lï Haarlems Interscholair Jeugdtoernooi 1961 Akkoord over de poli tiesa la rissen N.Ph. Orkest met première van Mayer Tormin's „Impulsen" Parochie Petrus en Paulus mag trots zijn op Voor jazz-manifestatie zal streng geselecteerd worden Nauwe relaties met Haarlem mermeer bepleit Garage Den Hout Garage Hardebelt Overgangstoelage per 1 okt. Prominente jazz musici zaterdag in Bavo-gebouw Keizerin als padvinderleidster Slechts voorzichtige vriendschap met Haarlem en Amsterdam en op organist Meer loon voor P.T.T.-ers WOENSDAG 14 DECEMBER 1960 PAGINA 3 Haarlem e.o. Films Toneel Muziek Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Jazz Begroting Haarlemmerliede behandeld 5BSHVEg i? Bouwvolume Haarlemmerliede Zilveren ere-penning voor H. van Loon Hebt U veel besfelwerk De eerste sneeuw Nieuw bureau van N.J.G. aan Oude Groenmarkt De Nederlandse Comedie brengt „Coriolanus" van Shakespeare Toneelavond voor Griffie- en Waterstaatpersoneel Jubileum bij Droste Gemeente Bloemendaal ruilt Theekoepel tegen Ijskelder van „De Rijp" „Maria Boodschap" in Heemstede Aanwinsten r.-k. leeszaal Concert t.b.ü. Orgel fonds Nieuwe Kerk Beurs van Amsterdam Beurs van New York veil HAARLEM, 14 dec. Aan de leer lingen van de Haarlemse scholen ijn dezer dagen de programma's voor het 'nterscholair Jeugdtoernooi 1961 uitge reikt. Evenals voorgaande jaren be staat het programma uit drie onderde len, te weten voordracht, toneel en dans, waarvan de uitvoeringen zullen plaats vinden in de Stadsschouwburg; muziek, welker manifestaties in het Concertgebouw zullen worden gegeven en een tentoonstelling, die in het mu seum Het Huis van Looy zal worden gehouden. De uitvoeringen in de Staddschouw- burg vinden plaats op donderdag 9 maart 's avonds en vrijdag 10 maart 's middags en 's avonds. De voorse lectie wordt gehouden in de aula van het Mendelcollege aan de Orionweg op Zaterdag 25 februari om twee uur voor de sectie dans en om drie uur voor de sectie toneel. De voorselectie voor de voordracht is bepaald op woensdag 22 februari 's middags om twee uur m het Lourens Costerlyceum. Voor dege nen, die met een toneelstuk voor het voetlicht willen komen, bestaat -de mo gelijkheid bij het instuderen gebruik te maken van de deskund^e vowlichting Van mevrouw Teunke Hauer-Mellema. HAARLEM, 14 dec. Vele promi nente jazz-musici zullen zaterdagavond In het Bavo-gebouw in de Smedestraat In Haarlem optreden tijdens het jaar lijkse jazzconcert, aangekondigd als: „Jazz at the B-hall 2", van de jazzso- Ciëteit De Slof. Aan dit concert, dat om acht uur 's avonds begint, wordt medewerking verleend door het Trio Rim Jacobs met zang van Rita Keys, he Diamond Five onder leiding van Cees Slinger, het Sextet Misja Mengel berg: en het Quintet Ton Wijkamp. Het programma zal worden ingeleid en aan gekondigd door de jazzcommentator Fete Felleman jr. uit Amsterdam. Het zal voor de eerste maal zijn, dat het quintet Misja Mengelberg in de nieuwe samenstelling zal optreden. Ruud Jacobs, die de meesten slechts kennen door zijn bijzondere virtuositeit als bas sist, zal in dit sextet de tenorsax be spelen. Verder maken van dit sextet deel uit; Arend Nijenhuis bas. Hans Dolman drums, Wim Overgauw gi faar, en Ado Broodboom trompet. Over het quintet Ton Wijkamp, dat hfgelopen zomer winnaar in de moderne afdeling werd van het Jazz-concours in Loosdrecht, hebben wij enkele we ken geleden, bij gelegenheid van hun optreden voor de Haarlemse Jazz Club, reeds in lovende zin uitgelaten. Het spel van dit vijftal is in aanzet keihard en zeer subliem. Helaas was de ruimte, Waarin z\j toen moesten optreden, niet helemaal geluidzuiver Hopenlijk zal in het Bavo-gebouw deze muziek beter tot zijn recht komen. Het is daarom ook, dat wij met belangstelling naar dit voor Haarlem unieke jazzconcert uitzien. Kaarten zqn nog verkrijgbaar vanavond aan de sociteit van De Slof aan het Stationsplein en indien voorradig zater dagavond voor de aanvang van het con cert aan de zaal. 39 een CINEMA PALACE: „De laatste dagen van Pompei". 18 jr.; 2. 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Het vlees en de boze geesten", volw.; 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Hier is Lemmy Caution str. volw. (2e week); 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Schaduw van het derde rijk 18 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. Do.-cyclus: 2, 7 en 9.15 uur: „De stappen", 14 jaar. HEMBRANDT: „De ballade van soldaat". 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. SJXY: Het masker van Satan, 18 jaar, 7 en 8.15 uur. 2.15 xO: ,,The battle of sexes", alle leeft. 7 en 9.15 uur. Stadsschou^fhsdag 14 december Toneel in ,Su ur8. 8 uur: Het Rotterdams blijspel van «emin, speels gewin" een r„ de hoo£droiienvaux- RegieLuc L"tz- eekamp en Ton L{,teLia Dorana, Ann Ha- Woensdag i4 Minerva 8.15 uur: Uitvoering Bartóv-<^uartett- Pr0" gramma: Schumann «artok en Beethoven. Donderdag 15 decenu, Concertgebouw» 8 uur: Orgelconcert doQr A1Stedss1:houwburg. 8ndUur:aiBalietvoorstel. ling door het "e^.„amma staan'Sonia Gaskell. Op het programma^ staan 0,a. drie Premières: Lots llex Tchitchinr.rtA?pel- Clair de Lune van Alex icnrte'hmadzé en De Witte Salamander van raui iayior. Woensdag W ^®ce^meenteraads- Stadhuis Haarlem, 2 uur. Vergadering Haarlem. Bennebroek, 2 R.K. Verenigingsgebouw, H ni Qp uur: Lezing door pater van J ug^; Voor Katholieke Bond van bejaa Pensioneerden. Donderdag 15 decemDer Raadhuis, Bloemendaal, 9 uur: G •«raadsvergadering Bloemendaal. Raadhuis Heemstede, 4 uur: Geme Raadsvergadering Heemstede. BEVALLEN van een zoon: T. M- Kwierenga-de Wajj; E. Bik-Sep; T. A. Tanis-Zonneveld; E. C. van Wijk-Freij- er. van een dochter: J. A. Jansen-Beren- dregt: P. Roos-Vreeken. ONDERTROUWD: L. T. Schipperjjn A. M. P. Ragetlie; R. van der Molen en E. Vooren; G. W. Koel en A. Lejj- dekkers; J. L. A. Beelen en H. M. A. Van Maris; F. H. M. Spierings en I. E. Grentzius; C. Breed en A. M. G. Veldt; S- p- Oosten en M. M. Zaal; L. J. F. g- Noojj en J. A. Posthuma; A. van rrugge en C. H. M. Goes; L. Wisker en J- C. G. Kruisman; J. A. Doornbosch £h W. M. van den Berg; B. R. Smit en C. Post. GETROUWD: G. A. J. van Eekhout ®n R. A. Salminen; M. Ronde en A. C. rwAi, G. H. Enthoven en M. F. de Vries. OVERLEDEN: G. Grundel, 58 jr, oasthuisvest; P. Sabelis, 80 jr., Wester- noutpark; J. E. J. Oosten-Konijnenberg, a, Jr., Soerabajastraat; W. Caré-Evers, 75 Karolingenstraat; G. A. J. Ziel, L "azepaterslaan; E. Batenburg, 7 Berckheijdestraat; G. Demmink, 76 jr., Kamperlaan: J. Siffels, 72 jr., Mae li®-v®n Heemskerkstraat; L L. Ple'ij- rJ?„' 62 Jfz' .Jan Haringstraat; G. G. v. I 2>ur?>' X Jr Aart v. d. Leeuwstraat; W t' o' Cpsfhout, 88 jr„ Oranjekade; J. Sombroek, 73 jr., Frinsessekade. Voor de muzikale manifestaties Is wederom onderscheid gemaakt in klas sieke en moderne muziek. De uitvoe ringen in de eerste categorie zijn vast gesteld op maandag 30 januari en op woensdag 1 februari, beide keren des avonds De voorschifting voor solisten en orkesten vindt plaats op zaterdag 14 januari, 's avonds om zeven uur in de H.B.S. voor meisjes aan de Tempe liersstraat. In tegenstelling tot voor gaande jaren moeten de koren zich eveneens aan een voorselectie onder werpen. Daardoor hoopt men de con certen tot een redelijke lengte terug te brengen. In het verleden is het name- lijk herhaaldelijk gebeurd, dat de mu ziekuitvoeringen van het toernooi eerst tegen het middernachtelijke uur waren afgelopen. De voorschifting voor de ko- ren vmut plaats zaterdag 14 januari 's middags om twee uur in het Marnix van Sint Aldegonde Lyceum. Om niet dezelfde ervaring op te doen als vorig jaar zullen ditmaal alleen de liefhebbers van serieuze jazz in aanmerking komen. Voor hen bestaat de mogelijkheid bij de repe tities geleid te worden door de be kende musici Pim Jacobs en Kees Kuijt. Daarvoor wordt van hen een bedrag in de kosten van 2 per per soon per repetitie verwacht. De voorselectie wordt gehouden zater dag 21 januari 's avonds om half acht in de H.B.S. voor meisjes aan de Tempeliersstraat. De tentoonstelling van tekeningen, schilderstukken en foto's, en produkten van handenarbeid en handwerken wordt zaterdag 4 maart 's middags om drie uur geopend en blijft te bezichti gen tot en met zondag 26 maart. De werkstukken dienen via de scholen te worden ingezonden. In het kader van de tentoonstelling zal donderdag maart en maandag 6 maart, beide ke- ren 's avonds, in de tuinzaal van net Concertgebouw een show van zelfge maakte kleding worden gehouden. De voorschifting hiervoor vindt plaats dinsdag 21 februari, 's middags om half vijf in de H.B.S. voor meisjes aan de Tempeliersstraat. Voor het eerst, nadat zij het leven heeft geschonken aan een zoon, heeft keizerin Farah Dibah van Perzië deelgenomen aan een officiële plechtigheid. Als padvin derleidster nam zij een défilé af. HALFWEG, 14 dec. De raad van de gemeent Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft zich gisteravond na een behandeling die ruim drie-en-een- half uur geduurd heeft, acoord ver klaard met de ontwerpbegroting voor het jaar 1961. Uit de beschrijvingsbrief staat te lezen, dat indien de primitieve begroting van de gemeente in haar ge heel wordt overzien, men kan constate ren dat de gewone dienst een post voor onvoorziene uitgaven van 18.996,51 aanwijst, hetgeen naar het oordeel van B. en W. in vergelijk met het vorig jaar, toen deze 13.242,66 bedroeg, niet onbevredigend is. Aangezien de nieuwe regeling Inzake de financiële verhou ding nog geen kracht van wet heeft, zijn wijzigingen hierin echter niet uitgeslo ten. In het begeleidend schrijven staat eveneens, dat de gemeente geen vlot tende schuld heeft zodat de liquidatie positie geen reden tot bezorgdheid geeft. Het hoofdstuk van de kapitaaldienst wijst een bedrag aan geldleningen aan groot 1.181.448,69, wat overeenkomt m®t f 264,- per inwoner. B. en W. zijn ?Xv. jVan mening dat nog niet behoeft te worden overgegaan tot verhoging van de verschillende locale belastingen, hoe- ^e.l., ?P .de duur toch wel onvermij delijk zal zpn. Met name wijzen B en W. erop, dat tegenover de grote uitga ven op het gebied van de „reiniging" nog steeds geen komsten uit reinigings rechten worden verkregen. Nu eerst onlangs meer zekerheid is verkregen omtrent het voortbestaan van de gemeente, aldus B. en W. van Haar lemmerliede en Spaarnwoude, is het niet mogelijk reeds een geheel investe ringsplan over te leggen. Vooreerst zal het College echter trachten te bevorde ren, dat een nieuw sportveldencomplex, zo niet gereed, dan toch in ieder geval in een ver stadium van gereedheid ge bracht wordt. Alsook, dat haast ge- maakt wordt met de stichting van een brandweerkazerne mogelijk in combina tie met een politiebureau annex cellen. Voorts zal er op worden toegezien dat voorzieningen aan verschillende kleuter scholen zullen worden getroffen, ter wijl uitbreiding van de straatverlich ting vooral in de Houtrakpolder en re constructie van enkele straten in Half weg op het program staan. Verder wijzen B. en W. op het streven dat er bij het College bestaat om met de drie aangrenzende gemeenten, Haar lemmermeer, Haarlem en Amsterdam, goede nabuurschap gemeenschappe- IJke regelingen te treffen voor mogelij- bH gemeenschappelijke belangen. Hier- wnr,u,orvonder meer gedacht aan de cale Schalkwijk, de interlo- ging. eerbindingen en de sportbeharti- Brueeenath£lieke raadslid, de heer Van Snarlemmerlieding Xan de gemeente S en Spaarnwoude in de Tweede Kamer geen gewillig oor had gevonden, wat naar 2yn menjng een gunstige g inhield ten aanzien van het behoudvan de zelfstandigheid van de gemeente. De heer Van Bruggen meende hieruit te mogen opmaken, dat de Tweede Kamer ervan overtuigd is, dat vele kleine gemeenten ook heden ten dage nog bestaansrecht hebben. De woordvoerder van de katholieke fractie zei vervolgens, dat in de strijd om het behoud van de zelfstandigheid vooral met betrekking tot de Haarlem mermeer, tot nu toe vooral was gelet op wat de beide gemeenten scheidt. „Thans echter zullen wij moeten uitzien naar wat ons bindt," aldus de heer Van Bruggen. Om tot een nauwere samen werking iet de Haarlemmermeer te geraken stelde de heer Van Bruggen voor, commissies in het leven te roepen, waarin leden van beide gemeenteraden zitting zouden moeten hebben, en welke de gezamenlijke belangen op sociaal, cultureel en sportgebied zouden moeten bezien. „Samenwerking met Haarlem mermeer zou op deze wijze iets positiefs kunnen bieden, waardoor de kracht van ons gezamenlijk bufferend vermogen sterker wordt." .Samenwerking met Amsterdam en Haarlem," aldus de heer Van Bruggen, ,zal van ons stellig zulke grote offers vragen, dat wegkwijnen het gevolg er van moet zijn. Wij willen Amsterdam en Haarlem wel als vriend begroeten, maar moeten helaas nog steeds bemer ken, dat wij hen als hunkerende nabuur moeten accepteren. Reeds opent Haar lem aan de westzijde, in Schalkwijk een aanval op onze veste. Wil men tot samenwerking komen, dan is echter wederzijds opofferen geboden." Voordat de heer Van Bruggen zijn standpunt over het gemeentelijk beleid voor 1961 had kenbaar gemaakt, werd het woord gevoerd door de voorzitter van de katholieke fractie, de heer Van Lieshout, die onder meer zijn spijt be tuigde over het feit, dat ten aanzien van het bouwvolume zo weinig gemeen tenaren van de nieuwbouw konden pro fiteren. De heer Doeve (K.V.P.) zei de tolk te zijn van vele inwoners van de ge meente, als hij zei verheugd te zijn over de afwijzing van het wetsvoorstel tot opheffing van de gemeente. Het speet hem echter, dat niet eerder dan in de ze vergadering, daartoe de gelegenheid had bestaan. Met betrekking tot de schorsing van het voorstel door de mi nister, zei de heer Doeve, dat het hem liever geweest was, wanneer de minis ter het voorstel van Haarlemmerliede in zijn gehejl had overgenomen. De voorzitter antwoordde hierop dat niet te vroeg gejuicht moest worden daar naar z\jn mening, een nieuw ontwerp van wet te verwachten valt. Ook de heer Streefkerk (Pr.Chr.) was verheugd dat niet besloten was tot op heffing en dat, mede door de nimmei aflatende arbeid van het College van B. en W. en de ambtenaren ter secre tarie, de bezwaren tegen de opheffing op een juiste wijze onder de aandacht van de minister waren gebracht Even als de heer Van Lieshout vroeg ook hij zich af wat de plannen van de gemeen te waren ten aanzien van de bebouwing. De heer 'ijzel (P.v.d.A.) zei zelfs, zich in zijn algemene beschouwingen geheel tot d: woningbouw te willen be palen. Hoewel hij steeds een groot voor stander van de bouw van woningwetwo ningen was geweest en niet veel waar dering had voor de particuliere bouw, was hij echter tot het inzicht gekomen, dat voor wat dit eerste betreft, het een kwestie van politiek was, die te maken zou hebben met een bewust beleid van B. en W. Hij vroeg het college om een overzicht over de mogelijkheid tot wo ningbouw in de gemeente, alsmede een inzicht in de krotbewoning. Zou dit hem geen duidelijk beeld geven, dan was hij niet bereid mee te werken aan de par ticuliere bol...'. De heer Rijkeboer (VVD) vroeg zich bij het zien van sommige begrotingspos ten af, of op deze weg van gelduitgeven kon worden voortgegaan. Voor wat de woningbouw betrof zou hij onder meer gaarne ingelicht worden over de duur zaamheid ei de prijs van de tegenwoor dig veel te bouwen „houtrijke wonin gen". Punten die ook nog eens de aan dacht van het college moesten hebben, vond de heer Rijkeboer het dorpshuis en de brug over de Ringvaart, als verbin ding tussen Haarlemmerliede en Haar lemmermeer, welke naar zijn oordeel veel te smal was. Met betrekking tot de woningbouw merkte de voorzitter op, dat dit steeds de eerste zorg van het gemeentebestuur was, maar dat de bouwgrond nu een maal schaars is en men met datgene wat men heeft moet woekeren. Hoe de woningbouw zich zou ontwikkelen kon hi) evenwel op dit ogenblik nog met geen mogelijkheid zeggen. Ten aanzien van de Zwanenburgerbrug zei de voor zitter onderhandelingen met de Haar lemmermeerpolder te zullen aanknopen. In antwoord op een voorstel van de heer Van Bruggen tot het instellen van een aantal intergemeentelijke commis sies, zei de voorzitter, dat hij de nood zaak daarvan niet direct inzag. Beter was het als de gemeentelijke commis sies ieder voor zich en daarna in geza menlijk overleg met de commissie van de andere gemeente tot het opstellen van plannen zouden komen. Over de HALFWEG, 14 dec. De raad van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft gisteravond tijdens een vergadering besloten, de heer H. A. van Loon de gemeentelijke ere-pen ning in zilver toe te kennén, voor het vele verdienstelijke werk dat hij ge durende ruim 37 jaar heeft verricht als lid van het bestuur van de Burger lijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg van de gemeente. Het is voor de vijfde maal sinds de instelling van de penning, dat deze on derscheiding werd verleend. De pen- nine werd de heer van Loon vanmid dag door burgemeester drs. J. J. M. Visser uitgereikt. In verband met zijn hoge leeftijd zal de heer van Loon het bestuur verlaten. Advertentie) Dan is de lijn bestelwagens, welke RENAULT biedt, voor U zeer interessant, omdat U hiermede zeer zeker op een heel lage l.m.-prijs komt. Laadvermogen van 700 tot 1400 kg. Laadruimte van 6 kub. meter tot ruim 8. Prijzen van f 6870.tot f 8000. Wegligging zowel leeg als geladen als een personenwagen.. Gaarne, voor U geheel vrij blijvend, tot alle nadere in lichtingen bereid: A-AGENTSCHAP; Wagenweg 166-168. Tel. 12138 en 15056 B-AGENTSCHAP: Rijksstraatweg 249 - Telefoon 57455 stichting van een dorpshuis kon de voorzitter meedelen, dat de urgentie daarvan, vooral nu de vraag naar ver- gaderruimte steeds afneemt, minder groot is. Wethouder Van Essen (V.V.D.) beantwoordde de vraag over de houtrij ke woningen en was van mening dat de ze nimmer ac.n de wensen van de bewo ners zouden beantwoorden. Tot slot on derstreepte ook wethouder Van Schie (K.V.P.) nog de grote vreugde, die er alom heerste, naar aanleiding van de schorsing van het opheffingsvoorstel. Zondag begon het al een beetje. Vandaag heeft het doorgezet. De eerste sneeuw heeft zich aangekon digd. Allemaal nog erg nat. De kinderen zijn teleurgesteld, dat de straat nog niet wollig-wit geworden is. Misschien wordt het dit jaar een witte Kerstmis, zeggen de buren. Misschien wordt het plaatje van de kerstkaarten waar. Kerstmis en sneeuw, de romantische traditie noemt ze in één adem. Maar voor sommige mensen is de romantiek niet zo bijzonder. De sneeuw vraagt extra kleding. Vraagt meer kolen. Onze actie voor de stille armen opent voor hen de mogelijkheid om de witte Kerst ook een beetje ro mantisch te zien. Helpt hen. Aan ons bureau werden de vol gende giften bezorgd: H. R. f2,50; A. B. f5; Mies f 15; N.N. f 10. Bij Spaas werd bezorgd: J. L. f 10. U kunt Uw gift overmaken op gironummer 143480 ten name van de Nieuwe Haarlemsche Courant met vermelding „Stille armen". Uw gift kunt U ook bezorgen bij ons bureau, Smedestraat 5, of bij de sigarenmagazijnen B. van Odijk, Amsterdamstraat 12 en Ch. Spaas, Rijksstraatweg 21. HAARLEM, 14 dec. De Neder landse Jeugd Gemeenschap, district Haarlem, heeft door toenemende ad ministratieve werkzaamheden al gerui me tijd behoefte aan een eigen bureau. Door een subsidie van de gemeente Haarlem daartoe in staat gesteld, heeft men nu een pand aan de Oude Groen markt kunnen betrekken. Dit nieuwe bureau zal zaterdag 17 december offi cieel in gebruik worden genomen. Van af 2 januari zal mevrouw R. Wubbe- De Boer als bureau-secretaresse optre den. HAARLEM, 14 dec. De Nederland se Comedie zal, onder auspiciën van oe stichting „Geloof en Wetenschap", vrijdag 30 december in de Stadsschouw burg een uitvoering verzorgen van Co riolanus" van William Shakespeare. De hoofdrollen worden vertolkt door Ko van Dijk, Ank van der Moer, Han Bentz van den Berg en Johan Schmitz. Eveneens door de stichting „Geloof en Wetenschap" wordt vrijdag 16 de cember in de tuinzaal van het Con certgebouw een lezing georganiseerd, onder de titel „Wijn". Spreker is ir. Edmond Nicolas uit Breda. De lezing begint om 8.15 uur. HAARLEM, 14 dec. Voor het per soneel van de Provinciale Griffie en Provinciale Waterstaat zal, door een uit het personeel gevormde toneelgroep, dinsdag 20 december in de „Nieuwe Schouwburg", op het terrein van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, het blijspel „Een meisje om te stelen" van Jack Popplewell worden opgevoerd. De regie is in handen van de heer C. J. Reinalda te Overveen. D^ uitvoering begint om acht uur. HAARLEM, 14 dec. Voor de heer S. Groenendaal uit de Indischestraat is het vrijdag 16 december veertig jaar geleden, dat hij bij Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken in dienst trad. De heer Groenendaal is momenteel als machinaal-vormer bij Droste werk zaam. KATHOLIEKE JONGE MIDDEN STANDS VERENIGING. De afde ling Haarlem van de K.J.M.V. organi seert woensdag 14 december in ge bouw „Domi" een bijeenkomst, waarop de heer Stammeyer zal spreken over „Actie voor Godw". Aanvang kwart over acht. DEN HAAG, 14 dec. Alle politie ambtenaren vanaf agent/wachtmeester tot en met de rang van ambtenaar 2/of- ficier eerste klasse en de overeenkom stige rangen bij de rijksrecherche krij gen met ingang van 1 oktober 1960 een overgangstoelage. Deze toelage bedraagt: voor agent/ wachtmeester 50 gulden per maand voor hoofdagent/wachtmeester lste klasse 60 gulden per maand; voor bri gadier/opperwachtmeester 60 gulden per maand; voor adjudant 70 gulden per maand. Een en 'ander is geresulteerd uit het vandaag en gisteren tussen de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, en de politiebonden opnieuw gevoerde overleg. Een gedeelte van de vergaderingen werd bijgewoond door de minister van justitie, mr. A. C. W. Beer man. Na afloop van de besprekingen werd officieel medegedeeld dat men ten aan- zich van een voorlopige, 1 oktober I960 ingaande, verbetering van de po- litiesalarissen, in afwachting van de uiteindelijke verwerkelijking van het rapport-Boot, dat naar het zich laat aanzien per 1 januari 1962 kan worden verwacht, tot overeenstemming is ge komen. Dit resultaat wijkt af van de aanvan kelijk voorgc Telde uniforme ïnconve- BLOEMENDAAL, 14 dec. Het over leg tussen het bestuur van de Diaconie van de Hervormde Gemeente Haarlem en de Stichting „De Rijp" met de ge meente Bloemendaal heeft tot overeen stemming geleid inzake het aangaan van een ruilovereenkomst tussen de ge meente en de genoemde Diaconie. De Diaconie is bereid ten behoeve van de verlegging van het voetpad aan de Bloemendaalseweg, tegenover hotel „Rusthoek", een strook grond af te staan terwijl zij tevens bereid is de aan de Mollaan gelegen Ijskelder van het landgoed „De Rijp" met een omliggen de strook grond af te staan, een en an der in ruil tegen de Theekoepel aan de Bloemendaaiseweg, welke voorheen tot het buitengoed ,,De Rijp" heeft behoord. Het verplaatsen van het hekwerk en de kosten van overdracht zullen voor reke ning van de gemeente komen, terwijl de transactie overigens met gesloten beurs zal plaats hebben. Als de gemeenteraad van Bloemen daal met deze transactie akkoord zou gaan zal het voortbestaan van de Ijs kelder verzekerd zijn. Dit typische object is op de monumentenlijst geplaatst en geniet wegens zijn aardige ligging aan de Mollaan algemene bekendheid. De Theekoepel, welk 19e-eeuws bouwwerk eveneens op de monumentenlijst voor komt, zal in de toekomst ook zijn oude bestemming herkrijgen. HEEMSTEDE, 14 dec. De toneel uitvoering van Claudel's „Maria Bood schap" door de jubilerende Rederijkers kamer Alberdink Thijm heeft gister avond ook in het Minerva Theater gro te belangstelling getrokken. De zeer verzorgde voorstelling werd door het publiek met grote aandacht gevolgd en de knappe toneelprestaties werden aan het slot van de avond met een langdu rig applaus beloond. Namens de drie katholieke Heem- steedse organisaties, onder wier auspi ciën de voorstelling werd gegeven,sprak voorzitter A. Verdonschot Jzn. van de oneelgez ETAO SRD CMFW ETr-SH katholieke Middenstandsvereniging het toneelgezelschap toe. Hij getuigde van zijn grote waardering en bewondering voor de wijze, waarop hét spel ten tone le was gebracht en hij complimenteerde de gouden jubilarissen Jan Icas van Dijk en Jan Leef lang, alsook het bestuur van de Rederijkerskamer ter gelegenheid van het zeventigjarig bestaansfeest. De heer Verdonschot richtte daarna nog en speciaal woord van hulde tot de re gisseur Albert van Dalsum, die, evenals de beide jubilarissen en de dames, een fraai boeket bloemen kreeg aangeboden. HAARLEM, 13 dec. De grootste belangstelling op het concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest van gisteravond ging uit naar een pre mière van de Westduitse componist Wolfgang Mayer-Tormin uit Aken. Het werk „Impulsen" genaamd, werd in 1959 gecomponeerd. Het is geschreven voor slagwerk, piano, fluit, basclarinet, trompet, trombone, solo-viool, solo-cel lo en solo-contrabas. Vooral het slag werk, dat uitgebreid is aangewend, speelt er een grote rol in. Bijzondere ritmische effecten vragen voortdurend de aandacht. De componist is er in ge slaagd een onderhoudend stuk te maken. Met veel zin voor klankkleur weet hij de blaas en strijkinstrumenten een tref fende moderne melodiek te geven. De rest doet hoofdzakelijk het fascinerende ritme van het slagwerk. Eigenlijk kan men niet helemaal spreken van een stuk muziek, want daar is de melodie!* HAARLEM, 11 dec. Pastoor A. S. van Rijn heeft er zondagmiddag in zijn kerk een goed voorbeeld van gegeven hoe de mensen in een bepaald onder werp wegwijs te maken. Het was bij ge legenheid van het orgelconcert, dat door de jonge, talentvolle organist van de Petrus en Pauluskerk, Frans van Doorn, op het nieuwe orgel werd gegeven. De meeste kerk- en concertbezoekers weten maar heel weinig over orgelmuziek. Door aan ieder orgelstuk een korte, hel dere verklaring te laten voorafgaan, heeft pastoor van Rijn de aanwezigen zeer aan zich verplicht. Het was voor de vakman niet vervelend en voor de niet- kenner precies zoveel als het moest zijn. Over de kwaliteit van het nieuwe orgel is in dit blad reeds een en ander ge schreven. jDe parochie van Petrus en Paulus mag zich gelukkig prijzen met het bezit van zulk een instrument. Frans van Doorn heeft laten horen een prominent organist te zijn. Uit zijn exact en kunstzinnig orgelspel bleek dat er aan de rij van uitstekende Haarlemse organisten weer één is toegevoegd. Zo wel de oude als de moderne orgelmu ziek vond in hem een bekwaam vertol ker. Hij heeft de vele mogelijkheden van het instrument duidelijk gedemonstreerd. Door weloverwogen registerkeuze en een muzikale interpretatie welke ieder ef fectbejag schuwde, toonde Frans van Doorn een organist van formaat te zijn. Het programma was te uitgebreid dan dat hier op alle details zou kunnen wor den ingegaan. Gaarne wil ik echter zijn improvisatie roemen die gegeven werd op een thema van zijn leermeester Cor Kee. De vormgeving, een preludium en fuga, was hecht. De harmonisatie was ge durfd, fris en muzikaal belangwekkend. Een dubbele felicitatie voor de Petrus en Pauluskerk: met het mooie orgel en met de organist Frans van Doorn. J. I* te fragmentarisch voor. Een bepaalde vormgeving heb ik niet kunnen ontdek ken. Alles bij elkaar bijzonder interes sant en boeiend op het moment van luisteren. Voor de rest is de situatie het best getekend met op te merken, dat na afloop van het stuk de zaal zich als het ware weer geheel zeker voelde, bij het luisteren naar het symphonisch gedicht .L'apprenti sorcier" van Du- kas. Intussen dient de daad van Henri Arends en de twaalf musici op het po dium met zeer grote lof te worden ver meld. Van alle kanten kwam het gede gen vakmanschap der musici om de hoek kijken. De zeer voldane Mayer Tormin bracht persoonlijk zijn dank op het po dium aan alle uitvoerenden. Vóór de pauze speelde de Franse cel list Paul Tortelier op fameuse wijze het cello-concert in a mineur van Saint- Saëns. Van de eerste tot 'de laatste noot demonstreerde deze cellist zijn weergaloos kunstenaarschap. Zo mooi cello-spelen heb ik nog nooit gehoord. Het gebeurde allemaal met een inten se muzikaliteit, die blijkbaar aansteke lijk op het orkest werkte. Een bijzonder fraaie uitvoeririg, die nog lang in het geheugen zal blijven. Henri Arends had de sfeer in Hous- sel's ,,Le festin de l'araignée" aan het begin van het programma ook reeds goed getroffen. Dit evenwichtige musi ceren wist h(j te handhaven m de „prélude a l'après-midi d'un faune van Debussv De belangstelling voor dit concert was minder dan gewoonlijk het geva) is' J.L. HAARLEM. 14 dec. De R.K. Open bare Leeszaal en Bibliotheek, heeft als aanwinsten in de sector Duitse romans genoteerd: ANDRES, Der graue Regenbogen; Boll, Der fiahnhof von Zimpren; FONTANE, Irrungen Wirrungen; GOES, Unruhige Nacht; HELWIG, Raubfisher in Hellas;JENS, Vergessene Gesichten; JUNGER, Jahre der Okkupation; LANG, Die beispiellosen Erfindungen des Felix Hilarius; MAGIERA, Tag und Nacht; SCHNEIDER, Die dunkle Nacht; SEI- POLT, Di-e Ente seiner Eminenz; SEIDEL, WunschkindURZIDIL, Das grosze Halleluja; WAGGERL, Das Jahr des Herrn. niëntentoeslag van 40 gulden. Aanlei ding hiertoe was de aan beide zijden hestaande wens om reeds in de over gangstoelage rekening te houden met de aanduiding, die het rapport-Boot geeft, namelijk deze, dat de salarisver- betering voor het lagere personeel zal kunnen oplopen naarmate de rang hoger is. Als salaris-technische consequentie werden de volgende voorlopige toelagen voor het hogere personeel (mede voor de overeenkomstige officiersrangen van het korps rijkspolitie en van de rijks recherche) overeengekomen: voor sur numerair 50 gulden per maand; voor ambtenaar derde klasse 50 gulden per maan: voor ambtenaar tweede klasse 40 gulden per maand. Aanvankelijk bestond er ten aanzien van de lagere rangen ec.i verschil van inzicht. De bedoeling van de regering was namelijk in dit stadium aan de voor zichtige kant te blijven, in afwachting van de nadere bestudering en uitwer king van het rapport-Boot, waarbij naar haar mening voorkomen diende te wor den. dat uiteindelijk geen verdere ver betering op basis van dat rapport zou zijn te bereiken. Nadat van beide zijden was verklaard, dat men het rapport in alle objectiviteit zou bestuderen en men van de zijde van de politiebonden had toegezegd, slechts dan een nadere verbe tering te bepleiten indien het resultaat ener zodanige bestudering daartoe aan leiding zou geven, kon overeenstemming worden bereikt. Het overleg over het rapport-Boot zal in de loop van januari een aanvang nemen. De toelage over de maanden oktober, november en decem ber 1960 zal nog deze maand in de vorm van een uitkering ineens worden uitbe taald. Nader vernemen wij, dat het resultaat van dit overleg mede is bereikt nu de minister van Binnenlandse Zaken in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken overeen stemming heeft weten te bereiken over het algemeen beleid inzake de salari ëring van het overheidspersoneel in algemene zin. (Zie ook elders in dit blad) DEN HAAG, 14 dec. De centrale directie van de P.T.T. heeft besloten per 1 januari enkele duizenden werk nemers in een hogere loonschaal te plaatsen. De centrale directie deelt mee dat de ze maatregel van de P.T.T. is be doeld ter uitvoering van de door de regering al geruime tijd geleden vast gestelde richtlijnen over de bezoldi ging van de weekloners in de gehele rijksdienst. Deze richtlijnen voorzien in een inde ling van de functies op basis van de vernormaliseerde methode van werk- classificatie en daarnaast in een sys teem van verdienste-beloning dat voor ziet in toeslagen op het functieloon van 5, 8 of 12 procent. De uitvoeringsmaat regel van de centrale directie van de P.T.T. wordt nog voorgelegd aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en Binnenlandse Zaken. HAARLEM, 14 dec. Om de restau ratie van F.aariems oudste orgel; hef z.g. Vrouwenorgel van de Nieuwe Kerk te kunnen voltooien heeft men een orgel fonds in het leven geroepen. Ten bate van dit fonds concerteerde gisteravond de organist Hendrik Lasschuit en het harmonie-orkest Kunstkring Apollo", o.l.v. Jan Groot. De organist Lasschuit die zijn programma had gebaseerd op de huidige dispositie, vertolkte helder en doorzichtig twee kleine preludia en fuga's van Bach, terwijl hij met Bux- tehudes koraalbewerking „Wie schön leuchtet der Morgenstern" een voorna me sfeer wist op te roepen. De composities, die Kunstkring „Apol lo" verklankte, waren van goed ge halte, namen als Torelli en Grethy vinden wij niet vaak op het repertoire van de blaaslustigen. Een hoogtepunt vormde de uitvoering voor orkest en orgel van Meindert Boekel's „Fantasie over drie kerstliederen". Behalve enkele ritmische schommelingen, frappeerde ons vooral de combinatie waarin met name de koperblazers tezamen met hel orgel een harmonische eenheid van klank vormden. Laat het voor de Haar lemse orgelvrienden een aansporing zijn door het bijwonen van deze concerten het orgelfonds te steunen. A. Krt. Vorig Slot opening 14/1' Hi Ned. 1958 101» iYi Ned 1960 1 101» iVa Ned. 1960 II 101» 4V« Ned. 1959 4t'4 Ned.1960 99A 3?i Ned. 1953 95 Staffel 1947 3i,i Ned 1956 95 314 Ned 1948 893/4 89» 3)4 Ned 1950 3)4 Ned: 1954 90)8 3)4 Ned. 1955 n 92 B.N.G. Won.bouwl. 6 110 A Ned. Handel Mil. Cert 314 Amsterdam Rubber 112)4 111% H.VA. 145 y4 Senembah-Mt) 540 A.K.U. 460)4 455 Berkel Patent 326 Calvé-Delft Cert 771i/4 Dell Mil 170)4 Fokker 474 v. Gelder 329 Hoogovens 818 815 M(111er Co. 429 Philips Gem.bez. 1193 1188 Unilever 787 785 BlUiton 2e 425 Kon Petroleum 50 120.90 147 124.30 Holl. Amerika Hjn 145 K.L.M. 97.50 197 Kon Ned Stoomb Mil 196 K.P.M. Ned. Stoomv Mi) 1361/, 174# 307 152)4 170.50 v Ommeren Ned. Scheepvaart Unie 152 Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrleven '58 2)4 Amsterdam '56 2)4 Amsterdam 56 813/ 88% 214 Rotterdam '57 Alb Heijn kl. obi. 4 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electrlo General Motors Kennecott Copper KX.M Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel RoyaJ Dutcb Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater CJ.S. Steel 12/12 13/12 44 44 39 Vb 40 39% 40% 77% 77%e 41% 41% 76% 75 25%b 25s/. 27% 27% 55% 53%e 55 54 32% 33 38% 38% 20 20 46 46% 39% 39Vs 20% 20% 76% 75% Stemming: verdeeld

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3