boudewijn' I GEHUWD IS De koninklijke dotatie van Leopold de Tweede Landhuis werd halve eeuw geleden gebouwd en is nu vergroot en gerestaureerd D H Geweld-criminaliteit is in Zweden onrustbarend D Niet gefortuneerd Albert in Belvédère Verbouwing Als de Tuileriëen Grandeur Petit Palais Vastberaden I 5 fVan onze Brusselse correspondent) Waarbij aan koning Leopold toelating Werd verleend op Laken te blijven Wonen zolang Boudewijn ongehuwd Zou zijn. (Van onze correspondent in Scandinavië) s de Zweedse hoofdstad een tweede Chicago geworden? Hebben we alleen maar poli tie om overtreders van parke- ringsverboden te beboeten? Kan de regering niets doen tegen de steeds sterker wordende onder wereld? Deze en soortgelijke vra gen circuleren tijdens de laatste paar weken, door de Zweedse pers en onder het publiek, en het ziet er naar uit, dat ze inderdaad gemotiveerd zijn. De criminaliteit en de misdadige baldadigheid in Zweden, en vooral in Stockholm, zijn tijdens de laatste paar maan- dan meer dan onrustbarend toe genomen. Niet alleen geldt dit diefstal, bedrog en beschadiging van andermans eigendom, maar ook en dat is nog het ergste daden van geweld, dus moord, mishandeling, beroving en aan randing. De politie schijnt mach teloos te zijn en de situatie wordt dan ook met de dag ondraaglij ker. wpumajunuwui !im,i,i»»hiiiiiiiim |nu koning 1 liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiinniiMmMiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiHimMiiiMiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiMiiiiuiiiiiiiimmimiiuimiiiiiHiiiiminmimiii "'IIIKMIII Mil IIII llll III 1111111111111111 llll Mil 1111 Mil llll Mil llllllll Mil illtllll Mil II11 Leopold III verhuist van Laken naar Argenteuil nircrc 51 mini ctro t-i miA >4ianctan crOVPS- I ranneer koning Boudewijn en koningin Fabiola van hun hu welijksreis naar Brussel zullen terugkeren zal een grote Amerikaan- 8e Wagen in alle stilte het domein van Laken verlaten en de richting inslaan tan Ohain, de kleine Waals-Brabant- 8e gemeente op 17 km van de hoofd god, waar het kasteel van Argenteuil igt. in de wagen zullen koning Leo pold, prinses Liliane, en hun kinderen ^Jexander, MaHa-Christina en Ma- a-Esmeralda hun nieuwe bestem- ing tegemoet rijden. Op de blijde l$e december heeft deze stille tocht Zonder eskorte en zonder eerbewijzen *e« schaduw geworpen, want voor vorst die in 1950, ondanks het hem Wnstige referendum, aan de troon Verzaken moest, betekent dit de laat ste akte van een levensdrama. Ook Voor prinses Liliane is dit het einde van een illusie. Door de Belgen nooit koningin aanvaard, is in al deze laren, in het huis van haar regerende t kasteel van Argenteuil, waar koning Leopold, zich met zijn gezin gaat vestigen. Pleegzoon haar toch de ereplaats ge laten. Maar thans brengt Boudewijn een koningin op Laken. Laken, vijf entwintig jaar lang de zeer diskrete getuige van zovele droeve en van en kele gelukkige dagen, is door Leo pold in en prinses Liliane nu voor goed verlaten. De politici die in 1954 Leopold van de troon verwijderden, hadden de overgang niet willen bruuskeren. Zij verlangden de nog jonge en onerva ren Boudewijn niet in één dag aan de liefderijke omgeving van zijn fa milie te onttrekken. In de abdicatie- ieet was een clausule opgenomen, Het heeft negen jaar geduurd vooral- eer dit ogenblik aanbrak. .Toen in 1959 de gebeurtenissen in Congo aanleiding gaven tot netgee *hen een ..constitutioneel niet te Ver Antwoorden persoonlek koninklijk be- kid" heeft genoemd, zijn in oppositie kringen stemmen opgegaan om kritiek te uiten op de politieke invloed welke leopold nog steeds op zijn zoon uit oefende. Koning Leopold heeft aan dit latente snti-Lenpoldisme geen nieuwe conflict stof willen toevoegen, en hij heeft spontaan het voornemen bekend ge bakt Laken te zullen verlaten. De keuze van Leopolds nieuwe re sidentie schiep een delicaat pro bleem, want op Belgisch grond gebied bezit koning Leopold geen on roerende goederen. De uitgebreide feeks domeinen en kastelen welke de Belgische vorsten tot omstreeks 1900 in eigendom hadden, waren door Leo pold II per testament aan de Belgische Staat geschonken. Zij maken sedert dien deel uit van de Koninklijke Dota tie. Alle verhoudingen in acht geno men is het Belgisch vorstenhuis ook niet bijzonder gefortuneerd. Toen Leopold I de Belgische troon be steeg, bezat hij niets. Door het zui nig beheer van de toelagen der „ci vile lijst" en door gelukkige beleg- ajSpen, bracht hij in een kwart eeuw Zijl bescheiden fortuin bij elkaar. Loui tweede vrouw, dochter van monfijBhilippe verrijkte het patri gen m1 met enige Franse bezittin- polds o ar in dit 0Pzicht waren Leo- liik" RpfD'olgers veel minder fortuin- 'JSië's tweede koningin. Ma- K811» van Oostenrijk, bracht familie al.Ieei? juwelen mee. De van koningin Elisabeth van Beieren Werd door wereldoorlog II grotende -Is geruïneerd, terwijl ko ningin Astrid van Zweden uit de minst-welgestelde tak der Bernadot- tes stamde. Hoe groot het fortuin der Saxen-Co- burgers is, kan men enkel gissen.,, bezit 15 miljoen (goud) Fr,/' noteerde in 1908 koning Leopold II ui zijn tes amen Slechts een fractie van deze som is uiteindelijk aan Leopold III ten deel gevallen, en de 200 miljoen Fr. welke zijn liquide bezit enkele jaren geleden nog zouden vertegenwoordigd hebben, schijnen goeddeels onder de Congolese zon te zijn weggesmolten... Voor zijn huisvesting was Leopold III wel noodgedwongen op de welwillend heid van de natie aangewezen. Koning Leopold had aanvankelijk het plan gekoesterd een nieuw paleis te bouwen binnen het do mein van Laken. De scheiding met Boudewijn zou slechts symbolisch zijn geweest en de ouders zouden met de zoon het golfveld, de tuinen, de serren en het zwembad van olympische afme tingen hebben gedeeld. De beroemde Parijse bouwmeester en decorateur Boudin had de plannen voor het paleis ontworpen. Reeds was een oude hoeve gesloopt en een grote Brusselse bouw onderneming had met de nivellerings- werken reeds een aanvang gemaakt toen een onwelwillende campagne van de conservatieve pers aan het Lakense project een voortijdig einde maakte. De regering weigerde de rekening te betalen van een miljoenenontwerp dat, naar het oordeel van een argwanende publieke opinie, Leopolds aanwezigheid op het Belgische Versailles" slechts zou hebben bestendigd. Een bijzonde re kabinetsraad besliste dat de schei- u.'.ug volledig zijn moest. Leopold liet Plannen varen. De regering had echter zeer weinig te bieden. Behalve Z°fL 1e- regerende vorst gereser veerde Paleizen van Laken en Brussel, ""Inmn- ïninkliike Dotatie vijf eigendommen het paleis jp de Meir te Antwerpen, het Kasteel van Cierg- non aan d® '^0°rden van de Lesse, in de hoge Ardennen, het Belvédèrepaleis het Stuyvenbergdo- mein te Laken e de koninklijke villa te Oostende. Oostende viel buiten de Kasteel Belvédère, tegenover Laken berekening. Het kleine legertje bedien den dat er jaar in jaar uit de wacht houdt ten spijt, is deze zomerresiden tie als permanent verblijf ongeschikt. Antwerpen kwam al evenmin in aanmerking. De enige vorst die ooit voor het „Hof van Rosse" met zijn Weense Louis XV-gevel en zijn met roeoco-ornamenten versierde salons belangstelling heeft gehad, was kei zer Napoleon. Om er zijn Antwerpse relaties te cultiveren, had hij er zijn officiële pied-a-terre gevestigd. En alhoewel de koninklijke familie elk jaar tenminste twee maanden op Ciergnon doorbrengt, weigerde ko ning Leopold zich in het Ardennen- woud te gaan begraven." Het Stuyvenberg-kasteel, met zjjn beroemde serren en zijn in 1896 door de Franse architect Lainé aangeleg de tuinen, waar Leopold III zijn eer ste huwelijksjaren met prinses As trid had doorgebracht, is sedert ko ning Alberts dood de residentie van koningin Elisabeth. Het Belvédère had een geschikte re sidentie kunnen zijn, maar op 13 sep tember 1959 hebben prins Albert en prinses Paola er hun intrek genomen. In 1788 gaf de bankier, burggraaf Edouard de Walckiers aan de Brussel se architect Payen opdracht vlak te genover Laken een klein paleis te bou wen. Naar de opvatting van deze Bra bantse revolutionair moest het het huis van de Oostenrijkse gouverneur „aan de overkant van de straat" in pracht overtreffen. Payen inspireerde zich op de 16e-eeuwse Vila Capra te Vicence, werk van Andreas Paliadio. Ook e' 'i aantal bekende 18e-eeuwse Belgische kunstenaars, de t.hilder An- dré Lens, de beeldhouwer Godecharle, de decorateur Plateau en de ornamen- tisten Ligé en Mantel droegen het hun ne bij tot de verfraaiing van het pavil joen. Walckiers heeft er eigenlijk nooit vreugde aan beleefd, want een paar jaar later moest hij naar Nederland de wijk nemen. Leopold II liet op de koe pel van het gebouw een belvédère bou wen, waaraan het paleis zijn naam dankt. Sedert 1914 zonder bestemming, geraakte het Belvédère in verval tot het in 1955 door het commissariaat van de wereldtentoonstelling gemoder niseerd werd. Het Expo-commissariaat heeft niet op een paar miljoen gekeken en Albert en Paola kregen Belvédère van de natie op een zilveren presen teerblad cadeau. Van de regering is dan het voorstel uitgegaan koning Leopold het do- p mein Argenteuil aan te bieden. landhuis zonder traditie en met Vp„ eel kleine geschiedenis. Een hal- •7nir„^üw geleden liet de Amerikaanse ziin Tucker het bouwen om ei riicna» tles door te brengen. Het houw vnXfrJolgens als administratiege- de Staat w sP°°rwegen. In 1950 kocht prins Karei onderria'k t°mh er eX"r?Pn' Karei verknn* ,-- k te brengen. Maar en ziin excentrfni? Vllla ,e Ra verzijde en zijn excentrieke, op palen eebouw- de jachtpaviljoen te itetie. in de Ant werpse Kempen. Omdat eeg stond, belegden lun garden-parties en hun recepties /oor hoge buitenlandse gasten. Koning Leopold aanvaardde het voorstel, maar hp drong aan op ver bouwingswerken. Zestig metselaars, timmerlieden, elektriciens en decora teurs hebben een jaar lang op Ar genteuil gewerkt. De staat zaj de re- kening zonder mopperen en zonder vrees voor kritiek betalen, want, zo als een links politicus verklaarde: wanneer de toekomst van de zoon op het spel staat, zijn Me wel bereid enige buitensporigheid van de vader door de vingers te zien." Argenteuil 1^ o\erig^±is zijn nieu- we bestemming ten volle waardig. De angelsaskische landhuisgevel met klimplanten en witgelakte klapramen bleef onaangeroerd, maar an het oor spronkelijke huis werden twee zijgevels toegevoegd, en het interieur onderging, onder de aanwijzingen n de Parijze- naar Boudin, grondige wijzigingen. In een der zijgevels is een ruime eetka mer gebouwd, in de andere de biblio theek van koning Leopold. Ook zijn kostbare collectie land- en stafkaarten krijgt daar een plaats. In het centrale gebouw bevnden zich de wachtkamers, drie salons en de keukens. Een mas sief-eiken trap leidt naar de apparte menten van de koning, de prinses en de kinderen. Prins Alexander die op dit ogenblik aan de militaire schooi studeert, krijgt een eigen flat in een afzonderlijk gebouw, waarin ook 's ko- nings administratieve diensten geves tigd zijn. Van uit zijn grote salon heeft de ko ning een heerlijke aanblik op het Groe nendal-woud. Eeuwie groen gordijn dat nu tussen hem ligt en Laken. De jonge man met sportvest en hoornen bril wiens donkere wa gen elke dag te negen uur zijn weg naar het Brusselse Paleizenplein zoekt, trekt in het drukke verkeer van de ontwakende hoofdstad niemands aandacht. Uit de duizenden Belgen uit de voorsteden of uit de provincie die op dat vroege uur naar hun Brussels kantoor rijden, is koning Boudewijn er een. Kort na 1 uur passeert dezelfde wagen weer de saluerende schildwacht en rijdt even ongemerkt uit de richting van Laken, huistoe. Want voor koning Boudewijn is het enorme paleis bij het Brusselse Stadspark niets anders dan een kantoorgebouw, waar hij met zijn privé-secretaris de regeringsdocumen ten doorneemt, ministers en politici consulteert, aan diplomaten en hoge buitenlandse gasten audiëntie verleent en bij hoogst zeldzame gelegenheden een staatsiebanket of een receptie pre sideert. Als koninklijk verblijf heeft het Brusselse paleis in zijn 175-jarig be staan overi-ens nooit dienst gedaan. Het enige lid van het Belgische Vor stenhuis dat er zich werkelijk thuis heeft gevoeld, was koning Leopolds broeder, prins Karei. Na zes jaar re gentschap had hij er zic'i zo comforta bel geïnstalleerd, dat de achte dwang van eerste minister Poolien er bij te pas moest komen om, na Leopolds te rugkeer op Laken, prins Karei te doen verhuizen. Aan de oorsprong van het huidige paleis lagen vier hotels, in 1780 voor de bevelhebber van de Oostenrijkse troepen, generaal baron de Bender en voor de gevolmachtigde minister iï1 de Zuidelpke Nederlanden, graaf Barbiano de Belgiojoso. In juli 1803 verbleef Bonaparte er samen met Josephine de Beauharnais. In de laatste jaren van het keizerrijk kwam hij gr terug met koningin Marie- Louise. Op 3 februari 1814 werden de hotels bezet door de geallieerden en door Prins Willem van Neder land. Gedurende de Unie met Nederland ondergingen de hotels hun eerste be langrijke verbouwing. De Grondwet van 1815 voorzag dat Brussel en Den Haag; afwisselend en om het jaar, hoofdstad en zetel van het parlement Hei koninklijk valeis te Brussel, waar koning Boudewijn pleegt te werken zouden zijn. De Nederlandse rege ring besloot derhalve te Brussel een paleis te bouwen. Architect Henri werd met de plannen er van belast. Het resultaat was vrij betreurens waardig. Om de rekening niet te la ten oplopen, had Henri er zich toe beperkt de hotels uit de Oostenrijkse tijd tot een geheel te verwerken door er een met kolonnaden versierd ver bindingsgebouw tussen te voegen. Den Haag vond het resultaat een „al te goedkope verbouwing" en in 1827 werd beslist het geheel te laten her werken door bouwmeester Suys. In 1867 besloot koning Leopold II in de linkervleugel en het centrale gedeel te staatsievertrekken en salons aan te brengen. Architect A Balat bouwde de eretrap, de grote galerij, de troonzaal, dè marmerzaal en de salons met uit zicht op de St.-Jacobskerk. Dit alles werd uitgevoerd in Louis XVI-stijl, in drukwekkend en zwaar verguld. Leo pold II had talrijke bezoeken gebracht aan de Tuilerieën en Versailles; de versiering en de meubilering der sa lons waren daar kennelijk door geïnspi reerd. De kroonluchters van verguld brons en kristal zijn getrouwe kopieën van deze uit de Tuilerieën. herinnering aan de „gran deur" van de Franse monarchie schijnt de grondlegger van het Afrikaanse Imperium werkelijk geobse deerd te hebben. Toen Leopold II in 1904 Henri Magnet belastte met het h - wen van 'n nieuwe gevel voor 't paleis te Antwerpen, dienden de Tuilerieën eens te meer als inspiratiebron. Beëin digd in 1907, bleef het paleis zijn Leo- poldiaans uitzicht tot op heden behou den. Het is eigenlijk spijtig dat men aan het publiek nooit de gelegenheid gunt in dit kolossale paleis een blik te werpen. Op koning Boi Jewijns hu welijksdag heeft de T.V. de troon zaal, de marmerzaal en de grote ga lerij voor de eerste marl binnen hon derdduizenden huiskamers gebracht. Van het paleis zijn dat wellicht de meest treffende, maar zeker niet de merkwaardigste vertrekken. Die treft men aan in de rechtervleugel waar in de 18e eeuw het hotel van de gevolmachtigde ministers lag. De originele Louis XVI-stijl van het ho tel is bij de verschillende verbou wingswerken volkomen gerespec teerd. De Empirezaal, de z.g. „witte alons", de Leopold-l-salon, de Goyasalon en de Venetiaanse trap zijn niet alleen de oudste, maar ook de fraaiste bezienswaardigheden van het paleis. Koning Boudewijns werkkamer ligt in de rechtervleugel van het paleis: een 18 meter lange salon, gelijkvloers, met uitzicht op de binnenkoer. De meubilering is modern. Achteraan in het vertrek een eenvoudige mahonie houten schrijftafel, gedomineerd door een geschilderd portret van Boudewijns vader, Leopold Hl. De voorliefde van de Belgische heersers voor Laken dateert uit de Oostenrijkse tijd toen de gou verneur-generaal, prins Albert van Saksen-Teschen en Aartshertogin Ma ria-Christina in 1784 het Oranjepaleis thans museum voor moderne kunst verlieten en in het Domein Scho nenberg een kasteel lieten bouwen. La ken en Brussel ontstonden dus op het zelfde ogenblik. Het „Louis XVI-pa- leis" was het werk van de bouwmees ters Montoyer en Payen. Het bas-re liëf in het driehoekig fronton boven de eretrap is van Godecharle's hand. Na de slag van Fleurus in 1794 verlieten de Oostenrijkers België en bleef het kasteel leegstaan. Men stond op het punt het të slopen toen Bonaparte, nog eerste Consul, het aankocht om het aan Joséphine de Beauharnais te schenken. In 1809 bood hij het zijn tweede echtgenote Marie-Louise aan. Geen van beide keizerinnen heeft er lange tijd ge woond, maar de inrichting der oud ste salons geschiedde op hun per soonlijke aanwijzing. Op 30 maart 1815 deed koning Willem der Nederlanden er zijn intrede. De vorst liet door bouwmeester Henri de oran- gerie en het theater bouwen. Sedert 1830 was Laken het lievelingsverblijf van de Saxen-Coburgers. Leopold I en Leopold II breidden het domein uit en brachten de oppervlakte van het park op 186 ha. In 1877 werden de tropi sche serren er aan toegevoegd. Andermaal inspireerde Parijs Leo pold II tot transformatie-werken. In 1900 had de koning de internationale tentoonstelling bezocht en het „Petit Palais" op de Champs Elysées. Charles Girault, ontwerper van het Parijs.» kleine Paleis werd naar Brussel ontboden en belast met de verbouwing van Laken. Zevenhon derd metselaars en steenhouwers heb ben er elf jaar lang aan gewerkt. Girault bouwde twee zijvleugels: in de linkervleugels de bibliotheek en de stallen; in de rechtervleugel de grote galerij, een monumentale trap en de ontvangstsalons. De gran dioze binnenversiering welke Girault voorzien had, bleef onuitgevoerd. In 1908 was Leopold II overleden en een jaar nadat de ruwbouw voltooid was, maakte wereldoorlog I aan de bouw plannen van de Belgische dynastie een einde. Veel kunstschatten bevat Laken ook niet. Bij de Oostenrijkse aftocht uit Bel gië nam de Aartshertog de complete meubilering en alle kunstwerken mee. Uit die periode is er dus niets bewaard. De ontvangstsalons en gastenkamers, ingericht onder het Franse Keizerrijk, zijn in autentieke Empire. Uit de Leo pold I-tijd zijn er al evenmin herinne ringen, want op 1 januari 1890 ver woestte een brand de appartementen van koningin Maria-Henrietta in de rechtervleugel. Merkwaardig schijnen het werkvertrek en de bibliotheek van Albert I te zijn. Sedert de tragische dood van de Ridder-Koning is dat deel van het paleis onbewoond. Typisch is het kleine landhuis, kopie van een Limburgse hoeve, in het park, naast de serren waar Leopold II over leed. Op zonnige dagen trekt de nu 84- jarige koningin Elisabeth ir zich terug om er de artistieke mijmeringen harer eenzaamheid op doek te vereeuwigen: kleurrijke, realistische bloemstukken en landschappen die herinneringen wakker roepen aan het palet van de 19e-eeuwse schilder var het Vlaamse landschap, Alfred Verwee. Het koninklijk paleis te Laken, de residentie van koning Boudewijn. Argenteuil Vrouwen cn meisjes kunnen noch in het centrum noch in de buitenwijken van Stockholm zonder gevaar over straat gaan na het invallen van de duis ternis. Ook in Gotenburg en enkele kleinere steden in de provincie is het 's avonds bepaald onveilig op straat, niet alleen voor vrouwen en meisjes, maar zelfs ook voor eenzame manne lijke wandelaars, die overvallen kun nen worden door bendes of andere ele menten, die op roof uit zijn. Op de stations van de Stockholmse ondergrondse patrouilleren 's avonds en 's nachts speciaal aangestelde nachtwakers met afgerichte politiehon den. Hun taak bestaat uit het bescher men van publiek en personeel tegen opgeschoten jongelui en dronken lie den. In talrijke steden heeft men in parken en plantsoenen extra-sterke schijnwerpers moeten opstellen, waar mee men de ongure elementen uit de ze omgeving meent te kunnen verdrij ven. Autodiefstal en joyriding zijn aan de orde van de dag en de meesten heb ben hun wagen op aanraden van poli tie en verzekeringsmaatschappijen dan ook voorzien van een speciaal stuur- of versnellingsslot, waardoor diefstal weliswaar niet wordt verhinderd dan toch wel bemoeilijkt. Aanrandingen en verkrachtingen zijn tegenwoordig ook dagelijks nieuws ge worden. Vele ouders durven hun kinde ren niet meer alleen op straat te laten uit vrees voor vrijgevige omes. die de kinderen zo graag willed meenemen op een wandeling of autoritje naar het bos. Maar het komt ook dikwijls voor, I dat oudere vrouwen worden aangerand, niet alleen door volwassen elementen, maar ook door jongelui of zelfs kinde ren van 1516 jaar oud. Etn der schokkendste gebeurtenissen van de laatste tijd die dan ook het beginsein werd voor de huidige storm van kri tiek op de overheid was de moord op een tienjarig Stockholms jongetje, dat geschonden en gewurgd werd ge vonden bij een der sportparken aan de rand van de stad. De dader was een 19-jarige jongen, homosexueel en alco holist. e politie is zo goed ais machte loos; niet alleen omdat de be rechting van vele jeugdige de linquenten in veie gevallen te weinig afschrikwekkend is of in ieder geval te weinig effectief, maar ook omdat er een catastrofaal personeelsgebrek is ontstaan in het Zweedse politiecorps, tn Stockholm zou het aantal politie agenten eigenlijk twee maal zo groot moeten zijn als het nu is, maar het blijkt onmogelijk om nieuwe krachten aan te trekken. Ook in andere grote steden heeft men met deze moeilijkheid te kampen. De oorzaak van dit personeelsgebrek is voornamelijk te zoeken in de slechte salariëring en de te lange en zware werkdagen. Onder druk van de publieke opinie is nu dezer dagen besloten om de lo nen van het politiepersoneel te herzien en gelijktijdig te trachten de arbeids voorwaarden te verbeteren en te ver aangenamen. Ook overweegt men de oprichting van een civiel bewakings corps, bestaande uit burgers, die in hun vrije tijd, voornamelijk 's avonds, te gen een bepaalde vergoeding patrouil lediensten kunnen verrichten in de meest beruchte wijken. Of het zal hel pen? Misschien wel gedeeltelijk. et bericht over het min of meer geforceerde vertrek van koning Leopold en prinses Liliane uit Laken heeft koning Bov Je wijn verrast in de Ver. Staten, waar hij in de vroege zomer van 1959 een officieel bezoek bracht. Amerikaanse perslui hebben Boudewijn toen taktloze vragen ge steld, maar Boudewijn heeft die ontwe ken zonder van enige emotie blijk te geven. Zijn directe omgeving getuigt echter dat de tijding uit Brussel Bou dewijn sterk heeft aangegrepen. En toch heeft de scheiding voor Boudewijn niet dezelfde dramatische betekenis als de abdicatie, tien jaar geleden. De jon ge man die in 1950 van de lyceumban- ken onvoorbereid en tegen zijn wil op de troon was geplaatst, had als van zelfsprekend het veilige raadmanschap van zijn vader aanvaard. Zoals zijn kin derlijke genegenheid en dankbaarheid om de liefderijke zorgen van zijn pleeg moeder in de deprimerende oorlogsja ren zich ook nooit ertegen hebben ver zet dat aan prinses Liliane op Laken de rol van eerste dame werd toebedeeld. Maar in tien jaar tijd is in Boude wijn iets veranderd. „Op zijn droeve gelaat is nu een trek van vastbera den sereniteit verschenen," noteert Charles d'Ydewalle in een recente publikatie over „Boudewijn en Fabio- la". Tien jaar politieke ervaring heb ben zyn optiek gewijzigd. De vooroor delen en antipatieën die zijn eerste regeringsjaren drukten, zpn ver vaagd. En „het voorbeeld van mijn doorluchtige vader" waarnaar Bou dewijn in ieder zijner toespraken ais een s"' verwijt verwees, in steeds zeldzamer geworden. Niet de liefde v00r ,?]in ouders is daarom verdwe nen. Wel neeft in Boudewijn door het directe en voortdurende contact met de staatszaken een rijpingsproces plaatsgevonden. Dit contact heeft zijn interesse voor alles wat met zijn „be roep" verband houdt geboeid, en op een zo verbluffende wijze gescherpt dat hij thans bij machte is over de meest ingewikkelde politieke of we tenschappelijke actualiteiten een ge fundeerd oordeel te formuleren. Op zijn dertigste levensjaar Is Bou dewijn een zelfstandig deukend en vol wassen man geworden die zijn leer meesters evenaart en nog alleen maar koning wil zijn Voor een tweehoofdige monarchie is er op Laken thans geen ruimte. Zoals er. na Boudewijns huwe lijk, ook voor twee koninginnen geen plaats is. Nooit is dat het geval ge weest. Na koning Alberts dood heeft koningin Elisabeth dat zeer duidelijk begrepen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9