Bovengronds tramnet moet geheel verdwijnen Lampion „party-dresses" voor rondom kerstmis! Drie ondergrondse banen door binnenstad van Amsterdam Commissie beveelt een revolutionaire ombouw van openbaar vervoer aan V Bouw metro wel mogelijk maar moeilijk^ TOEKOMST- musiek Eerst een metro naar Zuid Tramtunnel naar A 'dam-Noord Ondergrondse Keizersgracht" Kosten30 milj. per kilometer S N AMSTERDAM, 8 dec. Revolutionair is de verandering in ge meentelijk openbaar vervoer van Amsterdam, die is vastgelegd in de interim-nota van de Commissie Verkeer en Vervoer, welke van daag bij de gemeenteraad is ingediend. Kort samengevat luiden de voorstellen van de commissie: Kaarslicht... Kérstücïtt! Publieke Werken: AMSTERDAM, 8 dec. Bouw technisch, zo heeft een onderzoek van de afdeling Tunnelbouw van P.W. aangetoond, is de aanleg van een ondergrondse in de Am sterdamse bodem mogelijk. Wel zal er een aantal ingewikkelde problemen overwonnen moeten worden. De ondergrond is zeer slap, het grondwater staat een meter onder het straatoppervlak, de straten zijn smal, de funderin gen van de oude huizen zwak en aan dempingen of doorbraken valt niet te denken. De tunnel moet vrij diep komen omdat men rekening moet houden met de aanleg van voetgangerstunnels op drukke punten. De diepte onder de straten en onder de Keizers gracht zal niet verschillen. In de binnenstad is een verla ging van de grondwaterstand tij dens de bouw niet mogelijk we gens het rottingsgevaar voor de paalfunderingen van de huizen. Voorshands acht men het beste bouwsysteem het leggen van een betonvloer op palen tussen dam- wanden ofwel de caissonmethode. Ook is de laatste tijd een systeem naar voren gekomen dat een com binatie is van de beide genoemde. De tunnels zullen in ieder geval op palen moeten worden gefun deerd. Priesterwijding in Haagse parochiekerk Indonesië Levensverzekering- mijen genationaliseerd Vier Nederlandse zeelieden gewond Waar kaarsen branden ia 't fêésfc! Prinses Margriet moet het bed houden De uitgelezen collectie feestjaponnen herkent u aan de paarse „Lampion- maakt-jong" label 1 Pörty-dress Lampion fluweel zwart met m broderie witte onderrok. Party-dress Lampion (deax- delen twee m jeugdige ièces m moderne ijn!) m abstracte dessins Party-drese Lampion flatteuze met rok .panels exclusieve dessins Amsterdam - Rotterdam - Utrecht Eindhoven Arnhem - Hilversum - Haarlem Leiden Breda Enschede AlkmaarjtHfierifi» (J VRIJDAG 9 DECEMBER 1960 PAGINA V Saag der tr& «ehp 9en «Pel Lck «eac ®iati' hen *ese, 'AVir de ter; ?aas leht, kom der: l°01* Hn Ke kom Ev< en j <£n j re Joor 'aap tot, ?ün h« n6! Jaar St ■het ste kam blik en i de j VOOl tuss een 1. De liquidatie van het tramnet in de binnenstad door de aanleg van een aan tal ondergrondse verbindingen, zgn. stamlijnen, met verre uitlopers naar Noord, Zuid, West en Oost. De verbindingen blijven ondergronds in de bin nenstad en ook in de aangrenzende wijken totdat de wegen breed genoeg zijn om het vervoer geheel onafhankelijk van het overige wegverkeer te doen geschieden. 2. Een net van aanvullend vervoer door middel van bussen naar plaatsen, die te ver van de stamlijnen zijn verwijderd. (Advertentie) Wegens da hoge bouwkosten heeft men het net zo simpel mogelijk gehou den. Tegenover de kosten van dertig miljoen per kilometer voor een onder grondse worden de kosten van een ver hoogde baan met viaducten in de bui tenwijken geschat op Vijf miljoen per kilometer. De commissie somt een aantal moge lijkheden op van bouw van onderdelen van het metro-net, die in het bestaan de systeem zouden kunnen worden in gepast. Het advies luidt de Noord-Zuid-ljjn de voorrang te geven. Damrak, Rokm en Vijzelstraat zullen geen al te grote pro blemen geven, al moeten er enige wa terlopen worden gepasseerd. De keuze tussen de Hobbemakade of de Ferd. Bolstraat is nog niet gevallen. Daarbij zal ook een rol spelen of de Spoorwegen hun plan zullen doorzetten de spoorbaan naar Den Haag ondergronds via de Boerenwetering te laten eindigen bij de Stadhouderskade (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 9 dec. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft gisteravond in de kerk van O. L. Vrouw van Goede Raad alhier twee diakens, de eerwaarde heren C. M. van der Made, parochiaan, en H. van Hondel uit Gouda tot priester gewijd. Een student van het theologicum te Warmond, de eerwaarde heer P. Kloeg, ontving de diakenwijding Vele parochianen hadden van de unieke gelegenheid om in hun kerk een priesterwijding bij te wonen, gebruik gemaakt; de kerk was tot de laatste plaats bezet. De plechtigheid, die ruim twee uur duurde, werd bijgewoond door de vicaris-generaal van de bisschop van Rotterdam, mgr. A. C. Schaaper, direc teur van het r.-k. Centraal Bureau voor onderwijs en opvoeding, mgr. mr. J. J. M. C. op de Coul, de deken van Den Haag, mgr. W. A. E. Bokeloh en de praeses van het groot-seminarie te War mond, dr. J. van 't Westeinde. Voorts waren aanwezig deken W. P. M. Haring van Leiden, deken H. C. M. Dtjsselbloem van Poeldijk, dr. J. C. Groot, profes sor aan het filosoficum te Warmond en vele andere geestelijken. Mgr. Jan sen werd geassisteerd door deken A. F. Raaffels van Gouda en pastoor W. C. C. M. van Alphen van de paro chie van O.L.V. van Goede Raad. De eerste priesterlijke zegen van de nieuwgewijden was voor de aanwezige gelovigen een van de hoogtepunten van de indrukwekkende plechtigheid. In de binnenstad voorziet men de aanleg van drie ondergrondse lijnen, die samenkomen voor het Centraal Station, alsmede een ringljjn langs de singel grachten. De tracé's zijn voor de Oostelijke Baan gedacht via de Wibautstraat en Weesperstraat, langs het nieuwe stad huis, via de doorbraak door ie oude buurten bij de Nieuwmarkt door het Oosterdok naar het Centraal Station. De Zuidelijke Baan komt de oude stad binnen via de Ferd. Bolstraat of de Boerenwetering (Hobbemakade) en gaat vervolgens door de Vijzelstraat, Rokin, en het Damrak naar het C.S. De Westelijke Baan volgt aanvankelijk DJAKARTA, 9 dec. De bedrijven van negen Nederlandsche levensverze keringsmaatschappijen in Indonesië, die sinds 1957 „onder controle" van de In donesische overheid staan, zijn thans officieel genationaliseerd, aldus meldl Reuter. twee lijnen resp. Overtoom/Passeerders- gracht en De Clercqstraat/Rozengracht/ Keizersgracht, die zich bij de kruising van de Rozengracht en Keizersgracht verenigen en dan verder gaan via de Keizersgracht, doorbraak Haarlemmer- Houttuinen naar het Centraal Station. Tenslotte is er een ondergrondse baan geprojecteerd naar Noord via een tracé dat het IJ kruist ter hoogte van het Havengebouw en zich in twee takken splitst halverwege het Volewijkspark. Een tak gaat naar het oosten en een naar het westen. Daar zal de baan uiteraard niet meer ondergronds zijn. De tramtunne' onder het IJ wordt niet gecombineerd met de IJ-tunnel. Buiten hot stadscentrum splitsen zich de banen naar de windrichtingen in tweeën. De Westbaan krijgt één tak naar Slotermeer-Geuzenveld en één naar Slotervaart-Osdorp. De eerste tak van de Zuidbaan volgt de De Lairessestraat en verder de Am- stelveenseweg tot diep in Amstelveen en de tweede tak gaat via de Boeren wetering recht naar het Zuiden. De banen naar het Oosten gaan tot diep in het gebied van de Bijlmermeer. De bouwkosten worden globaal 120 150 miljoen per 4 a 5 kilometer met inbegrip van de stations. De commis sie heeft het gemeentebestuur gead viseerd om de banen naar het Zuide lijke stadsdeel de voorkeur te geven omdat daar het verkeer het inten siefst is. De commissie heeft zich met het vraagstuk van het openbare vervoer in Amsterdam langdurig beziggehouden en in de interim-nota uitvoerig reken schap gegeven van de talloze proble men, die ermee verbonden zijn. Uit gangspunt is geweest dat de binnenstad als kern van de agglomeratie Amsterdam haar centrale functie moet kunnen blij ven vervullen en dus goed bereikbaar moet blijven vanuit alle delen van de steeds groter wordende stad. Hoewel het autoverkeer in de binnenstad vrijwel het verzadigingspunt heeft bereikt, zul len de auto's niet geweerd worden. Voor de snelle bereikbaarheid van het centrum is echter het openbaar vervoer de eerst aangewezene. Er zijn talrijke mogelijkheden om de efficiency van dit vervoer in de drukke binnenstad te verhogen. Lij leiden echter onvermijde lijk tot grote doorbraken of tot construc ties (de Alweg-baan) die de binnen stad onherstelbare schade zouden aan doen. De enige keus moet dan ook onont- komelijk vallen op een ondergrondse lliitlllllltiiiillliililiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiii iiiimiiiiiiiiiiiitiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiii baan in de oudere stadswijken en een kruisingvrije bovengrondse baan in de verder afgelegen stadsdelen. Onderzoekingen hebben aangetoond dat het aantal passagiers voor het openbaar vervoer zich snel vermeer dert naarmate men verder van het centrum afwoont en dat bovendien het zwaartepunt van het vervoer duidelijk gericht is op de binnenstad. Goed openbaar vervoer, dat wil zeg gen snel, frequent en regelmatig vervoer, is essentieel voor het behoud van de economische positie van de stad. Volgens berekeningen moet het aan tal beschikbare plaatsen tijdens de avondspits stijgen van 33.000 tot 100.000 Het stelsel van dubbele banen naar alle windstreken, die naar het centrum samenkomen in drie banen, welke hun ontmoetingspunt vinden op het Centraal Station acht de commissie een logisch gevolg van de typisch concentrische vorm van de stad. Langdurig heeft men zich beraden op de vraag of de voorkeur moest gegeven worden aan snel vervoer met ver uiteengelegen haltepunten of langzaam vervoer met veel haltes. De keuze is op de eerstgenoemde mogelijkheid gevallen, waarbij het busvervoer als aanvullend, langzaam In ruwe trekken ziet men hier, ge projecteerd op het toekomstige stadsgebied van Amsterdam en de aangrenzende gemeenten, het stel sel van Stamlijnen, dat het open baar vervoer in de toekomst zal be palen. Via deze, ten dele onder grondse ten dele kruisingsvrij bovengrondse banen zullen snelle treinen rijden. Uit elke windrichting komen er twee, die in het centrum samenvloeien tot vier banen met een onderlinge verbinding via de baan langs de singelgrachten en tenslotte uitmonden bij het Cen traal Station. De ringspoorbaan, die eigendom is van de Ned. Spoor wegen staat evenals de overige spoorbanen met een stippellijn aangegeven. vervoer dienst zal doen. Door de ondergrondse baan zullen dan ook treinen, geen trams, lopen met een hoge snelheid. ALMERIA, 9 dec. (U.P.I.) Gister avond is bij Kaap Gata in Zuid-Oost Spanje een vloedgolf over de Nederland se tanker „Dorestad" (12.495 ton) ge slagen waardoor vier leden van de dek- bemanning gewond werden. De gewonden zijn door een motorboot van de Spaanse marine overgenomen en aan land gebracht. Hun namen zijn: E. Stoecken, A. Griek, H. Voorthuisen, J. Kraamer. De twee laatst genoemden konden na verbonden te zijn weer naar hun schip terugkeren, terwijl de beide anderen in het ziekenhuis van Almeria zijn ach tergebleven. De „Dorestad" die van Perzië op weg is naar Engeland, heeft gisteravond zijn reis voortgezet. (Advertentie) DEN HAAG, 9 dec. Zoals reeds g»- meld lag het in de bedoeling van prin ses Margriet zaterdag op de scheeps werf „De Merwede" te HardinxveljV Giessendam de doop en de tewatei'1^ ting te verrichten van het naar haa'ai» noemen vracht- en passagiersschip de Oranje-lijn. aan De prinses is echter Verbind*:'ar zij dit voornemen gevolg te geven <J tengevolge van een aanval va" te van Pfeiffer, een 0p zichzelf niet ge- vaarlijke ziekte, enige badrust moet houden. Prinses Beatrix zal in haar plaats de doop en de tewaterlating verrichten. in OVer* kore Itoo. «ep kali; Seloa tik heef Saai Öige: <m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 8