VLIEGTUIG stort neer in winkelstraat te München Brandende wrakstukken op volle tram gevallen Ethiopische kroonprins niet achter opstand Toestand in Addis Abeha is weer vrijwel normaal Brand in gesticht voor zwakzinnigen V.S.-DEFENSIESTEUN VAN DERTIG MILJOEN DOLLAR Ook Zeven P rovinciën' wordt uitgerust met raketten SCHRAVENDIJK Trieste vliegramp eist meer dan VIJFTIG levens Koningin Fabiola is ziek Torenspits Sankt Paulskirche geraakt Aantal doden tot 142 opgelopen Overleg wordt voortgezet Patiënten tijdig in veiligheid Akkooi'd Amerika-Nederland Amerika betaalt 25 Starfighters Arts op straat mishandeld Generaal Massu wil zelf ook terechtstaan Regering boycot Soustelle Het weer Secretarissen bij Europees parlement ontslagen Luchtramp New York Enige overlevende ook bezweken Voor vermoeide rechterarmen Daders in arrest Barricaden-proces DOURO PORT SHERRY W. JAGER GERLINGS MAANDAG 19 DECEMBER 1960 84sfé 'JAARGANG No. 30702 f verzicht van de plaats f J van de ramp met op de voorgrond de geheel uitgebrande tramwaarin een dertigtal mensen omkwam, en °V de achtergrond het restant van het neergestorte vliegtuig. De laatste bijstand (Van onze correspondent in Bonn) MUNCHEN, 19 december Meer dan vijftig mensenlevens heeft de vliegtuigramp, welke de Beierse hoofdstad Zaterdagmid dag trof, tot dusver gevergd. Een tweemotorige Convair C-131 van de Amerikaanse luchtmacht stort te om tien over twee, slechts vier minuten na de start van het vliegveld, neer in de Bayerstras- ge, het op die tijd ongemeen drukke stadscentrum. De Convair raakte een van de torens van''de Sankt Paulskirche en brak door die botsing in tweeën. Het achter stuk van het vliegtuig bleef aan vankelijk in de toren hangen, maar de brandende wr akstukken storten spoedig neer op straat. Eerder waren stuurhut en cabine op een volle tweede wagen van een tram gevallen. Een ware vuurzee ontstond toen de uit het vliegtuig (dat voor de start zijn tanks had gevuld) stromende brandstof vlam vatte op straat. Trampassagiers en voorbijgan gers werden voor een groot deel zo onherkenbaar verminkt, dat men ze niet meer ter plaatse kon identificeren. BANANEN GEVEN ENERGIE Loonherziening grafici PARIJS, 19 december (A.N.P.) In de wandelgangen van het NAVO-gebouw alhier is gisteren vernomen, dat Nederland en de Verenigde Staten een akkoord zijn aangegaan op grond waarvan het laatstgenoemde land Neder land hulp zal bieden ten bedrage van dertig miljoen dollar voor een aantal, defensie-inspanningen, waaronder de verbouwing van de kruiser „De Zeven Provinciën" voor de uitrusting met terrierra- ketten. Zoals bekend was over de kruiser „De Ruyter" reeds eerder overeenstemming bereikt. In Den Haag RODE EN WITTE consolador f 5.50 per fles Rodriques f 5.50 per fles N.V. WIJNHANDEL Spaarne 86-92 - Tel. 10112 Suède dames- en herenjasjes Iets zachter BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severlw. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogtc De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur - 's avonds tel. 21544. Een geestelijke verleent de laatste bij stand aan de slachtofferop de plek van de rarnp. Op de achtergrov... het staart stuk van het neerge "te vliegtuig. .CORDOBA, 19 dec. (AFP) Ko- £ingin Fabiola van België lijdt aan een Jichte keelontsteking. Op het kasteel Calixto, waar de koningin de eerste Jagen van de huwelijksreis met koning -Bpudewijn doorbrengt, werd zaterdag Cordoba een arts ontboden. Alge meen wordt aangenomen, dat de lichte flekte, waarmee koningin Fabiola te :^hipen heeft, een gevolg is van de ver foeiende huwelijksplechtigheden en r Jn het buitengewoon koude en droge ^iniaat van de Sierra Morena. t LUXEMBURG, 19 dec. Het bureau daK het Europees parlement heeft aan e Secretaris-generaalde Nederlander M. F. F. A. de Nerée tot Babberich u) de Duitse adjunct-secretaris-generaal ,.0a\'-heT Hummelsheim eervol ontslag rufleend, met ingang van 1 januari 1961. Plotseling ontslag heeft in Europese t lngen bevreemding gewekt. De amb- naren waren sinds 1952 bij de Euro- e gemeenschappen in dienst. de*"? een communiqué wordt medege ld dat de ontslagen verband houden een spoedige reorganisatie van het cretariaat. Volgens welingelichte krin- is er echter sprake van persoonlij- (jConflicten tussen beide functionaris- De binnenstad van München bood een afschuwelijk beeld. Een zee van vlammen woedde rond de puinhopen van vliegtuig en tram. Vertwijfeld poog den brandweerlieden, politieagenten, vrijwilligers en later ook legereenheden de gevolgen van de catastrofe meester te worden. De twintig inzittenden >7an het vliegtuig moeten vrijwel op slag ge dood zijn. Maar zeker is, dat er op straat meer slachtoffers vielen. In de getroffen tramwagen alleen al bevon den zich dertig mensen, die ook op slag het leven verloren. De grote drukte in de stad het was de „Goldene Sams- tag" („Gulden Zaterdag"), de laatste inkoopzaterdag voor de Kerst leidde tot een volkomen verkeerschaos, die het reddingswerk bemoeilijkte. De verongelukte Convair startte in een dichte mist van het vliegveld München-Riehm. Onmiddellijk na het vertrek meldde de piloot een motor storing aan de verkeerstoren. Blijk baar deed hij alle moeite om zijn vliegtuig zolang in de lucht te houden, tot het Doven de miljoenenstad van daan was. Misschien heeft de piloot nog gepoogd een noodlanding te ma ken op de Theresienwiese (waar deze zomer het Eucharistisch Congres werd gehouden) een groot gazon vlak b(j de Sankt Paulskirche, waarvan de aangevlogen toren thans dreigt in te storten. i Behalv# de zeven bemanningsleden bevonden zich in de verongelukte Con vair dertien Amerikaanse studenten, jongens en meisjes die hun kerstva kantie zouden doorbrengen bij hun in Engeland gestationeerde ouders. De jongelui studeerden aan een Amerikaan se onderwijsinstelling in München. De vliegtuigramp van zaterdagmiddag was de grootste in de Beierse hoofdstad sinds 6 februari 1958, toen een Britse ma chine met het volledige elftal van „Man chester United" neerstortte. Merkwaardigerwijs zijn alle inzitten den van de motorwagen waarop een deel van de zaterdagmiddag verongeluk te Convair neerstortte, er levend van afgekomen. Ze konden de tram verla ten, voordat het voertuig vlam vatte. De passagiers van de andere tram wagens zijn echter allen omgekomen. Zestien ernstig gewonden moesten naar ziekenhuizen worden vervoerd. De Beier se radio wijzigde onmiddellijk, nadat de ramp bekend werd haar programma. Het televisieprogramma bleef onveranderd. Morgen zullen in Münch >n rouwdien sten worden gehouden. Het verkeer in de miljoenenstad zal voordat deze plech tigheden aanvangen één minuut lang stilgelegd worden. NEW YORK, 19 dec. (Rtr, UPI) De enige overlevende van de passa giers yan de beide Amerikaanse Ujn- vliegtuigen, die vrijdag boven New York tegen elkaar botsten is zaterdagmiddag aan zijn verwondingen bezweken. Zoals bekend was dit de elfjarige Stephan Baltz, die op straat in de sneeuw ge vonden werd, op de plaats waar het wrak van de DC-8 beland was. Het aantal slachtoffers van deze uitermate tragische luchtramp is zondagmorgen gestegen tot 142. In beide vliegtuigen bevonden zich 128 mensen. De andere slachtoffers waren voorbijgangers, die door de wrakstukken getroffen werden. Sinds zaterdagmorgen zijn er negen ont zielde lichamen van slachtoffers uit het puin geborgen. Een grootscheeps onderzoek naar de oorzaak van de ramp is thans aan de gang. De mogelijkheid is geopperd, dat beide vliegtuigen van hun koers afge raakt waren terwijl ze op landings-in- structies wachtten. Uit de wrakstukken zijn in een crash-proof" doos de navi- gatie-instrumenten tevoorschijn geko men, die bijzonderheden kunnen geven omtrent richting, hoogte en snelheid van de DC-8. De doos zou niettemin zeer beschadigd zijn. (Advertentie) AMSTERDAM, 19 dec. De verte genwoordigers van werkgevers en werk nemers organisaties in het grafische be drijf hebben nog geen overeenstemming bereikt over een tussentijdse loonher ziening met ingang van 1 januari. In het centraal bureau voor de grafische bedrijven, het overlegorgaan voor deze bedrijfstak, zijn reeds enkele besprekin gen gevoerd. Ze resulteerden in een eensluidend advies van een commissie van economische deskundigen over de mogelijkheid van een tussentijdse loons verhoging, doch over het percentage is men het nog niet eens. Er wordt thans een correspondentie gevoerd tussen werkgevers en werkne mers. De onderhandelingen worden de ze week voortgezet. In werkgeverskrin gen wordt het twijfelachtig genoemd of de eindbeslissing nog voor het einde van dit jaar zal vallen. De loonsverho ging zou dan met terugwerkende kracht moeten worden uitbetaald. ROERMOND, 19 dec. Zondag avond omstreeks elf uur is in het zwak zinnigengesticht „St.-Anna" aan de Rijksweg tussen de plaatsjes Heel en Horn een brand uitgebroken, die dank zy het doeltreffend en voorzichtig op treden van de verplegende zusters (de Kleine Zusters van de H. Jozef) niet tot een catastrofe is uitgegroeid. Er is niemand gewond geraakt, maar de ma teriële schade is zeer groot. Ongeveer éénvijfde gedeelte van het gesticht, waarin ongeveer 800 patiënten zijn op genomen, is door het vuur verwoest. In het bedreigde gedeelte zyn ongeveer tweehonderd kinderen van hun bedjes gelicht en naar elders overgebracht. De brand werd pas tegen half twaalf ontdekt door een der zusters. Het bleek toen al te laat om het vuur in de kiem te smoren, want de vlammen sloegen al door het dak van het frontgebouw. Op het eerste alarm ontstond er aanvankelijk het begin van een paniek, maar de ruim 180 zusters, die de 800 in „St.Anna" opgenomen patiënten verzorgen, vonden weldra hun bezinningterug en vormden met assistentie van agenten en brandweer lieden een levende ketting, waarlangs de in gevaar verkerende kinderen naar veilige plaatsen werden overgebracht. De patiëntjes hadden zelf nog niets van de brand gemerkt. De brandweerkorpsen uit Venlo en Roermond waren zeer snel ter plaatse en bonden onmiddellijk de strijd aan te gen het hoog oplaaiende vuur. Twintig stralen leken in het begin nog weinig uit te halen, maar omstreeks drie uur was de brand gelokaliseerd en kon ver dere uitbreiding worden voorkomen. Op dat ogenblik waren de afdeling arbeids- therapie, de dagverblijven en slaapza len der kinderen en nog enkele pavil joens al volledig in de as gelegd. Van morgen was de brandweer nog steeds bezig met nablussingswerk en de ver- ADDIS ABEBA, 19 dec. (A.F.P., Rtr, U.P.I) De opstandelingen tegen het bewind van keizer Haile Selass-'- van Ethiopië hebben de naam van kroon prins Asfu Wassen gebruikt om te po gen steun te krijgen. Dit is verklaard door zegslie en, die in nauw contact staan met de keizerlijke familie. By de opstand uie thans geheel onderdrukt is, zouden nog geen duizend man be trokken zyn. Kroonprins Asfa Wassen begroette zij: vader toen deze zaterdag in deEthiopische hoofdstad arriveer de. Keizer Haile Selassie had eerder al verklaard ervan overtuigd te zyn, dat zyn zoon niets met de opstand te maken had. Gebleken is, dat de revo lutionairen de kroonprins gearresteerd hadden toen hij zich tegen hun streven verzette. Een kleine groep revolutionaire offi cieren zou, volgens de keizerlijke zegs lieden, de keizerlijke lijfgarde om de tuin geleid hebben. Gisteren werd er in buitenwijken van Addis Abeba nog ge vochten tussen groepjes rebellen en aan de keizer getrouwen. De toestand in de stad is echter weer zo goed als normaal. Haile Marian Tsjebede, een van de leiders van de revolutie, is gisteren 'gearresteerd. Andere -leiders van de opstand zouden zelfmoord gepleegd hebben. Een aantal aan Haile Selassie getrou we ministers zou door de rebellen ge dood zijn. De Ethiopische gezant in Stockholm, Teferi Tsjareoe, die zo on omwonden blijk gaf van zyn instem ming met de revolutie, is door de kei zer ontslagen. Zijn plaats wordt thans door de kleinzoon van Haile Selassie, prins Samson Bejene, ingenomen. Keizer Haile Selassie heeft gisteren een radio-rede tot zyn volk gehouden. Hy beloofde amnestie aan allen, die aan de poging tot staatsgreep hebben deelgenomen, indien ze hun fouten toe geven. De radio van de Ethiopische hoofdstad meldde ook, dat „duizenden onschuldigen" de dood hebben gevon den by de revolutionaire woelingen van de afgelopen week. De negus van Ethiopië, Haile Selassie, inspecteert bij zijn terugkomst de troepen die staan opgesteld op het vliegveld van Addis Abeba. Deze Zweedse meneer die erg veel zijnveel te vermoeien. Hij heeft een appa- handtekening moet zetten heeft er wat raatje ontworpen waardoor hij zeven op gevonden om zijn rechterarm niet te J handtekeningen in één keer kan zetten. Volgens wat men in de wandelgangen hooide, moet deze overeenkomst in nauw verband worden gezien met de zaterdag gesloten overeenkomst tussen de Verenigde Staten, Nederland, België, West-Duitsland en Italië over de ge- integreerde produktie van Starfighter- straaljagers in de vier genoemde Euro pese NAVO-landen. Bij de onderhandelingen hierovei hebben zich tussen Nederland en de Verenigde Staten een aantal moeilijk heden voorgedaan in het bijzonder over de verhouding tussen het aantal toestellen, dat Nederland, en het aan tal, dat de Verenigde Staten zal be kostigen. Volgens het zaterdag geslo ten akkoord betaalt Nederland er 95 en de Verenigde Staten 25. De Star- fighter kost drie a vier miljoen dollar. De Amerikanen hadden tijdens onder handelingen over dit punt gezegd dat Nederland er 100 zou moeten betalen. De Nederlandse regering stelde echter, dat deze verhouding te ongunstig is vergeleken met die, welke voor België en Italië geldt. Voor België is dat 75 voor eigen en 25 voor Amerikaanse rekening en vpor Italië 50 voor eigen en 50 voor Amerikaanse rekening. West-Duitsland betaalt zijn 500 tot 600 Starfighters zelf. Naar voorts in de wandelgangen werd vernomen, wilde de Nederlandse rege ring er aanvankelijk met meer dan 75 betalen in deze omstandigheden. Neder land stemde in met 95 toestellen voor eigen rekening, nadat overeenstemming was bereikt over de extra militaire hulp in de vorm van de dertig miljoen dollar De Amerikanen hadden in de loop van de tijd eerst gesuggereerd 118 Starfigh ters voor Nederland te betalen en later na herziening van de plannen 50. DEN HAAG, 19 dec. tn de nacht van zaterdag op zondag hebben drie mannen de 39-jarige arts E. W. B. al hier zonder enige reden ernstig mis handeld. De arts verliet omstreeks twee uur met zijn verloofde een nachtclub in de binnenstad van Den Haag. De portier van deze nachtclub had juist moeilijk heden met drie mannen, die hy niet wilde binnenlaten. De mannen waren niet dronken, maar hadden wel enige alcoholhoudende dranken genuttigd. Het drietal volgde de arts en zijn verloofde. Aanvankelijk scholden ze de arts uit, maar een straat verder vielen zij hem aan Ze sloegen hem tegen de grond en schopten hem. De arts heeft ernstig let sel opgelopen en moest in het zieken huis aan de Zuidwal worden opgenomen. De politie heeft de drie mannen aan gehouden. De hoofddader is een 22- jarige lorrenkoopman; zijn trawanten zijn zijn broer, een 24-jarige machine bankwerker en een 21-jarige, die geen beroep heeft. De laatste is in de loop van gistermiddag vrijgelaten. Tegen hem zal geen verv.olging worden inge steld. De anderen blijven in arrest. wachting was, dat met dit werk de hele dag nog gemoeid zou zijn. In verband met het nu ontstane plaatsgebrek zal wellicht een aantal kinderen tydelyk aan de zorgen der ouders worden toevertrouwd. Al enige tijd bestond het plan om het gesticht uit te breiden. De brand heeft deze plannen des te urgenter gemaakt. Omtrent de oorzaak staat nog niets met zekerheid vast, maar het vermoe den wijst in de richting van kortslui ting. PARIJS. 19 dec. (Reuter) Generaal Massu, zaterdag als getuige gehoord in het „barricaden-proces", heeft verklaard „niet in te zien" waarom hy niet in de verdachtenbank is geplaatst. „Ik voel my verbonden met de verdachten", aldus Massu. Zoals bekend was het ontslag van Massu als burgerlijk en militair com mandant in verband met een interview aanleiding tot de ongeregeldheden van januari, waarvan de aanstichters thans terechtstaan. Hij zei „verbaasd" te zijn dat hem en zijn officieren is verweten zich met politiek te bemoeien. „Ik was prefect van Algiers. Ik moest mij in zekere mate met politiek bemoeien, het was mijn werk". Advertentie) Bij elke fles een origineel Gildeglas gratis. PARIJS, 19 dec. (AFP) De „Na tionale Hergroepering", een beweging die door oud-minister Soustelle in het leven is geroepen en waarvan hij voor zitter is, mag niet deelnemen aan de cam pagne voor het op 8 januari te houden referendum inzake Algerye. Zoals bericht heeft Soustelle een der felste tegenstanders van De Gaulles Al gerijnse politiek een fusie weten le bewerkstelligen tussen de „Nationale Hergroepering" en de 32 overgebleven leden van de parlementsfractie voor de „Eenheid van de Republiek", die r.a de verkiezingen in 1958 door 72 afgevaardig den uit Algerië werd gevormd. De nieuwe fractie heet „Nationale Hergroepering voor de eenheid van de republiek". Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. .223596 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zwaarbewolkt met vooral aanvan kelijk regen of motregen en plaatse lijk nog mist, later verspreide op klaringen. Overwegend matige wind tussen zuid en west. Iets hogere temperaturen vooral in de nacht. Zon: 8.45-16.30. Maan: 10.11-19.24. max. mm. neersl. Station Weer temp temp afgei. gisteren 24 uur Den HeJdei motregen 2 -0 0.5 Vpenburg regen 0 -1 1 Vlissingen regen 0 -0 0.6 Eelde geh. bew. -1 -2 0.1 De Bilt motregen -1 -2 0.1 Twente ij zei -2 -2 0.1 Eindhoven motregen -2 -3 0.1 Z.-Limburg ij zei -2 -3 0.2 Stuckbo lm motregen 5 3 2 Oslo regen 0 1 4 Kopenbagen regen ij zei 3 2 4 Londen 6 6 4 Amsterdam motregen -1 -1 0.4 Brussel geh. bew. -1 -3 0.2 Luxemburg ij zei -3 -4 0.5 Parijs motregen -0 -1 0 Berlijn Züricn motregen geh. bew. 4 -0 4 -3 0 2 (Advertentie) Grote Houtstraat 51 - sedert 1882 BUREAUGARNITUREN van leder, bruin - Toen bordeau - varken - Vloeimap 19.50 - Brieven- standaard 14.90 - Pennenbakje 7.90 - Briefopener 7.90 - Kalenderbloc 15.— - Portretlijst 13.50

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1