„De Heilige Daad55 volkomen fantasie Zgn. Vaticaankedocumenten zijn vervalsingen Instemming in het algemeen met beleid K.A.B.-bestuur West-Europa bevindt zich nog steeds in een hausse W eihnachtsoratorium van J. S. Bach Liturgische muziek voor de tijd der twaalf nachten W PAUL VLAANDEREN 1 zenuw fcompiot Algi PAS VERSCHENEN BOEKEN Trams stroomloos Verdediger voor Socratesdirecteur Geen nachtmissen iers Bankpapier van plastic Aandacht gevraagd voor speciale omstandigheden in verschillende bedrijfstakken De economische toestand overzee is minder bevredigend Jubilea Tijdens spitsuur grote Amsterdamse Bank grootste schuldeiser stagnatie in Benoemingen Onderscheiding mi LOONPOLITIEK Periodiek overzicht van de E.C.E. *ntslag Ir. C. Egelie gaat met pensioen DINSDAG 20 DECEMBER 1960 PAGINA 2 Meer faillissementen in november Promotie %M Nederlandse suikerleve ranties aan Amerika Stan Getz enige dagen in Amsterdam AMSTERDAM, 19 dec. De boven nationale en bovenkerkelijke organisa tie ,,De heilige daad" berust op een fantasie. Dat staat nu helemaal vast nadat hoofdinspecteur H. Molenkamp en de hoofdagent-rechercheiur R. Sche- rer van de Amsterdamse centrale re cherche in West-Duitsland een uitge breid onderzoek hebben ingesteld naar de waarde van de aanspraken die de gearresteerde Jolle Jansma en J. Vol- raat maken op kerkelijke, zelfs pause lijke steun. Alle contacten die Jansma en Volraat en hun Duitse vriend Th. A. Dreis be weren te hebben gehad met rooras- katholieke en andere autoriteiten, zijn gecontroleerd, maar alle beweringen blijken als los zand aan elkaar te han gen. De heren Molenkamp en Scherer hebben tijdens hun tiendaagse verblijf in de Duitse bondsrepubliek geen en kele bevestiging kunnen verkrijgen van allerlei wilde verhalen, die de heren Jansma en Volraat aan de Nederlandse politie en justitie hebben verteld. De bisschop van Mainz, die zou hebben ge zorgd voor een introductie bij de paus, blijkt de heren niet eens te kennen. Het op 6 maart 1960 gedateerde docu ment van het Vaticaan, waaruit zou blijken, dat er relaties zouden bestaan tussen het Vaticaan en „De Heilige Daad", is inderdaad gevonden, maar het blijkt een vervalsing te zijn. Vol raat heeft steeds beweerd, dat hij dit document, briefpapier van de Maestro di camera van de paus, heeft gezien. De heren Molenkamp en Scherer heb ben in een drukkerij te Neurenberg de concepten voor dit briefpapier gevonden. Daarbij waren ook de drukorders voor diplomatieke paspoorten en andere be scheiden, waarop Jansma, Volraat en Dries nogal trots waren. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de Duitse jus titie thans ook een vervolging zal in stellen tegen de Duitser Dreis,die thans in Wiesbaden een oude gevangenisstraf wegens oplichting uitzit. Hij was presi dent van de z.g.n. .Heilige daad". De heren Molenkamp en Scherer heb ben, in overleg en met goedvinden van de Duitse justitie, talrijke autoriteiten gehoord in Mainz, Wiesbaden, Darm stadt, Frankfurt-Main, Bamberg en Mün- chen. Het betrof figuren die volgens de verklaringen van Volraat en Jansma me dewerking zouden hebben verleend bij de voorbereidingen van de bovenna tionale organisatie. Niemand bleek ze te kennen. Ook de banken niet, die be langrijke bedragen zouden hebben toe gezegd of geleend om de plannen te ver wezenlijken. De diocesane bank bleek zelfs niet te bestaan. Duitse justitie ingeschakeld De Amsterdamse officier van justi tie mr. J. F. Hartsuiker, die het onder zoek leidt in de affaires Socrates" en „De heilige dood", zal de Duitse justi tie op de hoogte stellen van de straf bare feiten (valsheid in geschrifte en oplichting) waarvan Th. Dreis wordt verdacht. ,,Op dit moment kan ik de processen-verbaal evenwel nog niet mis sen", zei mr. Hartsuiker, die daaraan toevoegde dat hij contact met zijn West- duitse ambtgenoot zal opnemen als het onderzoek in Nederland „rond" is. Mr. Hartsuiker heeft voorlopig nog geen plannen om ook op Majorca door Nederlandse rechercheurs een onder zoek te laten instellen. Zoals bekend verhuisde naar dit eiland een bedrag van drieëneenhalve ton. Jat de „So- crates"-directeur Den Besten schonk aan ,,de Heilige daad" ter betaling van de „aanloopkosten" van deze uni versele schertsorganisatie. Als tegen prestatie ontving Den Besten de toe stemming om op Majorca een „Heilige Daad"-universiteit te bouwen. De Amsterdamse oud-hotelhouder J. F. W. van Schaik, die zich op verzoek van de N.V. „Socrates" op Majorca ves tigde om als manager van het „Heilige Daad"-project op te treden, heeft de officier van Justitie in Amsterdam schriftelijk nedegedeeld, dat hij in het belang van het onderzoek be reid is naar Amsterdam te ko men voor het aflegger van een ver klaring. Volgens mr. Hartsuiker be staat daaraan voorlopig geen behoefte. De heer Van Schaik, die in augustus j.l. van Jolle Jansma zijn congé kreeg, wenst dat zijn reiskosten door de Ne derlandse justitie worden betaald. De Nederlandse politie heeft via In terpol de Spaanse politie op Majorca Ingeschakeld. Een Amsterdamse oud notaris, die op Majorca woont, houdt op verzoek van de curator In het faillis sement ..Socrates" een wakend oog op „de Heilige Daad"-bezittingen op Ma jorca, onder meer een terrein van veer tig hectaren. llllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllHllllllltlllllllllllllltlllllllin AMSTERDAM, 19 dec. De recht bank heeft als verdediger van de gear resteerde president-directeur van de n.v. „Socrates" Nic. den Besten aange wezen de Amsterdamse advocaat mr. J. K. M. Mathuisen. De heer Den Bes ten zal zich t.z.t. voor de rechtbank moeten verantwoorden wegens bedrie- geljjke bankbreuk. Donderdag j.l. werd zijn inbewaring stelling op civielrechtelijke \gronden ge wijzigd in voorlopige hechtenis. Een be langrijk deel van de bezittingen van de n.v. „Socrates", voornamelijk huizen, zal onderhands worden verkocht Van avond worden er nog 14 huizen 'in de binnenstad van Amsterdam in „Frasca- ti" geveild. Zü hebben een gezamenlijke waarde van bijna 35.500. Ook worden de loodsen in Diemen geveild van een dochtermij van „De Socrates". De voornaamste krediteur is de Amster- damsche Bank met een vordering van 13.5 miljoen maar er zijn ook kleinere vorderingen o.a. voor hotels, die het lo- fies van de gasten van „Socrates" niet etaald kregen, en van buitenlandse maatschappijen. (Opgegeven door Van der Graag Co NV, AMSTERDAM) AMSTERDAM, 19 dec. Het totaal aantal uitgesproken faillissementen in de maand november bedraagt 138 (125 vorige maand) te verdelen als volgt. In de provincie Noord-Holland (exclusief Amsterdam) 12 (14), Amsterdam 32 (16), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 11 (9), Den Haag 5 (13), Rotterdam 6 (8), Utrecht 14 (7), Gelderland 13 (22), Noord-Brabant 14 (16), Limburg 11 (2), Zeeland 4 (5), Friesland 2 (4), Groningen 7 (2), Drente 3 (1), Overijse) 14 (6). Het totaal aantal uitgesproken faillissementen van 1 jan. 1960 t.m. 30 nov. I960 bedraagt 1956 (1508). Tussen geplaatste cijfers hebben be trekking op dezelfde periode van 1959. Bisweswar Prasad Koircla is de leider van de Nepalese Congrespartij, die naar het voorbeeld van haar Indische zuster partij probeerde in het koninkrijk een socialistisch getinte democratie te ves tigen. Koirala zelf vervulde het pre mierschap. Koning Mahendra is het met deze ontwikkeling niet eens. Hij heeft zijn absolute macht weer hersteld en Koirala laten arresteren. Volgens de jongste berichten zou de ex-premier terecht moeten staan wegens een samen zwering tot omverwerping van de monarchie. AMSTERDAM, 20 dec. Om half zes gistermiddag is in de binnenstad vermoedelijk door een defecte gelijk- richter, het gelijkrichterstation aan de Hoogte Kadijk spanningsloos geworden. Het gevolg hiervan was een grote stagnatie in het tramverkeer in de bin nenstad tijdens het spitsuur. Arbeiders van het G.E.B. konden na ongeveer een kwartier de stroomtoevoer tussen het Stationsplein en de Munt herstellen, zo dat de trams om kwart voor zes in dit gedeelte van de binnenstad weer konden rijden. Om vijf voor zes was ook het oostelijke stadsdeel weer van stroom voorzien. Het duurde nog geruime tijd voor het tramverkeer weer normaal was. De taxi's beleefden ondertussen een gouden tijd want de ongelukkige tram passagiers probeerden in massa een taxi te bemachtigen. Gelukkig bleven de stroomloos geworden trams zo staan, dat het verkeer er niet al te veel hinder van ondervond. ALGIERS, 19 dec. (KNP) In een herderlijk schrijven heeft de aartsbis schop van Algiers, mgr. Duval, zjjn smart uitgesproken over de „tragische gebeurtenissen der laatste dagen". Maar alles is nog niet verloren, zegt hij. ,De bruggen tus en de Algerijnse en Fran se gemeenschappen in Algerije zijn nog niet vernietigd." Mgr. Duval wijst erop. dat vele mohammedanen hun huizen hebben opengesteld voor de christenen en hen zo hebben gered 'en geholpen, „maar de omstandigheden zijn toch van dien aard," aldus mgr. Duval, „dat in de Kerstnacht de gebruikelijke nacht- DEN HAAG, 20 dec. Bij K.B. is be noemd tot gewoon hoogleraar in de fa culteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in het strafrecht en het straf procesrecht, mr. A. Mulder, thans raadsadviseur in algemene dienst bij het ministerie van justitie en tot lector in de rechtsgeleerdheid aan dezelfde universiteit orn onderwijs te geven in het internationaal auteurs- en uitge- versrecht en recht van de industriële eigendom, dr. E. D. Hirsch Ballin, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar, te vens belast met het geven van onder wijs aan deze universiteit. DEN HAAG, 19 dec. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau A. van den Heuvel te Linschoten. bestuurslid van de bond .van fokverenigingen in de provincie Utrecht. DEN HAAG, 19 dec. De ambassa deur van Luxemburg in Nederland, de heer J. P. Kremer, heeft de versier selen, behorend bij het commandeurs kruis in de Orde van de Groene Eik van Luxemburg, uitgereikt aan de heer.A. F. Calkoen, voormalig ambas saderaad aan de Nederlandse ambas sade in Moskou. GRONINGEN, 17 dec. Rijksuniver siteit, gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde: de heer W. S. Cost, ge boren te Coevorc' n, nu wonend alhier De titel van zijn proefschrift luidt „Kwantitatieve bepaling van de bij- nierschorshoxmonen en hun voornaam ste metabolieten in urine". Promotor was prof. dr. A. Arends. NIJMEGEN, 18 dec. - In de aula van de r.k. universiteit is tot doctor in de wis- en natuurkunde gepromo veerd de heer F. A. Hommes op een proefschrift getiteld: „A novel aspect of the integrated michaelismenton De heer Kief er, een inwoner van Stuttgart is op het idee gekomen om de bestaande papieren bankbiljetten te vervangen door bankjes, vervaardigd van dun plastic. Hij heeft zijn idee voorgelegd aan de president van de Duitse Federale Bank, die, naar hij zei, zijn idee met belangstelling heeft ontvangen. De nieuwe plastic bankjes zijn kleiner dan de huidige papieren. Voorzorgsmaatregelen tegen ver valsen kunnen zonder bezwaar worden genomen. Op de foto toont de heer Kiefer een tweetal biljetten van honderd mark: het ene van plastic en het andere van papier. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 19 dec. De voorzitter van de r.-k. metaalbewerkersbond St. Eloy, de heer Scheffers, vroeg zich op de verbondsraadsvergadering van van de XA.B. vanmorgen af of de stelling van de verbondsvoorzitter, de heer J. A. Middelhuis, wel houdbaar is dat de vakraad voor de metaalin dustrie in zijn looneisen halsstarrig was geweest en de spelregels van de gedifferentieerde loonpolitiek niet ver staat. De heer Scheffers releveerde de jongste gebeurtenissen in de metaalin dustrie. Hij maakt zich er bezorgd over wanneer men gedwongen wordt een verbetering van het loon der metaal arbeiders alleen in de secundaire sfeer te zoeken. „Met de winstdeling vindt men de mensen niet, wel met een loon". H\j verklaarde ook dat St. Eloy zich onmogelijk van het standpunt van de vakraad kon distantiëren. Het ge organiseerd overleg in de metaalin dustrie dreigt dan verloren te gaan. In het algemeen waren de afgevaar digden het met het looiibeieid van de K.A.B. zoals dit de laatste maanden gevoerd is, eens, doch de heer Spits van de katholieke bond van vervoers- personeel St. Raphael drong erop aan dat bij de studie in de S.E.R. over de richtlijnen voor de toekomst reke ning wordt gehouden met de speciale omstandigheden van de verschillende bedrijfstakken. Met name dacht hij aan het vervoer. Ten aanzien van de bezitsvorming, wel ke zaak ook niet voor alle bedrijfstak ken dezlefde is, wenst hij een studie over bepaalde concrete vormen. De heer Werkhoven van de katholieke bouwvak arbeidersbond vroeg zich af, denkend aan de aanwezige ruimte in de metaal industrie voor verbetering in de secun daire sfeer, of voor bepaalde groepen met de winstdeling op die studie wel gewacht moest worden. Naar de mening van de heer Vink (r.-k. bond van werk nemers in industriële bedrijven) wordt de gedifferentieer Ie loonpolitiek wat te formalistisch uitgevoerd. Men maakt zich niet genoeg los van de oude opvat tingen en houdt te weinig rekening met het bedrijfseigene. Als een ander gevaar van de laatste maanden signaleerde hij equation; a contribution to the che mistry of human haptoglobins" Dr. Hommes, die in Groningen heeft gestu deerd en thans als assistent aan de wis- en natuurkundige faculteit alhier werk zaam is, zal van 1961 tot 1963 aan de universiteit van Philadelphia weten schappelijk onderzoek gaan verrichten. Promotor was prof. dr. F. Zilliken, die onlangs tot hoogleraar werd benoemd als opvolger van wijlen prof. Noyons LEIDEN, 19 dec. Woensdag viert prof. mr. W. J. M. van Eijsinga, alhier zijn diamanten doctoraat. Het zal dan zestig jaar geleden zijn dat hij aan deze universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. Dezelfde dag worden nog twee gouden doctoraten gevierd. Dr. C. A. Cromme- lin herdenkt de dag waarop hij vijftig jaar geleden promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde en voor dr. Chr. A. Gött is het op die dag eveneens vijftig jaar geleden dat hji promoveerdt tot docto in de geneeskunde. De dag daarop zal het vijftig jaar geleden zijn dat jhr. mr. P. van Foreest, te Lochem, aan de universiteit promo veerde tot doctor in de rechtsweten schap. DEN HAAG, 19 dec. - Bi) K.B. ts met ingang van 1 januari aan me vrouw C. J. Bodenhausen-Gast op haar verzoek eervol ontslag verleend als griffier van Harer Majesteits huis orden, met dank voor de in deze functie bewezen diensten. dat bij de berekening van de ruimte het centraal bureau voor de statistiek de dienst uitmaakt. Hij acht het werkne mersaandeel van het totale produktiere- sultaat niet voldoende gerealiseerd en vindt het nodig, dat in de collectieve arbeidsovereenkomsten als eis gesteld wordt dat het loon gecompleteerd wordt met andere regelingen. Van meerdere zijden werd gewaar schuwd tegen het geven van een me ning omtrent de nieuwe structuur van de KAB, persoonlijk of verbonden in het openbaar als daarover intern nog be raad gaande is. Hetgeen de heer Middel huis gezegd had over het woningbouw beleid van de regering werd onder streept en de heer Korting (Haarlemse KAB). Hij wees erop. dat In de grote steden de mensen met lage inkomens niet voor een nieuwe woning in aanmer king komen. GENEVE, 17 dec. De Economi sche Commissie voor Europa der Ver enigde Naties (E.C.E.) schrijft in haar periodieke overzicht van de economi sche toestand, dat de Westeuropese economie zich nog steeds in een hausse bevindt. Weliswaar is de toeneming van de vraag minder groot geworden en is ook het tempo van de stijging der industriële produktie de laatste maan den afgenomen, maar volgens de E.C.E. moet deze matiging van de hausse worden toegejuicht gezien de ofnstandigheid, dat er tijd nodig is voor het vergroten van de capaciteit en voor de rationalisatie van de industrie, wel ke noodzakelijk is geworden om de te korten aan arbeidskrachten te verlich ten. De matiging van het groeitempo van de vraag heeft bovendien de vrees weggenomen, dat het tempo van de uitbreiding van de produktie en de werkgelegenheid zal leiden tot een hoogtepunt van buitensporig grote vraag en inflatie. Na twee jaar van krachtige economische groei zijn infla toire prijsstijgingen echter uitgebleven en blijven de betalingsbalansposities voor het merendeel krachtig. In de meeste landen in West-Europa is in het begin van de afgelopen zomer de stijging van de industriële produk tie minder groot geworden dan in de winter 1959-60, toen de expansie opval lend groot was. Deze matiging kwam niet onverwacht. Het tempo van de groei der industriële produktie was in het laatste gedeelte van 1959 en het eerste kwartaal van 1960 ongewoon groot en zelfs groter dan in de afge lopen tien jaar het geval was geweest. Een meer verrassende ontwikkeling was de afneming van de finale vraag, al kon een zekere vermindering van de consumptieve vraag, in het bijzon der naar duurzame goederen, worden verwacht als resultaat van de rem mende voorzorgsmaatregelen, die ver scheidene regeringen hadden genomen. In de meeste landen van West-Europa heeft de industriële produktie zich ge stabiliseerd op een peil dat gemiddeld ongeveer tien procent boven dat van de overeenkomstige periode van 1959 ligt. Alleen in Nederland, Noorwegen en Joegoslavië heeft de scherpe stij ging van de industriële produktie zich voortgezet. Overzee is de economische toestand minder bevredigend. In de Verenigde Staten zijn de vraag en de produktie het gehele jaar blijven stagneren en de onmiddëllijke kansen op een opleving zijn uiterst onzeker. Verder zijn de in- voermogelijkheden van de landen, die primaire produkten voortbrengen, klei ner geworden doordat de uitvoer, van deze landen achteruit is gegaan. Door deze ontwikkelingen is de overzeesde vraag naar Westeuropese goederen tra ger geworden. Voor de eerstkomende maanden zijn de vooruitzichten in de internationale sfeer ecbter niet somber, al zijn ze wel onzeker. De internationale handel zal waarschijnlijk weer gestimuleerd worden door een zekere mate van re- flatie in de Verenigdfe Staten, die ver gezeld gaat van een gecoördineerde in ternationale aanpassing van de rente voet en het volgen van een politiek die strekt tot handhaving van een hoog tempo van interne expansie in West- Europa. In verscheidene Westeuropese landen zijn de lonen in de industrie in het tweede en het derde kwartaal van 1960 sneller gestegen. De grootste stijgingen deden zich voor in die landen Oos tenrijk, West-Duitsland, Nederland en Zweden waar het tekort aan ar beidskrachten het grootst was. In de landen, waar de lonen in de industrie het meest zijn gestegen, bedroeg de stijging aan het einde van het tweede kwartaal van dit jaar zes a acht pro cent ten opzichte van het peil van een jaar geleden. De aanhoudende stijging van de produktiviteit bescherme het prijspeil evenweel teegen de opwaartse druk, welke van de hogere arbeidskos ten uitging. De prijzen bleven betrekkelijk stabiel en in geen enkel van de belangrijkste Westeuropese landen is de stijging van de index van de kosten van levenson derhoud dit jaar tot dusverre groter geweest dan twee punten. In de meeste gevallen was de stijging kleiner. De lo nen zijn over het algemeen sneller ge stegen dan de prijzen met als resultaat dat de reële lonen zijn toegeenomen. De betrekkelijke stabiliteit van het prijspeil is in de meeste gevallen het resultaat van een lichte daling van de prijzen van levensmiddelen, die de ho gere prijzen van diensten en de hogere huren compenseerde. MAASTRICHT, 20 dec. Provincial® Staten van Limburg hebben tijdens hun gisteren alhier begonnen winterzittins de hoofdingenieur-adjunct-directeur v®™ de provinciale waterstaat ir. L. J. M. Raedts tot directeur van deze dienst benoemd. Ir. Raëdts volgt in deze func tie ir. C. F. Egelie op. die op 1 februa ri 1961 met pensioen gaat. De commissaris van de koningin dr. F. Houben schetste de verdiensten van de scheidende directeur, die meer dan veertig jaar in Limburg werkzaam js geweest. Allereerst twintig jaar bij °e Rijkswaterstaat en sinds 1 oktober 194" als hoofdingenieur-directeur bij de pro* vinciale waterstaat. Onder leiding van ir. Egelie, aldus de commissaris van de koningin, is een begin gemaakt met de Maaskanalisatie in Limburg. Tal van bruggen zijn hersteld en diverse pro vinciale wegen aangelegd. Bijzonder veel belangstelling legde ir. Egelie ook aan de dag voor het behoud van het Limburgse natuurschoon, alsmede van historische monumenten. Als ambte naar toonde ir. Egelie zich in hog.® mate onkreukbaar en bijzonder beschei den, aldus dr. Houben. Bij het afscheid van ir. Egelie zal aan hem, zo deelde de commissaris van de koningin reeds thans mee, de zilveren erepenning van de provincie worden verleend. Pockets Bilderdjjk, door dr. Martien J. G. de Jong en Wim Zaal (Boeketreeks. Kok). Een overzicht van zijn leven en een keuze uit zijn werken. Op het spoor van de aapmens, door A. A. Manten (Elsevier). De auteur zoekt in dit boekje naar de criteria, die kunnen beslissen, wanneer voor het eerst van een mens gesproken kan worden. Als blijkt dat skeletresten geen uitkomst kunnen brengen, wordt de aandacht gericht op het culturele aspect. De auteur heeft deelgenomen aan onderzoekingen in Zuid-Afrika. Zalig zijt gij. door Heinrich Suso Braun (de Vroente). Toespraken, die voor de Duitse en Oostenrijkse radio zijn uitgezonden. Zij behandelen de acht zaligheden. De wijnpers Gods, door Johannes Messner (de Vroente). Enkele be schouwingen over het lijden, gezien vanuit het christelijk standpunt, dat het positief accepteren van het lijden een levenswaarde betekent. Spaans-Nederland.4 woordenboek, door dr S. A. Vosters (Spectrum- Aula). Nederlands-Spaans woordenboek, door dr. S. A. Vesters (Spectrum-Aula). Twee nieuwe aanwinsten in de Spec trum-goedkope woordenboeken-reeks. Modelspoorwegbouw. door T. L. Hameeteman (Elsevier). Van alles over het tijdverdrijvend spel. dat ooi' giotq mensen tegenwoordig zo existen tieel beoefenen. Sylvia en dt commissaris, door René Philippe (Maraboe). Een thriller waarin een mooie vrouw de hoofdrol speelt. De spion met de 100 gezichten, door Henri Vernes (Maraboe). Nog een thriller; de vrouw speelt nu een bijrol. De man, die tomaten kweekte, door Gladys Mitchell (Elsevier).. Een detec tive. De dood kaatst terug, door John D. Macdonald (Elsevier). Een misdaad roman. Avontuur in noord en zuid, door Ronald Ross (Lannoo-Tielt)Een nieuw verhaal In de reeks: verhalen uit alle windstreken. De maan, onze trouwe wachter, door Tj. E. de Vries (Elsevier). De maan is ongetwijfeld een middenpunt van belangstelling. Vele vragen over haar kunt U in woord en beeld in dit boekje beantwoord vinden. WASHINGTON, 19 dec. - Het Ameri kaanse ministerie van landbouw heeft bekendgemaakt, dat Nederland en Bel gië onder de nieuwe anti-Castro suiker- politiek over de eerste drie maanden van 1961 respectievelijk 1037 ton en 45 ton suiker aan Amerika zullen kunnen leveren. De Cubaanse suikerimport in Amerika ter grootte van 824.299 ton werd door deze politiek afgesneden en de Ameri kaanse orders werden bij andere suiker producerende landen geplaatst. Het ministerie schatte dat Amerika in 1961 10.800.000 ton suiker zal moeten invoe ren om aan de vraag op de binnenland se markt te kunnen voldoen, AMSTERDAM, 19 dec. Tot en met vrijdag met uitzondering echter van dinsdagavond is in de Amsterdamse Sheherazade 's avonds van acht tot twee uur de Amerikaanse tenorsaxo fonist Stan Getz te beluisteren. eihnachtsoratorium" is slechts een oneigenlijke titel, die Bach kennelijk uit verlegenheid om een beter passend woord is ingegeven. Er is geen sprake van een oratorium, dat een uit Italië stammend begrip is. Het heeft er om te beginnen al de vorm niet van, aangezien het bestaat uit een opeenvolging van zes kerkcan- tates, die duidelijk bestemd zijn om elk voor één van de zes feestdagen in de tijd der twaalf Nachten te dienen: de eerste drie voor eerste, tweede en der de Kerstdag, de vierde voor Nieu /- jaarsdag, de vijfde voor de zondag na Nieuwjaar en de zesde voor Drieko ningen. Daaruit mag evenwel niet de ge volgtrekking gemaakt worden, dat het „Weihnachtsoratorium" een verzameling van zes losse cantates is zonder onder linge samenhang. Ze vertonen wel een samenhang, speciaal in de keuze, rang schikking en zetting der koralen, die er een belangrijk aandeel in hebben. Zo men wil kan rrien, overeenkomstig de liturgie van de Kersttijd een driede ligheid in het totale werk opmerken. Het eerste deel behandelt in drie can tates het eigenlijke kerstgebeuren met dien verstande, dat de cantate van de eerste kerstdag de geboorte van Chris tus bezingt, die voor de tweede kerst dag de verkondiging van de geboorte aan de herders en die voor de derde kerstdag het bezoek van de herders aan het Goddelijk Kind in de stal te Beth lehem. Het tweede deel wordt gevormd door de vierde cantate, die de naam geving behandelt én vrijwel geheel is gewijd aan vrome beschouwingen over de naam Jezus, en tenslotte vormen de vijfde en de zesde cantate het derde deel, dat gaat over de verdere verbrei ding van het feit van Christus' geboor te in de wereld en haar reacties daarop (Herodes en de Drie Wijzen uit het Oosten). In feite is het Weihnachtsoratorium een in zes delen onderverdeelde litur gische muziek voor de kersttijd, die in wezen als een samenhangend geheel is op te vatten. Bach stelde deze mu ziek samen in 1734, in de midden-perio de van zijn leven in Leipzig, en hij deed het in de materiële zin gesproken als een kundig en efficiënt ambachtsman en functionaris, die in dat jaar moest voorzien in de behoefte aan de kerst- muziek voor de kerkelijke diensten en dit te midden van zijn drukke werkzaam, heden op de meest voor de hand liggen de manier deed. Rationele werkwijze Het Is verbazingwekkend hoe uiter mate rationeel Bach placht te werken, ook waar het de meest verheven doel stellingen gold. Hij schreef de recitatie ven en enkele speciale uitwerkingen van recitativische gedeelten. Hij koos de krtralen die hij op toepasselijke teksten grotendeels nieuw harmoniseerde op een manier, die goed aansloot op de toon van de betrokken feestdagen. En kele voorzag hij van orkestrale ritor nellen, wat een bijzonder feestelijke indruk maakte en van het slotkoraai van de zesde cantate, dat tegelijk het slot van de hele kerstmuziek is, maa te hu een grote koraalfantasie voor or- kest, waartegen het koor het vierstem mige koraal contrapunteert. Dat «nes moet de grote ambachtsman, die_tsacii was, niet te veel tijd Se*°st benb,^?- Voor de meeste vrije koren en aria s paste hij de in zijn töd methode van het PaJF°, J. e,h(i ontleende ze aan we cantates, die hü vroeger had gesc even ter ere van persoonlijkheden tut het Saksische vorstenhuis. De }e natuur lijk veranderd, de tactuur der muziek waar nodig ook aangepast aan de nieu we tekst, maar met eens altijd. Er ko men in de orkestrale partijen der aria's wel orkestxale toonschilderende wendin gen voor, die kennelijk slaan op de oude tekst, hie er gestaan heeft en moeilijk verklaarbaar lijken bij de nieuwe tekst. Dat is bu each geen ernstig bezwaar. Hij was geen realistisch uitbeelder van tekst, zijn realismen zijn altijd gesty- leerd en opgenomen in de totale ar chitectuur, die is gericht op strikt mu zikale ontboezeming. Profaan noch sacraal Zo ook bestond er geen wezenlijk ver schil tussen zijn profane en sacrale mu ziek. Geheel begrijpelijk aangezien mu ziek niet in wezen sacraal of profaan kan zfln. Naarmate zij vollediger mu ziek is, hetgeen wil zeggen geringer inslag ondergaat van buiten-muzikale ideeen, is zij universeler van werking, maar dit maakt haar dan ook ruimer toepasseluk, zowel naar de ene als naar de andere richting. Als Bachs muziek in het algemeen gesproken lichter van gang is, wanneer zij met een profane aanleiding is geschreven, dan als haar directe doel sacraal is, dan wil dit toch niet zeggen dat er in het domein der sacrale toepassing niet een tal van gelegenheden zijn aan te wijzen, waar in een muziek die licht van gang is uitstekend past. Het omgekeerde is even zeer het geval. Spitta wijst daar al op, maar hij houdt nog de opvatting, dat Bachs muziek eigenlijk altijd kerkelijk ook als zij met profaan h"°® werke- componeerd en pas "a|ach haar Hjke wezen komt, wan" verhe£t_ De tot een sacrale mu„ne eenvoudiger: waarheid lukt mgnaogaltijd zo volle- ,m"z^ Ha? zij v00r a^e omstan digheden bruikbaar is, zonder dat het haar in wezen iets aandoet. In zoverre BACH als zij openbaring is van mysterieuze waarheid, kan men haar natuurlijk een sacrale aangelegenheid vinden, maar daarmee is heel iets anders bedoeld dan wat wij verstaan in het onderscheid tussen profaan en sa craal. Wat hiervan zij, Bachs muziek voor de liturgie van de Kersttijd, die wfl dan ah ,.Weihnachtsoratori i i kennen, is zo doelmatig, dat zü. welke ook de res sources mogen c'e compo nist mede ervaren wordt als geheel adequaat aan het doel, waar voor zü wordt en derhalve aan geest en'gemoed een diepe bevrediging en j roer'ng verschaft. Zij Is dlLT j do°r de diepe zin, waar- nie,f ae compositorische structuur Yaa,,„ zes cantates op zichzelf en on- verankerde in de toepassing van r ^°,raah dat Alpha en Omega van zijn hele levenswerk is. Doch dit raakt compositorische kwesties, en betreft met de strikte inhoud der muziek, de taal die zij spreekt. Integrale uitvoering De verschijning van het complete „Weihnachtsoratorium" op drie Decca* platen in cassette (LXT 2003-05) ig voor de vereerders van de grote liturgische componist, die Bach geweest is, eett unieke gelegenheid om het werk in ztJn totaliteit diepgaand te bestuderen. De uitvoering staat onder de zeer ge zaghebbende leiding van Karl Richter en wordt verzorgd door het Münehener Bach-koor en het Kamerorkest der Beierse Staatsopera, met een hele reeks vocale en instrumentale soliloquentes, waarvan de voornaamsten zijn: Gert Lutze, tenor, Chloë Owen, sopraan. Her- tha Topper, alt, Horst Günther en Kietb Engen, bas. Over stilistische details i«J de uitvoering kan men natuurlijk altild twisten, doch dit neemt niet weg, da1 hier een vertolking van hoog niveau eh voornaam klankgemiddelde tot stand.13 gekomen, die voor dit en volgende la" ren een kostelijk kerstgeschenk oplevert. L.H DOOR HET GA5WBRKT* HET SLACHTOFFER GRAAG MEE- JE WORDT WEL EDANKT HOE KOM IK ER TOE OM J6 TE HELPEN! 0H' WAT BEN IK IN DE WAR. OP SCOTLAND YARD-- DAG VOSPER, IK KOM JE EENS OPZOE KEN. HOE GAAT HET MET DE MISDAAD HALLO 'VLAANDEREN. RUS TIG. IK ZIT NET TE PIEKEREN WATER NU WEER ZAL GEBEUREN OAT WAS VLOT WERK! VOORLOPIG ZAL NIEMAND IN STAAT Z'JN OM ALARM TE GEVEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2