Generaal De Gaulle houdt vast aan zijn politiek Vijf personen gedood bij onlusten in Bone m Gizenga roept zich uit tot premier van Congo ILEO bezig met vorming van een nieuw kabinet? Opiumhandel achterhaald Zeven personen gearresteerd Robert McNamara wordt minister van defensie 1 Overeenstemming tussen FOKKER en Republic ..SAMENWERKTNC is NOODZAKELIJK" MOHAMMEDANEN BETOGEN IN ALGIERS Bureau smedestraat 5 haarlem Radiorede pas op 20 december Het weer Lichte kou Sovjet-veto in Veiligheidsraad Pleidooi voor tweede hoogoven- bedrijf Lagaillarde boos op de pers Ontmoeting met drie mede verdachten Jager-hommenwerper als opvolger van Lockheed Starfighter Aan te bieden aan de Navo J?ülIlïiP0RTKLEDING Plaatselijk neerslag Het weer in Europa tC?ruck Tegen de westerse Con go-resolutie GEZ0HD „Stanleystad is hoofdstad" IN TILBURG EN BREDA REGERING-KENNEDY President van FORD-concern gaat het Pentagon leiden In Tweede Kamer NOODWEER IN V.S.: REEDS 201 DODEN Stagnatie in het Afrikaans gesprek WOENSDAG 14 DECEMBER 1960 84ste JAARGANG No. 30698 PARIJS, 14 december Pre sident De Gaulle is gisteravond Pe«-, Caravelle behouden terugge keerd in Parijs van zijn Algerijnse inspectiebezoek. Premier Debré er» tal van andere autoriteiten Waren ter begroeting op het vliegveld Orly aanwezig. De pre sident had geen ander commen taar dan dat de door de regering gekozen Algerije-politiek de enig mogelijke is, „want zij is de goe de". In een schrijven dat hij, alvorens Algerije te verlaten, ge richt had tot de minister voor Algerijnse aangelegenheden, Louis Joxe, was de president over hetzelfde thema enigszins uitvoe riger geweest. De tekst van dit schrijven werd gisteravond door de heer Joxe, die nog in Algiers is gebleven, bekendgemaakt. MORRIS êeforeuou(nut! Stetef8 SCHIPHOL, 14 december Tussen de directie van de n.v. Koninklijke Nederlandse vlieg tuigfabriek Fokker en die van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Republic Aviation Corporation is overeenstemming bereikt over het ontwerpen van een militair vliegtuig, dat als opvolger van de Lockheed Starfighter aangeboden zal worden aan de Navo. Het zal een jager-bommenwerper zijn, die loodrecht kan opstijgen en landen, dus een V.T.O.L. (vertical take off and landing) machine. Telefoon: Radactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severlw. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5 30 uur 's avonds tel. 21544. Sss= In deze brief zegt De Gaulle, dat de burgelijke en militaire autoriteiten in Algiers „zijn volledig vertrouwen heb ben". Voor de toekomst van Algerije en de unie tussen Algerije en Frankrijk is biets belangrijker dan samenwerking tussen de twee gemeenschappen. „Alles Vvat ik tijdens mijn inspectie gehoord en Bezien heb, heeft mij hiervan meer dan °o:, overtuigd", zo schrijft De Gaulle, die besluit met de opmerking, dat de boiitiek van Frankrijk deze samenwer- kih moet waarborgen en gericht moet zÜn tegen allen, wier daden deze samen- Werking in f-ovaar brengen. Voorlopig zal het publiek het met deze eerste summiere conclusie door De Gaulle getrokken uit zijn persoonlijke ervaringen en uit de gebeurtenissen te Algiers en elders in Algerije, moeten doen. De voor gisteravond in uitzicht gestelde radiotoespraak is niet doorge gaan. Mbrgen zal De Gauile een minis terraad presideren op het Elysée, waar hij ..ijn gedachten en voornemens onge twijfeld nader zal ontvouwen. Men acht 't nu evenwel 't meest waarschijn lijk, dat De Gaull zich niet eerder dan 20 december a.s. via de radio en de te levisie tot het publiek zal richten, op de datum dus die reeds vóór het be zoek aan Algerije was aangehouden voor de opening door De Gaulle van de campagne voor het referendum. In hun nieuws uit Algiers brachten de Parijse bladen gisteren in het bijzon der het officieel meegedeelde resultaat Van de lijkschouwing, verricht op 60 van (Advertentie) BARTn^-— lEIDSESTraV^'SSTR. HAARLEM TEL. 13439 - ÜSP'NGSPlElN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot donaer^ (opgemaakt te 14.45dagavond Zwaar bewolkt met plaatselijk enip.- neerslag. Temperatuur om het vries? Punt. Matige tot vru krachtige wind 'ussen oost en noordoost. Zon: 8.42-16.29. Maan: 4.29-14.53 DE BILT, 14 dec. - Een hogedruk- «ebied boven Scandinavië en een sto- *>ng boven de Balkan houden boven hze omgeving een oostelijke tot noord- ostelijke luchtstroming in stand. g0™-' isnog is de temperatuur van de lucht, in deze stroming meekomt niet tei? verband met een en ander zal de mperatuur donderdag over het alge- even boven het vriespunt zijn. aatselijk kan er wat neerslag vallen. Station Weer max. min. neersl. temp. temp. afgeJ, Pen Helder Pen burg £e But i^ente ^dhoven Oslo f^Pennagen j°Pden rnsterdam ■^russei tdxemburg Surname Niee"",e ®erl,ln ^brieh W arno Wenen gisteren 24 uur geh. bew. 4 1 0.1 geh. bew. 3 -0 0 sneeuw 2 -0 0.1 sneeuw 1 -1 5 geh. bew. 2 -1 0 sneeuw 0 -1 0.2 geh. bew. 3 -1 0 geh. bew. 1 -2 0 geh. bew. -2 -5 0.5 sneeuw -5 -9 0.1 geh. bew. 2 1 0.1 regen 2 2 0.2 geh. bew. 3 0 0 geh. bew. 2 -1 0 geh. bew. 4 -5 0.1 geh. bew. 2 -2 0 half bew. 3 -4 0 geh. bew. 3 -1 0.3 zw. bew. 13 5 1 geh. bew. 1 -1 0 sneeuw -1 -3 1 geh. bew. -2 -4 1 geh. bew. -2 -2 0.1 geh. bew. 0 -1 0 half bew. 6 1 0 ij zei -0 -1 8 geh. bew. -1 -4 0 licht bew. 11 3 0 de slachtoffers der onlusten in Algiers naar voren. Daaruit blijkt dat 29 perso nen werden gedood door kogels, waar van slechts vijf afkomstig uit geweren; zeven personen werd de keel afgesne den, vier de schedel in geslagen, acht tien zijn gedood door mes- of dolkstoten, twee kwamen om door verbranding. In totaal bedraagt, volgens de officiële cij fers, het aantal dodelijk getroffen slachtoffers over de vier dagen in Al giers 84, waarvan 10 Europeanen en de overigen mohammedanen. Het tot dusver bekendgemaakte resul taat van de lijkschouwingen tendeert er in ieder geval toe te bewijzen, dat, in tegenstelling met de algemeen verbrei de eerste berichten, de meeste doden onder de muzelmanse betogers niet het slachtoffer zijn geworden van ..repres sie" door het leger, maar van Europe se burgers. Dit kan natuurlijk van be lang lijken, inzoverre aan het leger in Algerije thans als nieuwe taak wordt opgedragen zich in te zetten voor de verwezenlijking van het nieuwe „Alge rijnse Algerije", waar de diverse ge- broederlpk met elkaar Maar anderzijds tonen meenschappen zouden leven, NEW YORK. 14 dec. (A.F.P., Rtr.) De Sovjet-Unie heeft vanochtend in de Veiligheidsraad haf.r veot uitgespro ken over een westerse viermogendheden- resolutie die beoogde vertegenwoordi gers van het internationale Rode Kruis een onderzoek te laten instellen naar de toestand van personen die in Con go worden gevangen gehouden. Het was het 92ste Sovjet-Veto. Een Russisch amendement op deze resolutie (van Argentinië, Italië, Engè- land en de Verenigde Staten), waarin wordt gezegd dat de besluiten van de Veiligheidsraad niet zijn uitgevoerd, werd met 8 tegen 2 stemmen en bij een onthouding verworpen. Een zelfde stem verhouding trof een Sovjet-amendement volgens hetwelk de wettige regering van Congo is verlamd door de met bui tenlands geld gefinancierde „benden van Moboetoe". Twee andere Russi sche amendementen, die respectievelijk beoogden dat de Verenigde Naties ener gieke maatregelen nemen om een einde te maken aan de „misdadige" activiteit van de „benden van Moboetoe" en dat deze „benden" door de V.N.-troepen wor den ontwapend werden eveneens met 8 tegen 2 en bij een onthouding ver worpen. De Sovjet-resolutie, die voornamelijk was gebaseerd op de regeringsverkla ring de „benden van Moboetoe" moe ten worden ontwapend en alle Belgische personeel moet uit Congo worden te ruggetrokken werd eveneens met 8 tegen 2 stemmen en bij een onthouding verworpen. Tegen de westerse resolu tie stemden de Sovjet-Unie, Polen en Ceylon (3 landen), en Tunesië onthield ?r rXfl?af 1?1118Het debat van de Veiligheidsraad over Congo is dus ge ëindigd zonder dat een besluit is geno men. Brussel In de Belgische hoofdstad is gisteren door de ministers van ver keer van zes landen een overeenkomst crptekend voor internationale samenwer king op het gebied van de luchtver keersbeveiliging. De zes landen z«n En geland, Frankrijk, Belgie Nederland, Duitsland en Luxemburg. (U.P.I.) (Advertentie) deze resultaten van de lijkschouwingen alleen maar aan, dat het met de voor uitzichten op die broederlijkheid tussen de gemeenschappen bijzonder somber is gesteld. ALGIERS, 14 dec. (AFP) In Bone, de laatste Algerijnse plaats, die door generaal De Gaulle is bezocht, hebben zich gisteren botsingen voorgedaan tus sen Europese en mohammedaanse beto gers en veiligheidsstrijdkrachten. Aan Europese zijde werden twee personen gedood en vijftien gewond. Aan de zij de van de Algerijnen vielen drie doden te betreuren, terwijl twee mohamme danen werden gewond. Dl Algerijnen drongen op tegen mili tairen van het Vreemdelingenlegioen. Deze gaven een salvo boven de hoofden der betogers af, maar twee kogels kaatsten terug en doodden twee demon stranten. De Europese slachtoffers vielen, toen een aantal jonge Fransen, die, de Mar seillaise zingend, door de straten van Bone trokken, eveneens op legionairs stuitten. Deze schoten, waardoor twee Fransen werden gedood en vijftien ge wond. Een aantal Algerijnse betogers voerde de groen-witte vlag van het Algerijnse „bevrijdingsfront" mee. /n Algiers was gisteren de rust weergekeerd. De winkels wa ren open en de fotograaf schoot dit vreedzaam tafereeltje hij een bushalte. (Telefoto) Een jonge Mohammedaanse vrouw rijst op boven de hoofden van de gehelmde veiligheidstroepen en zwaait met de groene vlag van het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront. Een opname van de betogingen in de Mohammedaanse wijken van Algiers. LEOPOLDS AD - STANLEYSTAD, 14 dec. (Rtr., UPI). Het aantal re geringen in Congo is gisteravond weer uitgebreid, doordat Antoine Gizenga, voormalig vice-premier van ex-premier Loemoemba, zichzelf heeft benoemd tot „premier van de wettige regering vfn. ConBo" Gizenga, die in Stanley stad verblijft en zichzelf beschouwt als de opvolger van Loemoemba, heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad der j' u ';us Zorin, van zijn besluit op de hoogte gesteld. In zijn telegram aan Zorin deelde li ij tevens mede, dat de hoofdstad van Congo is verplaatst van Leepoldstad naar Stanleystad. Politieke waarnemers verwachten, dat de kans op een burgeroorlog in Congo door deze stap van Gizenga wordt vergroot. Tevens verwachten zij, dat landen als de Sovjet-Unie, Tsjecho- slovakije, Ghana en de Verenigde Ara bische Republiek in Stanleystad hun TILBURG, 14 dec. De recherche heeft, gedeeltelijk in samenwerking met de politie in Bi('tla, een zevental man- 11 gearresteerd, verdacht van handel in verdovende middelen. Zij zullen van daag voor de of icier van justitie in Breua worden geleid. Reeds enige tijd geleden kwam de Tilburgse politie op het spoor van een handel in opium en h^r 8a avond werd een gesprek 1gea ®"geerd in een hotel tussen tweee" een „koper". Voor de recherche was het toen niet moeilijk meer toe te slaan in beslag werd genomen een hoeveelheid opium en heroine tot een illegale waar de van 1200 gld. Beide verdachten, een 24-jarige boekhouder uit Huiten en een 23-jarige vertegenwoordiger uit Uden- hout, werden in arrest gesteld. Tijdens het verhoor vertelden deze verdachten dat in een ander hotel in Tilburg een tweetal deelgenoten op het geld van de transactie zat te wachten Zonder moeite werden ook die gearres teerd. Het vyaren een 28-jarige verzeke ringsinspecteur uit Breda en een 28-jari- ge loodgieter uit Ulvenhout. Uit het voorlopig onderzoek bleek weldra, dat de verzekeringsinspec teur het geld voor de verdovende middelen fourneerde, die betrokken werden van een leverancier hier te lande In verband met het verder on derzoek, dat zich ook nog zal uitstrek ken tot België, werden over de aard van deze leveranties door de politie geen inlichtingen verstrekt. De man uit Ulvenhout blijkt zich al meer op net pad van de handel in ver dovende middelen te hebben begeven. Bij huiszoeking werd in zijn woning nog een kleine hoeveelheid aangetroffen. Als verdacht van de initiatiefnemer te zijn tot de handelstransactie werd aangehouden een 34-jarige kapper uit Tilburg. Voorts werden m samenwer- king met de Bredase politie nog in ra rest gesteld een 28-jarige koeltechnicus in wiens woning eveneens verdovende middelen werden aangetroffen en een 43-jarige bankwerker-taxichauffeur eveneens uit Breda, die bij de handel een bemiddelende rol zou hebben ge speeld. diplomatieke vertegenwoordigen zullen vestigen. Zoals men zich zal herinne ren, heeft kolonel Moboetoe diplomatie ke betrekkingen tussen deze landen en Congo officieel verbroken. In Leopoldstad deden dinsdag ge ruchten de ronde, dat Senaatsvoor zitter Joseph Ileo, wiens in septem ber gedeeltelijk samengesteld kabi net door kolonel Moboetoe na enkele dagen werd geneutraliseerd, bijna ge reed is met de samenstelling van een nieuwe regering van Congo. De vele bijeenkomsten van Congolese politici ten huize van president Kasavoeboe zouden hiermee verband houden. Men verwacht dat de vice-premier iemand uit Katanga zal zijn. President Kasavoeboe wenst een regering voor de gehele „Congolese Unie" en daar hoort volgens hem de provincie Katan ga, onafhankelijk sinds enkele dagen na de muiterij, bij. Ook wordt verteld dat Jason Send we, „Loemoembist" en tel tegenstander van Moise Tsjombe, bh. Ce nieuwe regering zal zijn. Tsjombe heeft in Elizabethstad nog eens met nadruk verklaard dat Katan ga onafhankelijk is en zal blijven. De grootste moeilijkheid voor Ileo is het verkrijgen van een doorslaggeven de meerderheid in het Congolese parle ment. Kolonel Moboetoe heeft gezegd, dat hij zijn neutralisatiebesluit zal in trekken zodra de „Loemoembisten" niet langer in het parlement in de meer derheid zijn. Er zijn geen aanwijzingen, dat deze toestand thans reeds is be reikt, al heeft Loemoemba veel aan hang verloren. NEW YORK, Secretaris-generaal Hammarskjöld van de Verenigde Na ties heelt gisterenavond opnieuw ge waarschuwd tegen terugtrekking van de V N.-politiemacht uit Congo, hetgeen zou leiden tot een burgeroorlog die on vermijdelijk elementen van buiten zou trekken. Hij zei dat burgeroorlog zou ontaarden in een stammenstrijd en dat het geweld jaren zou duren. De natio nale eenheid zou uiteenvallen en het economische leven van het land wor den verlamd. Hammarskjöld sprak tijdens het de bat over Congo in de veiligheidsraad. Tevoren had hij de raad op de hoogte gesteld van nieuwe tegenwerking \an Congolese zijde ten opzichte van de be voorrading van de internationale 'ioli- ae-troepen Voordat Hammarskjöld zijn verklaring aflegde, was hij door Russische afgevaardigde, Valerian A. Zorin, aangevallen. Volgens Zorin ad Hammarskjöld gefaald wat zijn man daat in Congo betreft. WASHINGTON, 14 dec. (Rtr., UPI) Robert Strange McNamara, de hui dige presldent-direkteur van de Ford fabrieken. is door president-elect John F. Kennedy benoemd tot minister van defensie in zjjn regering. McNamara heeft de benoeming aanvaard. Kenne dy onthulde tijdens een persconferentie, dat hfj de man, die tijdens zijn bewind aan het hoofd zal staan van het Penta gon, verleden week donderdag voor het eerst in zijn leven had ontmoet. „Maar ik heb wel veel van hem gehoord", al dus Kennedy, „en het staat vast, dat McNamara een man is, die weet waar het om gaat. Het voortbestaan van de V.S. als een stralend voorbeeld van wat een vrije maatschappij kan zijn staat op het spel". McNamara, die als presldent-direk teur van het Ford-concern fabelachti ge rijkdommen bezit, was bij de pers conferentie, tijdens welke Kennedy de benoeming bekend maakte, aanwezig. Hij vertelde de journalisten, dat hij zichzelf, wanneer hij eenmaal minister is. zal „ontkapitaliseren", hetgeen be tekent dat hij afstand doet van de 24.250 Ford-aandeién, die hij bezit, en ook van de 300.000 opties op Ford-aandelen, waar over hij eveneens de beschikking heeft. McNamara verwacht, dat zijn loopbaan als minister h'em in de komende /ier i jaren in totaal komt te staan op een verlies van ruim drie miljoen dollar. McNamara heeft nog nooit actief deelgenomen aan het politieke leven. Hij beschikt echter over een enorme ervaring als topfunctionaris in het za kenleven, welke tennis hem zeker te stade zal komen bij het geven van leiding aan het Pentagon, waar de op- perofficieren van leger, luchtmacht en marine elkaar voortdurend in het vaarwater zitten. Drastische reorganisaties zijn hier no dig, zo heeft Kennedy verklaard, opdat de drie krijgsmachtonderdelen tot een betere en effectievere samenwerking zullen komen, in plaats dat zij voort durend proberen elkaar vliegen af te vangen, zoals bijvoorbeeld op het ge bied van de ruimtevaart. Politieke waar nemers in Washington verwachten, dat McNamarr in deze Augias-stal stevig zal gaan bezemen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 14 dec. In de Tweede Kamer heeft drs. Janssen (K.V.P.) zijn voorkeur uitgesproken voor het opbou wen van een tweede hoogovenbedrijf aan de Nieuwe Waterweg. Hij zei dat er in het standpunt van de K.V.P., zo als dat het vorig jaar is uitgesproken, geen verandering in gebracht. Hij vroeg voorts om publikatie van het rapport van de commissie-Van Berkum, waar in deze bouw wordt afgeraden. De heer Vermeer (P.v.d.A.) zei dat de regering zich in deze zaak vooral niet passief moet gedragen. Er is heel wat meer aan de hand dan alleen het regelen van financiële belangen. Het gaat om de concurrentie die ons land in Europa moet volhouden. Hij vroeg nadere gegevens omtrent de status van de genoemde commissie en wees op de Hjn die moet worden aangegeven ter zake van de concentratie van allerlei verwerkende cn toeleverende bedrijven aan de mond van de Nieuwe Waterweg. Hierop moet minister De Pous van daag nog antwoorden. ROBERT MCNAMARA .aanvaardt lachend de benoeming. (Telefoto) MADRID, 14 dec. (U.P.I.) Pierr* Lagaillarde, de vroegere Franse para chutist, die de barricadenopstand in Al gerije leidde, verliet gisteren even zijn verblijfplaats aan de rand van Madrid om gedurende drie uur te confereren met drie eveneens naar Spanje uitge weken kameraden, die zich bij de Spaanse politie hebben gemeld en in een hotel verblijven. De Spaanse politie verbood Lagaillar de openbare verklaringen af te leggen. Na afloop werd hij door agenten in een zwarte auto naar zijn woongelegenheid teruggebracht. Het was duidelijk, dat Lagaillarde uit eigen vrije wil uitgegaan was. Hij was niet erg ingenomen met de vragen van journalisten, die hem een verklaring probeerden te ontfutselen. Tot Demar- quet zei hij: „zie die beesten kwijt te ra ken. Door de schuld van de pers is mijn zending mislukt. Ik had mijn ver blijfplaats geheim moeten kunnen hou den voor een effectvolle terugkeer naar Algerije. Nu ben ik praktisch een ge vangene". NEW YORK, 14 dc. (U.P.I.) —De hevige sneeuwstormen, die de veertien oostelijke staten van Amerika hebben getroffen, hebben tot dusver de dood van 201 mensen veroorzaakt. In de staat New England vielen in de sneeuw stormen, de ergste sinds 1947, 47 doden, in New York 31, in Pennsylvania 26, in Massachussets 25, in New Jersey 23 en in Maryland 19. In hoofdzaak vielen de doden door verkeersongevallen, bevriezing en an dere rechtstreeks aan het weer ver wante oorzaken, maar ook door hart verlammingen van mensen, die tracht ten de sneeuwval van twee dagen met spoed op te ruimen. De ravage is enorm. Talloze hoofd verkeerswegen zijn onbegaanbaar door sneeuwhopen en verkeersopstoppingen, scholen zijn gesloten, spoorlijnen on bruikbaar en busverbindingen uitge vallen, terwijl huisvuil niet wordt op gehaald en de post niet wordt besteld. Vijf ontoereikend geklede kinderen, die uit een weeshuis in Clayton in de staat Zuid-Carolina waren ontvlucht, zijn bü 10 graden vorst (Celsius) aan getroffen, toen zij dicht opeen onder een boom in een moeras schuilden. Vol gens de politie is het een wonder, dat zij het noodweer overleefden. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 14 dec. De conferentie over de staatkundige toekomst van Centraal-Afrika kwam gistermiddag in zitting bijeen. Maar de nationalistische delegaties van de drie gefedereerde ge bieden lieten verstek gaan. In de loop van de dag was er grote activiteit van afzonderlijke delegatieleiders om de conferentie te redden. Dr. Banda van Nyasaland en de andere leden van de delegatie waren de gasten van Macmil- lan voor het noenmaal. De beide pa rallelconferenties over de toekomst van Zuid- en Noord-Rhodesië, welke gisteren hadden moeten beginnen, gingen niet door. Het is niet onmogelijk dat deze twee conferenties alsnog plaats zuil n vinden, maar in dit laatste geval zal het begin waarschijnlijk uitgesteld moe ten worden, aangezien Welensky de fe derale premier van Centraal-Afrika, en Whitehead, de premier van Zuid-Rhode- sië van plan zijn a.s. zaterdag terug te keren naar Rhodesië voor Kerstmis. Dit is gisteravond in het American Hotel te Amsterdam bekend geworden, waar op uitnodiging van de Vereniging voor luchtvaarttechniek, de heer A. Kartveli, vice-president research and development van Republic Aviation Cor poration, een rede uitsprak over vlieg tuigbouw. Het is de heer Kartveli ge weest, die deze week de besprekingen met de directie van Fokker heeft ge voerd. De beide vliegtuigfabrieken kijken in de verre toekomst. De Lockheed Star fighter moet nog worden afgeleverd aan de N.A.V.O. Maar men houdt er reke ning mee, dat na een aantal jaren dit toestel door een ander zal moeten wor den vervangen. Dan zal het oog vermoe delijk op een V.T.O.L.-machine vallen. Daartoe hopen Fokker en Republic in de lente van 1961 een offerte op tafel te leggen. Uiteraard zal het van de con currentie afhangen of de N.A.V.O. zal beslissen dit toestel te kopen. In dat ge val zou het in de N.A.V.O.-landen zelf gebouwd worden en voor zover het Ne derland betreft bij Fokker. Over de technische details van de ma chine, waarvan dankzij de langjarige ervaring van Republic Aviation binnen circa drie jaar een proto-type gereed zqu kunnen zijn, waren nog slechts wei nig details te verkrijgen. Men beperkte er zich toe te vermelden, dat het toestel in alle weersomstandigheden zal kun- nen vliegen met een zeer hoge superso- nische snelheid. Hoeveel kilometer dat per uur zal zijn kan men afleiden uit de capaciteiten van de huidige supersoni sche toestellen (de 104 van de Lock heed, de 105 van de Republic en de 106 van de Convair fabrieken), die een snelheid van tweemaal de geluidssnel heid (circa 2200 km per uur) hebben. Het zal voorts een lange-afstandsma- chine worden met achterwaartse, ver stelbare (inschuifbare) vleugels. Ook over het plan de huidige ge- vechtsbommenwerper van de Ameri kaanse luchtmacht, de F-105 van de Re public Aviation, die binnenkort in Euro pa verwacht wordt, bij Fokker te laten onderhouden is overeenstemming be reikt. Hierover hebben echter noch Fok ker, noch Republic de uiteindelijke zeg genschap, die rust bij de Amerikaanse luchtmacht zelf. Mocht die met het plan akkoord gaan, dan zullen deze toestel len, die door de Amerikaanse lucht macht in Europa zullen worden ge bruikt, bij Fokker worden gerepareerd en onderhouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1