Katholieke Kweekschool in „Hertenduin" Albert de Klerk speelde kerst liederen NEDERLANDS BALLET met teleurstellende premières in Haarlem Otfft-Scuftunia Twaalf prijzen voor de Maria- school na natuurpuzzletocht „SUISSE" t Woningtekort nog altijd ernstig probleem Verhoging straatbelasting gedeeltelijk bestemd voor onderhoud van wegen TENTOONSTELLINGEN IN HAARLEM Dirk van Gulik en Hans van Wijk Machtiging aan B. en W. voor treffen van voorbereidingen B VAN NIEL Nylon. Damesmantels 1 broeders van de Christelijke Scholen hebben landgoed voor dit doel aan gekocht Heemstede gaat in op aanbod Haarlem BRIL van WEBER-^^! IN ZANDVOORT „De Groep" exposeert in de Vishal Drie maanden voor dronken pomp drijver BEGROTING BLOEMENDAAL ONDERZOEK NAAR WONINGEN AAN THORBECKELAAN Restauratie Het Oude Slof' f 43,75 VRIJDAG 16 DECEMBER 1960 PAGINA 5 Zes maandefi geëist wegens meineed burgerlijke Stand Haarlem Kerstgratificatie Kerstavond voor het Katholiek Vrouwengilde Kerstmiddag bejaarden Uitgelezen collectie KERST- en NIEUWJAARSKAARTEN Ook bedrukt met uw naam enz. One nlauwa model Barteljorisstraat 1 GABARDINE UNIFORMJASSEN Meer geld voor wegen V olkskredietbank m ETERNA HORLOGES Zilveren jubilaris bij Beijnes Kerstavond van buurt vereniging „Overveen" IN DIVERSE KLEUREN OIDS/I/M Speciaalhuis REGENKLEDING Beurs van New York as HEEMSTEDE, 16 dec. De Broe ds van de Christelijke Scholen heb- lfn het naast de Linnaeushol gelegen ^hdgoed „Hertenduin" in Heemstede 'ingekocht voor de stichting van een itholieke kweekschool voor jongens en 4, Reisjes. Ofschoon de plannen nog met Verschillende instanties in het bjj- gnider met het gemeentebestuur van ['hemstede moet worden besproken, Mart het in de bedoeling om in septem- van het volgend jaar met het on twijs te beginnen. 4e De plannen tot stichting van een ka- jjjolieke kweekschool in Haarlem o£ on middellijke omgeving bestaan reeds ang. Een onderzoek heeft destijds uit bewezen dat daarvoor in het gebied tus- Haarlem en Leiden plaats is. Van Jjat onderzoek werd voor het eerst ge- ^ag gemaakt tijdens een vergadering *an de R.K. Schoolraad voor het deke- ?aat Haarlem op 31 mei van dit jaar. «•middels hebben de Broeders van de christelijke Scholen (de Broeders van «a Salie, die ook in Heemstede een ®antal scholen leiden) uit Baarle Nas sau en de zusters Dominicanessen van "oorschoten een gecombineerd bestuur *0or de nieuwe school gevormd, waar aan de provinciaal van de broeders voorzitter is. Die combinatie is het gevolg van het 'landpunt van de minister van Onder- Mjs, dat de kweekscholen van de broe ders en zusters in Baarle Nassau en Reu ter te klein zijn en niet passen in het kweekscholenplan van het departement, «ij moeten worden opgeheven en samen gevoegd tot een grotere school, waar- Voor volgens een rapport van het Kaski Advertentie HAARLEM 16 dec. De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. Wiarda, eiste gistermiddag in de 'aak tegen een 24-jarige straatmaker Uit Zandvoort, die terechtstond ver dacht van meineed, zes maanden ge- ^njfenisstraf, waarvan drie maanden °Uvoorwaardeiijk en drie maanden voor- kardelijk met een proeftijd van drie «ar. ïjbidlangers voor het kantongerecht te ctarlem terecht gestaan voor stropen J14e Houtrakpolder. De verdachten had- verschillende hazen geschoten, {^aar beweerden op de zitting van het kantongerecht, dat ze niet met de voor opgezette bedoeling om te gaan stropen, pcnpolrt,!C in waren gegaan. Ze wilden 0 ®evveer inschieten, welke de soraat- utdKer enkele dagen tevoren had ge- kocnt. Met de lampen van de auto zou den ze een vast doel belichten, waarop "Je straatmaker zou schieten, „toevalli gerwijs" verklaarden de verdachten kien, „kwam er een haas in het licht, "ie we toen hebben geschoten. De straatmaker die bij het kantonge recht als verdachte en als getuige was gehoord, bevestigde dit eveneens. Zijn •Vee handlangers waren echter bij hun 1 erhoor overstag gegaan. De straatma ter werd direct daarop gearresteerd, tej verklaarde de valse getuigenis te •ebben afgelegd, omdat hü bang was, *at anders de auto verbeurd verklaard fou worden. Hij bleek hiertoe overge haald door de handlangers, die voor de "üto hadden gezorgd. In feite had verdachte er du® n.let zo "rg veel mee te maken gehad. Dit kwam c°k tot uitdrukking in het requisitoir Van de officier van justitie die hiermee dpkr hij zei, zeker rekening wilde hou- zw» -.Tegen meineed worden dikwijls ma?® straffen geëist soms wel acht dat a en dit is °°k wel nodi2 om" P ae rechtspraak voor een groot deel *s Sfbaseerd op betrouwbare getuigen, «onder dat, is een goede rechtspraak {het meer mogelijk," aldus mr Wiarda. «ij vond dat verdachte voor zijn daad •erantwoordelijk bleef. De verdediger, air. J. D. a. Viskil, bepleitte clementie ytndat, naar hij zei, de meineed niet het jünste effect heeft gehad op de veroor delingen voor het kantongerecht en hij Jierde eveneens aan, dat verdachte «lor de anderen er toe was overgehaald verzwijgen dat er was gestroopt. De :*chtbank zal over veertien dagen uit braak doen. y-ÊEVALLEN van een zoon: W. F. ^gijnckens-de Wit. a.ÊEVALLEN van een dochter: C. Par- 'eck-Buwalda; A. G. M. Beers-Veldt. v ONDERTROUWD: W. P. van Eek- en E. M. Henneke; M. H. Karsma n G. M. J. Clous. GEHUWD: N. M. de Zwager en W. o- Bosman; W. A. J. de Weijer en A. p- M. Hoogland; J. D. Groen en M. j. tv C. van Rijnsoever; J. C. Hoffman en S' M. H. Schouten; A. van Ling en H. Silvester; R. C. Hein en R. Akker- %om; B. A. M. Steffens en G. Tas. vGVERLEDEN: A. C. Bluijs-Koreman, «Jr., Kamperiaan; C. W. Gringhuis- ghomas, 58jr„ Kamperlaan; J. Grif fen, 85jr., Jan Evertsenstraat. plaats zou zijn in een van de zuidelijke randgemeenten van Haarlem. Aan die suggestie is thans gevolg gegeven door de aankoop van „Hertenduin". De mi nister heeft verder op de begroting van 1960 gelden voor de nieuwe school uit getrokken. Tijdens de gisteravond gehouden ver gadering van de Heemsteedse gemeen teraad heeft burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard op een desbe treffende vraag van het socialistische raadslid mevr. Van der Meulen-Houwer gezegd, dat het hem, grotelijks speet dat „Hertenduin" is aangekocht. Verder deede hij mede, dat de broeders een verzoek hebben ingediend om op het landgoed een bebouwing toe te staan. Mevr. Van der Meulen bracht de aan koop ter sprake nadat zij er bij B. en W. op had aangedrongen dat gestreefd moet worden naar behoud van de bui tens in Heemstede. HAARLEM, 16 dec. Dat het kerst gebeuren talrijke orgelcomponisten heeft geïnspireerd bleek gisteravond o. a. uit het Kerstprogramma, dat de stadsorganist Albert de Klerk op het Cavaillé-Coll orgel in het Concertge bouw vertolkte. De Klerk opende zijn recital met een fraai gespeelde partita over het ad- ventskoraal „Nun korom der Heiden Heiland" van de jong gestorven Duit se componist Hugo Distier. Behalve de Wiegende pastorale van Jean Roger- Ducasse en de polyphone variaties over „Komt, wilt U spoeden naar Bethle hem" van Jacob Bijster, speelde Al- bert de Klerk de joyeuse Noëls van 17e en 18e eeuwse componisten Daquin, Balbastre en Le Bègue. Daar deze mu ziekjes voor barokorgels zijn geschre ven was de prestatie van de organist, die deze tintelende composities reali seerde op een romantisch orgel, des te groter. Mede door de fijnzinnige re gistratiekeuze, die gepaard ging aan een zeer gedifferentieerd toucher wa ren deze Franse kerstliedbewerkmgen een feest voor het oor. A. Krt. Bij de giften, die gisteren bezorgd werden, was er een onder de ver melding: „Van mijn Kerstgratificatie". Een gelukkige gedachte voor dege nen, die nog niet op dat ided zijn ge komen. Velen immers kunnen zeker met de Kerstdagen iets extrfa's doen, omdat zij een gratificatie Ontvangen hebben. Groot is het aantal ook van hen, die niet alleen geen gratificatie ontvangen maar zelfs van een uiterst minimum moeten zien rond te komen. Waarom voor de Stille Armen geen Kerstgratificatie? U kunt er voor zor gen! Bij ons bureau werd bezorgd: F.N.A.W. ƒ2,50; Kerstgratificatie ƒ5,-; Per giro ontvingen wij: N.K. 10.-; P.G. 10,-; fa. J. W. 5,-; U de G. 2.50. U kunt uw gift overmaken op giro nummer 143480 ten name van de Nieu we Haarlemsche Courant met vermelding „Stille Armen". Uw gift kunt iu ook be zorgen bij ons bureau, Smedest.raat 5, of bij de sigarenmagazijnen B. van Odijk, Amsterdamstraat 12 en Ch. Spaas, Rijksstraatweg 21. HAARLEM, 16 dec. Met een kort welkomstwoord opende de waarnemend presidente mevrouw J. Smit-Warmer gisteravond in Restaurant Blrinkmanii de laatste bijeenkomst van dit jaar van het Katholiek Vrouwengilde, afdeling Haarlem. Een dameskoor onth;r leiding van mejuffrouw I, Nelissen bracht en kele kerstliederen ten gehoren. Dit koor van de contactgroep van gehuwde da mes in de Sint Jozef-paroetóe kwam verrassend goed naar voren. Hierna gaf de geestelijk adviseur van het gilde, kapelaan H. van 't Hart, een klankbeeld over het Kerstgebeuren door middel van lichtbeelden en grammo foonplaten. In een gezellige sfeer wer den na de pauze een vijftiental prijzen, waaronder taarten, fruitmanden en worsten, verloot. Tot besluit zong het koor onder meer verschillende kerstlie deren, het technisch zeer moeilijke „Ma ria Graciae" van Fauré, en het „Ave Maria" van Mendelssohn. HAARLEM, 16 dec. In gebouw Sint Bavo hield de Katholieke Bond van Be jaarden en Gepensioneerden, afdeling Haarlem, gistermiddag een Kerstbijeen komst. De waarnemend voorzitter, de heer J- van Kolk deelde mee, dat in [plaats van de heer Bottelier, die om gezondheids redenen heeft moeten bedanken, als penningmeester is aangesteld de heer A. Kempen. Pater Th. W. M. van Schie, de geestelijk adviseur van de Bond, hield een korte Kersttoespraak, waarin hij er op wees, dat het Kerstfeest een feest van de vrede is. „Ook in Uw bin nenste moet het vrede zijn" aldus pater van Schie toen hij de bejaarden aan spoorde niet ontevreden en wrevelig te zijn. Hierna werd de film „Twee .mensen gedraaid, die aller belangstelling en in teresse trok. Tot slot van de middag kreeg iedere aanwezige een verrassing. HAARLEM, 16 dec. Het Neder lands Ballet kwam gisterenavond in de stadsschouwburg met (voor Haar lem) drie premières en evenzovele te leurstellingen. Der grootste was voor ons het ballet „Lotswende", in op dracht van de gemeente Amsterdam gemaakt door Peter Appel, op muziek van Hans Kox en in een decor van Henk Perdok. In dit ballet figureert de tragische figuur van Orestes, die zich van zijn gewetenloos verleden wil losmaken. Hij danst zijn spel met Elec- tra, wordt geconfronteerd met de bo ze tijd, waarin hij met behulp van zijn zuster Electra zijn moeder Clytaimnes- tra doodde. Wanneer hij denkt van dat verleden -verlost te zijn, doemt toch weer die brandende herinnering op. Hij zal zijn eeuwige schuld met zich moe ten blijven dragen. Peter Appel heeft om dit gegeven een soms boeiend be- wegingsspel vervaardigd, maar hij is met tot de kern doorgedrongen. Hij be nadert slechts de tragiek, maar weet haar niet vast te grijpen zoals de Griekse tragedie dat vaak met een voudige middelen weet te doen. Kortom, het dram mist allure en in nerlijke kracht. De ontmoeting met het verleden op het achterplan geënsceneerd bood rijke mogelijkheden het gewetens conflict van Orestes scherp te merke- ren. Wat wij gisterenavond te zien kre gen was een wat sentimenteel opge zet spelletje, dat geen enkele emotie teweegbracht. Zonder enige emotie ook hebben wij zitten kijken tegen „De Witte Salaman der", een ballet in de choreografie van Paul Taylor op muziek van Joop pl01y kermans. In gemoede vraag je je at: (Advertentie) Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 d;, AN'DVOORT, 16 dec. Gistermid- Pi-ii vond in het Gemeenschapshuis de «hZjUltreiking Dlaats voor de deelne- aan de natuurpuzzletocht, uitge- cJ'even door de Natuurbeschermings- geJj'hissie Zuid Kennemerland. De bur- v»h 6ster van Zandvoort, mr. H. M. Vw.Pencmu, had zich daartoe bereid b»,*hlaard. In zijn toespraak wees de temeester de kinderen op de rust hien In de natuur vindt. Nu eens hw lawaai van het verkeer of radio, ge»? de stilte, onderbroken door het "ris van ecn vogel. In dit verband "Pta ierde> de burgemeester aan de uit- r*tlv van HM. de Koningin, dat men •eet, d moet hebben voor alles wat en groeit. bracht. dc burgemeester onwille- ?akelg °P z«n afwijzend standpunt ter- th van circussen. Elk dier behoort 4ier? natuurlijke staat te leven. Wilde VoJjh die voor circussen gevangen beginnen een lijdensweg zon der einde. Want wie beweert dat die dieren alleen met zachtheid allerlei kunstjes wordt beleerd, spreekt niet de waarseid. Overgaande tot de prijsuitreiking bracht de burgemeester een ere-saluut aan de Mariaschool waar 125 puzzles waren uitgereikt en 124 oplossingen wa ren ingeleverd. Deze school ging dan ook met twaalf prijzen strijken. De ere-prijs was voor Ina Roest, Gé Mole naar en Bennie Lefferts, de eerste prijs voor Jan Lukkassen. Agatha Vossen en M. Lefferts; de tweede prijs voor Hub van de Sommen, Joke Sjerps en Addie Kol en de derde prijs voor Ton- nie Vork, J. Zonneveld en Conny Core- man. Nadat in totaal 37 prijzen, be staande uit boekwerken of een doos chocolade, waren uitgereikt, ontvingen de kinderen een tractatie van het ge meentebestuur. Tenslotte wekte de bur gemeester de kinderen op het volgend jaar weer aan deze interessante en leerzame tocht mee te doen. wat willen ze nu precies? Matuur lijk, een Alexandra van Rijn bijvoorbeeld weet, wat dansen is, en d,at bewees zij ook heel sterk in dit ballet. Maar meer dan tot een opsomming van en kele technische prestaties komt men toch niet. Voorlopig blijft voor ons „De Witte Salamander" een groot raadsel. Hoewel wij dan een voorkeur zouden hebben voor die derde noviteit, een conventioneel „Clair de lune" van Alex Tchitchinadze op muziek van Debussy, werd het programma gedragen door David Lichine's „Invocatie" op muziek van Benedetto Marcello en door „Suite en Blanc" van Serge Lifar op muziek van Edouard Lalo. Beide balletten heb ben wij reeds bij een vorige gelegen heid besproken. Ten aanzien van de Suite voora] merken wij niet plezier op, dat, nu het ballet volkomen is in- gedanst, de artistieke presentatie ge lijk opgaat met de technische. Virtu ose prestaties kregen haar volle kans binnen een gespannen opgetrokken lij nenspel, dat zich verrukkelijik en vol wassen ontplooide. Een fantastische Joan Cadzow mocht met Irèrae de Vos, Andr|a Jungen en een fenomenale Ro nald Snijders menie open doekje in ont vangst nemen. W.H. Advenenti „PAOLA" dodern an toch gedistingeerc Vervaardigd van onverwoestbaar edelstaal Horlogerie SOLA-SPECIALIST Tel. 13131, Haarlem (hk Smedestr.) Zeestraat 13, Tel. 4970, Beverwijk HAARLEM, 16 dec. In de vishal aan de Grote Markt zal van 18 decem ber tot en met 7 januari een tentoon stelling worden gehouden van werken van leden van de vereniging van Haar lemse beeldende kunstenaars „De Groep". Ook zullen werken worden ge ëxposeerd van Raymond Picque. De wethouder van onderwijs en kunstzaken In de gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal de tentoonsteling za terdag 17 december om drie uur ope nen. HAARLEM, 16 dec. De officier van justitie bjj de Haarlemse Recht bank, mr. J. Wiarda, eiste gisteren drie maanden gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid tegen een 31-jarige pompdrijver uit Haarlem. Bovendien requireerde hij verbeurdver klaring van de in beslag genomen auto en onmiddellijke ingevangenneming van de pompdrijver. De man had op 26 september van dit jaar, toen hij na een verjaardagsfeestje en een cafébezoek 's morgens om ze ven uur van Amsterdam naar Haarlem reed met zijn auto, een aanrijding ver oorzaakt met een autobus. De buschauf feur, een 31-jarige Hillegommer, kreeg hierbij een shock en is nog steeds onder doktersbehandeling. Ongeveer een kwar tier voor het ongeval had een 48-jarige buschauffeur uit Haarlem een aanrijding met de auto vein verdachte ternauwer nood kunnen voorkomen. De pompdrij ver verklaarde ter zitting, dat hij over mand was door slaap, omdat hij die nacht niet naar bed was geweest. „En U hebt Uw auto toen niet aan de kant gezet, maar bent doorgereden, wat hoogst onverantwoordelijk was", zei de president, mr. F. P. E. Bloemarts. Hoe wel verdachte beweerde na één uur 's nachts niets anders gedronken te hebben dan koffie, bleek toch dat de hoeveelheid bier, die verdachte vóór dit uur gedronken had de oorzaak was van zijn vreemde rijden. De pompdrij ver toonde zich zeer berouwvol en knikte steeds instemmend bij de getui genverklaringen. Uitspraak over veer tien dagen. (Advertentie) U nif ormspecialis ten Zijlstraat 71 Haarlem BLOEMENDAAL, 16 dec. De ge meenteraad van Bloemendaal is don derdag de gehele ochtend en middag in openbare vergadering bijeen geweest voor het afwerken van een agenda van negentien punten. Een van deze agen dapunten was de vaststelling van de ontwerp-begroting voor 1961. Daartoe werd na een dag vergaderen, onder voorzitterschap van burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller besloten. De overige agenda was toen verder in een half uur afgewerkt. De raad was vol tallig op de nog steeds zieke wethou der mr. H. B. WUdt Meyboom na. Als voorzitter van de fractie van de K.V.P. sprak bij de algemene beschou wingen de heer F. K. J. FIJEN. Hü constateerde, dat in de laatste jaren de begrotingscijfers bij de uitgaven steeds ruim begroot zijn en dat de be grote ontvangsten niet onbelangrijk be neden de werkelijke inkomsten bleken te zijn geraamd. Dit streven heeft echter een aanmerkelijk overschot. Bij het antwoord van B. en W. heeft de wethouder van Huisvesting, mr. J. C. C. W. HIJSZELER, mededelingen gedaan over de ontwikkeling van het uitbreidingsplan aan de Kennemerweg. Bloemendaal ontving voor dit jaar een toewijzing van vierentwintig woningwet woningen. Spreker zou verheugd zijn, indien het toegewezen contingent voor 1961 niet kleiner zou zijn. Van de on geveer 250 in dit plan geprojecteerde woningen zullen er ruim tweehonderd door institutionele beleggers moeten worden gebouwd. De bouw van premie woningen is de gemeente immers niet toegestaan. Met dit antwoord was de fractievoorzitter van de PvdA, mr. H. W. VLIEGEN, geenszins tevreden. Bij de algemene beschouwingen had dit raadslid het woningtekort betiteld als de gemeentelijke vijand nummer 1. Hij betoogde, dat er in Bloemendaal wonin gen zijn gebouwd met een huur, die ver boven de draagkracht van een arbei der en kleine middenstander ligt. Hem is gebleken, dat voor de categorie wo ningen met een weekhuur tot 12,50 bij het bureau Huisvesting 37 urgente en 120 minder urgente gevallen zijn inge schreven. Voor huizen met een week huur tussen de 12,50 en 18,50 zijn deze aantallen respectievelijk 46 en 193. Wethouder Hijszeler merkte op, dat van deze bijna 400 woningzoekenden er 170 buiten Bloemendaal wonen. Zij hebben echter in Bloemendaal hun werk en wil len daar graag wonen. De grootste moei lijkheid is, dat de gemeente geen ge schikte bouwgrond heeft. In Vogelenzang zijn thans 24 woningwetwoningen in aan bouw. Verschillende sprekers uitten hun mis noegen over het feit, dat er nog steeds geen financiële regeling tussen rijk en gemeenten bestaat. De invoering van een rioolbelasting, waarop jhr. J. P. A. VAN LENNEP (prot. chr. gr.) had aangedrongen, wilde de voorzitter nog even achter de hand houden, totdat de noodzaak blijkt. Hij wilde de bevolking niet op nog meer lasten brengen. Jhr. Van Lennep zag deze belasting als een mogelijkheid om de inkomsten te ver hogen. Dit is nodig omdat een verdere bezuiniging z.i. niet mogelijk is zon der het verzorgingspeil van Bloemen daal aan te tasten. De onlangs ingevoerde verhoging van de straatbelasting brengt 110.000 op. Daarvan is 60.000,- bestemd voor on derhoud van wegen. Dit besluit werd met tien tegen vijf stemmen genomen, on danks de dringende raad van de voor zitter dat niet te doen. Slechts de vier leden van de KVP-fractie, alsmede me vrouw Fahrenfort-Meuffels (WD) volg den deze raad op. De overige leden schaarden zich achter het voorstel van de heer Vliegen om meer geld voor het onderhoud van wegen uit te trekken. Daarmee werd tevens tegemoet ge komen aan de wens van de prot. christ. groepering, die oorspronkelijk 86.000,- had gevraagd om de Zeeweg gedeelte lijk en de Van Lennepweg geheel te herstellen. De bouw van een nieuw raadhuis staat boven op de urgentie lijst. De voorzit ter noemde de toestand van de midden- De heer Grommers van „In 't Goe de Uur te Haarlesm, die er zijn dagwerk van maaikt om met veel elan te demonstreren, dat een mens in een goed uur niet leeft van brood alleen, heeft zyn zaak in de hoog te en in de breedte uitgebreid. Boven de tekeningenzaal is ae zol der ingericht tot een expositieruimte voor schilderingen, en naast het we kelijkse muziekprogramma is een week agenda geprojecteerd van wijnen met de daarbij behorende kaassoorten. Ter wijl de zolder wordt afgestemd op zijn nieuwe functie staan daar enkele schil derijen van Dirk van Gulik model voor de afwerking van de ruimte en de be lichting. Een verdieping lager kan men zijn tekeningen en aquarellen zien als tentoonstelling voor de maand decem ber. De klank van de naam en, de aanblik van het werk bevestigen dalt men met een ernstig en geëmotioneerd kunste naar te doen heeft. Maar nauwelijks een enkele tekening of aquarel is tot een gave expressie gevoerd. Een te groot ongeduld en een ontijdige impul siviteit met daarbij de eigenzinnigheid om nergens op terug te komen, drin gen zich aan ons op als de oorzaak daar van. Men ziet de strijd met de idee, voelt het enthousiasme mee aan, maar men wordt het beslissende meester schap over de materie en de midde len niet gewaar. Het meeste van dit werk blijft voor stand in Bloemendaal zorgelijk. Hier tegen kwam mr. Vliegen in het ge weer. „De welvaart van de midden stand straalt af van de auto's, die de middenstand gebruikt. Bovendien kopen vele inwoners elders, omdat men in an dere plaatsen en grote steden goedkoper terecht kan dan in Bloemendaal." Door iets meer geld uit te trekken voor het stroomverbruik zal binnenkort een gedeelte van de straatverlichting in plaats van om elf uur eerst om half twaalf worden gedoofd. HEEMSTEDE, 16 dec. Op korte termijn zal de dienst van Openbare Werken van Heemstede een rapport uitbrengen over wat mogelijk de die pere oorzaak kan zijn dat enkele tien tallen woningen in de Thorbeckelaan in Heemstede gedurende het stormach tige Sint Nicolaasweekeinde zoveel te lijden hebben gehad. Dat deelde wet houder VAN LENT (K.V.P.) aan het einde van de gisterenmiddag gehouden raadsvergadering mede, nadat de he ren VAN DER LINDEN en ZEG- WAART, beiden van de K.V.P., had den gevraagd wat B. en W. van plan waren te doen. Over de schuldvraag wilde de heer Van der Linden (nog) niet spreken, al liet hij wel duidelijk blijken, dat hij daarover een bepaalde mening had. De heer Zegwaart nam het de wethouder kwalijk, dat er niet gereageerd was op eerder door de bewoners van deze huizen geuite klachten. Hij drong er op aan, dat er spoedig en grondig zou worden ingegrepen. Mevr. VRIEZENDORP-DE CLERCQ (V.V.D.) bracht wethouder Van Wijk ter kennis, dat als gevolg van de verminderde gasdruk in de avonduren de spaarbranders in de gij- sers niet blijven branden. Dat daaraan gevaren verbonden zijn is duidelijk. De wethouder zegde een onderzoek toe. HEEMSTEDE. 16 dec. De beschei den nota over de gelegenheid die Haar lem inwoners van Heemstede biedt ook gebruik van de Volkskredietbank-nieu- we-stijl te maken heeft gisterenmiddag in de Heemsteedse gemeenteraad aan leiding gegeven tot een discussie, even eens van bescheiden omvang. De heer VERHOEVEN (K.V.P.) bedankte B. en W. voor de onderhandelingspositie, die z(j ten opzichte van Haarlem had den weten te breiken. Deze bewering werd door de fractievoorzitter van de V.V.D.de heer RUTGERS op de hak genomen. „Heemstede heeft er niets voor hoeven doen. B. en W. hebben een voudigweg afgewacht, wat er in Haar lem uit de bus kwam". Hij vreesde, dat het door Haarlem voorgenomen tarief van acht percent niet gehandhaafd zou kunnen worden, omdat er te zijnertijd wel een nieuw gebouw zal komen. Naar zijn mening zouden B. en W. er beter aan hebben gedaan, wanneer zij ook nog andere mogelijkheden onder ogen hadden ge zien. Zijn gedachten gingen uit naar een stichting van particulieren, die met behulp van een aantal secretarie-amb tenaren een kredietbank zouden moe ten leiden. Er is alle aanleiding om op het voor stel van Haarlem in te gaan, zei de heer VERKOUW (P.v.d.A.). Een parti culiere instelling ls zowel nadelig voor de gemeente als voor de deelnemers, was de mening vari de heer ZEGWAART (K.VJ?.). Met deze beide beweringen was wethoudenr VAN WIJK (Pr. Chr.) het helemaal eens. Geen enkele bank is gecharmeerd op kredieten beneden de vijfhonderd gul den en nog minder op de administra tieve rompslomp. HOKKENSHOW Zaterdag 17 en zondag 18 december organiseert de Haarlemse Postduiven Vereniging H.A.K. in het clublokaal. Lange Bo gaardstraat 1, haar jaarlijkse hokken- 6how. Iedereen heeft vrij toegang tot de tentoonstelling, die zaterdag van 17 tot 22 uur en zondag van 10 tot 17 uur geopend is. (Advertentie) ook met gouden band Grote Houtstraat 86 - Haarlem Speciaalzaak sinds 1S83 HEEMSTEDE, 16 dec. Pas aan het einde van het debat over „Het Oude Slot" gistermiddag in de Heemsteed se gemeenteraad werd duidelijk wat de raad en de wethouders verstonden on der het verlenen van een machtiging aan B. en W. om voorbereidingen te treffen voor voortzetting van de restau ratie en welke interpretatie burgemees ter mr. A. G. A. ridder van Rappard daarvoor had. Hij probeerde de raad te binden aan de toezegging van het Rijk, dat voor vijftig percent in het subsidi abele gedeelte van de restauratiekos ten wil bijdragen als het hele project inclusief de beroemde Vredesbrug wordt hersteld. Wethouder OORVER (VVD) vertolkte heel duidelijk de ge voelens van de raad, toen hy zei: „Als besloten wordt om aan B. en W. mach tiging te geven en dat zou betekenen, dat wij ook de subsidie aanvaarden, dan stem ik tegen". Daarna deed de raad deze duidelijke uitspraak: alleen voor bereidende maatregelen en een gede gen uitweking van het plan. Meer niet. Pas wanneer dat plan bekend is zal de raad beslissen of de restauratie moet doorgaan of niet. Mevrouw VRIESENDORP DE CLERCQ (WD) noemde de nota van B. en W. langdradig, onvoldoende, on duidelijk en onzakeiyk. Met het voorne men om „Het Oude Slot" te restaure ren kon zij instemmen, maar niet omdat er een woning beschikbaar komt en ook niet omdat er een onderkomen is ge maakt voor de Bescherming Bevolking en de jeugd. Het gaat hier om de restau ratie van een kunsthistorisch object. Daarom dient de leiding te berusten bij een deskundige en niet bij de dienst van Openbare Werken. Zij vroeg, waarom er geen gebruik meer is gemaakt van het plan, dat destijds de Amsterdamse ar chitect A. A. Kok heeft ontworpen Naar haar mening diende de zaak te worden aangehouden, totdat de raad een goed inzicht heeft gekregen in de juiste bedoelingen van B. en W. In me vrouw VAN DEP. MEULEN-HOUWER (PvdA) vond zij een medestandster. Nadat de heer VERHOEVEN (KVP) Crayon-tekening van Dirk van Gulik, te zien op de expositie van „In t Goede Uur" ons gevoel steken in de poging. Tussen geen verwantschap aantreffen, maar in effecten in zijn haast fotografische co- grootse momenten van impulsieve beeld- de diepere lagen zijn er zeker gelijke pieerlust is er toch méér ontstaan dan kracht blijft de vlek staan, die niet tot uitgangspunten. De schilder H. F. Boot een documentaire illustratie voor een leven is gekomen en soms de suggestie- noemde de eerbied voor het ambacht boek over natuurltjke%iistorie. Over de ve kracht van het overige schaadt. zulk een geërfde eigenschap toen hij miniatuurmatige paneeltjes ligt een In deze tentoonstelling wordt men met enkele vriendelijke woorden de waas van poëzie die door het kunste- meer met de creatieve pijn (San met het tentoonstelling inleidde. Zo kan men ook naarschap van Hans van Wijk aan het glorieuze van het kunstenaarschap ge- de plastische waarden in het werk als penseel is meegegeven. Technisch knap confronteerd. Maar ook het kennis ne- een milieu-invloed aanmerken. Zijn va- is dit werk, dat groot blijft in visie men van dit facet is leerzaam en leidt der immers is de beeldhouwer Charles bij zo verregaande verfijning van obser- van Wijk. Maar de zoon heeft met al vatie. Maar het kanpste is dat bij zulk die bindingen in de rugzak toch zij-i een nadrukkelijk nagestreefde echtheid eigen weg willen gaan van weergave, de voorstelling in belang rijkheid wordt teruggehouden bij de wer- In de keuze van zijn onderwerpen is king van het schilderijtje als nieuwe ij „De Ark" (Nieuw Heiligland) hi) persoonlijk. Wat hij schildert is de creatie. Naast de bewondering voor de tot begrip. Kleinzoon van Mans kan men het jaar wit werk heel kleine wereld van bessen, kevers, natuur is het wonder van het kunst- aantreffen van de Haagse schil- mos en vlinders en dit op een uiterst werk een zelfstandige grootheid gebie der Hans van Wijk, die een kleinzoon minitieuze wijze. Bij al die nauwkeu- ven. m is van Jac. Maris. Uiterlijk, zal men righeid van stofuitdrukking en glans» L. T. soneel BEVERWIJK 16 dec, Hoewel eerst vandaag het feit herdacht diende te worden, dat de heer N. C. Stienstra ï,oor- ?L,jaaï, zÜn intrede deed bij de Koninklijke Beijnes, werd reeds gister middag in de smaakvol versierde kan tine van het hoofdgebouw, het jubi leum gevierd, in aanwezigheid van di rectie, familieleden en genodigden. Op gebruikelijke wijze werd de jubi- laris verwelkomd, waarna drs. W. L. Beijnes, de heer Stienstra toesprak. Spreker las een telegram, van zijn mede-directeur, ir. G. O. J. van Ditz- huyzen voor. In het vervolg van zijn rede, stipte spreker even de moeilijkheden aan die rond het loongeschil waren gerezen, en prees daarby het gezonde verstand van de werkers uit de fabriek. Tevens me moreerde hü dat de winstdeling over I960 2'/t pet. hoger zou liggen dan vo rig jaar en dat gestreefd werd naar de vrije zaterdag en tevens naar een gereglementeerde winstdeling, in sa menwerking met de V.M.F. Namens de Maatschappij voor Han del en Nijverheid, speldde de directeur de jubilaris de zilveren medaille op en overhandigde hem, de daarbij behoren de oorkonde en namens de directie een enveloppe met inhoud. Na een intermezzo, van de Bever- wijkse violiste mevrouw B. de Graad, aan de piano begeleid door de heer E. Huiting, sprak de heer J. Okx chef van de metaalhal waar de jubilaris werkzaam is. Uit naam van het Jubileum- en Ont spanningsfonds, sprak de heer H. Boerse, en overhandigde de jubilaris een geschenk namens het gehele per- el. de raad had voorgerekend, dat bij dc restauratiekosten ook het renteverlies moet worden geteld, stelde wethouder Corver nadrukkeiyk vast, dat het in eerste instantie alleen maar gaat om het verlenen van de gevraagde mach tiging. Als de voorbereidingen zijn ge troffen komt pas de vraag aan de orde of de restauratie al dan niet moet wor den voortgezet. Naar de mening van B. en W. dient het herstel inderdaad op nieuw ter hand te worden genomen, ook al zou de provincie geen subsidie ver lenen. De tot nu toe gemaakte kosten zouden anders nutteloos zijn geweest. Wethouder VAN LENT (KVP) stelde mevrouw Vriesendorp gerust met de mededeling dat er in tut verleden steeds overleg is geweest met de des kundigen van Monumentenzorg. Boven dien heeft het college het advies ge- vraagt van architect Van der Mark uit Amersfoort. Het plan van de heer Kok was te kostbaar. Na de vertogen in tweede instantie bleek pas. dat de burgemeester duide lijk een andere mening had over het verlenen van de gevraagde machtiging aan B. en W. Als de raad het college machtigt dan impliceert dat een totale restauratie. Maar daarmee was de raad en met name wethouder Corver het niet eens. De raad wil alleen een inzicht in het plan hebben en dan pas beslissen of de restauratie al dan niet moet worden voortgezet. Aldus werd be sloten. Verder voteerde de raad een kre diet van 16.000 voor het treffen van enkele voorzieningen in het rechter- bouwhuis van „Het Oude lot". OVERVEEN, 15 dec. In „Bloe- menheuvel" aan de Bloemendaalseweg zal de buurtvereniging „Overveen" dinsdag 20 december een Kerstavond or- faniseren. Medewerking wordt verleend oor het „Overveens Vocaal Ensemble" onder leiding van mevrouw T. Mon driaan Ligthart, Gerda Luttik, declama tie, Marcel Dirickx, bariton en Guus Spaan, fluit. (Advertentie) DAMES- EN HERENMODES KRUISWEG 77 HAARIIH Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric Genera) Motors Kennecott Copper K.L.M Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S. Steel 14/12 44% 391/4 40>/2 76V, 41% 74% 25% 27% 53% 53% 32% 38' 19% 47% 39% 20% 76 15/12 43% 39% 39% 75% 41% 26% 53% 53% 32% 38% 20 48% 38% 20% 75% Stemming: nauw. prystaoudeno

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5