Enige overlevende jongen van 11 jaar D r I 1 EÉN voor verzekering arbeidsongeschiktheid Voor elke loontrekker recht op uitkering alle Haile Selassie zit weer in het zadel Nog niets hekend over lot van de kroonprins CITROEN Overvloedig regen Veel te weinig zonneschijn Isar Eén Nederlander bij slachtoffers Sociaal Economische Raad adviseert Ongevallenwetten moeten verdwijnen STAATSGREEP MISLUKT Ziekenfonds premie vastgesteld op 4,9 pet. Prinses Birgitta naar de r.-k. kerk? HET WEER IN 1960 K.R.O. willigt ontslag van voorzitter in weer Zacht weer worden nu ook thuisbezorgdj Heynis Automatieken BEAUJ0LAIS 1957 w. JAGER gerlings PERMANENT G0NFLANTE geert hoogeveen J. J.v. Kooten Met Auto tegen boom; chauffeur omgekomen ZATERDAG 17 DECEMBER 1960 84ste JAARGANG No. 30701 NEW YORK, 17 december (Rtr., U.P-I-) Boven de Ame rikaanse miljoenenstad New York heeft zich gisteren de grootste ramp tot nu toe in de geschiedenis van de burgerlijke eb militaire luchtvaart voltrok ken. Twee passagiersvliegtuigen, jnet in totaal 128 personen aan poord, kwamen daar met elkaar in botsing. Beide toestellen stort ten brandend neer. Alle inzitten den, op één na, een jongen van elf jaar, kwamen om het leven. Bovendien werden op de grond tenminste zes personen gedood door de neerstortende wrakstuk ken, zodat deze ramp, die heel New York in opschudding bracht, aan 133 personen het leven heeft gekost. Over de °orzaak van de botsing tast men tot op heden nog volkomen in het duister. Het ene toestel was een DC-8 straalverkeersvlieg- tuig van United Airlines (76 Passagiers, bemanning van ^even), het andere een viermo torige Superconstellation van Trans world Airlines veertig passagiers, bemanning van vijf). De DC-8, die uit Chicago kwam en °P het punt stond te landen op het New Yorkse vliegveld Idle- Wild, stortte neer tussen enkele grote flatgebouwen aan Flatbush Avenue, een volkswijk in Brook lyn. De Superconstellation, die eveneens op het punt stond te landen, op het New Yorkse Onze kroketten en gebak P. de Marcilly frères f 3.75 per fles N.V. WIJNHANDEL SPaarne 86-92 - Tel. 10112 GEEF TOCH bekering handschoenen B®staurant „DE NACHTEGAAI" 0|,9e Haantjes van 't spit vliegveld La Guardia, vloog nog even door, maar kwam toen met een geweldige steekvlam tot ont ploffing. Het stortte neer op het vliegveldje Millers Field, de plaats die de piloot voor de noodlanding had uitgekozen. eze foto geeft een goed beeld van de ravage, die werd aangericht toen een DC-8 van United Airlines neerstortte op Flas- bush Avenue in de Newyork- se wijk Brooklyn, na in de lucht in botsing te zijn geko men met een Superconstella tion van Trans World Airlines. (Telefoto) DEN HAAG, 16 december De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft de premie voor de verplichte zie kenfondsverzekering voor 1961 vastgesteld op 4,9 procent. Dit op grond van de jongste cijfers der te verwachten loonsom in 1961, ontleend aan de raming van het Centraal Planbureau. Luistergeld omhoog BANANEN ZIJN VOEDZAAM (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 17 december Het meteorologische jaar dat deze maand is afgesloten, is in meer dan één opzicht merkwaardig geworden. Wanneer wij de cijfers met die van 1959 vergelijken zijn de verschillen in regenval en uren zonneschijn buitengewoon groot, maar ook met de „normaalcijfers" vergeleken doen zich grote afwij kingen voor. Over de winter en het voorjaar is over het algemeen weinig Kwaads te zeggen. De eer ste helft van mei was zelfs bij zonder warm en af en toe kon men lezen dat er in landbouwkringen opnieuw een grote droogte werd gevreesd. Juni was de zonnigste en warmste maand yan het jaar. De omslag naar depressierijk regenweer was zeer markant. Zondag 26 juni was het nog warm en stralend. Daarna kwam plot seling de omslag. De zomer werd bijzonder nat en de herfst sloot zich hierbij aan. Lange suède en nappa mantels N evelig ®UHEAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. ÜJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Erectie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severlw. NIEUWE HAAR1EMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. 133 doden bij botsing van twee vliegtuigen boven New York Advertentie i Cr- Markt 19 - Tel. 20414 Houtplein 3 - Te|. 20471 1 '""IIIIIIIIimilllilllllllMllllllllllllllliiiiiiiiiiiinn,,,,! Een voortreffelijke wijn Gedurende de maand december bij afname van 12 flessen 5 reductie. hAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG RWKSSTRAATWEG 10 - LISSE verkrijgbaar tn 10 variëteiten. e*"veer nu voor exclusieve diners op Kerstdag en Nieuwjaarsdag. Telefoon: 0 2530—34 00. De knaap van elf jaar, die als enige van de passagiers uit beide vliegtuigen de ramp heeft overleefd, is Stephen Baltz uii de Amerikaanse staat Illinois. HU werd in bewusteloze toestand naar een ziekenhuis gebracht, waar hij later tot bewustzijn kwam. Zijn toestand is zorgwekkend, maar niet hopeloos. Zijn lichaam is voor zestig procent met brandwonden overdekt en Stephen heelt ook inwendige kneuzingen en een been fractuur opgelopen. Hij heeft zijn leven danken aan het feit, dat hij uit de DC-8 werd geslingerd voordat dit toe- °5, «J® Srond smakte. Zijn horloge was stil blijven staan op 9.37 uur (16.37 uur Nederlandse tijd). Stephen Baltz reisde alleen. Hij v.~as onderweg naar New York om de Kerstdagen door te brengen bij zijn ouders. Zjjn moeder en zjjn zusje be zochten hem gisteravond in het zieken huis. Hij vertelde hen: „Ik herinner me nog, dat ik naar buiten keek. Alles was met sneeuw bedekt, net rn een sprookje. Het was een prachtig gezicht. Plotseling was er een klap. Het vlieg tuig begon te vallen en alle mensen schreeuwden en sprongen overeind. Ik bleef ziften en toen viel het vliegtuig op de grond. Daarna weet ik niets meer totdat ik hier in het ziekenhuis wakker werd." Het neerstorten van de DC-8 veroor zaakte in een minimum van tijd een geweldige brand, omdat de vlammende kerosine uit het vliegtuig over verschil lende huizen werd verspreid. Brand weercorpsen uit zeven verschillende ka zernes probeerden het vuur te blussen, maar daar was voorlopig geen begin nen aan. Uit alle delen van de stad, en ver daarbuiten, schoten ook ambu lances en EHBO-eenheden toe, maar zij konden vrijwel niets uitrichten. Zij moester zich beperken tot het over brengen van de stoffelijke overschot ten, voorzover deze geborgen konden worden, naar ziekenhuizen en hospi talen. De ravage, die door het neerstor tende vliegtuig werd aangericht, was verschrikkelijk. De brand was de grootste, die New York ooit gekend heeft. De politie noemde het een won der, dat slechts vier personen op de grond om het leven zijn gekomen. Uit de Superconstellation, die neer stortte op Staten Island, konden in eerste instantie nog zes mensen wor den gered. In helicopters van de kust wacht werden zij overgebracht naar een ziekenhuis. Kort na aankomst overleden zij alle zes. De paniek, die de ramp in New York veroorzaakte, heeft het reddings- en olussingswerk aanvankelijk enigszins belemmerd. Hoofdcommissaris Kenne dy moest zelfs via de radio een beroep doen op alle inwoners van de stad om hun kalmte te bewaren. Zijn manschap pen moesten enkele malen hardhandig optreden om de tienduizenden mensen, die ontzet naar Brooklyn en Staten Island waren gesneld, op een afstand te houden. United Press International meldt uit New York, dat ook een Nederlander bij de ramp is gedood. Het is de heer F. H. Enklaar, assistent-bedrijfsleider van de N.V. Blikemballagefabriek Tho massen en Drijver in Deventer. De heer Enklaar, die in de DC-8 reisde, was onderweg naar Nederland om daar de Kerstdagen door te brengen. Hij was gehuwd, maar heeft geen kinderen. De elfjarige Stephan Baltz uit Illinois, de enige overlevende van de vliegtuig ramp boven New York, dankt zijn leven aan het feit, dat hij uit de DC-8 werd geslingerd voordat deze op de grond smakte. Op de foto ziet men hem on middellijk nadat men hem op straat in de sneeuw had gevonden. (Advertentie) Wagenweg 29, Haarlem Telefoon 20518 COIFFURE CREATION De ideale basis voor de meest moderne coiffures meest houdbare Dï-N HAAG, 15 december In een advies aan de staatssecretaris van So ciale Zaken zegt de SER, dat er geen reden is het onderscheid tussen beidsongeschiktheid ten gevolge v; een bedrijfsongeval en arbeidsonge schiktheid engevolge van een andere oorzaak te handhaven. Dit standpunt zou kunnen leiden tot een arbeidsonge schiktheidsverzekering, waarin de zie kengeld-, ongevallen- en invaliditeits verzekering zjjn samengevoegd. Thans zijn er drie takken van sociale verzekeringen waaraan de verzekerden in geval van arbeidsongeschiktheid aanspraken kunnen ontlenen. De onge vallenwetten geven aanspraak op uit kering wanneer de ongeschiktheid is veroorzaakt door een bedrijfsongeval. Zij geven tevens aanspraak op genees kundige behandeling. Als de arbeidson geschiktheid een andere oorzaak dan een bedrijfsongeval heeft kunnen ver- 7- iCfden 52 weken trekken van de „fftewet. Tenslotte geeft de Invalidi- de verzekerden, afgezien van recht ^aak van de invaliditeit, het tenmincP jen ir>validiteitsrente indien heef? bestaan. invaliditeit een half 'aai Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM ZIJLWEG 26 HAARLEM A-agent: GAR v. DRIEL Hoofddorp. B-agent: J. J- v KOOTEN, Haarlem De SER heeft nu op verzoek van de staatssecretaris geadviseerd over een gewijzigde opzet van deze sociale ver zekeringen. Evenals de Sociale Verze keringsraad heeft de SER reeds eerder in het kader van deze wijzigingsopzet geadviseerd. Zo was er reeds een ad vies gewijd aan de problemen die sa menhangen met het verdwijnen van de Invaliditeitswet. Een algehele samenvoeging van de drie sociale verzekeringen wordt op korte termijn niet mogelijk geacht. De Ziektewet is immers gekoppeld aan de Ziekenfondsverzekering, terwijl de kring van verzekerden voor de Ziekte wet weer kleiner is dan die van de on gevallenwetten en de Invaliditeitswet. De SER stelt nu voor de ongevallen wetten in te trekken, de maximum- uitkeringsduur van de Ziektewet terug te brengen tot 26 weken en tenslotte een arbeidsongeschiktheidsverzekering tot stand te brengen voor alle loon. trekkenden (dus zonder loongrens), waarbij recht op uitkering gaat ont staan wanneer de arbeidsongeschikt heid hoe die ook is ontstaan lan ger dan 26 weken geduurd heeft. De uitkeringen van de arbeidsonge schiktheidsverzekering zouden afhanke lijk moeten zjjn van het verdiende loon met inachtneming van een maximum-loongrens en de mate van arbeidsongeschiktheid. Bjj een ar beidsongeschiktheid van 0-25 pet. wordt geen uitkering gegeven. Bij een onge schiktheid van 25-35 pet. wordt de uit kering 20 pet., daarna telkens stijgend met 10 pet. naarmate ook de onge schiktheid 10 pet. hoger ligt. Zo krijgt men bij ongeschiktheid van 75-85 pet. een uitkering van 70 pet. Is men voor meer dan 85 pet. arbeidson geschikt dan krijgt men een uitkering van 80 pet. Verder gaat de uitkering niet. Zij zou ook moeten ophouden wanneer de verzekerde 65 jaar wordt. De premie van de arbeidsongeschikt- STOCKHOLM, 17 dec. (Rtr) De Zweedse prinses Birgitta en prins Jo- hann Georg von Hohenzollern, wier ver loving donderdag bekend is gemaakt hebben gisteren in Stockholm een pers conferentie gehouden. Er werden o.a. vragen gesteld naar aanleiding van ge ruchten, dat de prinses tot het rooms- katholicisme, de godsdienst van haar verloofde, zal overgaan. De prinses raakte door deze vragen kennelijk wat in verlegenheid. Daarop stemde zij in met hetgeen haar moeder, prinses Si bylla, en prins Johann zeiden, name lijk dat het nog te vroeg was voor een besluit in die richting. DEN HAAG, 17 december Minister Cals is „voorshands" van mening dat op den duur niet aan een verhoging van de luisterbijdrage zal zijn te ontkomen Dat zegt de bewindsman in zijn memo rie van antwoord. Hij noemt nog geen datum. heidswet wordt voor de helft door de werknemer, voor de andere helft door de werkgever gedragen en uitgedrukt in een percentage van het loon, met in achtneming van een maximum-loon grens. De premie zal verder per be drijfsvereniging verschillen voor uit- keringsgevallen, welke nog geen twee jaar geduurd hebben. Voor de langdu rende gevallen wordt de premie voor iedere bedrijfsvereniging dezelfde. Eni ge leden van de Raad vinden iedere differentiatie naar premie ongewenst. ADDIS ABEBA, 17 dec. (AFP, Rtr., UPI) Radio Addis Hbeba heeft gis teravond omgeroepen, C t keizer Haile Selassie in de hoofdstad van zijn land is teruggekeerd, dat de staatsgreep te gen zijn bewind volkomen is mislukt en dat het gezag van de regering volledig is hersteld. De opstandelingen worden door het leger achtervolgd, aldus de verklaring, en zullen spoedig worden gearresteerd. Deze berichten werden la ter bevestigd door de Ethiopische am bassadeur in Washington. De gevechten in Addis Abeba zijn geëindigd en het leven in de stad is weer normaal, zo voegde de ambassadeur hieraan toe. In de verklaring van radio Addis Abeba werd gezegd, dat de opstand werd uitgevoerd door een paar onte vreden officieren, die hebben gepro beerd de hoofdstad te veroveren. „Hun poging mislukte echter, toen het leger en de luchtmacht, gesteund door de burgerbevolking, zich in naam van keizer Haile Selassie I meester maakten van de stad. Zij hebben de officieren van de Keizerlijke Garde, die de opstand leidden, gearresteerd. De regering van de iz°r is weer vast aan de macht. In Addis Abeba heerst orde en vrede", aldus de radio boodschap. Over het lot van kroonprins Asfa Wassen en van de door hem benoemde minister-president Ras Imroe is nog niets bekend. Keizer Haile Selassie gaf gisteren in Asmara, de hoofdstad van Eritrea waar hij eerst landde alvo rens d cr te vliegen naar Addis Abeba een verklaring uit waarin hij zei „Ik kan nog niet zeggen of de staats greep van buitenaf of in mijn land zelf is opgezet. De hele keizerlijke familie verkeert in goede gezondheid. Ik kan niet geloven, dat mijn zoor kroonprins Asfa Wassen, zich in een dergelijke aan gelegenheid heeft gemengd. Ik twijfel er niet aan dat zijn naam door de rebel len is misbruikt." De gezant van Ethiopië in Stockholm verklaarde gisteravond, dat alle berich ten over het mislukken van de staats greep „volkomen vals" zijn, maar toen de journalisten hem nader aan de tand veelden, gaf hij toe dat hij sinds don derdagmiddag niets meer van de nieu we regering in Addis Abeba had ver nomen. De gezant, Teferi Chareou, zei donderdagavond op een persconferentie, dat keizer Haile Selassie ,„een moorde naar, plunderaar, ontvoerder en volks misleider" is en hij heeft derhalve al le reden te blijven geloven, dat de door hem zo warm begroete staatsgreep een succes is geworden. Niettemin zal hij zijn baantje nu wel kwijtraken.... Eenzelfde lot is ongetwijfeld de Ethio pische ambassadeur in Leopoldstad be schoren, die gistermorgen vol vreugde mededeelde, dat de Ethiopische VN- troepen in Congo „de door ons allen zo lang verwachte revolutie" eensgezind en vol enthousiasme steurn en. lAdnenentie) LIMOUSINE f 5525.- COMBI 1 6295.- Advertentie) In zijn geheel is 1960, wat de tem peratuur betreft, vrijwel normaal ge bleven, al stak de zomer hierbij on gunstig af. De grootste afwijkingen kon men waarnemen bij de zonne schijn en de regenval. Behalve april en juni gaven alle overige maanden alhier minder zon dan normaal. In augustus was er een tekort van 72 en in juli van 54 uur. Ook de regenval was enorm. Op enkele plaatsen sloeg augustus met meer dan 160 mm regen zelfs een record. Van redelijk zomer weer was vrijwel geen sprake. Men weet er vooral in de vakantieplaatsen en langs het strand over mee te praten. Ook de herfst was buitengewoon nat ln de laatste honderd jaar was alleen de herfst van 1944 nog iets natter. Viel er in 1959 in het hele jaar in een deel van ons land niet meer dan 430 mm regen, nu leverden alleen de drie herfst maanden plaatselijk in het westen van Nederland ruim 450 mm. Zoals ook uit enkele cijfers blijkt hebben de zomer en de herfst de balans naar de slechte kant doen uitslaan. Wij geven hier de cijfers van de vier seizoenen en het hele jaar van de ge middelde etmaaltemperatuur en het aantal uren zon in De Bilt waargeno men en de gemiddelde regenval over het hele land. Hierachter staat de afwijking: Gem. temp. Winter 3.4° C 1.2°) Voorjaar 9.2° C 0.6°) Zomer 15.8° C 0.6°) Herfst 10.6° C 1.0°) Jaar 1960 Winter Voorjaar Zomer Herfst Jaar i960 Winter Voorjaar Zomer Herfst Jaar 1960 9.8° C 0.5°) Uren zon 155 20) 437 61) 526 90) 248 59) 1366 (—230) Neerslag 181 19) 95 295 333 42) 54) 115) Houtplein 1820 (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM, 17 dec. Het gene ralaat te Rome van de Orde van de Dominicanen heeft donderdagavond de benoeming van pater drs. Ei H. J. van Waesberge tot provinciaal van de Orde in de Nederlandse kerkprovin cie bekrachtigd. Naar aanleiding hier van heeft pater Van Waesberge in de gisteren gehouden bestuu o vergadering van de K.R.O. mededeling gedaan over zjjn benoeming. De reactie in het bestuur en bij de K.R.O. uit zich in een zeer grote teleur stelling. Men betreurt in hoge mate het verlies van een eminente voorzitter, die zich in een betrekkelijk korte tijd uiter mate bekwaam heeft getoond en die bij het personeel geliefd is. Nochtans heelt het bestuur, hetgeen moeilijk anders zou kunnen na de bekrachtiging van Rome, het ontslag van pater Van Waesberge ingewilligd. Op de gisteren gehouden bestuursver gadering feliciteerde men pater Van Waesberge met zijn benoeming. Reeds is gesproken over de opvolging. Er zijn geen namen geno-md en evenmin is er van gedachten gewisseld over de lengte van de termijn, waarin pater Van Waesberge beide functies voorlopig zal waarnemen. Geruchten, als zou de voorzitter reeds eerder de KRO hebben willen verlaten, o.a. in verband met het vertrek destuds van de heer Toon Ram melt, zijn volkomen uit de lucht gegre pen. De volgende vergadering van het be stuur wordt 29 januari 1961 gehouden. In deze vergadering komt pas de voor ziening in de vacature officieel aan de orde. Tijdens een informele plechtigheid mnen de gezamenlijke medewerkers' van de K.R.O. vrijdagavond afscheid ge nomen van hun voorzitter. Na afloop is pater Van Waesberge teruggekeerd naar Nijmegen, nochtans met de bedoeling de eerstvolgende bestuursvergaderin gen zelf te leiden. (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur): Overwegend droog, zwaarbewolkt en nevelig weer. Zwakke langs de waddenkust matige wind tus sen zuidwest en zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. Zondag: 17.07. zon: 8.44-16.29; maan: 8.12- 904 (+186) mm SASSENHEIM, 17 dec. Vanochtend vroeg is bij de oprit naar de Provin- cialeweg de 25-jarige veehouder J. Kra mer Glijnis uit Oterleek bij Alkmaar door onbekende oorzaak met zijn auto de berm naast de weg ingereden en tot stilstand gekomen tegen een boom. De man w..s op slag dood. UTRECHT, 17 dec. Omstreeks half drie vannacht is nabij Woerden een goe derentrein ontspoord. Twee wagens kan telden en voormelden twee portalen van de elektrische fcevenleiding. Hierdoor werd het het treinverkeer ussen Woer den en Gouda geheel gestremd. Reizigers moesten per bus worden vervoerd. Maandag: zon: 8.45-16.30; maan: 9.16- 18.11. Het hogedrukgebied, dat zich van Fin- v ?ver Duitsland naar de Azoren uitstrekt, blijft zich langzaam naar het zuidoosten verplaatsen, met als ge volg dat zachtere oceaanlucht reeds tot boven Engeland en de Noordzee is doorgedrongen. Zondag kan deze zachtere lucht lang zaam verder ons land binnendringen, waarbfj de temperatuur van 3 a 4 tot 6 a 8 graden gaat stijgen. Er blyft nog veel bewolking aanwezig, maar achter een zwak front zijn zondag enkele ver spreide opklaringen mogelijk Station Weer Den deJdei geh. bew. Ypenburg geh. bew. Vlissingen Eeide De Bilt Twente Eindhoven Stockholm Oslo Kopennagei Londen Amsterdam Brussel geh. bew geh. bew. geh. bew. geh. hew. geh. bew. motregen geh. bew. motregen geh. bew. geh. bew. geh. bew. 3 4 2 2 1 2 2 7 4 2 2 24 uur 0.2 max min neersi temp temp afgeJ gisteren 3 3 2 3 1 2 1 2 1 0 2 0 2 1 0.1 0 0.1 0 0 0 0.4 3 0.3 0 0.1 0.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1