Uitbreiding particuliere woningbouw noodzakelijk kunstveiling IN MÜNCHEN KRITIEK OP OFFICIËLE PAUL VLAANDEREN klep< tomaan Particuliere investeringen moeten worden gestimuleerd Handelsverdrag Bonn-Moskou nog steeds niet ondertekend Aantal socialisten weigert voor Labourmotie te stemmen O.E.S.O.-conferentie in Parijs Overheidspolitiek heeft slechts tot mislukkingen geleid Zweedse Luciakonixigin Wateroverlast is vrijwel ten einde Eerste tanker in Europoorthaven Kamerlid mr. Van Thiel beveelt vestiging kleine bedrij Leider van Sovjet-delegatie naar Rusland teruggekeerd Gaitskell kan hen zelfs niet betichten van muiterij Nederlands voorstel om besluiten van O.E.E.S. over te nemen vindt bijval GOEDKOOP boek op meer plaatsen verkrijgbaar ven aan WOENSDAG 14 DECEMBER 1960 PAGINA 2 BOND VAN BOUWONDERNEMERS Eigen woningbezit moet worden bevorderd Situatie rond Meppel nog moeilijk Pater D. Schoen- maeckers o.f.m. overleden Mr. Bot c.s. terug uit Nw.-Guinea WEST-BERLIJN TWISTAPPEL Prijsvraag Gemeente Universiteit A'dam Pater Rademaker SS.CC bekroond Van januari af Opperman getroffen door vallende heipaal Collectie Bernheimer onder de hamer Mr De stranding van de Scheveningse logger Jr. „Dorus Rijkers was snel ter plaatse" Drie Mimosa's ROTTERDAM, 14 dec. De Neder landse Bond van Bouwondernemers houdt vandaag zijn algemene vergade ring. De voorzitter, de heer D. J. Beu ker. zei in zijn openingsrede dat een re geringsbeleid inzake de woningvoorzie ning, gericht op herstel van de norma le marktverhoudingen, van de Rijks overheid een dusdanig huur- en subsi diebeleid vraagt, dat de particuliere bouw onbelemmerd woningen kan hou wen voor alle groepen der bevolking. Het streven naar een economische wo ningvoorziening vraagt op korte termijn een verdere aanoassing van het huur niveau van de bestaande woningvoor raad. Een drastische uitbreiding van de par ticuliere woningbouw is volgens de heer Beuker noodzakelijk. Het voor 1961 ge plande aantal te subsidiëren particulie re woningen van 32.500 acht hii daartoe beslist onvoldoende. De activiteit van woningbouwcorporaties dient zich te richten op woningbouw voor de laagst betaalde groeperingen van ons volk. De huren van deze woningen dienen ge bonden te zijn aan maximumgrenzen, liggende onder de grenzen welke gel den voor de particuliere huurwoningen. De toewijzing van premiewoningen dient sneller te verlopen en niet afhan kelijk te zijn van de inzichten van de provinciale directies. Te overwegen wa re de premietoewiizing opnieuw te doen geschieden naar volgorde van binnen komst. De woonruimtewet 1947 dient, aldus de heer Beuker, buiten werking te worden gesteld, In ieder geval voor woningen, welke zonder subsidie worden gebouwd. Naar sprekers stellige overtuiging is het slechts mogelijk het vraagstuk van de toekomstige woningvoorziêning tot een oplossing te brengen, als de woning bouw en -exploitatie geschiedt door het particuliere bedrijfsleven. Alleen de on dernemer kan voorzien in de werkelijk bestaande behoefte. Dat een politiek van overheidswoningbouw tot misluk king is gedoemd heeft het na-oorlogse verleden wel zeer duidelijk bewezen, zo zei de heer Beuker. De ook thans nog sterk voelbare gevolgen van dit beleid zijn volgens hem: onderwaardering van het woon- gerief, waarbij de post huur als sluit stuk van het budget fungeerde, optre den van de overheid als concurrent van het bedrijfsleven, bevoorrechten door gemeenten van de overheids- en semi-overheidsbouw, het opleggen DEN HAAG, 13 dec. De rust is teruggekeerd in de streken die de vori ge week zijn geteisterd door overstro ming en wateroverlast. Het water zakt. Noodwachten zijn overbodig geworden, de militairen die bijstand hebben ver leend, zijn naar hun garnizoenen terug gekeerd. Alleen op de IJsseldjjk bij Voorst zijn nog militairen van de lichte luchtdoelartillerie uit Eelde ingescha keld. 150 man werken sinds woensdag aan een lage dijk van ongeveer 4 km, die met 60.000 zandzakken wordt ver sterkt. Gevaar is er niet meer, maar het be stuur van het polderdistrict Brummen- Voorst neemt het zekere voor het onze kere, en wil voorbereid zijn op een nieuwe hoogwatersituatie, die dit kwetsbare dijkgedeelte schade zou kun nen toebrengen. In Meppel zijn de mensen van de openbare diensten van de gemeente ac tief, om overal de restanten van de wa teroverlast op te ruimen. Mannen van het gasbedrijf brengen gas onder extra druk in de gasbuizen om te kunnen vast stellen waar zich lekken bevinden. Rond om Meppel staan nog vele landerijen onder water. Ook het wegverkeer onder vindt nog overlast. Het verkeer over de Rijksweg 31 van Meppel langs de Drent se hoofdvaart naar Assen is nog niet normaal. Het verkeer van Meppel naar Assen en Groningen wordt over Ruinen en Beilen geleid. Het verkeer van de richting Assen kan normaal langs de hoofdvaart Meppel bereiken. Het water in de kanalen rond Coevor- den is 10 15 cm gezakt. De meeste schade s in dit gebied wel geleden door de boeren. Ook uit Borculo vernemen wt) dat vooral de landbouwers hinder en scha de ondervinden. Hooimijten met de win tervoorraad voor het vee zijn deels on eetbaar geworden, aardappelen die wer den ingekuild zijn ongeschikt voor con sumptie. In het gebied rond Borculo val len veel gaten in de wegen, waardoor het wegverkeer oponthoud ondervindt. aan het Nederlandse volk van een enorme subsidielast, die tot in lengte van jaren op het staatsbudget zal blij ven drukken, het vormen van een enorm staatsbezit aan woningen. Niet vergeefs De nieuwe premieregeling roept, voor het eerst na vijftien jaar, de bouwonder nemers op tot de bouw van goedkopere huurwoningen in de particuliere sector en de aantallen der subsidie-aanvragen en der categorie a in aanbouw genomen huurwoningen leveren het bewijs, dat dit beroep niet vergeefs is gedaan. Spre ker deelt bepaald niet de vrees van hen die menen, dat deze particuliere bouw of in kwantiteit of in kwaliteit zal te kortschieten. De woningbouwcorporaties dienen zich naar sprekers mening primair te richten op overneming van de woning bouw die tot heden wordt gerealiseerd door de gemeenten. De voorzitter noem de het een onhoudbare toestand, dat jaarlijks nog twintigduizend woningen door gemeenten gebouwd en in exploi tatie genomen worden. De overheid dient het vormen van eigen woningbezit met alle mogelijke middelen te stimuleren. Daarbij dient meer gezocht te worden in de richting van fiscale faciliteiten dan van extra subsidies of overheidsgaranties. Het komt spreker niet langer toelaatbaar voor, dat gemeenten aandeelhouders blijven van verkapte semi-overheidsin- stellingen, die als bouwondernemingen op de markt verschijnen en op ver scheidene wijzen door de gemeenten worden geprotegeerd. ROTTERDAM, 13 dec. In het zie kenhuis St. Annadal is in de ouderdom van 84 jaar overleden pater Domitia- nus Schoenmaeckers o.f.m., die van 1908 tot aan het begin van de tweede wereldoorlog en van 1955 tot augustus 1958 in Rotterdam werkzaam is geweest en daar grote bekendheid genoot. Pater Schoenmaeckers werd 23 decem ber 1875 te Maastricht geboren en 25 maart 1901 te Weert priester gewijd. Zijn eerste standplaats was de toen malige nieuwe wijk van Haarlem, het Kleverpark. Zeven jaar later, in 1908, maakte hij voor het eerst kennis met Rotterdam, waar hij tot aan het begin van de tweede wereldoorlog als kape laan in de zielzorg werkzaam was. Daarnaast vond hij zijn arbeid onder de blinden en de doofstommen. De blin den danken aan hem hun „huis" aan de Crooswijksekade. Voorts was hij aal moezenier van de strafgevangenis. Bij het uitbreken van de tweede we reldoorlog vertrok hij naar Delft, maar in 1955 keerde hij naar de Maasstad te rug, waar hij weer kapelaan werd van „Het Bosje". In augustus 1958 verliet hij Rotter dam definitief om zijn laatste levens jaren in het Maastrichtse minderbroe dersklooster door te brengen. ROTTERDAM, 13 dec. Een dag later dan oorspronkelijk in de bedoe ling lag is de tanker, die als eerste de Europoorthaven binnenvoer, de Nieu we Waterweg binnengekomen. Het was de 19.000 ton meten „A.K. Fernstrom". Het historische feit speelde zich van ochtend om tien minuten voor twaalf af. De twintigjarige Ingrid Engstroem is dit jaar uitverkoren als de Zweedse Lucia- koningin. Dezer dagen is zij gekroond door de Franse Nobelprijswinnaar literatuur, Saint-John Perse. BONN, 14 dec. Zonder dat het is gekomen tot ondertekening van het, na zeven weken onderhandelingen, in Bonn gesloten handelsverdrag tussen de bondsrepubliek en de Sovjet-Unie, is de leider der Sovjet-delegatie, Borissow, vandaag naar Moskou teruggekeerd. HU bracht op zijn terugreis een bezoek aan Oost-Berlün. Dat is een interessante bijzonderheid, want voor het eind september j.I. door de Bondsre gering opgezegde akkoord over de in terzonale handel, over de hernieuwing waarvan dezer dagen met de commu nistische autoriteiten besprekingen zul len worden geopend, geldt hetzelfde probleem (de positie van West-Berljjn), dat maandagavond de ondertekening van het Westduits-Russische handels verdrag verhinderde. De Russische delegatieleider, geas sisteerd door de Russische ambassa deur in Bonn, Smyrnoff, weigerde een verklaring van de Westduitse regering (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 14 dec. De diepe ver deeldheid bij de Labourpartij, die in haar volle openbaarheid dateert van de partijconferentie van oktober, toen Gaitskell ei. de rest van de partijlei ding werden verslagen en de conferen tie een meerderheid opbracht voor een zijdige kernontwapening voor Groot- Brittannië, heeft nu een nieuwe climax bereikt. Gisteren werd namelijk in het La gerhuis een debat gehouden over de fensie. De leiding van de fractie had een motie van afkeuring ingediend. PARIJS, 14 dec. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. Luns. heeft dinsdag te Parijs in de ochtendvergadering van de conferen tie over de vorming van de Organisatie tie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) namens de Benelux een voorstel ingediend, waar mee wordt beoogd meer handelsbe- sluiten van de Organisatie voor Euro pees Economische Samenwerking (OEES) over te nemen in de OESO dan waarin de ontwerpconventie voor ziet. Het betreft hier in het bijzonder besluiten die nog voor de toekomst var. belang kunnen zpn. Zoals gemeld is het de bedoeling dat de O.E.S.O. de O.E.E.S. vervangt. De meeste van de twintig landen op de conferentie waaraan aen dertigtal ministers en onderministers deelnemen, verklaarden zich voor het voorstel van de Benelux, maar van Amerikaanse zijde waren er bezwaren. De bezwa ren van de Verenigde Staten tegen het Beneluxvoorstel zijn van constitutione le aard. Om tot een compromis te komen, is er een werkgroep gevormd waarin alle landen zitting hebben en die onder voor zitterschap staat van de Nederlander Hartog van het ministerie van econo mische zaken. De conferentie staat onder voorzit terschap van de Deense minister van buitenlandse zaken Krag. Behalve de achttien O.E.E.S.-landen én de Verenig de Staten en Canada, zijn ook Zuid- Slavië dat nauwe betrekkingen met de O.E.E.S. onderhoudt, en de drie Euro pese gemeenschappen vertegenwoor- woordigd. Voorts hebben Amerikanen en Ca nadezen zich op de conferentie bereid verklaard de kwestie van de onzicht bare transacties op kortej termijn te bespreken. Zij zeiden het'belang van deze kwestie in 'e zien. Het nut van bescherming van inves teringen in het buitenland is door Bel gië, Nederland, Zwitserland en West- Duitsland onderstreept. Deze landen zei den, zo wordt vernomen, dat studie hierover moet worden voortgezet met het doel tot een multilaterale conventie te komen. De Amerikanen die zeiden te vre zen dat het nooit tot een conventie hierover zou komen, bleken echter wel bereid de studie hierover voort te zet ten. Aangezien evenwel deze motie tegen de regering geen unilaterale kernont wapening eiste, doch slechts de rege ring veroordeelde omdat zij te veel ver trouwen plaatste in het bezit van kern wapenen als afschrikmiddel, maakten de unilateralisten of „afschaffers" gis teren aan het eind van het debat van de gelegenheid gebruik om, toen 's avonds de stemming plaats vond, een ostentatieve demonstratie te organise ren tegen Gaitskell en de fractieleiding. Terwijl de conservatieven en het merendeel van de socialisten de Ka mer verlieten om hun stemmen uit te brengen in de lobbies, bleef een 50-tal socialisten demonstratief op hun plaatsen zitten. Na de telling bleek dat van de 253 socialisten in een Lagerhuis van 630 leden, slechts 163 aan de dringende oproep van hun fractieleiding gehoor hadden gegeven door te stemmen voor de socialisti sche motie. Een aantal leden van Labour was door afwezigheid in hetbuitenland of door ziekte of andere redenen verhin derd de zitting van gisteren bij te wo nen. Maar een analyse van de cijfers maakte gisteravond duidelijk, dat 68 leden van de Labourfractie openlijk in opstand zijn gekomen tegen hur lei der. Onder dit aantal bevonden zich de voorzitter van het nationale hoofd bestuur van de partij, Richard Cross man, en vier andere leden van het na tionale hoofdbestuur. De regering won de stemming met 318 tegen 163 stem men. De zes liberalen onthielder zich van stemming. Het debat op zichzelf was een vol komen parlementaire mislukking. Het was niet een debat tussen twee par tijen, maar een demonstratie van de socialistische rebellen tegen hun lei ders. Dit is de ernstigste opstand in de Labourfractie sedert de oorlog. En Gaitskell en de zijnen zijn weerloos. Als een handjevol Lagerhuisleden over gaat tot muiterij, kan men ze altijd royeren uit de fractie. Maar men kan niet 68 leden royeren, tenzij men het officiële zege1 van de pa, ,'j wenst aan te brengen o de erkenning dat er twee Labourfracties zijn in het Huis. Gaitskell heeft zelfs niet eens de troost, dat hij de opstand van gisteren kan bestempelen als een muiterij, want de opstandelingen volgden het meer- derheidsber uit van de jaarvergadering van de partij in oktober. te accepteren, waarin stond dat het nieu we akkoord ook voor West-Berlpn zal gelden. Letterlijk stond het er zo niet in; er werd slechts gesteld dat het nieu we akkoord hetzelfde toepassingsgebied zou hebben als het oude en daartoe be hoorde op grond van een afspraak tussen bondskanselier Adenauer en pre mier Khroesjtsjev eind 1955 in Moskou gemaakt ook Berlijn. Met deze verklaring meende de bonds regering de Sovjets (die zij reeds aan het begin van de onderhandelingen nad duideljjk gemaakt dat het nieuwe ak koord ook voor Berlijn zou moeten gel den) zover als maar enigszins mogelijk was tegemoet te zijn gekomen. De Rus sische delegatie zei echter niet over po litieke zaken te kunnen onderhandelen. De weigering om het handelsak koord ook voor West-Berlpn te laten gelden is een onderdeel van de Rus sische Berlijnpolitiek, die er op is ge richt van de voormalige Duitse rijks hoofdstad een „gedemilitariseerde vrijstad" te maken. De Russen be strijden dat West-Berlij:i behoort tot het gebied van de bondsrepubliek. Ook in de kwestie van de hervatting van de interzonale handel speelt West- Berlpn een rol. Bonn verbindt name lijk aan haar bereidheid om het han delsakkoord met de DDR te vernieu wen de voorwaarde, dat Oost-Berlün een eind maakt aan' de veelsoortige chica nes tegen het vrije verkeer naar en van West-Berlpn. De Russische ambassade in Rolandeck heeft gigteren de Bonds regering verweten, dat zü heeft getracht via een handelsakkoord een internatio nale politieke kwestie op te lossen. Vol gens de ambassade heeft de chef van de Westduitse delegatie, Van Scherpen- berg, maandagavond getracht een uur voor de ondertekening van het nieuwe handelsakkoord de Sovjet-Unie de Ber- lün-clausule „in de maag te splitsen". AMSTERDAM, 13 dec. De secretaris van de Senaat der Universiteit van Am sterdam deelt mede, dat aan pater C. S. M. Rademaker S.S.C.C., student in de geschiedenis aan de r.k. universiteit te Nijmegen, de gouden erepenning is toe gekend. Deze onderscheiding is verbon den aan een door de Gemeente Univer siteit uitgeschreven prijsvraag onder de titel: „de faculteit der letteren en wijs begeerte vraagt een schets van leven en werken van Gerhardus Johannes Vos- sius als grondslag voor verdere bestu dering van dit onderwerp". Pater Rademaker heeft zijn antwoord op deze vraag ingestuurd onder motto: „Wat treurt Ghij hooghgelcerde Vos?" In de plechtige zitting van de Senaat, ter gelegenheid van de Dies Natalis der universiteit op maandag 9 januari 1961 zal de penning aan pater Rademaker worden uitgereikt. SCHIPHOL, 13 dec. Met de DC-8 „Anthony Fokker" van de K.L.M. is vanochtend het gezelschap Nederlan ders teruggekeerd, dat op uitnodiging van de K.L.M. ter gelegenheid van de opname van het vliegveld Biak in het net der straalvliegtuigverbindingen een bezoek aan Nederlands Nieuw- Guinea heeft gebracht. Het gezelschap heeft een week op Nieuw-Guinea door gebracht en daarbij behalve Hollan- dia, de plaatsen Biak, Sorong en Ma- nokwari en de bestuursposten in de Baliemvallei en aan de Wisselmeren bezocht. De staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr. Th. H. Bot, die de reis mee maakte, deelde mee, ook politieke as pecten te hebben besproken. „Zo is uiteraard ook de over de pacificatie in de Baliem Vallei gerezen kwestie aan de orde geweest. Ik heb trouwens zelf een bezoek gebracht aan de Baliem-val- lei om mp ter plaatse op de hoogte te stellen van de vorderingen van het be- stuurswerk in dit gebied. Het is mij in middels gebleken, dat tüdens mün af wezigheid uit Nederland de procureur- generaal van Nederlands Nieuw Guinea met zün rapport over deze zaak is ge reed gekomen en ik geloof, dat nu dit rapport is verschenen deze zaak zo spoe dig mogelijk zal dienen te worden afge handeld." De staatssecretaris sprak voorts de mening uit dat investeringen van het particuliere bedrijfsleven dienen te wor den gestimuleerd. Nieuw-Guinea biedt naar zijn opvatting hiertoe mogelijkhe den. Of zulks bijvoorbeeld door belas tingfaciliteiten dan wel via structurele voorzieningen zal worden bevorderd, liet hjj in het midden. Wat betreft de interne politieke situa tie in Nieuw-Guinea sprak mr. Bot zijn tevredenheid uit over de wijze, waarop de voorbereiding voor de verkiezing van de Nieuw-Guinea-raad verloopt. „Dit gaat geheel volgens schema en de be volking toont een verheugend grote be langstelling. Ook de partijvorming acht ik een positief antwoord op het door ons genomen initiatief om de bevolking een eigen politiek orgaan te geven. Het ziet er naar uit, dat de Nieuw Guinea Raad inderdaad de dynamo van de verdere politieke ontwikkeling zal worden en dat hij het politieke bewustzpn en het gevoel van saamhorigheid zal bevorderen. „De infiltraties geen reden tot ongerustheid" Staatssecretaris Bot antwoordde la ter nog op een vraag over de Indonesi sche infiltraties op het eiland. Volgens hem was er geen reden tot ongerust heid, maar „reden tot regelmatige zorg voor de veiligheid is altijd gewenst." Hij meent dat er voor gewaakt moet worden de kwestie der infiltraties op te blazen. „De feiten zoals die door de regering zijn weergegeven zijn de juis te. De voorlichting in Nederland is wel wat eenzijdig gericht op de moeilijkhe den, zoals bijvoorbeeld in de Baliem vallei." Het tweede-Kamerlid mr. F. J. F. M van Thiol, algemeen voorzitter varf de Algemene Katholieke Werkgevers Ver eniging, die de reis eveneens heeft meegemaakt, heeft dc overtuiging ge kregen, dat men zich in Nieuw-Gui nea vooral zal moeten richten op de vestiging van kleine bedrijven. Er dient volgens hem een onderzoek te worden ingesteld naar de mogelijkhe den van kleine investeringen, die plaatselijk rendement zullen kunnen UTRECHT, 13 dec. Het bellettris- tische boek van ten hoogste drie gul den zal met ingang van 1 januari op meer plaatsen verkrijgbaar zijn dan tot nu toe. Dit geldt in de eerste plaats voor het pocketboek, maar door de prijs als criterium te kiezen zal b.v. ook het kinderboek vallen onder de nieuwe regeling, die tot de belang rijkste wijzigingen behoort in een ge heel .lerzien reglement voor het handelsverkeer in de Nederlandse uit geverij en boekhandel. In een ver gadering vandaag hebben de leden van de Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels dit reglement aanvaard. In het reglement worden een aantal categorieën opgesomd van zaken, in richtingen en instellingen, die onder bepaalde omstandigheden en wanneer aan zekere voorwaarden wordt vol daan, toestemming kunnen verkrijgen tot de verkoop van boeken tot ten hoogste drie gulden. Genoemd worden erkende leesbibliotheken en erkende kantoorboekhandels. tijdschriften handels, warenhuizen, supermarkten, souvenirwinkels, jeugdherbergen, con ferentieoorden, militaire tehuizen, hotels, motels en pensions. Bij de officiële ingebruikneming in oktober van het Boekhuis, de nieuwe zetel van de vereeniging in Amster dam. sprak de staatssécretaris van O.K. en W., mr. Y. Scholten, in zijn rede van „de witte plekken op onze landkaart, waar tot nu het boek niet te verkrijgen is en waar de behoefte aan het boek, soms wellicht latent, toch zeker ook aanwezig is". Ln deze behoefte zai. aldus de vereniging, de zojuist aanvaarde regeling tot uitbrei ding van het aantal verkooppunten voor het boek van lage prijs zeer zeker in belangrijke mate bijdragen. afwerpen. Daartoe zou het volgens hem wellicht nodig zijn enige honderden Papoeas naar Nederland te brengen om in bedrijven te worden geschoold. Grote investeringen buiten de mijn bouw acht mr. Van Thiel niet mogelijk, tenzij de regering bereid zou zün garan ties te verstrekken. Hij zei, dat de Pa poea met medewerking van het Neder landse bedrpfsleven tot een goed wer ker kan worden gemaakt, wanneer de mogelükheid wordt geschapen een aan tal voormannen in Nederland te scho len. „Dit dient te gebeuren willen wü niet ernstig tekort schieten in onze taak in Nieuw-Guinea." Mr. A. A. M. Struycken, lid van de Raad van State, zei vooral in de bos- en de landbouw binnen een aantal jaren kans voor een gezonde ontwikkeling te zien. „Wat ik echter gemist heb is een helder beeld van planning, zowel op economisch als op politiekgebied. De instelling van de Nieuw Guinea-raad acht ik goed om het bewustzijn van de Papoea te activeren. Aan de andere kant vraag ik me echter af of men aan deze raad wel genoeg heeft. Men zou enig nieuw perspectief kunnen ope nen door een concreet plan voor het kweken van een korps van inheemsen, die op alle gebied kunnen meepraten." Mr. Struycken had scherpe kritiek op de wyze, waarop de dienst van justitie in Hollandia is gehuisvest. Hij noemde dat in strü'd met de waardigheid der justitie, nadelig voor het werk en scha delijk voor het respect voor het gerech- telpk apparaat. Het zal volgens mr. Struycken nodig zün, meer geld uit te geven teneinde planmatiger te werk te kunnen gaan in onderwijs en economie. Het risico van investeringen dior particulieren dient volgens hem te worden gegarandeerd. Voorts zei hp: „Hoe eerder de gouver nementsondernemingen door het parti culiere bedrüf worden overgenomen, hoe beter." VLAARDINGEN, 13 dec. Bij hei werkzaamheden is gistermiddag om streeks vüf uur de 67-jarige opperman R. Simons zo ernstig gewond, dat hü ter p laatse overleed. Hij bevond ich tussen een stenen muurtje en een opslag van enige betonnen heipalen, toen door nog onbekende oorzaak een der stellingen brak, waarop de betonpalen lagen. Eén paal gleed op de grond, waardoor de opperman bekneld raakte. (Van onze correspondent in Bonn) MÜNCHEN, 13 dec. De veiling door het kunsthuis Weinmüller in Milfl chen enkele dagen geleden van o collectie van wülen de bekende kenn® en handelaar Otto Bernheimer is de b® langrijkste geworden, die in de kwart eeuw in de Beierse landshpofö' stad heeft plaatsgehad. De interna"0118' le kunsthandel was er sterk vertegen woordigd. De sensatie der veiling werd de verkoop aan een Duitse veTzafJ*Ó laar uit Milwaukee van een Can Spitweg (1808-1885) „Das ist ne Welt". Het is bet beeld van eenJaS leerde in zijn studeerkamer. Het v op 75.000 mark getaxeerd. Het bi®8 begon bp 40.000 mark. Het haa|8„ 122.000 mark, de hoogste prijs, die 00 voor een Spitzweg werd betaald. Werken van Beierse schilders waapn van Otto Bernheimer er bij zijn 1 ev - de veel had verzameld noteerden op ze veiling geheel nieuwe waarden, bert von Keilers „Dame in BalltoiIette. steeg van 2.500 tot 9.000 mark ,een kle' ne sensatie op zichzelf. De donker®! onconventionele „Frauenkopf in Prof'L van Von Kaulbach, die op 1.400 mat1* was getaxeerd .bracht het tot 4.5"" mark en een landschap van Juli»' Noerr (voor 1.000 mark in de catalog8' opgenomen) tot 3.500 mark. Defreggers „Besuch", in 1896 ge' schilderd, bracht 17.500 mark op, Grüft' ners „Mönch am Schreibtisch" 12.00; mark, Löwiths „Streit in der Schenke 4.000 mark, Roubauds „Kosak" 3.50' mark, Voltz' „Heimtrieb" 10.000 mark Warnbergers „Isartal" 7.200 mark et Wopfners „Chiemsee" 4.600 mark. Levendig ging het ook toe bij de ver koop van oude meesters, vooral van Ne derlandse schilders, (onder de aanwezi gen was ook dr. Bernt, de Münchensf kenner van Nederlandse meesters. HÜ heeft een groot deel van de ten ver koop aangeboden collectie getaxeerd. Er werden 24.000 mark betaald voof een vroege Cuyp (onweerswolken), 8.000 mark voor „Drinkende boeren' van Joost van Droochsloot, 3.200 mark voor een Tobiasscène van Jakob de Wet. Een stilleven van Walscapelle was te hoog getaxeerd (op 15.000 mark). Het werd niet verkocht. Veel belangstelling bestond ook voor beelden. Een Nederbeierse St.-Florian uit de Leinbergerkring bracht 16.000 mark op. Onder de houtsnijwerken bracht een apostelgroep uit de Riemen- schneiderschoo] het tot 29.000 mark (was voor 12.000 mark ingezet) en een Salzburger apostel (uit de 15e eeuw' tot 20.500 mark (taxatie 12.000 mark)- Meubelen waren duur: een Lübecks® kast 9.000 mark, twee Frankische com modes 3.000 mark, twee Italiaanse r0' cococonsoles 8.000 mark. Onder de tapisserieën werd het kost baarste stuk uit de Bernheimer collec- toe niet verkocht. Het was een gebor duurd altaargordijn uit Dalmatië met d« kroning van Maria er op, stammend uit de 14e eeuw, Het was op 250.000 mark geschat. Er waren geen liefhebbers. Een Brusselse tapisserie een troon- scène bleef voor 80.000 mark ln Bi eren. Het was op 75.000 mark getaxeer®' (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 dec. De secretaris van de plaatselüke reddingscommissie van de Kon. Noord-Zuid-Hollandse Red- dingsmaatschappü, de heer Willigen- burg, havenmeester van de gemeente Den Haag, heeft aan het hoofdkantoor in Amsterdam rapport uitgebracht over de reddingsactie bp de stranding van de SCH 21. Hieruit blijkt dat een lid van de zogenaamde walploeg, de heer D. Roos, samen met enkele andere Scheveningers, die geen lid zijn van de Reddingsmaatschappij, reeds om half twee bp het om vijf over één gestran de schip aanwezig waren. Bij het sein huis had hij een lijn met dreg gehaald, waarmee van de Zuiderpier verbinding is gemaakt met het schip. Daarna konden, zoals gemeld, geza- menlijk allen opvarenden op één na wor den gered. „Het kan natuurlpk altpa beter, maar ik heb de indruk dat het toch niet gek is wat er is gedaan," al dus de directeur van de KNZHRM, de heer H. de Booy. Binnenkort zal hp een vergadering hebben met de plaatse- lpke commissie om te horen wat de ervaringen zün geweest bü de reddings actie en wel' e les eruit geleerd kan wor den. Er is in Scheveningen felle kritiek geuit op het optreden van de officiële reddingsinstanties. Verweten werd dat de hekken op de Zuiderpier op slot waren, zodat de redders er over heen moesten klimmen, dat er red- dingsmaterieel op het havenhoofd ont brak en voorts zou het alarmsys teem niet deugen, bleef een lichtag- gregaat ongebruikt en een whipper- toestel, waarmee de opvarenden ge makkelijker gered hadden kunnen worden, onbereikbaar. De heer De Booy gaf ons hierop het volgende commentaar: „De Dorus Rü- kers was volgens het rapport vijfender tig minuten na de melding bü het schip aanwezig, wat snel is. Op dat ogenblik was er dus ook al iemand van de wal ploeg op de Zuiderpier. Op de „Dorus Rijkers is alles gedaan om langszij te komen maar het was onmogelijk. Het gevaar om tegen de SCH 21 geslagen te worden, was te groot. Het whipper- toestel dat van de wal af wordt be diend, kon bij deze redding van geen en kel nut zijn en is dus niet gebruikt. Het aanvoeren van het liehtaggregaat had vermoedelijk teveel tijd gekost omdat dat met een auto had moeten gebeu ren. zo zwaar is dat apparaat". Het vergaan van de logger is aanlei ding geworden om met hernieuwd® kracht te wpzen op de onhoudbare toe stand van de Scheveningse haven. Be halve de Scheveningse vereniging van exporteurs van visserpprodukten heeft ook de Kamer van Koophandel en Fa brieken er met klem bp de minister van Verkeer en Waterstaat op aangedron gen de Scheveningse buitenhaven spoe dig te verbeteren, opdat dergelpke ram pen zich in de toekomst niet zullen .ïer- halen. Ook op de Tweede Kamer is nog maals een beroep gedaan bp de rege ring de havenverbetering te bepleiten. In de Mimosa-reeks, de serie pocket boeken van de Uitgeverij Leiter Nypels n.v te Maastricht, verschenen kort n» eikaar drie werken, waarvan „De Ba zuin" van de bekende Hongaarse scbro ver Ferenc Körmendi, die destijds ®eï „Carrière" ook in ons land nogal op gang maakte, ons het best i§ bevallen. Door de knappe beschrpving van de lotgevallen van een hoogleraar, die ge dwongen werd voor de communisten te werken en van zpn tweede vrouw, een gevierd actrice in Budapest, op niet minder geraffineerde wijze door de vreemde overheersers ingepalmd, krijgt men een goede indruk van liet moeilüke leven van het Hongaarse volk. Het is een spannend en vaak schok kend relaas. De twee andere boekjes „Haar Chi nese familie" en „Mün vader trekt kie zen" van de Deense schrijver Karl Es- kelund, zpn van een geheel ander ge halte en moeten tot lichte amusements lectuur worden gerekend. Het eerste is niet onverdienstelijk door een goeds sfeer-tekening van een Chinees milieu met zpn typische zeden en gewoonten. Ook de revolutie en het rode bewind worden erbij betrokken. Het andere wil vooral grappig zpn door de humoris tische voorvallen uit de tandartsen praktijk van des schrp'vers vader, die bij zijn rondzwervingen over de wereld heel wat heeft meegemaakt. Hij was zelfs dentist van de keizer van Siam. Hp gal tijdens de Japanse bezetting in Sjanghai aan zijn Amerikaanse en En gelse patiënten jenever om hun mond te spoelen teniende de moed erin te hou den en deed natuurlijk met bijna .5.000 verschillende individuen in zijn stoel veel mensenkennis op. Hij mag een syn- pathieke en fidele kerel geweest zijn, zoals hij_ hier wordt geportretteerd, maar zün levenswijze was niet altijd even oirbaar, wat onverbloemd ver teld wordt. Dit maakt het verhaal wel een beetje onfris. "pak hem niet zo zachtzinnig aan, BERT. HU BL'JFT W BZ UN NOG NIET KL A AP, IN A WE riOETEN LADV 6AVF0RD N06 GENE ZEN VAN HAAK KLEPTOMANIE WEL, PAT IS GELUKKIG GOED AFGELOPEN EEN MOOIE VANGST, EHl MENEER VLAAN - DEREN WE ZUL LEN 60ED OP HEM 'AS5EN NARCOTICA-SMOKKEL, NT VOERING, POGIN TOT MOORD... GFVAARl'JK I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2