Regeringsmaatregelen hij loon politiek niet te ontlopen Aanzienlijke verbetering mijnwerkerspensioenen Doorvoering winstdeling mag ttiet in wachtkamer belanden infrarol Parade der mariniers in Nieuw-Guinea K.A.B.-voorzitter J. A. Middelhuis A.M.F. keurt definitieve regeling goed Subsidie voor kunstaankopen Burnley vraagt vrijstelling Soekowonotabak wordt in Bremen onderhands verkocht Prima burgemeesters in Nederland Vijfdaagse werkweek Thomassen en Drijver IJshocky-selectie Mgr. J. Olav Smit van beenbreuk herstellende DINSDAG 20 DECEMBER 1960 PAGINA 11 „BENEGAS"nv Lof van vertrekkende V.S.-ambassadeur AMSTLEVEN ft Wilma Rudolph de beste in de sport van 1960 ft „lller" na vier jaar geëerd ft Oorlogsvliegers inspireren Portsmouth' doelman ft Tsjecholev opnieuw voor een zware opgave Deze week uitkering van anderhalf procent Australische tennissers vluchten voor de regen Engelse voetbalstaking Europese bekerwedstrijd voor de stakingskas Gedenksteen voor lller Doelman met zwarte ogen Na het spel de ernst Utrecht, 20 dec. „Het zal altijd [ï'oeilijk blijven een centrale loonpoli- ''ok te vinden, waarin de belangen alle groepen volkomen tot hun echt komen. De gedifferentieerde loon politiek betekent ook geen totaal vrije ."Onpolitiek en men zal er niet aan ï"nnen ontkomen, dat m^t het oog op Pot hele complex van factoren, vvaar- ook de prijzen en investeringen ge iend moeten worden, er ergens een '?ordinatie en synchronisatie plaats I 'Odt en bepaalde regeringsmaatrege- on worden genomen. Natuurlijk moeten *jr vvel soepele spelregels zijn, waar voor de verschillende bedrijfstakken eter uit de voeten kunnen. Er kunnen °®twaren tegen zijn, dat in een bepaal- jj6 groep de lonen te hoog gaan oplo- h. Wil de gedifferentieerde loonpoli- goed gevoerd worden, dan zal er "en goed overleg moeten blijven tussen Qe bonden en de K.A.B. (Advertentie) de ideale bijverwdrming 107.25 waarborgsom voor gasfles^ en droktegelaar f. 32.50 Rêderijstraat 3, Rotterdam. Tel. 010 11.62.40 240.0 Depothouders m Nederland (V»n onze tabakmedewerker) 18 dec. - De Deutsch- m.b D s,sche Tabak Handelsgesellschaft te R-' Zal a's- w°ens<lag 21 december jj p'!len 816 pakken vroegere Soe- 'Obotabak onderhands trachten te erkopen. Hiervan zijn de 217 pakken „blad" oarneijjk goedsoortig en bladdig, de 171 «akken H.K./diversen bestaan groten- h®eis uit vlossig binnengoed, naast een kol O-partij t.je van 31 pak- lol u Pakken vierde en vijfde »s J?es,?an do"rlopend uit kort «chtsoortig droog kernachtig binnen- de HAAG, 19 dcc. De aftreden- Haag^rikaanse ambassadeur in Den in een ifhilip Young, heeft vanmorgen journai-aatste gesprek met Nederlandse drie.e„ ^ten verklaard dat hij in de ÏVerjpw ®lf Jaar van zijn verblijf in is i ten zeerste onder de indruk d6.,f„ekornen van de kwaliteit der Ne- ?e functionarissen, met name "ip u- t ,8,rote sIetien en in de provin- ht; Het 1?ldp_rsc'haPop lokaal niveau «f. van burgemeesters van minder f ®te steden, had hem bijzonder getrof gita en hij meent dat het hoge peil van is ^btenarenkorps een felicitatie waard ambasiadeur vertrekt morgen at Le Havre. Over Nederland verklaarde ambas- adeur Young, dat de Amerikanen die 5ns land bezoeken steeds vol bewon- 2ering zijn over de groei van de Ne- cSHandse industrie. Desgevraagd gaf A'J als zijn mening dat de groei der prPerikaanse investeringen voor een S:0ot deel zal afhangen van het ver eggen hier om die investeringen te osorberen. In dit verband wees hij do gebrek aan geschoolde arbei- voef t'at 2 steeds sterker doet ge- een vraag over de kwestie van de ^/''"'gsrcchten der K.L.M. in Los An- merkte de ambassadeur op dat V ®«alt zeker in discussie zal blijven, ojp^ouuiige toestand is voor alle par- onbevredigend en hij verwachtte te zijner tijd een regeling zou en gevonden. Dit gaf de voorzitter van de K.A.B. de heer J.A. Middelhuis, in de voort gezette bondsraadsvergadering ten ant woord op de verschillende gemaakte opmerkingen. Met alle waardering voor het feit, dat de katholieke metaalbewerkers- bond „St. Eloy" de Vakraad voor het metaalbedrijf niet in de steek heeft gelaten, zei de heer Middelhuis van mening te blijven, dat de Vakraad de spelregels van de gedifferentieerde loonregels niet goed heeft gehanteerd en in taktiek te kort is geschoten, met name na de laatste aanwijzing van de regering. Het was voor de K.A.B. niet mogelijk een ander stand punt in de metaalaffaire in te némen, al heeft zij het niet gemakkelijk ge had. „Maar dat heeft de heer Suur- hoff in de Kamer ook niet en wij mis gunnen hem dit niet.". In de Tweede Kamer is gebleken, zo betoogde de heer Middelhuis verder, dat de door het Wetenschappelijk Bu reau van de K.A.B. in juni verstrekte cijfers ten aanzien van de conjunctu rele ontwikkeling juist zijn. Naar zijn oordeel zou er voor de metaalbewer kers meer uit gekomen zijn als men het meer in de secundaire sfeer gezocht had. ,,ïn wezen ging het echter meer om het spel dan om de knikkers van de metaalarbeiders en dat heeft ons verdriet gedaan." De heer Middelhuis is er erkente lijk voor, dat ,,St. Eloy" zich met ach ter de circulaire gesteld had, waarin een loonsverhoging van bpna 10 pro cent gevraagd werd. „Dat men daar van in Nederland heeft opgekeken, be hoeft geen verwondering te wekken. Als men zo iets er door had gekregen, dan zou het elders, zoals in de bouw en in de havens, niet meer te houden zijn geweest. Het tweede voorstel van de Vakraad was inderdaad gematigder, maar betekende toch openbreking van de c.a.o. Ook hier speelde de tak tiek weer een rol en de heer Burger had beter zijn motie in de Tweede Ka mer niet kunnen indienen, omdat men wist, dat zij afgestemd zou worden en men maakte het de regering daardoor alleen maar moeilijk om soepeler te zijn." De heer Middelhuis zei nu wel te wil len verklappen, dat er in de Stichting van den Arbeid pogingen zijn gedaan als regel te aanvaarden „geen open breking", met de uitzondering dat er voor het metaalbedrijf misschien over te praten valt. De voorstanders van openbreken stelden daar direct tegen over, dat dit geen uitzondering mocht zijn en daarop is men in het metaal vastgelopen. Met de andere vakcentrales zal de K.A.B. de nodige aandacht aan het vraagstuk van de winstdeling schenken, waarbij men zich niet door schone be loften in de wachtkamer zal laten sle pen. „Anders moeten we het in de lo nen zoeken." Goede woningen De heer Middelhuis is bereid, indien b.v. met het N.V.V. over deze zaak overeenstemming wordt bereikt, met de socialisten te praten over een stich ting van regeringswege voor het ver schaffen van goede woningen voor niet te veel geld, ook al zou dit een stuk staatssocialisme heten. Een door de heer Korting, voorzitter van de Haar lemse K.A.B. ingediende motie, waarin het woningbouwbeleid van de regering wordt afgekeurd, ontraadde hij echter, omdat het beter is eerst af te wachten, wat daarover in het parlement los komt. Ook de heer Middelhuis heeft be denkingen tegen bepaalde pertinente uitspraken inzake de structuur. Uit de veelheid van meningen en idealen moet een synthese gevonden worden en het kan volgens hem niet uitblijven dat van vele zijden concessies ge daan zullen moeten worden. De heer Middelhuis werd z.h.st. als bondsvoorzitter herkozen: „voor de laat ste keer, gezien zijn leeftijd," zoals hij daarna opmerkte. De K.A.B. gaat een speciale actie ontwikkelen tot steun aan de christe lijke vakbeweging in de onderontwik kelde gebieden. Het ledental steeg in 1959 met 5305 en in 1960 met 9000, zodat verwacht mag worden, dat de K.A.B. op 1 janu ari a.s. rond 416.000 ledén telt. De geestelijk adviseur, rector J. Does- bur gaf als antwoord op een desbe- Advertentie) Sport heeft in zijn leven een grote rol gespeeld. Zijn doelpunten waren al niet meer te tellen toen-ie twintig was. Hij zwom als een waterrat. Hij zeilde als Columbus (alleen minder ver). En altijd eerbied voor spelregels, ook voor die van het leven. Toen hij zes en twintig was zei hij tegen zijn assurantieman: "Een verzekering waar niet alleen mijn gezin mee gebaat is, maar waar ik ook zelf nog wat aan heb als ik vijftig word. Zou dat gaan?" En öf het ging! Zelfs tegen een voordelige premie omdat hij er al zo vroeg bij was. - En nu: twee en vijftig, kerngezond. Nóg zwemmen. Nóg zeilen. Kostbare hobbies: modelbouwen loopt op, zeker. Maar even zeker was de flinke som die AMSTLEVEN hem heeft uitgekeerd. Jan Cottaar atelda aan "Olympische pockat" voer ons samen: foto'e en anecdotes van de Olympische Spelen 1960. U hoeft er alleen de administratiekosten voor te betelen. Stuur een briefkaart met 24 cant extra aan postzegel» naar AMSTLEVEN. Postbus 1072, Amsterdam. Dan wordt U dit mooie boekje franco toegestuurd. Zorg voor de wind in Uw zeilen. Vraag Uw assurantieman naar het voordeel van een vroege verzekering bij AMSTLEVEN. Zorg nu voor later. treffende vraag, dat de katholiciteit van de K.A.B. als dat nodig is en dat blgkt wel eens isolement bete kent, maar niet, als men het met an- dersgenchte groeperingen eens kan worden op bepaalde concrete en gewet tigde verlangens, voor de vervulling waarvan een gezamenlijk optreden be ter is. Naar aanleiding van de verwij ten, die de Ker!- in vele landen krijgt, verwees hij naar de kerkgeschiedenis, waaruit blijkt, dat altijd uit het chris tenvolk de correctie te voorschijn komt. De grote initiatieven tot consequent christelijk geloof en leven zo voegde rector Doesburg hieraan toe zijn ontelbare malen van leken uitgegaan. De traditie wil zo langzamerhand dat men zich in de dagen die aan de jaarwisseling vooraf gaan op alle fronten bezig houdt met het hachelijke karwei om de sportman of de sportvrouw van het jaar aan te wijzen. Wij noemen het een hachelijk karwei, omdat het in feite niet moge lijk is, prestaties in verschillende takken van sport tegen elkaar af te wegen. Bovendien geeft de populariteit van een bepaalde tak van sport vaak de doorslag. Maar goed, wij leven nu eenmaal in de tijd van de „missen", zodat het voor de hand ligt, dat ex ook gezocht wordt naar sportman en sportvrouw. Ja, en wie moet er dan de beste sportbeoefenaar 1960 worden? Vijfen dertig Europese sportjournalisten heb ben zich over deze vraag enkele dagen geleden ernstig beraden en ij kwamen tot een conclusie die, dachten wij, voor menigeen wel acceptabel is. Men moet de held of heldin natuurlijk zoeken in de olympische sfeer. De Spelen van Rome hebben immers volledig hun stem- Eel gedrukt op de sportbeoefening van et bijna tot de verleden tijd behoren de jaar I960. Dan is het antwoord op de vraag, wie de beste, of, laat ons zeggen, liet meest tot de verbeelding sprekende is geweest, niet zo moeilijk. De keuze is gevallen op Wilma Rudolph, de hyperslanke Amerikaanse atlete, die zich reeds enige tijd de „snelste vrouw ter wereld" mag noemen en die in Rome' drie keer beslag legde op het olympisch goud. De atletiek neemt trouwens een op vallende plaats in op de lijst, die het resultaat van het hierboven genoem de opinie-onderzoek weergeeft. Na Wilma Rudolph volgen, respectieve lijk als tweede, derde en vierde: de Australiër Elliott, winnaar van het olympisch goud op de 1500 meter en houder van het wereldrecord op deze afstand en op de mijl; de Ame rikaan Rafer Johnson, olympisch kam pioen en werelrecordhouder op de tienkamp en de Duitser Armin Hary, die dezelfde titels heeft als Johnson, maar dan voor de 100 meter. WILMA RUDOLPH .de beste van het jaar. iilillllllllllllllllilllllllillilllilllllllillillillliilliilllliliiliiiillllilliillillillllliiiiiiiliillliiiiiliiiiiliilililiiiiilliliilliiiiiililillllimii In verband met het 295-jarig'bestaan van het korps mariniers werd in Holland ia in Nederlands Nieuw-Guinea een parade gehouden. Zij werd afgenomen door gouverneur dr.P. J. Platteel. Gast was staatssecretaris mr. Th. Bot. HEERLEN, 20 dec. Tijdens een gisteren in het Pancratiushuis alhier belegde bijeenkomst heeft de alge mene ledenvergadering van het alge meen mijnwerkersfonds ds haar goed- (Advertentie) keuring gehecht aan de bestuurs voorstellen inzake de lang verwachte definitieve pensioenregeling. De voor stellen moeten nu alleen nog door de regering worden goedgekeurd. De voorzitter van het A.M.F., nir. F Jansen, hoofddirecteur van de staat»-" mijnen, is van oordeel, dat de defini- tieve pensioenregeling belangrijke ver beteringen inhoudt en gezien dient te worden als het maximaal bereikbare bij de thans beschikbare middelen. Een grote verbetering noemt spreker het, dat het pensioenmaximum niet langer meer gebonden is aan het loon peil op X januari 1957, maar dat dit maximum de ontwikkeling van het loonniveau voortaan zal volgen. Boven dien is het maximum aan een mini mumgrondslag gebonden. Voorts is het geneeskundig onderzoek als voorwaar de tot de toelating als lid van de pen sioenkas vervallen. De vertegenwoordigers van de ver schillende vakorganisaties verklaarden zich in grote lijnen akkoord met de nieuwe regeling. De woordvoerder van de katholieke mijnwerkersbond sprak de verwachting uit, dat, nu beide part ners in de mijnindustrie zich bereid hebben verklaard, zo lang als dit nood zakelijk blijkt, de hoogte van de bij drage te handhaven, ook de overheid bereid zal zijn om de wet van 1 juli 1948 zodanig te wijzigen, dat ook het karakter van de huidige overheidsuit- keringen onvoorwaardelijk zal worden. Voorts vroeg deze spreker nog spe ciale aandacht "oor die gepensioneer de mijnwerkers, van wie het inkomen uitsluitend uit A.M.F.-uitkeririgen be staat en die geen compensatie ontvan gen voor de huurverhogingen 1960. Pe woordvoerder van de bij het N.V.V. aangesloten algemene Neder landse Bedrijfsbond Mijnindustrie be treurt het, dat het maximum voor de ongehuwden is verlaagd van 70 tot 60 procent, dat een vrij groot deel van het inkomen buiten het verzekeringspüch- tig loon voor de pensioenverzekering wordt gehouden, alsmede dat niet voor alle gepensioneerden de koopkracht van het pensioen is behouden. Overi gens toonde deze spreker zich zeer ver heugt over het feit, dat het maximum thans flexibel is gemaakt, zodat een meermalen geuite wens: het behoud van de koopkracht van het pensioen, thans voor de meeste gepensioneerde mijnwerkers in vervulling zal gaan. Tenslotte wenste deze spreker het bestuur veel succes toe bij de bespre kingen over de regeringsbljdrage, aan gezien hij zich de vraag meende te kunnen stellen of voor de uitvoering van de thans voorgestelde definitieve pensioenregeling wei alle middelen ter beschikking zullen komen. DEVENTER, 20 dec. De directie van Thomassen en Drijver Blikembal- lagefabrieken N.V. heeft het voor nemen per 1 fanuari de 45-urige werk week met de z.g. vrije zaterdag in te voeren, zowel in haar bedrijven te Deventer en Oss als bft de dochter onderneming „Drenthina" te Hooge- veen. Het is de bedoeling om tege lijkertijd over te gaan op de werk- classificatie. Voorts is besloten gebruik te maken van de mogelijkheid, ont staan door de machtigini van het College van Rijksbemiddelaars aan de Vakraad voor de Metaalindustrie, aan alle werknemers een extra z.g. winst deling van l'/i procent over het jaar loon uit te keren. De uitbetaling hier van zal donderdag geschieden. DEN HAAG, 20 dec. Voor het Ne derlandse team, dat zal uitkomen in het C-toemooi van het wereldkampioen schap ijshockey zijn voorlopig geselec teerd: doelverdedigers: Van der Heiden en Van Esch; achterspelers: Klein. Van Dijk, Van Rhede, Van der Kloot, Kwaai- taal, Dommelen; voorhoede: Smit, Her- reur De Jong Overakker, Hogervorst, Hendricks, Bakker, Rolf van den Bau- men en Ziepzeerder. SYDNEY, 20 dec. Het Australi sche tennisteam, dat de volgende week tegen Italië uitkomt in de finale van de strijd om de Davis Cup, is maan dag per vliegtuig uit Sydney vertrok ken naar het 800 km noordelijker ge legen Brisbane, omdat hevige regen val training onmogelijk maakte. Neale Fraser, de kampioen van Wim bledon, is echter in Sydney gebleven om een behandeling aan een kniebles sure te ondergaan. DEN HAAG, 17 dec. Voor de sub sidieregeling voor aankopen van wer ken van levende Nederlandse kunste naars zijn tot 1 september van dit jaar 59 aanvragen ingediend. Op vijftig van deze aanvragen is gunstig beslist, zo wordt meegedeeld in de memorie van antwoord bij de begroting van O., K. en W. Minister Cals noemt de eerste resul taten van de regeling zeer bevredigend. Verscheidene organisatoren van ten; toonstellingen hebben bericht, dat zij nog meer met subsidie zouden kunnen verkopen. Volgens de ontvangen afreke ningen zijn ongeveer 140 werken ver kocht, waarmee een subsidiebedrag van ongeveer f 14.000.- gemoeid was. Uit in gevulde enquêteformulieren is, zoals ook te verwachten viel, gebleken, dal vele kopers uit de beter gesitueerde en-of gestudeerde klassen komen. Herhaal delijk is op de formulieren vermeld, dat men zonder subsidieregeling niet ge kocht zou hebben. BURNLEY, 20 dec. De Britse voet balclub Burnley za] bij de vakbond voor beroepsvoetballers een verzoek in dienen om de vastgestelde wedstrijd te gen Hamburg, voor de kwart finale van het toernooi om de Europese voet balbeker, ondanks de eventuele staking, te mogen spelen. De club zou het geld dat de spelers met deze wedstrijd ver dienen in de stakingskas storten. Jmmy ..Icllroy, de Ierse rechtsbinnen van Burnley, zei, dat iedereen van de club, van hoog tot laag, de eisen van de beroepsvoetbalbond ondersteunt. „Maar in dit géval, nu de Europese beker op het spel staat, gaat het niet meer om geld alleen. Het is nu een prestige-kwestie geworden. Nu „Real Madrid", is uitgeschakeld, hebben wij een zeer goede kans om de eerste Brit se club te worden, die deze beker in de wacht sleept." ROME, 20 dec. Mgr. J. Olav Smit, die enige tijd geleden zijn been brak en sindsdien in een kliniek alhier wordt verpleegd, zal hoogstwaarschijnlijk zijn verjaardag op 19 februari thuis kun nen vieren. Ofschoon de algemene ge zondheidstoestand van de patiënt uit stekend is en hij geen pijn lijdt, zal het nog wel enkele weken duren, voor hij het ziekenhuis verlaten kan. Intussen mag hij bezoek ontvangen. Reeds tweemaal bezocht hem kardi naal-staatssecretaris Tardini. Kardi naal Giobbe vertoefde reeds driemaal bij hem en kardinaal Bea bracht hem onlangs een bezoek. Een gedenksteen voor een paard. Men zal de wenkbrauwen fron sen bij het vernemen van deze mededeling. Men ga echter naar Zwe den, om precies te zijn: naar een lande lijk plekje even buiten Stockholm, om nog preciezer te zijn: naar de plaats, waar tijdens de olympische ruiterwed- strijden van 1956 de beruchte „hinder nis 22" van de cross country, het zwaar ste onderdeel van de driedaagse uit- houdingsproef, was opgesteld. Daar staat sinds zondag een steen, waarop ondermeer te lezen is: „lller, bruine ruin, zoon van Savanarola, geboren in 1944. Mijn trouwe vriend liet hier in de uithoudingsproef tijdens de olympische spelen op 13 juni 1956 het leven." De steen is geplaatst door de welge stelde Zweedse hereboer Johan Asker, die de eigenaar was van „lller". Portsmouth' manager Freddie Cox keek zich enkele dagen ge leden, vlak voor de wedstrijd tussen Portsmouth en Chelsea in het toernooi om de voetbalbeker van de Engelse League, de ogen uit. Wat was er met zijn doelman, Dick Beat- tie, een rossige Schot, gebeurd? Had hij ruzie gehad en waren hem de ogen dichtgeslagen bij een vechtpar tij? Cox begon zich al zorgen te ma ken. Stel je voor, dat hi) Portsmouth de wedstrijd tegen het befaamde Chel sea moest laten spelen zonder zijn gerenommeerde doelman. Het raadsel was snel opgelost. Beattie had laatst gelezen, dat in de tweede wereldoorlog zoveel piloten van bom menwerpers voor hun nachtelijke vluch ten hun gezichten zwart gemaakt had den om beter te kunnen kijken door de stralen van de zoeklichten. Dat bracht hem op een idee. Voor de lichtwedstrijd tegen Chelsea had hU met houtskool brede zwarte randen rond zijn ogen gemaakt. Of het heeft geholpen? Leest u de wedstrijdverslagen in de Engelse kran ten maar eens. Portsmouth heeft niet alleen met 10 van Chelsea gewonnen, Beattie maakte enorm furore. Niet min der dan vier keer maakte hij met een bliksemsnelle reactie een verschrikke lijk hard schot van Jimmy Greaves, de twintigjarige topscorer van het En gelse voetbal, onschadelijk. Wasjeslav Tsjecholev, negentien jaar oud, heeft nog niet zo lang ge leden Nederland verlaten als nieuwe wereldkampioen van de dammers. Grote kransen, vorstelijke geschen ken en een stralende glimlach bracht hij mee naar Rusland. Da genlang verkeerde hij er in een verrukkelijke feestroes. Aan dit on bekommerde leven is nu echter een einde gekomen. Tsjecholev kijkt momenteel geen dambord meer aan Hij zwoegt en zwoegt, want binnen kort staat hem het toelatingsexamen voor het instituut voor transport techniek in Moskou te wachten In plaats van damschijven hanteert de wereldkampioen nu passer en lineaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11