Taak van Kamers is regionaal en economisch van aard Financiën gedeeltelijk onder toezicht van de SER jaar-6anlk/aar-Ala{emaf* ROTTERDAMSCHE BANK Gedifferentieerde loonpolitiek: einde eerste bedrijf Dr. Hirdes: opleiding In leiding van ziekenhuizen belangrijke wijzigingen „V erpleegsters- niet veranderen55 STOCK STOCK De HAV ismv vertrouwen Halve eeuw aan de rekstok V I Kent U,. Ven&tië^" HiiBi Sociaal commentaar iOSRAM God-menselijke getuigenis SER adviseert over de Kamers van Koophandel Uitbreiding van aantal werknemers zetels Bendeleden aan gehouden bij Roermond Tweede bedrijf bij open doek begonnen Extra-uitkering NS-personeel Veel Nederlandse verpleegsters in België Wmm A. Taal Vreemde ziekte weer opgetreden VFRF.NTOING KATHOLIEKE ZIEKENHUIZEN ZATERDAG 17 DECEMBER 1960 PAGINA 5 levensverzekering op basis van belegging in aandelen mm* Uw bankrekening is nu overal binnen uw bereik met de van de vestigingen in Nederland Kobaltsmokkelaars? dan kent U ook originele Italiaanse Vermouth. J Vijfdaagse werkweek in zicht lampen In Voorthuizen Kinderen op school in slaap gevallen (Advertentie) DE WAERDYE De mens is geroepen tot een le ven van gemeenschap met God. Schepping en Openbaring, ö-i. Gods Woord, prenten ons deze baarheid duidelijk in, de laatste vooral en bij herhaling. Wij hebben leeds daarop gewezen. De theologie gaat echter nog verder; in het be staan van de God-mens ziet zij a.h.w. net .tastbare" bewijs ervan: de fei telijke verwezenlijking van de ont moeting van de gemeenschap tussen God en mens. Willen wij enigszins doordringen in de liefdevolle bedoelingen van Gods scheppingsplan en heilsbestel, dan mogen wij nooit vergeten, dat de H. Drievuldigheid, het leven der drie goddelijke Personen, het oerbeeld is van alle levende ontmoeting. De drie- Vuldige God, zeggen de theologen, leeft in een eeuwige ontmoeting. Door Zichzelf te kennen brengt de Vader öls Zijn evenbeeld de Zoon voort, terwijl de uitdrukking van Beider lief de de H. Geest is. Zo getuigt de H. Geest van het innerlijk leven van God. Van dit innerlijk, goddelijk leven ziet men in het huwelijk een wel iswaar onvolmaakte, maar toch dui delijke afbeelding. De eenheid en liefde tussen man en vrouw vinden hun uitdrukking in het kind. Sem- melroth draagt, ter verklaring van de parallel, het. wezen van de H. Geest over op de kinderen en hun taak in het gezin. Zij zijn een per soonlijk getuigenis, zegt hij, van de eenheid van vader en moeder, soms £elfs tegen de ouders in. Hun bestaan herinnert voortdurend aan die een heid en wekt op tot een telkens op nieuw beamen en beleven ervan. In deze zelfde gedachtengang tracht men nu duidelijk te maken, hoe de God-mens, Christus, door Zijn wezen en bestaan getuigenis aflegt Van de gemeenschap tussen God en mens. Men herinnert er dan aan, dat het goddelijk heilsplan ten bate van de mensheid begon verwezenlijkt te worden met het Verbond, dat God sloot met Zijn uitverkoren volk. Dit Verbond wordt, heel de H. Schrift door, bijna altijd vergeleken met een huwelijk. En zoals in een huwelijk het kind de hoogste uitdrukking is van de wederzijdse liefde der beide Partners, zo is Christus, de God mens de meest volmaakte vrucht Van Gods heilsplan. Eén punt verdient hier bijzondere aandacht. Ofschoon het goddelijk heilsplan uiteraard uitsluitend Gods Initiatief is, is de Menswording toch niet tot stand gekomen zonder de me. dewerking van de mensheid en wel in de persoon van Maria, die haar ,,men selijk ja-woord" sprak. Zo is de God-mens het kind van God. Die schenkt en van de mens,, die ont- ïpngt. Zijn bestaan getuigt ervan, dat God en mens tot elkaar zijn geko men". Door Maria's instemmend antwoord op het goddelijk heilsplan zijn alle mensen, die dit ja van de Moeder Gods nazeggen, „opgenomen in het huwelijk met God, waaruit, als vrucht en getuigenis, de Godmens voortkomt". Hierna kunnen wij opnieuw, ter verduidelijking, de vergelijking met het menselijk huwelijk op vatten. De kinderen zijn daarin de bindende factor voor de ouders; hun bestaan getuigt van en herinnert aan teltype ke. God-menselijk getuigenis de eenheid van vader en moeder. Zo moet voor ons het bestaan van Chris tus voortdurend getuigen van en her inneren aan de eenheid en gemeen- *chap van de mens met God. d^et is van het grootste belang, dat reëei waarheid voor ons een zeer Heer levensbetekenis krijgt. De gema heeft het ons gemakkelijk menselhkh°°J °nZe feheIe e° volIadig ,,it "JKheid aan te nemen, door "n°men de zonde „één der onzen, in alles aan ons gelijk te wor den tii] heeft, als mens, in gemeen schap geleefd met God, wij kunnen die gemeenschap op geen andere dan menselijke wijze beleven, op Zijn wij ze dus, althans wat het wezenlijke betreft. Aan de uiteraard volmaak te intensiteit van Zijn beleving kun nen wij ons alleen maar omhoog trekken. Maar zelfs dit omhoogtrekken ge Schiedt nog door Zijn kracht. Door Zijn lijden, dood en verrijzenis im mers zijn wij gerechtvaardigd, d.w.z. is ons een werkelijke deelneming aan het goddelijk Zoonschap van de God mens geschonken". Wij worden kin deren Gods genoemd en zijn het ook' Zo begint St.-Jan het derde hoofd stuk van zijn eerste brief. Dit deel hebben aan het goddelijk Zoonschap van Christus is wat men onze „recht- vaardiging" noemt, een heiliging van-binnenuit, de eigenlijke verlos sing uit de staat van afgekeerdheid ^an en vijandschap met God. Door Zijn Menswording, Zijn binnentreden m de wereld heeft de Godmens de mensheid een wezenlijke verande ring doen ondergaan. Hij leeft haar Omgevormd van zondaar tot rechtvaar dige. Door de genade vormt God in 0e ziel van de mens het beeld van j^ijn Zoon. Wanneer de mens zich nu dankbaar en verlangend openstelt •Por deze genade-inwerking dan zal c°d hem steeds ontvankelijker ma den voor een levende en groeiende gemeenschap met Hem, en zal in die mens het beeld van Zijn Zoon, waarin oe Vader Zichzelf weerspiegeld ziet sleeds duidelijker trekken aannemen. Zo moge enigszins duidelijk gewor- 2,en zijn de grote samenhang van G°ds verlossingsbestel. Men kan met ommelroth zeggen, dat aan de ont moeting tussen God en mens Gods oon Zijn menselijk bestaan dankt p nat Hij de mensheid in haar diep- e innerlijk heiligt door het offer, dat '1 brengt vanuit het midden der erisheid. Dit offer geeft zinvol te ht>n?er!' dat de mensheid de weg GiTh ingeslagen, die terugleidt tot °u, in boete en berouw, omdat zij in zonde weigerde zich aan God over teven. DEN HAAG, 17 dec. Naar de me ning; van de S.E.R. zouden de Kamers van Koophandel door de publiek-rechte- lijke bedrijfslichamen en c.q. door de Raad ingeschakeld moeten kunnen wor den als uitvoeringsorgaan. He- ligt vol- de Raad voor de hand, dat be drüfslichamen die behoefte hebben aan regionale representatie of aan regiona le uitoefening vaii werkzaamheden, ge bruik maken van de diensten welke een welgespreid net van Kamers hen in lit opzicht kan bieden. Voor de bedrijfsli chamen betekent dit een belangrijke be sparing van kosten en bovendien de aan wezigheid van een goed geoutilleerde informatiebron in de verschillende de len van het land. De S.E.R. meent, dat dit beginsel van e«n mogelijke inschakeling ten be hoeve van de P.B.O. moet worden opge nomen in een nieuwe wettelijke regeling ter vervanging van de Wet op de Ka mers van Koophandel en fabrieken 1950. De S.E.R. heeft over deze nieuwe wet telijke regeling een advies uitgebracht aan de minister van Economische Za ken en aan de Staatssecretaris van Al gemene Zaken. De Raad meent, dat de regionale taakvervulling van de Kamers. van Koophandel centraal gesteld dient te blijven. Daardoor zal een zeker tegen wicht worden gevormd tegen al te cen traliserende krachten in het nationale bestel. De Kamers van Koophandel ..kun nen een nuttige taak vervullen by de behartiging van regionale belangen maar ztj moeten niet omgevormd wor den tot regionale sociaal-economische raden. Hun taak dient beperkt te blij ven tot de economische belangen van het regionale bedrijfsleven. De sociale belangen vinden tegenwoordig hun be hartiging, in het landelijk overleg van organisaties van werkgevers en werkne mers. ■D® .^.aa<I ziet op dit ogenblik geen aanleiding een fundamentele wijziging voor te stellen in het aantal (38), noch in de omvang van de Kamers afzonder lijk. Het zal, zo zegt het advies, uitzon derlijk zijn als de Kamers zich bij de vervulling van hun taak begeven in de meer algemene vraagstukken van na tionale aard. Dat zal slechts geschieden door die Kamers, waarvoor die vraag stukken door de aard van haar. werkge bied van bijzondere betekenis zijn. De Raad is verder van oordeel, dat ■n ruimere vertegenwoordiging uit werknemerskring in de Kamers aan vaardbaar is. In tegenstelling tot de wet van 1950 zou nu een bepaalde vertegen woordiging uit werknemerskring gega randeerd moeten zijn en tevens een spreiding van deze zetels over de groe pen midden- en kleinbedrijf en overige ondernemingen. Het midden- en kleinbe drijf moet in totaal minstens een derde gedeelte van het gehele aantal zetels be zetten. Wat niet tot het midden- en kleinbedrijf behoort moet eveneens van een dqrde gedeelte verzekerd zijn. De resterende zetels kunnen dan verdeeld worden naar gelang van de structuur van het bedrijfsleven. Zowel voor het midden- en kleinbedrijf als voor de overige bedrijven geldt ech ter, dat steeds een vierde gedeelte van het aantal zetels in deze groepen door vertegenwoordigers van werknemers in dt bedriifssfeer moet worden bezet. De Raad geeft de bewindslieden in overweging het zeteltal van de Kamers voortaan aan de hand van objectieve normen te bepalen. Na een periode van soepele overgang moeten er zes groepen komen, nl. Kamers van resp. 24, 30, 36, 42, 48 en 60 leden. Grondslag voor de indeling zou de opbrengst van de Han- delsregisterbijdragen kunnen zijn. De voorzitters zouden niet meer uit het col lege benoemd moeten worden en hij zou ook geen stemrecht meer moeten heb ben. Voorzitter en (drie) ondervoorzit ters vormen samen het bestuur van de Kamer. Ook uit werknemersleden zou een ondervoorzitter gekozen moeten wor den. De Raad geeft de voorkeur aan een stelsel van rechtstreekse benoeming van de leden door organisaties van on dernemers en van werknemers, die voor het provinciale, regionale en plaatselij ke bedrijfsleven betekenis hebben. De aanwijzing van deze organisaties kan het best geschieden door de S.E.R. Al le leden moeten tegelijkertijd om de vier jaar aftreden. Tenslotte adviseert de S.E.R. nog in de nieuwe wettelijke regeling een deel van het toezicht op de financiën van de Kamers de goedkeuring van begro ting en jaarrekening op te dragen aan de S.E.R. zoals ook reeds in de wet van 1950 was voorgesteld. Het S.E.R.-advies werd voorbereid door een commissie, waarvan de helft van de leden werd voorgedragen door de S.E.R., de andere helft rechtstreeks door de Kamers van Koophandel zelf. In deze commissie heerste geen algehe le unaniemiteit over het onderwerp van de vertegenwoordigers uit werknemers kring. Een enkele stem richtte zich ook tegen de werknemersvertegenwoordi ging als zodanig. Een dergelijke verte genwoordiging zou, naar de mening van dit commissielid slechts ten volle op zijn plaats zjjn als het ging om organen die niet alleen economische belangen hebben te verzorgen maar ook sociale. Van zijn mening is in het advies mel ding gemaakt, met de mededeling ech ter, dat over het punt van de werkne mersvertegenwoordiging reeds in de wet van 1950 ten principale een beslis sing is genomen. (Advertentie) SnffjlOtM ïOERMtn in 4 variaties: Rijstebloem Bordklaar Tarwebloem Tarwegries (Advertentie) ROERMOND, 16 dec- Aan de Ne derlands-Duitse grens in Maalbroek bij Roermond zijn twee mannen aangehou den een 58-jarige Oostenrijker en een 38-jarige Belg van wie vermoed wordt dat zij behoren tot een internationale smokkell "nde In ieder geval is na rug gespraak met de Belgische Douane ko men vast te staan, dat zij verdacht wor den van kobaltsmokkM naar de Oost zone van Duitsland en van sluikhandel in andere artikelen naar België. De aanhouding geschiedde toen bij de passencontrole de drie inzittenden van een uit Duitsland gearriveerde wagen deze auto hadden verlaten en één van hen plotseling achter het stuur sprong en er in volle vaart vandoor ging, in de richting Roermond Onmiddellijk werden door de douane alle doorlaatposten gewaarschuwd, maar de man ontkwam. De beide aan het grenskantoor achtergebleven vreemde lingen verklaarden, dat ze onschuldige lifters waren. Aangezien een van hen een bedrag van ongeveer 14.000 bij zich had, vond men de zaak verdacht en bracht men hen over naar een poli tiebureau in Roermond, hetgeen achter af een goede voorzorg bleek te zijn (Advertentie) pittige, geurige, zachte brandy „Levering via de e^?ndeAmsterdam" Koster Thijs Amsterdam Imp. UTRECHT, 16 dec. Naar het ANP verneemt, is in het georganiseerd over leg overeenstemming bereikt om het spoorwegpersoneel boven de normale kerstgratificatie van 60 gld. voor ge huwden en 30 gld. voor ongehuwden, een extra-uitkering te verstrekken. De ze komt neer op ongeveer anderhalf pro cent van het jaarsalaris en moet worden gezien als een honorering van de extra inspanning van het n.s.-personeel in 1960. Het College van Rijksbemiddelaars zal gevraagd worden deze overeenstem ming goed te keuren. (Van onze -Utrechtse redacteur) UTRECHT, 16 dec. Nederland telt in de jaarklassen van 18 tot 20 jaar momenteel circa 85.000 vrouwen, terwijl er jaarlijks ongeveer 8500 eerstejaars leerling-verpleegsters no dig zijn. Als men de intelligentie van deze groep jonge volwassenen nagaat, dan is er een groep van 25 pet met een intelligentiequotiënt van 110—130, die wjj als, ,,vlug van begrip" mogen kwalificeren en uit deze groep zouden feitelijk onze verpleegsters moeten voorkomen. Dit o.a. deelde dr. J. J. Hirdes, directeur-geneesheer van Berg en Bosch in Bilthoven, mee in zijn voor dracht op de hedenmiddag gehouden jaarvergadering van de Vereniging van Katholieke Ziekenhuizen, waarin hij verschillende aspecten van het verpleegstersvraagstuk in ons land belichtte. Noodgedwongen heeft men een grote groep meisjes met een I.Q. van 90110 tot de verpleegstersoplei ding moeten toelaten en dit zijn juist die meisjes, die bij gebrek aan vol doende intelligentie niet in staat waren verder schoolonderwijs te vol gen. Deze zakelijke feiten ziet men naar zyn mening by het maken van plannen voor een structuurwijziging en uitbouw van de opleiding te veel over het hoofd. De veelheid van prak tische en theoretische opleidingseisen is ook niet afgestemd op alle leerling verpleegsters, die thans in opleiding zijn. Een conclusie van dr. Hirdes is, dat men op dit ogenblik iedere wijzi ging van de toelatingseisen voor de verpleegstersopleiding volstrekt ach terwege moet laten. Ook de huidige opleiding late men voor wat zij is, omdat het onmogelijk is, gelet op de intelligentie van het merendeel der teerlinp-en, het lesprogramma te ver zwaren. Men volsta op dit ogenblik met een betere omschrijving van de '®s„„of en een uniformering van les- en exameneisen. Wat de verhouding religieus-leek in het zieken- Ü"!s b®Jre't, ziet dr. Hirdes aankomen, Zlüi kotholieke ziekenhuizen bin- ïoton Bi'1 nagenoeg volledig in leken-handen zullen moeten over gaan veer zover dit nog niet reeds het geel is.Dit impliceert, dat zich ook in de leiding van de ziekenhuizen belangrqke wqzigingen zullen moeten voltrekken en hierbij mag ernstig de vraag worden gesteld of de leken vol doende geprepareerd worden op de verantwoordelijkheid, die hun te wachten staat. Van de 73 abituriënten der Hogere Verpleegstersschool te Nijmegen zijn 48 religieuzen en 25 leken. Evenals de voorzitter, de heer Jos Maenen, die meedeelde, dat de vereniging een studietoelage zal ver strekken, wees dr. Hirdes op de zware financiële lasten 8.000,-), van deze opleiding voor de leken. Alvorens met de overheid te gaan praten over meer subsidie zou hy een studiefonds in het leven willen roepen. Dr. Hirdes pleitte voor een gezamen lijke propaganda van de katholieke ziekenhuizen om het jonge meisje voor het beroep van verpleegster te interes seren. Hy is er voor, dat de opleiding van ziekenverzorgsters een eenvou dige opleiding voor minder begaafden, die de verpleegstersopleiding niet kunnen volgen zoveel mogelijk ge stimuleerd wordt. Tenslotte stelde hij voor, hoe moeilijk dit ook is, voor het verplegend personeel te komen tot eenzelfde werktijd en werkweek als in het bedrijfsleven. Reeds is een studiecommissie aan het werk gezet zo deelde de voor zitter mee om de mogelijkheid van een 5-daagse werkweek in de zieken huizen te onderzoeken. De heer Maenen drukte er zyn teleurstelling over uit, dat de zieken huizen niet erkend zijn bij de specia listen-opleiding. Zij hebben slechts een adviserende stem in het centraal college inzake de opleidingseisen en zijn geweerd uit de commissie van beroep. Zuster dr. Jules Marie lichtte de vergadering in over de situatie van de verpleegsters in België, waar in het tydvak 1955-1960 door een kleine groep verschillende diploma's en brevetten zijn opgedrongen. Men kent daar ook gegradueerde verpleegsters, die 6 jaar middelbaar onderwijs gevolgd moeten hebben. In de meeste zieken huizen is het moeilijk aan nieuw per soneel te komen. De laatste twee, drie jaar is het aantal leerlingen aan de verpleegstersscholen met 10 tot 15 pet teruggelopen. Meer en meer wordt voor de verpleging ook een beroep gedaan op ander personeel, dat op geleid wordt tot hulpverpleegsters, zodat men meer en meer ongeschoold personeel in deze ziekenhuizen aan treft. De katholieke ziekenhuizen gaan er toe over Nederlandse verpleegsters aan te trekken, die in een drietal niet name genoemde ziekenhuizen, waar onder het gemeentelijk ziekenhuis „St. Pierre" in Brussel, zelfs 50 pet. van het verplegend personeel uitmaken. Andersom gaan Belgische meisjes voor de verpleegstersopleiding naar Nederland, omdat hier de toelatings voorwaarden en de opleidingseisen gemakkelijker zijn, terwijl het diplo ma met het Belgische gelijk wordt gesteld. De recrutering van lekekrachten in de Belgische katholieke ziekenhuizen is minder lastig dan in 9è niet-katholie- ken, omdat zy eigen opleidingsscholen hebben en de sfeer daar ook prettiger is. Mgr. dr. W. Mühlenbrock uit Keulen vertelde, dat vooral in West- falen zich een zorgelijke ontwikkeling voordoet door het zich steeds meer uit de ziekenhuizen terugtrekken van religieuzen. Door goede sociale voor waarden en geldelijke beloning tracht men zoveel mogelijk lekenverpleeg- sters aan te trekken, maar ook in Duitsland is er een groot tekort. Mgr. Mühlenbrock schrijft dit ook toe aan het Wirtschaftswunder, waardoor een materialistische geest is ontstaan. (Advertentie) Geef Uw kind een goede kans een ÊLB ËkJË t E poli! van MW LLËWM een eeuw levensverzekering (Van een medewerker) Zoals bekend is de Party van de Arbeid oppositiepartij. Dat bete kent dat zij elke gelegenheid aan grijpt om te bewijzen, dat een regering, waaraan zij niet deelneemt, alleen maar tot klungelwerk in staat is. Naar onze opvatting is de opdracht van een loyale oppositie om scherp kri tisch toe te zien, welke fouten er wor den gemaakt en aan te geven, hoe, wanneer zy het voor het zeggen had, het dan moet gaan. We hebben de laat ste twee jaar nogal wat staaltjes on dervonden, op welke wijze de buidige oppositie die taak opvat. Het heeft de heer Oud, fractie-leider van de VVD, een keer de opmerking in de mond ge geven, dat de heer Burger blykbaar niet besefte, dat oppositie-voeren niet hetzelfde betekent als grof zyn. W» halen deze uitspraak van de heer Oud aan, niet omdat we, wat zich deze week in de Kamer heeft afgespeeld, grof zouden willen noemen, maar wel om aan te tonen, dat de\ Partij van de Arbeid nogal eens gebrek aan begrip toont voor de juiste momenten om de Kamer tot uitspraken te brengen, wel ke opzegging van het vertrouwen in de zittende regering zouden moeten in houden. De motie Suurhoff kwam op zulk een onjuist moment. Spraken we vorige week reeds onze verwondering uit over het feit, dat uitgerekend de oud-minis ter van Sociale Zaken, woordvoerder van de oppositie zou zyn voor het vor men van een oordeel over het optre den van de regering in de kwestie van de metaalionen, we moeten er nu aan toevoegen, dat de wijze, waarop de heer Suurhoff het heeft gedaan, ons be slist heeft teleurgesteld. We geloven niet, dat dit aan de capaciteiten van de heer Suurhoff ligt. Al hadden we dan ook voorheen veel kritiek op deze minister, niemand van zyn tegenstanders heeft ooit aan zyn bestuurlyke kwaliteiten en zyn grote intelligentie getwyfeld. Toch was er niets biljants aan zijn betoog en toen onderscheidelijk de minister van Sociale Zaken, de staatssecretaris en de minister van Economische Zaken antwoordden, waren er geen noemens waardige interrumpties. De regerings- was, naar onze stellige overtuiging, zó gewapend dat het aftasten van dat re geringsfront naar zwakke plekken hoe genaamd geen resultaten opleverde. De sterkste wapenleverancier voor de re gering was zonder twijfel de minister van Economische Zaken. Minister Van Rooy kon zich zelfs beperken tot het hanteren van de hem door zyn ambtge noot toegereikte wapenen, om daarmee tegen een uid-minister te zeggen: „Mijn heer, u weet toch wel, dat wanneer een overbesteding dreigt, dat we dan, ware het mogelijk voor meer dan 100 pet. voorzichtig moeten zyn? Een ander wapen was evenwel van minstens gelijke kracht, n.l. het wa pen van de feitelijke positieverbe tering der werknemers tijdens het eerste bedrijf van wat we wat ingewikkeld zijn gaan noemen „de gedifferentieerde aan pak van het verdelingsvraagstuk". Helaas hebben de vakeconomen en sociologen Advertentie VERZEKERD KAPITAAL RUIM 1 MILJARD GULDEN vV'; V:. v.Vv.; "U. HAV LEVENSVERZEKERINGEN SCHIEDAM TELEFOON (010) 6 93 04* HAV LEVENSVERZEKERINGEN - va oor Arie Taal is zijn leeftijd alleen maar een kwestie van een cijfer. Als vijfenzeventigjarige kan hij lachen om de uitdrukking, dat de ouderdom komt met gebreken. In de Haagse Paul Krugerschool geeft hij nog 26 lesuren gymnastiek en vier ochtenden staat hij om zeven uur in het zwembad „de Regentes" om de scholieren zwemmen te leren. De manier, waarop hij zijn lessen geeft, is voor een 75-jarige bepaald ongewoon: alle oefeningen doet hij nog voor, wat betekent, dat hij een koprol op de bok maakt, als een jongeman in de ringen hangt en zich ook niet door de brug laat kennen. En dat alles onder het oog van het meest kritische publiek: leerlingen. In het zwembad doet hij sportieve jongeren aan zich zelf twij felen; vanaf de hoogste springplank maakt de heer Taal in perfecte stijl een salto. Vandaag viert hij een uniek jubileum. Vijftig jaar precies is hij dan gymnastiekleraar. Wij spreken hem kort voor hij naar Bussum afreist voor een kort tele visieprogramma. Hij heeft een pet stevig op het hoofd en een parmantig sikje danst op en neer als hij spreekt. „Ik heb mijn medewerking aan dat programma gegeven, omdat er zo'n aandrang is uitgeoefend, anders had ik het niet gedaan," zegt hij. „Leuk vind ik wel als de vele oud-leerlingen hun „meester" weer eens zien." De heer Taal heeft diverse stromingen tn het gymnastiekonderwijs meegemaakt sinds hij in 1910 zijn middelbare ak te behaalde. „Eerst was er de Duitse school, die we,. een beetje te militai- ristisch was ingesteld, daarna het Zweedse stelsel, dat vooral rekening hield met de anatomische en fysiologische mogelijkheden en dat enigszins de nadelen op moest heffen van het lange zitten voor de kinderen. Nu hebben wij nog de Oostenrijkse school, die de kinderen meer vrijheid geeft en gelegenheid voor zelfwerkzaamheid biedt. Ik vind dit wel erg goed, maar anderzijds zie ik toen ook wel het belang van een wat straffer optreden in gemeenschappelijk verband. Als ik iets zeg, wil ik ook heb ben, dat het onvoorwaardelijk wordt opgevolgd; daar hebben de kinderen tater ook nog iets aan". Een strenge meester dus misschien. Maar toch kan de heer Teunissen, hoofd van de schooi, zeggen: „De kinderen zijn gek op hem." De heer Taal, zijn naam zegt het al bijna, is afkomstig uit Schevenin- gen. In militaire dienst waren zijn lichamelijke vaardigheid en pedago gische kwaliteiten opgevallen en van een officier kreeg hij het advies om gymleraar te worden. Hij heeft les gegeven aan lagere scholen, op ulo s en op kweekscholen. Zijn hobby's waren verwant aan zijn beroep: turnen en schoonspringen. „Stram" was een woord, dat hij alleen maar kende van horen zeggen, toen hij tien jaar geleden gepensionneerd werd. Hij was dan ook blij toen hij direct daarna weer aan de slag kon. „En het einde zie ik nog niet" zeg: hij opgewekt. Hoewel in het bezit van een auto, vergeet hij de wandeling niet. Élke zondag trekt hij er nog op uit vanuit Monster, waar hij sinds enkele jaren woont. Op de jubileumviering zal hij gehuldigd worden Door oud-leerlingen, die hij nog altijd een „lesje" zou kunnen geven. nog geen duidelijke term gevonden om de inhoud van dit begrip kort aan te geven. Natuuriyk houden de socialis ten, daarin tot op bijna het laatste mo ment gevolgd door representanten uit de christelijke vakbeweging, nog steeds vast aan het woord „vrijere loonvor ming". Maar dat woord „vrijere", het zy by herhaling gezegd, wekt onjuiste gedachten. Het roept het idee op, dat b.v. de overheid zich minder met de loonvorming zou bemoeien als onder de geleide loonpolitiek. Ze doet het mis schien meer dan ooit. Maar ze doet het op een andere wyze, een wijze, die tot betere resultaten voert. En voor die keiharde feiten kan niemand uit de weg. Vandaar dan ook, dat de heer Suurhoff het wel uit zijn hoofd heeft gelaten, om b.v. te ontkennen, dat er in de laatste anderhalf jaar een wel- vraatsstijging bij de werknemers is te constateren, zoals in de na-oorlogse sociale geschiedenis van ons land nog niet een is voorgekomen. Hij heeft wel over onrust gesproken, die er in de ar- beiderswereld zou bestaan, maar hy was wel zo verstandig, om daar niet al te diep op in te gaan. We zijn dan ook zo vry om nog eens nadrukkelyk vast te stellen, dat naar onze innige overtuiging onrustsituaties kunstmatig zijn verwekt. Om dit voor onszelf te kunnen nagaan en bewyzen hebben we sinds geruimte tijd de ge woonte aangenomen, om by elke ge legenheid die we hebben in gesprekken met werknemers, maar ook met b.v. groepen van georganiseerde arbeiders vrouwen, de stemming door rechtstreek se vragen te polsen. Zo rca'-ten we nog deze week een K.A.V.-vergadering mee, waarby de dames eens precies de achtergronden van de huidige sociale politieke wilden leren kennen. Op de vrouw af gevraagd, of zy met de gang van zaken content waren, kwam er een vrywel eenstemmig „ja". Maar ditzelfde kunnen we getuigen van besprekingen in Friesland en in Twente, in het Utrechtse platteland en in de grootste plaatsen, waar wij deze Gesprekken mochten hebben. Zelfs zo, at men in een grote stad, waar men aanvankelyk aarzelde om de bekende pamfletten van de K.A.B. aan de fa- briekspoorten en in de woonwijken van werknemers te verspreiden, na een ge sprek deze vorm van voorlichting on- middeliyk ter hand nam. De anti-pro- paganda van socialistische zh'de heeft slechts -o lang resultaat als geen dui delijke voorlichting daar tegenover komt te staan. Dan kost het echt niet al te veel moeite de mensen ervan te over tuigen dat er gewetensvol aan hun positieverbetering wordt gewerkt. Mede daarom siste de oppositiekaars j.l. woensdag uit en maakte de motie Suurhoff geen kans. Staatssecretaris Roolvink immers kon als afronding, of wil men als sluitstuk, van het eerste bedryf van de gedifferentieerde loon vorming nog zeggen, dat ook de laat- sten, die tot nog toe niet hebben ge deeld in de loonsverhogingen, nu vry- heid hebben om 4 pet. te incasseren. Het gaat hier om een uiterst minimale groep, zelfs zo klein, dat het moeite kost deze mensen te ontdekken. En ook voor wat de metaalbewerkers betreft werd, ondanks een tijdelijk loonstop, op andere wyze nog veel bereikt. Tot de achterblijvers behoort de po- iitie. Dat is te zeggen, ze hadden na tuurlijk ook ai meegeprofiteerd van de algemene loonsverhoging onder de ambtenaren, maar zy waren achter blijvers van een andere categorie. nmiddels is ook het tweede bedryf van de gedifferentieerde loonaanpak begonnen, zonder dat een rustpauze tussen deze twee stadia valt te constate ren. Vanaf 1 januari zal voor vele tien duizenden werkers in Nederland de vrye zaterdag worden ingevoerd en mo gelijk zullen we binnen enkele maanden niet van tienduizenden maar van hon derdduizenden kunnen spreken. De P.T.T. zal aan tienduizend van haar employé's door rangverhoging positie verbetering toekennen. Maar het aller belangrijkste is wel, dat in alle aflo pende collectieve arbeidsovereenkom sten en dat zyn er vóór 1 juli zeer vele de lonen in verhogende zin herzien worden. Wanneer we er dan by bedenken, dat dit alles gebeurt on der handhaving van een prysstabilisa- tiebeleid, waardoor elke loonsverbete ring een'rechtstreekse welvaartsstyging is, dan mogen we toch met een rustig gemoed zeggen: er wordt gewetensvol gewerkt aan de welvaartsstijging in Ne derland. Advertentie VOORTHUIZEN, 16 dec. De oor zaak van de vreemde ziekteverschijnse len in de derde klasse van de Prinses Wiihelminaschool is nog steeds niet be kend. Gisteren leek het er op. dat de ziekteverschijnselen weer zouden toe nemen. Op een gegeven moment zaten weer vijf kinderen tijdens de les in de schoolbanken te slapen. Ze ware. in zo diepe slaap, dat men het nodig oordeel de de schoolarts dr. Petersen uit Hoe velaken te waarschuwen. Bij de meeste kinderen zijn de symp tomen grotendeels verdwenen. Af en toe bibberen zij nog waardoor het schrift onleesbaar wordt. Wel klagen velen nog over hoofdpijn. Het tijdens de school tijd in slaap vallen was de laatste twee weken niet meer voorgekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5