K.A.B. betere naar blijft streven arbeidsvoorwaarden K.V.P. heeft verruiming van middelen nodig me Onbevoegdheidssituatie bij het V.H.M.O. wordt geleidelijk opgelost ABSOLUTE SCHAAKKAMPIOEN EEN „VOLSLAGEN IDIOOT" Te ver springen is echter in strijd met werknemersbelang Mr. H. van Doorn doet beroep op katholieke volksdeel Salarissen van inspecteurs en directeuren baren zorgen KONINGIN BIJ STUDENTEN BONDSVOORZITTER J. A. MIDDELHUIS lm Verhoging zou consequenties hebben Afremmen toeloop naar kweekschool Verkeer eist vijf levens Maastrichtse industrieel Edmond Hustinx stelt twee prijzen in Ernstige kritiek op woningbouwbeleid Benoeming bisdom Rotterdam m MINISTER CALS OVER V.H.M.O. AANTAL BEVOEGD GEGEVEN LESSEN NEEMT TOE Bestuursraad kiest nieuwe leden Nieuwe straaljagers op Soesterberg Apparaat van twintig mille gaat verloren tr MAANDAG 19 DECEMBER 1960 PAGINA 5 Bond van Gepensioneerden EEN MAN EN HOREN BIJ ELKAAR AFTER SHAVE LOTION Kaarslicht.Lévend licht t Brand bij P.L.E.M. De computer als denker e:m alc, u chocomel BE^TèCT EU IËI5 ANOKR5 KRJJ GT AL-i-ElEKJ MOTRJCIA maakt chocomel Kaarsen verlichten donkere dagen— UTRECHT, 19 dec. „De afstand jussen welvaart en bestedingsbeperking, Jussen grote vraag naar arbeidskrach ten en een aanzienlijke werkloosheid, *an in Nederland betrekkelijk kort zijn. "ij menen hierbij te moeten stilstaan duidelijk te maken wat ons als ver- n°ndsbestuur voor ogen stond bij de ac tiviteiten in de laatste maanden en met Jame rond de moeilijkheden in de me taalsector." .Dit zei de heer J. A. Middelhuis, voor zitter van de K.A.B., in zijn openings rede, vanmorgen op de Verbondsraads- Vergadering. Hij zette nog eens breed voerig het standpunt van de KAB uiteen, "at onder de huidige omstandigheden "penbreking van collectieve contracten ?iet gewenst Is. „Dit neemt niet weg, Jat de K.A.B. blijft streven naar ver beteringen voor de werknemers, ook al Juggereren sommigen", .aldUs, de heer Middelhuis, „dat de K.A.B. de belan den van de arbeiders zou vergeten. &r I® geen enkel arbeidersbelang mee ge diend, indien door op dit ogenblik Je ver te springen een gedeelte van de bereikte reële welvaartsverbetering door prijsstijging verloren zou gaan *n tevens de groei uit onze economie Zou verdwijnen. Het is tegen elk waar achtig werknemersbelang, indien als ge volg van een dergelijke stagnatie de lo den gedurende enige jaren niet ver der zouden kunnen stijgen." .De heer Middelhuis is van oordeel, dat het N.V.V. in de Stichting van 0en Arbeid tegenover de werknemers ophieuw „mooi weer" heeft gespeeld, ttij zei het als een volkomen normaal tniddel te beschouwen om een op drift gerakende economie te beteuge len, als de regering een algemene aanwijzing geeft inzake het niet-open- breken. Het N.V.V. en merkwaardiger wijze ook het C.N.V. leggen deze aan- rie eenvoudig naast zich neer. it°ndsvoorzitter wees erop naar lanieiding van het verwijt, dat de KAB Zich te veel door de economen zou laten leiden, dat de wetenschappelijke medewerkers geen bestuursverantwoor- delijkheid dragen. „Voor zover het de moeilijkheden rond de metaalvoorstel- len betreft, hadden wij bepaald geen economisch advies nodig om te zien, dat daarop een kater moest volgen. Enige vakverenigingservaring had ervoor moe ten waarschuwen, dat men „in de nes ten zou geraken. De mensen hebben het toch al zo moeilijk als zij lezen Van enorme salarissen en inkomens van topfunctionarissen, van exorbitante com. hlissarissenvergoedingen, van hoge koer sen en hoge dividenden, van specuianten die miljoenen in de wacht weten te sle pen Men ziet niet en kan dat ook niet zien, dat ook al zouden die grote inko mens drastisch worden verminderd, de gewone man er nauwelijks beter van zou worden. Door de hoge eisen en door de wijze, waarop deze gesteld werden, de metaalaffaire reeds in de aan- ïw,f..V?t een hachelijke zaak gemaakt, zolang kwam, dat de regering reeds feloïïf Voor ruggegraatloos, slap en wei- ~„ifnd. is uitgekreten, dat men daarin 1 blijkbaar nog is gaan geloven op de *°Op toe." Men dacht de regering wel door de knieën te zullen krijgen, maar zij heeft voet bij stuk gehouden en nu men is vastgelopen, krijgt naast de re gering vooral de KAB de schuld. De Algemene Metaalbedrijfsbond toont zich naast een minder goed speler bo vendien nog een slecht verliezer," al dus de bondsvoorzitter. De heer Middelhuis noemde de sug gestie, dat als de KAB ook maar had ROTTERDAM, 19 dec. (KNP) - *\8r. M. A. Jansen heeft gisteren een daijwe parochie opgericht in De(Sehiebroek-Zuid) onder de titel. pasu?rrijzenis van de Heer. Tot eerste waai-7 aldaar is benoemd de zeereer- bouwn? heer J- Beties> die daar 'stoor was. 19 dec. Op de één de- i, gehouden ledenvergadering van de Algemene Nederlandse Bond Van Gepensioneerden, afdeling Haar- hebben velen hun teleurstelling ge- hit over het uitblijven van regerings voorstellen met betrekking tot verbete ring van de positie van de ambtelijk ge- Pensioneerden. Er werd een motie aan genomen, waarin het hoofdbestuur met *lem wordt verzocht zodanige maatre gelen te treffen, dat op korte termijn hoor de leden van de Bond, en die van *Udere pensioenbonden, in Den Haag •en massa-betoging wordt gehouden. >,De regering moet weten dat er on- ocr de ambtelijk gepensioneerden grote Ontevredenheid heerst over het uitbljj- Ven van regeringsvoorstellen over de in Rini i960 toegezegde vermindering van 'iag aan gepensioneerden zonder bodem ♦"nsioen," aldus de vergadering. Deze Verbeteringen zouden ingaan op 1 april *960. -De heer A. J. van Leusen, arts te Velsen, heeft een causerie gehouden Jnet als onderwerp „ouder worden en *®lukkig zijn." De heer K. P. Olthoff r^rd op de vergadering tot voorzitter gekozen. Voorheen werd deze functie °eZet door de heer J. Betzema. De heer g- Komen werd tot secretaris benoem, j ®ze wek zal r daglijks markt worden *®houden op het terrein van de Boter- ?'rkt. Van dinsdag 20 december tot en ttw vriidag 23 decemjoer zal de markt vdt negen uur geoperfd zijn. Als gevolg gph de kerstmarkten zal er deze week automarkt worden gehouden. Door at de gewone weekmarkten normaal Oorgaan zal de verkoop van kerstbo- 'enop 24 december plaats vinden plaats t^den 0p de Gedempte Oude Gracht Sen Koningstraat en Stoofsteeg. R gemeentelijke .«"SLOTEN De ge BEDRIJVEN ivc gemeente-secretarie gemeentelijke diensten en bedrij- van Zandvoort zullen op 24 en 31 <j.Cernber gesloten zijn. Het bureau van Ambtenaar van de Burgerlijke Va» zal °P die dagen geopend zijn n 9 tot 10 uur. ^fBRENGST RECLASSERINGSDAG De onlangs in verschillende dorpen Jjg buurtschappen van de gemeente rlemmermeer gehouden collecte w". bate van het werk van de reclas- digsinstallingen heeft ƒ8.350,31 op- meegedaan, de regering wel zou hebben toegegeven, niet geloofwaardig. „De K.A.B. is voor een gelegenheidspoll- tiek, waarbij tegen een overigens juist regeringsstandpunt zou hebben moeten worden geageerd, niet te vinden. Mocht men onverhoopt van de zijde van het N.V.V. wülen doorgaan met de eigen onlustgevoelens af te reageren op de KAB, dan zullen wij het antwoord niet schuldig blijven en ons bij de voortzet ting van de strijd niet uitsluitend tot de verdediging beperken." „Sinds deze regering aan het bewind is, en tegen de zin van het N.V.V. de nieuwe loonpolitiek heeft ingevoerd", zo merkte de heer Middelhuis vervolgens op, „is het moeilijker geworden en we vrezen dat het voorlopig wel moeilijk zal blijven. Er wordt blijkbaar door de Al gemene Metaalbedrijfsbond een proces tegen de regering overwogen wegens het plegen van een onrechtmatige daad en de nieuwe verkiezingen zijn nog lang niet in zicht, tenzij men er in zou slagen vervroegde verkiezingen te forceren." „De K.A.B. heeft in haar pleidooien voor de nieuwe loonpolitiek altijd ge steld, dat de regering inzake de loon vorming bevoegdheden zou moeten kun nen houden, vooral als het algemeen be lang erbij betrokken is. Uit de huidige moeilijkheden kan als conclusie worden getrokken, dat de verdere uitbouw van de vrijere loonpolitiek nu zo snel moge lijk gerealiseerd moet worden. Een wet telijke regeling van de loonstructuur kan bijdragen tot grotere rust en een duidelijker beleid." Ten aanzien van de bezitsvorming constateerde de heer Middelhuis nog veel misverstand, doch hij acht het bij een nader bezien van dit vraagstuk door de partijen niet uitgesloten, dat er meer unanimiteit van opvatting gaat bestaan. Hij denkt daarbij vooral aan een stuk bezit voor de gehele Nederlandse volks gemeenschap, waarvoor zoals hg het uit drukte „een aantal gevestigde voorrech. ten van hun erfelijk karakter ontdaan dienen te worden." Winstdeling De bezitsvorming en de winstdeling in de onderneming stagneren nog be langrijk. In het normale overleg tus sen vakbonden en werkgevers en hun (Advertentie) Dinner by candlelight... GOUDA Kaarsen organisaties zou meer gebruik ge maakt moeten worden van bedrjjf- staatsgewijze regelingen, waardoor de werknemers op eenvoudige wijze een zeker deel van de winst zouden kunnen verkrijgen. Het zal volgens de heer Middelhuis die kant toch wel uit moeten, omdat anders de investerin gen in gevaar komen. Vandaar de be raadslagingen in het besloten gedeel te van de Verbondsraadsvergadering over een eigen beleggingsfonds, dat reeds eerder werd aangekondigd. De K.A.B. ziet in zulk een instelling zo verklaarde de heer Middelhuis thans een belangrijk middel om ook de werknemers op verantwoorde wijze vertrouwd te maken met effectenbezit en de kapitaalsfeer. „Als de werkne- nemers als groep hun aandeel in het nationale inkomen en het industriële ver mogen ingrijpend en blijvend vergroot willen zien, met als gevolg óók dat hun inkomen niet langer meer uitsluitend uit loon of salaris, maar daarnaast te vens uit een winstaandeel bestaat, dan zullen wij ook mede verantwoordelijk heid moeten aanvaarden voor het op peil blijven van de investeringen. Met andere woorden, wij zullen bereid moe ten zijn een gedeelte van het inkomen buiten de consumptieve sfeer te hou den. De heer Middelhuis deelde mee, dat het bestuur van de Katholieke Werkge versvereniging grote interesse toont voor het initiatief van de K.A.B. en ge vraagd heeft naar een vorm van sa menwerking, welke vraag het dagelijks bestuur van het verbond geneigd is in positieve zin onder ogen te zien. Ernstig ontstemd is de heer Middel huis over het woningbouwbeleid van de regering, waarbij het aandeel van de woningwetwoningen is terug gedrongen van gemiddeld 51,5 pro cent in de jaren 1956 t.m. 1959, tot rond 40 procent in het bouwprogram ma voor 1961 en juist in de grotere en de grote steden, waar de woning nood het grootst is, het aantal wo ningen in uitvoering een vrij sterke teruggang te zien geeft. Hij deed een klemmend beroep op de regering en het parlement het gevoerde beleid om te buigen en meer in overeenstem ming te brengen met het uitgangs punt van de regering zelf, n.l. de be vordering van de bouw van goedkope volkswoningen, omdat de behoefte aan dit soort woningen in ons land ook naar het oordeel van de regering zelf, nog altijd het grootst is. De heer Middelhuis maakte er ook aanmerking op, dat de minister bij het afgeven van bouwvergunningen een ze kere voorkeur heeft gegeven aan pre mies voor huurwoningen, wat tot ge volg heeft gehad, dat de financieel min der sterke aspirant-eigen-bouwers op een vergunning moesten wachten en de financieel sterkeren zich konden veroor loven te vluchten naar de z.g. „vrije sector". Advertentie Het is eenvoudig zó, dat een man Old Spice niet missen kan. Na het scheren heeft zijn huid de verkwikkende stimulans van Old Spice After Shave Lotion nodig. De verfrissende Si na-scheer-lotion! vanaf f3.73 New York-SHULTON-tonden ÏMAVÏ l« 3888HB9MMm«raMMWNBB (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 17 dec. In de memo rie van antwoord op het voorlopig ver slag van de Tweede Kamer over zijn begroting verklaart minister Cals, dat hij zich zorgen maakt over de kwestie van de salariëring van de inspecteurs bij het v.h.m.o. en de directeuren der scholen. Uit de Kamer was de op merking gemaakt, dat door de nieuwe salarisregeling voor de leraren de af stand tussen de salarissen van de di recteuren en rectoren enerzijds en die van de leraren anderzijds ontoelaatbaar klein is geworden. Bovendien werd ge vraagd waarom de salarissen van de inspecteurs ongewijzigd zijn gebleven. Mr. Cals wijst erop, dat deze kwes tie nauw samenhangt met het gehele probleem der hogere ambtenaren. Een leraar met een volledige betrekking aan één school heeft thans als ma ximum 1240,— per maand, een le raar-doctor 1271,— een leraar volle dige betrekking met drie overuren 1334,idem doctor 1369,een directeur van een kleine school 1364, een directeur van een middelgrote school 1427,— een directeur van een grote school 1490,en een in specteur 1438,In vergelijking met de ambtenarensalarissen zijn de (Advertentie) is a IMP. OUD - HAARLEM (Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT, 19 dec. „Onze partij groeit sterk in politieke activiteit. Meer en meer komt de meningsvorming on der de ledeii zelf tot zijn recht en wordt het kader, dat beslissingen moet ne men, uit de partij zelf op de hoogte ge bracht van de inzichten en verlangens, die in het katholieke volk leven. Het probleem echter is hoe wij de organi satie op eenzelfde niveau kunnen bren gen. Deze blijft de laatste tijd wat ten achter», aldus mr H w van Doorn voorzitter van de K.V.P., op de bijeen komst van de bestuursraad. Mf- Doorn kwam tot zijn con clusie na een vergadering, waarin uit voerig °^er hnanciele en organisatori sche 'st gesproken. Hij con stateerde, dat de begroting van 800.000 gulden nog te ger ngis om een aantal taken, die de laatste tijd urgent wor den. te financieren. Er worden wel op lossingen gevonden met behulp van speciale fondsen, zo worden, dat de essentiele taken niet langer buiten de beg-°„mg gefi nancierd moeten worde Mr. van Doorn noe??£® T„, 'ver" band het maken van filmshet opvou wen van een volwaardige bramtrusten intensief studiewerk voor p™" blemen, waarvoor deskundigen op drachten moeten kunnen krijgen- voor dit alles is nog te weinig geld- U0A de propaganda gaat steeds hogere stellen. Politieke voorlichting moet ze ker ook voor de t.v. worden gegeven, ma- op dit terrein is nog weinig on dernomen. Mr. van Doorn deed °Y®r de hoofden van de leden van de be stuursraad heen een beroep op het ka tholieke volksdeel, om de partij finan cieel tot dit alles in staat te stellen. De begroting zou tot een miljoen moe ten worden opgevoerd. Er zjjn reeds financiële acties op touw gezet. Zolang de resultaten daarvan niet geheel bekend zjjn wil het partijbestuur nog niet tot verho ging van contributie overgaan. Men geeft vooralsnog de voorkeur aan vr willige bijdragen, mede om de le den, waarvan een groot aantal tot de minderdraagkrachtigen behoort, niet voor onaangename verhogingen van lasten te stellen. De K.V.P. beschikt thans, zoals penningmeester P. Al berts mededeelde, over ruim 450.000 leden. De vergadering fc de begroting goedgekeurd en de penningmeester ge dechargeerd. Uit zijn uiteenzetting van de gang van zaken bleek, dat vooral de vervrc gde verkiezingen in 1959 de partij voor zeer grote onvoorziene uit gaven hebben gesteld. De bestuursraad heeft zich akkoord verklaard met de mededeling van het partijbestuur, dat men na bestudering van de vraag hoe te komen tot een meer harmonische er. veelzijdige sa menstelling, zoals dé reglementen eisen, van de Eerste Kamerfractie, hieromtrent voorstellen zal doen. De kring Utrecht had de wens tot herzie ning van het bestaande systeem geuit. Met name wil men weer een vrouw in de fractie vertegenwoordigd zien. In plaats van mevrouw R. Witte- veen-Hiemstra, die bedankt heeft, is tot lid vaa het partijbestuur gekozen iMwaaw M. B. S. Gijhels-Teeuwen, Zij hingen is voorzitster van de Boerinnenbond in het diocees Roermond en lid van het kringbestuur in Limburg. Zij kreeg 76 van de 90 geldige stemmen. Met 90 stemmen is verder de heer J. B. M. Meyer, lid van het kringbestuur Den Helder, in het partijbestuur gekozen. Hij neemt de plaats in van de heer E. Verwoert, terwijl mevrouw G. M. J. Wjjnands-Van der Kallen, lid van het gemeentebestuur van Nijmegen, in de vacature is gekozen ontstaan door het aftreden van mevr. A. Wesemael-van Velthoven. Mevrouw Wijnands kreeg 65 stemmen. Ten 'otte is mej. H. Droesen geko zen als lid van het Centrale Jongeren bestuur. Zjj heeft enige jaren leidende functies bekleed in het jongerenwerk van de K.V.P. in de kring Arnhem- Nijmegen. DEN HAAG. 19 dec. Op de vlieg basis Soesterberg zijn zaterdag de eer ste straaljagers van het type Convair F-102 Delta Dagger aangekomen. Deze toestellen zijn bestemd voor het 32ste squadron van de Amerikaanse lucht macht dat op deze basis is gelegerd. De Delta Dagger gaat de toestellen waar mede het squadron tot dusverre was uitgerust, de North American F-100 Super Sabres, vervangen. (Advertentie) MAASTRICHT, 19 dec. Door nog onbekende oorzaak is zaterdagmiddag een brandje ontstaan in het electro- warmte laboratorium van de Provincials Limburgse Elektriciteitsmaatschappij al hier. Tengevolge van dit brandje, dat vrij spoedig kon worden geblust, ging een bijzonder kostbaar apparaat, het zo genaamde Dr. Beuken-apparaat, verlo ren. Dit instrument, een uitvinding van dr. Beuken, directeur van de P.L.E.M., wordt in binnen- en buitenland gebruikt voor het meten van niet stationaire warmtestromen. Het verbrandde appa raat was het moederinstrument en ver tegenwoordigde een waarde van 20.000 gulden. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 17 dec. In het voor- lopig verslag van de Tweede Kamer over de onderwijsbegroting werden kritische vragen gesteld aangaande het eventueel afremmen van de toe loop naar de kweekscholen. Minister Cals herhaalt thans echter in zijn memorie van antwoord, dat hij het noodzakelijk acht de vraag onder ogen te zien of de toeloop moet worden af geremd. De bewindsman geeft hierbij als motieven de relatief sterk ge stegen belangstelling voor de onder wijzersopleiding (de belangstelling steeg in de periode 1950—-1958 van 24 tot 34 per duizend zeventienjarigen), de toenemende stroom van abituriënten van u.l.o.- en v.h.m.o.-scholen en de prognoses inzake de behoefte aan onderwijzers. Mr. Cals zegt, dat zij zijn standpunt ten aanzien van even tueel te treffen maatregelen nog niet heeft bepaald. Hij wil eerst afwachten wat het resultaat van het nog te voeren overleg zal zijn. De minister antwoordt ontkennend op de vraag of zijn departement al begint met discrete waarschuwingen inzake een mogelijk overschot van leraren. Wel laat O., K. en W. waar schuwingen horen bij de aanstelling van onbevoegden. Maar dit geschiedt niet met het oog op een mogelijk overschot van leraren, doch uit ande ren hoofde. Wanneer dispensatie wordt gevraagd voor de aanstelling van leraren, die nog niet of nauwelijks begonnen zijn met de studie voor een bevoegdheid gevende akte, en wan neer men tegelijkertijd deze onbevoeg den een groot aantal lesuren wil geven, dan worden de betrokkenen er op geattendeerd, dat de studie vaak Zaterdagavond werd in de Stadsschouwburg van Arnhem in tegenwoordigheid van koningin Juliana ter gelegenheid van het negende lustrum van de Vrijzinnig Christelijke Studentenbond het toneelstuk Neon 1960" opgevoerd. In de pauze werd o.a. een aantal spelers aan de koningin voorgesteld. Bart van Steenbergen juniorblijkt wel enigszins onder de indruk. AMSTERDAM, 19 dec. Te eniger Lijd en het is bepaald niet uitgesloten dat likhael Tal dat nog beleeft zal een „volslagen Idioot" de drager zijn en blijven van het wereldkampioenschap schaken- Aldus de heer H. a. Tas, hoofd van de afdeling elektronische a T machines van de I.B.M. Am sterdam. Wat is een computer (elek tronische rekenmachine), ai- dus de heer Tas in de ln(al" ding van zijn lezing over de titel „Schaken en computers voor de jubilerende I.B.M.- Schaakvereniging. En het antwoord, dat hij gaf, luidde: Een computer is niet een „elektronisch brein", het is veeleer „een volslagen idi oot.... met één speciale be gaafdheid". die hij overigens ontleent aan de gegevens en instructies die hem worden toegevoegd. Wat doet de computer? Hij voert reken kundige en logische bewer- i volgen» een verstrekt program, en kiest onvoorstelbaar snel tussen „ja" of „nee" in de talloze beslissingsmogelijkheidjes, waarin de opgave wordt ont leed. Wat kan de computer nog meer? Hij kan zijn deel- uitkomsten toetsen aan zijn ervaringen. Van de uiteinde lijke resultaten die de ma chine via de ja's en nee's heeft bereikt kan zij c j goe de uit de slechte selecteren. Het haar toegevoerde pro gram „leert" haar de goede van de koning, materiaal- overwicht, centrale controle, ontwikkeling, aanval op de koningsvleugel, pionpromo tie, eventueel enzVer volgens kiest hij uit de com binatie der uitkomsten de zet die de hoogste waarde op levert. Het program laat hem namelijk de resultst der toetsingen in getallen vast houden. Welk een opgave het is een computer zichzelf tot schaakkampioen te doen ont- in haar geheugen op te ne men en de slechte te verge ten. En dan nu de schaken de computer. Hij leert het onthouden van het goede en het beste van de sterkste schaakmeesters. De computer toetst de consequenties van mogelijke zetten achtereen volgens aan bepaalde doel- speoüioaties, al» veiligheid wikkelen, kan enigszins be grepen worden uit enkele getallen: In een normale schaakpartij van veertig zet ten moeten om en nabij tien tot de honderdtwintigste macht mogelijkheden worden onderzocht. Een eeuw bevat slechts tien tot de zestiende macht micro seconden. Een zee» belangrijk» voorwaarde is dus het vergeten van de zovele irrelevante gegevens, die in dat superastronomi- sche aantal begrepen zijn. Eerst als aan deze voorwaar den is voldaan, als voorts constant wordt voortgegaan met de aangepaste verbete ring der programma's en als de beste schakers bereid blijken de computer de ge legenheid te geven hem te overtreffen, eerst dan is „de volslagen idioot" zodanig eenzijdig, namelijk schaak- kundig begaafd dat hij het wereldkampioenschap voor goed zal veroveren. Het spreekt vanzelf dat t wezenlijke doel van alle hiervoor geofferde inspan ning, tijd en geld tenslotte liet slechts is Mikhael Tal diens op ger door een „volslagen idioot" van de schaaktroon te doen stoten. Bet doel is wezenlijk er op gericht de menselijke denk en leerfaculteiten te vangen in een logisch model en dat door een machine te doen uitvoeren. veel langer duurt dan verwacht wordt. Het komt meermalen voor, dat on bevoegden in feite de studie voor be voegdheid opgeven. Hierdoor kan een situatie ontstaan, die in de toekomst bezwaren zal opleveren. Mr. Cals wijst er verder op, dat het aantal bevoegd gegeven lessen bij het v.h.m.o. snel toeneemt. Het aantal is thans bijna zo groot, dat daarmee alle lessen van 1956 bevoegd gegeven had den kunnen worden. Het huidige tekort aan bevoegd gegeven lessen kan over het algemeen verklaard worden uit het verschil in generatie tussen de school bevolking en de leraren. (De generatie, die thans de school bezoekt, is groter dan de generatie, die de leraren moet leveren). Voor de verschillende vak ken zullen er verschillende tijdstippen komen, waarop de onbevoegdheids situatie opgelost zal znn. Het verschil van vier jaren is onder de huidige omstandigheden zeer verklaarbaar en bovendien niet van structurele aard. salarissen van de inspecteurs niet aan de lage kant. In dezelfde schaal als de inspecteurs zjjn thans bijvoorbeeld ingedeeld de raadsadviseurs aan de departementen en bjj de Raad van State, de secreta ris van de Pensioenraad, de hooglera ren aan de rijksacademie van beelden de kunsten, de directeur van het rijks museum en de directeur van het cen traal instituut voor hersenonderzoek. Ee verhoging van het inspecteurssalaris, waardoor het niet langer blijft bene den het salaris van de directeuren der grote scholen, en daarnaast een ver ruiming van de marge tussen de le raars- en de directeurssalarissen Hjkt niet mogelijk zonder consequenties voor tal van andere ambtelijke functies. Op een andere plaats in de memorie van antwoord deelt de bewindsman mee, dat het niet mogelijk is de inspec tie snel uit te breiden onder meer om dat het moeilijk is geschikte krachten te krijgen; hierbij speelt ook de honorering een belangrijke rol. AMSTERDAM, 19 dec. Zaterdag middag is in de Grote Kattenburgerstraat de 61.jarige bromfietser P. v. d. Werf aangereden door een driewielige bestel auto. De man werd ernstig gewond naar het Weesperpleinziekenhuis overge bracht waar hij in de loop van de avond is overleden. Het ongeluk wordt toege schreven aan het onvoorzichtig wegrij den van de bestuurder der bestelauto. DEN HAAG, Op de Rijswijkseweg na bij het Rijswijkseplein is zaterdagmid dag de 75-jarige J. Westervaarder ver ongelukt. Hij stak als voetganger on voorzichtig over, waarbij hij gegrepen werd door een busje. Nadat hij achter over was gevallen werd hij voor de tweede maal aangereden door een perso nenauto. Met ernstige hoofdwonden werd hij naar de Ursula-kliniek in Wassenaar overgebracht, waar hij kort na aan komst is overleden. NIJMEGEN, Op de Weurtseweg is za terdag de negenjarige André Kersjes uit de Amstelstraat van een aanhangwagen achter een tractor gevallen. De jongen, die met enkele vriendjes op de rijdende aanhangwagen aan het spelen was. kwam zo ongelukkig terecht, dat hij ter plaatste overleed. Het zesjarig zoontje van de familie J. van den Berg uit de Dijkstraat te Weurt werd, eveneens zaterdag door een vrachtwagen overreden en op slag ge dood. GOUDA, Zaterdagmiddag heeft het driejarige jongetje J. J. van der Vlist uit Haastrecht het leven verloren bij een verkeersongeluk. Het ongeluk gebeurde op de provinciale weg Oost. Het kind stak onverwacht de weg over en werd toen door een personenauto overreden. (Advertentie) AL5 U MENEER.VANDAM OM de: HANO van -Z-'N ANN ie: VRaagT EN HIJ GEEFT* U -Z-'M TRtJUSJE- zegT O dan N I K.C, MAASTRICHT, 19 dec. Tijdens een culturele manifestatie, waaraan het Maastrichtse Blaaskwintet, de harpiste Frangoice Simon en de pia nist Jo Dusseldorp muzikale mede werking verleenden, is gisteravond in de stadsschouwburg alhier op offici ële wijze de Stichting Egmond Hus tinx opgericht. Zoals de heer Edmond Hustinx (62 jaar), bekend industrieel, uitvinder en leider van een belangrijke chemische in dustrie met bedrijven in Nederland, België, Duitsland en Frankrijk, mee deelde, zal deze stichting jaarlijks een prijs van 20.000 beschikbaar stellen ter stimulering van wetenschappelijke uitvindingen met name op chemisch ge bied. Een speciale commissie, waarin professoren van naam zitting zullen hebben, wijst voorlopig de P rus win naars aan. Op den duur zal de Edmond Hustinx-prijs evenwel worden uitge loofd voor de knapste prestatie op che misch gebied. Bovendien ligt het in de bedoeling om het prijsbedrag met het jaar te verhogen tot een eindsom van 100.000. Prof. dr. ir. W. van Loon, hoogleraar te Eindhoven, zwaaide de heer Hus tinx veel lof toe voor de instelling van deze prijs, die volgens spreker uniek mag worden genoemd. De hiervoor in het leven geroepen stichting is een jaar na de oprichting van het Hustinx-re- searchlaboratorium n.v. tot stand ge komen. Tevens opperde prof. van Loon het idee om alhier een instrumenteel centrum te stichten, dat nuttig werk zou kunnen verrichten ten aanzien van d« samenwerking tussen diverse labora toria. Ook de zeereerw. heer L. Linssen, voorzitter van de Jan van Eijck Aca demie, was vol lof over het door Ed mond Hustinx genomen initiatief. Bo vendien schetste de heer Linssen de ver diensten van Edmond Hustinx op cul tureel gebied. Onder meer organiseer de deze industrieel culturele avonden voor zijn personeel. Tijdens een van deze avonden werd een in opdracht van Edmond Hustinx door Marius Monni kendam gecomponeerde Waterglas-sym fonie uitgevoerd. Ook thans, zo vervolgde deze spre ker, heeft de heer Hustinx aan de cul tuur gedacht. Ter nagedachtenis van zijn onlangs overleden zuster, de ar tistiek begaafde lerares Henriëtte Hus tinx, stelde hij een naar haar genoemde culturele prijs in. Deze prijs, groot 5000, zal komend jaar aan een mu sicus worden toegekend. Van 1 septem ber van dat jaar af zal een gedeelte van deze prijs 3000) aan een afge studeerde van de Jan van Eyck Aca demie worden beschikbaar gesteld. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5