Nieuwste uitbreidingsplan Hoogovens sal eind 1964 gereed komen 41 14 Conclusies Studiegroep van Berkum unaniem Hr. Ms. Dolfijn aanwinst voor Koninklijke Marine Drs. Udink ziet geen grote voordelen in de Euromarkt Staaf- en betonstaalwalserij enige reële mogelijkheid i 1 LAGAILLARDE IN SPANJE Rozenburg economisch nog niet verantwoord Rotterdams dilemma Gesoigneerde Kerstdiners i Hoogovens Elk jaar 1500 man erbij Auteursrecht en omroepen Directie Hoogovens verklaart: SLEUTEL WEG? cylindertype overgedragen Eerste onderzeeboot van drie C.M.B. achter beleid vakraad In het gelid Restaurant Lion d' Or i I art v. Empefen ZATERDAG 17 DECEMBER 1960 PAGINA 7 Marnixstraat 119 TON THOOLEN Haarlem - Teiei. 55863 ZAADHANDEL JAN R00ZEN worden U gaarne toegezonden ALLES VOOR UW TUIN Zaak-weekblad T.V. voor de Hoge Raad ONZE KERSTETALAGE „DE SLEUTELSPECIALIST" De Hoge Autoriteit en Rozenburg Premie-korting bij gebruik veiligheids gordels Waterhoogten Radio Moors Lonen in metaal Teleurstelling over regeringsbeslissing maar geen staking Sportagenda AMSTERDAM, 16 dec. Tüder.s een Persconferentie te Amsterdam is door de directie van de Kon. Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken een toelich ting geven op de onlangs bekendge- tnaakteuitbcidingsplannen (zie ons blad Van 12 dec. jl.). Het nieuwste uitbrei dingsplan, zrl ruim 2 jaar later dan het thans nog in uitvoering zjjnde 1,9 mil joen ton ruwstaal-plan, d.w.z. eind 1964 gereed komen. Men is bij de voor bereiding van deze plannen, die reeds lang geleden ter hand werden geno men, vanzelfsprekend geleid door: de eigen marktanalyses en mogelijke be nutting van de latente produktiecapa- citeit die na het 1,9 miljoen-ton-plan nog in het bedrijvencomplex van Hoog ovens aanwezig zal zijn, aldus ir. A. Drijver. Wat het laatste punt aangaat, blijkt ln de ruwijr er- en staalsector een be langrijke overcapaciteit aanwezig te *Ün, en wel uitgedrukt in ruwstaal ruim 1.000.000 ton. Wat de afzetprognose betreft, kan Worden opgemerkt, dat het niet ver antwoord wordt geacht op dit moment frote investeringen te plegen ter uit- reiding van de walscapaciteit voor platte produkten, hetgeen zou beteke nen een tweede zware plaatwalseri,] of een tweede warmbandwalserij, zodat, Zoals reeds vroeger aangekondigd, de studie op vervaardiging van niet-plat te produkten gericht is geworden. Er isnu een scala van walserüen, die alle tezamen het gebied niet-plat, •chter exclusief buizen, dekken. Het Wekt de schijn alsof men een ruime keuze heeft daaruit te bepalen, van Welke produkten men enige 100.000en tonnen in het labricageprogramma zal taan opnemen. Bp nadere analyse lijkt dan echter dat, vanwege de grote produktiecapaciteit van de moderne Walserijen enerzijds en de te verwach ten vraag, ge'aard aan gevarieerde Samenstelling der orderspecificaties an derzijds je keuze sterk beperkt wordt. •Pe studie van de Hoogovens heeft ""gemaakt, dat qua afzet- en produk- tlemogeHjkheid een staaf- en betonstaal- W'alserjj de enige reële mogelijkheid Voor een behoorlijke opzet bood, welke dan uitkomt op ca. 300.000 ton eind- produkt. Door toevoeging van een draad- Walsgroep aan deze walserü wordt de moirejqkheid geschapen een zeker ton nage walsdraad te vervaardigen. oor het leggen van de verbinding tussen de staalfabriek en de genoemde eindwalsei-jj voor staaf- en betonstaal is als primaire walserü nodig een blok- walserij, gevolgd door een knuppelwal- «erjj. Aangezien de bestaande blokwal- •erij volbelast is, vereist dit nieuwste plan naast een eindwalserü (staaf- en betonstaal) Je aanschaffing van een tweede blokwalserti en een knuppel- Walserij. De technische eis, dat deze Advertentie Depositalre: Dr. van der Hoog IIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIlllllllllli Tegenover de Rotterdamse hoog ovenplannen heeft de directie van de Hoogovens in iJmuiden met haar formidabel Uitbreidingsplan bijzonder realistische feiten gesteld. Men hoeft zich niet lang in de ingewikkelde strijd rond de vestiging nan het hoogoven- en staalbedrijf op Rozenburg te verdiepen om in te *ien, dat door de plannen van de m°aovens een van de sterkste argu- ttanten van de Rotïerdamse voor blijft rs aanzierlijk is verzwakt. Hef zaak jcbt«r moeilijk zich over deze cause bijna het karakter van een nJjélèbre dreigt aan te nemen, i, j. r„2Undeerd oordeel te vellen als d Wm-' van de studiegroep-van tierKum niet openhaar wordt gemaakt, tijdens een persconferentie in Am sterdam heefde directie van de Hoogovens beloofd met de overige be trokkenen de publikatie ernstig te tullen overwegen. Naar de mening van de directie van de Hoogovens is er thans voor een tweede geïntegreerd hoogoven- en staalbedrijf in ons land economisch Been gezonde basis te vinden. Het tnorme risico van een investering ban Ji/3 miljard gulden, die geen redelijk uitzicht zou bieden op een snelle rentabiliteit, zou hoogstens ge dragen kunnen worden door een industriële „gigant" van Amerikaanse drnvang. Nu Rotterdam weet dat uit de kringen van de Nederlandse in dustrie voorshands geen medewerking is te verwachten, kav het blijven jachten op een mogelijke hulp van net Rijk, welke naar het ons voor komt beslist niet spoedig tegemoet kan worden gezien, ofwel het con- inct met buitenlandse gegadigden ver. parken. Hoe groot laatstgenoemde 7ians is kan men alleen in Rotterdam, foordelen. De eerste berichten zijn n'et bemoedigend. Rest dan de vraag welk economisch ®elang voor Rotterdam gemoeid is et de vestiging van een hoogoven- staalbedrijf op Rozenburg. Of nders ncegn: welk" mnaeWkheden gijn om de gigantische investe- lnQen voor de Europoort rendabel maken als nip; een even gigantisch afdrijf daartoe belangrijke reve- uan zou bijdragen. j.Deze vraai duidt op een ernstig j'^fitna voor het Rotterdams gemeen. ^bestuur, dat in deze impasse geen ?.0rtgang kan maken met een van *ijri meest acknesterde proiecten. j de regering zal het zondes v, epn belangrijk punt van over- esing vormen of versterking van lnn2er gezondste en rendabele Neder- o udse ondernemingen, nl. de Hoog- jo ens in IJm.uiden. voor de Neder ndse economie van groter belang jn°et worden geacht dan een enorme festering mot o,m mlgcns do studie- *°eP-van Bcrkum, zeer riskant ult0angSpunt. tweede blokwalsertj 8- k 10-tons vier kante blokken voor stangen en plaat- blokken van ca. 15 ton voor plakken moet kunnen verwerken, brengt met zich mede, dat de uiteindelijke produk tiecapaciteit van deze combinatie 1,5 min ton per jaar zal bedragen. De initiële produktie van de tweede plakwalserij zal in totaal 650.000 ton blokken jaar bedragen, doordat in de bestaande walserij nog een extra hoe veelheid plakken verwalst zal worden. Resumerende komt men tot een toe voeging van nieuwe installaties welke een industrieel logische uitbreiding mag worden genoemd. Het effect komt ook tot uitdrukking in het Investeringsbedrag van 600,- per ton ruwstaalcapaclteit per jaar als gevolg van het vollediger benutten van een deel van de bestaan de apparatuur en de algemene voorzie ningen. Het nieuwe produktie- en hoeveel- heidsprogramma resulteert dan in 2,45 min. ton ruwstaal per jaar, zoals in het communiqué van 12 dezer aangege ven. Wanneer men de met de thans gepu bliceerde plannen beoogde produktie nog vergelijkt met de als dan aanwezige capaciteit der produktiesecties, vindt men, uitgedrukt in tonnen ruwstaal: Ruwstaal nodig 2.450.000 ton per jaar, capaciteit 3.000.000 ton per jaar en plakken en knuppels nodig 2.450.000 ton per jaar, capaciteit 3.400.000 ton per jaar. De opvulling van de extra capaciteit kan te zijner tijd plaatsvinden door van de overbl vende eindwalserij en voor nièt-plat de ,,next best" aan de staaf- en betonstaalwalserij toe te voegen, dan wel de overcapaciteit te gebruiken als aanloop voor een tweede breedbandwal- serjj. De nieuwste uitbreidingen zün afge leid uit het zoenaamde 1,9-mln-ton- staal-plan, dat op 16 februari jl. is ge publiceerd. Wanneer het plan voor min. ton ruwstaal in de tweede helft van 1962 verwezenlijkt is zullen voor de ruwijzerfabricage 5 hoogovens aanwe- zib zün, waarvan de nieuwste eenheden leder 2000 ton vloeibaar ruwfczer per dag of 700.000 ton per jaar kunnen pro duceren Men heeft ondervonden dat de ze grote ovens voordelig produceren en als men eraan toe is nieuwe hoogovens bij te bouwen, zal men deze eerder gro ter dan kleiner maken, overeenkomstig de ontwikkeling in de toonaangevende landen. Voor 1,9 min. ton ruwstaal is ..'.In, vloeibaar ruwijzer nodig, welke hoeveelheid de hoogovensectie ge makkelijk kan leveren. De outillage voor de bereiding van ruwstaal zal bestaan uit een Martin staalfabriek met 6 ovens en een oxy- staalfabriek met 3 convertoren (waar van er 2 tegelijkertijd kunnen werken en een derde opnieuw bemetseld wordt). Het oxystaal- of LD-procédé (en even tuele varianten) ziet men als het proces van de toekomst en ook hier vindt een sterke ontwikkeling ln de richting van grotere eenheden plaats. De produktie per enkele convertor zal bij Hoogovens ca. 900.000 ton stalen blokken per jaar bedragen. Het beslag dat het 1,9-mln.- ton-plan op de capaciteit legt, is uiter aard 1,9 min. ton per jaar. De gegoten blokken gaan in gloeien de toestand naar de primaire walserij, in dit geval een plakwalserij die een jaarcapaciteit heeft van max. 1,9 min. ton blokken. Bij deze enkele walserij, met een aanschaffingswaarde van ca. 85 min., ligt dus de .bottle neck" van het zogenaamde 1,9-mln.-ton-plan. Deze plakwalserij vervaardigt een halffabri kaat voor de zware-plaatwalserij en de breedband walserij. De zware-plaatwalserij wordt gevoed met 500.000 ton plakken per jaar en de warmbandwalserij met 1.400.000 ton plakken, waarbij de eerste voor ca. 90 pet. en de laatste voor ca. 80 pet. zal zijn. Heel belangrijk is aldus ir. Drijver dat in de produktleketen het ruwijzer in vloeibare toestand aan de staalfa briek wordt geleverd en het staal op zijn beurt ln gloeiende toestand aan de primaire walserijen, hetgeen de warmte-economie van het bedrijf sterk bevordert. Dit houdt in, dat een tussen- voorraad van enige omvang en trans port over lange afstanden tussen de bedoelde produktie-eenheden niet in aanmerking komen, en dat een geogra fische splitsing verwerpelijk is. „Voorts werd nog medegedeeld dat niéi,„ 300 miljoen die met de e-i nvesteringen zijn gemoeid, iets de helft aan orders bij het itotst 7 bedrijfsleven zal worden geplaatst Zoals bekend zal dit bedrag V3wl intern te groot zijn om geh®6l i S'fxnaneierd te worden. Op het og wordt nog niet over wogen voor de ^uwe investeringen middelen op beperkt of onbeperkt lange termijn aa:n te trekken. Hoeveel men intern zal kpni\en financieren hangt uiteraard mede af van de winsten in de komende jaren. De Hoog ovens hebben een zeer groot eigen ver- t.a.v. een uiteindelijke beslissing t.a.v. de financiering. Bij een ruwstaalproduktie van 2,45 miljoen ton zal 400.000 ton hiervan be stemd zijn voor de niet-platte sector, hieruit zullen dan worden geproduceerd 300.000 ton staaf- en betonstaal inclusief walsdraad en 50.000 ton knuppels voor verkoop. Het verbuik van de niet-platte wal- serij-produkten bedroeg in Nederland gemiddeld in de periode 1954'60: 1 mlijoen ton per jaar en zal naar ra ming in 1965 gestegen zijn tot IV2 mil joen ton. (Advertentie) SPEKSTRAAT 5 TELEF. 1606) (Advertentie) Hotel-Café- biedt U bij candlelight jj£ GELEGENHEID TOT DANSEN Menu's naar keuze f Tafelreservering gewenst. Telefoon 22180 AMSTERDAM, 16 dec. De directie van de Hoogovens heeft de raad van commissarissen gerapporteerd dat zij de mogelijkheid ziet om voldoende perso neel aan te trekken voor de enorme uitbreidingen van het bedrijf. Volgens de berekeningen zal men de komende jaren gemiddeld 1500 man per jaar moe ten aantrekken- Daarin is tevens be grepen een aantal personeelsleden voor het normale verloop. De nieuwe walserijen zullen ge bouwd worden aan de Noordkant van het bedrijf. Daartoe zal de Bosweg, die reeds eigendom is van het bedrijf, moeten worden verlegd. Men ver trouwt dat men uit een wijde omge ving personeelsleden zal kunnen aan trekken. De „transportmethodiek" voor de pendelaars zal worden verbe terd en tevens zullen de woningbouw en het technisch onderwijs worden ge stimuleerd, zo werd vanmorgen op 'n persconferentie ln Amsterdam ver klaard. DEN HAAG, 16 dec. De procureur- generaal bij de. Hoge Raad, mr. G. E. Langemeijer heeft vanmorgen in de zaak van „De Explicator", die het week blad T.V. heeft uitgegeven, tegen de omroepverenigingen, geconcludeerd tot vernietiging van het arrest van het hof van Arnhem en de zaak naar dit hof terugverwezen. Volgens het arrest van de Hoge Raad van 1953 vallen de programma's van de omroepverenigingen wèl onder het auteursrecht, zo stelde mr. Langemeijer. Hij vroeg zich echter af of bü publika- ties als een radiogids ook de op schrift- gestelde gegevens, die nodig zijn voor de coördinatie: de zgn. avant-program- ma's en de buitenlandse programma's, door het auteursrecht beschermd wor den. Het hof heeft uitgemaakt, dat deze geschriften evenals bijvoorbeeld manus cripten bij literaire kunstwerken, vol gens het auteursrecht moeten worden beschermd. De procureur-generaal vond het echter belangrijker, dat er geen publikatie-monopolie moet worden ge schapen voor gegevens, die in feite met geheim zijn of geheim moeten blpven. Het zün immers slechts vastleggingen in woorden van een geheel los daar van staande prestatie, namelük het be denken en verwezenlijken van een be paalde reeks uitzendingen. De aanspraak op bescherming die men de omroep organisaties wellicht moet toekennen, heeft een geheel andere rechtsgrond dan die van het auteursrecht, aldus mr. Langemeüer. ,,De Explicator" heeft voor het hof betoogd, dat het auteursrecht van de om roepverenigingen niet geschonden wordt als de gegevens worden ontleend aan de buitenland-programma's, omdat in de landen waarvoor deze bestemd zijn geen auteursrecht daarvoor geldt. Het hof heeft dit afgedaan met het argu ment, dat de omroepen niet alleen over deze ontlening klagen. Deze over tuiging van het hof vindt de procureur- generaal onvoldoende. Hü heeft daarom het cassatiemiddel, dat daarop betrek king heeft, gegrond verklaard. Pierre Lagaillarde, de voornaamste verdachte uit het z.g. Barricade-proces, wandelt hier in de Calle de Maria Molina te Madrid. Hij heeft vorige maand zijn erewoord gebroken en is uit Frankrijk naar Spanje gevlucht. (Advertentie) is gereed. zeer aparte Kerststukjes. Als U bijtijds Uw bestellingen doet kunnen wij er nog meer zorg aan besteden. BINNENWEG 18 - HEEMSTEDE TELEI 3-80-80 mogen tegen een relatief gering vgvii bifguii t es vreemd vermogen en er is dus ruimte, aldus prof. dr. J. Jen D°esschate, directeur van de Hoogovens, om vreemd vermogen aan te treKKen, hij wilde zich hiermee echter niet binden Voordat Francis kardinaal Spellman per vliegtuig vertrok om daar de kerstdagen door te brengen bij die in die afgelegen gebieden hun diensten verrichten, de jaarlijkse kerstbijeenkomst van het New Yorkse grote balzaal van het Waldorf Astoria hotel. Toen Plaats had veroverd op zijn brede knie, een buiteling kardinaal breedlachend de helpende naar het noordpoolgebied de Amerikaanse militairen trad hij op als gastheer, op vondelingeninstituut in de een baby, die een veilige dreigde te maken, stak de hand uit. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 16 dec. „De Hoog ovens hebben indertijd deelgenomen aan de bestudering van het plan-Ro zenburg onder de uitdrukkelijke voor waarde, dat zij zich zouden gedragen zoals van een goed lid van een studie commissie mag worden verwacht. Ver der hebben zij geen enkele binding in verband met hun eigen olannen aan vaard". Dit werd vanmorgen tijdens een pers conferentie in Amsterdam namens de directie verklaard, toen de vergaande uitbreidingsplannen van de Hoogovens en de conclusies van de studiegroep- Van Berkum ten aanzien van een be drijf op Rozenburg ter sprake kwamen. De directie bepaalde zich bü het beantwoorden van vragen tot enkele algemene detailleringen van de con clusies. Het bleek dat deze conclusies door alle leden van de studiegroep en ook door de gehele directie van de Hoogovens worden gedeeld. De groei van de staalproduktie in Europa ge schiedt voornamelijk door uitbreiding en moderniseroing van bestaande be drijven. Daardoor zün de investerings kosten aanzienüjk lager dan bü nieuw bouw. Bp de Hoogovens ugt deze ver houding ongeveer in de grootte van 600 per ton tegenover 1000 per ton voor nieuwbouw. Nu minstens zes bedrijven in de EEG een uitbreiding van walserijen voor zgn. platte produkten hebben aangekondigd is er voor een nieuw bedrijf in deze sector nauwellks een economische grondslag te vinden. Bij le niet-platte produkten liggen de winstmarges aan zienlijk lager. Vervoerskosten spelen daarbij een grote rol. De Hoogovens hebben bij de plannen voor een uit breiding in laatstgenoemde sector de exportmogelijkheden pro memorie ge boekt, Men noet, aldus de directie, de voordelen van een ligging aan de zee kust niet overschatten als men zijn pro- (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 dukten soms diep in het achterland moet afzetten. Niet platte produkten kunnen uit bestaande bedrijven in Lo tharingen franco in Rotterdam worden afgeleverd tegen een prijs, die gelijk is aan de kostprijs van het bedrijf op Ro zenburg. Zoals reeds uit het rapport van de studiegroep-Van Berkum Is gebleken, voelen de Hoogovens er niets voor om een deel van hun walserijen op Ro zenburg te vestigen. De geografische scheiding levert nadelen op zonder dat er voldoende voordelen tegenover staan. De vraag is dus wie bereid is l'/i miljard gulden te investeren in een be drijf op Rozenburg dat in een zeer moei- lpke concurrentiepositie komt te staan. Dat zal hoogstens mogelqk kunnen zün, aldus de directie, bü zeer grote onder nemingen, bü voorbeeld enkele Ame rikaanse, die in staat zpn de verliezen pver een aantal jaren te dragen. Dan is het meer een kwestie van strategoe dan van economie. De studiegroep-Van Berkum, aldus de directie, was een groep die door de industrieën was gevormd om het pro ject-Rozenburg op industriële wijze te bezien. Meer niet. De burgemeester van Rotterdam kan dus niet verklaren dat men de handen nu eerst vrij heeft, om dat die nooit gebonden zün geweest. Men heeft Rotterdam nooit „aan een lijntje gehouden". (Van onze verslaggever) ROTTERDAM 16 dec. Vanmorgen om half elf is de nieuwe onderzeeboot „DolfHn" officieel aan de vloot van de Koninklijke Marine toegevoegd. Het schip werd op de basis van de Onder zeedienst door de Rotterdamse Droog dok Maatschappij overgedragen aan de vlagofficier materieel, vice-admiraai A. 3. J. van der Schatte Olivier, die het schip ter beschikking stelde van de ver tegenwoordiger van de bevelhebber der zeestrijdkrachten, schout bij nacht mr. A, N. baron de Vog van Steenwijk. Com mandant van de „Dolfqn" is de luite nant ter zee eerste klasse 3. R. Roele. De „Dolfün" werd in de afgelopen zes jaar bü de R.D.M. gebouwd volgens een principe, waarvan Nederland de primeur heeft. Reeds tijdens de oorlog bood de Nederlandse ingenieur M. F. Grunning Engeland plannen aan voor een onderzeeboot, die zou bestaan uit een romp van drie cylinders. De Engelsen vonden uitvoering van het project toen niet opportuun; thans bestaat er in vele landen grote belang stelling voor dit nieuwe type, dat veel dieper zal kunnen duiken dan de con ventionele ééncylinderboten. Van febru ari tot mei van dit jaar werden proef tochten gemaakt met de „Dolfijn". Ook in de komende dagen zal het schip nog een tocht maken naar het noorden, om bü koude bepaalde installaties te be proeven. DEN HAAG, 17 dec. De heer D. P. Spierenburg, het Nederlandse lid van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S., heeft vrijdag op een persconferentie in Den Haag geen mening willen geven over het staaiproject-Rozenburg, omdat hü de plannen slechts kende uit de kranten. Wel wees hij op het algemene voor schrift, dat alle investeringsplannen in de zes landen van de E.G.K.S., die een bedrag van 500.000 dollar te boven gaan, voor advies aan de Hoge Autoriteit moe ten worden voorgelegd. Over de projecten waarvoor geen na tionale subsidies worden verleend of waarvoor men geen financiële hulp van de gemeenschap vraagt, wordt dan een algemeen economisch advies uitge bracht dat niet bindend is. Als de plan nen echter uitgevoerd moeten worden met steun van de nationale overheden of van de Hoge Autoriteit, dan wordt de rentabiliteit van het project in Euro pees verband diepgaande bestudeerd en heeft het advies van de Hoge Autori teit een bindend karakter. Desgevraagd verklaarde hü dat het Franse project voor een staalfabriek te Duinkerken diepgaand op rentabiliteit was onderzocht. Er was een positief advies uitgekomen en de Hoge Autori teit had een garantie gesteld voor de leningen die voor dat project nodig zün. Het Duinkerkse plan past in de mo derne visie volgens welke men on« der de huidige omstandigheden de staal fabrieken beter aan de kust kan bou wen met het oog op de aanvoer van erts over zee. DEN HAAG, 16 dec. Verscheide ne verzekeringsmaatschappijen verle nen reeds een premiekorting op een „ongevalien-inzittenden-verzekering wanneer de verzekerde auto met vei ligheidsgordels is uitgerust. Het per centage /an deze korting varieert, zo vernemen wij van de A.N.V'.B. De A.N.W.B. heeft zich thans schrif- telük tot alle in Nederland werkende schadeverzekeringsmaatschappljen ge wend met het verzoek over te gaah tot het verlenen van een premiekor ting op ongevallenverzekeringen voor inzittenden. Een groot aantal genodigden maakten vanmorgen de overdracht mee. Jammer was, dat de geluidsinstallatie op de ka de uitviel, zodat de toeschouwers slechts getuigen konden zün van een schünbaar geluidloos ritueel. De directeur van de R.D.M.ir. K. van der Pols, die het schip overdroeg, bood de bemannings leden een televisietoestel aan, alsmede enkele sigarettendozen. Hr. Ms. „Dolfijn" is de tweede onder zeeboot van die naam. Het eerste, waar over de toenmalige luitenant ter zee eerste klasse H. van Oostrom Soede destijds het bevel voerde, was een der meest succesvolle Nederlandse onder zeeboten in de tweede wereldoorlog. Door deze onderzeeboot werd o.m. in de Middellandse Zee ruim 20.000 ton vijan delijke scheepsruimte tot zinken ge bracht. De nieuwe „Dolfün" heeft een bemanning van 64 koppen en een bewa pening van 8 lanceerbuizen. DEN HAAG, 17 dec. Konstanz 317 1, Rheinfelden 223 2, Ottenheim 300 onv., Straatsburg 238 4, Maxau 426 —1, Plo- chingen 1288 —2, Mannheim 274 6, Stein- bach 172 —8, Mainnz 293 7 Bingen 204 —9, Kaub 226 —13, Trier 226 —8, Koblenz 258 —12, Keulen 254 —15, Ruhrort 468 —17, Lobith 1120 20. Nijmegen 914 18. Arn hem 918 —18, Eefde IJssel 504 —26, De venter 406 —23, Monsin 5530 —20, Visé 5070 —30, Borgharen 4084 —19. Belfeld 1263 —23. Grave beneden de sluis 554 —21. De scheepvaart op de Waal boven Nij megen is in de komende nacht niet ge- stremd. (Advertentie) TELE VISIE RADIO erkend gediplomeerd VKUISSTRAAT 38, HAARLEM TeL 14609 UTRECHT, 15 dec. De bondsraad van de Christelüke bedrijfsbond voor de metaalnijverheid en elektrotechnische industrie (C.M.B.) heeft een resolutie aangenomen waarin wordt gezegd, dat het beleid van de Vakraad voor de me taalindustrie juist moet worden geacht en dat het tevens van grote voorzich tigheid getuigt met het oog op de alge mene economische ontwikkeling. De overeengekomen loonsverhoging vein drie procent per 1 januari wordt in wezen het omstreden punt genoemd, om dat deze verhoging was gedacht voor de door het College van Rpksbemiddelaars vastgestelde datum van 1 juli 1961. De bondsraad is ontstemd over de door de Stichting van de Arbeid, ten toon ge spreide onmacht om een eensluidend ad vies over het vakvoorstel uit te bren gen. D® C.M.B. betreurt ter zeerste de uiteindelüke afwüzing van de loonsver hoging van de regering, doch zegt, dat geen georganiseerd of ongeorgani seerd optreden in de vorm van een sta king mag plaatsvinden, omdat zulk een optreden zowel tegenover het wettig ge zag als in deze situtie tegenover de werkgevers ongeoorloofd is. EDO (uit tegen Vitesse): Taa ms; EDO (uit tegen Vitesse): Taams; Pet- terson en Berends; Koster, Van Dijk en Leonhard; Belfroid, Duivenvoorden, Koenen, Peters en Spiers. Haarlem (thuis tegen Rigtersbleek) Van 't Krups; Maas en Sybrandi; Boom, Berendregt en Duijster; Vreeken, Goedhard, Doornbos, Veen en Jonker; RCH (thuis tegen Heracles)Tukker; Schoonenberg en Romviel; De Vries, Rooders en Liefhebber; Peper, Brou wer, Honout, Biesbrouck sr. en Van Eg- mond. Stormvogels (thuis tegen De Vole- wqcke.rs): De Graaf; Freriks en Smits; Van Wooning, Jansen en Doorneveld; Snoeks, Van der Lugt, Vessies, Van dei- Waal en De Graaf. VSV (uit tegen Blauw Wit): Geerlofs; Schoon en Ründers; Versluis, Kort en Brom; Van Dolder, Soeteman, Faren- horst, Brederveld en Heümans. HBC (thuis tegen Ripperda)War merdam- Van Bergen en Henk Kors; Drayer, Henny Kors en Van Bruggen; Jan Duindam, Martin, Neeskens, De Reus en Jilles Duindam. HFC (uit tegen Rheden): Veltman; Dekker en Wijkhuizen; Molenaar, Mo- lün en Drijver; Koenders, Bouwman, Jansen, Honnef en Winter. Ripperda (uit tegen HBC): Wiedük; Doves en Bouwman; Kuilboer, Dreyer en Van Kampen; Meyer, Pieterse, Hout kamp, Kuyer en Schreuder. Schoten (uit tegen Celeritudo)Kes- sens; Veen en Hogendijk; De Looze, Boekelaar en Van Elk; Kops, De Gooy- er, Otte, Smit en Vermeer. Zandvoortmeeuwen (uit tegen Alcma- ria VIctrix)Kniese; Stokman en Stöb- belaar; Kraayenoord, Koning en Water; Van der Mije, Visser, Keesman, Ooster- baan en Halderman. De Kennemers (uit tegen HRC): Vos; Lejeune en Huisman; Peggeman, De Bie, en Verhagen; Van den Oute- naar, Kops, Zwanenburg, Mosk en Tel- kamp. VVB (thuis tegen West-Frisia)Van den Boogaard; Van der Velde en Alte- na; Van Vuuren, Both en Effem; A. Luitjes, Kersbergen, Kooimans, R. Luitjes en Koppen. TYBB (thuis tegen Foreholte): Bak ker; Rietvink en W. Jansen; Van der Vlugt, Veldhuizen en Pebesma; G, Jan sen, Blom, Valent, Kroonsberg en Van Dijk. N.A.S, (uit tegen Zaandijk); Blomme- stijn; De Lange, Ligthart; Bürmann, Bons, H. v. Rooijen; Bottelier, Smulders, Schouten, Meegdes, A. v. Rooijen. Hoofddorp Boys (uit tegen St.-Mar- tinus): Pülman; Van der Steen en Kool bergen; Huurman Van 't Kalmthout en Bakkenhoven; Switser, Q. Stolwijk, Van Poecke, G. Stolwijk en J. Stolwijk. Benoya. (thuis tegen THB)Flipsen; Dingerdis en Grijmans; De Graaf) Ra- vestein en Van der Zalm; A. Smit, Van der Veldt Toenbreker, G. Smit en Schet ter. Haarlem. Haarlem—Rigtersbeek, TYBB-Foreholte, Renova-THB, DIO- Concordia. Heemstede. RCH-Heracles, HBC-Rip- perda. Hillegom. Hillegom-Voorburg. Noordwük. SJC-DOCOS- Hoofddorp. ETO-Onze Gezellen. Santpoort. Velsen-SEW, Terrasvogels- St.-Pancratius. I Jmuiden. Storm vogels-Volewückers, Velsen-Noord. WB-West Frisia. Beverwük- DEM-Wijk aan Zee, Bever- wük-Meervogels. Castricum. Vitesse-QSC. ALKMAAR, 16 dec. Voor het depar tement Alkmaar van de Ned. Maat- schappü voor Nüverheid en Handel hield drs. B. J. Udink. secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Rotterdam een causerie over de ervaringen en de perspectieven van de Euromarkt. HU begon met erop te wqzen, dat het Euromarkt verdrag in wezen een politiek verdrag is met de bedoeling de zes aangesloten landen sterker te maken met economische mid delen; daardoor heeft Nederland zaken geaccepteerd, die het in andere om standigheden zeker niet geaccepteerd zou hebben. Tegenover het voordeel van één grote markt voor een gebied met 165 miljoen inwoners met één han delspolitiek en één douanetarief, waardoor specialisatie van produk tie-eenheden en massaproduktie mo gelijk worden stelde drs. Udink het nadeel van de discriminatie tegen over de niet-aangesloten landen cn de isolementspositie der E.E.G.-landen, die vooral voor Nederland, welks ex port naar deze landen slechts 40 pet. bedraagt tegenover 60 pet. naar de overige landen, een gevaarlek aspect oplevert. Een voorwaarde voor het bestendigen van de gemeenschappelijke markt is het gemeenschappelük beleid inzake de eco nomische en monetaire politiek; dit is echter niet vastgelegd, noch in handen gegeven van een supranationaal orgaan. Momenteel levert dit nog geen wezen lek gevaar op, doch dit gevaar kan optreden, als er zich in een of meer der EEG-landen divergerende tenden- zen voordoen. Het verdrag is daarom alleen ln tijden van hoogconjunctuur van betekenis. Een lacune in het verdrag, aldus drs. Udink, is ook, dat er op het gebied van de landbouw en de transport nog niets definitiefs is geregeld. Voorwaar de is, dat er een gemeenschappelüke landbouwordening komt, die de sociale positie van de agrarische bevolking niet in gevaar brengt. De Nederlandse land bouw staat echter aarzelend tegenover het verdrag en spr. is bevreesd en de gevoerde besprekingen bewezen, dat die vrees niet ongegrond is dat er van een vrije circulatie van landbouw- produkten niet veel terecht komt. Ook t.a.v. de gemeenschappelüke ver- voerspolitiek moet de strijd nog gestre den worden en zullen er harde noten gekraakt moeten worden. Een risico schuilt er ook in een mogelüke verho ging van de kosten-, loon- en prijsstruc tuur. De verlaging van het douanetarief is niet van dien aard, dat Nederland er belangrük voordeel van heeft; slechts voor enkele sectoren van de industrie, bijvoorbeeld voor de textielindustrie, zal de gemeenschappelüke markt een voordeel betekenen. Een actueel gevaar schuilt met name in de gemeenschap pelüke graanprijs, de kern van het ge meenschappelük landbouwbeleid. Het wegvallen van de invoerbehoefte zal fnuikend zün voor de Rotterdamse graanhandel en -overslag, terwül de goedkopere graanprijs de positie van de veehouderü zal verslechteren. Toch kwam drs. Udink aan het slot van zün nogal somber perspectief tot de conclusie, dat Nederland niet het ver drag moet opzeggen; wél is het de eerste taak voor Nederland er zorg voor te dragen, dat het verdrag zün onaan gename kanten verliest en tot meer landen wordt uitgebreid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7