar samen met een 22-jarige chef de rang uit waren huizen in Den Haag voor duizenden gul dens aan goederen gestolen. Hoewel de rechtbank twee weken ge leden besliste dat niet eerst een psy chiatrisch rapport over het 22-jarige meisje hoefde te worden uitgebracht, heeft zij vanmorgen beslist dat de zaak nog zal worden aangehouden in afwach ting van de uitslag van een psychia trisch onderzoek. De officier van justitie had tegen de kantinewerkster een ge vangenisstraf van twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk, met aftrek en een proeftijd van drie jaar met on der toezichtstelling geëist en tegen de chef de rang zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk, met aftrek en een proeftijd van drie jaar, eveneens met onder toezichtstelling. GRONINGEN, 9 dec. - Uit het Win- schoterdiep is woensdagavond laat het stoffelijk overschot opgehaald va:i de ze venjarige Freek Graver, die op een schip woonde dat hier in het Diep ligt. De jongen was door zijn moeder voor een boodschan weggestuurd, maar hij kwam niet terug. Na la ig zoeken en dreggen werd het lijkje opgehaald. Waarschijnlijk is de jongen toen hij van boord ging in het water gevallen. Een tentoonstelling gewijd aan de grote Poolse componist Frederic Chopin is in Parijs geopend. Mej. Kristina Kobilanska, conservatrice van het Chopin-museum in Warschau, die deze tentoonstelling heeft georganiseerd, toont het dodenmasker van Chopin en een gipsafdruk van zijn hand. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse landbouwers, die (o.a.) de Nederlandse regering plegen te verwijten (lat z0 door subsidiëring van de landbouw de prijzen van agrarische produkten kunstmatig laag houdt en daarmede feitelijk oneerlijke concurrentie be drijft tegenover Westduitsland en de andere E.E.G. partners, zullen in het fiscale jaar 1961 zeil' weer 1.6 mil jard mark aan staats-ondersteuning krijgen. Dit bedrag heeft het West duitse kabinet dezer dagen gevoteerd voor het z.g. „Groene Plan 1961" het schema der subsidiëring van de Westduitse landbouw van het ministerie van landbouw, voedsel voorziening en boswezen. Het bedrag is 129 miljoen mark hóger omge rekend over een budgetair jaar van 12 maanden dan in de romp begroting 1960 werd gevoteerd. (Deze begroting geldt n.l. maar voor 9 maanden, aangezien op 1 januari a.s. het fiscale jaar aan het kalender jaar zal worden aangepast). Het „Groene Plan 1961" is het vijfde sinds op 5 september 1955 de landbouw- wet van kracht werd. Het doel der „Groene plannen" is de positie van de Westduitse landbouw te verbeteren. Zij vormen een soort „onwikkelingshulp" voor de bondsrepublikeinse landbouw. Met inbegrip van het belastingjaar 1961 heeft de landbouw in de Bondsrepubliek rond 8 miljoen mark aan ondersteu ning ontvangen. Zij is, ondanks grote verbeteringen, het zorgenkind van de Westduitse economie gebleven en zal het nog jarenlang niet zonaer verdere „groene plannen" kunnen stellen. Wat de verdeling van de in 1961 te voteren gelden betreft worden de mid delen ter vebetering van de agrarische ictuur en van de arbeids- en levens omstandigheden in de landbouw op nieuw verhoogd en wel van 618 tot 750 miljoen mark, dat is rond 47 procent van de beschikbare gelden Ook gaat de Bondsregering er mee dcor een di- rekte bijdrage te leveren tot verbete ring van de inkomens der boerenbevol king, o.m. met 67 miljoen mark voor goedkopere olieleveranties (vorig jaar 52 miljoen) en 425 miljoen mark voor 3 pfennig per liter melksubsidies (vorig jaar 394 miljoen), alsmede 54 miljoen markt voor goedkope landbouw- credieten (vorig jaar 17 miljoen). Van de 750 miljoen markt voor de verbetering van de agrarische struk- tuur zijn 310 miljoen markt (vorig jaar 294 miljoen) bestemd voor „verede- OTTA, 8 dec. De Nederlandse hardrjjder Wim de Graaf die in Noor wegen traint voor de wereld- en Euro pese kampioenschappen, is gisteren ternauwernood aan de verdrinkings dood ontsnapt. Hij had die dag vrij van de training en was met enkele boeren meegegaan naar een berghut. Zij maakten gebruik van een sneeuwmobiel en moesten een meer oversteken. Het ijs bleek ech ter zwakker te zijn dan de boeren ver wacht hadden en ongeveer zeven meter van de oever zonk het voertuig. De Graaf die in de cabine zat wist op het nippertje eruit te springen. Hij bracht de nacht do^r in de berghut met de rest van het gezelschap. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 dec. Een leerling van de internationale school, de 16-ja- rige Amerikaan Wybrant Fabius, wordt sinds vorige week vrijdag ver mist. Hij heeft die dag de woning van zijn pleegouders verlaten om naar school te gaan, maar is daar niet aan gekomen. Hoewel een ongeluk niet uit gesloten moet worden geacht bestaat de mogelijkheid dat de jongen heim wee gekregen heeft naar ziin r- ^der, die in Amerika woont. De oolitie houdt er rekening mee. dat de scholier zal proberen in een van de havenplaatsen te monsteren als „opstapper" op een boot naar de Verenigde Staten. ling" van bestaande landbouwbedrij ven en 165 miljoen (vorig jaar 135 mil joen) voor de herverkaveling. Verder is 70 miljoen mark bestemd voor struc turele verbeteringen in „zeer bena deelde gebieden." Dat de Westduitse regering in het verkiezingsjaar 1961 het niet heeft ge waagd om de subsidies aan de land bouw in het kader van het „Groene Plan" te verminderen, is niet verwon derlijk: de Westduitse boeren beho ren, ondanks de constante critiek hun ner organisaties op de regering en de minister van Landbouw Schwarz, tot liet corps van „stam-klezers" der Chris- telijk-Demokrausche Unie van bonds kanselier dr. Adenauer. De boerenbon den plegen dan ooi meestal hun sub sidie-eisen te motiveren met het an ders dreigende verlies van vertrouwen der landbouwers in de (C.D.U.-)rege- ring, een argument waarvoor bonds kanselier dr. Adenauer altijd bijzonder gevoelig is. Zulks in tegenstelling tot vicekanselier prof. Erhard, die in on verbloemde taal de boeren heeft aan gevallen vanwege hun hoge prijzen en minister Erhard (financiën), die elk jaar de zorg om het „Groene Plan" heeft en er het liefst toe zou overgaan om alle subsidies (ook en vooral die aan de landbouw) af te schaffen. Bondskanselier dr. Adenauer heeft dan echter, als degene die (in elk op zicht) de" richtlijnen aangeeft van de Westduitse politiek, het laatste woord. DEN HAAG, 8 dec. De ambassa deur van de Verenigde Staten in Nederland, de heer Philip Young, en diens echtgenote zullen op 20 december Den Haag verlr.ten. Zij rijden dan per auto naar Le Havre om vandaar met het s.s. „America" naar New York te reizen. Zij worden op 27 december in de Verenigde Staten ver wacht. De ambassadeur, die ruim drie jaar in Nederland heeft vertoefd, heeft, in overeenstemming met de gevestigde gewoonte, zijn ontslag aan president Eisenhower aangeboden. Hij zal in Washington een laatste bespreking voeren met de president en met autori teiten van het State Department, voor dat de regeringswisseling op 20 janu ari 1961 tot stand komt. DEN HAAG, 8 dec. De Nederland se Sport Federatie heeft de aangesloten organisaties meegedeeld, dat zij een begroting kunnen indienen van de ac tiviteiten, die naar de mening van de sportbonden voor subsidie uit de sport- toto voor 1961 in aanmerking komen. Daarbij wordt opgave gevraagd van de in 1960 ontvangen rijkssubsidie, de bedragen die van de K.N.V.B. werden ontvangen van de subsidie-aanvra- §en voor 1961 bij het ministerie van i.K.W. Het is de bedoeling dat de N.S.F. in de eerste maanden van 1961 met de uit kering van de toto-gelden begint. WASHINGTON, 8 dec. (Reuter) Uit zojuist in Washington gepubliceer de marinedocumenten blijkt, dat drie Amerikaanse marinemannen waar schijnlijk zestien dagen hebben geleefd in een gezonken Amerikaans slagschip na de Japanse aanval op Pearl Har bour op 7 december Ï941. In het gezonken slagschip, de „Vir ginia" zjjn zesenzestig lijken aan getroffen. Er zijn aanwijzingen, dat enkele mam.n nog aanzienlijke tijd na het zinken van het schip hebben ge leefd en tenslotte door zuurstofgebrek zijn omgekomen. Drie lijken werden aangetroffen in een voorraadkamer in een „luchtbel" in het schip. Het bleek, dat er van de levensmiddelen was gegeten. Ook werd een kalender gevonden, waarop een kruis staat door de dagen van 7 tot 23 december. ff ff BANDUNG, 8 dec. (Rtr.) Presi dent Soekarno van Indonesië heeft gis teren op een bijeenkomst in Bandung, waarop ongeveer honderdduizend mensen aanwezig waren, gezegd, dat als het Indonesische volk absoluut één is, Nederlands Nieuw-Guinea „voor de haan volgend jaar kraait onder Indo nesisch gezag zal terugkeren". De pre sident zei ook: „Roep merdeka (vrij heid), tot de Nederlanders in West- Irian jullie kunnen horen. Roep zeven tien keer merdeka!" PARAMARIBO, 8 dec. (ANP) Mr. S. D. Emanuels, minister-president van Suriname, heeft op vragen van een der statenleden geantwoord, dat de regering van oordeel is, dat de samenstelling der konikrijksdelegaties te wensen overlaat, terwijl Suriname ook vaak te laat wordt geraadpleegd in belangrijke aangele genheden waarin het koninkrijk een standpunt moet bepalen. Het lid dat de vraag stelde, beoogde Suriname te doen vertegenwoordigen door „eigen mensen" omdat tot nog toe de belangen van Suriname, zelfs op congressen, worden behandeld door het Europese deel van het koninkrijk. PARIJS, 9 dec. (U.P.I.) Vannacht om twaalf uur is het vliegend personeel van de Boeing-straalvliegtuigen van de „Air France" voor onbepaalde tijd in staking gegaan uit protest tegen een voorgestelde salarisverlaging. Aan de staking nemen deel 39 eerste, 31 tweede piloten, 110 boordwerktuigkun digen, 40 navigators en radiotelegrafis ten. De diensten op zeven van de internatio nale luchtlijnen van de „Air France" worden bedreigd. DEN BOSCH, 9 dec. Voor de rechtbank had zich gisteren een mijn werker uit Liempde te verantwoorden, die op 17 oktober in Hintham met zijn auto een aanrijding veroorzaakte, waar bij de 29-jarige vrouw P. v. E. uit Berlicum om het leven kwam. Ver dachte had die dag zonder te hebben ontbeten, zeven flesjes bier gedronken en had ook de avond daarvoor een gelijke hoeveelheid gedronken zonder alcohol gewend te zijn. De officier van justitie, mr. Bruigom, eiste drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest en vijf jaar intrekking van het rijbewijs. De raadsman, mr. P. Scheefhals, achtte de invloed van de alcohol niet bewezen, vooral omdat de arts, die de bloedproef afnam, verdachte niet tot matig onder invloed heeft verklaard. Pleiter stelde, dat het niet is uitgeslo ten, dat verdachte kort voor het onge luk onwel is geworden. Uitspraak 22 december. KARATSJI, 6 december In de zit ting van de commissie voor zaken van Azië en het Verre Oosten van de In ternationale Kamer van Koophandel heeft prof. dr. P. Kuin namens de commissie voor investeringen in het buitenland en voor economische ont wikkeling een rapport uitgebracht, dat grotendeels gebaseerd was op inlich tingen uit particuliere bedrjjfskringen in landen die in ontwikkeling zijn. Volgens het rapport is de toevloeiing van particulier kapitaal naar econo misch minder ontwikkelde landen on- king nuttig I van vrjjheid, die voor buitenlandse in vesteringen wordt opgeëist, wordt ech ter twijfel uitgesproken. De vrijheid die men verwacht overschrijdt soms de grenzen, die er voor investeringen van onderdanen van het land in kwes tie zijn vastgesteld. Ook wordt kritiek geuit op bevoorrechte posities b.v. op belastinggebied, welke worden verlangd. Om kort te gaan, het spelen van een sterrol is voor buitenlandse investeer ders niet weggelegd", aldus het rap port. In sommige gevallen stuit behan deling op dezelfde voet als die voor landgenoten op weerstand. Prof. Kuin merkt in zijn rapport nog op, dat men zich slechts dan aan een gedragslijn voor investeerders kan houden „wan neer van de zijde van het land waar de investeringen geschieden een vrien delijke en tegemoetkomende houding wordt aangenomen". PARAMARIBO, 8 dec. De mi nister-resident van Suriname, mr. S. D. Emanuels heeft tijdens de behandeling van de begroting 1961 van het minis terie van Algemene Zaken medege deeld, dat de binnenlandse schulden van Suriname Sf 8.961.000 groot zijn. Deze schuld is ais volgt samengesteld: Sf 2 miljoen obligatieleningen, Sf 4 miljoen schuld Suralco volgens de bro- kopondo-overeenkomst, Sf. 2 min schat kistpapier en Sf 961.000 enige aan op- bouwcertificaten. Surinames buitenland se schuld is die van het tien-jarenplan en bedraagt Sf 21.143.000. Tijdens de begrotingsbehandeling werd erop aangedrongen zo spoedig mogelijk op regeringsniveau besprekin gen te openen met de Nederlandse re- gering om de export van Surinaamse Erodukten naar Nederland te vergroten. e minister-president antwoordde dat hij het voorstel aan de Surinaamse ge volmachtigde minister in Den Haag zal overbrengen, doch hij voegde hier aan toe, dat hij persoonlijk van het voorstel niet veel verwa htte. LONDEN, 8 dec. Het Britse ban*' disconto is vandaag verlaagd van 554% tot 5%. Zoals bekend werd het disconto op 27 oktober eveneens met een half procent verlaagd, en wel van 6t®* 554%. De Bank van Engeland heeft deze maatregel genomen om de druk op de dollar te verlichten en de disconto-ta rieven meer in overeenstemming te brengen met het peil in andere belang rijke hoofdsteden. De verlaging moet de stroom van „hot money" naar Enge land verder doen verminderen. Een woordvoerder van de Bank of England zeide dat tot de verlaging was besloten omdat het disconto van 5 procent onnodig hoog was vergeleken met de tarieven in andere financiële centra. Hij voegde hier aan toe, dat de verlaging van vandaag geen wijziging betekende van de regeringspolitiek van beperking in het eigen land. - ,:X" pp Él De paus zegent de menigte, die op de Romeinse Piazza di Spagna was samenge stroomd bij het standbeeld van de H. Maagd ter viering van de feestdag van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen. DEN HAAG, 8 dec. De ambassa deur van Mexico dr. Rafaël Fuentes, heeft in het gebouw van de ambassade de versierselen uitgereikt, die behoren bjj een aantal hoge Mexicaanse onder scheidingen, die de president van Mexi co, Adolfo Lopez Mateos, aan vijf Ne derlanders heeft verleend. Dr. Fuen tes overhandigde de staatssecretaris van Economische Zaken, d-r. G. J. M. Veld kamp, de versierselen behorende bij de „Banda de primera clasa" der Orde van de Azteekse Adelaar van Mexico. Voorts aan de heren H. Offerhaus, al gemeen secretaris van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amster dam, en aan mr. L. J. F. Wijsenbeek, directeur van het gemeente-museum te s-Gravenhage, de versierselen behoren- jde ..Encomienda" (commandeur) van die orde en aan de heren J. van Zwpndregt, wethouder van O.K. en W. der gemeente 's Gravenhage, en luite nant-ter-zee eerste klasse W. W. Kuyck, adjudant van prins Bernhard, de ver sierselen behorende bij de „Insignia" (officier) van die orde. De onderschei dingen werden verleend op grond van grote verdiensten voor het vestigen en verstevigen van betrekkingen tussen bei de landen zowel op het gebied van kunst en cultuur ais op dat van handel en nij verheid, en op het terrein van de be trekkingen tussen landen van Latijns- Amerika in het algemeen en Mexico in het bijzonder DEN HAAG, 8 dec. Bij K.B. is be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau de heer E. G. C. Hogendijk, di recteur van de gevangenis en rijkswerk inrichting „Esserheem" te Veenhuizei»' DELFT, 8 dec. - Tot gewoon.?hool leraar aan de Technische Hogfjl. ar„ te Delft is benoemd ir. jj chitect te Arnhem. De heer Brouwer is benoemd in de afdeling <jer bouwkunde om onderwijs te geven in het architec tonisch ontwerpen. DEN HAAG, 8 dec. Bij K.B. is be noemd tot notaris te 's-Gravenhage de heer J. W. Worst in de plaats van E. Bruins, die eervol is ontslagen en tot notaris te Voorburg de heer Th. E. Mer- torts, ir» de plaats -van A. A. J. van Wie- ringen eveneens eervol ontslagen. BREDA, 8 dec. Mgr. J. W. M. Baeten heeft de zeereerw. heer A. C. M. La- zeroms, kapelaan van de St.-J°sefpa- rochie alhier benoemd tot pastoor van de parochie Ie Goede Herder eveneens alhier. Tot pastoor van de parochie H. Hart te Roosendaal werd benoemd zeereerw. heer F. H. M. Smit te S1U1S< Diens plaats zal daar worden ingen"* men door de zeereerw. heer J. R. LaU* werijsen, die tot nu toe kapelaan wa* van de parochie van de H. GummaruS te Steenbergen. De zeereerw. heer J. A. A. van Mechelen te Breskens werd benoemd tot pastoor van de H. Willi- brordus-parochie te Terneuzen. Te Bres kens zal hij worden opgevolgd door de zeereerw. heer A. G. C. Verhoeven, die kapelaan was in de parochie van de H. Maagd Maria te Bergen op Zoom. AMSTERDAM, 9 december Ter gelegenheid van diens vijftigjarig pro fessoraat zal de 75-jarige oud-hoogle raar prof. dr. Th J Stomps donder dagavond 15 december in het Hugo da Vries-laboratorium een huldiging wor den bereid. Van 1910 tot 19"? is de jubilaris aan de Gemeente Universiteit verbonden geweest. In 1910 werd hjj na een kort lectoraat in de systematische botanie, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de cytologie der planten. In 1919 volgden zijn benoeming tot gewoon De jubilaris was van 1924 tot 1946 tevens directeur van de Hor tus Botanicus. Gedurende de laatste J?,ren van zjjn doctorale studie was mj assistent bjj prof. Hugo de Vries. Talrjjke publikaties heeft hij het licht doen zien. TILBURG( 9 dec. Op het proef schrift „Prijsvorming van ziekenhuis diensten" promoveerde gistermiddag aan de Katholieke Economische Hoge school de heer L. M. J. Groot tot doc tor in de economische wetenschappen. De promotie geschiedde cum laude. Promotor was prof. dr. P. P. van Be» kum. De promovendus, directeur-econoom van het St.-Laurentiusziekenhuis te Roer mond, geeft in zijn dissertatie de weg aan die in het ziekenhuiswezen bij de t prijsvorming moet worden bewandeld, wanneer het systeem van de prijsbeheer sing door de overheid wordt losgelaten. Uit de situatie die dan ontstaat, en waarin het optreden van „institutone- le vragers" als ziekenfondsen etc. nog sterker zal worden, vloeit voor het zie kenhuiswezen de noodzaak van concen tratie voort. De overheid,die op het terrein der volksgezondheid bijzondere verantwoordelijkheid draagt, zal echter steeds d etaak van scheidsrechter in con flicten tussen ziekenhuis en zekenfonds moeten kunnen blijven uitvoeren. ET LIEDJE 1 IS UIT.DOMBEY. HU KOOK LONT. IK 6/1 HEM ACHTERNA DAT DACHT JE MAAR IK ZAL JE LEREN, ER IS IETS MIS, VAST EN ZEKER j VLAANDEREN! OU WEES TOCH VOORZICHT 16, LIEVELING COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2