Opslag atoomwapens niet bijzonder gevaarlijk Socrates-directeur niet vrijgelaten LONBENSE BRIEF H PAUL VLAANDEREN en de Mep* tomaan 5 Eenheid onder christelijke houwers gehandhaafd Weer dochterondernemingen failliet verklaard Kabinet heeft vertrouwen in de toekomst RUSSISCHE LUCHTBRUG Ben Haag heeft zelfs geen grond voor begraafplaatsen Landsbelang verzet zich tegen mededeling over details Verg ouwen Pater mag voorlopig niet vliegen Arthur Goldberg naar Arbeid Stichting „Wilsveen" oplossing Betsy Westendorp -Osieck 80 jaar MINISTER VAN DEFENSIE: Naar aanleiding van ongeluk met Cessna Staatsbouwbedrijf verwerpelijk Re gering-Kennedy Veertien koeien komen om bij boerderijbrand Lichtveld naar Washington Politiële grensgevallen Britse kunst diefstal Churchills adviseur Benoemingen Promotie PROF. DE QUAY IN DE EERSTE KAMER Eén pet. van nationaal inkomen voor hulp aan in ontwikkeling zijnde landen Mr. Kolfschoten over ruimteprobleem Jongste van de Amster- damse joffers Achter schermen van Concertgebouworkest DONDERDAG 15 DECEMBER 1960 PAGINA 2 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 14 dec. „De opslag van atoomwapens, die in Nederland in NAVO-verband een feit la geworden, brengt niet meer en ook niet minder gevaren met zich mee dan de opslag van conventionele munitie, waarmede w(j reeds tientallen jaren in ons land ervaring hebben opgedaan", aldus Ir. Visser, de minister van Defentle, van middag in antwoord op vragen van de communisten in de Tweede Kamer. Hun woordvoerder was de heer Bak ker, die van mening zei te zijn dat Ne derland eer huis vol explosieven laadt en daarna de Inbrekers met een fles benzine binnen laat komen omdat zij zeggen dat zij van de politie zijn. De minister was niet bereid om op allerlei details, betreffende het type, het aantal van deze wapenen en de lokatie mededelingen te doen. De al gemene landsbelangen verzetten zich daartegen, aldus de bewindsman. De vraag of de luchtmacht met deze wa pens aan boord oefenvluchten maakt bleef eveneens onbeantwoord. De minister zei dat er geen geheim van deze opslag was gemaakt maar dat de communisten dit willen suggereren. Sinds 1954 is in het parlement herhaal delijk mededeling gedaan van het voor uitzicht dat deze wapens zouden komen. Wanneer de communisten dit nu pas ont dekken. dan moeten zij toch wel beden ken dat het niet aangaat dat. na alles wat er reeds over verteld is, het mo ment waarop de wapens binnenkomen in het publiek nog eens wordt uitge bazuind. „Er is nog een andere grote macht in de wereld, die niet de open hartigheid betracht, die U van een Ne derlandse minister zo vanzelfsprekend acht," aldus ir. Visser. Kolonel Wierda (P.v.d.A.) heeft de minister gevraagd of hij na zijn bezoek HOLLAND IA, 14 dec. Pater H. G. S. Vergouwen o.f.m., een van de twee zogenaamde liegende paters op Neder lands Nieu-Guinea, heeft gisteren een ongeluk gehad met zijn vliegtuig, een Cessna 180, dat weliswaar goed is afge lopen, maar voor de directeur van ver keer en energie toch aanleiding was om pater Vergouwen voorlopig zijn be voegdheid tot vliegen te ontnemen, in afwachting van het onderzoek door de dienst van burgerluchtvaart. Toen pater Vergouwen dinsdag de mo tor van zijn vliegtuig aan het „tornen" was (d.w.z. met de hand enkele draaien aan de propellor gaf om het starten te vergemakkelijken), sloeg de motor plot seling aan. Aangezien de gashandle open stond en er geen wielblokken waren ge plaatst, stoof het vliegtuigje plotseling vooruit. De drie inzittenden. Australiërs, die reeds zaten vastgegespt, zagen ont steld hoe pater Vergouwen een duik nam op het asfalt en dat de Cassna op zijn eentje ging taxiën. Het vliegtuigje maakte vervolgens een zwenking en koerste recht op de vliegbenzine-op- slagplaats aan. Ernstig beschadigd kwam het tegen benzinedrums tot stil stand, doch gelukkig zonder brand te hebben veroorzaakt. De passagiers kwa men me de schrik vrij. Het toestel was door een particuliere maatschappij in Hollandie gecharterd om Australiërs naar Wewak in Austra lisch Nieuw-Guinea te vliegen. DEN HAAG, 14 dec. Bij K.B. is de heer M. C. M. van den Enden, directeur van het kantoor Hulst van de Amster- damsche Bank nv, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. (Herplaatsing wegens misstelling) aan Parijs, waar hij zich een oordeel zal kunAen vormen over de controle maatregelen van de NAVO, waar deze zaak eigenlijk thuishoort, dt Kamer wil inlichten over zijn bevindingen ter za ke. Hij is van mening drt de behande ling van deze bijzonder ernstige aange legenheid beter in januari, wanneer de begroting aan de orde komt, goed voor bereid kan geschieden en zonder „bij oogmerken". De communisten dienden een motie in, die echter niet aan de orde kon komen bij gebrek aan voldoende onderteke naars. De pacifisten hielden een motie Voorlopig nog achter de hand in af wachting van de resultaten van het voorstel-Wierda. De Britse Spoorwegen hebben op V/aterloo Station een geheel nieuwe, ultra moderne vullzuiger in dienst genomen. Op deze manier hoopt de directie in de toekomst verschoond te blijven van de sarcastische opmerkingen, die in het ver leden maar al te dikwijls werden geplaatst door bezoekers van het continent en ook door „public spirited" Britten. De machine kan door iedereen, die tien minuten les heeft gehad, worden bediend. UTRECHT, 14 dec. De eenheid on der de leden van de Nederlandse Chris telijke Aannemers- en Bouwvakpa troonsbond is ondanks het rumoer dat tijdens en na de bouwstaklng ontstond, gehandhaafd. De bond heeft de storm doorstaan. Dit deelde de nieuwe voor zitter van de N.C.A.B., de heer J. Blok, vanmorgen op de jaarvergadering me de. Uit hetgeen is gebeurd, zo zei hij, hebben wij geleerd dat wij als organi satie ons bewust dienen te zijn van onze eigen verantwoordelijkheid. Sprekende over de samenwerking met andere organisaties noemde de heer Blok het een normale zaak, dat de werkgeversorganisaties in gemeen overleg trachten tot een gezamenlijk standpunt te komen. Dit gemeenschap pelijk beraad vond tot voor kort plaats in de stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf. De N.C.A.B. leeft thans geïsoleerd. Deze isolatie .aldus de heer Blok, is niet gevraagd maar opgedron- fen. De N.C.A.B. wenst volgens de eer Blok als christelijke patroonsorga nisatie de vrijheid te behouden om op eigen terrein zijn richting te bepalen Op deze basis zou wellicht een weg gevonden kunnen worden om de huidi ge, voor geen der betrokkenen bevre digende, situatie op te helderen. De heer Blok betrok ook het vraag stuk van de overheidsbemoeiing in zijn beschouwing. Het gevaar bestaat, zo WASHINGTON, 14 dec. (U.P.I.) President-elect. Kennedy heeft Arthur J. Goldberg, advocaat van de verenig de metaalbewerkersbond van de Ver enigde Staten, gekozen tot minister van arbeid, ondanks het verzet van de zijde van enkele vakbonden tegen die benoeming. De officiële aankondiging vail Goldbergs benoeming, wordt op korte termijn verwacht. Goldberg zou de eerste minister van arbeid zijn met ervaring in de vakbeweging, benoemd door een Demokratisch president, se dert de regering van Woodrow Wilson. IJSSELSTEIN, 14 dec. Vanmorgen vroeg is brand uitgebroken in de boer derij van de heer J. W. Lekkerkerker. De gehele boerderij met inventaris ging in vlammen op. Veertien koelen kwamen om het leven De brandweer heeft de vlammenzee met zeven stralen bedwongen. Omtrent de oorzaak Is nog niets bekend. De eigenaar is verzekerd tegen brandschade. zei hij, dat men het overheidsingrijpen als vanzelfsprekend gaat zien. De gedachte aan een staatsbouwbe drijf, waarvoor de idee nu en dan de kop opsteekt, is volgens de heer Blok verwerpelijk. Het toenemend overheids- bezit wordt ook reeds in christelijke kringen helaas als een normaal ver schijnsel geaccepteerd. Het aantal wo ningwetwoningen evenaart thans onge veer het aantal zogenaamde eigen wo ningen, terwijl voor de oorlog de ver houding was twee woningwetwoningen op bijna vijf woningen bewoond door de eigenaars zelf. GRONINGEN, 14 dec. Kand. rechts geleerdheid: de heren C. A. Beenakkers Breda en C. W. de Groot, Leidsendam, Kand. sociale wetenschappen: de heren R. Boerma, Haren (Gr.) J. Lamminga, Groningen en mej. A. J. Stikker, Oost- wold (Groningen); kand. econ. weten schappen: de heer T. Kiesewetter, Rui- scherbrug (Gr.): doet. sociale wetensch.; A. Buning, Groningen. DEN HAAG, 14 dec. Eén woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken heeft desgevraagd mee gedeeld, dat „inderdaad de benoeming van een vertegenwoordiger van Suri name in het verband van de Nederlandse Ambassade te Washington wordt voor bereid". (Zoals gemeld, werd in Para maribo vernomen, dat de benoeming van de heer L. Lichtveld in deze functie spoedig te verwachten is). Mevrouw dra. T. Govaart-Halkes is benoemd in het bestuur van het Katho liek Vrouwendispuut. Zij neemt er de plaats in van mejuffrouw Kamphuis, die is uitgetreden. Mevrouw Govaart, die ook onlangs in het geheel hernieuw de bestuur van Te Elfder Ure is geko zen, heeft bij deze verantwoordelijkhe den en de zorg voor haar gezin ook nog acht lesuren in de week aan de lerares- senopleiding N.A. bij het nijverheidson derwijs in haar woonplaats Breda. Me vrouw Govaart is oud-presidente van het katholiek VrouwenpUde in Breda. AMSTERDAM, 14 dec. De raadka mer van de rechtbank ln Amsterdam heeft het verzoek van de Amsterdamse advocaat, mr. V. B. Wieringa, tot vrij lating van de president-directeur van de failliet verklaarde N.V. Bouw- en handelsonderneming Socrates", de heer Nic. den Besten, afgewezen. De directeur werd op 25 november j.I. op civielrechtelijke gronden in bewaring genomen omdat hij heeft geweigerd de curator in het faillissement Socrates de gevraagde inlichtingen te geven. Tevens sprak de rechtbank vanoch tend het faillissement uit van de N.V. internationale financierings en bouw maatschappij Interdus en de N.V. Neo- dus, twee dochterondernemingen van de N.V. Socrates. Deze door de Am sterdamse bank angevraagde faillisse menten werden op 9 december j.I. reeds behandeld, maar de rechtbank schortte de uitspraak 14 dagen op. Het uitstel werd in verband gebracht met het on derzoek van de justitie en de gang van zaken bij Socrates. Geruchten dat de aanhouding van de faillissementsaan vragen verband zouden houden met on derhandelingen tussen de Amsterdamse Bank en de curator mr. Van Vliet, ten einde tot een bevredigende regeling te komen, zijn door de Amsterdamse Bank ontkend. Tot rechter-commissaris in de faillis- Lang geleden vertelde ons een oom I van een boerderij gelegen op de 5 grens van twee landen. De woon- kamer lag in het ene land, de keuken i in het andere. Volgens dezelfde oom schiep de boer er vermaak in om op natte dagen, als de regen hem belette op het land te werken, zich met hart en ziel te storten op het beoefenen van de smokkelarij. Hü smokkelde koffie en boter van de woonkamer naar de keu ken en smokkelde jenever terug naar de woonkamer. Wij waren jaloers op deze landbouwer, en zijn zulks nog he den. Niet lang geleden bebben wp hier geschreven over een eendere zonderlin ge situatie. Er was een café niet ver van Fleet Street in Londen dat gelegen was in twee gemeenten. De gemeente- §rens liep dwars door de gelagkamer, ngelukkigerwijze moesten de café's in de ene gemeente 's avonds een half uur vroeger sluiten dan in de andere. Vandaar dat de waard 's avonds om 10 uur een rood zijden koord spande door het midden van de gelagkamer. Aan de ene kant van het koord mochten de klanten nog een half uur zich te bui ten gaan aan alcoholische geneugten. Maar aan geen zijde van het koord was drankgebruik een misdaad. Doch dat is het ergste niet. Het is een van de voornaamste beginselen welke men zich altijd voor ogen moet houden, dat het ln Engeland altijd nog erger kan. Het volgende verhaal Is eerlijk waar. Onlangs ontsnapte er een misdadiger uit een Engelse gevangenis (het ont snappen uit gevangenissen mag in Brit- tannië bijkans gerekend worden als be horend tot de nationale volksverma ken). De man was veroordeeld tot een lange gevangenisstraf. En degene die hem dit had aangedaan was de Chief Justice of hoofdrechter, Lord Goddard. De politie had ernstige redenen om te illllllllllllllllllliillllllllllllllllllliilllllllillllliilililiiilillllllllillllllllia MiiiiimiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiia vermoeden dat de ontsnapte een poging zou doen om Lord Goddard naar het leven te staan of om hem althans op tastbare wüze in kennis te stellen van het ongenoegen van de veroordeelde. Lord Goddard is inmiddels op pensioen gegaan, maar woont nog steeds in het Londense juristenkwartier dat grenst aan de City van Londen. De politie be sloot Lord Goddard een speciale bewa king te geven, een aantal politle-agen- ten met hier en daar een hond. Onge lukkigerwijze is de slaapkamer van Lord Goddard gelegen half in de ge meente Holborn en half in de City, welke een eigen gemeente vormt. Én de verschrikkelijke vraag deed zich voor hoe men het kostbare leven van de voormalige rechter kon beschermen. Want Londen telt twee politiemachten, een heel grote voor geheel Londen en een heel kleine voor de City. Deze twee politiemachten belagen de misda diger itsluitend op eigen terrein, ten zij zij elkaar te hulp roepen van over de wilde grenzen. Wie moest Lord God dard bewaken de Metropolitaanse poli tie of de City-politie. Men vond na lang wikken en wegen het antwoord op deze lastige vraag. Lord Goddard werd be waakt door zowel de politie uit de City als door de Metropolitaanse politie en de geleerde jurist kon zich met onbe wogen gemoed ter ruste leggen in zijn beide gemeentes. et grootste commerciële festijn van het jaar bekend onder schuil namen als Noel, Yule en kerst- mis-schoner-dan-de-dagen, begint in Engeland in augustus als de eerste kerstkaarten tentoongesteld worden in de warenhuizen. Aan het begin van no vember overstemt het rinkelen van de bellen van de kasregisters alle be schaafde geluiden. De kakofonie be reikt zijn hoogtepunt op de vooravond van kerstmis. En eerst als dit grote lawaai is verstomd en de laatste win keljuffrouw naar huis gewaggeld is, wagen het de kerkklokken hun bronzen muilen te openen in een late poging de goe-gemeente eraan te herinneren dat het ln werkelijkheid om heel iets an ders gaat. De meeste Britten voorzien zich om trent deze tijd van het jaar van kal koenen, kippen en kerstbomen. En het is min of meer een nationale gewoonte om zich in het bezit te stellen van deze artikelen door middel van een normale handelstransactie. Maar een niet on aanzienlijk deel van de Britten geeft er de voorkeur aan zich in het bezit te stellen van de zozeer begeerde feest- voorwerpen door middel van diefstal. Tijdens de rest van het jaar kennen wij hier hertenpatrouilles en zalmpatrouil les, d.w.z. groepen gewapende lieden die proberen te voorkomen dat de stro pers zich met behulp van sub-machine- geweren en handgranaten voorzien van de herten en zalm. Maar als de kassa bellen op volle toeren zijn ter herinne ring aan Bethlehem, vormen de boe ren kippenpatrouilles, en kalkoenenpa trouilles en kerstbomenpatrouilles, al len rondwarend in de duisternis om te voorkomen dat dieven zich meester zul len maken van beesten of bomen. In sommige bijzonder kalkoenrijke stre ken plaatst de politie wegversperrin gen dwars over de weg om auto's aan te houden en te doorzoeken. Sommige boeren tatoeëren hun kippen en kalkoe nen om de politie in staat te stellen gemakkelijker het spoor te volgen van ontvreemde braadvogels. Er zal eerlang een luidruchtig bom metje barsten in Engeland. De bekende romanschrijver en ge leerde C. P. Snow heeft onthuld dat hij eerlang een boek het licht zal doen zien hetwelk is gewijd aan de grote Britse geleerde Tizard. Volgens Snow zou Tizard, die onder meer verantwoor delijk was voor het feit dat Engeland in de tweede wereldoorlog tijdig in het bezit was van radar, moedwillig op een zijspoor gerangeerd zijn door Chur chill op advies van diens vriend en raadsman, Lord Cherwell, (die voor zijn verheffing in de adelstand bekend was onder de naam Prof. Lindemann). Lord Cherwell, die dank zij zijn vriend schap met Churchill, meer macht had uitgeoefend „dan enig wetenschaps man in de geschiedenis" zou volgens Snow de toenmalige premier Churchill in vele opzichten ernstig misleid heb ben in zijn adviezen. En volgens Snow zou Engeland niet over radar beschikt hebben, indien men voor de oorlog het advies van Lindemann had opgevolgd. Het was Lindemann die in 1942 advi seerde over te gaan tot grootscheepse strategische bombardementen or Duits land. Tizard en andere geleerden be weerden, dat Lindemann het effect van dergelijke bombardementen schrome lijk overschatte, wellicht met het zes voudige. Maar Lindemann kreeg zijn zin. Na de oorlog bleek dat Lin demann het effect niet zesvoudig maar tienvoudig had overschat. We zullen weldra meer horen over deze opzienbarende beschuldigingen. Tizard en Lindemann zijn beiden overleden. Desondanks is een verbitterd debat te verwachten over de adviseur van Chur chill. DAAN VAN DER VAT sementen van de beide socrates-doch- ters benoemde de rechtbank mr. J. van der Esch. Mr. C. D. van Vliet en mr. F. D; Haarbosch werden als curatoren aangewezen. Zij treden obk reeds op als curatoren in het faillissement Socrates. De voortgezette behandeling van het verzoekschrift van mr. Wieringa nam geruime tijd in beslag. Gisteren luister de de raadkamer reeds naar het betoog van mr. Wieringa, waarin deze o.m. stelde dat de in bewaringstelling van de heer Den Besten zijn werk als raads man bemoeilijkt. Een beslissing werd uitgesteld om het advies aan de cura tor te vernemen. Dit heeft mr. Van Vliet vanochtend gegeven. Toen de zitting al enige tijd had geduurd verscheen opeens ook de heer Den Besten, die door een rijksrechercheur uit het Huis van Be waring was gehaald. Na afloop van de zitting in de raadkamer vernamen wij dat mr. Van Vliet op de ze wijze de rechtbank heeft willen aan tonen dat de heer Den Besten niet be reid is bepaalde inlichtingen over het faillissement te geven. Hij heeft overi gens weinig hoop dat de heer Den Bes- tn deze inlichtingen ooit zal verstrek ken. Wel heeft de „Socrates-resident-di- recteur, die na verhoor van drie kwar tier, weer werd teruggebracht naar het Huis van Bewaring, de curator toege zegd dat hü er voor zal zorg dragen dat de onroerende goederen op het eil ad Majorca in het faillissement wor den gebracht. Het betreft eigendommen van de mysterieuze organisatie „De heilige Daad", die op naam staan van de gearresteerde J. Jansma. Hü bracht deze transactie tot stand met ongeveer 3,5 ton die hü van Den Besten ontving. Deze vriendelüke geste zou door „De heilige Daad" zijn be loond met de toezegging aan Den Bes ten dat hp op Majorca een universiteit voor ongeveer 2000 studenten zou mo gen bouwen. Een Amsterdamse oud-no taris, die op Majorca woont, zal op verzoek van mr. Van Vliet ter plaatse een oogje in het zeil houden. „Desnoods ga ik er binnenkort zelf heen", zei de heer Van Vliet, die inmiddels zijn aan klacht tegen de heer Den Besten heeft laten wijzigen van eenvoudige bank breuk in bedriegelijke bankbreuk. Het wordt niet onwaarschijnlük geacht dat de inbewaringstelling van de heer Den Besten binnenkort wordt gewijzigd in een preventieve hechtenis (op straf rechtelijke gronden dus). In opdracht van de officier van justi tie kreeg de heer Den Besten vanoch tend geen gelegenheid om de in het Pa- Ie; van Justitie aanwezige verslagge vers te woord te staan. Hij werd in snel le wandelpas de rechtzaal binnengeleid en in het zelfde tempo verliet hü de zaal weer. Om 12 uur werden de geslo ten deuren geopend en deed de raadka mer vervroegde uitspraak over de fail- lissmentsaanvrage van de beide „So- crates"-dochters. De heer Den Besten zat inmiddels al weer in het Huis van Bewaring. Zijn inbewaringstelling kan op grond van de faillissementswet steeds met 30 dagen worden verlengd, WEERT, 14 dec. (KNP). De provin ciaal van de Paters Franciscanen te Weert heeft ingaande 17 december pater Ferrerius J. W. van Berkel OFM, kape laan van de parochie van de H. Francis- cus (De Boom) te Amsterdam, benoemd tot pastoor van de parochie van de On bevlekte Ontvangenis van Maria te Lei den. Hij volgt op deze plaats pater Ceslaus Tijnagel OFM. op. Pater Lucius A.A. de Haan OFM, kapelaan te Amsterdam-H. Antonius, (Mozes en Aaron) is benoemd tot kapelaan van de parochie van de H. Franciscus, (De Boom) aldaar. Pater Gedeon M. J. van der Werf OFM, ver bonden aan het bedrijfsapostolaat Min derbroeders te Amsterdam, volgt hem op als kapelaan van de parochie H. An tonius (Mozes en Aaron). DEN HAAG, 14 dec. Bij K.B. is be noemd tot „Kroonlid" van de Sociaal Economische Raad, prof. P. J. Verdam, hoogleraar in het Romeins recht en het internationaal privaatrecht aan de vrije universiteit te Amsterdam. Prof. Ver dam is onder meer voorzitter van de on langs ingestelde „commissie onderne mingsrecht". Door deze benoeming is voorzien in de vacature, welke was ont staan doordat prof. mr. W. F. de Gaay- Fortmann op zijn verzoek gedaan in verband met de aanvaarding van zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer ontslag heeft genomen. GRONINGEN, 14 dec. Gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuur kunde de heer T. Holtwijk te Groningen op een proefschrift getiteld: „Electron pair creation by photons." AMSTERDAM, 14 dec. De heer C. Veeger, die is verbonden aan het labo ratorium voor fysiologische chemie van de gemeente-universiteit, is vanmiddag gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift getiteld „het reactiemechanisme van diapho- rase". Promotor was prof. dr. E. C. Slater, hoogleraar in de fysiologische scheikunde. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 14 dec. Minister-pre sident De Quay ziet de toekomst van het kabinet met vertrouwen tegemoet. Hü zei dit vanmorgen in antwoord op de algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer. Prof. De Quay dankte voor de steun, die de Kamer in het alg meen aan het regeringsbeleid heeft gegeven. Het kabinet is ervan overtuigd dat hei in de goede richting koerst, ook al is het zich bewust dat er wei eens fouten zullen worden gemaakt, aldus spreker. Hij kan de stelling van mr. Kropman (K.V.P.) er is te weinig politieke be langstelling niet geheel onderschrij ven. Er zjjn toch ook groepen, speciaal onder de jeugd, die juist bijzondere be langstelling hebben voor de politiek. Meer dan in mijn jonge jaren, zei de minister-president. Het kabinet werkt in eigen kring aan de decentralisatie en ook in ambtelijke kring is men er mee bezig. Natuurlijk zijn er weerstan den, aldus prof. De Quay. Het overge ven van verantwoordelükheden is niet gemakkelijk als men zich bewust is dat het misschien, in het begin niet helemaal goed zal gaan. De verhouding Oost-West is in het buitenlands beleid allesbeheersend. De minister-president vond het beter niet in te gaan op wat er later misschien kan groeien. Nu bestaat de dreiging van da communistisch© landen nog on- verminderd. Bij de hulp aan de in ont wikkeling zijnde lander slaat Nederland geen slecht figuur. De overheidshulp vormt samen met de particuliere hulp en Investeringen die voor die ont wikkeling ook van belang zijn meer dan één procent van he' nationaal Inko men. De overheidshulp alleen is 0.42 procent. Met uitzondering van Frank- rpk (1,87 pet. in verband met Algerije) en de V S. (0,43 pet.) staat Nederland bovenaan. Daar komer. nog bij de uit- Met transporttoestellen van het type Iljoesjin 14 heeft de Sovjet-Unie een lucht brug geopend tussen Hanoi (hoofdstad van het communistische Noord-Vietnam) en Vientiane (zetel van het neutrallstische bewind in Laos). Op het ogenblik gaan op die manier Russische wapens en munitie naar de strijdkrachten van de para. chutistenkapilein Kong Le, die zich teweer stelt tegen de troepen van de pro- westerse generaal Phoemi Nosavan. Maar de luchtbrug is gestart met het transport van 5.000 ton olie en olieprodukten. Bij de aankomst van het eerste toestel in Vientiane speelde zich dit tafereel af. Naar Boeddhistische trant hurken hier van links naar rechts: een ambtenaar van het Laotiaanse protocol (hij houdt een symbolisch olievat vast met de woorden „Van Rusland aan Laos"), de Lao tiaanse minister van openbare werken, Khamsing Ngonvorarath, en de Russische ambassadeur in Laos, Alexander N. Abramov. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 dec. Tüdens een lunchvergadering van de Nederlandse maatschappij voor nüverheid en han del heeft burgemeester mr. H. Kolf schoten, sprekende over de ruimte- en bestuursproblemen van de Haagse ag glomeratie, nog eens duidelük gesteld waat het om gaat. Den Haag, bekneld als het ligt tussen de zee, het West- land met de kostbare tuingrond, de dui nen met het waterwingebied, Rijswijk en Voorburg, heeft vrijwel geen gron' meer beschikbaar. De grond voor hui zenbouw -iakt snel op; tot 1962 is er nog plaats voor woningwetwoningen, tot 1965 voor huizen in de vrüe sector; er zijn onvoldoende terreinen voor nieuw te vestigen industrieën, voor kantoren, voor sport- en speelvelden en zelfs zijn er geen terreinen meer voor nieuwe begraafplaatsen. Ditzelfde beeld zal zich over ongeveer zeven jaar ook voordoen in de buurgemeenten Rüswük, Voor burg en Leidschendam, aldus de bur gemeester. Burgemeester Kolfschoten gaf in zijn toespraak een historisch overzicht van het door Den Haag en randgemeenten ingediende plan dat de oplossing voor het ruimtegebrek in de agglomeratie moest oplossen: de nieuwe stad Wils veen, die gevestigd moet worden onder de rook van Den Haag in de polders bü Zoetermeer en die plaats za' bie den aan 100.000 inwoners. Er zijn sug gesties gedaan voor een nieuwe be stuursvorm: alle het district waar betrokken gemeenten in zijn vertegen woordigd. De heer Kolfschoten herinner de aan de voor Den Haag en zün part ners teleurstellende houding van Gede- puteerde Staten van Zuid-Holland, die menen dat de stichting ban een nieuwe stad niet urgent is. Teleurstellend en overbodig vond hij ook het jongste de bat over de kwestie Wilsveen in de Tweede Kamer omdat dit door het ont breken van een bestuurlijke oplossing (deze is nog in voorbereiding) in de lucht was bmven hangen. Positief nam de heer Kolfschoten stel ling tegen de suggestie van verplaat sing van het re8eringscentrum naar het oosten van het land. „Dit is onge zond gedacht. Ik( vind het niet reëel en geloof er niet in aldus de burgemees ter. Eerder toegepaste hoogbouw had geen oplossing voor de Haagse moeilijkheden kunnen geven, zo meent hij. Of men intensief lager of geïsoleerd hoger bouwt maakt niet zoveel verschil. De burgemeester van de dichtst bewoon de gemeente van Nederland (9333 per vierkante' kilometer) sprak de hoop en het vertrouwen uit dat alle partners van de agglomeratie zoveel begrip voor het gemeenschappelijke bovengemeen- telijke zouden kunnen oprbengen, dat het te vorme i district bestuurbaar blijft en niet gaat kwijnen aan lokaal particula risme van een geheel uitgeholde auto nomie. 1 gaven, die Nederland noodgedwongen van Indonesië heeft overgenomen pet.). Voor een discussie over de g6" dachte van een speciale belasting voof dit doel een suggestie van de heef Biesheuvel (A.R.) verwees prof. p* Quay naar de algemene financiële hé- schouwingen. Hij ziet nogal wat bezwa ren. In Europa streeft de regering naaf versterking en uitbreiding van de een* held. Europa kan zich geen tweedrach' veroorloven. Uitbreiding van de politie" ke samenwerking binnen de Ë.E.G- mag niet ten koste gaan van wat reed' werd bereikt, aldus de minister-presi dent. Hij toonde zich verheugd dat oo* ir. Vos (P.v.d.A.) zich kan verenige# met de uitgangspunten van het regeringS' beleid ten aanzien van Nieuw-Guinea- De zelfbeschikking staat daarbij voorop- Dat betekent ook dat conclusies van een eventuele V.N.-commissie niet onvoor waardelijk als recht en regel zullen wor den aanvaard. Binnen een jaar zal d* Nieuw-Guinea-Raad zichzelf kunnen uit' spreken over de toekomst. Het spütop' tanten-beleid is enigszins ver ruimd, zei prof. De Quay. Het pro bleem gaat de regering wel degelijk tet harte. Maar het is ook niet in het be lang van de spütoptanten zelf als all* aanvragen zonder meer zouden worden ingewilligd. AMSTERDAM, 14 dec. De Amster damse schilderes, tekenares en etser Jo hanna Elisabeth (Betsy) estendorp- Osleck, de jongste der vier overgeble ven leden van de groep van ..De zeven Amsterdamse Joffers", wordt donder dag 19 december a.s. tachtig jaar. Dia namiddag zal zij van vier tot zes uur re cipiëren in het Amstelhotel te Amster dam. 'Zij kreeg haar opleiding aan de ^„'d* academie van Beeldende Kunsten ^fes- hoofdstad onder leiding van de 5gedert soren Allebé en Der Kinderen. groep 1912 behoort de schilderes tot „jnrie- der Amsterdamse Joffers, die in j0_ re of meerdere mate door het t^RFjcolo- nisme beïnvloed, de naturaU9tisc - ristische traditie op eigen wijzen voort- zetten. v In 1917 huwde zij met »nr. H. K. Wes- tendorp, die o.a. het Aziatisch museum in Amsterdam heeft gesticht. Tijdens de reizen met haar man naar Noord-Afri- ka, het toenmalige Nederlands-Indjë, China, Japan en Noord-Amerika, maak te zij veel aquarellen. Voorts schilderde zq landschappen, stillevens en portr t- ten, o.a. van S. P. van Ecghen, mr. G. Vissering, C. G. Vnttier Kraan® dr. G. J. K. van der Aalst, dr. E. Heldring en verleden jaar maakte zij nog een por tret van de zangeres Gré Brouwenstijn. Van het grafisch werk van mevrouw Westendorp zijn twee uitgaven versche nen, „Etsen naar oude Amsterdamse tuinhuizen" en „Etsen vai oude Amster damse gevelstenen". In 1955 stichtte zij ter herinnering aan de belangstelling en werkzaamheden van haar overleden echtgenoot, die jarenlang voorzitter is geweest van de commissie van toezicht van de Rijksacademie van Beeldend* Kunsten, het „Mr. H. K. Westendorp fonds". Van de renten van dit fonds ontvangt de winnaar van de zilveren ere-penning van de Prix de Roipe een uitkering. (Aan de gouden ere-penning was reeds een rijksstipendium verbon den.) Mevrouw Westendorp ontving vel* onderscheidingen, o.a. de gouden me daille van koningin Wilhelmina (op een expositie in Arti et Amicitiae in 1936), een gouden medaille op de wereldten toonstelling te P*rijs in 1938, St. Lucas- prijs (1930) Willink van Collenprijs. Zij is officier in de orde van Oranje Nas sau. De kunstenares ontving in 1956 de zilveren anjer van het Prins Bernhard Fonds voor: „Het tezamen met wijle# haar echtgenoot met zeer grote liefdé geduid, goede smaak en wetenschappê' lijke speurzin bijeenbrengen en houde# van een bijzonder belangrijke, uitgebrei' ae collectie Aziatische kunst en het be' 'temmen var deze collectie voor open' naar bezit." De schilderes exposeert nog geregeld bij verschillende kunstenaarsverenigin gen als Arti et Amicitiae, St. Lucas, Pul" chri, en de aquarellistenkring. Werk van haar hangt o.m. in de gemeentelijke mu sea van Amsterdam, Den Haag, Schie dam, Utrecht en Hull (Eng.), het mu seum Boymans-van Beuningen in Rot terdam, het van Abbe-museum in Eind hoven, het „Musée du jeu de paume" t* Parijs en het Staatsmuseum in Belgrado- AMSTERDAM, 15 december. De Nederlandse Vereniging Concertge bouwvrienden organiseert op maandag 19 december in de kleine zaal van het Con certgebouw een avond onder de titel „Achter de schermen van het concertge bouworkest". De heer P. C. Heuweke- meijer, Directeur van de Nederlands* Orkeststichting, zal spreken over de „fai- tes en gestes" van het Concertgebouwor kest, in het bijzonder ook over het tot stand komen van de aanstaande reizen naar Amerika en Japan en de voorberei dingen die hiervoor nodig zijn. Marie- Louise Crefcoeur, chef-stewardess bij d* K.L.M., zal hierby over de te reizen routes films en dia's vertonen, die zijzei' heeft vervaardigd. INA, LIEVE KIND. IK NEB GEEN 006 DICHT GEDAAN IK MAAKTE ME ZO ON6E-. DAAD HAD U ALLE REDENEN VOOR! OORDEEL HARD OVER NAAR coi-ykiout su'an kkatuuuk kymhcati; WEL, IK6EEF TOE, DAT WBESTE PAUL.NET IS EEN DOOR UW DWAASHEID VRESEL'JKE LES VOOR tl E DIE BENDE TENSLOTTE J GEWEEST. IK ZWEER, DAT A -^QPOERblD IS,MAAR.)yiK NOOIT MEER ZAL T0E6E- AAN. kleptómanieW-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2