DE POELIER KAN HET WETEN Roerend voorbeeld Fonds voor kunstzinnige verfraaiing van gemeente Parkwijk heeft nu een kloppend hart Bewoners kunnen hun ogen en oren bijna niet geloven Kerk, school f en winkels f geven eigen karakter I aan de wijk I NAAIMACHINES AUTO-AANSCHAF Garage Den Hout Garage Hardebelt Kerstactie in Heemstede Afscheid na 46 jaar school-dienst KOOT PIANO'S ZATERDAG 17 DECEMBER 1960 kW!0 - - Wijkcentrum Overeenstemming over G.A.O. bloembollen- bedrijf Zestig gulden boete voor leraar, die agent zou hebben beledigd B. EN W. VAN ZAND VOORT 4490.— 5250.— 5900.— 6200.— Mariaschool heeft banken die 40 jaar oud zijn Zandvoort kan huis kopen ZIJLWEG ST - HAARLEM Zandvoort heeft nieuwe vuilniswagen nodig Kerstavond N.V.B. HAARLEM, 17 dec. Langzamerhand heeft Parkwijk, de nieuwe ooste lijke stadsuitleg aan gene zijde van de Prins Bernhardlaan, een hart ge kregen. Enkele jaren geleden begon men met de bouw van de eerste Woningen. Vrijwel alle huizen die hier geprojecteerd waren, zijn nu voltooid. Alleen aan de zuidzijde van de Leonard Springerlaan moeten nog enkele torenflats gebouwd worden. Als alles meeloopt kan daarmee volgend jaar al een begin worden gemaakt. Maar temidden van de bebouwing bleef het hart Van de nieuwe wijk leeg en kaal. Dat is nu anders geworden. Aan het Prinses Beatrixplein is voor de katholieke gemeenschap vgn Parkwijk eindelijk de parochiekerk van de H. Pastoor van Ars gereed ge komen. Vanavond wordt de kerk ingewijd en morgen zullen er de eerste Heilige Missen worden gelezen. Pastoor B. Voets heeft sinds 1 december zijn pastorie naast de kerk betrokken, zodat hij nu ook temidden van zijn paro chianen kan wonen. Hopelijk komt nog vóór 1 september van het volgend jaar nabij de kerk de katholieke lagere school gereed, de Titus Brandsma- school. Twee klassen van deze school zijn voorlopig ondergebracht in net n'eUwe openbare schoolgebouw, dat even verderop aan de rechterzijde van de De Bazellaan is verrezen. Protestanten en katholieken vinden termate ruim van opzet wel Voorlopig in dit schoolgebouw een ooit gereed zou Lomen. Eindelijk is het licht en helder gebouw van drie ver- dan zover en gedurende de afgelopen diepingen met veertien klassen gast- week zijn er reeds achttien van de vrijheid. De protestants-christelijke Ko- 2- winkels m gebruik genomen. Het ningin Julianaschool, die op het ogen- is een duidelijk wijkcentrum geworden, blik in een noodgebouw aan het Van waar men een bakker en een slager Zeggelenplein is ondergebracht, krijgt een kruidenier en een melkzaak een Het winkelcentrum van Parkwijk aan het Prinses Beatrixplein. Niet minder dan 22 zaken hebben hier onderdak gevonden in lichte, ruime winkelpanden. Boven de winkels zijn nog twee woonlagen gebouwd. iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii (Advertentie) voorlopig vier lokalen in het gebouw aan de De Bazellaan, dat de architect van openbaren werken, de heer D. Hei- loo, heeft ontworpen. Op 14 januari, na de Kerstvacantie dus, zal de school officiëel in gebruik worden genomen. In het gebouw heeft tenslotte ook de nieuwe katholieke kleuterschool een lo kaal ter beschikking gekregen. Het zal nog wel geruime tijd duren, eer deze school over een eigen gebouw kan be schikken. Het nieuwe openbare schoolgebouw is uitgevoerd in systeembouw en kon in ongeveer negen maanden tijds wor den opgetrokken. Omdat een belang rijk deel van het werk in de fabriek kon worden verricht, kon men betrek kelijk gemakkelijk de rijksgoedkeuring verwerven. De ervaringen bij de bouw van deze school hebben ertoe geleid, dat men er hard over denkt van dit type en volgens dit systeem nog enke- 7? scholen te bouwen in Parkwijk en Schalkwijk. Le klassen van de nieuwe Park- V'ljkschool treft men verspreid oveer de drie verdiepingen. Ze zijn alle veertien even groot. In de school be vinden zich een drietal trappenhui zen, waarin de toiletten zijn onder gebracht met de drinkfonteinen. Het ligt in de bedoeling om op de open vlakte rond de Parkwijkschool nog andere schoolgebouwen neer te zet ten. Aan de zuidzijde is een open bare uloschool geprojecteerd en aan de oostkant van het terrein een kleu terschool, enige vaklokalen voor het ulo-onderwijs en een drietal aparte gymnastiekzalen met eigen kleed ruimte. Tussen de scholen komt dan een speelweide en een speelplaats van 700 m2, die op het ogenblik be tegeld wordt. -Op de hoek van het Prinses Beatrix- dat voorbestemd is de "J-,1-|n- De van Parkwijk te worden, en cie met azelIaan is een groot garagebedrijf is eenervice"a£^e"n? opgetrokken. Het liike -Efficiënte ruimte met een zake- aandoet e' die niettemin vriendelijk en goed 's een uitermate modern geoutilleerd complex geworden, ri,,ideliikfGutls druk doende is in een te voorzieneh0efte van de nieuwe WÜ'C Het winkelcomplex zelf is nu vrij wel gereed, al zullen de afwerkende ambachtslieden er nog wel een paar Weekjes werk aan hebben. De bewo ners van Parkwijk hebber eraan ge twijfeld of dit winkelcentrum, dat ui en een melkzaak, een kapper en een groente- en fruitman aantreft, maar evenzeer een haarden- en fornuizenwinkel, een bloemist-annex fruitschalen- en vazenzaak een brillen winkel en een vis- en vleeszaak, ter wijl de winkel in eiectrische appara- 'I1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÏIIII! De voorzijde van de nieuwe Parkwijk- school aan de De Bazellaan in Parkwijk. Duidelijk onderscheidt men de drie trappenhuizen. De veertien klassen liggen over de drie verdiepingen ver deeld. tuur en de sigarenzaak, de textielwin kel en de banketbakker, de schoenwin kel en de drankzaak evenmin ontbre ken. Het spreekt vanzelf, dat de bewo ners van Parkwijk hun ogen en oren bijna niet hebben kunnen geloven. Het is er een vrolijk gaan en komen van winkelende huisvrouwen. In zulk een wijk-winkelcentrum ontstaat de wijk- gemeenschap. Men kan in een flatge bouw aan dezelfde trap wonen zonder elkaar in jaren te zien. Maar in de winkel ontmoeten de huisvrouwen el kaar. Er worden nieuwe vriendschap pen gesloten en nieuwe kennissen ge maakt. DEN HAAG. 16 dec. De besturen v. .1 de organisaties, die partij zijn bij de cao voor het bloembollenbedrijf, heb ben in beginsel overeenstemming ver kregen over een nieuwe cao per 1 maart. De belangrijkste wijzigingen be treffen een loonsverhoging van vier gul den per week en de invoering van de vrije zaterdag gedurende 26 weken per jaar, en wel in de periode van 1 decem ber tot 1 juni. GEEN SPREEKUUR Mejuffrouw dr. M. Nolte, wethouder van Bloemen- daal, is verhinderd maandag haar spreek uur te houden. HAARLEM, 16 dec. De Haarlemse rechtbank heeft gistermiddag een 38-ja- rige leraar-dichter uit Valkenburg (L.) veroordeeld tot een geldboete van zes tig gulden, subsidiair 15 dagen, wegens belediging en mishandeling van een Rijkspolitieagent. Dit voorval vond plaats in de nacht van 5 op 6 septem ber 1959, na afloop van een jazzfeest dat in de Linneushof werd gehouden. Veer tien dagen geleden was door de offi cier tegen de leraar honderd gulden boete en een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee weken geëist. Exterieur van de Pastoor van Ars-kerk in Parkwijk (archi tect P™/_G.H. M. Holt). Vanavond zal de kerk voorlopig m gebruik worden genomen met een inzegeningsplechtigh eid, ate ""'hopt op de plechtige consecratie. Binnenkort zullen wij nadere aandacht besteden aan dit opmerkelijke bouwwerk, zijnde een eerste verwezenlijking van prof Holts plan tot het creëren van eenvoudiger, goedkoper ker ken, die niettemin voldoen aan hoge esthetische en liturgi sche eisen. Op het ogenblik dat de foto werd genomen waren de laatste werkzaamheden nog in volle gang. De poelier heeft het in deze dagen voor Kerstmis bijzonder druk. Een Kerstfeest zonder wildbraad achten velen (culinair) niet geslaagd. Men loopt nu al even bij de poelier aan om een bestelling te doen. Voor de poe- itlliiliiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiilliiiiii: - lier geeft dat moeilijkheden in dit hoogseizoen. Iedereen koopt en nie mand koopt. Dat wil zeggenhonder den mensen lopen zijn zaak binnen en zeggen: „Poelier dit jaar maar weer een kippetje. Ik kom het vrijdag vóór de kerst wel even halen". En in die twee dagen vóór het Kerstfeest wil iedereen bediend worden. „Je moet d&n maar zorgen dat alles er is. Je kunt de mensen kwalijk een week van te voren de bestelling le veren. De slachters maken lange da gen en het wild en de kippen stape- In deze dagen voor Kerstmis staan ,tt°- in de meeste Heemsteedse kruide nierswinkels weer de bekende grote manden, die daar geplaatst zijn dooi de Heemsteedse trekker. De bedoe ling is, dat de manden door het ko pende publiek met levensmiddelen worden gevuld, welke vóór het Kerst feest bij de Stille Armen van Heem stede worden bezorgd. De jonge trek kers zijn inmiddels ook weer op pad gegaan voor hun huis-aan-huis actie, die dezelfde strekking heeft als de manden in de winkels. Overal bellen zij aan, met het verzoek of men wat levensmiddelen voor Heemsteeds Stille Armen wil afstaan, een actie, die evenals de winkelactie, elk jaar verblijdende resultaten oplevert. Het initiatief van de Heemsteedse trekkers mag ongetwijfeld worden ge zien als een „goede daad", het gilde van de padvinders waardig. Na- 46 jaar zal mejuffrouw C. E. M. Cramer uit Amsterdam afscheid nemen van het onderwijl Vanaf de oprichting van de Sint Theresia- school aan de Kleine Houtweg in 1914, is zij daar als onderwijzeres werkzaam. Op onze vraag of zij altijd onder wijzeres heeft willen worden, ant woordde mejuffrouw Cramer: „Hele maal niet. Ik kwam uit een groot gezin en toen ik van school kwam, ging ik bij een naaister in de leer." Deze vrouw vertelde haar van een kennis, die onderwijzeres werd omdat zij zo van lezen en leren hield. Mejuffrouw Cramer las en leerde ook graag en zo ging zij enige tijd later haar opwachting maken bij een zuster op de kweekschool. Deze zei haar: Je moet veel van kinderen houden, doe je dat? Mejuffrouw Cra mer, denkend aan de drukte en last van de acht kinderen, die thuis onder haar kwamen, antwoordde prompt: Nee. Nü is gebleken, dat haar hele loopbaan in tegenspraak is met dit antwoord. „In 1914, toen ik afgestudeerd was, bleek het moeilijk om een baan te krijgen. Ik heb er nooit spijt van gehad, dat ik in Haarlem ben gaan werken, hoewel ik in Amsterdam woonde. Al die jaren forenste ik, eerst met de tram, later met de bus. Ik heb op de Sint Theresiaschool altijd heel fijn gewerkt en dat komt niet het minst door de Zusters van Liefde, die alles in goede banen wisten te leiden en een prima sfeer schiepen. Ook in moeilijke tijden, als er zo zuinig mogelijk gestookt moest wor den en er niet meer lichten mochten branden dan strikt noodzakelijk was." „Ach," zegt mejuffrouw Cramer peinzend „verder gaat het eigenlijk vanzelf. Ik heb wel eens gezegd: Nu zit ik al dertig jaar tegen dezelfde wandrekken op te kijken, was ik maar geëmigreerd of zoiets. Maar dat is natuurlijk onzin, dat is een stem ming. Ik heb een heerlijk huis in Amsterdam, de stad waar ik mijn hart aan verpand heb, ik kan goed met de kinderen opschieten en echt, ik heb nooit opzienbarende dingen ge daan en ook nooit verlangen gehad aan de weg te timmeren." Toch neemt zij met een zekere weemoed afscheid. „Maar er is nu eenmaal een tijd van komen en een tijd van gaan," glimlacht ze berustend. Op uitdrukkelijk verzoek van mejuffrouw Cramer is er geen offi cieel afscheid of een receptie. Dinsdag zal zij voor de laatste maal van Am sterdam naar de St. Theresiaschool in Haarlem gaan, waar in de besloten kring van de school het afscheid zal worden gevierd. ZANDVOORT, 17 dec. In Zand- voort ontbreekt tot dusver elke vorm van openbare kunstuiting. Deze uit spraak is van het college van B. en W. en zij komt voor in een pre-advies aan de gemeenteraad om over te gaan tot instelling van een fonds voor de kunstzinnige verfraaiing van het dorps beeld. Monumenten en beeldhouwwer ken zo vervolgen B. en VV. in hun voorstel aan de raad komen in het dorpsbeeld bijna niet voor. Deze armoede aan cultuurgoed wordt nog geaccentueerd door het feit, dat in de oude dorpsbebouwing behalve de toren der N.H.-kerk geen enkele woning of ander gebouw van enige ar chitectonische allure aanwijsbaar is. De nieuwbouw der laatste 15 jaren heeft Zandvoort weliswaar verrijkt met tal rijke bouwwerken en de gemeente als het ware een staalkaart gegeven van het kunnen der hedendaagse architec ten, toch geeft de nieuwbouw in zuid, west en noord niettemin een gevoel van koude, zakelijke nuchterheid. Het Gasthuishofje van de Haarlemse archi tect B. J. J. M. Stevens vormt daar op een gelukkige uitzondering. Node mist men op markante plaat sen beeldhouwwerken, die uiting geven aan de hedendaagse cultuur, die rust punten kunnen zijn in het drukke be weeg van het materialistisch ingestelde publiek en temidden van het gemoto riseerde verkeer en die aan de gemeen te karakteristieke accenten kunnen ge- veh. Daardoor ligt de aanblik, welke Zandvoort thans biedt, ver beneden het niveau, dat 's lands tweede badplaats zou behoren te bieden, B. en W. menen dan ook, dat aan de kunstzinnige verfraaiing van het dorps beeld in de naaste toekomst meer aan dacht moet worden besteed. Het be hoort tot de taak van de gemeente om de huidige generatie en ook het nage slacht deelgenoot te maken van de kunstuitingen van deze tijd. Daarnaast kan de confrontatie met een op'of aan de openbare weg geplaatst kunstwerk- leiden tot het besef, dat ook deze tijd van materialisme hogere waarden kent. De door B. en W. geraadpleegde com missies uit de raad hebben hun instem ming met dit standpunt betuigd. Ten einde tot een concrete uitwerking van dit plan te komen, stellen B. en W. de raad voor een fonds te vormen, waaruit de kosten voor het ontwerpen van plannen voor monumenten en an dere kunstvoorwerpen en de vervaar diging daarvan kunnen worden be taald. In dit verband wijzen B. en W. op de reserve „Winst uit grondverkopen" van het gemeentelijk grondbedrijf, welke f 176.743 groot is. Deze reserve dient om eventuele tegenvallers bij de ver koop of taxatie der gronden op te van gen. B. en W. achten het verantwoord om een bedrag van 5000,uit deze reserve over te brefigen naar het in te stellen fonds. Voorts willen zij de ren te van dat reservefonds tover 1960 4 pet. van 176.743 is 7069,43) voortaan jaarlijks aan het fonds toevoegen; voor het eerst die van 1960 Haarlems poelier die al dertig jaar hier gevestigd is. De vitrines van zijn zaak zijn overvol. Een voorbijganger komt, bij het zien van al dat heerlijks het water al in de mond wanneer hij tenminste een vleeseter is, som mige anderen ondervinden tegenge stelde reacties. „Naar kip is de meeste vraag", zegt onze poelier. „De mensen heb ben pas na de oorlog kip leren eten. In de jaren dertig waren de konijnen en fazanten meer gewild. Ook wer den er toen veel patrijzen, pleviers, hout- en watersnippen gekocht. Die kleine beestjes werden als een specia le delicatesse beschouwd. Kippen werden toen haast nog niet gegeten. Ook al omdat ze niet speciaal wer den gefokt voor de consumptie, zoals tegenwoordig. Men slachtte toen bij wijze van speken, iedere kip die toe vallig voor de voeten van de slachter kwam. Nu zet men ze in speciale hokken en geeft ze karnemelk te 0Or de Jonge-Dieks vorige week vrij- rtWIVllrrtM Tin n VI n n nfnn J .rinnin. Soms gebeuren ei dingen die men met enige aarzeling „voor het voet licht" brengt. Zij hebben zich in de verborgenheid voltrokken en de be werkers ervan schuwen de publici teit. Een zojuist ontvangen brief van de directeur van het blindeninstituut St.-Henricus" te Grave is voor ons echter aanleiding om in enkele sobere trekken een roerend voorbeeld van pretentieloze naastenliefde te ont hullen. Ruim tien jaar geleden luisterde de Haarlemse mevrouw Cor de Jonge-Dieks uit de Kritzingerstraat eens naar pater Loop, die in een van zijn wekelijkse toespraken dringend om hulp vroeg voor de blindeninsti tuten in Grave. Zij werd getroffen door deze noodkreet en haar besluit stond vast: zij zou alles d^en wat in haar vermogen lag om die nood te helpen lenigen. Zij vroeg een inzame lingsbusje aan in Grave en sedert dien is zij in de kring van haar vrien den en kennissen gaan heten „tante Cor met het busje voor de blinden". Jaarlijks zond zij de oogst naar Gra ve op. De laatste jaren was die on geveer 1000,- per jaar! Tegen Pa sen ij St.-Nicolaas zamelde zij snoep goed in voor de kinderen in Grave. Op treffende wijze werd zij daarin geholpen door het personeel van en kele winkels in Haarlem. Waarom dit alles plotseling in ons blad wordt onthuld? Omdat mevrouw drinken. Daar worden'ze goed vlezig van. Met Kerstmis een kip op tafel is al niets bijzonders meer. We verko pen ze het hele jaar door. De men sen leven tegenwoordig ruim, dat kun nen wij goed merken". Klein wild verkopen de poeliers nu haast helemaal niet meer. Ook de grote vraag van vóór de oorlog naar wild is w&t geluwd. Volgens de poelier die wij spraken zijn de mensen een dag voorgoed is heengegaan op de manier waarop zij leefde en weldeed: in stilte en verborgenheid. Ze is vre dig ontslapen in een stoel in haar woning. Men vond haar zo de volgen de dag. De lamp brandde nog en de radio stond aan. Verleden maandag is zij begraven op het Barbarakerk- hof. Temidden van de familie, vrien den en kennissen rondom haar graf stond ook een broeder uit Grave: fra- Advertentie) beetje huiverig voor konijnebout ge- ter M- Theophaan. directeur van de d,?T de persende komjne- blindeninstituten, die ons in een brief ziekten. Volgens hem is er echter van dit alles vertelde, geen enkele reden om huiverig te zijn voor konijnebout omdat de konij- nen die de ziekte van het vorig jaar overleefd hebben kerngezond en ijzer- sterk zijn. Dieren worden na een ziek te sterker in ras. Overigens heeft on ze zegsman er vrede mee, dat er zo veel vraag is naar kippen. Hij kan daar gemakkelijker aankomen dan aan wild. Wilde konijnen en fazanten moeten nog altijd door jagers gevan gen worden. „Ik kan maar net aan de vraag hiernaar voldoen". VERKOOP VAN ALLE MERKEN. DUS RUIME KEUZE FM/TI grote houtstraat isi LllOril l TELEFOON 14444 (Advertentie) welk gerenommeerd merk U ook koopt, blijft een risico in zich houden, daar elke auto mensenwerk is. RFMAULT brengt dit risico tot het minimum terug door het geven van ZES MAANDEN FABRIEKSGARANTIE INCLUSIEF AR BEIDSLOON RENAULT 4, reeds 11 jaar in productie, veilig door 4 portieren, verbruik 1 op 17, vanaf RENAULT DAUPHINE, in ruim 4 jaar reeds meer dan 1.000.000 in gebruik RENAULT ONDINE, een Dauphine met 4 versnellingen en zeer luxe uitgevoerd RENAULT GORDINI, een Dauphine met opgevoerde motor en 4 versnellingen en eveneens luxe uitvoering A-AGENTSCHAP Wagenw. 166-168. Tel. 12138 en 15056 B-AGENTSCHAP Rijksstraatweg 249 - Telefoon 57455 ZANDVOORT, 17 dec. In de Ma riaschool te Zandvoort zijn nu nog ban ken in gebruik, welke 40 jaar oud zijn en voor het merendeel versleten. De schoolaits heeft verklaard dat in het belang der leerlingen vervanging in de ze banken door nieuwe meubilair nood zakelijk is. In verband hiermede heeft het schoolbestuur aan de gemeente raad gevraagd ingevolge artikel 72 me dewerking te verlenen voor de aanschaf fing van leerlingen-sets in een zestal lo kalen van de school. ZANDVOORT, 17 dec. Aan de ge meente Zandvoort is te koop aangebo den het perceel Kosrverlorenstraat no 14, voor een bedrag van 10.000. Mede in verband met de uitvoering vai} het uitbreidingsplan achten B. en W. het be zit van dit pand voor de gemeente van belang en de gevraagde prijs aanneme lijk. Zij stellen de raad voor tot aan koop te besluiten. (Advertentie) HUURPIANO'S IN RUIME KEUZE ZANDVOORT, 17 dec. Voor de ge meente Zandvoort zal een nieuwe vuil nisauto moeten worden aangeschaft, en wel een roltrommelauto. Hiervoor wordt aan de raad een krediet gevraagd van 42.000.- 17.350 voor de truck en 24.650 voor de perstrommel). HAARLEM, 15 dec. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Vrijge- zellenbond organiseert donderdag 22 de cember voor leden en introducé's een Kerstavond, die zal worden opgeluisterd met muziek en declamatie. De bijeen komst is in hotel Lion d'Or en begint om 8 uur. l'niiiiiiiiiiiiiiHHiiiiiiHfiHiHiitiiniiiiniiiiiiiiiiiniininMnuiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiinimnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'ii'iiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiii'il

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3