„Speels gemm, speels gewin van Marivaux HAG Strausskwartettechnisch en muzikaal meesterschap voor F. J. NEUMANna vijftig uit de duivensport jaar Te veel geld voor jaarfeesten en cultuur, te weinig voor het algemeen vormingswerk NAAIMACHINES mmm i Kruisbeeld .in kerk „Pastoor van Ars" en^el AGENijq^ •fiBraSjL :-r, *ku Tintelende voorstelling door het Rotterdams Toneel Let op de vorst Hand in hand op „De Brug" Altijd rechts MARIA BOODSCHAP DONDERDAG 15 DECEMBER 1960 PAGINA 5 WETGEVENDE VERGADERING K.A.B. bondag „Maria Boodschap" Haarlem e.o. Films u8S"n„Hi,r Muziek Pallet diversen burgerlijke Stand Haarlem .er^ J.w" i Welsprekendheid in Teisterbant WINKELGALERIJ IN PARKWIJK Aansluiting Amsterdamse VaartAmsterdamse Poort: moeilijk punt Nog tien dagen Stille Armen te Heemstede coffeïnevrije KOFFIE spaart hart en zenuwen! Visknecht reed tegen geparkeerde auto Aanrijding op Westelijke Randweg ZWEMMEN HUISELIJKE SFEER echte Wales Antraciet. „DE SPAARNESTAD" BS 1 R.-k. schaakclub „Het Witte Paard" „Bloembollencultuur" Heemstede „Wout Hoolboom"-beker voor Jan Rooseboom de Vries Jubilarissen bij de N.S.-Werkplaats Zwemcómpetitie HAARLEM, 15 dec. De Haar lemse K.A.B. heeft gisterenavond haar Zogeheten wetgevende vergadering ge houden onder voorzitterschap van de heer A. van der Veldt, die als tweede Voorzitter de wegens ziekte afwezige Voorzitter A. Angenent verving. De heer Van der Veldt wenste de voorzit ter een spoedig herstel toe. Onder ft)eer werd verder medegedeeld, dat degenen, die de weekend-bijeenkomst van de K.V.P. te Baarn op 14 en 15 januari willen bijwonen, zich in verbin ding kunnen stellen met het bestuur Van de If.A.B. Daarna kwam de begroting 1961 aan de orde. Er waren geen gegadigden Voor de algemene beschouwingen. Lang ^verd er gediscussieerd over de vergoe ding aan kringen, de bijdragen v°or culturele belangen en voor de jaariees- ten. De kringen waren over het alge meen van mening, dat het vormings werk niet voldoende kon geschieden Wegens een tekort aan financiële mid delen. Daarentegen wordt er wel vol doende uitgetrokken voor de jaarfees ten en de culturele aangelegenheden, Waarvoor overigens de belangstelling sterk is teruggelopen. Wordt het geen tijd, zo vroeg men zich af, dat de ba- hens worden verzet. De heer Van der Veldt gaf daarop te verstaan, dat het culturele werk en de jaarfeesten voor alle leden van de K.A.B. bestem^ zijn, dus ook voor de kringen. De jaarfeesten zijn toch in iedere organisatie het hoogtepunt. Het is dan wel wat veel gevraagd die af te schaffen. Vorig jaar hebben onge veer dertienhonderd mensen die fees ten bijgewoond. Voor de feesten wer den vroeger negen avonden uitgetrok ken. Thans is het aantal teruggebracht op drie. De vergadering ging tenslotte, zij het na uitvoerige bespreking, met de visie van de heer Van der Veldt accoord. Ten aanzien van Herwonnen Levens kracht wist de vergadering niet van huigen. Het voorstel om de subsidie aan deze instelling van 100, tot 50, terug te brengen kreeg veel weerstand. Na een pleidooi van de heer Uiterdijk werd dat voorstel teruggeno- HAARLEM, 15 dec. Nu de datum Van de inzegening van de Pastoor van Arskerk in Parkwijk nadert (zaterdag U december), is er iedere dag nieuws. Een belangrijk ogenblik was het gister middag, toen het kruis, dat boven het Altaar komt të hangen, officieel aan het kerkbestuur werd overgedragen. Het kruisbeeld is het geschenk van een Haarlemmer, die onbekend wenst te blijven. en j,et werd vervaardigd door stede C 11160 Mulder uit Heem- Bil de plechtige overdracht waren, behalve pastoor L. Voets aanwezig de heer J- Bohnens namens het kerkbe stuur. de architect prof. G. Holt en de beeldhouwer. Pastoor Voets aanvaard de het kruisbeeld in grote dank en zette de betekenis uiteen van het kruis, dat bier het beeld geeft van de hemelvaren de Christus. Behalve deze plechtigheid, welke in de kerk geschiedde, was er nog in de loop van de dag de plaatsing van het ijzeren kruis vóór de kerk. Tevens was de elektrische lui-installatie voor de klokken gereed gekomen. De lui-proe- ven slaagden uitsteend. (Advertentie) verkoop van alle merken. Cs RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 181 TELEFOON 14444. CINEMA PALA^E'2"^e laatste dagen van Co.-cycius2:' 2, en 915 Uu*s „De 39 REMBRANDT: ja?,De ?aend9 15Vuu een ^XY?tket14mJa\ak4r Van Satan. lRrjaar; alle leeft. „2.30, 7 en 9.15 uur. sTudio ..The battle of sexes 2.15. 7 en 9.15 uur. Donderdag 15 december rinor .Concertgebouw, 8 uur: Orgelconcert Albert de Klerk. Donderdag 15 december jt Stadsschouwburg, 8 uur: Balletvoorstel- r>nS door het Nederlands Ballet o.l.v. Sonia v^skeH. Op het programma staan o.a. drie Qj^hrtières Lotswende van Peter Appel, Cl T\ air de Lune van Alex Tchitchinadzé en e Witte Salamander van Paul Taylor. Donderdag 15 december teJ*aadhuls, Bloemendaal, 9 uur: Gemeen- ^adsvergadering Bloemendaal. t «aadhuls Heemstede, 4 uur: Gemeente- asvergadering Heemstede. vJ^EVallEN van een zoon: J. G. V, e6ft-Rozenhartt; J. Boot-Schüter; B. ^fser-Beers. <JP„ 5 een dochter: C. G. Bexkens-van C. Aruijn; W. H. van der Horst-Mulder; 'rvNl-Xft" der Linde-Jansen. j ONDERTROUWD: C. J. Oudendijk en ijvfr.Heijnen; J. Klein en T. A. van C. p '"Sen; L. M. M. van der Meer en C p'.J- Naber; P. A. Valent en M. A. ruisen; W. G. Koster en L. Schi o van Eijk en A. Kuiper; H. uJ-t en A. M. Roosloot. hip- C. noosioot. 1B.OUWD: C. Okx en M. van den kindQ„' Verkerk en H. J. Koster; K. *1 lvr ^?an en A- J- Tiekstra; K. Blees - "L A. Oltmans; P. Dekker en M. E r> w v-i.iia.ua, jt. l~> AL.Verhoeven en A. Fibbe; ep \i,Kse en W. Loos; E. van den Brink Oviai?11 ber Loos. 87 KLEDEN: M. C. Jans-Douwes. 45 Jansstraat; M. J. Blok-Leeuwin, V- ^eVkhouutrlVaet!t: ZUp' 75 jr" T*d' men en het oude bedrag gehandhaafd. De overige punten konden vlot worden afgehandeld. Er werd nog aangedron gen op meer samenwerking tussen het bestuur en de kringen. Aan het begin van de avond werden de leden van de Haarlemse K.A.B. op gewekt de bijzondere adventsavond bij te wonen welke voor hen speciaal is belegd. Zondagavond treedt namelijk de r.k. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" op in gebouw Sint Bavo met een voorstelling van „Maria Bood schap" onder regie van Albert van Dal- sum. Het belooft een sfeervolle avond te worden. tt HAARLEM, 15 dec. In de Haar lemse sociëteit Teisterbant is de jaar lijkse welsprekendheidswedstrijd gehou den. De deelnemers stonden ditmaal voor betere vuren dan in het verleden. Was het tot dan toe gebruikelijk, dat de candidaten, nadat hun het thema van hun improvisatie was medegedeeld, daarover een vijftal minuten mochten nadenken, ditmaal was de opgave: on middellijk spreken nadat men zijn on derwerp had getrokken. Bovendien wist men niet wanneer men aan de beurt zou zijn. Deze opeengestapelde handicaps ver hinderden meerdere deelnemers (er wa ren er negen in totaal) niet om een goe de improvisatie te leveren. Winnaar van het toernooi werd prof. ir. E. van Ern- den, die een geestige bespiegeling hield over de vraag waarom in de laatste de cennia de „aandelen" van de jeugd z° gestegen zijn. Een tweede en derde PUI® werden gewonnen door respectievelijk Wolf Kielich, die over „eenzaamheid sprak, en mr. J. E. Goudsmit, die enige aspecten van de „morele kater" behan delde. HAARLEM, 15 dec. Het spelen van een toneelstuk van Marivaux is en blijft in ons goede vaderland een waagstuk. De luchtige tekst vol spitse speelsigheden moet puntig en glashel der worden gezegd en de plastiek van de voorstelling dient feitelijk een bal let te evenaren. Dat Rotterdams To neel gisteravond in de stadsschouwburg met Marivaux' Speels gemin, sPe®'s gewin" (Le jeu de l'amour en du na- sard) in die opzet volledig geslaagd is, zou ik niet durven beweren. Maar wel dient vastgesteld te worden, dat men er onder regie van Luc Lutz in is ge slaagd een voorstelling te geven, die tintelend genoeg was om een avond te boeien. „Speels gemin, speels gewin" heeft zoals de meeste stukken van de acht tiende eeuwer Marivaux, nauwelijks in houd. Twee gelieven besluiten zonder dat ze dat van elkaar weten, zich te vermommen in de kledij van hun ka meniers. Dat geeft natuurlijk de nodi ge misverstanden en onthullingen. Voor Marivaux is dat slechts een aanlei ding om een flitsende dialoog te schrij ven, vol woordspitsigheden gen grap jes. Dolf Verspoor heeft er een uit stekende, eigentijdse vertaling van ge maakt. Persoonlijk ben ik van mening, dat zulk een stuk franje nodig heeft in de vorm van een sfeertekenend decor, aangepaste toneelmuziek, hier en daar een balletje en misschien zelfs een liedje tussendoor. Luc Lutz heeft dat niet gedaan. Het decor van Corstiaan de Vries, een achttiende eeuwse tuin- HAARLEM, 15 dec. In de winkel galerij aan het Prinses Beatrixplein in Parkwijk is gisteren en vandaag weer een zestal fraaie zaken geopend. De voorname plaats, welke de winkelgalerij in dit nieuwe gedeelte van Haarlem reeds innam, is daardoor nog meer in belangrijkheid gestegen en thans mag gezegd worden, dat het Prinses Beatrix plein een aantrekkelijk koopcentrum be zit. Tot de zaken, die dezer dagen hun deuren voor het publiek hebben geopend behoren een schoenenzaak, een melk en zuivel annex levensmiddelenbedrijf, een manufacturenwinkel, een rijwiel- zaak, een bloemenmagazijn en een zelf bedieningszaak. Stuk voor stuk mogen de winkelpanden er zijn. Alles ziet er tot in de puntjes verzorgd uit en vooral de bloemenwinkel biedt een aanblik, zo als men maar weinig zaken in dit genre in Haarlem zal tegenkomen. In de loop van deze maand waren reeds in de win- ,iL geoPcnd een vishandel, een zelfbedieningswinkel waarvan er thans dus twee zijn, een zaak in elektrici teitsartikelen, een sigarenwinkel, waar- in binnenkort ook een postagentschap zal worden gevestigd, een drogisterij, een zaak in haarden, wasmachines enz. annex kolenhandel, een wijnhandel-slij- ,eru een kapperszaak annex parfume riewinkel, een slagerij en een groente en fruithandel. Binnenkort mag dan nog de opening worden verwacht van een chemische wasserij, een winkel in huis houdelijke artikelen, een brood- en ban ketbakkersbedrijf en een winkel in foto- en optische artikelen. Parkwijk mag met recht trots zijn op zijn winkelga lerij, "waar bijna all® soorten artikelen te koop zijn. HAARLEM, 15 dec. Slechts een ge ring aantal punten bleef de Haarlemse gemeenteraad gisterenmiddag ter be handeling over. Daartoe behoorde on der andere de nota van B. en W. over de kruising van de Westelijke Randweg m«t de Kleverlaan, waarover de lezer ®lders meer kan lezen. Het plan van Rtikswaterstaat om de Amsterdamse- vaart te verbeteren had de instemming van de heer PRIKKEL (P.v.d.A.). Hij j <Ie aandacht van het college voor stcr^olï.'nai van deze weg op de Am- n„„, se Poort. De wethouder van w perken de heer HAPPE .at na bet gereedkomen van nielke «T- ®n nagegaan zal worden °P U(inifn"r?Me aansluiting tot stand nl"et moeilijkheid is, dat op dat punt wel het verkeer van de venL weg als van de hoofdweg bij elkaar komt. Mevrouw \vall (P.v.d.A.) had niet veel waardering voor het voor_ nemen van B. en om tussen een aan- tal flats aan de Lijmens Reajjaan grote parkeerhavens te maken. Aan de bewo ners van de een ge? J ns won mge n worcj( daardoor veel van bet'uitzicht op de tus sen de flats gelegen plantsoenen ontno men. Zij pleitte voor kleinere havens. De wethouder van Openbare Werken, de heer Happé zei, dat het moeilijk is om het iedereen naar de zin te maken. Re kening dient evenwel te worden gehou den met het feit, dat de behoefte om te narkeren met het jaar groter w°rdt. Tenslotte deelde hij nog mede. dat de bewoners destijds geen bezwaar hadden gemaakt tegen grotere parkeerhavens. Dat was toen een uitbreidingsplan voor dit gedeelte ter visie heeft gelegen. Op verzoek van de heer VINK (V.V.D.) werd over deze kwestie een hoofdelijke stemming gehouden. Tegen het voorstel van B. en W. waren elf, vóór achttien raadsleden. Advertentie aanduiding met een Cupido als pièce de résistance, was van opzet misschien wel goed, maar wat de uitwerking be treft bepaald te sjofel. De muziek leek uit de achttiende eeuw te dateren, maar hield geen enkel verband met het stuk en van balletten of liedjes was helemaal geen sprake. Maar wel was er een goed tempo en een over het geheel genomen verheugend verfijn de vorm. Lia Dorana loochende haar klein- kunst-afkomst niet. De kleinkunst is als kunstvorm bepaald verwant aan het achttiende eeuwse toneel. Zij be woog zich gemakkelijk en gaf blijk van een doeltreffend plastisch en mi misch vermogen. Ann Hasekamp als haar kamenier moge er bijzonder aan trekkelijk uitgezien hebben, haar ma niertjes waren toch te onbeheerst ener zijds en te stereotyp anderzijds om vol ledig te kunnen overtuigen. Bijzonder mooi was de Dorante van Ton Lutz, vaardig van tekstzegging en uiterma te elegant van gebaar. Zijn broer Pie- ter, als de knecht Arlequin, sloot zich daar voortreffelijk bij aan. Max Croi- set die te kampen had met een sterk achterover hellende pruik was een indrukwekkende vader, al waren zijn gebaren bepaald niet altijd even fraai. Hans Croiset speelde de zoon op de vereiste gechargeerde comedietoon. Hans Polman speelde een bediende. J. W. v.d. V. Vandaag nog tien dagen en wij zitten midden in de kerstvreugde. De sfeer van het komende feest is over al voelbaar. In bijna ieder gezin wor den reeds plannen gemaakt om de da gen naar eigen stijl te vieren. Voor een altijd nog grote groep mensen dreigt Kerstmis een feest te worden, dat naar buiten geen enkele sfeer heeft. Niets extra's kan men doen. De dagen zullen zijn zoals alle ande re. Dat mogen w$ niet op ons laten zitten. Een kleine gift voor de Stille Armen, kan een grote gaven zijn voor deze mensen op Kerstmis. Per giro ontwingen wij: C. R. 2,50; E. G. 10,—; H. W. 2,50; G. B. 5,—; Gez. V. 5,—; J. Ph. 5.—; J. Ph. 10,—. Aan ons bureau werd bezorgd: V. T. R. 2,50; D. 2,50. Bij het comité voor de Stille Ar men kwam binnen:- mej. P. B. 50, S.-C. ƒ2,50. U kunt uw gift overmaken op gi ronummer 143480 ten name van de Nieuwe Haarlemsche Courant vermelding „Stille armen". Uw gift kunt u ook bezorgen bfi ons bureau, Smedestraat 5, of bij de sigarenma gazijnen B. van Odijk, Amsterdam straat 12 en Ch. Spaas, Rijksstraat weg 21. Het comité voor stille armen te Heem stede mocht na de verantwoording van de vorige keer de volgende bijdragen ontvangen: Wed. J.K. 5, J.B. 10 N.N. 7.50, J.F.C. 5, A.H.K. 5, è.L.B. 10, E.A M-N, 10, WD 5, DL 50. MvB 2,50. TB.-R. 10, Drs. B.B.v.d.H 5, CK. 10, JS- 25 N.N. 35, N.N. 5, G.J.S. en Zn 12' ,„4 10°' B.L.H 10, J.A.J.v.D.-M. 12' 5' J v.d.M. 10, Carr JWV 75, WC.W 100, J.H.H.B. 10, Dr. F.A. d. G. 10, Mevr. O.M. 2.50, G.G. 2,50, A,Hv, L- 20. J.S. 25, P.M.d.W. 3, A-J-S; 10'„C-B.W. 10, DJ.B. 5, J.D.B. 10' 25' l-C.E. 5, J.W.D. 5, A.L. C.v.L. 10, J.W.A.M. 2,50, K.K.W.E. 10, J.K.E.O. 5, S.S. 10, F.M.V.-B. 5, T. B.H. 10, C.C.H.-B. 2,50, V.P.W.H. 10, R.S. 30 totaal 768, zodat nu is ontvan gen 2525,37. De penningmeester van het comité de heer A. van Wingerde, zal gaarne Uw giften in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize, Willem Pijperlaan 14 als ten Raadhuize, Gironummer 153.308. (Advertentie) Importeur: HAG-Verkoopkantoor Postbus 619 - Haarlem HEEMSTEDE, 15 dec. Voor een klein auditorium concerteerde gister avond in het Minervatheater te Heem stede het Strausskwartet bestaande uit Ulrich Strauss eerste viool, Helmut Hoever, tweede viool, Konrad Grahe, altviool, en Ernest Strauss, tweeling broeder van de eerste violist, cello. Het programma bestond behalve uit composities van Bartok en Beethoven twee grootmeesters der kwartetlite ratuur ook uit een strijkkwartet van Schumann. Als kwartetcomponist is Schumann niet altijd even gelukkig ge weest: men heeft terecht weieens ge wezen op het gemis aan de piano, Schumanns lievelingsinstrument. De uitvoering van dit werk voldeed in ho ge mate, doch een volmaakte eenheid tussen de vier instrumentalisten ont stond echter bij de vertolking van Bar- toks kwartet no. 4. In dit werk toonden zij hun technisch meesterschap in vele facetten. Bartoks schepping biedt alle (Advertentie) De Katholieke Arbeiders Beweging zondag 18 dec. a.s. in het gebouw St. Bavo een grootse en mooie Advents avond, waar opgevoerd wordt door de R.-K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" haar jubileum-toneelwerk De pers gaf een zeer gunstige recensie! Er zijn nog een aantal kaarten beschik baar in het gebouw Sint Bavo 4 75 cent met inbegrip van plaatsbespreken en gar derobe, welke plaats vindt morgen van 8 tot 9 uur in het gebouw St. Bavo. Des noods nog des avonds aan de zaal. HAARLEM, 15 dec. In de Van Eg- mondstraat werden drie auto's licht be schadigd, toen een 45-jarige visknecht- chauffeur uit Haarlem tegen de gepar keerde auto aanreed van een 52-jarige Hervormde Predikant eveneens uit Haarlem. De auto van de predikant reed door de schok achteruit, tegen de eveneens geparkeerd staande auto van een 44-jarige adjunct-directeur uit Haar- len. De visknecht-chauffeur is doorge reden doch heeft zich later bij de politie gemeld. Getuigen worden verzocht zich met de verkeerspolitie in verbinding te stellen. HAARLEM, 15 dec. Een 36-jarige boordwerktuigkundige uit Haarlem werd gistermorgen licht gewond toen hij ko mend van de Vlaamsche Weg, geen voorrang verleende aan een 43-jarige automobilist uit Utrecht. De wagens kwamen met elkaar in botsing. De auto van de boordwerktuigkundige werd to taal vernield. De andere auto werd zwaar beschadigd. De boordwerktuigkundige werd met een hersensschudding naar het Marine- hospitaal te Overveen overgebracht en kon later naar zijn woning worden ver voerd. De andere automobilist kreeg geen letsel. HAARLEM, 15 dec. Een 52-jari- ge aannemer uit Haarlem werd van- ftaeh' e6nstig gewond toen zijn auto op de Delttlaan ter hoogte van de jeugd herberg slipte en van de weg af raakte. Op het grasgazon sloeg de auto, na een kwart slag te zijn gedraaid, over de kop. De aannemer werd naar het Dia- conessenhuis overgebracht. Hij bleek vier ribben te hebben gebroken. Hij kon naar zijn woning worden overgebracht. De echtgenote van de aannemer, die ook in de auto zat, kreeg geen letsel. mogelijkheden voor deze instrumen- tencombinaitie vooral in het scher zo dat behalve pizzikato een nieuw element in de ontwikkelingsgang van dit genre bevat n.l. het terugslaan van de snaar op de toets. Uit de gehele weergave bewees het Strausskwartet van internationaal auulre te zijn. Over de hoekdelen van Beethovens werk konden wjj niet zo enthousiast zijn: zij misten soms door een geringe onzuiverheid in het spel van de eerste violist de Beethoviaanse spanningen die in dit jeugdwerk waarin de compo nist zich tracht te ontworstelen aan de greep van Haydn en Mozart, al zo ka rakteristiek voor hem zijn. A. Krt HAARLEM ,15 dec. Van de on derlinge zwemwedstrijden die door zwemclub Haarlem in Stoop's bad werden gehouden luiden de voornaam ste uitslagen: 3 x 25 meter wisselslag persoonlijk dames: 1. Th. Hölsken 1 min. 9,8 sec.; 2. I. Klaassen 1 min. 16,5 sec.; 3. L. Engeman 1 min. 23,1 sec.; 4 x 25 meter wisselslag persoon lijk heren 1. M. van Goor 1 min 18 sec.; 2. J. Watertor 1 min. 22,3 sec.; 3. Th. Kolstee 1 min. 23 sec 25 me ter vrljeslag meisjes tot en "met 11 jaar: 1. A. Swart 20,1 sec J Ver meer 20,6 sec.; 3. A. Wik 22 5 sec Jongens tot en met 11 jaar: 1. R. Bargman 17,2 sec.: 2. W. Christiaans en J. Schorfhaar ieder 20 sec 50 meter schoolslag meisjes'tot en met 15 jaar: 1. S. Kraay 50,4 sec.' K Hollink 51,8 sec.; 3. M. Hellingman 52 sec. Jongens tot en met 15 jaar- 1 R. Vermeer 44 sec.; 2. W. Cloeck -44,4 sec.; 3. R. Holsken en G. Voetelink1 ieder 46,1 sec. 100 meter rugslag dames: 1. Th. Hölsken 1 min. 34 sec.; 2. 1 Klaas sen 1 min. 39,8 sec.; 3. M. Flu 1 min. 46,9 sec. 75 meter vlinderslag heren: 1. M. van Goor 58,2 sec.; Th. Kolstee 58,2 sec.; 3. H. Boerree 1 min. 11 sec. 25 meter schoolslag meisjes tot en met 11 jaar: 1. A. Wik 24,6 sec.; 2. A. Swart 24,9 sec.; 3. L. Leeuwerik 25 1 sec. Jongens tot en met 11 jaar 1. R. Bargman 22 sec.; 2. W. Cchristiaans 24.2 sec.; 3. J. Schorfhaar 25,3 sec. 25 meter vlinderslag meisjes tot en met 15 jaar: 1. M. Hellingman 22,8 sec.; 2. K. Hollink 23,9 sec.; 3. L. Stuur 25 sec. Idem jongens tot. en met 15 jaar: 1. G. Voetelink 18 sec.; 2. R. Vermeer 18.3 sec.; 3. W. Cloeck 19,4 sec. 100 meter rugslag heren: 1. J. Wa tertor 1 min. 16,3 sec.; 2. M. van Goor 1 min. 22 sec.; 3. Th. Kolstee 1 min. 24,1 sec. Familie-estafette: 1. Van Goor; 2. Cloeck; 3. Hölsken. GEEN SPREEKUUR De burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers houdt vrijdag geen spreekuur. (Advertentie) Deze kunt U verhogen door een prettig vuur. Een vuur van „CORNNIC" - „SEVEN-SISTERS" of „VICTORIOUS" AUeenverkoop: FRIESE VARKENMARKT 4 (Spaame, bij Viaduct) Telefoon 1-4-1-6-4 en 1-9-4-9-4. .v.v.v.y.v.v. v.v.v.v.v.v.v.v.v.v.v.v. WAV.VVW^WW.V.V.V.V. .W.V.W.V.W«wC%vCwWWflw»WtfWSW«VAV-VA' De heer F. J. Neuman (rechts) keurt één van de duiven, die was ingezonden op de nationale postduivententoonstelling in Rotterdam. „Het spijt me wel, dat ik alle duiven kwijt ben. Maar het is beter er nu mee op te houden, dan wanneei ik door ouderdom totaal niet meer in staat ben mij met de sport bezig te kunnen houden." Dat zegt de heer F. J. Neuman, een van de oudste duivenmelkers die Haarlem rijk is, terwijl hij ons de grote collectie bekers, oorkonden, diploma's en plaquettes toont, welke als herinne ring aan de vele sycessen zijn woon kamer aan de Nieuwe Gracht siert Met enige trots neemt hij de grote vaas in zijn handen, die hem zondag werd uitgereikt als prijs voor het door hem behaalde genereaal-kampioen- schap van de afdeling Haarlem. Met dit kampioenschap heeft de heer Neuman op waardige wijze de lange periode als duivenliefhebber afge sloten. Niet minder dan vijftig jaar heeft hij als lid van de Postduiven vereniging „De Snelvlieger" zich inge spannen voor het wel en wee van deze sport. Nog heel goed kan hij zich her inneren, hoe hij in 1911 voor de eerste maal deelnam aan een wed vlucht vanuit Spa en toen glunderend de vierde prijs in ontvangst mocht nemen. Dat betekende heel wat, want als beginnend duivenmelker moest je de dieren kopen van je zondagscenten en dat waren er meestal niet al te veel. Een paar jaar later werd hij in het bestuur van de „Snelvlieger" ge vraagd, nu niet direct wegens zijn bestuurlijke capaciteiten, maar we] om de schouders te zetten onder het zogenaamde „vuile werk". Dat hield in, dat je iedere week moest helpen bij het inkorven en dan de manden, zestien in getal, hoog op getast op een gammele handkar naar het station moest duwen voor ver zending. In de jaren 1923 en 1924 heb ik me flink drukgemaakt. Tot dan toe geschiedde het inkorven namelijk in de café's, wat nogal eens tot moeilijkheden kon leiden. Stad en land heeft hij toen afgelopen om voor dc verschillende verenigingen loka liteiten of pakhuizen op te zoeken. „U zult begrijpen dat ik de kroeg bazen daardoor lelijk tegen mij in het harnas heb gejaagd, maar dat kon me niet schelen." De heer Neuman heeft zich in al die jaren ook bijzon der ingespannen bij het organiseren van vluchten, waarvan de baten voor charitatieve instellingen waren. Dat was voor hem een bijzonder ple zierige kant van de duivensport, die hem veel voldoening heeft gegeven, in tegenstelling tot het „gokken", waar hij nog steeds niet aan wil. Op 2 oktober van dit jaar heeft hij al zijn duiven toen 82 exemplaren tezamen met zijn hokken en zijn klok verkocht. Alles bij elkaar heeft het de mooie som van ongeveer 4.500,- opgebracht, waaruit mag worden af geleid, dat de heer Neuman onder zijn duiven heel wat „beste" dieren had. Zondagovond, toen hij na afloop van de tentoonstelling van „De Snel vlieger" in het Krelagehuis, officieel zijn functie als voorzitter van deze vereniging neerlegde, heeft men hem als blijk van waardering en als dank voor het v.ele stimulerende werk dat hij verricht heeft, benoemd tot ere voorzitter van „De Snelvlieger". Dat alles wil niet zeggen, dat hij zich nu helemaal uit de duivensport zal gaan terugtrekken. Als keurmeester is hij nog steeds zeer actief en reist hij nog ieder weekeinde het hele land af om deskundige adviezen te geven en een juiste beoordeling te maken. Met enige tinteling in zijn ogen spreekt hij over zijn keurmeesterschap van zes jaar geleden, toen hij bij de beoordeling van de duiven die naar de Olympiade in Barcelona zouden gaan, zo juist gehandeld had, dat de Nederlandse inzending de eerste prijs verwierf. Tegen de tijd, dat volgens de kalender de winter begint, krijgen wij ieder jaar een grote brief van ir. Hollaar, de directeur van het Haarlems Waterbedrijf. Daarin vertelt hij, hoe men thuis moet handelen met de waterleiding, als de vorst los breekt, en hij verwacht, dat wij dat in de krant doorvertellen aan U. Sommige mensen hebber ons wel eens gevraagd, waarom ir. Hollaar alle waterverbruikers tenslotte zijn klanten niet zo'n waarschuwend en raadgevend papier stuurt. Ja, dat weten wij niet, en wij geven dus U weer door, dat U de verplichting hebt te zorgen voor het vorstvrij houden van de watermeter en de binnenlei ding, want eventuele schade is voor Uw rekening. Het is misschien ook goed het vol gende te weten. De meterputten moeten worden afgedekt met een houten bovendeksel, dat de put goed afsluit tegen de wind. Ligt die put buitenshuis, dan moet bovendien op halve hoogte een houten of tenminste 1 cm dik asbestcementen tussendeksel, voorzien van een handvat, worden aangebracht. Op winterige en zeer koude plaatsen is het raadzaam, bo vendien op het tussendeksel en nauw sluitend in de put een zak gevuld met stro aan te brengen. Afdekken met kranten, los stro en dergelijke is niet toegestaan, omdat daardoor de water put vervuilt. Watermeters, welke binnenshuis onder de vloer zijn geplaatst, moeten voorzien zijn van een overal goed sluitende omtimmering ter bescher ming tegen vorst. Indien deze omtim mering aldus de formulering in de brief dan wel de betonnen of ge metselde meterput aan de bovenzijde niet tegen de onderkant van de vloer aansluit, is het gewenst, een houten tussendeksel aan te brengen. Ir. Hollaar raadt verder iedere wa terverbruiker onder meer aan, zich te overtuigen, of nu reeds de hoofd kraan bij de watermeter goed afsluit. Is dat niet het geval, geeft dan onmid- delijk een berichtje aan het Water bedrijf, Kampersingel 4, telefoon 15257. Iedereen die de buurt tussen de Oude Weg en de gemeentelijke gas fabriek kent, weet ook dat de saam horigheid en het buurtverband van haar bewoners groot is. Dit blijkt uit het bestaan van liefst vijf actieve buurtverenigingen. Vijf buurtvereni gingen die er zijn mogen op een inwonertal van 1700. Nog meer verbaasd kunnen we zijn, als we kennis nemen van de hechte samenwerking die er tussen deze verenigingen bestaat. Elke activiteit van omvang door één der vereni gingen uitgevoerd op het gebied van toneel, volleybal, voetbal, speeltuin werk en ander clubwerk, wordt door de overige verenigingen gesteund. De buurtbejaarden in het bijzonder weten wat de resultaten van zulk een samenwerking kunnen zijn. De samenwerkende buurtvereni gingen hebben ook nu weer een ver rassing voor de bejaarden georga niseerd. Financieel gesteund door aNe buurtbewoners, hebben zij op 17 de cember een kerstavond in het buurt centrum De Brug gepland, welke alleen toegankelijk zal zijn voor de bejaarde buurtbewoners. Een avond van cabaret, toneel, zang en tractatie, waarop de bejaarden zich nu reeds verheugen. Tevens zullen er bij deze gelegenheid vleesbonnen overhandigd worden, waarop voor beide feestdagen volop gratis vlees verkregen kan worden. Niet alleen de bejaarden, ook de jeugd komt in deze buurt niets te kort. De Thorbeckebuurt geeft hier mee een voorbeeld van samenwerking te zien, dat tot navolging strekt en waarmee reeds goede resultaten zijn behaald. Wij wisten niet, dat er zoveel brei sterren onder onze lezeressen zijn. Vele hebben tenminste gereageerd op ons artikeltje van zaterdag, waarin wij alle brei-sterren opwekten deel te nemen aan de actie om windsel te breien voor de melaatsen-kolonies. Een der depots zo berichtten wij reeds is gevestigd bij mevrouw Ruigrok aan de dr. Ariënsstraat in Noordwijkerhout. De deelneemsters, die direct aan de slag gingen, hebben heel goed onze technische instructies opgevolgd maar in de toelichting heb ben wij vergeten te zeggen, hoe er precies gebreid moet worden. Daarom hierbij een technische aanvulling: altijd naar rechts breien. De echte brei-sterren weten dan voldoende, heeft men ons verzekerd. HAARLEM, 14 dec. Bij de wed strijden voor de onderlinge competitie, mo-est in groep I ook Huneker de kracht van Huyboom ervaren, v.d. Velde kan na zijn laatste overwinning, de degrada- tiezorgen voorlopig wel van zich afzetten. Pancras en Hartendorp gaven elkaar niets toe met als gevolg een remise als eindresultaat. Hoogland bood tegen v. Emmerik weliswaar krachtige tegen stand, doch stond na het afbreken van de partij toch iets ongunstiger. In goep 2 leed Stam andermaal een nederlaag en daar v. Keulen uit zijn partij niet meer dan een half puntje wist te be machtigen, voeren Haverkort sr. en Ouddeken hier wel bij. Mossinkoff gaat zich meer en meer aanpassen en snoepte zijn tegenstander een half puntje af. v.d. Stoop jr. zorgde door een zege niet verder by de leiders achter te komen. De partij tussen v.d. Stoop sr. en v.d. Meer werd afgebroken met een betere stand voor eerstgenoemde. In groep 3 kon ook Puts geen halt toebrengen aan de opmars van Haverkort jr. Nu Mak kans zag revanche te nemen voor zijn nederlaag uit de le ronde, nam Baas, die zelf won, de 3e plaats over van Lu nenburg. De uitslagen waren: v.d. Velde-Bleeke- molen 1-0, Pancras-Hartendorp '/«-Vi, Hoogland-v. Emmerik afgebr., Hune- ker-Huyboom 0-1, Mossinkoff-Holtkamp '/s-'/s, Staam-Joosten 0-1, v. Keulen-Ban ken ''/«-»/«, Raaphorst-v.d. Stoop jr. 0-1, v.d. Stoop sr.v.d. Meer afgebr., Lunen- burg-Mak 0-1, Baas-Raap 1-0, Puts-Ha- verkortjr. 0-1. Ladder: v. Schie-Reeu- wijk 0-1. Voor de Bondscompetitie speelde HWP 2 uit tegen Hoofddorp met als resultaat: v.d. Geer-Brohet 0-1, Duwel-Bleekemo- len 1-0, Korringa-Ouddeken 1-0, Schnie- ders-Haverkort sr. 1-0, v.d. Meer-i).d. Stoop jr. Ve-V», Reitsma-Raaphorst 1-0, C. Vermeule-Banken Appelmelk- v.d. Meer 1-0, Offringa-Holtkamp 0-1, v.d. Helm-Joosten 0-1, totaal 6-4. Een verdiende nederlaag! HEEMSTEDE, 14 dec. De afdeling Heemstede van de Koninklijke Algeme ne Vereniging voor Bloembollencultuur boudt vrijdagavond in het Verversings huis in Groenendaal een algemene le denvergadering. De agenda vermeldt onder meer de behandeling van de be schrijvingsbrief voor de Algemene ver gadering, die maandag in het Krelage huis wordt gehouden. Na afloop van de vergadering zal een eztra verloting worden gehouden. (Advertentie) HAARLEM, 15 dec. Over het af gelopen verenigingsjaar blijkt onze wie- Iermedewerker Jan Rooseboom de Vries zich het meest verdienstelijk gemaakt te hebben voor de Haarlemse wieler club HSV „De Kampioen". Aan hem wordt daartoe maandag 19 december tijdens een filmavondje voor de leden en donateurs in het clublokaal „Ken- nemerland" aan de Rijksstraatweg te Haarlem-noord de -„Wout Hoolboom" beker uitgereikt. Hij is het eerste niet- lid van de vereniging dat voor één jaar op deze beker beslag weet te leggen. Daarvoor is hij in het bezit geweest van de heren: Gerrit Voorting, J. v. d. Domhof, J. Engel, J. Stoop (tweemaal), J. Oostwal, F. v. d. Enden en W. Metz. HAARLEM, 15 dec. Bij de werk plaats van de Nederlandse Spoorwegen zijn binnenkort drie jubilarissen, die veertig jaar in dienst zijn. Op 20 de cember is het de heer A. van Weel van de Zomerkade 132. die in het be drijf als machinebankwerker werkzaam is. Op 10 januari jubileert de heer B. L. Meulenbroek, die ook bankwerker is. Hij woont in de Van 't Hoffstraat 216. Tenslotten jubileert de heer H. Koele- veld op 24 januari. Hij is hulpbank werker en woont Kruistochtstraat 35. HAARLEM ,14 dec. De derde ont moeting van de zwemcómpetitie Kring Haarlem Koninklijke Nederlandse Zwem- bond werd gisteravond door Njord in het Sportfondsenbad gehouden. Het was HPC dat de klok sloeg; alle eerste plaatsen waren voor HPC terwijl in en kele wedstrijden ook op de tweede en derde plaats beslag werd gelegd. In de wedstrijd 66 2/3 meter vlinderslag heren juniores kregen F. v. d. Eynde en Jo- han Bontekoe een felle strijd te voeren om de eerste plaats en was het slechts met een minimaal verschil dat Van de Eijnde als eerste geklasseerd werd, hoe wel de klokken voor beiden dezelfde tijd aangaven. De 200 meter vrijeslag heren werd op overtuigende wijze door Bonte koe gewonnen met 11,9 sec. voorsprong op zijn clubgenoot Koster. In de estafet te 5 x 33% meter vrijeslag jongens stak HPC II HPC I de loef af door te zegevieren. De voornaamste uitslagen van de wedstrijden zijn; 33% meter vlinderslag jongens adeling A: 1. R. Dix, HPC, 22.1 sec.; 2. P. Hunnik, HPC. 22,3 sec.; 3. B. Pieterse, HPC, 22,4 sec. 66 2/3 meter vrije slag meisjes afdeling B: 1. E. Remer, HPC, 46,7 sec.; 2. M. Bexnink, DWT, 47 sec.; 3. N. Dix, HPC, 47,6 sec. 200 me ter vrijeslag heren: 1. Bontekoe, HPC, 2 min. 14,5 sec.; 2. A. Koster Njord, 2 min. 26,4 sec.; 3. H. van Hem'ert, DWR, 2 min. 30,4 sec. 100 meter rugslag da mes: 1. H. Vlaanderen, HPC 1 min. 14,8 sec.; 2. L. Remer, HPC, 1 min. 18,8 sec.; 3. M. Bernink, DWT, 1 min. 28,2 sec. 5x33% meter vrijeslag estafette jon- gens A: 1. HPC 2 1 min. 47,4 sec.; 2. HVGB 1 min. 53,2 sec.; 3. Haarlem 1 min. 55,3 sec. 66 2/3 meter vlinderslag he ren juniores: 1. F. v. d. Eynde, HPC, 43,4 sec.; 2. J. Bontekoe, HPC 43,4 sec; 3. B. de Jong. HPC, 43.8 sec. 66 2/3, me ter rugslag dames nieuwelingen: 1. M. Neuteboom, HPC, 51,9 sec.; 2. N Dix, HPC, 53,7 sec.; 3. E. Blokker, HPC 54,6 sec. Zweedse estafette heren junioren 66 2/3 meter schoolslag, 100 meter vrije slag, 66 2/3 meter vlinderslag en 33% me ter vrfjeslag: 1. HPC I 3 min. 48,1 sec., 2. HPC II 3 min. 53,8 sec; 3, Njord 3 min. 59 sec. K.A.B. GAAT KIENEN De Katho lieke Arbeiders Beweging, afdeling Zandvoort, organiseert zondag 18 de cember voor leden en belangstellenden een „Grote-Kienavond" in het paro chiehuis in Zandvoort. Aanvang 8 uur. KLAVER JAS A VOND. De afdeling Honk- en Softbal van de R.K.S.V. Onze Gezellen organiseert vrijdag 16 decem ber een klaverjasavond in de zaal op het O.G.-terrein. Aanvang 8 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5